Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Θα συμφωνησω για τα αερια, τουλαχιστον αυτο ισχυε σε εμας. Οι κολικοι συνηθως χαρακτηριζονται απο εντονο κλαμα για 3 ωρες, τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα, κατι που στην περιπτωση μας δεν ισχυε. Το περισσοτερο που εχει κλαψει ηταν 1 φορα για 1 ωρα, τις υπολοιπες συνηθως στο 20-30λεπτο τον ειχα ηρεμησει. Θα διαφωνησω μονο με την ηλικια. Μεχρι τον 4ο μηνα ειναι φυσιολογικοι οι κολικοι και σιγουρα η ηλικια των 2,5 μηνων δεν σημαινει οτι θα επρεπε να ειναι σε υφεση, ποσο μαλλον να ειχαν εξαφανιστει.

Υπάρχει ένα άτυπο χρονοδιάγραμμα ως προς την διαχείριση των κολικών από το βρέφος, στους 3 μήνες όπου η όραση είναι μια πραγματικότητα για αυτό, η κινητική δραστηριότητα ξεκινά δειλά δειλά παρατηρείται ελάττωση στο έντονο κλάμα. Σε σχέση με τους κολικους σχεδόν τα ίδια με εσάς πέρασαμε και εμείς. Απογευματινό κλάμα 3 φορές την εβδομάδα συνοδευμένο με έντονη δυσκοιλιότητα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις τα περνουσαμε σχεδον καθε μερα...Να ναι καλα ο μαρσιπος και ενα τραγουδι που ειχα δει οτι τον ηρεμουσε οταν τον χορευα ενω τον φορουσα! Δυσκοιλιοτητα δεν ειχε, αλλα οταν τα εκανε ηταν σαν εριχνε βομβα και μετα αραζε στην αγκαλια μας χαζευοντας τριγυρω. Ο μικρουλης μου..τα θυμαμαι και συγκινουμαι:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν εχω διαβασει ακομη αρθρο που να εξεταζει αποκλειστικα την συνδεση των κολικων με το νευρικο συστημα, αλλα αν διαβασεις ιατρικα αρθρα (μπορω να σου παραθεσω αν θελεις)για τους κολικους, θα διαπιστωσεις οτι αναφερεται σαν η πιο "συγχρονη" θεωρια για την αποδοση της αιτιολογιας των κολικων. Ο λογος ειναι απλος: οι κολικοι σταματουν συνηθως στο τριμηνο, οσος χρονος χρειαζεται για να ωριμασει το νευρικο συστημα..

 

Τα εχω κανει μανταρα με την αποστολη του μηνυματος. Συγνωμη, @Sentir...natureza καπου στο κειμενο σου μπορεις  να διαβασεις και την απαντηση μου

Παράθεση

Για το  τελευταιο διαφωνω,οτι δηλαδη το νευρικο ωριμαζει εντος τριμηνου (αν ειχε ωριμασει οι κινησεις των βρεφων θα ηταν διαφορετικες) , και δη περισσοτερο οτι αυτο ειναι και εξηγηση/αποδειξη για τη συνδεση με τους κολικους.;; δηλαδη σε εκεινη τη φαση μπορει να ωριμαζουν και χιλια δυο αλλα πραγματα. Σου ειπα πως καταλαβαινω τη συνδεση με την εννοια οτι ενα ανωριμο νευρικο ειναι κ ευαισθητο, αντιδρα εντονοτερα δηλαδη και ανακλα να στο πω ετσι περισσοτερο πονο - τον πονο που αλλη ομως ειναι η πηγη.  αλλα μεχρι εκει. Αλλα αυτο που λες εσυ απεχει πολυ. Οτι δηλαδη η διαδικασια ωριμανσης του νευρικου ειναι αυτη που δημιουργει κολικους. Και αν ισχυει αυτο που λες, τοτε πραγματι δεν εχει θεση και ρολο ουτε η διατροφη της μαμας ουτε τα προβιοτικα, ουτε τα μασαζακια ουτε τιποτα. Και επειδη μιλησες για επισημη και δημοφηλεστερη θεωρια,  ναι, με ενδιαφερει να την μαθω γι αυτο σου ειπα στειλε μου. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν εχω διαβασει ακομη αρθρο που να εξεταζει αποκλειστικα την συνδεση των κολικων με το νευρικο συστημα, αλλα αν διαβασεις ιατρικα αρθρα (μπορω να σου παραθεσω αν θελεις)για τους κολικους, θα διαπιστωσεις οτι αναφερεται σαν η πιο "συγχρονη" θεωρια για την αποδοση της αιτιολογιας των κολικων. Ο λογος ειναι απλος: οι κολικοι σταματουν συνηθως στο τριμηνο, οσος χρονος χρειαζεται για να ωριμασει το νευρικο συστημα.

Καλημερα. Ρωτησα στη δουλεια  τωρα το πρωι παθολογο (οχι νευρολογος, αλλα εχει καλη εικονα) για την ωριμανση του νευρικου και κουφαθηκε. Πριν τα  4  ετη μου ειπε για να καταλαβεις, οποτε και εχει τετραπλασιαστει σε βαρος ο εγκεφαλος του βρεφους (βασικοτερο μερος του κεντρικου νευρικου συστηματος)  ειναι αστειο να μιλαμε για ωριμανση. Στα 6 ετη εχει σχεδον το τελικο του μεγεθος ο εγκεφαλος. Γι αυτο και ολα αυτα τα χρονια ειναι κρισιμα σχετικα με τα ερεθισματα που θα λαμβανει το παιδι γιατι συμβαλλουν στη διαμορφωση (τις συνδεσεις των νευρωνων)   ολου του κυκλωματος. Και η υπερενταση λογω του ανωριμου νευρικου συνεχιζει και αυτη για αρκετα ετη (αλλιως και αυτη θα σταματουσε στο τριμηνο). Το οτι βρηκες σε ιατρικα αρθρα,  σαν λογο απλο κιολας,  οτι οι κολικοι (που ακομα επακριβως δεν οριζονται-σε ιατρικου περιεχομενου αρθρα τουλαχιστο)  σταματουν στο τριμηνο επειδη εχει ωριμασει το νευρικο ειναι σοβαρο. Εκτος και αν αυτο ηταν το δικο σου συμπερασμα απο αυτα που διαβασες, και δεν εννοουσαν αυτο ακριβως. Συγνωμη αν σε κουραζω μωρε, αλλα παρεθεσε τα μολις μπορεσεις.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

Για το  τελευταιο διαφωνω,οτι δηλαδη το νευρικο ωριμαζει εντος τριμηνου (αν ειχε ωριμασει οι κινησεις των βρεφων θα ηταν διαφορετικες) , και δη περισσοτερο οτι αυτο ειναι και εξηγηση/αποδειξη για τη συνδεση με τους κολικους.;; δηλαδη σε εκεινη τη φαση μπορει να ωριμαζουν και χιλια δυο αλλα πραγματα. Σου ειπα πως καταλαβαινω τη συνδεση με την εννοια οτι ενα ανωριμο νευρικο ειναι κ ευαισθητο, αντιδρα εντονοτερα δηλαδη και ανακλα να στο πω ετσι περισσοτερο πονο - τον πονο που αλλη ομως ειναι η πηγη.  αλλα μεχρι εκει. Αλλα αυτο που λες εσυ απεχει πολυ. Οτι δηλαδη η διαδικασια ωριμανσης του νευρικου ειναι αυτη που δημιουργει κολικους. Και αν ισχυει αυτο που λες, τοτε πραγματι δεν εχει θεση και ρολο ουτε η διατροφη της μαμας ουτε τα προβιοτικα, ουτε τα μασαζακια ουτε τιποτα. Και επειδη μιλησες για επισημη και δημοφηλεστερη θεωρια,  ναι, με ενδιαφερει να την μαθω γι αυτο σου ειπα στειλε μου. 

Ισως υπερεβαλα οταν εγραψα για δημοφιλεστερη θεωρια, κατι που εχω διαβασει σε καποια αρθρα αλλα δεν βρηκα επισημο επιστημονικο αρθρο που να το αναφερει σαν επικρατεστερη θεωρια. Υπαρχουν 2-3 αρθρα που εξεταζουν εκτενεστερα τις αιτιες των κολικων και ισως μας παρειχαν περισσοτερες πληροφοριες, αλλα δεν εχω προσβαση στη βαση δεδομενων για να το διαβασω ολοκληρο, αν ομως αποκτησω ή βρω καποιο αλλο θα το παραθεσω.  Οι κολικοι διαρκουν 3-4 μηνες, οσο διαστημα ειναι αρκετα ανωριμο το νευρικο συστημα. Για παραδειγμα τα νεογνικα αντανακλαστικα (που αντανακλουν την λειτουργια του ΚΝΣ) φθινουν μετα τον 3-4ο μηνα (οποτε το παιδι αρχιζει να κανει εκουσιες κινησεις και να αλληλεπιδρα αποτελεσματικα με το περιβαλλον). Η διατροφη της μαμας , ακομη και του μωρου (δηλαδη αν θηλαζει ή πινει φορμουλα) φαινεται να μην εχουν σημαντικη επιδραση στους κολικους, τα προβιοτικα εχει αποδειχθει οτι δεν βοηθουν, ουτε τα φαρμακευτικα σκευασματα. Αυτα που συνηθως βοηθουν ειναι το σφιχτο κρατημα (ή φασκιωμα) σε συνδυασμο με κινηση και καποιος λευκος ηχος (σσσ, απορροφητηρας κλπ), δηλαδη πραξεις που μειωνουν τα ερεθισματα (πχ κουνημα χεριων) και προσομοιαζουν το περιβαλλον της κοιλιας (οπου το παιδι δεν ειχε τοσα ερεθισματα οσα εχει εκτος κοιλιας). Αυτα για μενα αποτελουν ισχυρες ενδειξεις οτι το νευρικο συστημα ηρεμει και δεδομενου οτι γεννιομαστε περισσοτερο ανωριμοι απο αλλα θηλαστικα, δεν θα ηταν περιεργο να δυσκολευομαστε να προσαρμοστουμε εκτος κοιλιας (και να επηρεαζεται το ΚΝΣ που ειναι ο δεκτης ολων αυτων των αλλαγων στα ερεθισματα).

Κι επειδη εθιξες και το θεμα του μασαζ, βοηθαει οταν το παιδι εχει αερια,  τα οποια δεν συνδεονται παντα με κολικο. Για να πουμε οτι το παιδι περναει κολικους θα πρεπει να κλαιει συνεχομενα για 3 ωρες, τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα, για τουλαχιστον 3 εβδομαδες. Μπορουμε να ψαξουμε αν το ενοχλει κατι πχ στη διατροφη της μαμας ή τα αερια που καταπινονται οταν τρωνε ή κλαινε, αλλα αν προκειται για πραγματικους κολικους τοτε οτι και να κανουμε θα εξαφανιστουν στους 3-4 μηνες.

 

1 hour ago, gorilaz είπε:

 Το οτι βρηκες σε ιατρικα αρθρα,  σαν λογο απλο κιολας,  οτι οι κολικοι (που ακομα επακριβως δεν οριζονται-σε ιατρικου περιεχομενου αρθρα τουλαχιστο)  σταματουν στο τριμηνο επειδη εχει ωριμασει το νευρικο ειναι σοβαρο. Εκτος και αν αυτο ηταν το δικο σου συμπερασμα απο αυτα που διαβασες, και δεν εννοουσαν αυτο ακριβως. Συγνωμη αν σε κουραζω μωρε, αλλα παρεθεσε τα μολις μπορεσεις.

Σου παραθετω επιστημονικα αρθρα που αναφερεται σαν πιθανη αιτια

https://pdfs.semanticscholar.org/91dc/b54772cb7bb9b0af6126e577df02d847dbdc.pdf

https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/204166?redirect=true

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12682526 

 

για τα προβιοτικα

http://www.bmj.com/content/348/bmj.g2107

 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ισως υπερεβαλα οταν εγραψα για δημοφιλεστερη θεωρια, κατι που εχω διαβασει σε καποια αρθρα αλλα δεν βρηκα επισημο επιστημονικο αρθρο που να το αναφερει σαν επικρατεστερη θεωρια. Υπαρχουν 2-3 αρθρα που εξεταζουν εκτενεστερα τις αιτιες των κολικων και ισως μας παρειχαν περισσοτερες πληροφοριες, αλλα δεν εχω προσβαση στη βαση δεδομενων για να το διαβασω ολοκληρο, αν ομως αποκτησω ή βρω καποιο αλλο θα το παραθεσω. Το ανωριμο νευρικο συστημα μπορει να θεωρηθει ως αιτια επειδη συμπιπτουν οι ημερομηνιες ωριμανσης του με την εξαφανιση των κολικων. Οι κολικοι διαρκουν 3-4 μηνες, οσο διαστημα ειναι ανωριμο το νευρικο συστημα. Για παραδειγμα τα νεογνικα αντανακλαστικα (που αντανακλουν την λειτουργια του ΚΝΣ) φθινουν μετα τον 3-4ο μηνα (οποτε το παιδι αρχιζει να κανει εκουσιες κινησεις και να αλληλεπιδρα αποτελεσματικα με το περιβαλλον). Η διατροφη της μαμας , ακομη και του μωρου (δηλαδη αν θηλαζει ή πινει φορμουλα) φαινεται να μην εχουν σημαντικη επιδραση στους κολικους, τα προβιοτικα εχει αποδειχθει οτι δεν βοηθουν, ουτε τα φαρμακευτικα σκευασματα. Αυτα που συνηθως βοηθουν ειναι το σφιχτο κρατημα (ή φασκιωμα) σε συνδυασμο με κινηση και καποιος λευκος ηχος (σσσ, απορροφητηρας κλπ), δηλαδη πραξεις που μειωνουν τα ερεθισματα (πχ κουνημα χεριων) και προσομοιαζουν το περιβαλλον της κοιλιας (οπου το παιδι δεν ειχε τοσα ερεθισματα οσα εχει εκτος κοιλιας). Αυτα για μενα αποτελουν ισχυρες ενδειξεις οτι το νευρικο συστημα ηρεμει και δεδομενου οτι γεννιομαστε περισσοτερο ανωριμοι απο αλλα θηλαστικα, δεν θα ηταν περιεργο να δυσκολευομαστε να προσαρμοστουμε εκτος κοιλιας (και να επηρεαζεται το ΚΝΣ που ειναι ο δεκτης ολων αυτων των αλλαγων στα ερεθισματα).

Κι επειδη εθιξες και το θεμα του μασαζ, βοηθαει οταν το παιδι εχει αερια,  τα οποια δεν συνδεονται παντα με κολικο. Για να πουμε οτι το παιδι περναει κολικους θα πρεπει να κλαιει συνεχομενα για 3 ωρες, τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα, για τουλαχιστον 3 εβδομαδες. Μπορουμε να ψαξουμε αν το ενοχλει κατι πχ στη διατροφη της μαμας ή τα αερια που καταπινονται οταν τρωνε ή κλαινε, αλλα αν προκειται για πραγματικους κολικους τοτε οτι και να κανουμε θα εξαφανιστουν στους 3-4 μηνες.

 

Θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι ανακουφιστηκα που δεν διαβασες καπου τα πραγματα ετσι οπως τα μετεφερες, γιατι ειλικρινα καποια απο αυτα που ειπες θα ηταν ασοβαρες ιατρικες τοποθετησεις. Το οτι δεν συμπιπτουν οι ημερομηνιες ωριμανσης στο γραφω και στο προηγουμενο ποστ.  Το οτι εξαλειφονται τα ανακλαστικα οσο το βρεφος μεγαλωνει ειναι σημαδια οτι το νευρικο οσο παει ωριμαζει (και συνεχιζει, και συνεχιζει..), οχι τριμηνης ωριμανσης.  Για τα αερια που λες γιατι δεν ειναι ενδειξη κολικων? Μαλλον πεφτουμε στη "συγχυση" γυρω απο το τι θεωρει ο καθενας κολικους (οπως σωστα παρατηρησε πιο πανω και η @ΑΡΓΚαλλο κεφαλαιο αυτο) . Οι γιατροι παντως τεινουν να εστιαζουν στην ανω κ κατω κοιλια (λογω του οτι τα συμπτωματα εστιαζονται σε αυτη την περιοχη)  οπου τα αερια κανουν παρτι λογω των ζυμωσεων και της εντονης δραστηριοτητας/κινητικοτητας και αναπτυξης του εντερικου. Το φασκιωμα και το σφιξιμο δρουν με τον ιδιο τροπο που θα ανακουφιστεις και εσυ αν πονεσει η κοιλιτσα σου και διπλωθεις/σφιχτεις. Δεν μειωνει το φασκιωμα ερεθισματα ( γιατι οι κινησεις δεν ειναι ερεθισματα) . Ειναι αποτελεσμα εντολων του εγκεφαλου απο ερεθισματα.απλα το κανουν πραγματι καποιοι οταν το παιδι εχει πολυ εντονες ανακλαστικες κινησεις (αυτες ναι, λογω ανωριμου νευρικου) προκειμενου να το ηρεμισουν φρεναροντας το και δημιουργοντας συνθηκες σαν της μητρας. Προσωπικα δεν το εκανα ποτε. Απλα τον ξαπλωνα μπρουμητα πανω μου ωστε να πατιεται ελαφρα η κοιλιτσα του-με ελευθερια ομως των κινησεων του.   Οι λευκοι ηχοι ηρεμουν τα παιδια με μεγαλη επιτυχια απο οποιαδηποτε ενοχληση (και στα δοντακια δουλεψε σε εμας). Τα προβιοτικα ανακουφιζουν ενοχλησεις  του εντερικου γενικα, (προσωπικα στο σταδιο αναπτυξης ΘΕΩΡΩ οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα σπουδαιο γι αυτο δεν εδωσα..αν βεβαια ζοριζοταν πολυ θα εδινα .. Οτι εχει ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ομως οτι δεν βοηθαν ουτε αυτο το ηξερα.......κανε γι αυτο καμια παραθεση αν θες ωστε να ξερει η μανουλα που σκεφτεται να δωσει γιατι ειναι και πανακριβες και ειλικρινα ειναι κριμα). Για το τριωρο ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ κλαμα που ειπες.. Εμενα δεν εκλαψε συνεχομενο τριωρο ποτε, κολικους ομως περνουσαμε κατ εμε και κατα τον παιδιατρο του. Αλλα οπως και να εχει ειναι φαση στην οποια δεν μπορεις να κανεις και πολλα για να ανακουφισεις το μωρακι. Ευτυχως περναει γρηγορα.  Εμας μας βοηθησε ο θηλασμος πολυ. Γιατι περαν του οτι παρηγοριοταν, ετρωγε πιο μικρες ποσοτητες, πιο ευπεπτες και πιο αργα, ετσι "φορτωνε" λιγοτερο το συστημα.  

 

Κοριτσι, εχει σβηστει ενα μηνυμα σου.. Αυτο που παραθετω σε αυτο το post μου.. Δεν λεγαμε κατι  εκτος θεματος..  Γιατι το εσβησαν; δεν καταλαβαινω. Ωραια συζητηση καναμε και ισως και βοηθητικη για καποιες μανουλες. 

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, gorilaz είπε:

Κοριτσι, εχει σβηστει ενα μηνυμα σου.. Αυτο που παραθετω σε αυτο το post μου.. Δεν λεγαμε κατι  εκτος θεματος..  Γιατι το εσβησαν; δεν καταλαβαινω. Ωραια συζητηση καναμε και ισως και βοηθητικη για καποιες μανουλες. 

Δεν το εσβησαν, απλα παρεθεσα τα αρθρα και μπηκε σε αποκρυψη.

1 hour ago, gorilaz είπε:

Εμενα δεν εκλαψε συνεχομενο τριωρο ποτε, κολικους ομως περνουσαμε κατ εμε και κατα τον παιδιατρο του.

Κι εμενα τριωρο ποτε δεν εκλαψε. Το πολυ μια ωρα μια φορα αλλα γενικως πανω απο μιση ωρα δεν μας επαιρνε να τον ηρεμησουμε (με μαρσιπο, θηλασμο, λευκους ηχους και διαφορες στασεις) .Οταν γραφω οτι ο μικρος μου περνουσε κολικους, εννοω λογω αεριων, ισως θα πρεπει να το διευκρινιζω. Hταν λιγες οι φορες που δεν ειχε αερια.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

 

Δεν το εσβησαν, απλα παρεθεσα τα αρθρα και μπηκε σε αποκρυψη.

Κι εμενα τριωρο ποτε δεν εκλαψε. Το πολυ μια ωρα μια φορα αλλα γενικως πανω απο μιση ωρα δεν μας επαιρνε να τον ηρεμησουμε (με μαρσιπο, θηλασμο, λευκους ηχους και διαφορες στασεις) .Οταν γραφω οτι ο μικρος μου περνουσε κολικους, εννοω λογω αεριων, ισως θα πρεπει να το διευκρινιζω. 

(να σου πω οτι στο οριο με προλαβες... Ετοιμαζομουν να διαμαρτηρηθω στο διαχειριστη για σβησιμο του μηνυματος σου.. Η αποκρυψη γιατι εγινε? Δεν επιτρεπουν τετοιες παραθεσεις αρθρων?... Στειλτα μου πμ αν θες, θα τα διαβασω..)

Καλα ε,  φανταζεσαι συνεχομενο 3ωρο κλαμα? και  εμενα εκλαιγε κανενα 30λεπτο και ετσι οπως σπαραζε  απαρηγορητο ημουν να φουνταρω.. ωρες μου φαινοταν οτι εκλαιγε! Και ψυχολογικα ρακος γινομουν, ενιωθα "μηδενικο" που δεν μπορουσα να κανω κατι. 

Εμενα με μπερδεψες πολυ παντως. Στο πρωτο μηνυμα λες οτι οι κολικοι οφειλονται κυριως στο  ανωριμο κεντρικο νευρικο συστημα, και στο αποκρυμμενο οτι τα αερια δεν σημαινουν παντα κολικους, και εδω οτι οταν λες κολικους στο παιδι σου εννοουσες λογω αεριων. Και αφου ηταν αερια πώς τα συνεδεες με τη νευρικη ανωριμοτητα? (και οχι  με την πεπτικη?) Απο καποια αρθρα που μπορεσες και διαβασες μισα κιολας? --που κατ εμε  μαλλον θα πραγματευονταν την σπουδαιοτητα (πραγματικα αδιαμφισβητητη εχω να πω) και το ρολο του νευρικου συστηματος και της  συμμετοχης του ακομη και στις οδυνες των κολικων.  Και τοποθετησε με τετοια βεβαιοτητα?  (πχ οι κολικοι οφειλονται κυριως στο κεντρικο νευρικο συστημα και τα προβιοτικα δεν κανουν τιποτα.. αποδεδειγμενα κιολας). Το λεω επειδη ισως να διαβαζονται αυτα τα  πραγματα απο ανθρωπους που ψαχνουν  βοηθεια, και που ξερεις, μπορει τα προβιοτικα απο τα οποια τους αποτρεπεις με τοση σιγουρια να τους βοηθουσαν:-D η' μια μανα να επρεπε να κανει ειδικη διατροφη αφου (κατ εμε παντα) παιζει το βασικοτερο ρολο στους κολικους.  

Τελος παντων, απο οτι καταλαβαινω  εμεις τα εχουμε αφησει πισω μας αυτα!:) --ο δικος μου βεβαια τωρα εχει  δυσκολα δοντακια (γομφιους & κυνοδοντες ολα μαζι) ...αλλος πονος κ  αυτος...   

και δεν θηλαζω κιολας πια για να "πνιγει" λιγο τον πονο του ο καημενος..

 

@Sentir...natureza μολις μου εμφανισε τα αρθρα σου. Ευχαριστω. Θα τα διαβασω συντομα,  με την πρωτη ευκαιρια 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

Δεν επιτρεπουν τετοιες παραθεσεις αρθρων?

Οταν κανεις παραθεση link πρεπει να περασει απο εγκριση και μεχρι να γινει αυτο βαζουν το μηνυμα σε αποκρυψη.

3 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

Στο πρωτο μηνυμα λες οτι οι κολικοι οφειλονται κυριως στο  ανωριμο κεντρικο νευρικο συστημα,

 

Και τοποθετησε με τετοια βεβαιοτητα?  (πχ οι κολικοι οφειλονται κυριως στο κεντρικο νευρικο συστημα

Ναι, καταλαβα οτι ημουν απολυτη και δεν επρεπε. Ισως επειδη κλινω περισσοτερο σε αυτην την αιτια να οδηγηθηκα σε λαθος εκφραση. Να πω την αληθεια διαβαζοντας το τοσο συχνα σε αρθρα στο διαδικτυο σαν πιθανη αιτια, ειχα την εντυπωση οτι υπαρχουν πολλα στοιχεια που να το υποστηριζουν επιστημονικα. Απ'οτι φαινεται ομως επεσα στην παγιδα της ελλιπους ενημερωσης, παρ'ολο που στο μυαλο μου ακομη μου φαινεται πολυ λογικη η συσχετιση ΚΝΣ.

3 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

στο αποκρυμμενο οτι τα αερια δεν σημαινουν παντα κολικους,

Τα αερια ειναι μια απο τις πιθανες αιτιες των κολικων. Το οτι ζοριζονται καποια μωρα με αερια δεν σημαινει οτι εχουν πραγματικους κολικους (που οπως εγραψα συνδεονται με συγκεκριμενη συχνοτητα), γι'αυτο και εγραψα οτι μαλλον πρεπει να ειμαι πιο συγκεκριμενη οταν μιλαω για τον μικρο μου. Αλλα ισως δεν μπορω να ειμαι τελειως ξεκαθαρη, λογω του οτι γενικως το πεδιο των βρεφικων κολικων δεν ειναι τελειως ξεκαθαρο. 

3 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

τα προβιοτικα δεν κανουν τιποτα.. αποδεδειγμενα κιολας

Υπαρχουν αρκετες ερευνες που υποστηριζουν οτι τα προβιοτικα βοηθουν (σε μωρα που θηλαζουν), αλλα εχω βρει δυο (παρεθεσα την μια) που το απορριπτουν. Σε εμας παντως δεν ειδα καποια διαφορα με την χορηγηση προβιοτικων.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Οταν κανεις παραθεση link πρεπει να περασει απο εγκριση και μεχρι να γινει αυτο βαζουν το μηνυμα σε αποκρυψη.

Ναι, καταλαβα οτι ημουν απολυτη και δεν επρεπε. Ισως επειδη κλινω περισσοτερο σε αυτην την αιτια να οδηγηθηκα σε λαθος εκφραση. Να πω την αληθεια διαβαζοντας το τοσο συχνα σε αρθρα στο διαδικτυο (οχι επιστημονικα με βιβλιογραφια κλπ), ειχα την εντυπωση οτι υπαρχουν πολλα στοιχεια που να το υποστηριζουν επιστημονικα. Απ'οτι φαινεται ομως επεσα στην παγιδα της ελλιπης πληροφορησης, παρ'ολο που στο μυαλο μου ακομη μου φαινεται πολυ λογικη η συσχετιση ΚΝΣ.

Τα αερια ειναι μια απο τις πιθανες αιτιες των κολικων. Το οτι ζοριζονται καποια μωρα με αερια δεν σημαινει οτι εχουν πραγματικους κολικους (που οπως εγραψα συνδεονται με συγκεκριμενη συχνοτητα), γι'αυτο και εγραψα οτι μαλλον πρεπει να ειμαι πιο συγκεκριμενη οταν μιλαω για τον μικρο μου. Αλλα ισως δεν μπορω να ειμαι τελειως ξεκαθαρη, λογω του οτι γενικως το πεδιο των βρεφικων κολικων δεν ειναι τελειως ξεκαθαρο. 

Υπαρχουν αρκετες ερευνες που υποστηριζουν οτι τα προβιοτικα βοηθουν (σε μωρα που θηλαζουν), αλλα εχω βρει δυο (παρεθεσα την μια) που το απορριπτουν. Σε εμας παντως δεν ειδα καποια διαφορα με την χορηγηση προβιοτικων.

Και εγω το παθαινω. Την απολυτοτητα. Ευτυχως εχω το συζηγο με "μαστιγωνει" και επανερχομαι. Αλλιως να σου πω την αληθεια σε καποια πραγματα μπορει να ειχα γινει κ ακραια, γιατι ειμαι γενικα λιγο υπερβολικη σαν ατομο. 

Για το site δεν το ξερω ακομα, οποτε αυτο που λες ουτε το φανταστηκα. Και φρικαρα, νομισα στο εσβησαν για να σταματησουν μια κουβεντα ασχετη με το θεμα. Γελαω με εμενα. 

Κοιτα, διαβασα ακομα μονο την ερευνα για τα προβιοτικα,  που να σου πω την ηξερα. Απλα ειχα διαβασει αναφορα με μεταφρασμενη περιληψη. Διαβασε αν θες και τα σχολια των εκει χρηστων περι επιπεδου εγκυροτητας για να καταλαβεις οτι υπαρχουν σημεια-σε καθε ερευνα, που χωλενουν-οσον αφορα μεθοδους κ παραδοχες. Πχ σε αυτη, το δειγμα ειναι πολυπληθες, δεν μελεταει ομως τη μεθοδο σιτισης παρα λεει οτι ειναι και θηλαζοντα και μη βρεφη. Ουτε ποσα  απο τα μη βρεφη πηραν  placebo ηταν θηλαζοντα και ποσα μη. Υ παρχουν λοιπον πολλες μελετες που εχουν προηγηθει κιολας αυτης, και λεν οτι τα θηλαζοντα βρεφη δεν χρειαζονται προβιοτικα. Με μικρη κιολας αναφορα, γινεται ομως, οτι μπορει και να "βλαπτει" τη χλωριδα το οτι περισσευουν!  Θελω να πω, οτι papers με δημοσιευμενες ερευνες ομαδας ερευνητων (συνηθως φοιτητες με εναν καλο επικεφαλη καθηγητη-ερευνητη καλο γνωστη του αντικειμενου) υπαρχουν πολλες και για ολες τις αποψεις!  Και προσωπικα δεν εχω καταληξει αν βοηθουν τα προβιοτικα η' οχι.(για τη διατροφη της μανας ψηφιζω δαγκωτο οτι παιζει ρολο στους κολικους)  Οπως σου ειπα ομως δεν εδωσα, γιατι θηλαζα και ενιωθα οτι θα περισσευαν (και ηταν κ ακριβα, το ξαναλεω). Για το νευρικο που λες, ειχα διαβασει paper για βελονισμο για την αντιμετωπιση των κολικων. Ψιλοαποτυχια κ ατεκμηριωτο. Αφου ξερεις το site αν θες κανε θεμα με κολικους μονο να παμε εκει την κουβεντα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου παθουσα από έντονους κολικους , θα σας πω την ειλικρινή μου γνώμη. Ούτε προβιοτικα , ούτε βελονισμός ούτε ακόμη και εξορκισμός :mad::-D. Κατάλαβα πως ένα πράγμα χρειάζεται... υπομονή, υπομονή ,υπομονή και βόλτες βόλτες βόλτες... Είναι περαστικοί και θα φύγουν. Όσο για την δημιουργία τους , με τον άντρα μου όταν το συζητούσαμε μου έλεγε ανώριμο εντερικό συστημα και δυσκολία επεξεργασίας τροφής (γάλα) λόγω ηλικιας  που σημαίνει πόνος έντονος ,αέρια , σκληρά κακά. Υπομονή και επιμονή σε βόλτες τίποτα άλλο. Όλα τα άλλα για μας ήταν αυθυποβολη...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , gorilaz είπε:

Συμφωνω σε ολα! Μονο που εξορκισμο χρειαζομουν εγω. Αγριευε η φατσα μου σου λεω απο τον πανικο κ την στεναχωρια

Είναι πραγματικά μια ζορικα περίοδος τόσο για το μωρό όσο και για τους γονείς. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει και ακριβής τοποθέτηση για αυτούς...τους καλύπτει πέπλο μυστηρίου. Με τον καιρό περνάνε βέβαια. Θυμάμαι έπαιρνα αγκαλιά την μικρή για βόλτες όταν υπέφερε και από τον πωπω είχαμε συνεχόμενους βομβαρδισμούς...άσε που έμαθα απ' έξω πόσα πλακάκια έχει σαλόνι κουζίνα και όλο το σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Με τη μικρούλα μας, 3,5 μηνών σήμερα, τραβήξαμε μεγάλο ζόρι με τους κολικούς, και ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδέψει εντελώς. Από 15 ημερών ξεκίνησαν έντονοι κολικοί που διαρκούσαν από το πρωί στις 7 μέχρι 10-11 το βράδυ με πολύ μικρές περιόδους ηρεμίας. Ζήσαμε μια τρέλα. Όλη μέρα την είχα στην αγκαλιά μου να σπαράζει από το κλάμα και εγώ να προσπαθώ με το πιστολάκι, τον απορροφητήρα, ζεστά πανάκια στην κοιλίτσα, μασάζ και βόλτες με το αυτοκίνητο, να την ανακουφίσω. Δώσαμε και σταγόνες και προβιοτικά αλλά σημαντική αλλαγή δεν είδαμε. Είχε παράλληλα πολλά αέρια και δυσκοιλιότητα. Σταδιακή βελτίωση είχαμε από τον 2ο μήνα και μετά. Σήμερα οι πόνοι είναι περιστασιακοί μέσα στην ημέρα και επιτέλους βλέπω το μωρό μου χαρούμενο, κοιμάται περισσότερο, αλλά ακόμα ταλαιπωρείται όταν την πιάνουν. Πίστευα ότι στο 3μηνο θα τελείωναν αλλά θέλει τελικά και άλλο χρόνο. Το κακό είναι ότι όλο αυτό τον καιρό την κοίμιζα στην αγκαλιά μου για να φροντίζω να μην ξυπναει από τον κολικό (την κουνούσα και της έτριβα την κοιλίτσα όταν πονούσε μεσα στον ύπνο της και έτσι δεν ξυπνούσε πάντα) και πλέον αυτό έχει γίνει συνήθεια. Κοιμάται μόνο το βράδυ στο λίκνο της ενώ όλες τις υπόλοιπες ώρες θέλει να κοιμάται στην αγκαλιά. Την κοιμίζω στην αγκαλια μου και μόλις την αφήσω στο λίκνο ξυπνάει και κλαίει. Πρέπει να βρω τρόπο να κοιμάται μόνη αλλά δεν ξέρω πως να το χειριστώ... Ισως είναι νωρίς ακόμα γιατί συνεχίζει να έχει πόνους όμως είναι φοβερά κουραστικό να κοιμάται μόνο αγκαλιά και εγώ να μη μπορώ να κουνηθώ από τη θέση μου όση ώρα είναι κοιμισμένη.  Οποιαδήποτε πρόταση είναι καλοδεχούμενη :)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να τραβηξατε ολοι πολυ ζορι με τοσο κλαμα...Θηλαζεις; Μηπως την ενοχλουσε το γαλα αν εδινες φορμουλα;

Για τον υπνο, ειναι πολυ νωρις για να εχει γινει συνηθεια η αγκαλια. Ειναι αναγκη και κανεις πολυ καλα που ανταποκρινεσαι κοιμιζοντας την στην αγκαλια σου. Θα ελεγα οτι εισαι και τυχερη που το βραδυ κοιμαται στο λικνο της. Αυτο που μπορεις να κανεις αν θηλαζεις ειναι να την θηλαζεις ξαπλωτη και να σηκωνεσαι οταν κοιμηθει. Αν δεν θηλαζεις, τοτε δυσκολευει λιγο το πραγμα γιατι μολις θα την ακουμπας το πιο πιθανο ειναι να ξυπναει. Ειναι απολυτα φυσιολογικο, ειναι πολυ μικρουλα και ειναι λογικο να προτιμαει την αγκαλιτσα σου! Παντως κι εγω που θηλαζα, μπορω να πω οτι μετα τον 5ο μηνα αρχισε να κοιμαται περισσοτερο την ημερα οταν δεν τον ειχα αγκαλια ή στο μαρσιπο (αληθεια δοκιμασες να την κοιμιζεις στο μαρσιπο; Δεν θα πιανεσαι καθολου και το μωρακι σου θα κοιμαται ευχαριστημενο). Συνηθως ξυπνουσε στο 20λεπτο, ενω μετα τον 5ο αρχισε να κοιμαται 1-1,5 ωρα.Καταλαβαινω ποσο κουραστικο ειναι, εγω ειχα πιαστει σε σημεια του σωματος μου που δεν ηξερα οτι πιανονται:-D Μπορεις να περιμενεις 20 λεπτα για να κοιμηθει βαρια και μετα να την αφηνεις. Δες κι εδω μηπως βρεις κατι να σε βοηθησει  

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Με τη μικρούλα μας, 3,5 μηνών σήμερα, τραβήξαμε μεγάλο ζόρι με τους κολικούς, και ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδέψει εντελώς. Από 15 ημερών ξεκίνησαν έντονοι κολικοί που διαρκούσαν από το πρωί στις 7 μέχρι 10-11 το βράδυ με πολύ μικρές περιόδους ηρεμίας. Ζήσαμε μια τρέλα. Όλη μέρα την είχα στην αγκαλιά μου να σπαράζει από το κλάμα και εγώ να προσπαθώ με το πιστολάκι, τον απορροφητήρα, ζεστά πανάκια στην κοιλίτσα, μασάζ και βόλτες με το αυτοκίνητο, να την ανακουφίσω. Δώσαμε και σταγόνες και προβιοτικά αλλά σημαντική αλλαγή δεν είδαμε. Είχε παράλληλα πολλά αέρια και δυσκοιλιότητα. Σταδιακή βελτίωση είχαμε από τον 2ο μήνα και μετά. Σήμερα οι πόνοι είναι περιστασιακοί μέσα στην ημέρα και επιτέλους βλέπω το μωρό μου χαρούμενο, κοιμάται περισσότερο, αλλά ακόμα ταλαιπωρείται όταν την πιάνουν. Πίστευα ότι στο 3μηνο θα τελείωναν αλλά θέλει τελικά και άλλο χρόνο. Το κακό είναι ότι όλο αυτό τον καιρό την κοίμιζα στην αγκαλιά μου για να φροντίζω να μην ξυπναει από τον κολικό (την κουνούσα και της έτριβα την κοιλίτσα όταν πονούσε μεσα στον ύπνο της και έτσι δεν ξυπνούσε πάντα) και πλέον αυτό έχει γίνει συνήθεια. Κοιμάται μόνο το βράδυ στο λίκνο της ενώ όλες τις υπόλοιπες ώρες θέλει να κοιμάται στην αγκαλιά. Την κοιμίζω στην αγκαλια μου και μόλις την αφήσω στο λίκνο ξυπνάει και κλαίει. Πρέπει να βρω τρόπο να κοιμάται μόνη αλλά δεν ξέρω πως να το χειριστώ... Ισως είναι νωρίς ακόμα γιατί συνεχίζει να έχει πόνους όμως είναι φοβερά κουραστικό να κοιμάται μόνο αγκαλιά και εγώ να μη μπορώ να κουνηθώ από τη θέση μου όση ώρα είναι κοιμισμένη.  Οποιαδήποτε πρόταση είναι καλοδεχούμενη :)

Θα συμφωνήσω με την @Sentir...natureza. θήλασε η γάλα σκόνη? 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Πρεπει να τραβηξατε ολοι πολυ ζορι με τοσο κλαμα...Θηλαζεις; Μηπως την ενοχλουσε το γαλα αν εδινες φορμουλα;

Για τον υπνο, ειναι πολυ νωρις για να εχει γινει συνηθεια η αγκαλια. Ειναι αναγκη και κανεις πολυ καλα που ανταποκρινεσαι κοιμιζοντας την στην αγκαλια σου. Θα ελεγα οτι εισαι και τυχερη που το βραδυ κοιμαται στο λικνο της. Αυτο που μπορεις να κανεις αν θηλαζεις ειναι να την θηλαζεις ξαπλωτη και να σηκωνεσαι οταν κοιμηθει. Αν δεν θηλαζεις, τοτε δυσκολευει λιγο το πραγμα γιατι μολις θα την ακουμπας το πιο πιθανο ειναι να ξυπναει. Ειναι απολυτα φυσιολογικο, ειναι πολυ μικρουλα και ειναι λογικο να προτιμαει την αγκαλιτσα σου! Παντως κι εγω που θηλαζα, μπορω να πω οτι μετα τον 5ο μηνα αρχισε να κοιμαται περισσοτερο την ημερα οταν δεν τον ειχα αγκαλια ή στο μαρσιπο (αληθεια δοκιμασες να την κοιμιζεις στο μαρσιπο; Δεν θα πιανεσαι καθολου και το μωρακι σου θα κοιμαται ευχαριστημενο). Συνηθως ξυπνουσε στο 20λεπτο, ενω μετα τον 5ο αρχισε να κοιμαται 1-1,5 ωρα.Καταλαβαινω ποσο κουραστικο ειναι, εγω ειχα πιαστει σε σημεια του σωματος μου που δεν ηξερα οτι πιανονται:-D Μπορεις να περιμενεις 20 λεπτα για να κοιμηθει βαρια και μετα να την αφηνεις. Δες κι εδω μηπως βρεις κατι να σε βοηθησει  

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ενδιαφέρουσες προτάσεις, να είσαι καλά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Τον μάρσιπο αν και τον αγόρασα από νωρίς δεν τον χρησιμοποίησα γιατί η μικρή για κάποιο λόγο αντιπαθούσε την όρθια θέση. Φαντάσου ότι ακόμα και στο ρέψιμο αντιστεκόταν και έκλαιγε. Πλέον έχει ξεπεράσει αυτή την "περιέργεια" όποτε θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου μπας και χαλαρώσει λίγο το πονεμένο μου κορμάκι :-D

Σχετικά με το θηλασμό έχουμε και εδώ άλλη μια πονεμένη ιστορία. Η μικρή δε μπόρεσε ποτέ να πιάσει καλά στο στήθος. Ίσως φταίει η ελλειπής πληροφόρηση από μεριάς μου για το πως να την τοποθετώ, ίσως το οτι γεννήθηκε μικρή και το μαιευτήριο με κατεύθυνε σε συμπλήρωμα για να μη χάσει βάρος, ίσως οτι είχε βραχύ χαλινό, ίσως όλα μαζί. Μου πλήγωνε τις θηλές σε βαθμό που δε μπορούσα να τις ακουμπήσω, δυσκολευόταν να ρουφήξει και μόλις στο 15μερο κατάλαβα ότι καταπίνει αίμα, πήρα νοσοκομειακό θήλαστρο και με συνεχείς αντλήσεις κατάφερα να της δίνω αποκλειστικά δικό μου γάλα με το μπιμπερό. Εδώ και ένα μήνα δίνω και συμπλήρωμα γιατί οι ανάγκες της αυξήθηκαν και η παραγωγή μου μειώθηκε. Πίνει ειδικό γάλα για τη δυσκοιλιότητα και από εκεί που έκανε κακά μια φορά την εβδομάδα πλέον κάνει κάθε δεύτερη μέρα. Αέρια συνεχίζει να έχει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Dust pink είπε:

Θα συμφωνήσω με την @Sentir...natureza. θήλασε η γάλα σκόνη? 

Οπως γράφω αναλυτικα πιο πάνω, έπινε δικό μου γάλα αντλημένο από θήλαστρο σε μπιμπερό κατά των κολικών υποτίθεται. Ακόμα δεν έχω καταλήξει που οφείλεται η τόσο έντονη κατάσταση. Έχω ακούσει για κολικούς διάρκειας λίγων ωρών, εμένα όμως το μωράκι μου υπέφερε όλη μέρα για μήνες και άλλο τόσο εγώ που δε μπορούσα να το ανακουφίσω παρά μόνο για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Με τη μικρούλα μας, 3,5 μηνών σήμερα, τραβήξαμε μεγάλο ζόρι με τους κολικούς, και ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδέψει εντελώς. Από 15 ημερών ξεκίνησαν έντονοι κολικοί που διαρκούσαν από το πρωί στις 7 μέχρι 10-11 το βράδυ με πολύ μικρές περιόδους ηρεμίας. Ζήσαμε μια τρέλα. Όλη μέρα την είχα στην αγκαλιά μου να σπαράζει από το κλάμα και εγώ να προσπαθώ με το πιστολάκι, τον απορροφητήρα, ζεστά πανάκια στην κοιλίτσα, μασάζ και βόλτες με το αυτοκίνητο, να την ανακουφίσω. Δώσαμε και σταγόνες και προβιοτικά αλλά σημαντική αλλαγή δεν είδαμε. Είχε παράλληλα πολλά αέρια και δυσκοιλιότητα. Σταδιακή βελτίωση είχαμε από τον 2ο μήνα και μετά. Σήμερα οι πόνοι είναι περιστασιακοί μέσα στην ημέρα και επιτέλους βλέπω το μωρό μου χαρούμενο, κοιμάται περισσότερο, αλλά ακόμα ταλαιπωρείται όταν την πιάνουν. Πίστευα ότι στο 3μηνο θα τελείωναν αλλά θέλει τελικά και άλλο χρόνο. Το κακό είναι ότι όλο αυτό τον καιρό την κοίμιζα στην αγκαλιά μου για να φροντίζω να μην ξυπναει από τον κολικό (την κουνούσα και της έτριβα την κοιλίτσα όταν πονούσε μεσα στον ύπνο της και έτσι δεν ξυπνούσε πάντα) και πλέον αυτό έχει γίνει συνήθεια. Κοιμάται μόνο το βράδυ στο λίκνο της ενώ όλες τις υπόλοιπες ώρες θέλει να κοιμάται στην αγκαλιά. Την κοιμίζω στην αγκαλια μου και μόλις την αφήσω στο λίκνο ξυπνάει και κλαίει. Πρέπει να βρω τρόπο να κοιμάται μόνη αλλά δεν ξέρω πως να το χειριστώ... Ισως είναι νωρίς ακόμα γιατί συνεχίζει να έχει πόνους όμως είναι φοβερά κουραστικό να κοιμάται μόνο αγκαλιά και εγώ να μη μπορώ να κουνηθώ από τη θέση μου όση ώρα είναι κοιμισμένη.  Οποιαδήποτε πρόταση είναι καλοδεχούμενη :)

Σαν πρόβλημα διατροφής ακούγεται αυτό που περιγράφεις, όχι απλή γκρίνια.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Οπως γράφω αναλυτικα πιο πάνω, έπινε δικό μου γάλα αντλημένο από θήλαστρο σε μπιμπερό κατά των κολικών υποτίθεται. Ακόμα δεν έχω καταλήξει που οφείλεται η τόσο έντονη κατάσταση. Έχω ακούσει για κολικούς διάρκειας λίγων ωρών, εμένα όμως το μωράκι μου υπέφερε όλη μέρα για μήνες και άλλο τόσο εγώ που δε μπορούσα να το ανακουφίσω παρά μόνο για λίγο.

Συγγνώμη, παρέβλεψε ότι έλεγες για το γάλα. Κοίτα τα μπιμπερο κατά τον κολικών δεν εξαλείφουν ούτε καν μειώνουν το πρόβλημα (τα είχα δοκιμάσει σχεδόν όλα και τίποτα). Συμπέραναν ότι μόνο η κατασκευή αυτών των μπιμπερο αξίζει και τίποτα άλλο, είναι δηλαδή πιο στιβαρά , έχουν καλύτερη κατασκευή έναντι των απλών. Αφού θηλάζεις μάλλον το πρόβλημα έρχεται από τις τροφές που εσύ καταναλώνεις και επηρεάζουν την μικρή. Κορίτσια που θήλασαν θα σε βοηθήσουν , εγώ από θηλασμό έχω πλήρη μεσάνυχτα ,οπότε μην σου πω κάτι που δεν ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Οπως γράφω αναλυτικα πιο πάνω, έπινε δικό μου γάλα αντλημένο από θήλαστρο σε μπιμπερό κατά των κολικών υποτίθεται. Ακόμα δεν έχω καταλήξει που οφείλεται η τόσο έντονη κατάσταση. Έχω ακούσει για κολικούς διάρκειας λίγων ωρών, εμένα όμως το μωράκι μου υπέφερε όλη μέρα για μήνες και άλλο τόσο εγώ που δε μπορούσα να το ανακουφίσω παρά μόνο για λίγο.

 

Οι συνηθεις οδηγίες είναι πλήρης αποχή από γαλακτοκομικά, σόγια και μοσχαρίσιο κρέας, συμπεριλαμβανομένων "κρυφών" συστατικών σε συσκευασμενα τρόφιμα, και επανεξέταση του προβολήματος σε 10-15 μέρες, όπου αν δεν έχει αλλάξει τίποτα, ανάλογα τη βαρύτητα του προβλήματος είτε προχωράς στο λεγόμενο "full elimination diet" όπου ξεκινάς με μία φοβερά περιοριστική δίαιτα και επαναπροσθέτεις τροφές, είτε απλά αρχίζεις να κρατας ημερολόγιο, ψάχνοντας να δεις τι συσχέτιση υπάρχει, αποφεύγοντας κάθε φορά για λίγες μέρες αγαπημένα σου τρόφιμα, να δεις τι μπορεί να φταίει. 

Φυσικά αν δίνεις συμπλήρωμα, καμία δίαιτα δική σου δεν έχει νόημα αν δεν έχεις βεβαιωθεί ότι είναι ειδικό γάλα υποαλλεργικό για μωρά με δυσανεξία (όχι στη λακτόζη, στις πρωτεϊνες). Το "καταλαβαίνεις" από την τιμή ....

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Οι συνηθεις οδηγίες είναι πλήρης αποχή από γαλακτοκομικά, σόγια και μοσχαρίσιο κρέας, συμπεριλαμβανομένων "κρυφών" συστατικών σε συσκευασμενα τρόφιμα, και επανεξέταση του προβολήματος σε 10-15 μέρες, όπου αν δεν έχει αλλάξει τίποτα, ανάλογα τη βαρύτητα του προβλήματος είτε προχωράς στο λεγόμενο "full elimination diet" όπου ξεκινάς με μία φοβερά περιοριστική δίαιτα και επαναπροσθέτεις τροφές, είτε απλά αρχίζεις να κρατας ημερολόγιο, ψάχνοντας να δεις τι συσχέτιση υπάρχει, αποφεύγοντας κάθε φορά για λίγες μέρες αγαπημένα σου τρόφιμα, να δεις τι μπορεί να φταίει. 

Φυσικά αν δίνεις συμπλήρωμα, καμία δίαιτα δική σου δεν έχει νόημα αν δεν έχεις βεβαιωθεί ότι είναι ειδικό γάλα υποαλλεργικό για μωρά με δυσανεξία (όχι στη λακτόζη, στις πρωτεϊνες). Το "καταλαβαίνεις" από την τιμή ....

Τη συγκεκριμένη δίαιτα που περιγράφεις σε συνδυασμό με ένα αρκετά ακριβό ειδικό γάλα την άκουσα πρώτη φορά από φίλη μου που την εφάρμοσε με επιτυχία στο κοριτσάκι της, το οποίο είχε αλλεργία, ύστερα από υπόδειξη της παιδιάτρου μας (έχουμε την ίδια γιατρό). Στη δική μου περίπτωση η ίδια γιατρός απέδωσε τους κολικούς στο ανώριμο γαστρεντερικό σύστημα της μικρής, συστήνοντας απλώς υπομονή και κάποιες σταγόνες που δε νομιζω ότι έκαναν και πολλά. Στη διατροφή μου δεν έκανε κάποια παρέμβαση γιατί απέφευγα ήδη τα τρόφιμα που ενοχοποιούνται γενικώς ότι πυροδοτούν την κατάσταση. Απέκλεισε πιθανή αλλεργία λέγοντας ότι αυτές, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, έχουν και άλλα χαρακτηριστικά (ευαισθησία στο δέρμα, βλέννες και αίμα στα κακά κ.α.) και μου έδωσε γάλα κατά της δυσκοιλιότητας γιατί εδώ είχαμε σοβαρό θέμα. Φαντάσου ότι η μικρούλα έκανε και 10 μέρες να ενεργηθεί και χρειαζόταν 2 υπόθετα για να τα καταφέρει (το ένα δεν την έπιανε). 

Παρόλα αυτά σκέφτομαι ότι ίσως θα έπρεπε να ακολουθήσω την αποχή από τα γαλακτοκομικά μήπως και βοηθούσε, όμως από την άλλη αν τελικά έφταιγαν αυτά δε θα συνέχιζε να υποφέρει όλη μέρα το μωρό μου; Σήμερα οι πόνοι είναι αισθητά λιγότεροι και η μικρή βελτιώνεται μέρα με τη μέρα χωρίς να έχω αλλάξει διατροφή. Επίσης γάλα δε θα επιχειρούσα νομίζω να αλλάξω γιατί πλέον κάνει κακά μέρα παρά μέρα. 

Τι να πω; Γρίφος οι κολικοί. Φαντάσου ότι κάποια στιγμή πίστεψα ότι επειδή άρχισε να πονάει την περίοδο που αντιμετώπιζα πρόβλημα στο θηλασμό και ήμουν τσίτα, η μικρή εισέπραξε τον εκνευρισμό μου και έκανε κολικό. Είναι και το πρώτο μου, έχω και την τάση να αυτομαστιγώνομαι, άστα να πάνε...:-D

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2018 at 6:10 ΜΜ, Anna3011 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ενδιαφέρουσες προτάσεις, να είσαι καλά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Τον μάρσιπο αν και τον αγόρασα από νωρίς δεν τον χρησιμοποίησα γιατί η μικρή για κάποιο λόγο αντιπαθούσε την όρθια θέση. Φαντάσου ότι ακόμα και στο ρέψιμο αντιστεκόταν και έκλαιγε. Πλέον έχει ξεπεράσει αυτή την "περιέργεια" όποτε θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου μπας και χαλαρώσει λίγο το πονεμένο μου κορμάκι :-D

Σχετικά με το θηλασμό έχουμε και εδώ άλλη μια πονεμένη ιστορία. Η μικρή δε μπόρεσε ποτέ να πιάσει καλά στο στήθος. Ίσως φταίει η ελλειπής πληροφόρηση από μεριάς μου για το πως να την τοποθετώ, ίσως το οτι γεννήθηκε μικρή και το μαιευτήριο με κατεύθυνε σε συμπλήρωμα για να μη χάσει βάρος, ίσως οτι είχε βραχύ χαλινό, ίσως όλα μαζί. Μου πλήγωνε τις θηλές σε βαθμό που δε μπορούσα να τις ακουμπήσω, δυσκολευόταν να ρουφήξει και μόλις στο 15μερο κατάλαβα ότι καταπίνει αίμα, πήρα νοσοκομειακό θήλαστρο και με συνεχείς αντλήσεις κατάφερα να της δίνω αποκλειστικά δικό μου γάλα με το μπιμπερό. Εδώ και ένα μήνα δίνω και συμπλήρωμα γιατί οι ανάγκες της αυξήθηκαν και η παραγωγή μου μειώθηκε. Πίνει ειδικό γάλα για τη δυσκοιλιότητα και από εκεί που έκανε κακά μια φορά την εβδομάδα πλέον κάνει κάθε δεύτερη μέρα. Αέρια συνεχίζει να έχει πολλά.

Τώρα είδα ότι έκανε μικτή με σκόνη και πλέον γάλα φόρμουλα. Λοιπόν επειδή έδινα και εγώ γάλα για την δυσκοιλιότητα η αλήθεια είναι ότι θέλει κάποιο καιρό για να εδραιωθεί στον οργανισμό και να "δουλέψει" κατά πάσα πιθανότητα υποφέρει λόγω δυσκοιλιοτητας-αεριων. Απο δική μου εμπειρία μόλις κατάφερε να ενεργείται καθημερινά 1 φορα, με μαλακά κακά τότε ηρέμησε. Είναι θέμα χρόνου αν δίνεις αποκλειστικά σκόνη να λειτουργήσει το εντερακι με κάποιο ρυθμο, συνεχίζοντας βέβαια το γάλα για την δυσκοιλιότητα, μιας και το θέμα θηλασμός δεν "κάθησε". Νόμιζα ότι συνέχιζε να πίνει μητρικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Dust pink είπε:

Τώρα είδα ότι έκανε μικτή με σκόνη και πλέον γάλα φόρμουλα. Λοιπόν επειδή έδινα και εγώ γάλα για την δυσκοιλιότητα η αλήθεια είναι ότι θέλει κάποιο καιρό για να εδραιωθεί στον οργανισμό και να "δουλέψει" κατά πάσα πιθανότητα υποφέρει λόγω δυσκοιλιοτητας-αεριων. Απο δική μου εμπειρία μόλις κατάφερε να ενεργείται καθημερινά 1 φορα, με μαλακά κακά τότε ηρέμησε. Είναι θέμα χρόνου αν δίνεις αποκλειστικά σκόνη να λειτουργήσει το εντερακι με κάποιο ρυθμο, συνεχίζοντας βέβαια το γάλα για την δυσκοιλιότητα, μιας και το θέμα θηλασμός δεν "κάθησε". Νόμιζα ότι συνέχιζε να πίνει μητρικό. 

Πίνει μητρικό ακόμα όμως πλέον απότελει περίπου το 1/3 της ημερήσιας διατροφής της. Το συμπλήρωμα με γάλα κατά της δυσκοιλιότητας μπήκε εδώ και ένα μήνα περίπου και όσο περνάει ο καιρός η ποσότητα που δίνω αυξάνεται. Η αλήθεια είναι ότι και στη δική μας περίπτωση άργησε αρκετά να δράσει. Μέχρι που πρότεινα στη γιατρό να μου το αλλάξει. Και ξαφνικά μια μέρα απλά λειτούργησε. Η δικιά μου βέβαια δεν ενεργείται κάθε μέρα. Συνήθως κάθε δεύτερη μέρα και κάποιες φορές κάθε τρίτη. Ευχαριστημένη είμαι πάντως αν σκεφτείς ότι είχαμε φτάσει τις 10 μέρες χωρίς κένωση...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Anna3011 είπε:

Πίνει μητρικό ακόμα όμως πλέον απότελει περίπου το 1/3 της ημερήσιας διατροφής της. Το συμπλήρωμα με γάλα κατά της δυσκοιλιότητας μπήκε εδώ και ένα μήνα περίπου και όσο περνάει ο καιρός η ποσότητα που δίνω αυξάνεται. Η αλήθεια είναι ότι και στη δική μας περίπτωση άργησε αρκετά να δράσει. Μέχρι που πρότεινα στη γιατρό να μου το αλλάξει. Και ξαφνικά μια μέρα απλά λειτούργησε. Η δικιά μου βέβαια δεν ενεργείται κάθε μέρα. Συνήθως κάθε δεύτερη μέρα και κάποιες φορές κάθε τρίτη. Ευχαριστημένη είμαι πάντως αν σκεφτείς ότι είχαμε φτάσει τις 10 μέρες χωρίς κένωση...

Η εναλλαγή γάλακτος ειδικής κατηγορίας είναι ότι χειρότερο και καλό είναι να αποφεύγετε , οξύνουν το πρόβλημα αντί να το ελαφρύνουν, οπότε αν διαγνωσθεί με κάποιο θέμα το μωρό πχ δυσκοιλιότητα η παλινδρόμηση δίνουμε ένα συγκεκριμένο για αυτό τον λόγο και περιμένουμε να δράσει. Έχω την εντύπωση ότι τα μωρά που θηλάζουν δεν ενεργούνται καθημερινά, είναι φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού τους χωρίς να θεωρούνται δυσκοιλια. Η φόρμουλα κατά της δυσκοιλιότητας θέλει κάποιες εβδομάδες για να ρυθμίσει το έντερο, δεν κάνει άμεσα δουλειά (εκεί την πατάνε αρκετοί και αλλάζουν γάλα). Επειδή τρώει και μητρικό σε ένα βαθμό ίσως θα πρέπει να ρυθμίσεις την διατροφή σου. Η φόρμουλα θα δράσει σταδιακά. Ποιο γάλα δίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...