Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες θηλάζετε χάρη στο φόρουμ ;


Recommended Posts

Το ηθελα πολυ να θηλασω και χαρη στο forum πηρα κουραγιο και χρησιμες πληροφοριες. Εδραιωθηκε ο θηλασμος και προχωρουμε χωρις κανενα εμποδιο...Ειμαι ευγνωμων εγω και ο μπεμπης μου για την ομορφη αυτη σχεση που εχουμε!!!

Υπερπολύτεκνη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν δεν υπήρχε το φόρουμ και οι υπέροχες "Αγλαϊες" του (τα ονόματά τους εχουν αναφερθεί πιο πάνω, αλλά υπάρχουν και άλλες όχι τόσο "επώνυμες" στο φόρουμ), φοβάμαι ότι δεν θα είχα καταφέρει να θηλάσω. Δυστυχώς δεν είχα ενημερωθεί πριν τον τοκετό όσο έπρεπε, ίσως θεωρούσα πανεύκολο και αυτονόητο το θηλασμό και τον πρώτο μήνα τα βρήκα δύσκολα. Παρότι γέννησα στο Ελενα, όπου υποστήριζαν τον θηλασμό, το μωρό λόγω ίκτερου δεν θήλαζε καλά και έχασε παραπάνω από το αναμενόμενο βάρος, οπότε αρχίσαμε και το συμπλήρωμα. Ειδικά τον πρώτο μήνα που πόναγα κ.λ.π. μου φαινόταν βουνό ο θηλασμός. Με τα χίλια ζόρια έβρισκα χρόνο να μπω στο φόρουμ να προλάβω να διαβάσω κάτι και να ενημερωθώ και κάθε φορά που διάβαζα για όλες τις κοπέλες που τα κατάφερναν πορωνόμουν και έλεγα ότι θα το παλέψω λίγο ακόμα. Ευτυχώς με όλα όσα διάβασα εδώ και με το θήλαστρο κατάφερα να αντικαταστήσω το ξένο με δικό μου μέσα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα. Τελικά μόνο ο πρώτος μήνας ήταν δύσκολος μετά όλα πήγανε καλά, ούτε πόνοι, συνηθίζεις και τα ωράρια και όλα καλά. Αισίως έχουμε φτάσει τους 7 μήνες και συνεχίζουμε, αλλά με λιγόφαγο παιδί που δεν παίρνει και πολύ βάρος, όλο άγχος είμαι.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ευχαριστησω ολες εσας που τοσο καιρο γεμιζετε τις σελιδες του forum με τις τοοοοσο ενδιαφερουσες εμπειρειες σας και τις τοοοσο πολυτιμες συμβουλες σας!!!!!!

Εμεις οι γυναικες-μανουλες ολα μπορουμε να τα καταφερουμε αρκει να εχουμε καποιον να μας στηριζει!

Εμενα με στηριξε παρα πολυ ο Γιαννης μου,η κυρια Ποπη(Μαια)και ΕΣΕΙΣ!

 

926631wcqg29njms.gif

Link to comment
Share on other sites

και γω θηλάζω χάρη στο φόρουμ...

 

πάντα πίστευα ότι ο θηλασμός είναι ό,τι πιο φυσικό δηλαδή όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν. Όμως αν δεν είχα ενημερωθεί από το φόρουμ και από τα φυλλάδια της lll θα είχα σταματήσει πολύ γρήγορα την προσπάθεια λόγω του ότι θα νόμιζα ότι δεν εχω γάλα. Επίσης, από το σπίτι μου έλεγαν 'αφού κλαίει το μωρό, δεν έχεις γάλα γιατί δε του δίνεις ξένο;' και γω μετά από 2-3 φορές απάντησα 'έχεις ενημερωθεί για το θηλασμό; Όχι! Άσε λοιπόν να κάνω αυτά που ξέρω και αν πεινάει το μωρό θα είμαι η πρώτη που θα του δώσω ξένο γάλα'.

 

Επίσης από τον κοινωνικό περίγυρό μου οι κοπέλες σταμάτησαν από τον πρώτο μήνα να θηλάζουν γιατί δεν είχαν γάλα. Πιστεύω αν ήταν ενημερωμένες θα τα είχαν καταφέρει καλύτερα. Βλέπω και διαφορά στην εισαγωγή στερεών...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμαθα το φορουμ οταν ο Κων μου ηταν ηδη ενος ετους και τον θηλαζα ακομη αν και ολοι μου ελεγαν οτι δεν κανω καλα, το γαλα μου δεν ειναι πια καλο και θρεπτικο και ποσο ακομα θα το συνεχισω και θα τον κανω μαμακια.Μεσα παο το φορουν συνειδητοποιησα οτι ολα οσα εκανα τον πρωτο χρονο καθαρα και μονο απο ενστικτο ηταν σωστα και αυτο με εκανε να νιωσω τεραστια ικανοποιηση.Δεν ειχα προηθει καθολου απο κανεναν και τελικα ειχα κανει το σωστο.Επισης το φορουμ με αποενοχοποιησε για καποιες συμπεριφορες που ολοι κατηγορουσαν, οπως το οτι κοιμοταν μαζι μου για ναθηλαζει.Τελος μου εδωσε δυναμη και πιστη να συνεχισω και τωρα που το μωρουλινι μου κοντευει τα δυο θηλαζει ακομα.Μονο που τωρα το ζηταει..."λάλα" και το παιρνει μονος του...χαχα.

Σας ευχαριστω ολες πολυ

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρη στο φορουμ και ιδιαιτερα της ΠΟΛΥΤΙΜΗΣ βοηθειας της Αγλαιας ,

εγω και το μωρο μου επικαρπωνομαστε τα οφελη του θηλασμου εδω και 15 μηνες .

 

Διδαχτικα οτι ο θηλασμος ειναι σταση ζωης-ειναι θεμα διαπαιδαγωγησης

 

Κυριως ομως καταφερε να μου αποβαλλει τις γνωστες αμφιβολιες και αγχη που μου ενδυναμωνε ο περιγυρος

 

Ετσι ο θηλασμος επαψε να με δυσκολευει και η καθημερινη μου ζωη εγινε ευκολοτερη

 

Αγλαϊα συγχαρητηρια για το εργο σου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω την Αγλαία και όλες τις "Αγλαίες" του φόρουμ που τόσο με βοήθησαν στην αρχή αυτού του υπέροχου ταξιδιού, με το τρομερό άγχος και τις ανασφάλειες που περνούσα.Πριν γεννήσω ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω και ήμουν αποφασισμένη να το κάνω, αλλά χωρίς την αμέριστη βοήθεια και συμπαράστασή τους,τις άμεσες απαντήσεις τους σε όλες,ακόμα και τις πιο ΄χαζές΄(ας μου επιτραπεί η λέξη)απορίες και ερωτήσεις δεν θα τα είχα καταφέρει. Μου έδωσαν τα όπλα να θηλάσω αποκλειστικά το μωράκι μου και να βάζω στη θέση τους μερικούς-μερικούς ;);)Ένα μεγάλο ευχαριστώ και μπράβο στις γκουρού μας,που αν και μωρομάνες πολλές από αυτές είναι πάντα ΕΚΕΙ να βοηθήσουν όλες τις αγχωμένες μανούλες.Να'στε πάντα καλά και να συνεχίσετε να στηρίζετε τις νέες (και όχι μόνο)μανούλες που τόσο το έχουν ανάγκη...

 

664789c6oez1lkq4.gif

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω μεσα...σε εναν κόσμο πληρους αγνοιας του τι εστι θηλασμός μόνο εδω βρήκα την βοήθεια που χρειαζόμουν...το πως θα τον σταματησουμε ομως δεν ξέρω καποια στιγμη γιατί γλυκαθήκαμε και βλεπω να θηλαζω ενα δεκάχρονο ετσι οπως παω....(ουτε που το πιστευω οτι εγραψα τετοιο πραγμα..)

εγω δεν θα ευχαριστήσω συγκεκριμένα ατομα. θα ευχαριστησω τους δημιουργούς του φόρουμ που μας ξεστραβωσαν σε παρα πολλα θέματα..μεσα σε αυτα και τον θηλασμό

Link to comment
Share on other sites

Και μεις μέσα. Θηλάζω τη μικρή μου κόρη 15 μήνες + και συνεχίζουμε...Την άφησα 2 μηνών, έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά, όμως χάρη στο forum και στις πολύτιμες συμβουλες καταφέρνουμε και θηλάζουμε και θα θηλάζουμε....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια συγχαρητήρια σε όλες μας αλλά και στα μωρά μας που ξέρουν να διεκδικούν.

 

Κι εγώ θα είχα σταματήσει το θηλασμό αν δεν είχα βοηθηθεί από το forum αλλά και από το μικρούλη τύραννό μου.

 

Με βοήθησε πολύ το γεγονός ότι δε δεχόταν με τίποτα το μπιμπερό. Είχα γεμίσει το σπίτι διαφόρων ειδών θηλές αλλά τίποτα. Τότε ήταν που ρώτησα, πήρα πληροφορίες και αισίως θηλάζω ακόμα.

 

Τώρα πια μου είναι δύσκολο να σκεφτώ ότι κάποια στιγμή θα σταματήσουμε.

 

Μπράβο σε όλες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μια απο τα ιδια, αν δεν ηταν το φορουμ θα ειχα αποθηλασει στο τριμηνο, στην καλυτερη περιπτωση... Εμαθα βεβαια κι αλλα πολυτιμα πραγματα, οπως για την αξια της αγκαλιας, το co-sleeping, τις στερεες τροφες, την ψυχολογια του μωρου και σιγουρα κι αλλα που μου διαφευγουν... Και βεβαια πολλα ευχαριστω στην Αγλαΐα αλλα και στα υπολοιπα κοριτσια που με βοηθησαν αμεσα και εμμεσα...respect-062.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα, φρόντισαν να με.. "ενημερώσουν" στην κλινική ότι δεν έχω γάλα και ότι "οι θηλές μου δεν μου επιτρέπουν να θηλάσω"!

Χάρη στα κορίτσια και στις συζητήσεις που διάβασα πριν γεννήσω, απαίτησα να θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή μου στην κλινική. Μπορεί να μην το κατάφερα εκεί, αλλά από την ώρα που γυρίσαμε σπίτι μας, δεν έβαλε ξένο γάλα στο στοματάκι της!

Και χάρη στις συχνές επισκέψεις μου στις συζητήσεις σας, ξεπέρασα και τις φοβίες που αντιμετώπισα, όπως: φτάνει το γάλα μου; γιατί πεινάει συνέχεια η μικρή μου; είναι θρεπτικό το γάλα μου;..

Δεν της έχω δώσει ακόμη ξένο γάλα και συνεχίζω να θηλάζω και τώρα που γύρισα στη δουλειά, και το χαίρομαι πάρα πολύ, παρά το ξενύχτι..

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες που με βοηθήσατε να προσφέρω στη ζωούλα μου αυτό που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο για τα μωράκια μας, και όμως θα το χάναμε, αν δεν είχα ενημερωθεί!

Link to comment
Share on other sites

όπως βλέπετε και στο tickeraki μας συνεχίζουμε στους 21 μήνες αποκλειστικά χάρη στην Αγλαία και το forum. Ο πρώτος γιατρός επέμενε ότι ανήκω στις γυναίκες που δεν έχουν γάλα.......

Αγλαία να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επαναγαλακτισμός

 

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ...ΕΧΩ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΑΛΑΤΟΣ.ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΘΗΛΑΣΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα προσθεσω οτι και η κουνιαδα μου θηλαζει χαρη στο φορουμ και χαρη στις υπεροχες μανουλες που βοηθουν τις υπολοιπες με τις πολυ χρησιμες τους συμβουλες , ο λογος που γραφω εγω γι'αυτην ειναι επειδη εγω τις εχω μεταφερει τα παντα , και εχω συμβαλλει καπως κι εγω σ'αυτη την υπεροχη εμπειρια ζωης που λεγεται θηλασμος .

Link to comment
Share on other sites

Επαναγαλακτισμός

 

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ...ΕΧΩ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΑΛΑΤΟΣ.ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΘΗΛΑΣΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ?

 

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν ήθελα πολύ, μα πάρα πολύ να θηλάσω!!

όταν ήρθε η ώρα, χωρίς να έχω ίδεα, χωρίς να το έχω ψάξει, χωρίς να έχω ενημερωθεί... το ξεκίνησα μόνη, το πάλεψα μόνη και το κατάφερα μόνη!

Κάπου το έχω ξαναγράψει! πρώτος στόχος ήταν να καταφέρω γενικά να θηλάσω... έπειτα να θηλάσω τουλάχιστον μέχρι να σαραντήσω... μετά να θηλάσω όσο έχω... και μετά βρήκα αυτό το φόρουμ και με τη βοήθεια κυρίως της Αγλαϊας αλλά και τόσων μελών-έμπειρων μαμάδων... (που δεν αναφέρω ονομαστικά γιατί όλο και κάποια θα ξεχάσω) έχω καταφέρει να θηλάζω ήδη 24 μήνες και προχωράμε φανατικά!!!

σε αντίθετη περίπτωση... στους 4,5 μήνες που επέστρεψα στη δουλειά... μάλλον θα είχα αποθηλάσει με όλους τους "ειδικούς" γύρω μου, που μου λέγανε να δώσω πιά ξένο...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επαναγαλακτισμός

 

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ...ΕΧΩ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΑΛΑΤΟΣ.ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΘΗΛΑΣΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ?

 

Επειδή έχεις βάλει τίτλο "επαναγαλακτισμός" τι ακριβώς θέλεις; Να κάνεις επαναγαλακτισμό τώρα που είσαι έγκυος; Δεν θα στο συνιστούσα. Περίμενε να γεννήσεις και να δώσεις τότε το γάλα σου πάλι στο μεγάλο σου παιδί αν θες.

Έλα και κάνε την ερώτηση σου στην ενότητα του θηλασμού γιατί εδώ είναι ενότητα με ψηφοφορίες.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις βάλει τίτλο "επαναγαλακτισμός" τι ακριβώς θέλεις; Να κάνεις επαναγαλακτισμό τώρα που είσαι έγκυος; Δεν θα στο συνιστούσα. Περίμενε να γεννήσεις και να δώσεις τότε το γάλα σου πάλι στο μεγάλο σου παιδί αν θες.

Έλα και κάνε την ερώτηση σου στην ενότητα του θηλασμού γιατί εδώ είναι ενότητα με ψηφοφορίες.

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Pipi... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΚΟΜΗ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΩ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΣΑΣ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Είχα πολύ θέληση και αποφασιστηκότητα να θηλάσω το μωρό μου αν και οι προϋποθέσεις δεν ήταν οι ευνοϊκότερες για μένα. Είχα επίπιδες θηλές και το μωρό από το μαιευτήριο είχε μάθει το μπιμπερό και είχε πάθει σύγχηση θηλών. Καθώς περνούσαν οι μέρες και δεν τα κατάφερνα με έπιανε απελπισία. Σώθηκα και βρήκα το σωστό δρόμο χάρις στο parents, έβλεπα έκπληκτη ότι ό,τι αντιμετωπίζω το έχουν περάσει και τόσες άλλες μαμάδες και έπαιρνα κουράγιο και σε κάθε μου επίσκεψη έλυνα τις αμέτρητες απορίες και ανησυχίες μου. Προτιμούσα να στερούμε τον ύπνο μου για να διαβάζω. Σήμερα θηλάζουμε 3,5 μήνες και συστήνω το forum σε κάθε φίλη μου που μένει έγκυος. Είμαι ευγνώμων:P

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Ούπς όλα αργοπορημένα τα ανακαλύπτω :mrgreen::mrgreen:

Ανακάλυψα το forum ψάχνοντας πληροφορίες για την εγκυμοσύνη μέχρι τότε νόμιζα ότι ο θηλασμός είναι μια απλή διαδικασία βάζεις το παιδί στο β#$% και ετελείωσε………..δεν είχα ακούσει ποτέ μέχρι τότε λέξεις όπως μαραθώνιος θηλασμός, εδραίωση γαλουχίας, άλματα ανάπτυξης, χάρη σε όλες σας τα έμαθα, αυτά και άλλα πολλά:-D:grin:.

Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για το υπέροχο δώρο που μου κάνατε :-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Και γω αργοπορημένα ανακάλυψα το φόρουμ.

 

Είναι όμως πολύ σημαντικό για μένα να βλέπω πως και άλλες γυναίκες θηλάζουν αποκλειστικά και να μη νοιώθω "γραφική" καθώς ή πλειονότητα των μητέρων του περιβάλοντος μου δίνουν ξένο γάλα.

:shock:
Link to comment
Share on other sites

Είχα λανθασμένα την εντύπωση ότι ο θηλασμός είναι κάτι που δεν χρειάζεται προσπάθεια, αν έχεις γάλα θηλάζεις.

Ευτυχώς βρήκα αυτό το site όπως και το http://www.thilasmos.gr/, έμαθα και διάβασα το βιβλίο της Άννας Πατσούρου και είδα το φως μου!

 

Να φανταστείτε ότι μόνο μια γνωστή μου θήλασε το ένα παιδάκι της αποκλειστικά και αυτήν δεν τη βλέπω συχνά. Δηλαδή δεν είχα δει ποτέ μάνα να θηλάζει το μωρό της, παρά μόνο στην τηλεόραση. Τι κρίμα.....

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν "διαβασμένη" από ένα βιβλίο θηλασμού που μου είχε δώσει η αδερφή μου, για καλή μου τύχη. Τον θηλασμό τον καθιέρωσα χωρίς κάποια άλλη βοήθεια, εκτός του βιβλίου, παρόλο που όλοι μου έλεγαν να δίνω συμπλήρωμα γιατί δεν χορταίνει το μωρό!

 

Το φόρουμ σε αυτό που με βοήθησε (και το σκεφτόμουν μόλις χτές!), είναι ότι σίγουρα με την είσοδο στις στέρεες τροφές από την παραπληροφόρηση και μόνο του παιδίατρου, θα είχα απογαλακτίσει, μη γνωρίζοντας ότι ο θηλασμός παρατείνεται πέραν του εξαμήνου.

Γιαυτό λοιπόν και λέω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλες τις κοπέλες που έχουν γράψει σε αυτό το φόρουμ και μπορούμε να πληροφορούμαστε οι υπόλοιπες σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...