Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες θηλάζετε χάρη στο φόρουμ ;


Recommended Posts

και εγώ με την σειρά μου να ευχαριστήσω όλους και όλες του φορουμ!!!!θηλάζω ακόμα τον 13 μηνών αντράκι μου!!!!!!!

 

Ενα μεγάλο Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω!!!!!!!!!!!!!!

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ και ο μπεμπούκος θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε όλες γιατί χάρη σε εσάς συνεχίζουμε ακάθεκτοι. Μακάρι να τα καταφέρουμε και να κλείσουμε χρόνο :D:D:D:D:D:D:D

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη σειρά μου σας ευχαριστώ! Θήλασα το γιο μου 2 χρόνια και 20 ημέρες και τώρα την κόρη για 26 ημέρες προς το παρόν.

 

Να είστε όλοι καλά και να μην το βάζετε κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και εγω καπως ετσι ενα βραδυ οταν επεσα κατα τυχη πανω στο φορουμ τα χασα με αυτα που διαβαζα ειμουν πολυ ασχετη τελικα ειχα θηλασει την κορη μου 6 μηνες και απο λαθη αγνοιας σταματησε το γαλα οταν ανακαληψα το φορουμ ημουν 7 μηνων εγκυος και πεισμοσα οτι θα θηλασω αυτη τη φορα σωστα προβληματακια υπηρξαν αλλα το γλυκο κριστηνακι κ η αγλαια παντα ηταν εκει να βοηθησουν και τωρα πια οταν με ρωτανε καλα ακομα θηλαζεις? ποτε θα το κοψεις? τους απανταω οταν παει φανταρος:lol::lol::lol::lol:

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω χάρη στη μαία και στον παιδίατρό μου. Το φόρουμ περισσότερο με απώθησε παρά με βοήθησε (και όχι μόνο γιατί πολλές από τις συμβουλές που διάβασα τις βρήκα αντίθετες με τη δική μου πραγματικότητα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εγω!Δεν ειχα ιδεα για τιποτα...στο νοσοκομειο με αποθαρυνανε με τις τεχνικες (5 λεπτα θηλασμου) κ με λογια...Μονο ο διευθυντης μου ειπε τελευταια μερα να κοψω οπωαδηποτε το συμπληρωμα...σε αντιθεση με τις μαιες που μου λεγανε να δινω μεχρι να κατεβει το γαλα(5η μεραμετα..) κ οταν ηρθα σπιτι δε ξαναδωσα...ομως σε λιγο ξεκινησανε τα προβληματα,στη βδομαδα....κ ο αντρα μου βρηκε το φορουμ,διαβαζε μερα νυχτα οδηγειες,μου τις ελεγε κ ετσι τα καταφερα! 13 μηνες μετα θηλαζουμε με την υποστηριξη των εμπειρων μαμαδων.Και ακομα....μαθαινω!!!:-D

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.

Να μπω και γω στη λίστα των μαμάδων που θηλάζουν χάρη στο φόρουμ και την Αγλαΐα.

Το πρώτο μου παιδί (όπου δεν είχα ίντερνετ αλλά είχα μόνο καλοθελητές που με συμβούλευαν να μην "ταλαιπωρώ" το μωρό ) δεν το θήλασα καθόλου. Ούτε μια μέρα, ούτε ένα γεύμα με δικό μου μόνο γαλατάκι. Παρόλο που ήξερα πως εγώ ό,τι μπορούσα, ό,τι ήξερα το έκανα και άρα ήμουν από τις "άτυχες" που δεν έχουν γάλα, κάπου βαθιά μέσα μου αυτή η δικαιολογία δε μου κολλούσε. Για καλή μου τύχη, έστω και αργά, όταν η κόρη μου ηταν ήδη 11 μηνών ανακάλυψα -για άλλους λόγους - αυτό το φόρουμ. Είδα την ενότητα θηλασμού και όταν πέτυχα μαμάδες που θήλαζαν τα παιδάκια τους για τόσους μήνες αρχισα να διαβάζω πυρετωδώς για να ξεστραβωθώ. Και, ναι.....

.... στο δεύτερο παιδάκι μου τα κατάφερα!!!! Όχι χωρίς δυσκολίες -ομολογώ - αλλά κατάφερα να ζήσω όλη αυτή τη μαγεία που προσφέρει ο θηλασμός. Και συνεχίζω ακάθεκτη, 22 μήνες σχεδόν μετά.

Μέσα από την καρδιά μου ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλες τις μαμάδες που πρόσφεραν και συνεχίζουν να προσφέρουν την πολύτιμη βοήθειά τους.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ε ναι !!!!!!!!!!!

Και γω οφειλω ενα τεραστιο εχαριστω στο φορουμ σε ολες τις μανουλες και φυσικα στην ΑΓΛΑΙΑ που χαρη σε σας ΑΚΟΜΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ σας ευχαριστώ πολυ όλες τις κοπέλες και το φόρουμ για τις πληροφορίες που βρήκα σε αυτό. Τις μανούλες που μοιράζονται τις πολύτιμες εμπειρίες τους και είναι σε θέση να σε ενθαρρύνουν και να σε καθοδηγήσουν στην μοναδική εμπειρία του θηλασμού. Είμαστε τεσσάρων μηνών, θηλάζουμε αποκλειστικά και η μόνη στήριξη, οδηγίες και εμπεριστατωμένη βοήθεια,εκτός απο αοριστολογίες του τύπου "καλό είναι να θηλάζεις" του παιδιάτρου είναι από εδώ. Οι κοπέλες εδώ ήταν το έναυσμα για να θηλάσουμε και να βλέπω το μωρό να μεγαλώνει κάθε μέρα μόνο με το γάλα μου....Να είστε όλες καλά...!!!:-D:grin:

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμαθα για τον θηλασμό μεσω του LLL...

ΟΜΩΣ το οτί συνεχίζω κ θηλαζω πραγματικά το οφείλω στο Forum!!! Μεσα από εδώ έμαθα να αγαπάω τον παρατεταμένο θηλασμό κ αποφάσισα να κάνω φυσικό αποθηλασμό όποτε είναι έτοιμο το παιδάκι μου...:D

 

Σας ευχαριστούμε πολύ!!! (ιδιαίτερα η μικρή μου:lol:)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα το εξάμηνο (αύριο) ! Ξέρω πως για πολλές από εδώ φαίνεται σαν κάτι μικρό - όμως για μένα είναι μεγάλη η χαρά και η περηφάνια! Γι αυτό είπα να το γράψω εδώ επιβραβεύοντας έτσι τον εαυτό μου! Φυσικά και το οφείλω σε μεγάλο βαθμό στο φόρουμ - ιδιαίτερα στο μέλος ΚΡΙΣΤΙΝΑ, την ευχαριστώ πολύ (δεν είμαι σίγουρη ότι το έγραψα σωστά...)

Πάμε για το χρόνο τώρα...για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγαλο ευχαριστώ στο forum και απο εμας!!! ....

 

και επίσης ένα τεράστιο ευχαριστώ στη μαία μου για την αγάπη, τη στήριξη και τη φροντίδα της... (είχαμε πολλά προβλήματα στην αρχή, αλλά καταφέραμε να μην πιει ποτε ξένο γάλα)

 

Θηλάζουμε 2 χρόνια και συνεχίζουμε για όσο εκείνος επιλέξει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,θέλω να σας πώ,το μεγάλο μου μωράκι δεν θέλησε να θηλάσει και πάλι,αλλα με όσα διάβασα μέσα στο φόρουμ,κατάφερα να θηλάσω το μικράκι μου μέχτ=ρι τον 8ο μήνα!!Και πάλι σας ευχαριστώ,γι'αυτό το δώρο που με βοηθήσατε να κάνω στο παιδάκι μου!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όταν γέννησα τον γιο μου δεν είχα καμία πληροφόρηση και δεν γνώριζα το φόρουμ.

Τελικά τον θήλασα μόνο 3 μήνες, κι αυτοί με συμπλήρωμα.

Το φόρουμ το ανακάλυψα όταν ο γιος μου ήτανε 1,5 ετών, δλδ πολυ αργά για οτιδήποτε... Ανακάλυψα,όμως, τα λάθη που έκανα.

Στο δεύτερο παιδί μου, λοιπόν, το πάλεψα από την αρχή...

Κόντρα σε όλους:

1) Η μικρή παρουσίασε χαμηλό ζάχαρο και πήρε από 2 ημέρών συμπλήρωμα

2) Η παιδίατρος μου είπε ότι "δεν είναι ανάγκη να θηλάζω αποκλειστικά" και "δέκα λεπτά από το κάθε στήθος αρκούνε"

3) Με δουλεύανε όλοι όταν η μικρή ήτανε κολλημένη στο στήθος μου, δημόσια, όχι για δέκα λεπτά, αλλά για... μισή ώρα και βάλε από το κάθε στήθος!!!

4) Ο γυναικολόγος μου μου είπε "σιγά, αυτό το στήθος δεν έχει γάλα"

 

κατάφερα να θηλάσω μέχρι τους 3 μήνες με 2 συμπληρώματα, μέχρι τους 6 μήνες με ένα μόνο συμπλήρωμα και μέχρι και σήμερα λίγο το βράδυ...

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους με υποστήριξαν και με κατεύθυναν από το φόρουμ, χωρίς εκείνους θα είχα ακολουθήσει άλλες, καταστροφικές για το θηλασμό, συμβουλές!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαρη στο φορουμ εχω καταλαβει τα οφελη του μητρικου θηλασμου. Απο την αρχη ειχαμε διαφορα προβλήματα που μας εμπόδισαν να θηλασουμε, με επιμονη, διαβασμα και τη φοβερη αυτη εφεύρεση το θήλαστρο έχω καταφέρει να πινει το παιδακι μου μητρικό γαλα εδώ και 4 μήνες. Ξεκίνησα βαζοντας ως στοχο τις 40 μέρες, μετά το τρίμηνο και τωρα στόχος μας είναι το εξάμηνο. Ελπίζω να θέσουμε κι άλλους στόχους....

.Αν κάνω άλλο παιδί θα προσπαθήσω με νυχια και με δοντια να θηλάσει αποκλειστικά!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ακόμα και σήμερα μια συζήτηση που είχα με τις φίλες μου όταν ήμασταν 21 χρονών και φυσικά δεν είχαμε στο μυαλό μας οικογένεια και παιδιά.Μια απο την παρέα έγινε μάνα και είχα την απορία αν θήλασε.Μου είπαν 1-2 βδομάδες θήλασε και μετά της κόπηκε το γάλα.Και λέγαμε όλες για την εποχή που ζούμε,που πλέον οι γυναίκες δεν έχουν γάλα ενώ παλιά οι γιαγιάδες μας θηλάζανε,οτι φταίει το περιβάλλον,η διατροφή μας,το κάπνισμα και ένα σωρό μ@λ@κίες!!!!Είχαμε παντελή άγνοια αλλά αυτό πιστεύαμε!!Όταν έμεινα έγκυος στα 24 μου δεν με ένοιαζε αν θα θηλάσω η όχι!Στο φόρουμ γράφτηκα για άλλους λόγους και τυχαία διάβασα και για τον θηλασμό!!!Ξεστραβώθηκα εντελώς!!!Και περιττό να σας πω ότι θηλάζω ακόμα τον 19 μηνών γιο μου και δεν ξέρω πότε θα τελειώσει αυτό το μαγικό ταξίδι...Σας ευχαριστώ...

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω και γω! Και να φανταστείτε ότι ο μικρός μου δεν έπιασε στήθος στην αρχή. Μετά απομακρυνθήκαμε και λόγω υψηλού ίκτερου και για είκοσι μέρες αντλούσα αποκλειστικά. Και από είκοσι ημερών και μετά τα καταφέραμε. Είχαμε στην αρχή προβλήματα με το βάρος αλλά τα κορίτσια εδώ με έπεισαν να περιμένω λίγο και ναι πλέον παίρνει ικανοποιητικό βάρος. Χωρίς το φόρουμ δεν θα ήξερα ότι μπορώ να ταίζω το παιδί μου με το θήλαστρο για αρχή, δεν θα ήξερα ότι πρέπει να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο, δεν θα ήξερα το πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού με το οποίο κατάφερα να διατηρήσω γαλουχία μέχρι ο μικρός μου να καταφέρει να θηλάσει.

Ξέρεις πόσες φορές στην αρχή γλύτωσα τη μαστίτιδα χάρη στις συμβουλές στο φόρουμ; για όλες μου τις δυσκολίες στο φόρουμ βρήκα λύση. Ευχαριστώ κορίτσια, χωρίς να το γνωρίζετε με καταστήσατε κοινωνό μια μεγάλης αλήθειας, μιας ξεχασμένης τέχνης...

x7bp6wivf.png
Link to comment
Share on other sites

θηλαζω χαρη και στο φορουμ,, εμπαινα ως εγκυος κι ετσι διαβασα πολλα για τον θηλασμο, με συγκινησαν ολες οι ιστοριες των κοριτσιων εδω και ειπα θα το παλεψω με νυχια και με δοντια

το περιβαλλον οπου γεννησα ηταν επισης υποστηρικτικο, ο γιος μου εξαιρετικα εργατικος και αποφασιστικος οσο κι εγω οποτε καναμε μια καλη αρχη

 

προβληματακια αποριες υπηρξαν αρκετες στη συνεχεια και λαθος πληροφοριες επισης, χαρη στο φορουμ ομως δεν επεσα σε παγιδες ικανες να σαμποταρουν την ολη θετικη προσπαθεια

 

πιο πολυ θελω να ευχαριστησω το φορουμ γιατι με απενοχοποιησε τη στιγμη που δεν μπορουσα να ενταξω το παιδι μου σε κανενα ωραριο με προγραμμα, τη στιγμη που θηλαζα ολη μερα και νομιζα οτι κανω κατι λαθος,,,,τη στιγμη που κοιμομουν ολη νυχτα αγκαλιτσα μαζι του

 

με βοηθησε να νιωθω χωρις ενοχες απλα φυσικη στη σχεση μου με το παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

και εγω θηλασα χαρη στο φορουμ 3 χρόνια !!!! - να ναι καλά όλα τα κορίτσια κ ιδιαιτερα η αγλαια παπαδήμου.

 

εαν ακουγα τον οποιοδηποτε άλλο, π.χ παιδιατρο, γιαγιαδες- θα χα αποθηλάσει στις 40 μερες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολες τις μανουλες!

εμενα η δικια μου παει 4 μηνων κ χαρη στο forum κ την ΑΓΛΑΙΑ την συνεχιζω ακομα;);););)

απο την αρχη ειχα προβλημα με τις θηλες μου γιατι μου ειχανε ματωσει κ πονουσα τοσο πολυ που χτυπιομουν απο το κλαμα.

προσπαθησα τα παντα, μα θηλαστρο, με θηλες, τα παντα.ημουν ετοιμη να τα παρατησω κ ο αντρας μου βρηκε αυτο το site κ απο τοτε το εχω σαν ευαγγελιο. ειναι το πιο χρησιμο πραγμα που υπαρχει.

διαβαζοντας το κ διαβαζαντας κ αλλες ιστοριες ειδα οτι δεν ημουν μονη!!!

οποτε οπλιστηκα με υπομονη κ κουραγιο κ ακομα συνεχιζω κ εχω σκοπο να συνεχισω για πολυ ακομα.

ευχαριστω ολες τις μανουλες για την πολυτιμη βοηθεια τους.

ευχομαι τα καλυτερα σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω κι απο μενα σε ολα τα κοριτσια του φόρουμ που ειτε με τις πληροφορίες, ειτε με τις συμβουλες του συνεβαλαν στο να καταφερω να ξεπερασω τα εμποδια που παρουσιαστηκαν κατα τη διαρκεια του θηλασμού του πρωτου μου παιδιου!!Στο δευτερο ολα ηταν πιο ευκολα!

Θηλασα και τα 2 παιδακια μου για 13 μηνες και νιωθω πολύ ευτυχισμένη!!

Ευχομαι καλή ευκολία σε όλες τις μανούλες και ενα μπραβο στους επινοητες του site και του forum!!!

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

και εγω με τη σειρα μου να ευχαριστησω ολες τις κοπελες που με βοηθησαν.Η μικρη μου ειναι 13.5 μηνων και ακομα θηλαζω,εχουμε χτισει μια πανεμορφη σχεση,ειναι παντα γελαστη και ευτυχισμενο μωρο και δε μου εχει αρρωστησει ποτε ως τωρα.OΛΑ ΤΑ ΟΦΕΙΛΩ ΣΤΟ FORUM.Eπεμενα και εγω πολυ,παρολο τον πολεμο που δεχτηκα απο φιλους και συγγενεις που το θεωρουν υπερβολικο ή εμενα κατι σαν u.f.o. αλλα δε το μετανιωνω αν και πολλες φορες κουραστηκα ή λυγισα καθοτι δεν ειχα βοηθεια ουτε γονεις ή πεθερικα ,αφου ειμαι τελειως μονη λογω μεταθεσης,εγω και ο αντρας μου.Ιδιαιτερα να ευχαριστησω την EvaMD για τη βοηθεια της και τη στηριξη της.Νομίζω χωρίς το φόρουμ θα είχα αποθηλάσει στους εξι μήνες, γιατί δυστυχώς κανείς δεν ήξερε να μου πει δυο βασικά πράγματα.Βεβαια με την Αγλαια ηθελα να μιλησω,αλλα δεν ετυχε ποτε να μπορεσω να τη ρωτησω διαφορα που ηθελα ή να στειλω πμ.

Και τωρα χαρη στο forum μαθαμε καιτρωμε υγιεινα.Σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου

Χτες μαλιστα περπατησεεεε!

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...