Recommended Posts

ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ για το τι θα βρουν τα παιδια μας οταν μεγαλωσουν

π.χ.

-μια φιλη μου την ημερα που γεννησε αγορασε ολα τα περιοδικα και εφημεριδες εκεινης της μερας

- ειδα ενα ημερολογιο οπου ειχαν αποτυπωμα (σαν τα δαχτυλικα αποτυμ) τα πατουσακια του μωρου

(αχ εγω δεν το προλαβα)

- εγω απλα πηρα πηλο και εφτιαξα τις παλαμες τους,

εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το νοσοκομειο, τα βραχιολακια κλπ

και τους υπερηχους

τα πρωτα παπουτσακια τους

επισης τις πρωτες ζωγραφιες

ΠΕΙΤΕ ΙΔΕΕΣ ............

.png.png

Διαφημίσεις

εγω εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το μαιευτηριο, το πρωτο ζιπουνακι, την πιπιλα και πολλεεεεεεεεες φωτοραφιες!

Μια καλή ιδέα είναι να κρατάει ημερολόγιο η μαμά με τα καινούρια κατορθώματα του μωρού ανά εβδομάδα/ μήνα, συναισθήματα, αστεία γεγονότα, κτλ.

Μου άρεσε πολύ αυτή η ιδέα, έχω πάρει ενα τετραδιάκι, το οποίο στο μέλλον θα χαρίσω στο γιό μου, αλλα δυστυχώς δεν γράφω και πολύ συχνά...

Νομίζω οτι οσο περνάνε τα χρόνια και διαβάζοντας το θα αποτελεί μια όμορφη ανάμνηση :D

G9FN.jpg.png

Μια καλή ιδέα είναι να κρατάει ημερολόγιο η μαμά με τα καινούρια κατορθώματα του μωρού ανά εβδομάδα/ μήνα' date=' συναισθήματα, αστεία γεγονότα, κτλ.

Μου άρεσε πολύ αυτή η ιδέα, έχω πάρει ενα τετραδιάκι, το οποίο στο μέλλον θα χαρίσω στο γιό μου, αλλα δυστυχώς δεν γράφω και πολύ συχνά...

Νομίζω οτι οσο περνάνε τα χρόνια και διαβάζοντας το θα αποτελεί μια όμορφη ανάμνηση :D[/quote']

Κάτι αντίστοιχο κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία. Στον Παπασωτηρίου συγκεκριμένα. Ξεκινάει από την περίοδο της εγκυμοσύνης όπου έχει θέση για τον υπέρηχο και φτάνει μέχρι την ηλικία του σχολείου αν θυμάμαι καλά.....

oKEPp2.png sL7ap2.png

εγω εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το μαιευτηριο, το πρωτο ζιπουνακι, την πιπιλα και πολλεεεεεεεεες φωτοραφιες!

Αυτά και γω, συν ένα ημερολόγιο εγκυμοσύνης.

Αλλά αυτό που έχω κάνει είναι να φυλάω σε ένα όμορφο κουτί από τη βάφτιση όλα τα πρώτα πραγματάκια. Δηλαδή, το πρώτο καλτσάκι, την πρώτη σαλιαρίτσα, φορμάκι, πιπίλα, παπουτσάκι ακόμα και μία πάνα newborn! (όχι χρησιμοποιημένη :lol: ).

Είναι φοβερό μετά από καιρό να τα βλέπεις και να σου φαίνονται τόσο μικροσκοπικά, και πόσο μάλλον όταν θα μεγαλώσει εκείνη και θα τα βλέπει.. αχ... :)

Τι ωραίο θέμα!Τρελαίνομαι για ενθύμια και φωτογραφίες οπότε μάλλον το μωράκι μας θα έχει...προίκα!!

Αυτό με τα αποτυπώματα θα το κάνω σίγουρα,έχει στα περισσότερα μαγαζιά με είδη μπεμπέ και ημερολόγιο εγκυμοσύνης ήδη κρατάω.Επίσης έχω όλους τους υπερήχους όχι μόνο σε εκτύπωση αλλά και σε dvd από την κάμερα.

Έχω κρατήσει και το τεστ εγκυμοσύνης,το "καθαρό" στέλεχος όχι αυτό με τα ούρα.. :oops: ....αλλά τώρα που το λέτε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι και αν διατηρείται!Θα παω να το ελέγξω μετά.Έτσι κι αλλιώς το βγάλαμε κι αυτό φωτογραφία! :lol:

Η μητέρα μου είχε κρατήσει για μένα καρτελάκια,τούφα από τα μαλλιά, το δοντάκι κι ένα σωρό άλλα πολύ συγκινητικά πράγματα..

Ενθύμια και αναμνήσεις ή ο χώρος της χαζομαμάς ε? :lol::lol:

Καρτελάκια από το μαιευτήριο, το μανταλάκι από τον ομφάλιο λώρο, τα πρώτα ρουχαλάκια, τα πρώτα παπουτσάκια, οτιδήποτε νομίζω ότι θα είναι καλό αναμνηστικό. Πρόσφατα άρχισε να μουτζουρώνει χαρτιά, εννοείται ότι τα κράτησα και αυτά! :lol::lol:

Παλεύω εδώ και καιρό να ξεκινήσω ένα scrapbook με φωτογραφίες και αναμνηστικά, όταν βρω χρόνο θα το κάνω σίγουρα!

Και όποτε θυμάμαι σημειώνω τις πρώτες κινήσεις, τις πρώτες λεξούλες κλπ κλπ... :D

.png

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Υ.Γ. Να θυμηθώ να πω του άντρα μου να κάνουμε ένα επιπλέον δωμάτιο στο σπίτι για τα αναμνηστικά του παιδιού (και των άλλων παιδιών, ελπίζω, στο μέλλον). :lol::lol::lol::lol:

.png

Διαφημίσεις

Υ.Γ. Να θυμηθώ να πω του άντρα μου να κάνουμε ένα επιπλέον δωμάτιο στο σπίτι για τα αναμνηστικά του παιδιού (και των άλλων παιδιών, ελπίζω, στο μέλλον). Laughing Laughing Laughing Laughing

xaxaxa δικιο έχεις!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

G9FN.jpg.png

Την ημέρα που γεννήθηκε ο Κωστής ο αδερφός μου του φύτεψε μια ελιά (από κουκούτσι) και του τη χάρισε στα πρωτα του γενέθλια :P

Πολύ με συγκίνησε...

KbCJp2.pngEYukp3.png

Όντως πολύ συγκινητικό Ελίζα! Πρώτον να μεγαλώνει ένα δέντρο μαζί με το παιδί σου και ένα παραπάνω με τον συμβολισμό που έχει η ελιά!

Μπράβο στον θείο!

.png

Υ.Γ. Να θυμηθώ να πω του άντρα μου να κάνουμε ένα επιπλέον δωμάτιο στο σπίτι για τα αναμνηστικά του παιδιού (και των άλλων παιδιών, ελπίζω, στο μέλλον). :lol::lol::lol::lol:

μην ξεχασεις τα επαθλα απο τους αγωνες τους , χιχιχιχι

α, ρε χαζομαμαδες που ειμαστε...

ειναι ομως πολυ γλυκο, σ'εμενα παρολο που δεν εχουν περασει και τοσα χρονια (5 απο το 1ο παιδι) βλέπω τα ρουχαλακια του και δεν το πιστευω

μου εδωσε η μητερα μου οταν παντρευτηκα το βιβλιαριο μου, του πικπα και τρελαθηκα, μαζι με την πρωτη μου κοτσιδα οταν με κουρεψαν

.png.png

αα, ξεχασα να πω οτι κρατησα και τα πρωτα τους γραμματα προς τον Αη-Βασιλη, παρολο που ηταν μουτζουρες, εχουν πολυ πλακα

.png.png

Διαφημίσεις

Αχ! κι εγώ κρατάω διάφορα αναμνηστικά για τον μικρούλη μου.

- Έχω κρατήσει ένα σύντομο ημερολόγιο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με τους υπερήχους, τα συναισθήματα και τα καμόματα τα δικά μου και τα δικά του. (Το παιδί έχει πάει 4μηνών και 5 1/2 έμβρυο σε heavy metal συναυλίες-του έχω κρατήσει και τα εισητήρια! :D )

- Τώρα κρατάω ημερολόγιο πιο συστηματικά, καθώς και τα κατορθώματά μας είναι πιο συχνά.

- Έχω κρατήσει τα πρώτα του παπουτσάκια αγκαλιάς, βασικά τα φοράμε ακόμη. Μια ιδέα που μου άρεσε πολύ, την είχα δει σε ένα κατάστημα με παπούτσια στη Νέα Υόρκη, όπου ο καταστηματάρχης είχε επαργυρώσει τα πρώτα παπουτσάκια του γιού του και μαζί με μια κορνίζα με τη φωτογραφία τα είχα βάλει επάνω σε μια δερμάτινη βάση και τα είχε κάνει διακοσμητικό!

899667.png226174.png

αραγε τι θα σκεφτουν μολις τα δουν???

θα λενε " α, ρε η χαζομαμα μου!!!!!"

:D

Η "χαζομαμά" μου , έιχε κρατήσει μαλλάκια ,φυλαχτά ζιπουνάκια .... όταν ήμουνα έγκυος μου τα έδωσε.Συγκινήθηκα πάρα πολύ με όσα φύλαγε τόσα χρόνια!!!! :D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Και η δικιά μου μαμά εκτός από πολλές φωτογραφίες είχε κρατήσει ημερολόγιο βρέφους, ρουχαλάκια, τα βαφτιστικά μου ένα φουστάνι που είχα λιώσει γιατί ήταν το αγαπημένο μου τα πρώτα μου παπούτσια το δόντι μου και πολλά άλλα.....Εννοείται ότι μόνο χαζομαμά δεν την θεωρώ ίσα ίσα που μου αρέσει που έχω τόσα να βλέπω και να μαθαίνω για εκείνα τα πρώτα χρόνια που δεν θυμάμαι ....!!!

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Εχω απο ενα ημερολογιο στον καθενα με τα καρτελακια τους απο το

μαιευτηριο,τουφες απο τα μαλια τους, αποτυπωματα κ φωτογραφιες

απο τα πρωτα γενεθλια μεχρι κ τα τεταρτα,φιλιες που εχουν κανει σε αυτα τα πρωτα 4 χρονια της ζωης τους,σκανταλιες που εκαναν καθως κ τα πρωτα τους λογακια!!!!

λοιπόν...

εμείς έχουμε το πρώτο τεστ εγκυμοσύνης του φαρμακείου :oops:

τα βραχιολάκια απ το μαιευτήριο, τον αφαλούλη μας, το μανταλάκι του αφαλού μας, το πρωτο ζιπουνάκι, το πρώτο φορμάκι, τα πρώτα παπουτσάκια αγκαλιάς και φυσικά όλες τις εξετάσεις/υπερήχους/φωτογραφίες

επιπλέον.... έχω σε τετράδιο όλα τα γεύματα του με ώρα και ποσότητα απ τη μέρα που ήρθαμε σπίτι (έτσι για να βλεπει στο μέλλον τι ώρες ήμουν ξύπνια για να τον ταΐσω :P ) και επίσης σημειώνω και τα φοβερά γεγονότα... πότε έκανε κακά στο χέρι του μπαμπά, πότε τον έκανε πιπι μέσα στο στόμα (ναι έγινε κι αυτό :lol: ) κι άλλα τέτοια χαριτωμένα :D

.png

κοιτάξτε εδώ :

http://www.babymemoirs.gr/

Αναμνηστικά εκμαγεία του μωρού και του παιδιού σας...

Baby casting

Σώστε το τρυφερό του αποτύπωμα για να το έχει να το δείχνει στα δισέγγονά του, με φυσικό τρόπο που νικάει τον χρόνο.

.png.png

Τι ωραίο θέμα!Τρελαίνομαι για ενθύμια και φωτογραφίες οπότε μάλλον το μωράκι μας θα έχει...προίκα!!

Αυτό με τα αποτυπώματα θα το κάνω σίγουρα,έχει στα περισσότερα μαγαζιά με είδη μπεμπέ και ημερολόγιο εγκυμοσύνης ήδη κρατάω.Επίσης έχω όλους τους υπερήχους όχι μόνο σε εκτύπωση αλλά και σε dvd από την κάμερα.

Έχω κρατήσει και το τεστ εγκυμοσύνης,το "καθαρό" στέλεχος όχι αυτό με τα ούρα.. :oops: ....αλλά τώρα που το λέτε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι και αν διατηρείται!Θα παω να το ελέγξω μετά.Έτσι κι αλλιώς το βγάλαμε κι αυτό φωτογραφία! :lol:

Η μητέρα μου είχε κρατήσει για μένα καρτελάκια,τούφα από τα μαλλιά, το δοντάκι κι ένα σωρό άλλα πολύ συγκινητικά πράγματα..

αχ κι εγω κρατησα τα τεστ εγκυμοσυνης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!επισης το βραχιολακι απο το μαιευτηριο,τον ομφαλιο λωρο του,εφτιαξα ενα ημερολογιο εγκυμοσυνης και εχω κι ενα ημερολογιο γεννησης μηνα μηνα..

my baby was my reborn...

λοιπόν το βρήκα

κοιτάξτε εδώ

http://www.cosycorner.gr/products/index.php?lang=gr&ctg=56

θα τα πάρω ΑΜΕΣΩΣ τέλεια ιδέα

και μάλιστα πολύ καλή ιδέα για δώρα, θα τα πάρω σε μια φίλη μου για τα παιδάκια της

.png.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Η δράση αυτή αφορά την ανάγκη και το δικαίωμα της επιτόκου για παρουσία συνοδού κατά την διάρκεια του τοκετού & της γέννησης. 

Διεθνώς είναι αυτονόητο ότι επιτρέπεται κάτι τέτοιο, στην Ελλάδα όμως, όπως και στην περίπτωση του Ποτέ πια Μόνα (όπου δεν επιτρεπόταν στα παιδιά να έχουν συνοδό τον γονέα τους μαζί τους στην τέλεση ιατρικών πράξεων) απαγορεύεται στους συνοδούς να είναι παρόντες, με την δικαιολογία ότι "δεν το επιτρέπει ο κανονισμός".

Ο συνοδός μπορεί να είναι σύζυγος, σύντροφος, συγγενικό πρόσωπο ή άλλο άτομο της επιλογής της επιτόκου.
        Στηρίζουμε με χορηγία επικοινωνίας αυτή τη δράση, όπως κάναμε και με την δράση πολιτών του Ποτέ πια μόνα που οδήγησε σε οδηγία του ΚΕΣΥ έτσι ώστε να μπορούν οι γονείς να είναι παρόντες/συνοδοί των παιδιών τους κατά την τέλεση ιατρικών πράξεων. 

Για όσες γεννήσατε ήδη χωρίς συνοδό ενώ ήταν κάτι που το ζητήσατε

Προς το παρόν ζητείται από όσους ενδιαφέρονται να στείλουν την παρακάτω αίτηση στο εμαιλ

encahellas(ατ)gmail.com

Προς  ENCA Hellas Θέμα Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

Γέννησα στο Νοσοκομείο/Κλινική     .............στις .......... το παιδί μου και δεν επετράπηκε   η παρουσία του/της ............( συζύγου μου, μαίας μου, βοηθού μου, αδερφής μου) παρότι το αιτήθηκα προφορικά.

Επιθυμώ η επιστολή μου να επισυναφθεί σε ομαδική αναφορά στο ΣτΠ για το δικαίωμα κάθε επίτοκης να έχει συνοδό κατά τον τοκετό της

ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας, τηλ.επικοινωνίας

Στόχος της δράσης είναι:
        να υπάρξουν μαρτυρίες επίσημες που θα χρησιμεύσουν στην περιγραφή /συχνότητα των περιπτώσεων. 
        Μπορείτε στην επιστολή να περιγράψετε και τα συναισθήματά σας εξαιτίας αυτού του περιορισμού. 

Για όσες θα γεννήσετε και θέλετε να έχετε συνοδό στον τοκετό

Για τις έγκυες που θέλουν να συμμετάσχουν: Τυπώνετε την παρακάτω αίτηση & την αποστέλετε ή την πάτε στο νοσοκομείο/κλινική που σας ενδιαφέρει (δεν είναι απαραίτητο να γεννήσετε εκεί) , παίρνετε αριθμό πρωτοκόλλου και αναμένετε απάντηση.
        Εάν δεν ξέρετε που να καταθέσετε την αίτηση ρωτήστε στην διοίκηση του νοσοκομείου για να σας κατευθύνουν ανάλογα. Κάθε νοσοκομείο έχει τέτοιο γραφείο. 

Συμπληρώνετε το παρακάτω κείμενο στην αίτηση:

Προς Νοσοκομείο/Κλινική

Διανύω τον ........... μήνα της εγκυμοσύνης μου και παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εαν μπορώ κατά την διάρκεια του τοκετού μου (φυσιολογικό ή με καισαρική τομή) καθώς και πριν από αυτόν κατά την διάρκεια των οδινών αλλά και μετά, να έχω συνοδό ένα άτομο της επιλογή μου (σύζυγο, σύντροφο, συγγενή, φίλη, μαία κλπ)."

Στόχος αυτής της δράσης είναι
        α) να δεχτούν τα νοσοκομεία δια της επίσημης οδού τις αιτήσεις των πολιτών & να γνωρίζουν ότι υπάρχει αριθμός πολιτών που ζητά  αυτή την δυνατότητα 
        β)να υπάρξουν απαντήσεις από τα νοσοκομεία είτε αρνητικές ή θετικές, οτιδήποτε που θα κάνει το νοσοκομείο να θέσει προς τα έξω την όποια πολιτική του
        Έτσι, θα μπορέσει να υπάρξει επίσης νομική επεξεργασία  των απαντήσεων που θα λάβουν οι γονείς και να επισυναφθούν και αυτές στην όποια νομική κίνηση. 

(υπο επεξεργασία)

Πηγή των πληροφοριών: ομάδα  facebook  https://www.facebook.com/groups/148827762403975/ Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

• Από beboulix,
        την τεταρτη εχω τα γενεθλια μου.ο ανηρ θελει να μου παρει ενα καλο δωρο γιατι για την γεννηση του μωρου δεν μου πηρε κατι.τι προτεινετε?
      • Από [email protected],
        Τον τελευταίο καιρό έχω πραγματικά λαλήσει δεν προλαβαίνω ούτε να βήχω. Προχθές λοιπόν γύρισα σπίτι και ο γιος μου μου έλεγε ότι έφαγε κέικ στο σχολειό. Δεν έδωσα σημασία λέω κάποιος θα το κέρασε! Γιόρταζε κάποιος αγάπη μου του λέω? Οχι μου λέει εσύ το έβαλες στην τσάντα μου. Οχι του λέω εγώ, Ναι αυτός και τελικά ρωτάει και την γιαγιά του. Εσύ μου το έβαλες το κέικ γιαγιά στη τσάντα μου? Οχι και η γιαγιά του. Δεν καταλάβαινα εγώ θα μπερδεύτηκε λέω το παιδί. Πάω ανοίγω την τσάντα και τί να δώ? Αντί να βάλω το τάπερ με το φαγητό του του είχα βάλει το τάπερ με το κέικ του παιδιού. Εχω κάνει και χειρότερα αλλά θα σας τα γράψω εν καιρό. Μήπως να αρχίσει να με ανησυχεί η κατάσταση μου ή τα κάνετε και εσείς?
      • Από mama xrysa,
        Σκέφτηκα να φτιάξουμε έναν κατάλογο με τέτοιους χώρους για Αθήνα Πάτρα Θεσσαλονίκη και οπουδήποτε αλλού.Χώρους που ξέρουμε οτι πλέον με τον καινούριο νόμο είναι μη καπνιστών και μπορούμε να πάμε με τα παιδάκια μας χωρίς να ντουμανιάζουν.Όχι οτι θα είναι πολλοί αλλά τέλος πάντων....Εγώ προς το παρών δεν έχω βρεί κανέναν στη Πάτρα.
      • Από administrator,
        ψηφοφορία που θα αναρτηθεί εδώ σύντομα με τα στοιχεία της ψηφοφορίας που υπάρχει στο αρχείο
      • Από administrator,
        Με αφορμή το άρθρο που δημοσιεύσαμε πέρισυ

http://parents.org.gr/health/a599

που αφορά την πρακτική του περιορισμού της επαφής του γονέα με το νεογέννητό του

ενόσω αυτό βρίσκεται σε νοσηλεία στις ΜΕΝΝ δημοσίων ή ιδιωτικών μαιευτηρίων ή νοσοκομείων

[σε πλήρη αντίθεση με νοσοκομεία όλων των προηγμένων κρατών τα οποία θεωρούν τον γονέα όχι επισκέπτη, αλλά διαρκή συνοδό του παιδιού του, και άρα σε κάθε βρέφος που νοσηλεύεται σε ΜΕΝΝ επιτρέπεται η επαφή με το γονέα του 24 ώρες το 24ωρο, είτε το βρέφος θηλάζει είτε όχι, είτε πρόκειται για την μητέρα είτε τον πατέρα ]

θα θέλαμε να ρωτήσουμε τους αναγνώστες μας έτσι ώστε να υπάρξει συλλογή ψήφων αλλά και μαρτυριών, σχετικά με τις εμπειρίες σε σχέση με
        την διάρκεια και την ποιότητα της επαφής,
        ή και τα όσα σας λέχθηκαν κατά τη διάρκεια της νοσηλείας από τις νοσηλεύτριες, όσον αφορά τον θηλασμό ή άλλα θέματα που θα θέλατε να θίξετε σε αυτό το θέμα.

Edit:
        Να σημειώσουμε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να αναφερθεί όποιο μαιευτήριο (ιδιωτικό ή δημόσιο) επιτρέπει την 24ωρη πρόσβαση του γονέα στις ΜΕΝΝ, οι κανόνες του φόρουμ δεν το απαγορεύουν.
        Υπάρχουν μαρτυρίες ότι κάποια ιδιωτικά ή κάποια δημόσια μαιευτήρια έχουν αλλάξει τελευταία πρακτικές.
      • Από blue,
        Κορίτσια σκεφτομαι απο τωρα αν μεινω εγκυος τροπους και ιδεες να το ανακοινωσω στον αντρα μου που ξερω οτι θα πεταξει απο την ευτυχια του.

Εσεις πως του το ειπατε????
        βασικα σκεφτομουν σε καποια ανυποπτη στιγμη να βγουμε εξω να φαμε πχ και να του δωσω ενα κουτακι σε στυλ δωρακι δηλαδη που να εχει μεσα μια πιπιλιτσα.
        Μηπως ειναι πολυ κοινοτυπο? δε μου ερχεται κατι αλλο αυτη τι στιγμη.

Δε ριχνεται καμια ιδεα?
      • Από gogga,
        Καλησπερα και απο εμενα! με λενε γεωργια και ειμαι μητερα ενος αγοριου 3 1/2 μηνων. Ευχομαι ολοι να ειμαστε υγειης, ευτυχισμενοι και ενωμενοι να μεγαλωσουμε σωστα και γερα παιδια....Ελπιζω να μας δωσει τη χαρα ο Θεος να ακουσουμε απο τα παιδια μας ενα απλο ευχαριστω μετα απο πολλα χρονια για την αγαπη και τις αρχες που θα τους δωσουμε...