Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που να δίνει στο μωρo του σταγoνες biogaia; Ο μπέμπης μου είναι 47 ημερών, μέχρι και την Τετάρτη δεν είχαμε θέματα με κολικούς παρά μόνο λίγα πονάκια χωρις γκρινια ουτε προβλημα στα κακα.Απ'τη στιγμη που τον εδωσα τη σταγονες αραιωνενες σε κιντερτε (θηλαζω αποκλειστικα), εχει γκρινια, πονους και δυσκολευεται να κανει κακα απο εκει που εκανε πανω απο 4 φορες την πρωτη μερα με τις σταγονες δεν εκανε καθολου κ τις υπολοιπες 2 βαρια 3 φορες. Ο γιατρος μου ειπε δεν εχουν σχεση οι σταγονες φταινε οι κολικοι μα μεσα σε μια μερα στροφη 180 μοιρων και ναμην ευθυνονται οι σταγονες; Ειμαι αγχωμενη κ νιωθω και τυψεις γιατι δεν ειχε τιποτα ιδιαιτερο το μωρο μου κι εγω ρωτησα το γιατρο για κολικους και πηραμε τις σταγονες. Μακαει να μην το ανεφερα αυτο..Ας μου απαντησει καποιος αν το μωρο του ειχε παρενεργειες ή αλλαγη συμπεριφορας με τις σταγονες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που να δίνει στο μωρo του σταγoνες biogaia; Ο μπέμπης μου είναι 47 ημερών, μέχρι και την Τετάρτη δεν είχαμε θέματα με κολικούς παρά μόνο λίγα πονάκια χωρις γκρινια ουτε προβλημα στα κακα.Απ'τη στιγμη που τον εδωσα τη σταγονες αραιωνενες σε κιντερτε (θηλαζω αποκλειστικα), εχει γκρινια, πονους και δυσκολευεται να κανει κακα απο εκει που εκανε πανω απο 4 φορες την πρωτη μερα με τις σταγονες δεν εκανε καθολου κ τις υπολοιπες 2 βαρια 3 φορες. Ο γιατρος μου ειπε δεν εχουν σχεση οι σταγονες φταινε οι κολικοι μα μεσα σε μια μερα στροφη 180 μοιρων και ναμην ευθυνονται οι σταγονες; Ειμαι αγχωμενη κ νιωθω και τυψεις γιατι δεν ειχε τιποτα ιδιαιτερο το μωρο μου κι εγω ρωτησα το γιατρο για κολικους και πηραμε τις σταγονες. Μακαει να μην το ανεφερα αυτο..Ας μου απαντησει καποιος αν το μωρο του ειχε παρενεργειες ή αλλαγη συμπεριφορας με τις σταγονες..

 

Εμεις παιρναμε τις σταγονες biogaia με vitD απο 10 ημερων εως 3 μηνων περιπου και ΔΕΝ ειχαμε ΚΑΝΕΝΑ θεμα!!Καμια αλλαγη σε συμπεριφορα ουτε στα κακα μας!Μαλλον κολικοι ειναι αυτο που περνατε.Δεν ξερω εαν επαιξαν ρολο οι σταγονες σε εμας αλλα κολικους δεν ειχε ο μικρος!Πιο πολυ για τη βιταμινη D τις παιρναμε...και ο μικρος μου ειναι ησυχος πολυ και δεν γκρινιαξε ποτε..οποτε εαν οι σταγονες επηρεαζαν θα ειχαμε κι εμεις θεματα...μαλλον κατι αλλο ειναι κουκλα μου!Φιλια...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..Σημερα δεν του τις εδωσα για να δω αν υπαρξει καποια αλλαγη..Τι να πω μπορει να κρυωσε η κοιλιτσα του..αν και τον προσεχω πολυ..Η αληθεια ειναι οτι ειναι και αγκαλιτσας και εμαθε ολη την ωρα στηθος-αγκαλια αλλωστε μονο εκει ηρεμει, ισως να ειναι ψευτογκρινιες αυτο που μου κανει αλλα για τα κακα εχω ενδοιασμους..Γνωριζεις αν το κιντερτε μπορει να επηρεασει;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..Σημερα δεν του τις εδωσα για να δω αν υπαρξει καποια αλλαγη..Τι να πω μπορει να κρυωσε η κοιλιτσα του..αν και τον προσεχω πολυ..Η αληθεια ειναι οτι ειναι και αγκαλιτσας και εμαθε ολη την ωρα στηθος-αγκαλια αλλωστε μονο εκει ηρεμει, ισως να ειναι ψευτογκρινιες αυτο που μου κανει αλλα για τα κακα εχω ενδοιασμους..Γνωριζεις αν το κιντερτε μπορει να επηρεασει;

Θεωρω οτι το κιντερτε ισα ισα θα το βοηθουσε να ενεργηθει..εμας αυτο μας βοηθουσε εαν δυσκολευοταν...να ξερεις πως απο αλλαγη γαλακτος μπορει να το παθαινει αυτο..π.χ αν θηλαζεις και δινεις και συμπληρωμα αλλα πριν ειχες αποκλειστικο θηλασμο θα εχεις διαφορα στα κακακια...Για μενα μην πανικοβαλλεσαι..περιμενε μια δυο μερες και θα δεις μετα τι κανεις!;)

Εγω θηλαζα στην αρχη..και εδινα ελαχιστο συμπληρωμα(1 μπουκαλι την μερα αν χρειαζοταν) και μου εκανε κακακια ΣΥΝΕΧΕΙΑΑΑΑ ετρωγε κι εβγαζε..κοιμοταν τον σηκωνα γεματος...και μετα οταν κοπηκε το γαλα μου και μπηκε κανονικα σε ξενο γαλα μου εκανε 1 φορα στις 3 μερες...καποια φορα εκανε και 5 μερες..αλλα ευτυχως δεν ειχαμε θεματα..δεν πονουσε ουτε ζοριζοταν..απλα του εδινα τσαγακι και λειτουργουσε....

Εσυ γιατι του εδωσες κιντερτε..δεν σε ρωτησα.....

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Δώσε λιγο χρόνο,κ Εγω όταν της έδωσα τις σταγόνες αλλαξα κ το γαλα κ εκανε περίπου μια εβδομαδα να επανέλθουν στην Αρχική μορφή κ κατάσταση τα κακάκια της. Αν δε δεις κάτι υπερβολικα περίεργο συνέχισε το, μην το κόβεις, κ για ο, τι χρειαστεί επικοινώνησε με τον παιδίατρο. Εμας παντως Οι σταγονες μας έσωσαν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλαγη γαλακτος δεν υφισταται γιατι θηλαζω. Το κιντερτε το εδωσα για να αραιωσω τις σταγονες σε 10 ml. Κι εμενα εκανε συνεχεια κακα αλλα σε μια μερα αλλαξε και σφιγγεται ποναει και κανει λιγες φορες σε σχεση με το ποσες εκανε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που να δίνει στο μωρo του σταγoνες biogaia; Ο μπέμπης μου είναι 47 ημερών, μέχρι και την Τετάρτη δεν είχαμε θέματα με κολικούς παρά μόνο λίγα πονάκια χωρις γκρινια ουτε προβλημα στα κακα.Απ'τη στιγμη που τον εδωσα τη σταγονες αραιωνενες σε κιντερτε (θηλαζω αποκλειστικα), εχει γκρινια, πονους και δυσκολευεται να κανει κακα απο εκει που εκανε πανω απο 4 φορες την πρωτη μερα με τις σταγονες δεν εκανε καθολου κ τις υπολοιπες 2 βαρια 3 φορες. Ο γιατρος μου ειπε δεν εχουν σχεση οι σταγονες φταινε οι κολικοι μα μεσα σε μια μερα στροφη 180 μοιρων και ναμην ευθυνονται οι σταγονες; Ειμαι αγχωμενη κ νιωθω και τυψεις γιατι δεν ειχε τιποτα ιδιαιτερο το μωρο μου κι εγω ρωτησα το γιατρο για κολικους και πηραμε τις σταγονες. Μακαει να μην το ανεφερα αυτο..Ας μου απαντησει καποιος αν το μωρο του ειχε παρενεργειες ή αλλαγη συμπεριφορας με τις σταγονες..

 

Καλημέραααα,

Μία διευκρίνιση αν μπορείς, από τη στιγμή που όπως γράφεις δεν είχατε πριν την Τετάρτη κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, πώς και έδωσες σταγόνες και κιντερτέ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τις συκγεκριμένες σταγόνες έδινα. Απλώς εγώ έκανα ταυτόχρονα και αλλαγή γάλακτος. Σε κάθε αλλαγή χρειάζεται πάντως μία περίοδος προσαρμογής. Εμένα η μικρή μου μόλις έγινε 3 εβδομάδων χτυπιόταν από κολικούς για 3 ημέρες. Το είπα στο γιατρό, πήρα τις σταγόνες και σωθήκαμε. Τις έκοψα στα μέσα το πεμπτου μήνα, να δω πώς θα είναι, δεν εμφάνισε πάλι πρόβλημα, κι έτσι τώρα τις σταματήσαμε οριστικά.

Πάντως, έχω ακούσει και παιδιά που οι σταγόνες δεν τα βοήθησαν καθόλου. Εμάς ο γιατρός μας είχε πει να δοκιμάσουμε για τους κολικούς και χαμομήλι σκέτο, ή "κοκτέιλ" χαμομηλιού, τήλιου και γλυκάνισου, αλλά η κόρη μου ούτε που τα πλησίαζε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις σταγονες δεν τις αραιωνα πουθενα!Τις εδινα με ενα κουταλακι το εγλυφε καλα και με τη γλωσσα του..και μετα κατευθειαν το γαλα..ειτε στηθος ειτε μπουκαλι!Δεν χρειαζεται να τις αραιωνεις παντως....πρωτα τις σταγονες νηστικος και μετα γαλα!;)Πιστευω αδικως πανικοβαλλεσαι...κολικοι προφανως σας αρχισαν κι απλα σου κακοφανηκε η αλλαγη και λογικο ειναι!;)

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mikri_mpoumpou Ναι οντως μου κακοφανηκε απ'τη μιαμερα στην αλλη.. Σημερα τον επιασε γκρινια κατα τις 6.30 μεχει τις 9 και τωρα κοιμαται..τελικα του εδωσα και τις σταγονες..αντε να δουμε..:(

Link to comment
Share on other sites

osin Μου το ειπε και ο γιατρος πως εισηχθηκε κατι καινουριο στον οργανισμο του και λογικο να υπαρξουν καποιες αλλαγες..Μακαρι να μην κρατησουν πολυ..Υπαρχει πιθανοτητα να κρατησουν μερες ή κρατανε μεχρι τον 3ο απαραιτητως;

Link to comment
Share on other sites

poulxeria Καλησπερα, πηγα για την καθιερωμενη επισκεψη του σαραντισματος και εκανα απλα μια ερωτηση ποτε ξεκιναν κολικοι και τι θα παρω σε περιπτωση που εμφανιστουν.Μου ειπε να παρω τις σταγονες και πως κολικους ολα τα μωρα εχουν ειτε τα περνανε ηπια ειτε δυνατα..και εγω πηγα και τις ποηρα αλλα ξεκινησαναυτα που περιεγραψα..δεν ξερω εγω το συνδιασα με τις σταγονες γιατι εγιναε μπαμ μπαμ η αλλαγη..Ο γιατρος μου ειπε πως ειναιη ιδεα μου και ξεκινησαν οι κολικοι απλα..Χθες εκανα μια απιχη καθ δεν εδωσα σημερα ομως τον επθασε εντονη γκρινια κατα τις 6.30 οποτε και του τις εδωσα γιατι δεν μπορω να κανω κι αλλιως..πρεπει με καποιο τροπο να το βοηθησω το μωρο..το ευτυχες ειναι πως μολις τον βαζω στο στηθος ηρεμει ασπολυτα απλα φοβαμαι μη βαρυστομαχιασει συνεχεια στο στηθος αν κ πιπιλιζει περισσοτερο οταν θελει να ηρεμησει παρα πινει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δοκιμασε αν θες κ τη θερμοφορα όχι πολύ καυτη εχει στο φαρμακειο κ αυτή που τη βαζεις σε νερο ζεστό λιγη ωρα να πιασει θερμοκρασια είναι πλαστικο σα σακουλακι κ το βουτας για λιγο κ μετα το ακουμπάς στο μωρο με ένα σεντονακι , εγω ειχα δει μεγαλη διαφορα ανακουφιζοταν κ χαλαρωνε με αυτό κ το παιρνε ο υπνος μετα...Αν θηλαζεις πρεπει να κοψεις κ καποιες τροφες που επηρεαζουν το μωρο το πρωτο καιρο γαλακτοκομ οσπρια, πρασινα , ανθρακικα , καφε αλλα οντως αν βρεις τροπο θα περασει πιο γρηγορα.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοφορα αυτη ειναι για μωρα; Θα το δοκιμασω.. Η αληθεια ειναι πως τις πρωτες μερες μετα την κλινικη προσεχα τι ετρωγα σχεδον τα παντα απεφευγα μετα καθως περασε ο καιρος και αναψυκτικα ηπια και καφε σοκολατα αλλα και τυρι.. Ο γιατρος μου ειπε λιγο απο ολα με μετρο.. Τωρα θα μπω παλι στη διαδικασια του να μην τρωω γιατι δεν θελω να κανω χειροτερα τα πραγματα και να υποφερει το παιδι εξαιτιας μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

poulxeria Καλησπερα, πηγα για την καθιερωμενη επισκεψη του σαραντισματος και εκανα απλα μια ερωτηση ποτε ξεκιναν κολικοι και τι θα παρω σε περιπτωση που εμφανιστουν.Μου ειπε να παρω τις σταγονες και πως κολικους ολα τα μωρα εχουν ειτε τα περνανε ηπια ειτε δυνατα..και εγω πηγα και τις ποηρα αλλα ξεκινησαναυτα που περιεγραψα..δεν ξερω εγω το συνδιασα με τις σταγονες γιατι εγιναε μπαμ μπαμ η αλλαγη..Ο γιατρος μου ειπε πως ειναιη ιδεα μου και ξεκινησαν οι κολικοι απλα..Χθες εκανα μια απιχη καθ δεν εδωσα σημερα ομως τον επθασε εντονη γκρινια κατα τις 6.30 οποτε και του τις εδωσα γιατι δεν μπορω να κανω κι αλλιως..πρεπει με καποιο τροπο να το βοηθησω το μωρο..το ευτυχες ειναι πως μολις τον βαζω στο στηθος ηρεμει ασπολυτα απλα φοβαμαι μη βαρυστομαχιασει συνεχεια στο στηθος αν κ πιπιλιζει περισσοτερο οταν θελει να ηρεμησει παρα πινει..

Καλημέρα Silia!

Άρα τις σταγόνες τις έδωσες προληπτικά.

Καταρχήν από τη μικρή μου εμπειρία έχω διαπιστώσει ότι εύκολα αποδίδεται από τον παιδίατρο μια χ συμπεριφορά μωρού σε κολικούς ή οδοντοφυία. Δηλαδή αν ίσχυαν αυτά που μου έλεγε η παιδίατρος, η μπουμπού μου μέχρι 4,5 μηνών είχε κολικούς και από 3 μηνών έβγαζε δόντια (το πρώτο της το έβγαλε 10 μηνών και δεν καταλάβαμε τίποτα). Διαπίστωσα ότι τίποτα απο τα δύο δεν ίσχυε, όταν πια επικεντρώθηκα στο να καθιερωθεί μια υποτυπώδης δομή στην ημέρα της μικρής, να αρχίσει να κοιμάται πάνω κάτω ίδιες ώρες κάθε μέρα και να ξεκουράζεται όσο περισσότερο ήταν εφικτό. Από εκεί και μετά η μικρή έπαθε μετάλλαξη και από γκρινιάρα στο 90% του ξύπνιου χρόνου της, έγινε ένα χαμογελαστό μωρό. Θέλω να πω, οι κολικοί υποτίθεται ότι έχουν συγκεκριμένα συμπτώματα, έντονο κλάμα πάνω από 3 συνεχόμενες ώρες/ημέρα (συνήθως απόγευμα-βράδυ) για περισσότερες από 3 ημέρες την εβδομάδα, το παιδί δείχνει να πονάει, διπλώνει το σώμα του κτλ. Εσύ που ξέρεις καλύτερα, βλέπεις η συμπτωματολογία να μοιάζει με κολικούς? Μη συγχέουμε επίσης την απογευματινή γκρίνια που έχουν πολλά μωρά, με κολικούς. Κάποιος έχει γράψει "αν έχεις αμφιβολίες αν το μωρό υποφέρει πράγματι από κολικούς, τότε μάλλον δεν πρόκειται για κολικούς". Επίσης εξ'οσων γνωρίζω η αιτία των κολικών δεν έχει προσδιοριστεί, επομένως λογικά σκεπτόμενη θα μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες ως προς την αποτελεσματικότητα των σταγόνων.

Ήθελα επίσης να σε πω, για όσο διάστημα θηλάζεις αποκλειστικά, καλό είναι το παιδί να μην πίνει χαμομήλι, ας είναι και για να αραιώσεις τις σταγόνες. Με αυτόν τον τρόπο χάνει ένα γεύμα γάλακτος (ή παραπάνω) και αντ'αυτού πίνει κάτι χωρίς θρεπτική αξία και με αμφίβολλο αποτέλεσμα. Το να βαρυστομαχιάσει το μωρό με το γάλα σου δεν παίζει. Είναι ό,τι πιο εύπεπτο μπορείς να του δώσεις αυτή τη στιγμή. Το πολύ πολύ να σου κάνει γουλιές αν "παραφάει". Αν ηρεμεί πάνω στο στήθος, γνώμη μου είναι να το αφήνεις, 47 ημερών είναι μόνο...και βρήκες και το φάρμακό σου.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να δώσεις τις σταγόνες, μήπως γίνεται να τις δώσεις μη αραιωμένες όπως πρότεινε κάποιο μέλος, όχι για άλλο λόγο, να μη χάνει το γάλα του το μωρό και πολύ σημαντικό, να μη βρίσκεσαι αντιμέτωπη με τον κίνδυνο να επηρεαστεί η παραγωγή σου (είπαμε, το παιδί χάνει γεύμα/τα). Είναι πολύ νωρίς νομίζω για πειράματα με βρεφικά ροφήματα.

Αυτά, δες το λίγο αυτό με το κιντερτέ σε παρακαλώ.

Να'στε καλά

Link to comment
Share on other sites

Silia90, πάντως κι εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει να τις δίνω μονές τους τις σταγόνες προβιοτικών με ένα κουταλάκι, απλώς εγώ τις έβαζα αραιωμένες με λίγο γάλα. Μπορείς να πάρεις από τώρα ένα κουταλάκι σιλικόνης, ή τέλος πάντων μαλάκο, από εκείνα που θα χρειαστείς ούτως ή άλλως μετά τον 5-6 μήνα που θα αρχίσεις τις κρέμες, και να του τις δίνεις έτσι (αν τελικά αποφασίσεις να τις δώσεις) αμέσως πριν το θηλασμό. Πάντως, το μωρό που έχει κολικούς φαίνεται από το αν "χτυπιέται", δηλαδή, αν μαζεύει το κορμάκι του και κουνάει έντονα τα πόδια σε συνδυασμό με έντονο κλάμα. Το ζέσταμα που σου πρότεινε η soulimpouli μπορεί όντως να σε βοηθήσει, κι αν δε βρεις θερμοφόρα, μπορείς απλά να διπλώσεις ένα ύφασμα, να το ζεστάνεις καλά (καλοριφέρ, ή τώρα πια με το ηλεκτρικό σίδερο, και φυσικά πρόσεχε μην είναι καυτό!) και να το βάλεις στη κοιλιά του, θα ανακουφιστεί.

Κάτι από όλα όσα σου είπαμε θα πιάσει, δε μπορεί! Εύχομαι περαστικά στο μικρούλι σου!

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι άλλο, κάποιοι υποστηρίζουν ότι το μωρό που θηλάζει δε χρειάζεται να το βάζουμε να ρεύεται.

Η δικιά μου πάντως μια χαρά ρευόταν με το που έβαζα την κοιλίτσα της σχεδόν ύψος του ώμου μου και τη χτύπαγα απαλά την πλάτη. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Προτείνω επίσης απορροφητήρα, σεσουάρ ή πιο οικονομικό ενεργειακά ένα τάμπλετ ή κινητό -όχι πολύ κοντά στο μωρό λόγω ακτινοβολίας- να παίζει white noise ήχους (θα βρεις στο youtube).

Link to comment
Share on other sites

poulxeria

Τι να πω θα επιχειρησω να τις δωσω σκετες..Παντως μου προκαλει εντυπωση η τοσο αποτομη αλλαγη του.. Σφιγγεται για να κανει κακα και κανει μεχρι 2 με 3 φορες απο εκει που εκανε πολυ παραπανω..διπλωνει τα ποδαρακια του κ εχει αερια και γκρινια μαζι..οποτε με αυτα που ακουω κολικοι πιστευω ειναι..κλαμα τοσες ωρες ομως δεν εχει αν τον πιασει κλανα για κανενα 2ωρο αλλα επειδη προσπαθω να τον ηρεμησω σταματαει με το στηθος οποτε δεν ξερω αν τον αφηνα για ποσο θα εκλαιγε..οτι και να ειναι ελπιζω να τελειωσει γρηγορα γιατι αρχισε και το εξης καινουριο..αν τον παρει ο υπνος μετα το μπανακι του κατα τις 9 θα ξυπνησει 12 με 1 και απο κει κ περα ανα μια ωρα κ ολο ζηταει να φαει κ τον παιρνει αμεσως ο υπνος στο στηθος μου..εχω χασει τον υπνο μου και δεν ξερω πως να το διορθωσω αυτο..

Link to comment
Share on other sites

poulxeria

Τι να πω θα επιχειρησω να τις δωσω σκετες..Παντως μου προκαλει εντυπωση η τοσο αποτομη αλλαγη του.. Σφιγγεται για να κανει κακα και κανει μεχρι 2 με 3 φορες απο εκει που εκανε πολυ παραπανω..διπλωνει τα ποδαρακια του κ εχει αερια και γκρινια μαζι..οποτε με αυτα που ακουω κολικοι πιστευω ειναι..κλαμα τοσες ωρες ομως δεν εχει αν τον πιασει κλανα για κανενα 2ωρο αλλα επειδη προσπαθω να τον ηρεμησω σταματαει με το στηθος οποτε δεν ξερω αν τον αφηνα για ποσο θα εκλαιγε..οτι και να ειναι ελπιζω να τελειωσει γρηγορα γιατι αρχισε και το εξης καινουριο..αν τον παρει ο υπνος μετα το μπανακι του κατα τις 9 θα ξυπνησει 12 με 1 και απο κει κ περα ανα μια ωρα κ ολο ζηταει να φαει κ τον παιρνει αμεσως ο υπνος στο στηθος μου..εχω χασει τον υπνο μου και δεν ξερω πως να το διορθωσω αυτο..

Σα να μου περιγράφεις την κόρη μου στην ηλικία σας και μέχρι τους 4,5 μήνες που σου έγραψα. Μην σκέπτεσαι πώς να το διορθώσεις, όχι ακόμα, είναι πολύ μικρό. Και αν έχεις αποφασίσει να θηλάσει το παιδί για τους επόμενους μήνες, να του δίνεις στήθος όσο συχνά θέλει. Δεν υπάρχει τίποτα το κακό σε αυτό. Θα ησυχάζει και το παιδί και το κεφαλάκι σου και ίσως να ρίχνετε κι έναν υπνάκο παρέα. Για τις σταγόνες τι να σου πω, εγώ δε θα έδινα τίποτα. Γενικά είμαι της άποψης less is more.

Link to comment
Share on other sites

poulxeria

Τι να πω θα επιχειρησω να τις δωσω σκετες..Παντως μου προκαλει εντυπωση η τοσο αποτομη αλλαγη του.. Σφιγγεται για να κανει κακα και κανει μεχρι 2 με 3 φορες απο εκει που εκανε πολυ παραπανω..διπλωνει τα ποδαρακια του κ εχει αερια και γκρινια μαζι..οποτε με αυτα που ακουω κολικοι πιστευω ειναι..

Ξέχασα, με βάση αυτά που περιγράφεις εδώ, εγώ δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι συζητάμε για κολικούς. Η δυσκοιλιότητα που αναφέρεις είναι άλλο πράγμα νομίζω και ίσως θα έπρεπε να έχεις μία άποψη παιδιάτρου σχετικά με το τι θα μπορούσε να την προκαλεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα σας...εχει δοκιμάσει καμια να δωσει στο μωρο της biogaia με την καθοδήγηση του γιατρου φυσικα εαν ναι ποτε ειδατε αποτελέσματα? Μετα απο μερες? Η αμμεσα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα είμαι νέα μανούλα πριν λίγες μέρες γέννησα

Πώς θα καταλάβω ότι τα μωρακια μ έχουν κολικούς

 

Λιν να σου ζησουν!!! Συνχαρητηρια κοριτσι!!! Πως εισαι με τα διδυμακια? Αυπνη να φανταστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι νέα μανούλα πριν λίγες μέρες γέννησα

Πώς θα καταλάβω ότι τα μωρακια μ έχουν κολικούς

 

Λιν, να σου ζήσουν! Συνήθως ξεκινάνε μετά τις τρεις εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...