Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

διανύω την 29η εβδομαδα της 2ης εγκυμοσυνης μου κ εχω παρει 8 κιλακια... ενω ξεκινησα καλα, χωρις προσληψη κιλων για μεγαλο διαστημα λογω ενοχλησεων, τον Αυγουστο στις διακοπες πηρα 3,5 ομορφα κιλακια (σε 20 μερες διακοπων) κ εκτοτε ανεβαινω! :(

ελπιζω τουλαχιστον να τα χασω οσο ευκολα χαθηκαν και την πρωτη φορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν μενεισ σταθερη τουλαχιστον για οσο περισσοτερο γινεται δεν παρεισ παρα πολλα στο συνολο. αυτο μου ειπε σημερα και ο διατροφολογοσ μου.

 

αλλα εμεισ βλεπουμε τωρα οτι ενω παω τελικα ολη την ευδομαδα ξεσπαω το ΣΚ που ειμαι σπιτι κ βγαινω εξω κλπ. εκει το χανω το παιχνιδι. αχχχ

 

ασχετο υπαρχει θεμα που να ειναι ολεσ οι μελλουσεσ μανουλεσ του 2017? να μαζευτουμε εκει?

 

Κι εγω το ιδιο παθαινω... Ειναι σαν να υπαρχει ενας εξωγηινος μεσα μου που καθοδηγει την ορεξη μου...Ακομη και ψωμι κι ελιες να φαω, μου φαινεται σαν να μην εχω φαει πιο νοστιμα στη ζωη μου! Ψωμι και ντοματα, φακες, τι να πω, φαγητα που ουτε που τα ακουμπουσα. Και μετα, ερχεται κι αυτη η διαθεση για γλυκο- ευτυχως η καμπυλη σακχαρου βγηκε ενταξει.

Θα παρω μετρα παντως... Δεν παει αλλο:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγκυούλες καλησπέρα σας και πάλι είχα ξαναγράψει για τα κιλά και σε προηγούμενες εβδομάδες μου γιατί θεώρισα ότι είχα πάρει πολλά. ΄Τώρα βρίσκομαι στην 32 εβδόμάδα και ειμαι 16 κιλά συν, δηλαδή ξεκινησα την εγκυμοσύνη με 60 κιλα και τώρα ειμαι στα 76 κιλά και γεννάω σε 6 εβδομάδες τι λέτε είναι πολλά? Εσείς πως τα πάτε με τα κιλα?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Γιάννα! Ευαίσθητο το θέμα που θίγεις. Μόλις ετοιμάζομαι να πάω σε διπλανό γραφείο όπου μια συνάδελφος γιορτάζει τα γενέθλιά της (με τούρτα φυσικά)...

Μια χαρά είσαι! Όλα θα τα χάσουμε και το καλοκαίρι θα είμαστε μοντελάκια (εγώ αποκλείεται βέβαια γιατί γεννάω Αύγουστο).

Με το καλό!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειμι στην 23η εβδομαδα κ πηρα συνολο εχω παρει 3,5 κιλα.βεβαια θα ειχα παρει τα τριπλασια αλλα απο τα μεσα του 4ου μηνα κ μετα μου εχει ανοιξει η ορεξη για καθε ειδους σαλατα.κρητικη ειδικα.οποτε σιγουρα μεσσημερι κ βραδυ εχω μια τετοια σαλατα σιγουρα :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!!

εγώ είμαι στην 23η εβδομάδα και έχω βάλει 5 κιλά!! ξεκίνησα 54 και είμαι 59 με 1,56 ύψος...Είναι πολλά??Και επίσης κάτι άλλο...πότε μπαίνω στο μήνα μου που λένε? έχω μπερδευτεί!!! 06.09.16 ήταν η τελευταία περίοδος 13.06.17 μου βγάζει ΠΗΤ και ο ιατρός που έχω δει το μηχάνημα βγάζει 06.06.17..

Σας ευχαριστώ πολύ!!!! Να έχουμε μία όμορφη εγκυμοσύνη και με το καλό τα μωράκια μας!!!!!;):D:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα μανούλες να πω και εγω την δικια μου εμπειρία με τα κιλα μου. Στον πρωτο μου γιο που ημουν και αδύνατη 65κιλα 1.72 υψος τι να πω πειρα παρα πολλα κιλα 27 κιλα και ολα αυτα απο τα φρουτα ειχα λυσαξει γεννησα και σεμτεβρη οποτε οτι φρουτο εχει το καλοκαιρι το ειχα ρημάξει. Στον δευτερο γιο τα εκανα πολυ κοντα τα παιδια πανω που έχανα τα κιλα μου τσου μας ηρθε εκει πειρα 14 κιλα. Δυστιχος τα κιλα δεν τα εχασα ποτε τα περιτα παντα εγω θελω να χασω 25 κιλα αλλα τσου μας ηρθε και η κορη οπου εχω τετοια αηδία για το φαι που ειναι τωρα 19βδομμαδων και 4 ημερών και δεν εχω παρει γραμμαριο ακομα μετα πιος ξερει. Το συμπέρασμα ειναι ενα να χερομαστε στην εγκυμοσηνη μας γτ ειναι κατι μοναδικό και πανέμορφο και οσο για τα κιλα ε δεν πειραζει και να μην τα χασουμε ολα θα ημαστε όμορφες μαμάδες με τα παχακια μας και με τα παιδακια μας:-D:-D:-D.. αυτα απο μενα φιλια πολλα και με εναν πονο ευχομαι :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρακι κι εγω ακριβως το ιδιο, στις εβδομάδες σου ημουν στα +3 ακριβως ,, ξεκινησα από περιπου 55,, να ξερεις ότι οσο πιο αδυνατη εισαι τοσο πιο ευκολα παιρνεις και αποθηκευεις λιπος,,,επισης κάθε γυναικα παιρνει το βαρος με διαφορετικο ρυθμο στην εγκυμοσυνη της ,, εγω και στην πρωτη εγκυμοσυνη μου και τωρα πηρα απότομα στις εβδομάδες που περιγραφεις και μετα φρεναρα οποτε τερματισα στα 13

 

 

καλη λευτερια !!

 

και για την ιστορια να πω πως πηρα ξανα ακριβως 13 κιλα τα οποια εφυγαν /φευγουν (μου εμεινε 1,5 κιλο) με τον ιδιο ακριβως ρυθμο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Διανυω την 16 εβδομαδα και εχω παρει 1,600.. ειναι καλα η πολυ για το οτι ειμαι στον 4ο?

 

Καλέ μια χαρά είσαι.. Τόσα μπορείς να πάρεις αν φας πολύ ένα ΣΚ.. Μπράβο συνέχισε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα κορίτσια...

 

εγω επειδη γενικα παιρνω ευκολα βαρος κοιταξα να προσεξω απο την αρχη για να μην παρω πολλα..τελικα σε 3 μερες μπαινω στον 5ο και εχω χασει 3200

χωρις στερησεις...βοηθαει βεβαια οτι δεν εχω και πολυ ορεξη για φαι (πραγμα σπανιο για μενα)..

ελπιζω να συνεχισω έτσι και να μην πάρω πολλα κιλά γιατι ήδη πονάει η μέση μου...πως θα τη σηκωνω την κοιλουμπα καλοκαιριατικο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, MSMARIA είπε:

καλησπερα κορίτσια...

 

εγω επειδη γενικα παιρνω ευκολα βαρος κοιταξα να προσεξω απο την αρχη για να μην παρω πολλα..τελικα σε 3 μερες μπαινω στον 5ο και εχω χασει 3200

χωρις στερησεις...βοηθαει βεβαια οτι δεν εχω και πολυ ορεξη για φαι (πραγμα σπανιο για μενα)..

ελπιζω να συνεχισω έτσι και να μην πάρω πολλα κιλά γιατι ήδη πονάει η μέση μου...πως θα τη σηκωνω την κοιλουμπα καλοκαιριατικο...

Κοίτα αν τρως ισορροπημένα παίρνοντας τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά είσαι μία χαρά! 

 

Τα κιλά που παίρνουμε δεν έχουν να κάνουν με του μωρού.

 

Εγώ μέχρι τον εκτο δεν είχα πάρει κανένα. Μου αρεσαν υπερβολικά τα φρούτα, ετρωγα κιλά, με δροσιζαν! 

Τελικά πήρα 6 στην εγκυμοσύνη και όταν γέννησα έχασα 10. Απ τον όγδοο και μετά είχε κλείσει και μένα ή όρεξη μου (μάλιστα θυμάμαι πως αν δεν μου αρεζε στο μάτι το φαγητό ούτε καν δοκίμαζα) και ετρωγα ελάχιστα σε σχέση με αυτά που τρώω τώρα που θηλάζω. 

 

Με το καλό να δεχθείς το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα 18 κιλά μέχρι τον ένατο, σύνολο δεν ξέρω γιατί μετά έπαψα να ζυγιζομαι. Μάλιστα, μέχρι τον πέμπτο είχα πάρει 3 κ τα υπόλοιπα τα πήρα σε 4 μήνες. Από το μαιευτήριο βγήκα 8 κιλά λιγότερο κ τα υπόλοιπα τα έχασα πολύ αργα, στο χρόνο ήμουν όπως πριν μείνω έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

στη πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα παρει συνολο 12 κιλα γυρισα με 4 τα οποια τα εχασα στον μηνα πανω....!!!! σε αυτη την εγκυμοσυνη εχω βαλει ιδη 17 κιλα μου εχουν μεινει 4 εβδομαδες και προσπαθω με νυχια και με δοντια να μη βαλω αλα....αλλα χλωμο το βλεπω.... γερα να ειναι τα παιδακια μας και τα κιλα θα φυγουν θελω να πιστευω!!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2018 at 4:07 ΜΜ, MSMARIA είπε:

καλησπερα κορίτσια...

 

εγω επειδη γενικα παιρνω ευκολα βαρος κοιταξα να προσεξω απο την αρχη για να μην παρω πολλα..τελικα σε 3 μερες μπαινω στον 5ο και εχω χασει 3200

χωρις στερησεις...βοηθαει βεβαια οτι δεν εχω και πολυ ορεξη για φαι (πραγμα σπανιο για μενα)..

ελπιζω να συνεχισω έτσι και να μην πάρω πολλα κιλά γιατι ήδη πονάει η μέση μου...πως θα τη σηκωνω την κοιλουμπα καλοκαιριατικο...

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι στην 13η εβδομαδα. εχω παρει συνολικα 3 κιλα και τρωω ότι πιο παχυντικο υπαρχει αλλα δυστυχως λογο ζεστης δεν μπορω να φαω τιποτα την ημερα. Τρωω μονο το βραδυ μισ φορα που θα κανει δροσια. είμαι 87 κιλα τωρα. Εναμησι μηνα πριν μεινω εγκυος ειχα μια παλινδρομη στις 8-9 εβδομάδες τοτε ειχα παρει 7-8. ειχα λιγουρες και ετρωγα ασταματητα

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Alikakik said:

Είμαι στην 13η εβδομαδα. εχω παρει συνολικα 3 κιλα και τρωω ότι πιο παχυντικο υπαρχει αλλα δυστυχως λογο ζεστης δεν μπορω να φαω τιποτα την ημερα. Τρωω μονο το βραδυ μισ φορα που θα κανει δροσια. είμαι 87 κιλα τωρα. Εναμησι μηνα πριν μεινω εγκυος ειχα μια παλινδρομη στις 8-9 εβδομάδες τοτε ειχα παρει 7-8. ειχα λιγουρες και ετρωγα ασταματητα

Ότι πιο παχυντικο;!  Χμμμ... Νομίζω ότι θα πρέπει να εστιασεις την προσοχή σου να έχουν ενεργειακή αξία οι τροφές που επιλέγεις! Να είναι πλούσιες σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεια και όχι σε θερμίδες! Επίσης δεν γνωρίζω το BMI σου αλλά όταν λες ότι είσαι 87 κιλά, το πιο πιθανό είναι ότι είναι τουλάχιστον πάνω από 25, άρα τα προτεινόμενα κιλά συνολικά για την εγκυμοσύνη είναι λιγότερο από 12. 

Μην εστιαζεις την προσοχή σου στο να πάρεις κιλά, το έμβρυο θα αναπτυχθεί μια χαρά εφόσον τρως φυσιολογικά. Ειδικά δε κατά το πρώτο τρίμηνο το έμβρυο χρειάζεται περισσότερα αμινοξεα (άρα κοτοπουλάκι, απαχο κρεατακι, γαλακτοκομικα, αυγουλακια, κλπ κλπ) και όχι απλά θερμίδες! Επίσης υπάρχει ο κίνδυνος διαβήτη κύησης σε περίπτωση που κατανάλωνεις πολλές ποσότητες γλυκοζης (κοινώς ζάχαρης και απλών υδατανθρακων) που σε εσένα λόγω των ήδη υπάρχοντων κιλών είναι πιο αυξημενος. Άρα χαλάρωσε και βουρ στα λαχανικά!! 

 

Πάντα καλοπροαιρετα και φιλικά, 

Μια κλινική διαιτολογος :)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Ότι πιο παχυντικο;!  Χμμμ... Νομίζω ότι θα πρέπει να εστιασεις την προσοχή σου να έχουν ενεργειακή αξία οι τροφές που επιλέγεις! Να είναι πλούσιες σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεια και όχι σε θερμίδες! Επίσης δεν γνωρίζω το BMI σου αλλά όταν λες ότι είσαι 87 κιλά, το πιο πιθανό είναι ότι είναι τουλάχιστον πάνω από 25, άρα τα προτεινόμενα κιλά συνολικά για την εγκυμοσύνη είναι λιγότερο από 12. 

Μην εστιαζεις την προσοχή σου στο να πάρεις κιλά, το έμβρυο θα αναπτυχθεί μια χαρά εφόσον τρως φυσιολογικά. Ειδικά δε κατά το πρώτο τρίμηνο το έμβρυο χρειάζεται περισσότερα αμινοξεα (άρα κοτοπουλάκι, απαχο κρεατακι, γαλακτοκομικα, αυγουλακια, κλπ κλπ) και όχι απλά θερμίδες! Επίσης υπάρχει ο κίνδυνος διαβήτη κύησης σε περίπτωση που κατανάλωνεις πολλές ποσότητες γλυκοζης (κοινώς ζάχαρης και απλών υδατανθρακων) που σε εσένα λόγω των ήδη υπάρχοντων κιλών είναι πιο αυξημενος. Άρα χαλάρωσε και βουρ στα λαχανικά!! 

 

Πάντα καλοπροαιρετα και φιλικά, 

Μια κλινική διαιτολογος :)

Σε ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σου. Δεν μπορω με τιποτα να φαω σε αυτην την εγκυμοσυνη κρεας και ειδικα κοτοπουλο και οσο για γλυκα δεν ειχα ποτε ιδιαιτερο θεμα.ουτε ένα παγωτο τις 10 μερες δεν τρωω. Αλλα ναι τους υδατάνθρακες δεν μπορω να τους κοψω.

Τρεφομαι με τοστ , πατατες και μακαρονια. Λαχανικα κτλ δεν τα ετρωγα ποτε μου, γαλακτοκομικα επισης όπως τυρια,γιαουρτι,γαλα,αυγα, από οσπρια μονο φακες.

φρουτα τρωω. και τα πριν που σου ειπα δεν είναι θεμα επιλογης. Είναι ότι αν τα φαω σιγουρα θα τα βγαλω από αηδια.

Εχω από μικρη θεμα με το φαγητο. Πολλες περιεργιες. Η μανα μου εκανε φαγητο μονο για εμενα. Και στα ντουλάπια θυμαμαι υπαρχαν τονοι και νουντλς για να μην μεινω νηστικη.

Ειμαι 87 κιλα. 1.71 υψος και παω στα 33. Αλλα τ σωμα μου το λες σφιχτο καθως εκανα γυρω στα 17 χρονια μπαλετο. παιρνω συμπληρώματα και βιταμίνες ώστε να μεγαλωσει σωστα  το μωρακι από την ξεροκεφαλιά μου. Τον διαβητη κυησης πως τον μετρανε?

Οσο για τα κιλα που πηρα φταιω που αφηνα τον αντρα μου να με μπουκωνει. Είναι 2.04 και νομιζει ότι ολοι πρεπει να τρωμε όπως αυτος. Τωρα εφυγε σεζον και είμαι σιγουρη χωρις αυτόν εδώ μεσα να με κυνηγαει να φαω θα πεσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , basiksiro είπε:

Εγώ δεν ξέρω πως έγινε αλλά είμαι στην 34η εβδομαδα και έχω πάρει 2 κιλά!!!!αρχικό βάρος 59 κιλά με ύψος 1,61!

Κοντεύεις σχεδόν να γεννήσεις και έχεις πάρει μόνο 2 κιλά;;; Συγχαρητήρια κοπέλα μου!!! Με το καλό το μωρό σου!!

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Alikakik said:

Σε ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σου. Δεν μπορω με τιποτα να φαω σε αυτην την εγκυμοσυνη κρεας και ειδικα κοτοπουλο και οσο για γλυκα δεν ειχα ποτε ιδιαιτερο θεμα.ουτε ένα παγωτο τις 10 μερες δεν τρωω. Αλλα ναι τους υδατάνθρακες δεν μπορω να τους κοψω.

Τρεφομαι με τοστ , πατατες και μακαρονια. Λαχανικα κτλ δεν τα ετρωγα ποτε μου, γαλακτοκομικα επισης όπως τυρια,γιαουρτι,γαλα,αυγα, από οσπρια μονο φακες.

φρουτα τρωω. και τα πριν που σου ειπα δεν είναι θεμα επιλογης. Είναι ότι αν τα φαω σιγουρα θα τα βγαλω από αηδια.

Εχω από μικρη θεμα με το φαγητο. Πολλες περιεργιες. Η μανα μου εκανε φαγητο μονο για εμενα. Και στα ντουλάπια θυμαμαι υπαρχαν τονοι και νουντλς για να μην μεινω νηστικη.

Ειμαι 87 κιλα. 1.71 υψος και παω στα 33. Αλλα τ σωμα μου το λες σφιχτο καθως εκανα γυρω στα 17 χρονια μπαλετο. παιρνω συμπληρώματα και βιταμίνες ώστε να μεγαλωσει σωστα  το μωρακι από την ξεροκεφαλιά μου. Τον διαβητη κυησης πως τον μετρανε?

Οσο για τα κιλα που πηρα φταιω που αφηνα τον αντρα μου να με μπουκωνει. Είναι 2.04 και νομιζει ότι ολοι πρεπει να τρωμε όπως αυτος. Τωρα εφυγε σεζον και είμαι σιγουρη χωρις αυτόν εδώ μεσα να με κυνηγαει να φαω θα πεσω.

Αχ αυτές οι Ελληνίδες μανούλες! Μαγειρεύουν 10 διαφορετικά φαγητά για κάθε μέλος της οικογένειας!  Ίσως τελικά πρέπει όντως να μείνει κάποιος νηστικος για να μάθει να τρώει σωστά!! Τα κόβω μεγάλα, αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω και εγώ εάν η κόρη μου αρνείται αύριο μεθαύριο να φάει!!! Τον διαβήτη κύησης δεν τον μετράνε ακόμα. Γίνεται γύρω στον 5ο μήνα, θα σου πει ο γιατρός σου και θα κάνετε την καμπύλη ζαχαρου μαζί. Απλά καταλαναλωνεις μια συγκεκριμένη ποσότητα γλυκοζης το πρωί (ούτως ώστε να μην έχεις φάει κάτι) και μετά μετράνε την γλυκοζη του αίματος ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Είναι πολύ απλό :) 

Καλά κάνεις και παίρνεις συμπληρώματα μιας και αποκλειες βασικές τροφές από το διαιτολογιο σου, αλλά να θυμάσαι ότι η καλύτερη πηγή βιταμινών είναι οι τροφές και όχι τα φαρμακευτικα σκευάσματα! 

 

Και μια συμβουλή που με βοήθησε εμένα όταν ήθελα σαν τρελή να τρώω γλυκά, όλη μα όλη την ώρα όταν ήμουν έγκυος: αυτή τη στιγμή το σώμα σου δεν είναι μόνο δικό σου! Το μοιράζεσαι με το πλασματακι σου για 9 μήνες. Τους πρώτους 9 μήνες της ζωής του! Φρόντισε λοιπόν να του δώσεις την καλύτερη δυνατή αρχή :)

 

Με το καλό και μια καλή εγκυμοσύνη :)

3 hours ago, basiksiro said:

Εγώ δεν ξέρω πως έγινε αλλά είμαι στην 34η εβδομαδα και έχω πάρει 2 κιλά!!!!αρχικό βάρος 59 κιλά με ύψος 1,61!

Μήπως είχες χάσει κάποια στο πρώτο τρίμηνο λόγω ναυτιας; Αλλιώς δεν βγαίνει!! Το έμβρυο πόσο είναι;! Βάλε το έμβρυο, τον πλακουντα, το αμνιακο υγρό! Αυτά μόνο είναι πάνω από 2 κιλά στην 34η εβδομαδα!  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...