Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Μας εκλεισε ραντεβου στο Μητερα αλλα επεμενε να την κανω στο Αγ. Σοφια την εξεταση .

Συνεργαζεται και με το Αγ. Σοφια απ οτι ξερω .

Προτεινε να το κανουμε Αγ Σοφια λογω του οτι ετσι κι αλλιως θα καναμε και καρυοτυπο εκει, οποτε να μην τρυπαμε το παιδι 2 φορες .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΠΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ !! ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΑς

 

ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ?? ΠΟΥ ?? ΠΟΙΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ?? ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ..

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ THEODOSI ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ..

 

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΝΥΠΟΜΟΝΑ!!

 

Καλησπερα. Μας παρακολουθει η φαφουλα(παιδων πεντελης) κ εχουμε παει κ στη καρατζα. Κ οι 2 μας ειπαν τα ιδια οποτε προτιμησαμε το δημοσιο, μιας κ ολη η διαδικασια γινεται μεσω δημοσιου νοσοκομειου...

Η μικρη μου ειναι 4,5 χρονων κ υψος περιπου 1 μετρο(πλεον δε τη μετραμε μιας κ οι δυο καμπυλες αυξητικης εχουν βγει σχεδον μηδεν)

Η ιστορια μας: γυρω στα δυο ανακαλυψαμε οτι εχει υποφυσιακη ανεπαρκεια οποτε καναμε καποιες εξετασεις για ολες τις ορμονες που ελεγχει η υποφυση. Θυροειδης κ αυξητικη ηταν σχεδον ανυπαρκτες...επειδη το παιδι ομως επαιρνε υψος(κ γενικα δεν εχει πεσει κατω απο τις καμπυλες) φτιαξαμε το θυροειδη(υπαρχει εξαρτηση αυτων των δυο ορμονων) κ ξανακαμε καμπυλη αυξητικης η οποια εδειξε 0,8 με οριο το 10...

Αφου μαζεψαμε ολες τις εξετασεις τις δωσαμε στη κ. Φαφουλα να τις καταθεσει στην επιτροπη για να παρουμε το οκ κ να ξεκινησει το παιδι την αγωγη...

Ελπιζω να μη σας ζαλισα με το μεγαλο μνμ...οτιδηποτε αλλο θελετε κ μπορω, ευχαριστως να σας απαντησω...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι ένεση για 6 ημέρες την εβδομαδα και μια ρεπό. Η ένεση γίνεται από εσένα την ίδια κάθε βραδυ λίγο πρίν τον υπνο με ένα ειδικό μηχανισμό. Η δόση αναπροσαρμόζεται ανάλογα την ηλικία και το βάρος του παιδιού με τακτική παρακολούθηση ανα εξάμηνο με μπόλικες εξετάσεις και καινούρια αίτηση γιατί εγκρίνεται μόνο για έξι μήνες το κόστος καλύπτεται εξ' ολοκλήρου από τα ταμεία καθώς δεν βρίσκεται ελεύθερα στο εμπόριο και κάθε σκεύασμα για 15 ή 28 ημέρες ανάλογα την δόση κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ. Η απάντηση από την επιτροπή στέλνεται περίπου μετά από ένα μήνα και στην συνέχεια θέλει επικοινωνία με τον γιατρό που θα συνταγογραφήσει το σκεύασμα και εισαγωγή για μία μέρα όπου η νοσηλεύτρια της αντίστοιχης εταιρείας θα σεέκπαιδεύσει να κάνεις την ένεση.Η θεραπεία συνεχίζεται μέχρι να επιτευχθεί το προσδοκώμενο ύψος που θέτουν ή μέχρι να κλείσουν οι επιφύσεις των οστών και να σταματήσει η ανάπτυξη από μόνη της, άλλη εισαγωγή στο νοσοκομείο δεν προβλέπεται όλα τα άλλα γίνονται εξωτερικά. Αυτά είναι τα βασικά. Οτι αλλο θές μπορείς να ρωτήσεις ελεύθερα.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ THS THEODOSI TO 2010 POY BRHKA ΠΑΚΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ.

 

ΔΕΝ ΜΑΣ ΖΑΛΙΣΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΝ ΣΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΝΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ!! ΜΟΙΑΖΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.. 4,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΕς ΕΙΜΑΣΤΑΝ 1,00 .ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΥΨΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΧΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ!

 

ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ Η ΒΛΑΧΟΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟ ΑΓΛΑΙΑ ΚΙΥΡΙΑΚΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ?. ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ!! ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΜΕ ΕΔΙΩΞΕ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.

 

ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΚΑΚΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ!! ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
THEODOSI ευχαριστω πολύ για την απάντηση . Η προκληση ειναι το ιδιο πραγμα με την καμπυλη τελικα ? Δεν εχω καταλαβει ?

Επισης μπορει η ελλειψη αυξητικης να προκαλει προβληματα στον υπνο ? Η μικρη ξυπνα συνεχως και κοιμαται πολύ λιγοτερο απο αυτο που πρεπει για την ηλικια της ..

 

Ναι ειναι το ιδιο πραγμα, χορηγουν καποια ουσια στον οργανισμο που προκαλει την αυξηση της αυξητικης και μετα κατα διαστηματα κανουν αιμοληψιες και μετρανε τον ρυθμο αυξησης τις αυξητικης κάτι αντιστοιχο με την καμπυλη σακχαρου που καναμε στην εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

THEODOSI και οποιος αλλος εκανε προκληση αυξητικης αν γνωριζετε αφου η γλυκαγονη αυξάνει την γλυκοζη στο αιμα γιατι στην προκληση της αυξητικης προκαλει υπογλυκαιμια ?

 

Καναμε την καμπυλη αυξητικης και η μικρη εφτασε 60 ζαχαρο :(

Το οτι επεσε τοσο ζαχαρο σημαινει κατι για την αυξητικη ορμονη αραγε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα..΄.μάλλον είναι όπως η καμπύλη ζαχάρου που κάνουμε στην εγκυμοσύνη...κ εκεί μας δινουν γλυκόζη κ εγω έκανα υπογλυκαιμία...για το αν κ τι σχέση έχει το ζάχαρο με την αυξητική δε μπορώ να σου απαντήσω...καλα αποτελεσματα να εχετε ;)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όταν ανεβαινει η γλυκόζη παραγεται ινσουλινη για να το αντισταθμισει κ ισως γινεται κ υπογλυκαιμια τι να πω δεν γνωριζω! Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

καιρο ειχα να μπω

εγω δηλαδη με το 1.12 στα 6,5 17,800 ειμαι μια χαρα εεεεε?

στο μεταξυ μας εχουν γειωσει αλλα τρεχαματα

γεναρη εκανα εξετασεις στο αγια σοφια

μαρτη της πηρα και ακομα χαρμανδαρη δεν εχω καταφερει να την παω........

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μας παρακολουθει η φαφουλα(παιδων πεντελης) κ εχουμε παει κ στη καρατζα. Κ οι 2 μας ειπαν τα ιδια οποτε προτιμησαμε το δημοσιο, μιας κ ολη η διαδικασια γινεται μεσω δημοσιου νοσοκομειου...

Η μικρη μου ειναι 4,5 χρονων κ υψος περιπου 1 μετρο(πλεον δε τη μετραμε μιας κ οι δυο καμπυλες αυξητικης εχουν βγει σχεδον μηδεν)

Η ιστορια μας: γυρω στα δυο ανακαλυψαμε οτι εχει υποφυσιακη ανεπαρκεια οποτε καναμε καποιες εξετασεις για ολες τις ορμονες που ελεγχει η υποφυση. Θυροειδης κ αυξητικη ηταν σχεδον ανυπαρκτες...επειδη το παιδι ομως επαιρνε υψος(κ γενικα δεν εχει πεσει κατω απο τις καμπυλες) φτιαξαμε το θυροειδη(υπαρχει εξαρτηση αυτων των δυο ορμονων) κ ξανακαμε καμπυλη αυξητικης η οποια εδειξε 0,8 με οριο το 10...

Αφου μαζεψαμε ολες τις εξετασεις τις δωσαμε στη κ. Φαφουλα να τις καταθεσει στην επιτροπη για να παρουμε το οκ κ να ξεκινησει το παιδι την αγωγη...

Ελπιζω να μη σας ζαλισα με το μεγαλο μνμ...οτιδηποτε αλλο θελετε κ μπορω, ευχαριστως να σας απαντησω...

πως ανακαλύψατε την ανεπάρκεια; Τι εξετασεις κάνατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα...οταν καναμε TSH FT3 και FT4 η FT4 ήταν πιο κάτω απο τις φυσιολογικες τιμες...δυστυχως για το παιδι η τότε παιδίατρος κ ενας "κορυφαίος" παιδο-ενδοκρινολογος αποφάνθηκαν πως ολα ειναι οκ...κ υστερα απο ενα χρον κ επειδη εμενα με ετρωγε πήγαμε κ σε αλλο παιδο ενδοκρινολογο ο οποίος μας έβαλε κ καναμε εξετάσεις για όλες τις ορμόνες που εκρύονται από την υπόφυση...κ απο εκεί φανηκε οτι δυο ορμόνες σχεδον δεν υπάρχουν...τον όρο ανεπάρκεια τον χρησιμοποιώ απο μόνη μου, επειδη δεν εχει αυτες τις δυο ορμονες:D

Link to comment
Share on other sites

πακι εκτος απο θυρεοειδη δηλαδη εξετασατε κι αλλες ορμονες ?

Εμεις εχουμε κανει μονο θυρεοειδη και τωρα καμπυλη αυξητικης .

Αν θες στειλε μου πμ με τα ονοματα τον παιδοενδοκρινολογων

 

Γατουλα εσεις τελικα δεν κανατε καμπυλη ε ?

Η μεγαλη μου ειναι 5μιση (μαρτιος 2009) και ειναι 109εκ και 17 κ βαρος

 

galat εχεις δικιο ναι . Ειναι απο την ινσουλινη που κυκλοφορει ακομα στο σωμα ενω το ζαχαρο εχει πεσει .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φιλοι καλησπερα,

 

καθε νοεμβριο μετραω την μικρη μου .το νοεμβριο του ΄13 ηταν 104 και χθεσ που την μετρησα ειναι μολις 107!! σε τρεισ μηνεσ κλεινει ο χρονος και μπορει να μην παρει ουτε 5 ποντους!! η παιδιατρος προτεινε αντι να με τρωει ολη αυτη η ιστορια και αφου τα εχουμε κανει ολα και ειναι οκ να προχωρησουμε και στην εξεταση τησ αυξητικης! της ειπα οτι στο ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΓΑΝ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕς!! ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΚ.

 

ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΑΚΙ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΣΤΑ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥ ΕΛΛΕΙΨΗ!!ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΕΛΙΚΑ?? ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥ ΤΟ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ....

 

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ.. ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΒΓΑΛΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙς ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜ Α ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ .......... ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ 1.40 ΥΨΟΣ!! ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΕΚΕΙ.. ΘΑ ΠΑΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩς ΤΟΝ ΠΑΚΙ ΣΤΗΝ ΦΑΦΟΥΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗς ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΖΑ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε πακι

 

 

τον απριλιο μας εγραφες οτι εχεις καταθεσει τα χαρτια για την εγκριση τησ θεραπειας μεσω τησ κα φαφουλα. εγκριθηκε?? αντιμετωπισες καθολου δυσκολιες??

Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλησπερα,

 

καθε νοεμβριο μετραω την μικρη μου .το νοεμβριο του ΄13 ηταν 104 και χθεσ που την μετρησα ειναι μολις 107!! σε τρεισ μηνεσ κλεινει ο χρονος και μπορει να μην παρει ουτε 5 ποντους!! η παιδιατρος προτεινε αντι να με τρωει ολη αυτη η ιστορια και αφου τα εχουμε κανει ολα και ειναι οκ να προχωρησουμε και στην εξεταση τησ αυξητικης! της ειπα οτι στο ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΓΑΝ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕς!! ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΚ.

 

ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΑΚΙ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΣΤΑ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥ ΕΛΛΕΙΨΗ!!ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΕΛΙΚΑ?? ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥ ΤΟ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ....

 

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ.. ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΒΓΑΛΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙς ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜ Α ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ .......... ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ 1.40 ΥΨΟΣ!! ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΕΚΕΙ.. ΘΑ ΠΑΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩς ΤΟΝ ΠΑΚΙ ΣΤΗΝ ΦΑΦΟΥΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗς ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΖΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα...τελικα εμας ηρθε χαρτι απο την επιτροπη που λεει οτι δεν εγκρινεται κ παρακαλειται παρακολουθηση αυξησης!!!! Επισημη απαντηση δεν εχω ομως ανεπισημα μας ειπανε οτι λογω κρισης την εκοψαν!!! Δε προκειται ομως να το αφησουμε ετσι...η κορη μου ειχε προβαδισμα στο υψος οταν γεννηθηκε(πανω απο τις καμπυλες) κ σιγα σιγα αρχισε να πεφτει απο τον εκτο μηνα της ζωης τς κ μετα....τωρα ειναι στη τελευταια κ προφανως θα την εγκρινουν οταν πεσει κατω κ απο αυτην...παντως δε θα το αφησω ετσι...δε γινεται επειδη υπηρχε ασιδωσια στη χορηγηση αυξητικης( απο αρθρα που εχω διαβασει εδιναν στοιχεια μαιμου κ τα χρηματα ποιος ξερει που πηγαιαναν) να την πληρωνουν παιδακια που την εχουν οντως αναγκη. Κ στη δικη μας περιπτωση δεν ειναι μοναχα το υψος....

Link to comment
Share on other sites

Απο τι ενημερωθηκα η επιτροπη αποτελιται απο 3 ατομα κ μου ειπαν περιπτωση μια απο την επιτροπη να προτεινει παιδι για χορηγηση κ η επιτροπη να τηναπορριπτει...οτι ναναι δλδ...

Link to comment
Share on other sites

πακι ξερεις τι επιτροπη ειναι αυτη ? Ειναι γιατροι του υπουργειου δηλαδή ?

Εχω σοκαριστει .. με μηδενικη καμπυλη και δεν σας την ενεκριναν δηλαδη ?

Με ποιο σκεπτικο ? πως ειναι εντος καμπυλων ?

Προσφατα εμαθα για παιδακι που το δωσαν εγκριση και ειναι γυρω στα 3 ετη .

Εμεις ειμαστε εν αναμονη των αποτελεσματων και ειλικρινα εχω σοκαριστει με αυτα που ακουω ..

Link to comment
Share on other sites

η επιτροπη αποτελειται απο γιατρους του παιδων...η χαρμανδαρη ειναι προεδρος...κ το θεμα μου ειναι πως δε μας λενε καποιο λογο. η επιστολη λεει απλα πως δεν εγκρινεται κ παρακαλειται παρακολουθηση αυξησης!!!!!

ειλικρινα δε ξερω τι να πω...κ εγω σοκαρισμενη ειμαι γιατι δε μας λενε το γιατι, μοναχα ανεπισημα΄λογω κρισης!!! θεωρω οτι αυτος δεν ειναι σοβαρος λογος...οταν θα εχω νεοτερα θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν κανω λαθος που ειμαι ησυχη τι να πω

δηλαδη εμεις 6 7/12 ειμαστε 113 και 17.8κ

στα 4.5 ηταν 99 στα 5.5 105 πιο κατω απο τα υψη που θεωρειται ανησυχητικα

η πακι εχει βρει θεματα, και αν η Χ ειναι προεδρος θα ελεγα να παει μια βολτα απο εκει

η μπουμπουλιτσα εχει μεινει στασιμη αυτο το 6μηνο αλλα κοντη δεν ειναι

εμεις .....οκ καναμε εξετασεις γεναρη τις πηρα τελος μαρτη απο παιδων και ...ακομα δε πηγα στη Χ ...καλο σεπτεμβρη ......ειναι κοντη κοντουυυυυυυυυλααααα αλλα διαολος

τεσπα με κρατατε σε εγρηγορση

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μη με αγχώνετε κι εμένα ... τη βλέπω και είναι μια σταλίτσα και επαναπαύομαι στο ότι η Χ που μας παρακολουθεί θα μου έλεγε αν χρειάζεται κάτι. Εμείς πρόβλημα δεν έχουμε με τα κιλά ... κάθε άλλο. Πήγα κι έκανα ένα σετ εξετάσεων και στα 2 παιδιά τώρα στο Παίδον και περιμένω το Σεπτέμβριο τα αποτελέσματα ... αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι ότι ενώ η οστική ηλικία ήταν 1χρόνο σχεδόν πίσω στα 3 ... τώρα μας βγήκε 4μήνες μόνο πίσω! Βέβαια δεν την είδε η Χ ... την είδε μία αγενέστατη εκεί στο Παίδον ... λέτε να έκανε λάθος??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ πες υψος να με στειλεις ....ελα πες

(απο Μητερα εγω ειχα οστικη και η Χ με ισιωσε)

 

Τι εννοείς σε ίσιωσε????

 

(Δε σου λέω ύψος γιατί θα με αποπάρεις ... πάντως είναι η πιο κοντούλα της τάξης :-()

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΓΕ!!

μου εξηγησε οτι δεν ηταν ετσι, και μενα η μια μετρηση ηταν στην ηλικια της η αλλη ενα χρονο πισω

 

119-121???????

 

Εμένα δεν είχε 2 μετρήσεις!!!!! Μία μου έβγαλε η τύπισσα ... η οποία ήταν αγενέστατη ... πώς δεν την έβρισα ...

 

Μου λέει (μπροστά στη μικρή): "τι πρόβλημα έχει η μικρή? Είναι κοντή???" Έλεος δλδ ... δεν τους ελέγχουν πριν τους πάρουν???

 

Άσε που έπαιζε με ένα παιχνιδάκι η μικρή που έκανε θόρυβο και μου λέει: "Πες της να το σταματήσει αυτό!".

 

 

118 μας έβγαλαν στο παίδον ....

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...