Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Καλημέρα κ απο μενα! Είμαι 17+3 κ εχω παρει 4 κιλακια. Προσπάθησα χθες με τις βροχες να μπω στα μακριά παντελόνια αλλα δεν μου κανει τιποτα απο τα προ εγκυμοσυνης.. Πολλα εγκεφαλικά.. Σήμερα πήγα για ψώνια.. Πλάκα έχουν αυτα τα παντελονια με το λάστιχο, μου θυμίζουν τα παντελονια που φορουσαν οι αντρες στις ελληνικές ταινίες, που κουμπωναν πανω απο την κοιλουμπα:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 29/8/2018 at 1:59 ΜΜ, Γεωργία Β είπε:

Καλημέρα κ απο μενα! Είμαι 17+3 κ εχω παρει 4 κιλακια. Προσπάθησα χθες με τις βροχες να μπω στα μακριά παντελόνια αλλα δεν μου κανει τιποτα απο τα προ εγκυμοσυνης.. Πολλα εγκεφαλικά.. Σήμερα πήγα για ψώνια.. Πλάκα έχουν αυτα τα παντελονια με το λάστιχο, μου θυμίζουν τα παντελονια που φορουσαν οι αντρες στις ελληνικές ταινίες, που κουμπωναν πανω απο την κοιλουμπα:-P

Μπορειτε αντι να κανετε ψωνια και να δινετε πολλα σε καινουρια ρουχα (οπως και να το κανουμε στης εγκυμοσυνης βαρανε λιγο τις τιμες), να παρετε μια ελαστικη προεκταση παντελονιου της Carriwell (δεν εχω βρει αλλη μαρκα) με 18-20 ευρω και να την χρησιμοποιησετε σε ολα τα παντελονια που εχουν κουμπια! Ηταν απο τις καλυτερες αγορες που ειχα κανει!

 
Link to comment
Share on other sites

Τα παντελόνια ήταν τα μόνα ρούχα που αγόρασα στην εγκυμοσύνη. Η διαφορά είναι εμφανής από το πρώτο τρίμηνο λόγω κατακράτησης. Όχι μόνο στην κοιλιά , αλλά εγώ που τα φοράω σε στενή/ίσια γραμμή, δεν μπορούσα να τα ανεβάσω πάνω από τα γόνατα!!!

Νομίζω 2 παντελόνια είναι υπερ-αρκετα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα αγοράσει πολλά παντελόνια λόγω δουλειάς αλλα σε ριχτη γραμμή, δλδ λινά με σφηκοφωλια λάστιχο στην κοιλιά, μαλακό τζιν σε φαρδιά γραμμή, τα οποία τα φοράω ακόμη κ μου είναι απλά λίγο πιο φαρδια στα πόδια. Μπλούζες δεν φοραω ούτως η άλλως στενές οπότε οσες αγόρασα τις φοράω όλες κ τώρα. Όσα στενά παντελόνια εγκυμοσύνης αγόρασα, στους πιο προχωρημένους μήνες δεν μπορούσα να τα βάλω γιατί ασφυκτιουσα, ήθελα να είμαι αερατη! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anath είπε:

 Η διαφορά είναι εμφανής από το πρώτο τρίμηνο λόγω κατακράτησης. Όχι μόνο στην κοιλιά , αλλά εγώ που τα φοράω σε στενή/ίσια γραμμή, δεν μπορούσα να τα ανεβάσω πάνω από τα γόνατα!!!

Κι εμενα απο το πρωτο τριμηνο (νομιζω γυρω στα μεσα του 3ου μηνα) αρχισε να με ενοχλει οτιδηποτε που δεν ηταν αρκετα ανετο στην περιοχη της κοιλιας. Στην τωρινη εγκυμοσυνη ηδη απο τον 2ο ηθελα ανετα ρουχα.

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Εγω είχα αγοράσει πολλά παντελόνια λόγω δουλειάς αλλα σε ριχτη γραμμή, δλδ λινά με σφηκοφωλια λάστιχο στην κοιλιά, μαλακό τζιν σε φαρδιά γραμμή, τα οποία τα φοράω ακόμη κ μου είναι απλά λίγο πιο φαρδια στα πόδια. Μπλούζες δεν φοραω ούτως η άλλως στενές οπότε οσες αγόρασα τις φοράω όλες κ τώρα. Όσα στενά παντελόνια εγκυμοσύνης αγόρασα, στους πιο προχωρημένους μήνες δεν μπορούσα να τα βάλω γιατί ασφυκτιουσα, ήθελα να είμαι αερατη! 

Στενα παντελονια δεν φοραω ετσι κι αλλιως, οποτε στην εγκυμοσυνη ουτε κατα διανοια! Νομιζω οτι πνιγομαι, θελω να ειμαι ανετη γενικοτερα, γι'αυτο και πηρα την ζωνη. Παρ'ολο που τα παντελονια μου ειναι ολα φαρδια (με εξαιρεση 1-2 που ομως ειναι ελαστικα και κολλητα μου ηταν μονο στην εγκυμοσυνη που παχυνα) στην περιοχη της κοιλιας με ενοχλουσε πολυ να με σφιγγει κατι. Ακομη και ενα ανετο τζιν εγκυμοσυνης που ειχα παρει με λαστιχο στη μεση (οχι αυτο που καλυπτει ολη την κοιλια) με εσφιγγε οταν καθομουν για καποια ωρα. Η καλυτερη μου ηταν το κολαν που ανεβαινε μεχρι κατω απο το στηθος και ενα ανετο φορεματακι ή μπλουζα απο πανω ;-) 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 11/3/2012 at 9:41 ΜΜ, ΣΤΕΛΛΙ είπε:

Οπως θα ειδατε κ απο τον τιτλο, ειναι η πιο σπαστικη ερωτηση ολων κ με τσαντιζει γιατι οσοι κ οσες με ρωτανε ειναι πιο χοντροι απο εμενα, ασχετως εγκυμοσυνης! λοιπον εγω ειμαι στην 18η βδομαδα!!!ξεκινησα με 54,5 κιλα κ υψος 165! γενικα στα φυσιολογικα μου πλαισια, ειχα αδυνατισει αποπερυσι κ δεν ειχα ποπους κ στηθος!ειχαν φυγει ολα!!τωρα ζυγιστηκα στον γιατρο προχθες κ ημουν 59κιλα! βεβαια ημουν φαγωμενη κ με παπουτσια--γιατι πηγα βραδυ...τα τελευταια 4 κιλα τα πηρα τους τελευταιους 2 μηνες...ο γιατρος μου εχει πει ωσ 6 ως τον 6ο ΜΗΝΑ!!!ΑΛΛΑ οταν ειχα ναυτιες κ ετρωγα δεν παχυνα...τωρα που ειμαι οκ πως φουσκωνω???κ παρατηρω οτι ειναι πρηξιμο, το στηθος μεγαλωσε, η κοιλια φουσκωσε κ η λεκανη ανοιξε!! παιζει να ειναι κ τα υγρα κ ο πλακουντας κ ολα εκτος απο παχος???κ ολοι μου λενε "α! πρεπει να παρεις ως 12 κιλα! εγω ειχα παρει 10!" κ αυτη που το λεει ειναι επι μονιμου βασεως 70 κιλα!!!χωρις να ειναι εγκυοσ!!κυριες μου, τους λεω, εγω ξεκινησα αδυνατη, ημουν στο κανονικο μου βαρος, δεν ημουν υπερβαρη ουτε οριακα παχια!!! με νευριαζουν αυτες οι ειρωνικες ερωτησεισ!!κ επειδη τον τελευταιο χρονο ειχα χασει περιττα κιλα κ ειχα επανελθει στα φυσιλογικα μου, τωρα μου λενε "πω,πω, θα ξαναπαχυνεις τωρα!", " δεν θα χωρας παλι στα ρουχα σου"....ενω η μαμα μου κ η αδερφη μου που ειναι νορμαλ κιλα μου λενε οτι οκ εχω πρηστει στο σωμα-κ οχι στο προσωπο- αλλα δεν φαινεται οτι εχω παχυνει...μαλιστα σε οσους λεω οτι ειμαι στον 5ο μηνα, λενε "καλα, εισαι εγκυος? δεν φαινεται...." με στενοχωρουν αυτες οι κακοβουλες ερωτησεις μερικων....ε δεν εχω κ σωματοτυπο να ειμαι συλφιδα κ εγκυος...και αμα παρω καποια κιλα- σε φυσιολογικα για την υγεια εμενα κ του μωρου τι εγινε??? συγγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα με αγχωνουν κ με στενοχωρουν μερικοι που δεν κοιτανε το δικο τους σωμα, αλλα κρινουν το σωμα μιας εγκυου, που θα γεννησει σε 4μιση μηνες!!!!αν ειναι δυνατον!!!!!!!!

Χαχαχαχ, γελάω κορίτσι μου γιατί και εγώ τα ίδια ακουω!! Και εγώ δεν έβαλα κιλά ιδιαίτερα 5 μόνο σε 6 μήνες σιγά το πράγμα!! Και εγώ νιώθω στην κοιλίτσα μου βάρος νομίζω ότι θα σκάσω αλλά όσο πλησιάζουμε τόσο βάρος θα νιώθουμε γιατί είναι και ένα μωρό που δίνει βάρος. 

Θέλω να σου πω πως και εμένα δεν καταλαβαίνουν ότι είμαι έγκυος εγώ μόνο κοιλιά έχω του παραπάνω!! 

Εγώ πλέον δεν ακούω κανέναν γιατί έχω ακούσει τρελά πράγματα και απλά απαξίωση τπτ παραπάνω κοιτάω να είμαι καλά και τέλος!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Ρε κοριτσια εγω ειμαι στην 20 εβδομαδα και εχω παρει 1,5 κιλο. Ο γιατρος μου λεει οτι θα πρεπει να παιρνω 300 γρ την εβδομαδα αλλα δεν παιρνω. Φοβαται μηπως δημιουργεται τοξικο περιβαλλον για το μωρο. Προσεχω τι τρωω λογω ζαχαρου αλλα τι να τρωω για να παχυνω;;οταν φαω λιγο πιο πολυ ανεβαινει το ζαχαρο.δεν ξερω πως να τα φερω σε ισορροπια και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω και ορεξη να φαω πολυ.απο την αλλη σκεφτομαι οτι κοπελες χανουν κιλα λογω εμετων..ειναι κακο για το μωρο αυτο;αφου παιρνει οτι χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Τη λογική του γιατρού δεν την καταλαβαίνω. Εφόσον έχεις διαβήτη κύησης, τον οποίο ρυθμίζεις με διατροφή, είναι αναμενόμενη η στασιμότητα του βάρους, ακόμα και η απώλεια σε ορισμένες περιπτώσεις, ιδιαίτερα εάν η εγκυμονούσα είχε ορισμένα περίσσια κιλά.

 

Να φροντίζεις να ακολουθείς επακριβώς τις οδηγίες του ενδοκρινολόγου, να παρακολουθείς το σάκχαρο σου και να μην αμελείς τις μηνιαίες εξετάσεις σου.

 

Στην περίπτωση βέβαια που υποσιτιζεσαι, σαφώς και έχουν βάση οι παρατηρήσεις του γιατρού και εν τοιαύτη περιπτώσει, θα πρέπει σε συνεργασία με έναν ενδοκρινολόγο να καταρτισεις ένα σωστό ημερήσιο διαιτολόγιο.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι απο μένα κορίτσια! 

Επειδή είμαι μια γυναίκα που εχω ταλαιπρηθει για πολλα χρονια με διατροφικές διαταραχες τις οποιες εκανα αγώνα να ξεπερασω, είχα πολύ αγχος οταν ξεκινησε η εγκυμοσύνη μου για το αν θα μπορούσα να ειμαι υγιής και να τρέφω σωστά το μωρό που έχω μέσα μου, όπως και για το πόσα κιλά θα επαιρνα. Ξεκινησα 48 κιλα με υψος 1.62, και στην 27η εβδομαδα είμαι στα 51. Βεβαια έχασα 3 κιλα το 1ο τριμηνο καθως με ταλαιπώρησαν παρα πολυ οι αναγουλες..

Προσεχω παρα πολυ τη διατροφη μου, τρωω 5 γευματα τη μερα γεματα σωστά πραγματα, κυριως για να ειμαστε και εγω και το μωρο μου δυνατες.Αλλα με αγχωνουν παρα πολυ οι γυρω μου. Είτε με τα φαε φαε φαε φαε, δε πειραζει , είτε με τα μη φας, προσεχε προσεχε...Αληθεια νομιζω πως δεν μπορουν να καταλαβουν την ψυχολογια μιας γυναικας που ετοιμαζεται να φερει μια ζωή στον κόσμο..

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, margkw είπε:

Προσεχω παρα πολυ τη διατροφη μου, τρωω 5 γευματα τη μερα γεματα σωστά πραγματα, κυριως για να ειμαστε και εγω και το μωρο μου δυνατες.

Aυτη ειναι η ουσια. Αν τρως σωστα, χωρις να κανεις υπερβολες με διαιτες και πολλες απαγορευσεις θα εισαι μια χαρα. Μην αγχωθεις αν βλεπεις απο εδω και περα τα κιλα να αυξανονται γρηγοροτερα, ειδικα στο τελευταιο τριμηνο. Εχεις περιθωριο να φτασεις και τα 17-20 κιλα με τα κιλα που ξεκινησες. Δεν στο λεω για να αρχισεις να το βλεπεις πιο χαλαρα και να τρως πολυ αλλα για να μην αγχωθεις αν ανεβεις αρκετα στο βαρος. 

Εγω ειμαι πλεον στην 31η εβδομαδα και 63 κιλα. Ξεκινησα 48 (υψος 1,60) και ειχα φτασει σε σημειο να βαζω τουλαχιστον 1 κιλο την εβδομαδα, αλλα δεν προσεχα και ιδιαιτερα, δηλαδη ετρωγα και τα γλυκακια μου. Η γυναικολογος μου ειπε να μην αγχωνομαι. Αφου ξεκινησα με τοσα κιλα εχω περιθωριο, αλλα να προσεχω τουλαχιστον να τρωω σωστα (κατι το οποιο τηρω, αν εξαιρεσεις τα γλυκακια). Στην πρωτη εγκυμοσυνη εβαλα συνολο 20 και τα 10 τα εχασα οταν γεννησα και τα υπολοιπα στους επομενους 5 μηνες. Αυτη την φορα νομιζω θα τα ξεπερασω τα 20-μπορει και οχι- αλλα εχω βαλει οριο να μην περασω τα 70 (δηλαδη συνολο 22 κιλα). 

Επισης, μην δινεις καμια σημασια στα σχολια του τυπου "Φαε, τωρα τρως για 2" ή "Μην τρως, προσεχε να μην παχυνεις" κλπ. Οποιος παει να "χωθει" με τετοιες φρασεις, θα του απαντας "Δεν σε ρωτησα, ξερω τι κανω". Μια χαρα τα πας, μην ακους κανεναν!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...