Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα κι απο μενα. Να σας πω κι εγω τα δικα μου. Εχω ενα κοριτσακι 22 ημερων τωρα και τα εχουμε παιξει! Ενω ολα ηταν καλα στην αρχη τωρα δεν μπορουμε να την ηρεμησουμε, τετοιο κλαμα που γινεται μωβ. Πηγαμε στον παιδιατρο και ειδε στα κακα της κατι σαν βλεννες και μου ειπε να κοψω ολα τα γαλακτοκομικα και ο,τι αλλο περιεχει εστω και δειγμα γαλακτος και μας ειπε να περνουμε το frezylac-ok (ενω πριν ειχαμε το απλο αυτο εδιναν στο Διαβαλκανικο και το συνεχισαμε). Εντωμεταξυ, γεννηθηκε 3180 και τωρα ειμαστε 4000κγ και ειπε ο παιδιατρος να την δινω μονο στηθος οπως και κανω και εκει ειναι το μεγαλο μας προβλημα. Ποτε κλαιει γιατι πειναει και ποτε γιατι ποναει? καθε φορα που κλαιει βαζει τα χερια στο στομα και τα ρουφαει και καταληγω να ειναι 24 ωρες με ενα μωρο στο στηθος. Πως μπορω να ξερω σιγουρα ποτε πειναει και ποτε ποναει? Μερικες φορες κλαει και αμεσως μετα ακολουθουν κακακια η αερισμοι αλλα στην πλειοψηφια δεν ξερουμε τι θελει κι ετσι δεν εχουμε ενα σταθερο προγραμμα δεν ξερω τι ωρα θα πεινασει κτλ. Επισης απο το γαλα πινει σχεδον 90ml πως μπορω εγω μονο με θηλασμο να την χορτασω? ποση ωρα θελει? γιατι τωρα το λιγοτερο που την εχω στο στηθος ειναι 1 ωρα. Α! και τα κακα της εδω και 2 μερες απο στερεα εχουν γινει υγρα. Ποσο καιρο με αποκλειστικο θηλασμο στρωνει το εντερακι του. Ο παιδιατρος μας ειπε μετα τις 21 του μηνος να του παμε πανες να δει. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις πιθανες σας απαντησεις θα μου ειναι πολυτιμες. Ευχαριστω και παλι!

 

Αν το μωρό έπαιρνε και στήθος και μπουκάλι, ενώ τώρα παίρνει αποκλειστικά στήθος, αυτό σημαίνει ότι θα θηλάζει σχεδόν ασταμάτητα, για να αυξήσει την παραγωγή σου. Φρόντισε να σιγουρεύεσαι ότι βρέχει τουλάχιστον 5-6 πάνες τη μέρα, αυτό σημαίνει ότι παίρνει αρκετό γάλα. Επίσης, πρέπει να έχει και 3-4 κενώσεις στο μέγεθος μεγάλου κέρματος. Σε λίγες μέρες δεν θα έχουν τόση σημασία τα κακά.

Άφηνε το μωρό να θηλάσει από το ένα στήθος όσο θέλει, μετά βάζε το και στο άλλο και κάνε όσες εναλλαγές χρειάζεται, μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του. Ενδιάμεσα αν δυσανασχετεί, μπορείς να το βάλεις να ρευτεί και να ξαναδοκιμάσεις αν θέλει να θηλάσει. Στόχευε σε 8-12 θηλασμούς και τη νύχτα μην αφήνεις πάνω από 4-5 ώρες χωρίς θηλασμό. Αυτά είναι απαραίτητα για να εδραιωθεί η γαλουχία. Περιορισμός στο χρόνο του θηλασμού θα έχει αποτέλεσμα να μειωθεί σταδιακά η παραγωγή και να κοπεί το γάλα.

 

Το ξένο που δίνεις τώρα σε πόσες δόσεις το δίνεις; Πόσα μλ συνολικά στο 24ωρο; Δεν πρέπει να το κόψεις απότομα, αν έδινες μεγάλη ποσότητα. Εφόσον φτάνει να παίρνει τουλάχιστον το μισό γάλα από σένα, θα αρχίσεις να κόβεις μερικά μλ ανά λίγες μέρες, ώστε να προλαβαίνει το στήθος να αυξάνει παραγωγή και να καλύπτει το μωρό.

Για να εξαφανιστούν τα ίχνη του αγελαδινού και από τις δυο σας, χρειάζονται περίπου 4 εβδομάδες, οπότε μπορεί να εξακολουθήσετε να έχετε κάποια συμπτώματα-κολικούς. Για τη μορφή που έχουν τα κακά παίζει ρόλο και το ξένο γάλα. Στο μωρό που θηλάζει αποκλειστικά, τα κακά πρέπει να είναι κιτρινωπά σαν μουστάρδα.

Όταν κλαίει το μωρό, είναι πιο ασφαλές να προσφέρεις κατευθείαν στήθος και μετά να εξετάζεις αν τρέχει κάτι άλλο, γιατί το κλάμα και ο εκνευρισμός δυσκολεύουν τον θηλασμό, το μωρό καταπίνει περισσότερο αέρα και δυσφορεί περισσότερο κοκ. Αν δεν θέλει να θηλάσει, θα στο δείξει. Ο θηλασμός επίσης είναι και παρηγοριά εκτός από τροφή.

Τα γράφω κάπως συνοπτικά, αν έχεις ειδικότερες απορίες, δες και τα θέματα στην ενότητα του θηλασμού ή ρώτα εδώ :)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν το μωρό έπαιρνε και στήθος και μπουκάλι, ενώ τώρα παίρνει αποκλειστικά στήθος, αυτό σημαίνει ότι θα θηλάζει σχεδόν ασταμάτητα, για να αυξήσει την παραγωγή σου. Φρόντισε να σιγουρεύεσαι ότι βρέχει τουλάχιστον 5-6 πάνες τη μέρα, αυτό σημαίνει ότι παίρνει αρκετό γάλα. Επίσης, πρέπει να έχει και 3-4 κενώσεις στο μέγεθος μεγάλου κέρματος. Σε λίγες μέρες δεν θα έχουν τόση σημασία τα κακά.

Άφηνε το μωρό να θηλάσει από το ένα στήθος όσο θέλει, μετά βάζε το και στο άλλο και κάνε όσες εναλλαγές χρειάζεται, μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του. Ενδιάμεσα αν δυσανασχετεί, μπορείς να το βάλεις να ρευτεί και να ξαναδοκιμάσεις αν θέλει να θηλάσει. Στόχευε σε 8-12 θηλασμούς και τη νύχτα μην αφήνεις πάνω από 4-5 ώρες χωρίς θηλασμό. Αυτά είναι απαραίτητα για να εδραιωθεί η γαλουχία. Περιορισμός στο χρόνο του θηλασμού θα έχει αποτέλεσμα να μειωθεί σταδιακά η παραγωγή και να κοπεί το γάλα.

 

Το ξένο που δίνεις τώρα σε πόσες δόσεις το δίνεις; Πόσα μλ συνολικά στο 24ωρο; Δεν πρέπει να το κόψεις απότομα, αν έδινες μεγάλη ποσότητα. Εφόσον φτάνει να παίρνει τουλάχιστον το μισό γάλα από σένα, θα αρχίσεις να κόβεις μερικά μλ ανά λίγες μέρες, ώστε να προλαβαίνει το στήθος να αυξάνει παραγωγή και να καλύπτει το μωρό.

Για να εξαφανιστούν τα ίχνη του αγελαδινού και από τις δυο σας, χρειάζονται περίπου 4 εβδομάδες, οπότε μπορεί να εξακολουθήσετε να έχετε κάποια συμπτώματα-κολικούς. Για τη μορφή που έχουν τα κακά παίζει ρόλο και το ξένο γάλα. Στο μωρό που θηλάζει αποκλειστικά, τα κακά πρέπει να είναι κιτρινωπά σαν μουστάρδα.

Όταν κλαίει το μωρό, είναι πιο ασφαλές να προσφέρεις κατευθείαν στήθος και μετά να εξετάζεις αν τρέχει κάτι άλλο, γιατί το κλάμα και ο εκνευρισμός δυσκολεύουν τον θηλασμό, το μωρό καταπίνει περισσότερο αέρα και δυσφορεί περισσότερο κοκ. Αν δεν θέλει να θηλάσει, θα στο δείξει. Ο θηλασμός επίσης είναι και παρηγοριά εκτός από τροφή.

Τα γράφω κάπως συνοπτικά, αν έχεις ειδικότερες απορίες, δες και τα θέματα στην ενότητα του θηλασμού ή ρώτα εδώ :)

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον να απαντήσετε :) Μονό 5-6 πάνες?? Πολλές φορές την αλλάζω, την βάζω στο στήθος και μετά από λίγο πάλι θέλει άλλαγμα. Για τις κενώσεις δεν μπορώ να υπολογίσω αν είναι σαν μεγάλο κέρμα που λες γιατί είναι υδαρείς αλλά λερώνει όλη τη πάνα και το χρώμα τους είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις, χρώμα μουστάρδας και τώρα, μετά από 3 μέρες αποκλειστικά με δικό μου γάλα άρχισαν και να μην μυρίζουν όσο μύριζαν ή είναι ιδέα μου; Όσο για το ξένο που τις έδινα δεν ήταν πάνω απ 2-3 γεύματα την ημέρα και 60-90 μλ μέσω όρο. Τώρα το μόνο που κάνω είναι να της δίνω 30μλ το πρωί μόνο και μόνο γιατί ο παιδίατρος μας έδωσε κάτι φακελάκια που διαλύονται στο γάλα για καλύτερη χώνεψη τα Ultra Levure. Ο παιδίατρος μου είπε να κόψω τέλειος το ξένο γάλα (είδε οτι μετά από 21 μερες από 3180 που γεννήθηκε πήγε 3900) αν και αυτό που λες εσύ για σταδιακή μείωση μου φαίνεται πιο λογικό. Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να μην χορταίνει από μένα μόνο; Κάθε 2 μιση με 3 ώρες (όχι πάντα βέβαια μπορεί και λιγότερο), μετά από συμβούλιο με τον άντρα μου, (χαχαχαχ τόσο απελπισία) καταλαβαινουμε ότι πείνασε. Μόνο τα βράδια τα διαστήματα μεγαλώνουν και κοιμάται χωρίς κλάματα ενώ την υπόλοιπη μέρα γίνεται της κακομοίρας χαχαχα

Θέλω να την θηλάζω αποκλειστικά όσο τίποτα ακόμα αν κι αυτό σημαίνει να είμαι όρθια όλο το 24ωρο αλλά αυτό με τους κολικούς και η αμφιβολία πονάει ή πεινάει με σκοτώνει. Ευτυχώς που είναι και ο άντρας μου. Πλησιάζει και καλοκαίρι και θέλω να την βγάλω και καμιά βόλτα να γνωρίσει τον κόσμο άλλα με τέτοιο κλάμα κάθε λίγο και λιγάκι και με τα άτακτα γεύματά της που να πάμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον να απαντήσετε :) Μονό 5-6 πάνες?? Πολλές φορές την αλλάζω, την βάζω στο στήθος και μετά από λίγο πάλι θέλει άλλαγμα. Για τις κενώσεις δεν μπορώ να υπολογίσω αν είναι σαν μεγάλο κέρμα που λες γιατί είναι υδαρείς αλλά λερώνει όλη τη πάνα και το χρώμα τους είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις, χρώμα μουστάρδας και τώρα, μετά από 3 μέρες αποκλειστικά με δικό μου γάλα άρχισαν και να μην μυρίζουν όσο μύριζαν ή είναι ιδέα μου; Όσο για το ξένο που τις έδινα δεν ήταν πάνω απ 2-3 γεύματα την ημέρα και 60-90 μλ μέσω όρο.

 

Αν βρέχετε και λερώνετε αρκετές πάνες μόνο με το δικό σου γάλα, τότε σίγουρα η παραγωγή σου είναι σε καλό επίπεδο, οπότε δεν νομίζω ότι έχει τώρα κάποια χρησιμότητα να επαναφέρεις μεγαλύτερη ποσότητα ξένου.

Οι κενώσεις φαίνονται ΟΚ. Η μυρωδιά τους με αποκλειστικό θηλασμό είναι μια ελαφριά "γιαουρτίλα".

 

Τώρα το μόνο που κάνω είναι να της δίνω 30μλ το πρωί μόνο και μόνο γιατί ο παιδίατρος μας έδωσε κάτι φακελάκια που διαλύονται στο γάλα για καλύτερη χώνεψη τα Ultra Levure.

 

Τα ultra levure νομίζω περιέχουν λακτόζη, σίγουρα είναι κατάλληλα για το πρόβλημα σας; Αν δεν κάνω λάθος, είναι προβιοτικά, δεν είναι για τη χώνεψη. Υπάρχουν προβιοτικά που δεν έχουν αλλεργιογόνα.

 

Κάθε 2 μιση με 3 ώρες (όχι πάντα βέβαια μπορεί και λιγότερο), μετά από συμβούλιο με τον άντρα μου, (χαχαχαχ τόσο απελπισία) καταλαβαινουμε ότι πείνασε. Μόνο τα βράδια τα διαστήματα μεγαλώνουν και κοιμάται χωρίς κλάματα ενώ την υπόλοιπη μέρα γίνεται της κακομοίρας χαχαχα Θέλω να την θηλάζω αποκλειστικά όσο τίποτα ακόμα αν κι αυτό σημαίνει να είμαι όρθια όλο το 24ωρο αλλά αυτό με τους κολικούς και η αμφιβολία πονάει ή πεινάει με σκοτώνει. Ευτυχώς που είναι και ο άντρας μου.

 

Το μητρικό γάλα θέλει περίπου 1.5 ώρα για να χωνέψει. Άρα;

Θεωρώ καλύτερο να προσφέρεις στήθος, εφόσον κλαίει. Το κλάμα είναι από τις τελευταίες ενδείξεις ότι το μωρό πείνασε, δηλαδή είναι ήδη πολύ πεινασμένο. Τα πρώτα σημάδια είναι ότι ψάχνει στήθος - κουνάει το κεφάλι δεξιά-αριστερά, βάζει τα χέρια στο στόμα, κάνει ήχους που σταδιακά μαθαίνεις να αναγνωρίζεις. Αν το μωρό ησυχάζει στο στήθος, σημαίνει ότι κάνεις αυτό που χρειάζεται. Αν δεν ησυχάζει, ψάχνεις να δεις πάνες, ζεστη, κρύο κτλ. Θεωρητικά μετά τις 40 μέρες βελτιώνονται τα πράγματα. Σίγουρα θα βελτιωθούν και με την προσεκτική αποχή από τα γαλακτοκομικά. Πρόσεχε και τα κρυμμένα σε ψωμί, αλλαντικά κτλ.

 

Το καλύτερο σου όπλο για να θηλάσεις αποκλειστικά είναι η ενημέρωση. Σχεδόν όλα τα προβλήματα λύνονται με σωστή ενημέρωση. Και ψυχραιμία, βεβαίως.

 

Πλησιάζει και καλοκαίρι και θέλω να την βγάλω και καμιά βόλτα να γνωρίσει τον κόσμο άλλα με τέτοιο κλάμα κάθε λίγο και λιγάκι και με τα άτακτα γεύματά της που να πάμε...

Δεν ξέρεις πώς μπορεί να ωφεληθεί από τις βολτίτσες, οπότε δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις! Τα άτακτα γεύματα στον αποκλειστικό θηλασμό είναι το μόνο εύκολο, έχεις πάντα έτοιμο το γεύμα :)

Λένε ότι οι απογευματινές βόλτες είναι οι πιο πολλά υποσχόμενες για πιο ήσυχες νύχτες, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κολικούς έχουμε κι εμείς ταυτόχρονα με δυσκοιλιότητα. Ο μπέμπης είναι 26 ημερών, φοβερά φαγανός (δεν θηλάζω) αλλά έχουμε δυσκοιλιότητα οπότε πίνουμε και χαμομήλι, και το βράδυ έχουμε στο τσεπάκι μιάμιση ώρα σερί κλαμα. Η αναστάτωση είναι τεράστια, ούτε μπορώ να το βοηθήσω ούτε μπορώ να ησυχάσω γιατί ξέρω ότι υποφέρει. Δεν προλαβαίνω σχεδόν να κάνω τίποτα άλλο. Όλη την ώρα πονάει η κοιλίτσα του :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κολικούς έχουμε κι εμείς ταυτόχρονα με δυσκοιλιότητα. Ο μπέμπης είναι 26 ημερών, φοβερά φαγανός (δεν θηλάζω) αλλά έχουμε δυσκοιλιότητα οπότε πίνουμε και χαμομήλι, και το βράδυ έχουμε στο τσεπάκι μιάμιση ώρα σερί κλαμα. Η αναστάτωση είναι τεράστια, ούτε μπορώ να το βοηθήσω ούτε μπορώ να ησυχάσω γιατί ξέρω ότι υποφέρει. Δεν προλαβαίνω σχεδόν να κάνω τίποτα άλλο. Όλη την ώρα πονάει η κοιλίτσα του :(

καλημέρα να σου ζήσει το μωρακι σου!!!!!!όσον αφορά τους κολικους δοκίμασε να έχει ανοιχτό το μπιστολακι ή ηλετρ. σκούπα ή τον απορροφητηρα ,όταν πονάει η κοιλίτσα του.σε μένα έπιασε που είναι κ αγοράκι κ έχουν περισσότερους!μόλις αναβα το σεσουαρ σταματούσε να κλαίει!

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κολικούς έχουμε κι εμείς ταυτόχρονα με δυσκοιλιότητα. Ο μπέμπης είναι 26 ημερών, φοβερά φαγανός (δεν θηλάζω) αλλά έχουμε δυσκοιλιότητα οπότε πίνουμε και χαμομήλι, και το βράδυ έχουμε στο τσεπάκι μιάμιση ώρα σερί κλαμα. Η αναστάτωση είναι τεράστια, ούτε μπορώ να το βοηθήσω ούτε μπορώ να ησυχάσω γιατί ξέρω ότι υποφέρει. Δεν προλαβαίνω σχεδόν να κάνω τίποτα άλλο. Όλη την ώρα πονάει η κοιλίτσα του :(

 

Αυτα που μπορεις να κανεις για να διευκολυνεις καπως την ανασταστωση και τη δυσφορια του ειναι να το βαζεις μπρουμυτα στα γονατα σου για να τεντωνεται η κοιλιτσα του και το εντερακι του η να το ξαπλωνεις στο κρεβατι ανασκελα και να πιεζεις σιγα σιγα και προσεκτικα τα ποδαρακια του προς το κεφαλακι του....για να διευκολυνεται η εξαγωγη αερα απο το εντερο......

 

Επιπλεον αυτοι οι κολικοι που σου κανει ειναι καθαρα αερας που ειτε υπαρχει φυσιολογικα στο εντερο ειτε μπαινει με την λαθος χρηση μπιμπερου.....και τρυπουλας θηλης....καταποση αερα.

 

Ειναι δυσκολο και επωδυνο αλλα με τον καιρο θα μειωνονται απλα να προσεχεις πως τρωει.....κυριως!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..να σου ζησει!! μηπως δεν του καθεται καλα το γαλα του κ γιαυτο εχει δισκιλιοτητα??συζητησε το με τον παιδιατρο σας!!! για τους κολικους κ εγω προτεινω μπρουμητα κ πολλα χαδακια στην κοιλιτσα να κανεις μασαζακι

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δες και την τρυπούλα της θηλής που ανέφερε και το κοαλάκι, δε φαντάζεσαι τι ιστορία μπορεί να σου προκαλέσει η λάθος τρύπα θηλής! Εμείς άσχετοι και οι δύο, δε γνωρίζαμε ότι κάποια στιγμή πρέπει να μεγαλώσουμε τις τρυπούλες ή ότι υπάρχουν διάφορα μεγέθη θηλών. Ο μικρός λοιπόν έπιανε λαίμαργα το μπιμπερό, ρουφούσε σαν τρελός για να κατεβάσει εντέλει μια γουλιά, κατάπινε από το ζόρι του τον απίστευτο αέρα, έκανε να φάει καμιά ώρα, εκνευριζόταν κι έκανε υστερία! Κι εμείς τα βόδια (εγώ και ο άντρας μου) λέγαμε ότι μοιάζει στον πατέρα μου που τρώει αργά!όταν μάθαμε για τις θηλές από τη χαρά μας δείξαμε υπερβάλλοντα ζήλο και τις ανοίξαμε μάλλον πολύ γιατί φτάσαμε στο άλλο άκρο, κατέβαζε μια γουλιά και πνιγόταν! (Τι τραβάνε κι αυτά τα βρεφάκια από την ασχετοσύνη μας...!!) πετάξαμε λοιπόν κι αυτές τις θηλές, πήραμε τις κατάλληλες και σωθήκαμε! Τρώει σε 10 λεπτά ήρεμος και οι κολικοί έχουν σχεδόν εξαφανιστεί!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η μπουμπού μας είναι 12 ημερών και μπήκε κι αυτη από νωρίς στα δύσκολα. Μέρα παρά μέρα υποφέρει από κολικούς. Κάνω τα πάντα: αγκαλιά, λευκούς θορύβους, τρίψιμο κοιλίτσας κ.τ.λ. αλλά αυτό που τελικά απέδωσε είναι ο θηλασμός. Κάθε φορά που τη βάζω στο στήθος ηρεμεί κι έτσι έχω καταλήξει να περνάω τη μισή μου μέρα με τη μικρή στο στήθος. Στην αρχή μου φαινόταν πολύ περίεργο, φοβόμουν μήπως μπουκώσει το παιδί από το πολύ γάλα. Ο παιδίατρός μου όμως με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι δεν τρώει μόνο, παίζει κι ανακουφίζεται κιόλας (μιας και δεν παίρνει πιπίλα με τίποτα). Μου συνέστησε λοιπόν, να τη θηλάζω όσο θέλει κι όταν θέλει. Όσο εξαντλητικό και να 'ναι είναι πολύ σημαντικό σ' αυτή την ηλικία.

tt16920e.aspxtt18a6db.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα κι απο μενα!ο γιος μου ειναι 2μηνων κι εχει τρελους κολικους.πριν καταληξουμε σαυτο ομως καναμε τα παντα απο εξετασεις μεχρι και εισαγωγη στο νοσοκομειο με εντονο και ασταματητο κλαμα.τωρα που βεβαιωθηκαμ πως δεν υπαρχει τπτα αλλο κανουμε...υπομονη!!ειναι μια πολυ δυσκολη κατασταση για το ζευγαρι γιατι δυστυχως δεν μπορουμε να εχουμε τον ελεγχο.ηρεμει καπως μονο με το πιστολακι κ με τις βολτες με το αυτοκινητο απο δρομους χωρις φαναρια γιατι εκει ξαναξεκιναει!!!εγω νομιζω οτι εχω χασει τον εαυτο μου,ειμαι εντελως ρομποτοποιημενη κ περιμενω αυτη την αγια μερα που θα σταματησουν.η πιπιλα,τα μπανακια ,αραια και που το ντεπον και απειρες αγκαλιες...εχω βρεθει πολυ συχνα σε απελπιστικη κατασταση.κουραγιο σε ολους τους γονεις!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κ εμενα 2 μηνωβ ειναι κ εχουμε κολικουσ απο 20 ημερων πηραμε λοιπον τοinfacolin κ εχουμε ηρεμησει .ακινδυνο φαρμακακι.επιπλεον τριψιμο με λαδακι στην κοιλιτσα ζεστο

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, σαν μπαμπάς βίωσα πολύ κοντά τους κολικούς της μικρής μου.

Με πόναγε το στομάχι μου κάθε φορά που την άκουγα να κλαίει βοερά απο τους πόνους.

τώρα είναι 3.5 μηνών και έχει ηρεμήσει πολύ όσον αφορά τους κολικούς.

Εμείς κάναμε τα εξής.

1. αλλάξαμε τα μπιμπερό (Avent) με τα Dr. Brown's

2. την έπαιρνα αγκαλιά μπρούμυτα ξαπλωμένη πάνω στο βραχίονα μου κατά τέτοιο τρόπο ώστε η παλάμη του χεριού μου να της αγκαλιάζει την κοιλιά της και την έκανα βόλτες στο σπίτι, ακούγοντας κλασσική μουσική. (το ίδιο κάνω και τώρα αλλά για να την νανουρίσω, ακούγοντας και χορεύοντας waltz) θέλει πολύ υπομονή.

3. ένα ζεστό μπάνιο. Θα την ηρεμήσει πολύ.

 

αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!Και εγω άλλαξα τα μπιμπερό της Avent με Dr. Brown's και είδα μεγάλη διαφορά....

Επίσεις, το infacolic βοηθάει αρκετά..Μας το σύστησε ο παιδίατρος..Είναι φυτικό και τελείως ακίνδυνο..Δεν αποροοφάται απο τον οργανισμό του μωρού..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας, ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ παρολο που το παρακολουθω εδω και τρια χρονια! Ενιωσα την αναγκη να μοιραστω μαζι σας τη χτεσινη μου ανακαλυψη! Εδω και 20 μερες δίνω στην δυο μηνων κορουλα μου το infacol γιατι εχει φοβερους κολικους, κατοπιν συνεννοησης με τον παιδιατρο μας. Χτες διαβασα στα συστατικα του οτι το κατα τα αλλα "αθωο" αυτο φαρμακευτικο σκευασμα περιεχει parabens. Συγκεκριμμενα μεθυλ και προπυλ paraben. Και αναρρωτιεμαι, αν ειναι τοσο κακα για την υγεια τα parabens ωστε να τα αποφευγουμε απο τα καλλυντικα, γιατι τα δινουμε στα μωρακια μας απο το στομα;;;;; Ο παιδιατρος μου απαντησε οτι δεν πιστευει οτι τα parabens ειναι τοσο επικινδυνα οσο τα παρουσιαζουν! Εγω πραγματικα δεν ξερω αν πρεπει να συνεχισω να δινω στο μωρο αυτο το σκευασμα.

Κωνσταντινα 3 χρονων, Στυλιανη 2 μηνων:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΕμιλυΠΔ! Να σου ζήσει η μπέμπα!

Κι εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο να παίρνει η μπέμπα σκεύασμα με parabens. Το infacol τι είναι ακριβώς; Κάτι σαν σιρόπι - φάρμακο;

Ο μπέμπης μου έκανε πολύ άσχημους κολικούς (μέχρι τον 3ο περίπου μήνα) αλλά η παιδίατρος μας είχε πει ότι δεν μπορούμε να του δώσουμε κάτι. Μόνο να τον παρηγορούμε αγκαλιά, βρίσκοντας μια στάση που να το ανακουφίζει. Επίσης είχα παρατηρήσει, επειδή τον θήλαζα αποκλειστικά, ότι όποτε έτρωγα κάποιες τροφές όπως χόρτα ή ψάρι, οι κολικοί ήταν εντονότεροι.

Πόσο χάλια είναι οι κολικοί της μπέμπας; Κρατάνε πολλή ώρα; Την πιάνουν πολλές φορές μέσα στη μέρα;

Πάντως για μένα θα ήταν καλύτερο να έπαιρνες και μια άλλη γνώμη πριν το συνεχίσεις!

Εύχομαι να περάσουν σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν 15 μερες ηταν πολυ ασχημοι οι κολικοι. Πρωι και απογευμα για τουλαχιστον μια μιση ωρα καθε φορα και να μην την ηρεμει τιποτα! Χωρια που δε πιανει ουτε πιπιλα! Απο τη μερα που αρχισα το infacol ειδα σημαντικη διαφορα! Ειναι φυσικο σκευασμα που δεν απορροφαται υποτιθεται στο αιμα, περιεχει σιμετικονη, μια ουσια που κανει τις μικρες φυσαλιδες αερα που παγιδευονται στον πεπτικο σωληνα, να ενωνονται σε μεγαλυτερες και να αποβαλλονται ευκολα απο το μωρο. Τωρα το σταματησα απο χτες και θα δω, αν δεν χειροτερεψει το μωρο δε θα τις ξαναχρησιμοποιησω. Το θεμα ειναι οτι ολοι οι παιδιατροι, τουλαχιστον εδω στην Κυπρο το συνιστουν ως ενα φυσικο σκευασμα χωρις παρενεργειες, για προληψη των κολικων.

Κωνσταντινα 3 χρονων, Στυλιανη 2 μηνων:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σας....είμαι σχετικα καινουργια στο σαιτ..εχω μια τροφαντουλα μπεμπα κοντα 3μιση μηνων,εμεις με τους κολικους δεν ταλαιπωρηθήκαμε ιδιαιτερα,ειχαμε βεβαια κι εμεις τα κολπακια μας όταν βλέπαμε πως ζοριζοταν την βαζαμε λιγο μπρουμιτα στα γονατα μας κι ηρεμουσε ε και φυσικα μας αμολαγε και "δωρακια";);):D χαχαχαχχα επισης το άλλο που καναμε την βαζαμε ανασκελα στο κρεβατακι της και καναμε κυκλικεσ κινησης στα ποδαράκια της σαν γυμναστικουλα εκει εκανε και κακακια και πριτσι της :oops::oops::lol::lol: και την ημερα την βαζουμε και κοιμαται μπρουμητα και την ηρεμη πολύ πολύ...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
ποτέ μπρούμυτα το παιδί στον ύπνο!!

 

 

 

 

το βραδυ οχι ποτε αλλα την ημερα που μπορω να την βλεπω και να την παρακολουθω την βαζω.τωρα πια οχι γιατι σταματησαν οι κολικοι

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και να μασ ζήσουν τα αγγελούδια μασ! θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων από μένα στο θέμα. εχω ένα κοριτσάκι 29 ημερών και μασ συμβαίνει το εξησ: την ημέρα περνάμε μια χαρά, ξυπνάει τρώει μπορεί να μην κοιμάται άμεσωσ πάντα αλλά το πολύ μετά από δύο ωρεσ από τη στιγμή που ξύπνησε θα έχει κοιμηθεί. θηλαζουμε και ξυπνάει ανά 3 με 3μίση ωρεσ περίπου. τα περισσότερα βράδια ομωσ είναι πολύ δύσκολα. δε λέει να κοιμηθεί με τίποτα. με το που τη βάζω στην κούνια κλαίει. τι να την κουνάμε, τι να τη βάζω στο στήθοσ.. γκρίνια! πωσ θα καταλάβω αν έχει κολικουσ? κι αν δεν έχει κολικουσ, τι έχει ρε παιδιά? χτεσ με είχε από τισ μια και μίση μέχρι τισ έξι το πρωί, δεν αντέχω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα και να μασ ζήσουν τα αγγελούδια μασ! θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων από μένα στο θέμα. εχω ένα κοριτσάκι 29 ημερών και μασ συμβαίνει το εξησ: την ημέρα περνάμε μια χαρά, ξυπνάει τρώει μπορεί να μην κοιμάται άμεσωσ πάντα αλλά το πολύ μετά από δύο ωρεσ από τη στιγμή που ξύπνησε θα έχει κοιμηθεί. θηλαζουμε και ξυπνάει ανά 3 με 3μίση ωρεσ περίπου. τα περισσότερα βράδια ομωσ είναι πολύ δύσκολα. δε λέει να κοιμηθεί με τίποτα. με το που τη βάζω στην κούνια κλαίει. τι να την κουνάμε, τι να τη βάζω στο στήθοσ.. γκρίνια! πωσ θα καταλάβω αν έχει κολικουσ? κι αν δεν έχει κολικουσ, τι έχει ρε παιδιά? χτεσ με είχε από τισ μια και μίση μέχρι τισ έξι το πρωί, δεν αντέχω άλλο.

 

Φυσικά και είναι κολικοί και μπορείς να κάνεις λίγα πράγματα. Τα πιο αποτελεσματικά είναι οι "λευκοί ήχοι" δηλαδή να ανάψεις ένα σεσουάρ κοντά στα αυτάκια της και να δεις ότι θα κοιμηθεί σχεδόν αμέσως. Εμείς έστι κοιμόμασταν 1.5 μήνα μέχρι που το κάψαμε και μετά καθόμασταν κάτω από τον απορροφητήρα (κάνει εξίσου καλή δουλειά αλλά δε μεταφέρεται στο κρεββάτι :) )

 

Αν έδινες μπιμπερό, τα μόνα που βοηθάνε είναι τα dr Brown τα οποία είναι έτσι φτιαγμένα ώστε το μωρό να μην τραβάει αέρα στην κοιλίτσα του πίνοντας γάλα και έτσι να μη δημιουργεί αέρια και άρα να ΜΗΝ πονάει!

 

Αν ακούσεις την κορούλα σου καλά, πρέπει να βγάζει συνεχώς αέρια και για αυτό δε σας αφήνει να κοιμηθείτε! Επίσης να αφιερώνεις ΠΟΛΥ ώρα στο να ρευτεί μετά από κάθε τάισμα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!Και εγω άλλαξα τα μπιμπερό της Avent με Dr. Brown's και είδα μεγάλη διαφορά....

Επίσεις, το infacolic βοηθάει αρκετά..Μας το σύστησε ο παιδίατρος..Είναι φυτικό και τελείως ακίνδυνο..Δεν αποροοφάται απο τον οργανισμό του μωρού..

 

Κι εγώ είδα τεράστια διαφορά με τα dr Brown με τη στενή θηλή και τα βρήκα και σε πολύ καλή τιμή εδώ: http://www.pharmacyonclick.gr/Dr-Brown-mpimpero-2-pack-120ml?keyword=brown&category_id=0&description=1&model=1

 

Τα AVENT που τα χρησιμοποίησα στο γιο μας πριν 2,5 χρόνια με ταλαιπώρησαν οικτρά! Μακάρι να είχα δοκιμάσει τα dr Brown τότε, θα είχαμε σωθεί από 3 μήνες αυπνίας και πόνων του παιδιού!

 

Επίσης, τώρα πίνουμε το Almiron HA1 (ειδικό για αντιμετώπιση κολικών και δυσανεξία στη λακτόζη) μαζί με θηλασμό (όσο γάλα έχω το δίνω!) και είναι απίστευτα καλύτερο από το Frezylac ηρεμώ και Κοιμάμαι που επίσης δε μας έκανε καθόλου καλό στους κολικούς!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και να μασ ζήσουν τα αγγελούδια μασ! θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων από μένα στο θέμα. εχω ένα κοριτσάκι 29 ημερών και μασ συμβαίνει το εξησ: την ημέρα περνάμε μια χαρά, ξυπνάει τρώει μπορεί να μην κοιμάται άμεσωσ πάντα αλλά το πολύ μετά από δύο ωρεσ από τη στιγμή που ξύπνησε θα έχει κοιμηθεί. θηλαζουμε και ξυπνάει ανά 3 με 3μίση ωρεσ περίπου. τα περισσότερα βράδια ομωσ είναι πολύ δύσκολα. δε λέει να κοιμηθεί με τίποτα. με το που τη βάζω στην κούνια κλαίει. τι να την κουνάμε, τι να τη βάζω στο στήθοσ.. γκρίνια! πωσ θα καταλάβω αν έχει κολικουσ? κι αν δεν έχει κολικουσ, τι έχει ρε παιδιά? χτεσ με είχε από τισ μια και μίση μέχρι τισ έξι το πρωί, δεν αντέχω άλλο.

 

Είχαμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την κόρη μας, διήρκησε περίπου ενάμισυ μήνα. Πολλά νεογέννητα το παθαίνουν αυτό, ενώ είναι ήρεμα όλη τη μέρα, ξαφνικά το βράδυ για κάποιες ώρες δεν ησυχάζουν με τπτ ό,τι και να κάνεις. Είναι συσσωρευμένη ενέργεια, την οποία εκδηλώνουν με αυτόν τον τρόπο. Μπορεί να είναι και κολικοί, αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Η κόρη μας θεωρώ ότι δεν είχε κολικούς. Για αντιμετώπιση τυχόν κολικών εγώ έπινα πολύ μάραθο, για να υπάρχει στο γάλα που της έδινα όταν θήλαζα και προσθέταμε μάραθο στο γάλα του εμπορίου (της δίναμε μισό μισό δεν είχα αρκετό για αποκλειστικό θηλασμό). Καταπραύνει το στομάχι. Κατα τ'άλλα, αφού ελέγχαμε ότι δεν πεινάει και δεν έχει κάνει κακά, αυτό που έπιανε σε εμάς ήταν 1) της βγάζαμε το pampers και την αφήναμε στην αλλαξιέρα γυμνή, 2) της βάζαμε το τραγουδάκι "μη με ξυμπνάς από τις 6" από στρουμφάκια και κουνιόμασταν με το ρυθμό. Σταματούσε αμέσως!!! Το κάθε μωρό βέβαια έχει τα δικά του... Εμάς με αυτά έπιανε στάνταρ, ειδικά με τα στρουμφάκια :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...