Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κορίτσια γειά σας!εγώ εχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών.ως τώρα έχουμε περάσει διάφορες φασεις.στην αρχη νεογεννητο μόνο έτρωγε και κοιμόταν μετά για 3-4 ωριτσες.μετά από 15-20 ημερών άρχισε να μην πολύ κοιναται τη νύχτα να γκρινιάζει ώσπου από 1-5 μέχρι 2 μηνών και κατι να εχουμε κανει τη νυχτα μέρα να κοιμόμαστε 10-12 το πρωί μέχρι το μεσημέρι,απόγευμα και όλι το βράδυ ξυπνια.στην αρχη δεν γκρινιαζε αλλά όσο ξημερώνε(φαίνεται νυσταζε κιολας)έκλαιγε.δεν ξέρω αν ηταν κολικοι όλι τον καιρο,αλλα σίγουρα κάποιες μέρες.τώρα που πηγαμε στην παιδίατρο 2 μηνών για το εμβολιο της ειπα οτι έχειμια βδομάδα που έχει πολλά σαλια αλλα μου λέει δεν φαίνεται να βγαζει δόντι τον επόμενο μήνα.εδώ και μια εβδομάδα αλλάξαμε ωράριο(ευτυχώς γιατί δ άντεχα αλλο τα βραδυνα 12ώρα ξενύχτια)και κοιμόμαστε το βράδυ,ξυπνάει για ν φάει κατά τις 3-4 και ξανάκοιμαται μεχρι κατα τις 7-8.το θεμα ειναι ιτι απο τη 1-2. το μεσημέρι αρχίζει να γκρινιάζει καταλαβαίνω ότι ειναι η κοιλίτσα της γιατι τεντωνεται.κσνει μετά κακακια και αέρια μετά γκρινιαζει μετά ξανά τρώμε(τρώμε ανά 1-2 ώρες τη μέρα τη θηλαζω!) Κι ετσι παμε μηπως κοιμηθεί.βέβαια βάζει τα χεράκια μέσα στο στόμα της κι έχει σαλια κ λέω μηπως έχει ενόχλησή στα ούλα.είχε η έχει καμία σας τέτοια εμπειρία?συγνώμη αν σας ζαλησα απλα τα έγραψα ολα για να καταλαβετε

 

Α! και όσο για τα σάλια κι εμάς είχε χωρίς καμία ένδειξη για δόντια. Τον τελευταίο μήνα έχει μόνο φαγούρα στα ούλα και φαίνεται διαφορά στον τρόπο που "μασουλάει" το χέρι της...Ακούς τους κόμπους στην γροθιά της να τρίβονται στα ούλα της...Απλά να ξέρεις ότι γύρω στους 3 μήνες αρχίζουν και ενδιαφέρονται για το σώμα τους και το περιβάλλον και βάζοντας τα χεράκια τους στο στόμα κάνουν την ιδανική αρχή...:)

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγώ θηλαζω αποκλειστικά κι ενώ στην αρχή που ηταν νεογεννητο είχα ενα προγραμμα στο καθε πότε έτρωγε(ανά 3ωρο η 4ωρο)τώρα την μέρα επειδη μένει ξύπνια τρωμε ολη την ωρα.ανα 1-2 ωρες τι πολυ!αφού σκέφτομαι ότι δ θα εχω άλλο γαλα!κι εμάς τώρα γκρίνια της προκαλεί,κάποιες φορές τσιριζει περισσότερο.κακακια κάνει καθε μετα 2-3 φορές,βγάζει και αέρια εκείνη την ώρα αλλά μετά πάλι τα ίδια.γενικά ειναι πολύ ησυχη γι αυτο στεναχωριεμαι που την βλέπω τόσες ώρες να γκρινιάζει αλλά που θα πάει θα περάσει.ναι κι εμας έτσι έχει κοιμηθεί και 8 συνεχόμενο,από το πρωί μέχρι το απόγευμα.έχουμε αλλαξει πολλά ωραρια κ φανταζομαι έχουμε ακόμα πολλά να δουμε.αυτή τη βδομάδα ξεκίνησε να κοιμαται από απογευμα μεχρι κατα τις 3το βράδυ μετά έτρωγε και κοιμοταν μέχρι τις 7 το πρωί.τις 2 τελευταίες μέρες είναι που κοιμαται με δυσκολία κατά τις 12(αφού φαινεται έχει εξαντληθεί)και ξυπναει παλι μια φορά για φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θηλαζω αποκλειστικά κι ενώ στην αρχή που ηταν νεογεννητο είχα ενα προγραμμα στο καθε πότε έτρωγε(ανά 3ωρο η 4ωρο)τώρα την μέρα επειδη μένει ξύπνια τρωμε ολη την ωρα.ανα 1-2 ωρες τι πολυ!αφού σκέφτομαι ότι δ θα εχω άλλο γαλα!κι εμάς τώρα γκρίνια της προκαλεί,κάποιες φορές τσιριζει περισσότερο.κακακια κάνει καθε μετα 2-3 φορές,βγάζει και αέρια εκείνη την ώρα αλλά μετά πάλι τα ίδια.γενικά ειναι πολύ ησυχη γι αυτο στεναχωριεμαι που την βλέπω τόσες ώρες να γκρινιάζει αλλά που θα πάει θα περάσει.ναι κι εμας έτσι έχει κοιμηθεί και 8 συνεχόμενο,από το πρωί μέχρι το απόγευμα.έχουμε αλλαξει πολλά ωραρια κ φανταζομαι έχουμε ακόμα πολλά να δουμε.αυτή τη βδομάδα ξεκίνησε να κοιμαται από απογευμα μεχρι κατα τις 3το βράδυ μετά έτρωγε και κοιμοταν μέχρι τις 7 το πρωί.τις 2 τελευταίες μέρες είναι που κοιμαται με δυσκολία κατά τις 12(αφού φαινεται έχει εξαντληθεί)και ξυπναει παλι μια φορά για φαγητό.

 

Θα της φτιάξεις εσύ λίγο το πρόγραμμα σταδιακά. Εγώ ήμουν γενικά κατά του προγράμματος και έλεγα ότι θα φτιάξει μόνη της το δικό της και σε γενικές γραμμές έτσι έχει γίνει. Αλλά πρώτον κάποια πράγματα γίνονται ρουτίνα από μόνα τους και δεύτερον το προγραμματάκι τα βοηθά να μαθαίνουν τον κόσμο έχοντας ένα σταθερό σημείο αναφοράς.

 

Εμάς έφτιαξε με το μπανάκι.Μετά το μπάνιο την χαλαρώνω με τραγουδάκια, χαμηλώνουμε ένταση (από φωνή μέχρι ράδιο) και φώτα και το πήγαμε έτσι εξ αρχής. Σιγά σιγά έμαθε ότι όταν την πας το βράδυ στην αλαξιέρα πάει για μπάνιο, μετά φαγητό και νάνι (κάτι που το ζητάει και νωρίτερα τρίβοντας μάτια) και ότι διάθεση και να έχει εκείνη την ώρα, όταν έρχεται η ώρα του μπάνιου χαμογελάει.

 

Αν έχει κοιμηθεί αρκετά το απόγευμα (5-7 ας πούμε) παίζει να αντέξει μέχρι τις 9 9μιση χωρίς γκρίνια, άλλες φορές όμως κοιμάται μεσημέρι 2-4 και μετά δεν κοιμάται άλλο 2ωρο, οπότε γύρω στις 8 κοιμάται για κανά μισάωρο....Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο την βοηθά αυτό, γιατί εχοντας μαζέψει ενέργεια και ερεθίσματα όλη μέρα της είναι δύσκολο να "γυρίσει διακόπτη" και να ηρεμήσει στις 9μιση. Οπότε έστω κι έτσι χαλαρώνει και κοιμάται πιο εύκολα μετά χωρίς να επηρεάζεται ο υπόλοιπος βραδινός ύπνος....

 

Γενικά η φιλοσοφία είναι να μάθουν στο πρωι=φασαρία=παιχνίδι και βράδυ=ηρεμία=ύπνος, οπότε όλη σου η συμπεριφορά πρέπει να τείνει προς τα κει. Δεν σου λέω να υπερβάλεις του στυλ "βραδιάζει μην μιλάει κανείς, μην την ακουμπάτε, μην παίζετε μαζί της" αλλά όταν πέφτει σιγά σιγά το φως, προσπάθησε να μην την ξεσηκώνετε με πολλά παιχνίδια και αγκαλιές.Εγώ την άφηνα κάποιες μέρες στους δικούς μου γιατί δούλευα έως 9-9μιση το βράδυ και τον πρώτο καιρό για να την απασχολούν την χόρευαν, έπαιζαν μαζί της έντονα, φωνές κακό, με αποτέλεσμα 9μιση που την έπαιρνα για να την βάλω για μπάνιο είχε τόσο νεύρο πάνω του το παιδί που μετά ήθελε να κοιμηθεί και από την νευρικότητα χτυπιόταν. Είναι όπως όταν εμείς δουλεύομε και γυρίζουμε σπίτι και μας είναι αδιανόητο να πέσουμε επί τόπου για ύπνο και να τα καταφέρουμε.

 

Σκέψου ότι τα μωράκια μας γεννιούνται έχοντας πλήρη άγνοια του ότι υπάρχει μέρα και νύχτα και σε αυτό τα βοηθάμε εμείς...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι ακριβως είναι.χτες ήταν ξυπνια από τις 12.30 το πρωί και τελικά κοιμηθηκε μετα το μπανακι που εφαγε κατα τις 11 παρά και το πηρε συνεχόμενα μεχρι το πρωι στις 7,εφαγε και ξανακοιμηθηκε κανένα 2ωρο.αλλα η καημενη ηταν τοσο ψοφια γιατί κατα τη διαρκεια της μερας μετα που ετρωγε εκλεινε για λιγο τα ματακια της πάνω μου αλλα τα ανοιγε παλι,μαλλον την ενοχλουσε η κοιλιτσα της κι ετσι δεν κοιμήθηκε καθολου κατα τη διάρκεια της μέρας οπότε φανταζεσαι γκρινια και κλαμα.ελπιζω σημερα να είναι καλύτερα.. :) το μωρακι σου απο ποια ηλικια ξεκινησε αυτόν τον ρυθμο?κι εγω αυτής της αποψης είμαι οτι μονα τους σιγά σθγα ετσι οπως τα δειχνουμε θα βρουν τον ρυθμό τους.εξαλλου ειναι πολύ μικρή ακόμη θα συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι ακριβως είναι.χτες ήταν ξυπνια από τις 12.30 το πρωί και τελικά κοιμηθηκε μετα το μπανακι που εφαγε κατα τις 11 παρά και το πηρε συνεχόμενα μεχρι το πρωι στις 7,εφαγε και ξανακοιμηθηκε κανένα 2ωρο.αλλα η καημενη ηταν τοσο ψοφια γιατί κατα τη διαρκεια της μερας μετα που ετρωγε εκλεινε για λιγο τα ματακια της πάνω μου αλλα τα ανοιγε παλι,μαλλον την ενοχλουσε η κοιλιτσα της κι ετσι δεν κοιμήθηκε καθολου κατα τη διάρκεια της μέρας οπότε φανταζεσαι γκρινια και κλαμα.ελπιζω σημερα να είναι καλύτερα.. :) το μωρακι σου απο ποια ηλικια ξεκινησε αυτόν τον ρυθμο?κι εγω αυτής της αποψης είμαι οτι μονα τους σιγά σθγα ετσι οπως τα δειχνουμε θα βρουν τον ρυθμό τους.εξαλλου ειναι πολύ μικρή ακόμη θα συνηθίσει.

 

Γύρω στον 3ο ηρέμησε εντελώς με κολικούς και από τον τέταρτο και μετά είναι άλλο παιδί! :D

Σκέψου ότι δεν μπορώ να θυμηθώ που και πως ακριβώς επενέβην για να την βοηθήσω, αλλά όλα έφτιαξαν στην ουσία με ρέγουλα και μου φαίνεται καμιά φορά πως μόνη της εντελώς έφτιαξε πρόγραμμα και διάθεση. Πλέον είναι γέλια και χαρές όλη μέρα, γκρινιάζει μόνο όταν θέλει αγκαλιά και βόλτα και γενικά είναι της παρλαπίπας...

Δες κανένα βιντεάκι με μασαζάκι για κολικούς γιατί βοηθάνε...Φάση είναι και θα περάσει με την προσαρμογή του εντέρου.

Να χαίρεσαι την πριγκιπέσσα σου και να είστε πάντα καλά!

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ να σαι καλα τρελενακι!κι εσένα σου εύχομαι το ιδιο για το μωρακι σου!κι εμας έτσι ακριβως ειναι,οταν καταλαβαίνω οτι είναι στα καλα της και δεν εχει ενοχλησεις ολο γελάει.ελπίζω να περασουν όπου να ναι που θα γίνει 3μηνων να βρει η καημενουλα τη σειρα της.γιατί τωρα μονο αγκαλια ειμαστε όλη μέρα,δεν θέλουμε ούτε ρηλαξ(μόνο στα καλα της για κανενα 15!),ούτε κρεβατακια,ουτε καροτσακια.μονο η βολτα εξω απο τι σπιτι με το καροτσάκι της αρέσει(κι αυτο μην φανταστεις για καμία ωρα γιατι μετα θα θελει να φαει!ελπίζω να διορθωθεί το θέμα με την αγκαλια γιατί δ μπορω να κανω τιποτα μεσα στο σπίτι.. :( α ξέχασα να πω ότι κι εμάς μια απ'τα ίδια είναι..όλο θέλει να της μιλάς!αφού λέω που να αρχίσει να μιλάει τι θα κάνουμε!halls θα πρέπει να πάρουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ να σαι καλα τρελενακι!κι εσένα σου εύχομαι το ιδιο για τι μωρακι σου!κι εμας έτσι ακειβως ειβαθ,οταν καταλαβαίνω οτι είναι στα καλα της και δεν εχει ενοχχλησεις ολο γελάει.ελπίζω να περασουν όπου να ναι που θα γίνει 3μηνων να βρει η καημενουλα τη σειρα της.γιατί τωρα μονο αγκαλια ειμαστε όλη μέρα,δεν θέλουμε ούτε ρηλαξ(μόνο στα καλα της για κανενα 15!),ούτε κρεβατακια,ουτε καροτσακια.μονο η βολτα εξω απο τι σπιτι με το καροτσάκι της αρέσει(κι αυτο μην φανταστεις για καμία ωρα γιατι μετα θα θελει να φαεθ!ελπίζω να διορθωθεί το θέμα με την αγκαλια γιατί δ μπορω να κανω τιποτα μεσα στο σπίτι.. :(

 

Α καλά αυτό με το σπίτι το ξέρω καλά...Σκέψου μόνο το εξής... Σε λίγους μήνες που θα μπουσουλάει και θα την κυνηγάς να την πάρεις αγκαλιά θα αναπολείς τις στιγμές που την είχες αγκαλίτσα όλη την ώρα. Κι εγώ το εκμεταλλεύομαι όσο μπορώ ακόμα...ας πάνε στο καλό και οι δουλειές ώρες ώρες. Η αγκαλίτσα σου θα είναι πάντα βάλσαμο και παρηγοριά όσο και να είναι το μωράκι σου, αλλά τώρα το μόνο που θέλει είναι αυτό ακριβώς...Την ασφάλεια της αγκαλιάς σου, την μυρωδιά σου, τα χάδια σου και τα φιλιά σου...Καλή συνέχεια!

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

εννοείται ποιος λογαριάζει τις δουλειές μπροστά σ'αυτές τις ομοφες στιγμες με τα μωρακια μας!για τους κολικους βοηθάνε τα τσαγακια?η αν πίνω εγώ κανένα χαμομηλι περνάει καθολου στο μωρό μηπως το βοηθήσει?γιατί δ της εχω δώσει τίποτα και η αληθεια ειναι ότι δεν θελω κιολας,μονο της τριβω την κοιλίτσα και την εχω αγκαλιά,μια μπρούμυτα,μια όρθια πανω μου κι όλα τα κλασικα.σ'ευχαριστώ τρελενακι καλή συνέχεια και σε σας!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ποιος λογαριάζει τις δουλειές μπροστά σ'αυτές τις ομοφες στιγμες με τα μωρακια μας!για τους κολικους βοηθάνε τα τσαγακια?η αν πίνω εγώ κανένα χαμομηλι περνάει καθολου στο μωρό μηπως το βοηθήσει?γιατί δ της εχω δώσει τίποτα και η αληθεια ειναι ότι δεν θελω κιολας,μονο της τριβω την κοιλίτσα και την εχω αγκαλιά,μια μπρούμυτα,μια όρθια πανω μου κι όλα τα κλασικα.σ'ευχαριστώ τρελενακι καλή συνέχεια και σε σας!

 

Να'σαι καλά! Χαμομήλι έπινα εγώ όταν η μικρή είχε θέμα με τα κακάκια της και αργούσε να ενεργηθεί...Επίσης έχω εντάξει στο διαιτολόγιό μου ταχίνι (τρώω 2 φέτες με μέλι το πρωί) που βοηθά στο εντερικό. Αλλιώς ούτε εγώ της έδινα...Δεν το έπινε κιόλας... Μια δυο φορές δοκίμασα να της αναμείξω χαμομήλι με λίγο γάλα δικό μου όταν είχε θέμα, αλλά δεν το έπινε ιδιαίτερα...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολύ!κι εγώ κάποιες φορές που την είδα να δυσκολευεται ήπια χαμομηλι .ασε που δε νομίζω όπως λες κι εσυ να πίνει,εδώ πιπίλα δεν παιρνει.

 

Δεν κάνει τίποτα...Τις δικές μου εμπειρίες σου είπα, μήπως και σε ησυχάζω λίγο. Κι εγώ μία από τα ίδια στην αρχή γι'αυτό άλλωστε και μπαίνω εδώ όταν ακόμα ήμουν έγκυος...:D

 

Το χαμομήλι πάντως για να δουλέψει (όπως και οτιδήποτε φαντάζομαι) χρειάζεται κάποιο χρόνο. Δεν είναι ότι θα το πιεις ας πούμε σήμερα και αύριο θα κάνει κακάκια το μωρό...Εγώ έβλεπα κάποια ρύθμιση του θέματος, με την έννοια όχι μόνο να κάνει κακάκια μια φορά να ανακουφιστεί, αλλά και να έχει πιο τακτικές κενώσεις, πάνω στην βδομάδα.

 

Όσο για την πιπίλα, εμένα πήρε πιπίλα με την σύμφωνη γνώμη και του γιατρού περίπου στις 20 μέρες (δεν ήθελα να μάθει στον αντίχειρα ενώ μέχρι τότε έβαζε όλη την γροθιά στο στόμα) αλλά χωρίς ΠΟΤΕ να έχουμε σύγχιση θηλών, ούτε και εξάρτηση από αυτήν...Σκέψου ότι αν της φύγει το βράδυ στον ύπνο δεν ξυπνάει, ούτε και την έχει ανάγκη για να κοιμηθεί. Γενικά είναι ένα βολικό παιδάκι...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι την πιπίλα δεν τη θέλει,εχω πάρει ακόμα και σιλικόνης μήπως τη βολεψει αλλά τίποτα.της την βάζω και την πετάει.μπορεί να ξεχαστεί μετα από πολλη προσπάθεια για κανα 2 δευτερόλεπτα. και μετά πάλι τη φτύνει.βγάζει που βγάζει σαλακια με την πιπίλα γίνεται χάλια.αφού δεν τη ρουφάει όταν της τη δίνω μόνο τη γυρνάει μεσα στο στόμα.κι εγώ εν είμαι και πολύ υπέρ της πιπιλας γιατί όπως λες δεν θελω να γίνει εξάρτηση,αλλα πιστεύω ότι ανακουφίζει κάποιες φορές,τουλάχιστον τώρα που εχει καμία ενόχλησή η γκρινια θα τη βοηθούσε λίγο να ξεχαστεί.γιατί κ αργότερα που θα βγάλει και δοντια και θα εχει σίγουρα γκρίνια αν δεν παίρνει πιπίλα θα είναι πολύ δυσκολα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι την πιπίλα δεν τη θέλει,εχω πάρει ακόμα και σιλικόνης μήπως τη βολεψει αλλά τίποτα.της την βάζω και την πετάει.μπορεί να ξεχαστεί μετα από πολλη προσπάθεια για κανα 2 δευτερόλεπτα. και μετά πάλι τη φτύνει.βγάζει που βγάζει σαλακια με την πιπίλα γίνεται χάλια.αφού δεν τη ρουφάει όταν της τη δίνω μόνο τη γυρνάει μεσα στο στόμα.κι εγώ εν είμαι και πολύ υπέρ της πιπιλας γιατί όπως λες δεν θελω να γίνει εξάρτηση,αλλα πιστεύω ότι ανακουφίζει κάποιες φορές,τουλάχιστον τώρα που εχει καμία ενόχλησή η γκρινια θα τη βοηθούσε λίγο να ξεχαστεί.γιατί κ αργότερα που θα βγάλει και δοντια και θα εχει σίγουρα γκρίνια αν δεν παίρνει πιπίλα θα είναι πολύ δυσκολα πιστευω.

 

Αν δεν θέλει μην της δώσεις καθόλου. Βεβαιώσου πρώτα ότι δεν την θέλει, γιατί κι εμένα στην αρχή δεν την κράταγε στο στόμα της, όχι γιατί δεν την ήθελε, αλλά γιατί δεν είχε ακόμα το αντανακλαστικό. Τώρα -ψοφάμε στο γέλιο- όταν την πλησιάζουμε στο στόμα της και την θέλει ανοίγει μια στοματάρα και βγάζει και την γλώσσα έξω και περιμένει...:-P

Όσο για τα δόντια μην σκας...η πιπίλα δεν θα της κάνει τίποτα...Υπάρχουν παιχνιδάκια οδοντοφυίας και οι γροθιές τους...Αρκετά σκληρά για να τρίβουν τα ούλα τους που τα φαγουρίζουν...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαχα φαντάζομαι πλάκα που θα χει η μπουμπου!Δοκιμαζω ανά λίγες μέρες μήπως την κρατήσει αλλά μπα..αφού να φανταστείς κρατάω τι χέρι μου έξω από το στομα της έτσι ώστε με το που βγάζει την πιπιλα να χτυπάει στο χερι μου και να ξαναμπαίνει στο στόμα της για να μην πέφτει κάτω. :D γιατί αλλιως θέλει να εχω άπειρες πιπιλες αφού όλες τις πετάει κατω!ποιος ξέρει μπορει να την πάρει καποια στιγμή.καλά δεν με απασχολεί και πολύ αυτό γιατί όπως λες για αργότερα έχει παιχνιδάκια για τα δοντακια.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα φαντάζομαι πλάκα που θα χει η μπουμπου!Δοκιμαζω ανά λίγες μέρες μήπως την κρατήσει αλλά μπα..αφού να φανταστείς κρατάω τι χέρι μου έξω από το στομα της έτσι ώστε με το που βγάζει την πιπιλα να χτυπάει στο χερι μου και να ξαναμπαίνει στο στόμα της για να μην πέφτει κάτω. :D γιατί αλλιως θέλει να εχω άπειρες πιπιλες αφού όλες τις πετάει κατω!ποιος ξέρει μπορει να την πάρει καποια στιγμή.καλά δεν με απασχολεί και πολύ αυτό γιατί όπως λες για αργότερα έχει παιχνιδάκια για τα δοντακια.

 

Έτσι κι εμάς στην αρχή...μέχρι που πήραμε σπό αυτά τα αλυσιδάκια που κρατάνε την πιπίλα πάνω στο μωρό...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι βρε κορίτσια,αποκλείεται να είναι αλλεργία.θα φαινόταν στα κακά.ναι θηλαζω αποκλειστικά.καλά όταν λέω ανήσυχη δ εννοω οτι κλαίει 24ώρες.απλώς κάτι δ την αφήνει να κοιμηθεί όσο θα ήθελε κ τα χαράματα κυρίως είναι αρκετά ανήσυχη.πάντως ο παιδιατρος είπε οτι θεωρητικά οι κολικοι θα μπορούσαν να είναι μέχρι τους 5μήνες.αλλεργία αποκλείεται.κ επειδή άκουω τα εντερα της συμπεραινω οτι όντως πρόκειται γ κολικουσ.ευχαριστω πάντως γ το ενδιαφέρον!

ισως να ειναι κ ετσι..μου κανει βεβαια εντυπωση..μπορει ομως να την ενοχλει καποιο φαγητο που να τρως χωρις ομως να παρουσιαζει τα συμπτωματα της αλλεργιας..αν δοκιμαζες να εκοβες για λιγες μερες τα αγελ να εβλεπες αν καλυτερευει???

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο μενα!

Ειμαι νεα μανουλα,μολις μιας εβδομαδας το κοριτσακι μου και εδω και 4 μερες υποφερει απο κολικους!Τοσο νωρις!Τα χω δει ολα!

Κλαιει ασταματητα και μαζι της και γω!Ντουετο μανα και κορη!

Τι λυσεις μου προτινετε εμπειρες μανουλες?:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Ειμαι νεα μανουλα,μολις μιας εβδομαδας το κοριτσακι μου και εδω και 4 μερες υποφερει απο κολικους!Τοσο νωρις!Τα χω δει ολα!

Κλαιει ασταματητα και μαζι της και γω!Ντουετο μανα και κορη!

Τι λυσεις μου προτινετε εμπειρες μανουλες?:)

να σου ζησει το ζουζουνακι!να τη χαιρεσαι!πολυ συνηθισμενο φαινομενο!προσπαθησε να μην δινεις συμπληρωμα ξενο γαλα,το δικο σου ειναι οτι καλυτερο...παρε και τον παιδιατρο να σου δειξει κανενα μασαζακι γιατι τα ανακουφιζει!!θα περασει μην ανησυχεις!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Ειμαι νεα μανουλα,μολις μιας εβδομαδας το κοριτσακι μου και εδω και 4 μερες υποφερει απο κολικους!Τοσο νωρις!Τα χω δει ολα!

Κλαιει ασταματητα και μαζι της και γω!Ντουετο μανα και κορη!

Τι λυσεις μου προτινετε εμπειρες μανουλες?:)

 

 

Μην ανησυχείς!

Πρέπει να κάνεις -τεράστια- υπομονή και να εξοπλιστείς με ένα καλό... σεσουάρ!

Το μόνο που ηρεμεί τα μωρά με κολικούς, είναι οι λευκοί ήχοι :)

Σεσουάρ, ηλεκτρική σκούπα, απορροφητήρας κοκ.

Εμείς κάψαμε ένα σεσουάρ στους 3 μήνες κολικών αλλά άξιζε τον κόπο αφού μόνο έτσι ηρεμούσε ο μικρός μας και μπορούσε να κοιμηθεί.

 

Δες στο google "white noises for babies" και θα καταλάβεις... Οι ήχοι μέσα στη μήτρα κατά τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης μοιάζουν πολύ με αυτούς του σεσουάρ και γι'αυτό το λόγο ηρεμούν απόλυτα το μωρό που πονάει στην κοιλίτσα και δεν καταλαβαίνει γιατί στο νέο του περιβάλλον έχει τόση... ησυχία!!!

 

Θα με θυμηθείς!

Καλή δύναμη και υπομονή, θα περάσουν πριν το καταλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Ειμαι νεα μανουλα,μολις μιας εβδομαδας το κοριτσακι μου και εδω και 4 μερες υποφερει απο κολικους!Τοσο νωρις!Τα χω δει ολα!

Κλαιει ασταματητα και μαζι της και γω!Ντουετο μανα και κορη!

Τι λυσεις μου προτινετε εμπειρες μανουλες?:)

αχ ποσο σε καταλαβαινω!!!!!!!!!!!!!!!!! κι εμας οι κολικοι ξεκινησαν πριν ακομη βγουμε απο το νοσοκομειο. τωρα ειμαστε αισιως 1 μηνος αλλα οι μερες και οι νυχτες μας ειναι φρικτες..... δεν θελω να σε απογοητευσω.... χρειαζεται απειρη υπομονη.... σε μας το τσαι για τους κολικους δεν το πινει και οι σταγονες δεν κανουν τιποτα... ολη την ωρα ειμαστε αγκαλια και περπαταμε συνεχεια..... και τωρα πανω μου τον εχω. στην τουλετα παω στα κλεφτα, δεν κοιμαμαι, δεν τρωω....μας χρειαζεται απειρη υπομονη κι ελπιζω να περασει γρηγορα ο καιρος και να τελειωσουν οι κολικοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Ειμαι νεα μανουλα,μολις μιας εβδομαδας το κοριτσακι μου και εδω και 4 μερες υποφερει απο κολικους!Τοσο νωρις!Τα χω δει ολα!

Κλαιει ασταματητα και μαζι της και γω!Ντουετο μανα και κορη!

Τι λυσεις μου προτινετε εμπειρες μανουλες?:)

Μαρία μου να σου ζήσει!! Τα καταφέραμε τελικά! Άσε κι εμείς τα ίδια εδώ και 2-3 βδομάδες έχουμε ήδη αλλάξει 3 γάλατα κι ακόμα δεν καταλήξαμε. Σήμερα πήγαμε για υπέρηχο γιατί φοβηθήκαμε και για γοπ και δικαίως, έχει ελαφριά παλινδρόμηση και πολύ αέρα στο εντερο που κάνει τους κολικούς. Πάντως η παιδίατρος μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά από αγελάδα τελείως γιατί επιδεινώνουν τους κολικούς (το θηλάζω). Κατά τα άλλα αγκαλίτσα, ζεστά πανάκια στην κοιλίτσα, μπρούμητα στα γόνατα και πολλή μα πολλή υπομονή!
8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κι απο μενα. Να σας πω κι εγω τα δικα μου. Εχω ενα κοριτσακι 22 ημερων τωρα και τα εχουμε παιξει! Ενω ολα ηταν καλα στην αρχη τωρα δεν μπορουμε να την ηρεμησουμε, τετοιο κλαμα που γινεται μωβ. Πηγαμε στον παιδιατρο και ειδε στα κακα της κατι σαν βλεννες και μου ειπε να κοψω ολα τα γαλακτοκομικα και ο,τι αλλο περιεχει εστω και δειγμα γαλακτος και μας ειπε να περνουμε το frezylac-ok (ενω πριν ειχαμε το απλο αυτο εδιναν στο Διαβαλκανικο και το συνεχισαμε). Εντωμεταξυ, γεννηθηκε 3180 και τωρα ειμαστε 4000κγ και ειπε ο παιδιατρος να την δινω μονο στηθος οπως και κανω και εκει ειναι το μεγαλο μας προβλημα. Ποτε κλαιει γιατι πειναει και ποτε γιατι ποναει? καθε φορα που κλαιει βαζει τα χερια στο στομα και τα ρουφαει και καταληγω να ειναι 24 ωρες με ενα μωρο στο στηθος. Πως μπορω να ξερω σιγουρα ποτε πειναει και ποτε ποναει? Μερικες φορες κλαει και αμεσως μετα ακολουθουν κακακια η αερισμοι αλλα στην πλειοψηφια δεν ξερουμε τι θελει κι ετσι δεν εχουμε ενα σταθερο προγραμμα δεν ξερω τι ωρα θα πεινασει κτλ. Επισης απο το γαλα πινει σχεδον 90ml πως μπορω εγω μονο με θηλασμο να την χορτασω? ποση ωρα θελει? γιατι τωρα το λιγοτερο που την εχω στο στηθος ειναι 1 ωρα. Α! και τα κακα της εδω και 2 μερες απο στερεα εχουν γινει υγρα. Ποσο καιρο με αποκλειστικο θηλασμο στρωνει το εντερακι του. Ο παιδιατρος μας ειπε μετα τις 21 του μηνος να του παμε πανες να δει. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις πιθανες σας απαντησεις θα μου ειναι πολυτιμες. Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Να σας πω κι εγω τα δικα μου. Εχω ενα κοριτσακι 22 ημερων τωρα και τα εχουμε παιξει! Ενω ολα ηταν καλα στην αρχη τωρα δεν μπορουμε να την ηρεμησουμε, τετοιο κλαμα που γινεται μωβ. Πηγαμε στον παιδιατρο και ειδε στα κακα της κατι σαν βλεννες και μου ειπε να κοψω ολα τα γαλακτοκομικα και ο,τι αλλο περιεχει εστω και δειγμα γαλακτος και μας ειπε να περνουμε το frezylac-ok (ενω πριν ειχαμε το απλο αυτο εδιναν στο Διαβαλκανικο και το συνεχισαμε). Εντωμεταξυ, γεννηθηκε 3180 και τωρα ειμαστε 4000κγ και ειπε ο παιδιατρος να την δινω μονο στηθος οπως και κανω και εκει ειναι το μεγαλο μας προβλημα. Ποτε κλαιει γιατι πειναει και ποτε γιατι ποναει? καθε φορα που κλαιει βαζει τα χερια στο στομα και τα ρουφαει και καταληγω να ειναι 24 ωρες με ενα μωρο στο στηθος. Πως μπορω να ξερω σιγουρα ποτε πειναει και ποτε ποναει? Μερικες φορες κλαει και αμεσως μετα ακολουθουν κακακια η αερισμοι αλλα στην πλειοψηφια δεν ξερουμε τι θελει κι ετσι δεν εχουμε ενα σταθερο προγραμμα δεν ξερω τι ωρα θα πεινασει κτλ. Επισης απο το γαλα πινει σχεδον 90ml πως μπορω εγω μονο με θηλασμο να την χορτασω? ποση ωρα θελει? γιατι τωρα το λιγοτερο που την εχω στο στηθος ειναι 1 ωρα. Α! και τα κακα της εδω και 2 μερες απο στερεα εχουν γινει υγρα. Ποσο καιρο με αποκλειστικο θηλασμο στρωνει το εντερακι του. Ο παιδιατρος μας ειπε μετα τις 21 του μηνος να του παμε πανες να δει. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις πιθανες σας απαντησεις θα μου ειναι πολυτιμες. Ευχαριστω και παλι!

 

 

 

Μαλλον το μωρακι εχει αλλεργια στο αγελαδινο γιαυτο σας εδωσε αντιαλλεργικο γαλα και γιαυτο οι βλενες στα κακα του...οταν κλαει δοκιμασε να βαλεις τον δεικτη του χεριου σου στο στοματακι του...εαν το ρουφηξει σημαινει οτι πειναει...οταν ποναει συνηθω θα μαζευει ταποδαρακια του...

Και εγω τις ορωτες μερες τηνειχα πολλες ωρες στο στηθος αφου εφτασα σε σημειο την νυχτα να θηλαζω μεχρι και 4 ωρες συνεχομενες και μολις το ειπα στον παιδιατρο μου ειπεαπλα δεν επαρκει το γαλα γιαυτο και τοση ωρα στο στηθος....μετα δεκα μερες μου κοπηκε το γαλα οποτε εδωσα ξενο....κανονικα το ωρο πρεπει μεσα σε 2 τεταρτα να εχει χορτασει και απο τα 2 στηθη για να καταλαβεις οτι επαρκει το γαλα σου και οτι εχει χορτασει το μωρακι σου...στην ηλικια που ειστε βρεφακι δλδ πρεπει να τρωει ανα 2 ωρες πανω κατω....

Τα κακια της θα αλλαξουν ακομα πολλες φορες...τωρα ειστε σε φαση που πρεπει να ειναι λασπη ετσι οπως το περιγραφεις δλδ....

Οτι απορια εχεις μη διστασεις....

Να χαιρεσαι το μωρακι σου....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου να σου ζήσει!! Τα καταφέραμε τελικά! Άσε κι εμείς τα ίδια εδώ και 2-3 βδομάδες έχουμε ήδη αλλάξει 3 γάλατα κι ακόμα δεν καταλήξαμε. Σήμερα πήγαμε για υπέρηχο γιατί φοβηθήκαμε και για γοπ και δικαίως, έχει ελαφριά παλινδρόμηση και πολύ αέρα στο εντερο που κάνει τους κολικούς. Πάντως η παιδίατρος μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά από αγελάδα τελείως γιατί επιδεινώνουν τους κολικούς (το θηλάζω). Κατά τα άλλα αγκαλίτσα, ζεστά πανάκια στην κοιλίτσα, μπρούμητα στα γόνατα και πολλή μα πολλή υπομονή!

κοριτσια το καλυτερο οπλο για τους κολοικους ειναι το σεσουαρ,η ηλεκτρικη σκουπα κ ο απορροφητηρας.σε εμενα επιασε το σεσουαρ κ η σκουπα.καλο κουραγιο!

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...