Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

ο μικρος μου 4,5 ετων ειναι σημερα, ενα μετρο και ενα ποντο...ενδοκρινολογο πηγαμε τελευταια φορα αρχες φλεβαρη και τοτε ηταν 95,5...πηρε δηλαδη 6 ποντους σε ενα 6μηνο...εγω 1,52 (και δεν αισθανθηκα ποτε οτι ειμαι κοντη, παροτι ειμαι!!) και ο αντρας μου 1,68...λαθος εχω καταλαβει οτι αν το παιδι πορευεται πανω στην καμπυλη,ακομα και αν αυτη ειναι η 3% και η στατιστικη μετρηση γονιων-παιδιου ταιριαζει και το παιδι παιρνει τουλαχιστον 5 ποντους το χρονο, δεν ανυσηχουμε??ο μικρος μας ειναι στην καμπυλη 3% με ανεβασμα στο που και που στην καμπυλη 10% και η παιδοενδροκρινολος μου εχει δωσει να καταλαβω, οτι οσο πορευεται ακομα και στο 3% αλλα σταθερα, δεν ανησυχουμε...

ειναι παντως γεγονος, οτι στην ταξη του στον παιδικο, ειναι το πιο κοντο παιδακι...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι εύκολο να βρεις την τυπική απόκλιση, με την ακόλουθη μέθοδο:

Για την ηλικία που σε ενδιαφέρει βρίσκεις το ύψος για την καμπύλη του 50% και από αυτήν αφαιρείς το ύψος του 3%. Την διαφορά που θα βρείς την διαιρείς δια του 1,88 και έχεις την τυπική απόκλιση.

Για μεγαλύτερη ακρίβεια, αφαιρείς από το ύψος της καμπύλης του 97% αυτό του 3% και διαιρείς την διαφορά δια του 2*1,88=3,76.

 

Τα πρόωρα είναι μια κατηγορία από μόνα τους.

Αυτό μόνο ξέρω, γιατί δεν με απασχόλησε.

 

Η απόκριση στην δοκιμασία της αυξητικής ορμόνης δεν είναι πανάκεια.

Η δικιά μου έβγαζε λίγο πάνω από το αυθαίρετο ελάχιστο 10, αλλά το πρόβλημά της ήταν στην σωματομεδίνη που ήταν πολύ χαμηλή

 

Τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν μπορώ να τα απαντήσω από εδώ που ευρίσκομαι. Συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Στην στατιστική πρόβλεψη του ύψους ενήλικος ενός παιδιού γίνεται ένα ΚΛΑΣΣΙΚΟΤΑΤΟ λάθος.

Η μέθοδος υποθέτει ότι ένα παιδί θα κληρονομήσει 50% -50% τα χαρακτηριστικά των γονέων του.

Αυτή η παραδοχή είναι αληθής για τον υπολογισμό του μέσου όρου ενός μεγάλου δείγματος παιδιών. ΔΕΝ είναι ασφαλής για ένα και μόνο μεμονωμένο παιδί.

όλοι γνωρίζουν ότι η πιθανότητα στο κορώνα-γράμματα είναι 50-50

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν ρίξουμε 3 φορές κορώνα γράμματα θα έρθουν 1,5 κορώνες και 1,5 γράμματα.

 

Ασφαλέστερα συμπεράσματα βγαίνουν όταν οι γονείς έχουν την μέση διαφορά των φύλλων, δηλαδή τα 13 εκατοστά. Σε όποιον και να μοιάσει το παιδί θα καταλήξει στο αντίστοιχο ύψος.

 

Θα έχετε δει οικογένειες που το κορίτσι "βγήκε" ψηλότερο από το αγόρι.

Αν ο πατέρας ήταν πολύ υψηλότερος από την μητέρα και η κόρη "έμοιασε" περισσότερο στον πατέρα και ο γιός στην μητέρα, τότε έχετε μία πιθανή εξήγηση του φαινομένου.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ στην βοιοιατρικη ν α ρωτησω αν κανουν καμπυλη αυξητικης και ποσο κοστιζει. μου απαντησαν πωσ ναι αλλα δεν μπορουν να μας πουν κοστος εξαρταται απο τις εξετασεις που θα γραψει ο γιατρος.

 

 

παντως εχω κλεισει ενα ραντεβου με την φαφουλα αρχες οκτωβρη απογεματινο με χρεωση αλλιωσ πρωινο πηγαινε δεκεμβριο.

 

θα κλεισω και ενα με την χαρμανδαρη στις 2 σεπτεμβρη που γυρναει.

 

να δουμε.. τι θα μας πουν και αυτεσ. οπως και ενα εχει θα ηθελα μια που θα ανεβω αθηνα να κανω και την καμπυλη αυτην την φορα!!στα παιδων λογικα για να κανεις την εξεταση πρεπει να κλεισεις μηνες πριν ραντεβου?

 

στην βιοιατρικη αν πω να την κανω ? εχουμε αποψη? την εχει κανει κανενας.. ??

Link to comment
Share on other sites

Στην βιοιατρικη καναμε εμεις τη 2η καμπυλη και πληρωσαμε τη συμμετοχη .

Εσυ σκεφτεσαι να την πληρωσεις κανονικα δηλαδη ?

Ειναι πολλες οι ληψεις και δεν θυμαμαι ποσο κοστιζε η καθε μια ..12,15 ευρω ??/

Αχ δε θυμαμαι καθολου

Θελει και 3 καμπυλες .. και gh και κορτιζολης και γλυκοζης οποτε ανεβαινει πολύ το κόστος

Λοιπον εμας η ενδοκρινολογος μας ειπε παντως πως δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να μην μας εγκρινουν την ορμονη με τετοιες τιμες . Για να δουμε ...εγω κραταω μια επιφυλαξη .

Παντως η ελλειψη αυξητικης ειναι προβλημα υγείας , δεν εχει να κανει μονο με το υψος ... Εφοσον το παιδι την εχει αναγκη πρεπει να την παρει , δεν χωραει αμφιβολια , και εναν ενδοιασμό να ειχαμε η ενδοκρινολογος μας ελυσε τα χερια ...

Τριτη παμε για τη μαγνητικη και ελπιζω να μην εχουμε εκπληξεις ..

 

nimicha δεν εχω καταλαβει .. αλλο πραγμα η σωματομεδινη αλλο η αυξητικη ορμονη ? Σωματομεδινη ειναι IGF1 ? Αυτη η περιπτωση σαν τη δικη σας δεν ειναι πολύ σπανια ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την παρακολουθηση τησ μικρης την εχω ξεκινησει απο τοτε που ηταν 12-18 μηνων. τοτε καταλαβα τα πρωτα σημαδια οτι το παιδι μου δεν παει ομαλα με την ανπτυξη του. εχω παει 2 φορεσ στο αγλαια κυριακου (αποτελεσμα τιποτα)...

μια στον χιωτη(μου ειπε αν πεσει το υψος τησ 5 εκ ετησοιως να του την παω). απο την μια εχω πια κουραστει ψυχολογικα και απο την αλλη να ανεβοκατεβαινω απο επαρχια ειναι οικονομικα δυσκολο. εχουμε κανει ολεσ τις εξετασεις και εδω και στην βιοιατρικη (μας ειπε ο χιωτης κοιλιοκακη θυροειδη κτλ...) ολα οκ.!!

θελω πια να κανω και την καμπυλη να ξερω που βρισκομαι!! απο 18 μηνων παρακολουθηση παρακολουθηση ε!! φτανει!! κοντευει το παιδι 6!!

Γι αυτο σκεφτηκα αν μπορουμε να κανουμε την καμπυλη στην βιοιατρικη να μην χανουμε χρονο να περιμενουμε 5-6 μηνεσ για ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομειο.

 

2411 komar η γιατρος που σας παρακολουθει η καρατζα σας ειπε οτι η ελλειψη αυξητικησ ειναι προβλημα υγειας και οχι θεμα μονο υψους?? τι αλλο σου ειπε, που μπορει να επηρεασει?? για ρωτα την σε παρακαλω..

το θεμα σηκωνει συζητηση πολυ..

 

η φιλη ΠΑΚΙ εκανε την καμπυλη, το μωρο με ελλειψη ξεκαθαρη αλλα επειδη δεν εχει βγει ακομη απο τις καμπυλες(ιδια περιπτωση με την δικη μου ιδια εκατοστα) πηρε απορριψη για την χορηγηση και παρακολουθηση!! δηλαδη το παιδι εχει ελλειψη εχει προβλημα υγειας και αρνουμαστε να του δωσουμε την θεραπεια!!:oops:

 

απο οτι καταλαβα αφηνουμε παιδια να μεγαλωνουν με προβλημα και οπου βγει.... και χορηγουμε την αυξητικη μονο στα παιδια που εχουν πεσει κατω απο την τριτη καμπυλη..

 

και αυτα θελω να ρωτησω την χαρμαναδαρη.. τα παιδια με αποδεδειγμενη ελλειψη τα αφήνουμε λογω κρισης στην τυχη τους!! να τα παρακολουθουμε αλλα 3-4 χρονια να πεσουν κατω απο την 3 καμπυλη να εχουν γινει 10 χρονων και μετα εχει χαθει το τρενο.......................ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΛΗ!!!

 

ΠΑΚΙ ΕΧΕΙΣ ΝΕΟΤΕΡΑ??

Link to comment
Share on other sites

ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΩΡΟ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΟΡΕΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗς.....

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ... Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 48 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΩΡΗ.. ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ 49 ΕΚΑΤΟΣΤΑ...

 

ΕΓΩ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ 55 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ..... ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ??? 4 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ 5 ΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ..(ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ).

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΠΑΕΙ ΑΡΓΑ.. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΑΥΤΟ .. ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ..!! ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΒΓΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ.

ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ..

 

ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ??ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ??

Link to comment
Share on other sites

...αλλο πραγμα η σωματομεδινη, αλλο η αυξητικη ορμονη;

 

Σαφέστατα, αλλά υπο κανονικές συνθήκες αλληλοεξαρτώμενες.

 

Διάβασε σε κάποιο από τα πρώτα μηνύματά μου ένα απόσπασμα από κείμενο στην Αγγλική που τα εξηγεί.

Link to comment
Share on other sites

την παρακολουθηση τησ μικρης την εχω ξεκινησει απο τοτε που ηταν 12-18 μηνων. τοτε καταλαβα τα πρωτα σημαδια οτι το παιδι μου δεν παει ομαλα με την ανπτυξη του. εχω παει 2 φορεσ στο αγλαια κυριακου (αποτελεσμα τιποτα)...

μια στον χιωτη(μου ειπε αν πεσει το υψος τησ 5 εκ ετησοιως να του την παω). απο την μια εχω πια κουραστει ψυχολογικα και απο την αλλη να ανεβοκατεβαινω απο επαρχια ειναι οικονομικα δυσκολο. εχουμε κανει ολεσ τις εξετασεις και εδω και στην βιοιατρικη (μας ειπε ο χιωτης κοιλιοκακη θυροειδη κτλ...) ολα οκ.!!

θελω πια να κανω και την καμπυλη να ξερω που βρισκομαι!! απο 18 μηνων παρακολουθηση παρακολουθηση ε!! φτανει!! κοντευει το παιδι 6!!

Γι αυτο σκεφτηκα αν μπορουμε να κανουμε την καμπυλη στην βιοιατρικη να μην χανουμε χρονο να περιμενουμε 5-6 μηνεσ για ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομειο.

 

2411 komar η γιατρος που σας παρακολουθει η καρατζα σας ειπε οτι η ελλειψη αυξητικησ ειναι προβλημα υγειας και οχι θεμα μονο υψους?? τι αλλο σου ειπε, που μπορει να επηρεασει?? για ρωτα την σε παρακαλω..

το θεμα σηκωνει συζητηση πολυ..

 

η φιλη ΠΑΚΙ εκανε την καμπυλη, το μωρο με ελλειψη ξεκαθαρη αλλα επειδη δεν εχει βγει ακομη απο τις καμπυλες(ιδια περιπτωση με την δικη μου ιδια εκατοστα) πηρε απορριψη για την χορηγηση και παρακολουθηση!! δηλαδη το παιδι εχει ελλειψη εχει προβλημα υγειας και αρνουμαστε να του δωσουμε την θεραπεια!!:oops:

 

απο οτι καταλαβα αφηνουμε παιδια να μεγαλωνουν με προβλημα και οπου βγει.... και χορηγουμε την αυξητικη μονο στα παιδια που εχουν πεσει κατω απο την τριτη καμπυλη..

 

και αυτα θελω να ρωτησω την χαρμαναδαρη.. τα παιδια με αποδεδειγμενη ελλειψη τα αφήνουμε λογω κρισης στην τυχη τους!! να τα παρακολουθουμε αλλα 3-4 χρονια να πεσουν κατω απο την 3 καμπυλη να εχουν γινει 10 χρονων και μετα εχει χαθει το τρενο.......................ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΛΗ!!!

 

ΠΑΚΙ ΕΧΕΙΣ ΝΕΟΤΕΡΑ??

 

Κι εγώ έξαλλη είμαι όπως τα ακούω! Για ρώτα να μας πεις κι εμάς!

 

Βρε κορίτσια .... αυξητική πήγατε και κάνατε ενώ ήσασταν μέσα στις καμπύλες. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά. Ή τα παιδιά δεν παίρνουν τους πόντους που πρέπει μέσα στο χρόνο. Συγνώμη αν το έχετε ήδη πει και το ξαναρωτάω αλλά σκέφτομαι και για τη δικιά μου που είναι στο 25% (λίγο πιο κάτω) και δεν έχουμε κάνει για αυξητική ... και σκέφτομαι μήπως τελικά θα έπρεπε ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ εννοειται πως δε πηγαμε ετσι...στη δικια μου περιπτωση τουλαχιστον, λογω κεντρικου υποθυρεοειδισμου εξετάσαμε ολες τις ορμονες της υποφησης, κ τα υπολοιπα τα εχεις διαβασει...εμεις ακομα περιμενουμε το γιατι κ το τι...τελος παντων...ειναι αρκετα ψυχοφθορο ολο αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν διαβασετε τα μηνυματα του nimicha θα δειτε σε ποιες περιπτωσεις τη χορηγουν .

Αντιγραφω

Σχολια nimicha:

β) Δοθέντος του περιορισμού των πόρων, αφού με το παραπάνω σχήμα το κόστος της θεραπείας αναλαμβάνεται από τα ταμεία υγείας, αυτή χορηγείται σε εξαιρετικές περιπτώσεις (κοινώς : δεν υπάρχουν χρήματα για όλα τα παιδιά). Τα κριτήρια επιλογής είναι

1) Παιδιά που την έχουνε περισσότερο ανάγκη, δηλαδή προηγούνται οι πλέον ακραίες περιπτώσεις (η κόρη μου όταν έλαβε έγκριση ήταν στην 0-1 εκατοστιαία θέση.Στην περιοχή αυτή δεν μετράμε με εκατοστιαίες θέσεις αλλά με τυπικές αποκλίσεις)

2) Η φύση του προβλήματός τους να είναι τέτοια που η υπάρχουσα εμπειρία να προοιωνίζει καλή ανταπόκριση στην θεραπεία. (η κόρη μου το πρώτο χρόνο της θεραπείας "χτύπησε" ένα 7,8 εκ/έτος που δεν αποτελεί βέβαια ρεκόρ αλλά μια πολύ καλή επίδοση που αρκετά παιδιά θα ζήλευαν.

3) η περίπτωση του παιδιού να έχει ερευνητικό ενδιαφέρον.

 

Φυσικα κι εμεις κοψαμε την 3η καμπυλη πολύ νωρις (ουτε καν 3ων ετων )και ετσι αρχίσαμε να το ψάχνουμε .

 

Η αυξητικη ορμονη εκτος απο το προφανες κανει και αλλες δουλειες πχ μεταβολιζει το λιπος , αυξανει τον μυικο ογκο και βοηθα το συκωτι στις λειτουργιες του .Στα λεω πολύ χοντρικα οπως τα καταλαβα εγω.

Υπαρχουν περιπτωσεις που η υποφυση για οποιονδηποτε λογο δεν λειτουργει σωστα ,οποτε το παιδι συνεχιζει και ως ενηλικας να παιρνει αυξητικη ορμονη (μια φορα τη βδομαδα πχ ) ακομα και αν η αναπτυξη εχει σταματησει γιατι ο οργανισμος μας την εχει αναγκη εστω και σε ελαχιστη ποσοτητα

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ εννοειται πως δε πηγαμε ετσι...στη δικια μου περιπτωση τουλαχιστον, λογω κεντρικου υποθυρεοειδισμου εξετάσαμε ολες τις ορμονες της υποφησης, κ τα υπολοιπα τα εχεις διαβασει...εμεις ακομα περιμενουμε το γιατι κ το τι...τελος παντων...ειναι αρκετα ψυχοφθορο ολο αυτο...

 

Πακι ευχομαι το καλυτερο μεσα απο την ψυχη μου .

Εμεις ξεκιναμε και Τ4 γιατι ανεβηκε πολύ η tsh μας .

Ειχατε κι εσεις αναλογο προβλημα με το θυρεοειδη ?

Το παιδι σε ποια καμπυλη ειναι τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

10 μηνων καναμε τις πρωτες εξετασεις θυρεοειδη κ η Τ4 ηταν κατω απο τα φυσιολογικα...η παιδιατρος μας κ ο γνωστος παιδοενδοκρινολογος Χ... που πηγαμε μας ειπανε οτι το παιδι ειναι μια χαρα κ δεν υπαρχει λογος ανησυχιας...αλλαζωντας παιδιατρο περιπου 1,5 χρονο μετα μας ειπε (λογω υποθερμιας) να εξετασουμε τον θυρεοειδη κ τοτε θυμηθηκα τις εξετασεις του τις εδειξα κ φρικαρε...

τα λεω ολα αυτα γιατι με ποναει-εξοργιζει απιστευτα οταν τωρα στα 5 μου λενε οτι αν ειχε ξεκινησει Τ4 απο 10 μηνων(πρωτη εξεταση) το παιδι θα ηταν σιγουρα πολυ πολυ καλυτερα...

οσο για τις καμπυλες αναπτυξης...γεννηθηκε πανω απο την ανωτατη κ περιπου 7-8 μηνων αρχιζε να "κοβει" καμπυλες...τωρα ειναι στη 10η κ παει προς τα κατω...(εξεταση αυξητικης Min: 0.03...Max: 0.:cool::(

 

απο τοτε παιρνει Τ4 καθημερινα...

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασετε τα μηνυματα του nimicha θα δειτε σε ποιες περιπτωσεις τη χορηγουν .

Αντιγραφω

Σχολια nimicha:

β) Δοθέντος του περιορισμού των πόρων, αφού με το παραπάνω σχήμα το κόστος της θεραπείας αναλαμβάνεται από τα ταμεία υγείας, αυτή χορηγείται σε εξαιρετικές περιπτώσεις (κοινώς : δεν υπάρχουν χρήματα για όλα τα παιδιά). Τα κριτήρια επιλογής είναι

1) Παιδιά που την έχουνε περισσότερο ανάγκη, δηλαδή προηγούνται οι πλέον ακραίες περιπτώσεις (η κόρη μου όταν έλαβε έγκριση ήταν στην 0-1 εκατοστιαία θέση.Στην περιοχή αυτή δεν μετράμε με εκατοστιαίες θέσεις αλλά με τυπικές αποκλίσεις)

2) Η φύση του προβλήματός τους να είναι τέτοια που η υπάρχουσα εμπειρία να προοιωνίζει καλή ανταπόκριση στην θεραπεία. (η κόρη μου το πρώτο χρόνο της θεραπείας "χτύπησε" ένα 7,8 εκ/έτος που δεν αποτελεί βέβαια ρεκόρ αλλά μια πολύ καλή επίδοση που αρκετά παιδιά θα ζήλευαν.

3) η περίπτωση του παιδιού να έχει ερευνητικό ενδιαφέρον.

 

Φυσικα κι εμεις κοψαμε την 3η καμπυλη πολύ νωρις (ουτε καν 3ων ετων )και ετσι αρχίσαμε να το ψάχνουμε .

 

Η αυξητικη ορμονη εκτος απο το προφανες κανει και αλλες δουλειες πχ μεταβολιζει το λιπος , αυξανει τον μυικο ογκο και βοηθα το συκωτι στις λειτουργιες του .Στα λεω πολύ χοντρικα οπως τα καταλαβα εγω.

Υπαρχουν περιπτωσεις που η υποφυση για οποιονδηποτε λογο δεν λειτουργει σωστα ,οποτε το παιδι συνεχιζει και ως ενηλικας να παιρνει αυξητικη ορμονη (μια φορα τη βδομαδα πχ ) ακομα και αν η αναπτυξη εχει σταματησει γιατι ο οργανισμος μας την εχει αναγκη εστω και σε ελαχιστη ποσοτητα

 

Η ερώτηση είναι: Υπάρχει περίπτωση η κόρη μου που παίρνει γύρω στους 5-6πόντους το χρόνο και κινείται πάνω κάτω στο 25% να έχει έλλεψη αυξητικής ή αποκλείεται? Γιατί έχουμε και χοληστερίνη ... αυτό με το μεταβολισμό του λίπους πολύ με προβλημάτισε.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πακι με 0 αυξητική και δεν εγκρίθηκε δεν το χωράει το μυαλό μου ειλικρινά... ευχομαι να πανε ολα καλά ψάξτο και κάνετε ό,τι περνάει απο το χέρι σας για το παιδί.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα λένε και 2η και 3η γνώμη..(πολυ σωστη η παραπανω παρατηρηση νομιζω! απο την 2411 komar..

 

 

πακι με 0 αυξητική και δεν εγκρίθηκε δεν το χωράει το μυαλό μου ειλικρινά..(galat νομιζω συμφωνουμε ολοι με τον προβληματισμο σου..παρακατω τι γίνεται?? και απο την ΠΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΜΑΣ??

ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΑΝΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΣ ΠΑΚΙ , ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΤΟΥς ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΝΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ 0 ΠΩς ΘΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ?? ΕΜΕΝΑ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗς ΠΑΚΙ.. ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗς ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΙΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ίσως χρειάζεται συντονισμένη προσπάθεια και ενεργειες απο όλους μαζί. Πρώτα όμως πρέπει να κάνουμε εξετάσεις να δούμε που βρίσκεται η αυξητική,... κ πιστεύω ότι με μεγάλη δυσκολία θα τη γραψουν οι γιατροι σε παιδια που ειναι μεσα στα όρια...

Εχω σκοπο να δω την Χαρμανδάρη γύρω στον οκτώμβρη θα το θίξω το θέμα, πρώτα βεβαια θα πας κι εσυ... και βλέπουμε .φφφ

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βερα απ οτι εχω διαβασει εδω το ανησυχητικο ειναι οι λιγοτεροι απο 4 ποντοι το χρονο .

Τωρα για τη χοληστερινη ποσο εχετε δηλ και ειναι πολύ ? Διαβασε εδω αν θες για τις φυσιολογικες τιμες τις παιδικης χοληστερινης http://www.ntellos.gr/index.php/arthra/xolisteroli-statines/-----lr---

Link to comment
Share on other sites

Βερα απ οτι εχω διαβασει εδω το ανησυχητικο ειναι οι λιγοτεροι απο 4 ποντοι το χρονο .

Τωρα για τη χοληστερινη ποσο εχετε δηλ και ειναι πολύ ? Διαβασε εδω αν θες για τις φυσιολογικες τιμες τις παιδικης χοληστερινης http://www.ntellos.gr/index.php/arthra/xolisteroli-statines/-----lr---

 

Έχουμε 230περίπου

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το άρθορο για τη χοληστερίνη ήταν τέλειο. Βασικά ήταν λίγο παρηγορητικό για εμένα ... γιατί εμείς είμαστε όντως στην περίπτωση που έχουμε χοληστερίνη πάνω από τα όρια αλλά όχι τραγική.

 

Με έβαλε όμως και σε σκέψεις. Μιλάει για ένα παιδάκι 6χρονών που του έκαναν θεραπεία αυξητικής και είχε χοληστερίνη 250. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι παιδάκια με κοντό ανάστημα συνήθως έχουν και χοληστερίνη πάνω από τα όρια και ανάποδα. ΕΜένα η μητέρα μου και η αδερφή μου έχουν 230 μια ζωή και είναι και οι δύο σύγω στο 1,60. Η αδερφή μου 1,58! Μήπως τελικά αυτά σχετίζονται? Μήπως αυτά τα παιδιά έχουν έλλειψη αυξητικής και γι' αυτό δε μεταβολίζεται καλά το λίπος???

 

Επίσης αυτός λέει ότι κακώς δίνουμε στα παιδιά γαλακτοκομικά χαμηλών λιπαρών. Κι εγώ από τα 2 τους όλα με χαμηλά λιπαρά τα δίνω. Μήπως τελικά θα έπρεπε να δίνω κανονικά τα γαλακτοκομικά? Θα δω και τις εξετάσεις τώρα που έχω κάνει στο παίδον ....

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπονοεί πως εξαιτιας των στατινων το παιδακι ειχε χαμηλη ανάπτυξη και πηρε αυξητικη ορμονη .

Εμεις με διάγνωση ελλειψης αυξητικης πλεον , εχουμε χοληστερινη ολικη 150 .

Τα παιδια εχουν ανάγκη τα καλα λιπαρα για την αναπτυξη τους.

 

Καλα λιπαρά θεωρουνται το βουτυρο (οχι μαργαρινες becel κλπ) ελαιολαδο (ωμο καταπροτιμηση ) αβοκαντο , ξηροι καρποί, γιαουρτακια προβεια (με την πετσα ), τυρια με ολα τους τα λιπαρα (γραβιερες αιγοπροβειες , κασερια ) αβγα , κρεας κ.α . Τωρα αν πρεπει πιει γαλα το παιδι (που εγω δεν το θεωρω απαραιτητο) .καλυτερα να ειναι πληρες κι αν ειναι και μη ομοιογενοποιημενο ακομα καλύτερα .

Μη συνεχιζω γιατι θα βγω off topic :P

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπονοεί πως εξαιτιας των στατινων το παιδακι ειχε χαμηλη ανάπτυξη και πηρε αυξητικη ορμονη .

Εμεις με διάγνωση ελλειψης αυξητικης πλεον , εχουμε χοληστερινη ολικη 150 .

Τα παιδια εχουν ανάγκη τα καλα λιπαρα για την αναπτυξη τους.

 

Καλα λιπαρά θεωρουνται το βουτυρο (οχι μαργαρινες becel κλπ) ελαιολαδο (ωμο καταπροτιμηση ) αβοκαντο , ξηροι καρποί, γιαουρτακια προβεια (με την πετσα ), τυρια με ολα τους τα λιπαρα (γραβιερες αιγοπροβειες , κασερια ) αβγα , κρεας κ.α . Τωρα αν πρεπει πιει γαλα το παιδι (που εγω δεν το θεωρω απαραιτητο) .καλυτερα να ειναι πληρες κι αν ειναι και μη ομοιογενοποιημενο ακομα καλύτερα .

Μη συνεχιζω γιατι θα βγω off topic :P

 

μμμ .... σκ...τά τα έχω κάνει .... εγώ όλα αυτά που λες δεν τα δίνω λόγω χοληστερίνης. Δίνω becel, γιαουρτάκια 2% (εντάξει τα πλήρη γιαούρτια η αλήθεια είναι ότι μου φαίνονται ΠΑΡΑ πολύ βαριά ... εγώ δεν αντέχω να τα φάω ... τα στραγγιστά μιλάω πάντα). Τυρί χαμηλών λιπαρών, εντάξει αβγό και κρέας δίνω κανονικά ... και ξηρούς καρπούς. Γάλα Light 2%

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτι σοβαρό τώρα!!!!!!!! Θέλω κάποια μαμά που να έχει πιο μεγάλο κορίτσι να μου πει πώς ψηλώνουν τα κορίτσια μέχρι να σταματήσει το ύψος τους ... κατά κανόνα βέβαια. Δηλαδή λέμε ότι παίρνουν 5-7πόντους το χρόνο μέχρι την περίοδο. Μετά? Εκείνη τη χρονιά που βλέπουν περίοδο ψηλώνουν απότομα ... τι σημαίνει αυτό... ότι για ένα χρόνο αντί για 5-7πόντους θα πάρουν 10 ας πούμε???

 

ΔΕ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΓΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΤΑ 11-12 (Δε θυμάμαι ακριβώς ... έκτη δημοτικού πήγαινα). Η κόρη μου είναι 1,18 και είναι σχεδόν 7. Πες ότι σε 4μήνες που κλείνει τα 7 θα είναι 1,20 (λέμε τώρα). Μέχρι τα 11 είναι 4χρόνια. Αν παίρνει 6πόντους το χρόνο είναι 24πόντοι δλδ φτάσαμε στο 1,44 ... Στην περίοδο να πάρει και 5-6 πόντους παραπάνω φτάσαμε το 1,50 ... άντε και 2-3πόντους μετά ... μου βγαίνει 1,52-1,53!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου? Ας με διορθώσει κάποιος!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κορη σου ειναι στην 25η καμπυλη Αυτο αντιστοιχει σε υψος ενηλικου (18 ετων ) συμφωνα με τις καμπυλες στο 1.60. (ΔΕς στις καμπυλες υψους κοριτσιων 2-18χρ. σε τι υψος αντιστοιχει η 25η καμπυλη σε ηλικια 18 ετων )

Αν ειναι αναμεσα 25η και 50η τοτε θα γινει απο 160-165 .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...