Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

ρε αγαπουλα παντα στο λεω εσενα ειδικα γιατι ειναι ισα ...ξεκολααααα 118?????? 121 ειναι ο Β και ειναι ψηλος ρε μαναρι μου πως η δικια σου ειναι κοντη? σου λεω οτι η Α ειναι 113 , 5 π λιγοτερο , μια χρονια σχεδον χαμενη

ουτε σε αποπαιρνω ουτε τιποτα αλλα η δικια σου ειναι κανονικη, απλα!!!!

εμεις ειχαμε 2 αγορακια κοντα στο υψος της, αντε να δουμε στον αγιασμο φετος πως θα ειναι τα επιπεδα μας χαχαχχα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε αγαπουλα παντα στο λεω εσενα ειδικα γιατι ειναι ισα ...ξεκολααααα 118?????? 121 ειναι ο Β και ειναι ψηλος ρε μαναρι μου πως η δικια σου ειναι κοντη? σου λεω οτι η Α ειναι 113 , 5 π λιγοτερο , μια χρονια σχεδον χαμενη

ουτε σε αποπαιρνω ουτε τιποτα αλλα η δικια σου ειναι κανονικη, απλα!!!!

εμεις ειχαμε 2 αγορακια κοντα στο υψος της, αντε να δουμε στον αγιασμο φετος πως θα ειναι τα επιπεδα μας χαχαχχα

 

Ενταξει .... απλά τη βλέπω σε σχεση με τα άλλα που της ρίχνουν μισό κεφάλι και άνω και στεναχωριέμαι. Βέβαια είναι και η μικρότερη στην ταξη. Ένα κοριτσάκι είναι περίπου στο ύψος της αλλά οι γονείς του είναι θεόκοντοι και οι δύο!

 

Τα αγόρια δεν τα κοιτάω γιατί αυτά ψηλώνουν μέχρι τα 18! Εμένα τα μαθηματικά δε μου βγαίνουν. Αν αδιαθετήσει στα 10-11 που αδιαθέτησα εγώ έχει ακόμα 3-4χρόνια να ψηλώνει. Αν παίρνει 5-7 πόντους το χρόνο θα πάρει max 21πόντους ... άντε να κάνει κι ένα ξαφνικό πριν την περίοδο ... θα μου γίνει 1,50. Έτσι το βγάζω ... κάνω κάτι λάθος???

 

Εμείς είμαστε 22κιλά!!! Μακάρι να ήταν και πιο λίγα κιλά τουλάχιστον!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ενα παρτυ τους εβγαλα μια φωτο και ειναι μια σειρα απο πρωτακια

διπλα η αδελφη του εορταζομενου ετων 4, ισα με Α και πολλα κιλα παραπανω

μετα 2-3 λιγο κατω λιγο πανω απο Β αλλα σχετικα ισα και τελευταιος ο Λ ο οποιος ειναι στο θεο ενα κεφαλι παραπανω απο Β

αυτα ειναι τα ακρα η Α και ο Λ χαχαχχα

πινακες εχουμε τους ξερεις ....απλα σου λεω αν εσυ ανησυχεις εγω θα επρεπε να πεθανω ΤΩΡΑ ....... σεπτεμβρη θα παω Χ και θα τα πουμε παλι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Symfnv me γατουλα ως συνήθως.... γατουλα κι εμενα τα ειδε η Χ καπου μαρτη καναμε εξετασεις κ δεν αξιωθηκα η μανα να τις παω να τις δει τοτε το μαρτη, επανεξεταση στους 6 μηνες ηθελε οποτε τωρα μιμα κα καλη απο σεπτ...

 

εχω παψει να τα μετράω κιολας... για τον μικρό μου ανησυχω λιγο παραπανω που ειναι 4 ετών κ μόλις 92 εκ υψος...

 

Βερα εμενα της ριχνουν 1,5 κεφαλι χαχαχαχα αλλα παρόλαυτα υπαρχουν κ 2-3 παιδακια στο υψος της, βεβαια εμενα ειανι Γεναρη η μεγαλυτερη στην ταξη της κ τα παιδακια αυτ μπορει να ειναι απο μισο εως κ σχεδον χρονο μικρότερα.

 

φφφφφ θα κανω κ καποιες αλλες εξετασεις πιο εξειδικευμενες απο σεπτ ψαχνω διαφορα τωρα όταν εχω μια πλήρη εικόνα θα θα ενημερώσω να μην σας βάζω αλλα στο κεφαλι καλοκαιριάτικα! φιλια

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον τα μετρησα μονο εσεις με βαζετε σε σειρα χαχαχα τα γραφω εδω να υπαρχουν να τα θυμαμαι.... μικρός υψος 97 ξάπλα, 95,5 ορθιος βαρος 14.9

 

μεγάλη υψος 116 ξαπλα, 114,5 ορθια βαρος 21,7

 

ενταξει ο μικρος καλύτερα απο ο,τι νομιζα ευτυχως!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν ειχα παει Μαρτη αλλα περυσι τον οκτώβρη! Εχουν περάσει 9,5 μηνες, τον ειχε βγαλει 91,5 τοτε θα επρεπε να εχει παρει κανα ποντάκι παραπανω αλλα πανω κάτω 5-6 ποντους πιστευω θα τους παρει.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα Καλό καλοκαίρι σε ολα τα παιδάκια φευγουμε Δευτερα επιτελους κι εμεις... αντε να δουμε κανα νεο απο σεπτ

 

κι επειδη το μαθηματικο μου δαιμονιο δεν με αφηνει :

 

σε 9,5 μηνες πρεπει να παρει 4,75 εκ.

 

ο μεσο ορος της σημερινη μετρησης ειναι 96,25

 

ηταν 91.5 κ 4,υ75 που επρεπε να παρει=.... 96,25 !!! ακριβως παει ο ερμος μια χαρα.

 

Η μεγάλη πηρε περισσοτερο. Ελαχιστο αναμενομενο για σημερα 113,25 κ ειναι μεσο ορο 115,25. Και ειναι αυτη που δεν τρωει τιποτα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΆΥΤΕΣ είναι καμπύλες.... χαχαχα περα απο τη πλακα ειναι του παγκοσμιου οργανισμου υγειας... καιρό ειχα να δω καλή θεση! http://www.who.int/growthref/cht_hfa_girls_perc_5_19years.pdf?ua=1

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.vice.com/gr/read/ti-symbainei-me-tin-auxitiki-ormoni-sto-aglaia-kyriakou

 

ενα σχετικο αρθρο που βρηκα σχετικα με το αγλαια κυριακου το οποιο επιβεβαιωνει το σχολιο τησ παιδιατρου μου. οτι το ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΣΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΥ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ!! ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΦΙΛΕ ΠΑΚΙ... ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΘΡΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!!

ΑΠΟ 18 ΜΗΝΩΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ !!ΜΕ ΕΧΕΙ ΦΘΕΙΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ !!ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΔΙΚΕς ΣΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΤΗΣ ΚΟΡΗς ΣΟΥ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΕΛΛΕΙΨΗ!!

 

ΗΘΕΛΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ . ΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ . ΑΝ ΘΕΤΙΚΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.... ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΗΔΕΙΣΗ ΜΟΥ ΗΣΥΧΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ..ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ!!!

 

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ!! ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ . ΜΕ ΛΥΠΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΣΥ, ΕΓΩ , ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΟΙΚΟΥΣΑΣΝ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ.... ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ.....ΤΙ ΘΑ ΑΚΑΝΟΥΜΕ ?? Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!! ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑς ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 1.45 ΚΑΙ 1.50 ΜΕ ΠΙΘΑΝΗ ΜΗ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΟΡΓΑΝΑ?

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΛΙΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ.. ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΕΞΕΤΑΣΕΙς ΚΑΘΕ 6Μ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΤΡΗΠΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!

ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟΙ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΥ ??ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ !! ΕΣΕΙΣ??

Link to comment
Share on other sites

aaa74cee-ec40-438a-b80f-74b9ccad9229_zpsec0c284c.jpg

 

 

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

 

 

ΥΓ. το μαγιω αυτο το φορεσαμε 2,8 3,8 4,8, 5,8 και ΦΕΤΟΣ!!!!

 

c64a08ed-5c54-4d41-bfab-df8092c36dd0_zps0f084821.jpg

 

Πώς το έκανες αυτό βρε γατούλα???? το ίδιο μαγιό σας κάνει τόσα χρόνια ... αυτό δε συμβαίνει ούτε μ'εμάς!!!

 

Πάντως βρε κορίτσια τα μαθηματικά δε βγαίνουν. Δεν έχω δίκιο έτσι όπως τα έβγαλα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ως γιατρος γνωριζω το γολγοθα που περνουν πλεον όχι μονο οι ασθενείς αλλα και οι γιατροι που πρεπει να συνταγογταφησουν ακριβες θεραπείες. Αναρωτιέμαι αν υπαρχει ενας συλλογος που να ασχολειται με το θεμα των παιδιων με το συγκεκριμενο πρόβλημα. Και το λεω διοτι αν υπαρχει μπορει να παρετε πληροφορηση και βοηθεια. Αν δεν υπαρχει φροντισετε να ιδρυσετε έναν συλλογο διοτι οι συλλογοι λειτουργουν ως μοχλοι πιεσης. Θα οργανωθείτε και συντονισμένα θα βοηθήσετε τα παιδακια σας. Η ταση του υπουργείου είναι να περιοριστεί η φαρμακευτικη δαπάνη μεσω πολύ αυστηρών ενδείξεων συνταγογραφησης...τα σπανια νοσηματα επειδή δεν απευθύνονται στο ευρυ κοιμο είναι τα πρωτα που επηρεάζονται...γι αυτό και οι γονεις παιδιων πχ με μεταβολικα νοσηματα προσπαθουν να αντιδρασουν... Ελέγξτε επισης το ενδεχομενο να απευθυνθείτε για βοηθεια σε συλλογους που καλύπτουν ένα ευρυτερο φασμα..πχ αναπτυξιακών ή ενδοκρινικών διαταραχων αν υπάρχουν τέτοιοι. Καλή συνεχεια και ευχομαι όλα να εξελιχθουν με τον καλυτερο τροπο για τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομα περιμενω μια απαντηση για το λογο που δεν εγινε δεχτη η αιτηση μας, κ η αληθεια ειναι πως ειμαι προβληματισμενη για το αν θα πρεπει να πιεσω καταστασεις ή οχι. Το μονο που θελω ειναι το καλο του παιδιου(οπως ολες μας αλλωστε)... Κ απο τη μια ειναι οι γιατροι που την παρακολουθουν κ λενε πως το παιδι την χρειαζεται κ θα την βοηθησει σε πολλους τομεις-αποτ ην αλλη η επιτροπη λεει οχι για τους δικους της λογους κ εγω στη μεση να μη μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το σωστο για το παιδι...

Ευχομαι μερες που ειναι ολες τις μανουλες κ τα παιδακια να τα βοηθησει η Παναγια μας...

Καλο καλοκαιρι σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για την χορήγηση της ορμόνης, όπως ήταν τότε και μάλλον όπως θα διατηρείται μέχρι σήμερα, ήταν ότι την αίτηση την κάνει το νοσοκομείο που παρακολουθεί το παιδί. Η επιτροπή του υπουργείου συνέρχεται και κοινοποιοεί την όποια απόφασή της στο νοσοκομείο, τον ασφαλιστικό φορέα που θα καλύψει το κόστος και τον ασφαλισμένο γονέα του παιδιού.

Σε περίπτωση έγκρισης ο γονεύς πηγαίνει με το χαρτί της έγκρισης για την απαραίτητη γραφειοκρατία, στον ασφαλιστικό του φορέα, το νοσοκομείο και τελικά στην φαρμακευτική που του χορηγεί την ορμόνη.

Αυτό το γενικό πλαίσιο, τα ψιλά γράμματα στην συνέχεια.

Η φαρμακευτικές που παράγουν την ορμόνη, τουλάχιστον την εποχή την δική μας, ήταν 2,5, δηλαδή δύο πολύ μεγάλες και μία μικρότερη.

Τα είχαν όμως μοιράσει έτσι που να μην παραπονιέται καμία.

Η αιτιία-δικαιολογία απλή:

Δίνουν της ίδιας προέλευσης ορμόνη σε κάθε νοσοκομείο ώστε να μπορούν να γίνουν συγκριτικές μελέτες ανάμεσα στα αποτελέσματα κάθε ορμόνης κάθε εταιρείας.

Λογικό ακούγεται, αλλά να έχετε πονηρό μυαλό, μπορεί να σκεφθείτε και κανέναν δεύτερο, πιό πρακτικό, λόγο που δεν γράφεται.

 

Μία φορά, την εποχή των παχέων αγελάδων, πήγα στο νοσοκομείο για την υπογραφή της διευθύντριας της κλινικής η οποία μόλις είχε παυθεί και την αναπληρούσε μια εντελώς ξεψάρωτη.

Συνέβη το εξής:

Τι θέλετε; μου λέει, της εξηγώ.

Παίρνει το χαρτί της έγκρισης, το κοιτάει, ανοίγει το πάνω αριστερό συρτάρι του γραφείου της, βγάζει ένα μπλέ σχολικό τετράδιο, το ανοίγει, γράφει το όνομα της κόρης μου και κάποια νούμερα, κλείνει το μπλέ τετράδιο, το βάζει πίσω στο συρτάρι, μου υπογράφει και μου υπενθυμίζει να μην ξεχάσω να περάσω από το πρωτόκολο του νοσοκομείου για την στρογγυλή σφραγίδα.

Τώρα, γιατι αυτή κρατούσε προσωπικό αρχείο δεν μπορώ, μετά βεβαιότητας, να σας πώ.

Ας υποθέσουμε, ότι ήταν στα πλαίσια κάποιας ιατρικής "έρευνας".

 

Ερχόμαστε στο σήμερα, όπου οι αγελάδες αδυνάτισαν πρόσφατα.

Κάποιο κακής πίστεως άτομο, θα μπορούσε να σκεφθεί, όχι βέβαια εγώ-έγώ είμαι καλής πίστεως και αναφανδών υπέρ των ιατρικών ερευνών (χωρίς εισαγωγικά), ότι δυσκολεύουν υπέρμετρα την χορήγηση της ορμόνης για να υπάρξει αντίδραση-πίεση γονέων και να ξαναγυρίσει το σύστημα, κατά το δυνατόν βέβαια, στην εποχή του σχολικού τετραδίου.

 

Μία ανάρτηση, λίγο πιό πάνω, που συνιστά την ίδρυση σχετικού συλλόγου, προφανώς είναι εντελώς συμπτωματική και καμία σχέση δεν έχει με σχολικά τετράδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας

nmicha σε ευχαριστω για την απαντηση σου .

Εχεις απολύτο δίκιο . Ο καρυοτυπος μας βγηκε φυσιολογικος

 

Βγηκαν τα αποτελεσματα της αυξητικης μας και η ενδοκρινολογος μας ειναι διακοπες

Οποιος μπορει ας βοηθησει.

 

Καμπυλη αυξητικης

0λεπτ 1.46

60 λεπτ 2.80

90 λεπτ 5,41

120 λεπτ 4.25

150λεπτ 0.75

180 λεπ 0,79

 

Καταλαβαινω πως ειναι παθολογικη γιατι καμια τιμη δεν ειναι πανω απο 10 ng/ml

Η μεγαλυτερη τιμη το 5.41 δειχνει πως η ελειψη ειναι μερική ?

Αυτο μας δημιουργει προβλημα στη χορηγηση

Η δευτερη δοκιμασια μπορει να γινει εκτος Παιδων για να μην καθυστερησουμε η θελει η επιτροπη να ειναι στο ιδιο κεντρο και οι 2 δοκιμασιες ?

Δε θελω να χασουμε αλλους 2 μηνες ετσι .. καταλαβαινετε ..

 

Πακι καταλαβαινω την αγωνια σου και ευχομαι συντομα να βρεθει μια λυση

nmicha δεν καταφερα να βγαλω συμπερασμα απο τα οσα εγραψες

χμμμ παραειμαι αφελής νομιζω ...

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για την χορήγηση της ορμόνης, όπως ήταν τότε και μάλλον όπως θα διατηρείται μέχρι σήμερα, ήταν ότι την αίτηση την κάνει το νοσοκομείο που παρακολουθεί το παιδί. Η επιτροπή του υπουργείου συνέρχεται και κοινοποιοεί την όποια απόφασή της στο νοσοκομείο, τον ασφαλιστικό φορέα που θα καλύψει το κόστος και τον ασφαλισμένο γονέα του παιδιού.

Σε περίπτωση έγκρισης ο γονεύς πηγαίνει με το χαρτί της έγκρισης για την απαραίτητη γραφειοκρατία, στον ασφαλιστικό του φορέα, το νοσοκομείο και τελικά στην φαρμακευτική που του χορηγεί την ορμόνη.

Αυτό το γενικό πλαίσιο, τα ψιλά γράμματα στην συνέχεια.

Η φαρμακευτικές που παράγουν την ορμόνη, τουλάχιστον την εποχή την δική μας, ήταν 2,5, δηλαδή δύο πολύ μεγάλες και μία μικρότερη.

Τα είχαν όμως μοιράσει έτσι που να μην παραπονιέται καμία.

Η αιτιία-δικαιολογία απλή:

Δίνουν της ίδιας προέλευσης ορμόνη σε κάθε νοσοκομείο ώστε να μπορούν να γίνουν συγκριτικές μελέτες ανάμεσα στα αποτελέσματα κάθε ορμόνης κάθε εταιρείας.

Λογικό ακούγεται, αλλά να έχετε πονηρό μυαλό, μπορεί να σκεφθείτε και κανέναν δεύτερο, πιό πρακτικό, λόγο που δεν γράφεται.

 

Μία φορά, την εποχή των παχέων αγελάδων, πήγα στο νοσοκομείο για την υπογραφή της διευθύντριας της κλινικής η οποία μόλις είχε παυθεί και την αναπληρούσε μια εντελώς ξεψάρωτη.

Συνέβη το εξής:

Τι θέλετε; μου λέει, της εξηγώ.

Παίρνει το χαρτί της έγκρισης, το κοιτάει, ανοίγει το πάνω αριστερό συρτάρι του γραφείου της, βγάζει ένα μπλέ σχολικό τετράδιο, το ανοίγει, γράφει το όνομα της κόρης μου και κάποια νούμερα, κλείνει το μπλέ τετράδιο, το βάζει πίσω στο συρτάρι, μου υπογράφει και μου υπενθυμίζει να μην ξεχάσω να περάσω από το πρωτόκολο του νοσοκομείου για την στρογγυλή σφραγίδα.

Τώρα, γιατι αυτή κρατούσε προσωπικό αρχείο δεν μπορώ, μετά βεβαιότητας, να σας πώ.

Ας υποθέσουμε, ότι ήταν στα πλαίσια κάποιας ιατρικής "έρευνας".

 

Ερχόμαστε στο σήμερα, όπου οι αγελάδες αδυνάτισαν πρόσφατα.

Κάποιο κακής πίστεως άτομο, θα μπορούσε να σκεφθεί, όχι βέβαια εγώ-έγώ είμαι καλής πίστεως και αναφανδών υπέρ των ιατρικών ερευνών (χωρίς εισαγωγικά), ότι δυσκολεύουν υπέρμετρα την χορήγηση της ορμόνης για να υπάρξει αντίδραση-πίεση γονέων και να ξαναγυρίσει το σύστημα, κατά το δυνατόν βέβαια, στην εποχή του σχολικού τετραδίου.

 

Μία ανάρτηση, λίγο πιό πάνω, που συνιστά την ίδρυση σχετικού συλλόγου, προφανώς είναι εντελώς συμπτωματική και καμία σχέση δεν έχει με σχολικά τετράδια.

 

Eγω ΔΕΝ είμαι ενδοκρινολόγος αλλα μπηκα στον κόπο να γραψω αυτό το μήνυμα διοτι είχαμε στην οικογενεια πάσχον από χρονιο, ανιατο και σπάνιο νοσημα παιδί και όντως ο συλλογος μας βοηθησε πολύ όχι απλώς να προμηθευτούμε φάρμακα αλλα και να υποστηριξουμε το παιδι γενικοτερα όσο αυτό κρατηθηκε στη ζωή.

Σε πληροφορω ως γιατρός ότι κανενας δεν χρειαζεται να κραταει "τεφτερι" για το τι συνταγογραφησε διοτι οι φαρμακευτικες εταιρειες θα ηταν πολυυυυυυυυυυυυ καλοπροαίρετες αν πιστευαν το τεφτερι του κάθε γιατρου...οι φαρμακευτικες εταιρειες ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ από τις ΥΠΕ την συνταγογραφηση ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ...!!

Σας ευχομαι να μπορέσετε να παρετε την ορμονη για τα παιδακια σας ΕΦΟΣΟΝ τη χρειάζονται...

Link to comment
Share on other sites

Η argini έγραψε:

"Σε πληροφορω ως γιατρός ότι κανενας δεν χρειαζεται να κραταει "τεφτερι" για το τι συνταγογραφησε διοτι οι φαρμακευτικες εταιρειες θα ηταν πολυυυυυυυυυυυυ καλοπροαίρετες αν πιστευαν το τεφτερι του κάθε γιατρου...οι φαρμακευτικες εταιρειες ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ από τις ΥΠΕ την συνταγογραφηση ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ...!!'

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στα νοσοκομεία, αλλά αλλού που γνωρίζω κάπως καλύτερα πως λειτουργεί το σύστημα των kickbacks, προβλέπεται εσωτερική διανομή.

Σε μία τέτοια περίπτωση δεν θα ήταν χρήσιμο το "τεφτέρι";

Link to comment
Share on other sites

H ενδοκρινολογος προτεινε να γινει η 2η προκληση στα μεσα Σεπτεμβριου οποτε αν ισχυε το πρωτοκολλο των 6 μηνων τωρα δεν πρεπει να ισχυει .

Τσεκάρισέ το πρώτα, για να μην υποβάλεις το κοριτσάκι σε τζάμπα ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλησπερα,

 

 

σημερα προσπαθησα να ερθω σε επαφη με το χωρεμιο μηπωσ εκλεινα κανα ραντεβου με τη χαρμανδαρη!! κανενασ δεν σηκωσε το τηλ στο τμημα αναπτηξησ οσες φορεσ και αν με συνδεσανε!!

 

εσεισ που σας παρακολουθει η ΧΑΡΜΑΝΔΑΡΗ που σας παρακολουθει??

στο ιδιωτικο τησ ιατρειο η στο χωρεμιο?? πρωι η απογευμα με χρεωση?? μηπως καλυτερα να παω στο ιατρειο της να μας προσεξει καλύτερα?φοβαμαι μηπως παθω αυτα που επαθα στο αγλαια κυριακου που μας ξεπεταε η βλαχοπαπαδοπουλου σε 5 λεπτα!! αφου παραδεχθηκε οτι το παιδι σιγουρα δεν ταιριαζει με το δικο μας υψος μας ειπε οτι πρεπει να φυγουμε γιατι ακολουθει το επομενο ραντεβου και εχει να δει σημερα πολλα παιδια!!

 

ποσα χρεώνει η χαρμανδαρη στο ιατρειο της , ξέρουμε??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...