Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γκρίνια, σάλια, δόντια... 6 μηνών


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια,εχω μια μπεμπα που σε 3 μερες κλεινει τον 6ο...εχει εδω και 2 βδομαδες που ειναι πολυ ανησυχη,γκρινιαζει κλαιει ολη τηνμερα και το βραδυ,ενω κοιμοταν μεχρι το πρωι χωρις διακοπες...επισης παρα πολλα σαλια...κατι αλλο που με παραξενευει ειναι οτι απο τον 2ο μηνα ειχε μια ασπρη κουκιδα κατω στα ουλα και λεγαμε θα βγαλει δοντι,ξαφνικα οταν αρχισαν αυτα τα συμπτωματα εξαφανιστηκε...δεν ξερω τι γινεται...πρηστηκαν τα ουλα γι'αυτο δεν φαινεται???

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένα μόνο θα σου ευχηθώ: ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΆΓΙΟ!!!!

Για μένα μέσα στους 16 μήνες που έχω τον γιο μου, η δυσκολότερη, εξαντλητικοτερη, χειρότερη φάση είναι όταν έβγαζε δόντια. Κλάμα, γκρίνια, αϋπνία ...... Ευτυχώς τα βγάλαμε κ ησυχασαμε!!!

Ελπίζω στο 2ο να είμαι πιο τυχερή γιατι διαβάζω απο μανούλες εδώ μέσα, ότι είναι ανάλογα το παιδί. Μπορει να βγάλουν δοντακια ανώδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάθε πράγμα έχει τα καλά του και τα κακά του. Εμένα ο δικός μου έβγαλε τα δύο πρώτα 2,5 μηνών. Δεν έκλαψε καθόλου ούτε και γκρίνιαζε ούτε παραπονιόταν το καημενούλη μου εντελώς ανώδυνα τα βγάλαμε. Εμένα 7 μηνών είχε βγάλει τραπεζίτες αν θέλεις το πιστεύεις!!!!!! Τον θήλαζα με επίθεμα σιλικόνης γιατί με είχε τσακίσει. Για φαντάσου όμως εμείς έπρεπε να βουρτσίζουμε δόντια από 3 μηνών.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ολη μερα γκρινιαζει και σταματαει μονο αμα τον παρεις αγκαλια.Τρωει αρκετα καλα αλλα γκρινιαζει παρα πολυ μεχρι να ξεκινησει το φαι.Πολλα σαλια οχι ομως συνεχεια και οποτε τελειωνει το φαγητο καθεται ησυχος 5 λεπτα και μετα ξεκιναει αααααα ααααα ααααα αααααα με γκρινια.Ξυπναει πλεον 2-3 φορες το βραδυ ενω κοιμοταν μια χαρα και ξαναξεκιναει ααααα ααααα ααααα αυτο κανει συνεχεια λεει α ολη μερα .ειναι δοντια?ειμαι κομματια δεν κοιμαμαι ειμαι πτωμα ουτε μπανιο δεν μπορω να κανω οταν ειμαι μονη.δεν σταματαει ποτε

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης...στις 24 Οκτωβριου γινομαστε 3μηνων!!!Εδω κ λιγες μερες παρατηρω καποια σιελορροια....και βαζει που κ που τα χερακια στο στομα...οχι ομως με τον τροπο που τα βαζει οταν πειναει...καταλαβαινω οτι ειναι αλλιως--ή οταν εχει ηδη φαει----σημερα σηκωσα να δω το πανω χειλος της και βλεπω κατι να ασπριζει απο μεσα...οχι σε ενα σημειο.αλλα κατα μηκος της ανω γναθου...σαν να φαινονται τα δοντια μεσα απο τα ουλα....Αρχιζουν να κατεβαινουν δοντια δηλαδη????Και σε ποιον μηνα μπορει να δουμε το δοντι να εχει βγει?....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης...στις 24 Οκτωβριου γινομαστε 3μηνων!!!Εδω κ λιγες μερες παρατηρω καποια σιελορροια....και βαζει που κ που τα χερακια στο στομα...οχι ομως με τον τροπο που τα βαζει οταν πειναει...καταλαβαινω οτι ειναι αλλιως--ή οταν εχει ηδη φαει----σημερα σηκωσα να δω το πανω χειλος της και βλεπω κατι να ασπριζει απο μεσα...οχι σε ενα σημειο.αλλα κατα μηκος της ανω γναθου...σαν να φαινονται τα δοντια μεσα απο τα ουλα....Αρχιζουν να κατεβαινουν δοντια δηλαδη????Και σε ποιον μηνα μπορει να δουμε το δοντι να εχει βγει?....

 

Όλα τα μωράκια όταν ειναι 3ο-4ο άρων μηνών αρχίζουν να βγάζουν δοντάκια, σε αυτή την περίοδο θέλουν να βάζουν κάτι στο στόμα τους όπως τα χεράκια τους ή κάποιο μαλακό παιχνιδάκι που ειναι ειδικό για τα δόντια του μωρού!σιγά-σιγά θα βγαίνουν όλα τα δοντάκια!από ότι δίαβασα υπάρχουν δύο γενίες οδόντων στον άνθρωπο,τους νεογιλούς, που είναι είκοσι και εμφανίζονται περίπου τον 6ομήνα και τους μόνιμους,οι οποίοι είναι τριανταδύο και εμφανίζονται το 6ο-13ο έτος!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

:shock:τελικα μαλλον ξεκινησαν να κατεβαινουν τα δοντια!!!(Σε προηγουμενο ποστ γραφω οτι εχει κατι ασπρα στο πανω ουλο)το λεω κ με κοροιδευουν γιατι ειμαστε 2μιση μηνων!!!!Μα δεν λεω οτι εβγαλε δοντι το παιδι!!!Το ειπα στην πεθερα μου κ μου ειπε ειρωνικα " τι λες καλε!!ειναι νωρις ακομα!!!!υπολειμματα απο γαλα θα ειναι!!!"--επειδη τα πανω ουλα της ασπριζουν....μα καλα ποσο χαζος μπορει να ειναι ο κοσμος????δεν λεω οτι εβγαλε δοντι αλλα οτι αρχιζουν να κατεβαινουν τα δοντια, να ειναι πρησμενα τα ουλα κ φαινονται απο μεσα τα ασπρα τα κοκαλα!!!( το δοντι ειναι κοκαλο!!)....εχουμε σαλακια εδω κ λιγες μερες....συνεχεια κουναει τη γλωσσα της σαν να γλυφει το πανω ουλο της κ δακρυζει κ το ματακι μας!!!Σημερα ειχαμε τρελη ανησυχια////απο τις 12 το πρωι κοιμηθηκε 12 το βραδυ!!!!με μονο μιαμιση ωρα υπνο ολη τη μερα!!!!Και βεβαια οταν της βαζω την αποστειρωμενη πιπιλα που την εχω στο ψυγειο κ ειναι παγωμενη ε τοτε ειναι η καλυτερη της!!!Μολις ζεσταθει την πετα εξω με τη γλωσσα της!!!Παντως στην πεθερα μου κ στη γυναικα του μπαμπα μου που το ειπα με ειρωνευτηκαν απιστευτα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου μηντα κρατάς, κάνε τη δουλειάσου κι αςστους να λένε. Κι γω όλο έτσι λέω βέβαια αλλά δεν το κάνω. Πάντως όταν θα σε τσακίσει η αυπνία από τα δόντια (αν είσαι τυχερή δε θα σου τύχει) τότε σίγουρα δε θα ασχολείσαι ό,τι κι αν σου λένε!

κι εμάς είναι κάργα άσπρα τα ούλα, αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση, γιατί είναι όταν τα πιέζω, και λογικό με την πιεση να ασπρίζουν...του κάνεις μασαζάκι? Ετσι απαλά απαλά με το δάχτυλο σου το μικρό, θα τρελαθεί ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως εχουμε μεχρι στιγμης ενα ησυχο μωρο---καποιους κολικους που μπορει να κρατανε ωρες αλλα δεν κλαιει ασταματητα η καημενη!!!το μονο που θελει ειναι αγκαλιτσα!!!εχουμε ζησει κ νυχτες αυπνιας!!!τωρα μαλλον ξεκινησε κ αυτο με τα δοντια αλλα δεν θελει με τιποτα δαχτυλο....μονο πιπιλα που πριν δεν την πολυηθελε....ας πουμε τωρα κοιμαται γιατι ηταν απο τις 12 το πρωι αυπνη με μονο 1 ωρα υπνο!!!Και συνεπεσαν κ οι κολικοι σημερα...αλλα αμα την παρω αγκαλια κ την περπαταω ηρεμει...μαλιστα καποια που μας αγαπα μου ειπε "βρε Στελλα το δικο σου μωρο εχει ολα οσα μπορουν να τυχουν στα μωρα!!!!"....εχουμε κ γοπ γιαυτο μαλλον....τι να πω?????Το μωρακι να ειναι υγιες...αυτα ειναι συνηθη στα μωρα....και λεω στην μπεμπα "βρε βγαλε δοντια να τους δαγκωσεις ολους!!!!"

Link to comment
Share on other sites

εμάς δεν έχει τίποτε και πάλι βρίσκουν να πουν. Να έχουνν να λένε δηλαδή! Οπότε μην ασχολείσαι, όλα φυσιολογικά είναι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευτυχως εχουμε μεχρι στιγμης ενα ησυχο μωρο---καποιους κολικους που μπορει να κρατανε ωρες αλλα δεν κλαιει ασταματητα η καημενη!!!το μονο που θελει ειναι αγκαλιτσα!!!εχουμε ζησει κ νυχτες αυπνιας!!!τωρα μαλλον ξεκινησε κ αυτο με τα δοντια αλλα δεν θελει με τιποτα δαχτυλο....μονο πιπιλα που πριν δεν την πολυηθελε....ας πουμε τωρα κοιμαται γιατι ηταν απο τις 12 το πρωι αυπνη με μονο 1 ωρα υπνο!!!Και συνεπεσαν κ οι κολικοι σημερα...αλλα αμα την παρω αγκαλια κ την περπαταω ηρεμει...μαλιστα καποια που μας αγαπα μου ειπε "βρε Στελλα το δικο σου μωρο εχει ολα οσα μπορουν να τυχουν στα μωρα!!!!"....εχουμε κ γοπ γιαυτο μαλλον....τι να πω?????Το μωρακι να ειναι υγιες...αυτα ειναι συνηθη στα μωρα....και λεω στην μπεμπα "βρε βγαλε δοντια να τους δαγκωσεις ολους!!!!"

 

Ετσι ακριβως ειναι ο δικος μου.Οτι μπορει να τυχει σε ενα μωρο το εχει.Με τεντωσε με τους κολικους με τεντωνει τωρα με τα δοντια.Στην αρχη ξεκινησε με γκρινια παρομοια με τους κολικους.Πλεον δεν κοιμαται καθολου απο τον πονο και ας του βαζω γελη την οποια κανω μια ωρα γιατι κλεινει πεισματικα το στομα.Μου το λεγαν και δεν το πιστευα.Η χειροτερη περιοδος.Που λες ειναι ασπρα τα κατω ουλα αλλα βγαζει τα πανω.Πρησμενα και κοκκινα και αμα τα αγγιξω για μασαζ τσιριζει.Ολη μερα αγκαλια.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σε όλες τις μαμάδες έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 μηνών και εδώ και καιρό βάζει τ χέρια τ στο στόμα τ έχει πολλά σαλια μέχρι π πνίγεται και "βηχει" κάνουν φουσκάλες μπροστά στα χείλη τ τα τόσα πολλά π έχει... Και τις τελευταίες 3 μερες είναι πολύ ανήσυχος έχει υπερένταση δεν μπορεί ν κοιμηθεί δεν μπορεί ν φάει ενώ θέλει κλαίει έξω προσπαθεί να φάει.. τη πιπίλα τη τρώει με μανία τον παίρνω αγκαλιά και τρώει τον ώμο μ.. Και τον πιάνει κλάμα χωρίς σταματημό... Και σήμερα είχε διάρροια και δέκατα τι να κάνω? Λέτε να βγάζει δόντια.????

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Miats14 είπε:

Γεια σε όλες τις μαμάδες έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 μηνών και εδώ και καιρό βάζει τ χέρια τ στο στόμα τ έχει πολλά σαλια μέχρι π πνίγεται και "βηχει" κάνουν φουσκάλες μπροστά στα χείλη τ τα τόσα πολλά π έχει... Και τις τελευταίες 3 μερες είναι πολύ ανήσυχος έχει υπερένταση δεν μπορεί ν κοιμηθεί δεν μπορεί ν φάει ενώ θέλει κλαίει έξω προσπαθεί να φάει.. τη πιπίλα τη τρώει με μανία τον παίρνω αγκαλιά και τρώει τον ώμο μ.. Και τον πιάνει κλάμα χωρίς σταματημό... Και σήμερα είχε διάρροια και δέκατα τι να κάνω? Λέτε να βγάζει δόντια.????

να το πας παιδιατρο . ισως ειναι γαστρεντεριτιδα. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Miats14 είπε:

Γεια σε όλες τις μαμάδες έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 μηνών και εδώ και καιρό βάζει τ χέρια τ στο στόμα τ έχει πολλά σαλια μέχρι π πνίγεται και "βηχει" κάνουν φουσκάλες μπροστά στα χείλη τ τα τόσα πολλά π έχει... Και τις τελευταίες 3 μερες είναι πολύ ανήσυχος έχει υπερένταση δεν μπορεί ν κοιμηθεί δεν μπορεί ν φάει ενώ θέλει κλαίει έξω προσπαθεί να φάει.. τη πιπίλα τη τρώει με μανία τον παίρνω αγκαλιά και τρώει τον ώμο μ.. Και τον πιάνει κλάμα χωρίς σταματημό... Και σήμερα είχε διάρροια και δέκατα τι να κάνω? Λέτε να βγάζει δόντια.????

H αληθεια ειναι οτι ολα αυτα που περιγραφεις ειναι σημαδια για οδοντοφυϊα. Καποια μωρα οντως ξεκινανε πολυ νωρις να βγαζουν δοντια. Παρε ομως και ενα τηλεφωνο τον παιδιατρο να δεις τι θα σου πει.

 
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια όταν ήταν ο μικρός μου 2μιση μηνών αξέχαστα τον πηγα παιδίατρο και του παραπονιομουνα για κολικούς και μου λέει ποιους κολικούς;;;περασαν αυτοί.. Η τρέλα που τον πιάνει όταν πάει να πιει γάλα είναι ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία για τα δόντια.. δοντάκι δεν έχω δει ακόμα που είναι 6μηνων αλλά γκρίνιαζαν σαλιααα χέρια στο στόμα και τα σχετικά υπάρχουν..  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Νένα 27 είπε:

Βρε κορίτσια όταν ήταν ο μικρός μου 2μιση μηνών αξέχαστα τον πηγα παιδίατρο και του παραπονιομουνα για κολικούς και μου λέει ποιους κολικούς;;;περασαν αυτοί.. Η τρέλα που τον πιάνει όταν πάει να πιει γάλα είναι ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία για τα δόντια.. δοντάκι δεν έχω δει ακόμα που είναι 6μηνων αλλά γκρίνιαζαν σαλιααα χέρια στο στόμα και τα σχετικά υπάρχουν..  

ναι μεν ειναι συμπτωματα κ των δοντιων αλλα θα επικοινωνουσα με τον παιδιατρο

σπανιο να βγαλουν τοσο μικρα,αλλα πολλες φορες σημαδια υπαρχουν απο τοσο νωρις

2 ώρες πρίν, Νένα 27 είπε:

Βρε κορίτσια όταν ήταν ο μικρός μου 2μιση μηνών αξέχαστα τον πηγα παιδίατρο και του παραπονιομουνα για κολικούς και μου λέει ποιους κολικούς;;;περασαν αυτοί.. Η τρέλα που τον πιάνει όταν πάει να πιει γάλα είναι ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία για τα δόντια.. δοντάκι δεν έχω δει ακόμα που είναι 6μηνων αλλά γκρίνιαζαν σαλιααα χέρια στο στόμα και τα σχετικά υπάρχουν..  

απο 3μ ο μικρος μου ειχε παρα πολλα σαλια,που κ που εδειχνε να τον φαγουριζουν,μασουλουσε παιχνιδια,καμια φορα δ ετρωγε κ δοντι εβγαλε 11,5 μηνων

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2019 at 10:45 ΜΜ, Miats14 είπε:

Γεια σε όλες τις μαμάδες έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 μηνών και εδώ και καιρό βάζει τ χέρια τ στο στόμα τ έχει πολλά σαλια μέχρι π πνίγεται και "βηχει" κάνουν φουσκάλες μπροστά στα χείλη τ τα τόσα πολλά π έχει... Και τις τελευταίες 3 μερες είναι πολύ ανήσυχος έχει υπερένταση δεν μπορεί ν κοιμηθεί δεν μπορεί ν φάει ενώ θέλει κλαίει έξω προσπαθεί να φάει.. τη πιπίλα τη τρώει με μανία τον παίρνω αγκαλιά και τρώει τον ώμο μ.. Και τον πιάνει κλάμα χωρίς σταματημό... Και σήμερα είχε διάρροια και δέκατα τι να κάνω? Λέτε να βγάζει δόντια.????

Ίωση; Γαστρεντερίτιδα; Να μιλήσετε με γιατρό, είναι πολύ μικρό για να αγνοήσεις πυρετό, έστω και δέκατα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...