Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

καλησπέρα.

Οδεύουμε και εμείς να μπουμε στο κλαμπ της αυξητικής.

Η κορη μας 7.1/2 χρονών είναι 113 ποντους και 24 κιλά, τα οποία 3.5 κιλά τα έβαλε σε διαστημα μόλις τεσσάρων μηνών

Κάναμε πριν λιγες μέρες τη δοκιμασία με γλουκαγόνο στην Βιοιατρική στην Παπαδά και βγήκε ότι εχουμε έλλειψη αυξητικής ορμόνης. Τωρα το Σάββατο θα κάνουμε την δευτερη δοκιμασία στην Βιοιατρική στην Κλεάνθους στη Θεσ/νικη, γιατί είμαστε από επαρχία.

Δεν έχω συμβιβαστεί ακόμη με την ιδέα, παρόλο που ο αδερφός μου πριν πολλά χρόνια (γεννηθείς το 1980) είχε κάνει την αντίστοιχη θεραπεία.

Ερωτήματα λοιπόν:- χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη από ειδικό το παιδί;

- ποιά είναι η πιο κατάλληλη συσκευή; Konmar πώς λεγεται η συσκευη που χρησιμοποιείτε;

-το εχετε ανακοινώσει στο περιβάλλον σας;

-πρεπει να προσεχει κάτι στη διατροφή του, μπορεί να γυμνάζεται;

-οι ενέσεις έρχονται καθε μήνα;

Μπορεί να γίνει μία λίστα με ποιούς από εμάς εχουν ξεκινήσει την θεραπεία, πότε και πως βλέπουν τα αποτελέσματα της θεραπείας αυτής ώστε να έχουμε όλοι ένα μπούσουλα;

 

Μήπως θα μπορούσαν οι διαχειριστές να ανοιξουν ένα πρόσφατο θέμα, διότι χάνεσαι από τις 43 σελίδες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων. Εδώ θα είμαστε λοιπόν να τα λέμε

 

 

μαγνητικη εγκεφαλου εχετε κανει??καρυοτυπο?? νομιζω μονον με την δοκιμασια της αυξητικης δεν χορηγειτε στο παιδι ορμονη...δεν σας καθοδηγει παιδοενδοκρινολογος ο οποιος θα παρακολουθει και την πορεια του παιδιου??

 

οσο για τα υπολοιπα που αναρωτιεσαι...οι ανακοινωσεις στο περιβαλλον σου ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε στεναχωρει...και γιατι θα επρεπε να πεις κατι??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ηθελα κι εγώ να ρωτήσω τα μέλη που ήδη έχουν μπεί στη θεραπεία, είναι αλήθεια ότι πλέον το φαρμακείο για την αυξητική έχει μεταφερθεί στο Αττικό νοσοκομείο; αυτό σημαίνει ότι πάμε για συνταγογράφηση στο γιατρό μας και μετά στο φαρμακείο; τα οποία δίνονται πλέον κάθε μήνα;

Κι επίσης όσο αφορά το ποιό φάρμακο θα πάρουμε (εννοώ ποιας εταιρείας) έχουμε εμείς δικαίωμα επιλογής; ή πάμε με όποιο δουλεύει ο γιατρός μας αναγκαστικά;

Ρωτάω αυτό γιατί διάβασα σε κάποιο σχόλιο της 2411konmar ότι αυτό που χρησιμοποιεί είναι βολικό κι εύκολο για τα παιδιά, δεν ξέρω αν μπορούμε να μάθουμε με πμ σε ποιο αναφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Οδεύουμε και εμείς να μπουμε στο κλαμπ της αυξητικής.

Η κορη μας 7.1/2 χρονών είναι 113 ποντους και 24 κιλά, τα οποία 3.5 κιλά τα έβαλε σε διαστημα μόλις τεσσάρων μηνών

Κάναμε πριν λιγες μέρες τη δοκιμασία με γλουκαγόνο στην Βιοιατρική στην Παπαδά και βγήκε ότι εχουμε έλλειψη αυξητικής ορμόνης. Τωρα το Σάββατο θα κάνουμε την δευτερη δοκιμασία στην Βιοιατρική στην Κλεάνθους στη Θεσ/νικη, γιατί είμαστε από επαρχία.

Δεν έχω συμβιβαστεί ακόμη με την ιδέα, παρόλο που ο αδερφός μου πριν πολλά χρόνια (γεννηθείς το 1980) είχε κάνει την αντίστοιχη θεραπεία.

Ερωτήματα λοιπόν:- χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη από ειδικό το παιδί;

- ποιά είναι η πιο κατάλληλη συσκευή; Konmar πώς λεγεται η συσκευη που χρησιμοποιείτε;

-το εχετε ανακοινώσει στο περιβάλλον σας;

-πρεπει να προσεχει κάτι στη διατροφή του, μπορεί να γυμνάζεται;

-οι ενέσεις έρχονται καθε μήνα;

Μπορεί να γίνει μία λίστα με ποιούς από εμάς εχουν ξεκινήσει την θεραπεία, πότε και πως βλέπουν τα αποτελέσματα της θεραπείας αυτής ώστε να έχουμε όλοι ένα μπούσουλα;

 

Μήπως θα μπορούσαν οι διαχειριστές να ανοιξουν ένα πρόσφατο θέμα, διότι χάνεσαι από τις 43 σελίδες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων. Εδώ θα είμαστε λοιπόν να τα λέμε

 

Είμαστε στο ίδιο στάδιο, και βλέπω έχουμε τις ίδιες απορίες,η πρόταση σου με την λίστα πράγματι θα είναι διαφωτιστική αν μπορεί να γίνει, πάντως η δικιά σου απο κιλά τουλάχιστον μου φαίνεται ότι είναι καλή... έτσι δεν είναι?

Νόμιζα ότι αφού το έχεις περάσει το πακέτο με τον αδελφό σου θα σου ήταν πιο εύκολο, εκείνος αλήθεια πως τα πήγε? είχε αποτέλεσμα? πόσα χρόνια ήταν στη θεραπεία?

Θα βοηθούσαν πιστεύω κι αυτές οι πληροφορίες από κάποιον που το έχει περάσει και τέλειωσε, αν είναι φυσικά δυνατόν

Καλή δύναμη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η αυξητικη που διαθετουν ολες οι εταιρείες είναι η ίδια για ευνοήτους λόγους Αλλάζει μόνο η ονομασία και οι συσκευές χορήγησης .Εμας η γιατρος μας, μας άφησε μονους μασ να κανουμε μια έρευνα και στο τέλος μας προτεινε και η ίδια . Πάντως μπορείτε σίγουρα να πειτε την γνωμη σας στον γιατρο σας και να το συζητήσετε μαζί του.

 

Για την λίστα που λέτε και τα αποτέλεσματα να εχετε στο μυαλό σας πως δεν υπάρχει στάνταρ πορεία για όλα τα άτομα που παίρνουν αυξητική . Το πιο σωστό ειναι να υπολογίζεται ετησια η αύξηση στο ύψος .Μηνα μηνα δεν έχει νόημα .Εμεις ας πουμε ,εχουμε σαν στόχο τα 5-7εκ τον χρόνο ( που ειναι οι ποντοι που παιρνει ενα φυσιολογικο παιδι σε αυτη την ηλικία μεσα στον χρόνο ) .

τωρα για την ψυχολογική υποστηριξη εγω θα την έψαχνα ναι ! Ειδικα για μεγαλυτερες ηλικιες απο την δικια μας .Εμεις το καναμε λιγο παιχνίδι και εξηγησαμε με απλα λογάκια το τι θα κανουμε απο δω και πέρα Παντως σε καμια περιπτωση δεν της κρυψαμε την αλήθεια .

Μια καταλληλη συσκευη για όλους δεν υπάρχει . Εξαρτάται απο την ηλικια και το τι ψάχνει ο καθένας .

Το εχουμε ανακοινωσει μονο στους παππουδες και σε πολύ κοντινους μας ανθρωπους. Ομως δεν θα το ελεγα ποτε ας πουμε στις μαμάδες των συμμαθητών της στο παιδικό οσο φιλες κι αν ειμασταν Δεν θα ήθελα αργότερα να μαθευτεί και να την φέρει κάποιος σε δύσκολη θεση η να την κοροϊδέψει ,αύριο μεθαύριο στο σχολείο

Παντως φιλική συμβουλή ειναι σε οσο λιγοτερους τόσο καλύτερα, γιατι όλοι θα εχουν να σου πουν και μια γνώμη και μπορεί να σε ρίξει ψυχολογικά .

Στην διατροφή δεν πρεπει να προσεχει κατι συγκεκριμενο Ισως τα πολλά γλυκά, αλλα αυτο το βλεπεις και το παρακολουθεις στην πορεία .

Η άσκηση θα έλεγα έιναι απαραίτητη , δεν ενδείκνυται απλώς .

Την ορμονη ,μας την συνταγογραφεί η γιατρός και την προμηθευομαστε καθε μηνά απο το φαρμακείο του Παίδων. Οχι δεν εχω ακουσει κατι εγω τουλαχιστον, για το φαρμακειο το Αττικον

Link to comment
Share on other sites

.... παρόλο που ο αδερφός μου πριν πολλά χρόνια (γεννηθείς το 1980) είχε κάνει την αντίστοιχη θεραπεία.

 

Τυχερός ο αδελφός σου, άρχισε την θεραπεία αρκετά μεγάλος*, γιατί οι πρώτες ορμόνες είχαν ανθρώπινη προέλευση και υπήρξε σημαντικός αριθμός ληπτών που προσβλήθηκε -και κάποιοι από αυτούς πέθαναν κιόλας- από την νόσο των τρελών αγελάδων.

Θα είναι από τους πρώτους που πήραν την συνθετική ορμόνη που δεν περικλείει τέτοιους κινδύνους.

 

Ακόμη όμως και πριν από λίγα χρόνια, η κόρη μου πήγε να δώσει αίμα και δεν της το επέτρεψαν, όταν απάντησε καταφατικά στο κατά πόσο της είχε χορηγηθεί στο παρελθόν αυξητική ορμόνη.

Πολύ την στεναχώρησαν, γιατί ήταν για προσφιλές της πρόσωπο.

Προφανώς, η νοσοκόμα που ακολουθούσε το σχετικό πρωτόκολο, δεν γνώριζε την διαφορά των δύο ορμονών (ανθρώπινη-συνθετική), ούτε βέβαια μπορούσε από την ηλικία της να εκτιμήσει το είδος της ορμόνης που της είχε χορηγηθεί.

 

(*) "In 1985, biosynthetic human growth hormone replaced pituitary-derived human growth hormone for therapeutic use in the U.S. and elsewhere."

http://en.wikipedia.org/wiki/Growth_hormone

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω ολο και αυξανομαστε τα μελη!!!

 

αυτο το θεμα υγειας των παιδιων μας , μου ηταν εντελως αγνωστο μεχρι που αρχισα να το ψαχνω.. και το αντιμετωπιζουμε .. τοσοι πολλοι!!

καταθεσαμε το φακελο............... και αναμενουμε!!

σε κανα μηνα θα εχουμε απαντηση!!ελπιζω να μην εχουμε καμια δυσαρεστη εκπληξη και μασ απορριψουν την αιτηση!!

ταλαιπωρηθηκαμε τοσο πολυ και κατατρηπηθηκε το παιδι και εκλαψε ..

και απο την αλλη ειναι τοσο χαμηλη η τιμη της αυξητικη της, που πρεπει να την παρει οπωσδηποτε!!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ολο και αυξανομαστε τα μελη!!!

 

αυτο το θεμα υγειας των παιδιων μας , μου ηταν εντελως αγνωστο μεχρι που αρχισα να το ψαχνω.. και το αντιμετωπιζουμε .. τοσοι πολλοι!!

καταθεσαμε το φακελο............... και αναμενουμε!!

σε κανα μηνα θα εχουμε απαντηση!!ελπιζω να μην εχουμε καμια δυσαρεστη εκπληξη και μασ απορριψουν την αιτηση!!

ταλαιπωρηθηκαμε τοσο πολυ και κατατρηπηθηκε το παιδι και εκλαψε ..

και απο την αλλη ειναι τοσο χαμηλη η τιμη της αυξητικη της, που πρεπει να την παρει οπωσδηποτε!!

 

Με το καλό σας εύχομαι!!

Είναι πάντως πολύ περίεργο, στην αρχή που το μαθαίνουμε προβληματιζόμαστε τόσο πολύ αν πρέπει να μπούμε σε αυτό το μονοπάτι κι όταν τελικά το παίρνουμε απόφαση, παλεύουμε με την επιτροπή αν θα μας εγκρίνουν κι άν όχι γιατί και πότε, μακάρι να έχετε γρήγορα απάντηση και να μην ταλαιπωρηθείτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

έχει μερικές μέρες που μπήκαμε και εμείς στο κλαμπ με την αυξητική,

εμείς κάνουμε με τη συσκευή easypod

είναι ανώδυνη αρχικά αλλά στο τέλος διαμαρτύρατε ακόμη λιγάκι....δύσκολη φάση.

Αποφασίσαμε να μην το ανακοινώσουμε σε πολύ κόσμο, μόνο γονείς και πολύ κολλητούς για έυλογους λόγος. Επίσης στο παιδί δεν το λέω φυσικά την ακριβή αλήθεια, δεν του λέω ότι την παίρνει για να ψηλώσει αλλά αντίθετα του λέω είναι μαγικό φίλτρο-φάρμακο που μερικά παιδιά το παίρνουν για να γίνουν δυνατά και να μεγαλώσουν γρηγορότερα. Τώρα είναι 6 ετών, αργότερα, αν συνεχίσουμε, θα δούμε πως θα το χειριστούμε. Ισώς χρειαστεί και ειδικός αλλά το αφήνω για μετά.

Δεν σας κρύβω ότι είχα και έχω πολλούς ενδοιασμούς για την ασφάλεια του φαρμάκου με τόσα που έχουν ακουστεί, έψαξα και διάβασα άπειρες έρευνες που συνδέουν την αυξητική με χίλια δυο κακά αλλά συμπέρασμα ορισιτικό δεν βγάζει καμιά μελέτη, κάθε paper λέει ναι μεν αλλά....οπότε είμαι σουπερ αγχωμένη για αυτό το θέμα...εσείς το έχετε σκεφτεί;

Link to comment
Share on other sites

eua pap,

 

εχω ψαξει το θεμα που σε απασχολει πιο πολυ απο σελιδες με συντευξεις νεων που πια εχουν τελειωσει την θεραπεια. ηταν ολοι τους πολυ ενθαρρυντικοι και ευχαριστημενοι απο την αποψη οτι οι γονεις τους εκαναν γι αυτους το καλυτερο που μπορουσαν. δεν εχουν καποιο θεμα πια και την προτειναν την θεραπεια εφοσον υπαρχει πραγματικο προβλημα.

 

απο την αλλη και εγω οταν αρχισα να ψαχνω το προβλημα αγχωθηκα φοβηθηκα τρομακρατηθηκα με τις πιθανες παρενεργειες........για να ειμαι ειλικρινης καποια στιγμη με πηραν τα κλαματα ..που παω το αγγελουδι μου??

μετα την επισκεψη μου στην παιδιατρο μας οι ενδοιασμοι μου μειωθηκαν πολυ. η γνωμη τησ??αν ηξερες ποσα παιδια κανουν την θεραπεια στο γυρω περιβαλλον μασ!!παρα πολλα!! οταν ενα παιδι του λειπει η ορμονη , το σωμα του την χρειαζεται και δεν το βλαπτει. το προβλημα υπαρχει οταν το παιδι οταν δεν εχει ελλειψη και του δυνουμε την ορμονη για να γινει ψηλο ενω γονιδιακα ειναι να γινει κοντο!!εχει πολλα παιδια που παρακολουθει πολλα χρονια και κανενα δεν ειχε προβλημα..

 

ΣΤΑΘΗΚΑ ΕΚΕΙ Σ' ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ...ΠΗΡΑ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ!!

 

ελπιζω να παρω την εγκριση...

Link to comment
Share on other sites


    • Μαρια
      13/06/2014 - 11:52 μμ
      Γεια σας
      Κι εγ ω εχω μια κορη τωρα 14 και μισο καιτωρα 1.54 κανουμε αυξητικη απο την πεμπτη δημοτικου μετα απο πολυ αγωνα για να εγκριθει.
      Το παιδι ηταν 1.20 με οστ. Ηλικια 6.
      Ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι βλεπω χαρουμενο το παιδι μου. Δεν θα γινει ποτε 1.60 λογο εφηβιας
      αλλα δεν θα ειναι 1.40.
      Βιωσε πολυ τον ρατσισμο στο σχολειο λογω του υψους της αλλα ευτυχως ειναι δυνατη.
      Οι παιδιατροι που ρωτησα μου ειπαν πως οταν λειπει κατι απο τον οργανισμο το παιρνουμε σε συμπληρωμα τοσο απλα. Αν χρειαζοταν και το αλλο μου παιδι θα του εδεινα .
      Πριν χρονια λεγανε τι ειναι ο μπαμπας τι ειναι η μαμα τι περιμενετε να ψυλωσει?
      Αλλα τωρα ξερω πως δν ειναι ετσι τα πραγματα.
      Δεν ηξεραν το γιατι ηταν κοντος ο μπαμπας η η μαμα και τρεις ειναι οι αιτιες για την ελριψη αυτης της ορμονης η προοροτητα η κληρονομικοτητα κσι η τυχη εμεις τα ειχαμε και τα τρια .
      Μη δισταζετε βοηθηστε τα παιδια σας .Η κοινωνια μας ειναι σκληρη
      Απάντηση

    [*] 50fc2dba64de552121c9f35803b443bd?s=44&d=http%3A%2F%2F1.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D44&r=Gμαρια

    13/06/2014 - 11:39 μμ

    Οπως ανεφερα σε αυτη την ηλικια διαπιστωσαν κ για μενα την ελλειψη αυξητικης ορμονης κ μου χορηγησαν ινσουλινη. Δεν ειναι κατι το τρομερο. Μονο που σαν παιδι δεν το βλεπεις ετσι, φοβασαι. Πλεον ειμαι 29 εχουν περασει 15 χρονια που σταματησα την θεραπεια κ ολα πλεον ειναι μια χαρα. Μην αγχώνεστε η επιστημη εχει προχωρησει πολυ αρκει να το καταλαβετε γρηγορα ετσι ωστε να κανει θεραπεια.

    Απάντηση

    [*] cb4b743bfb8727c5c2d8efbd82ef8d61?s=44&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D44&r=GΜαρία

    14/06/2014 - 12:10 πμ

    Θα ηθελα πολυ να μπορω να πατησω μου αρεσει σε καποια σχολια οπως του αγγελου.. ειμαι 35 και εχω υψος 1.47. Εχω τρομερο κομπλεξ. Αν ηξερα οτι οι γονεις μου μπορουσαν να κανουμ κατι και δεν το εκαναν θα τους μισουσα.. και αφου κανατε τοσες εξετασεις τι νοημα εχει η δευτερη γνωμη..τζαμπα ταλαιπωρια για το παιδι.. και οσο για τις παρενεργειες ας το σκεφτουμε και οταν τους δινουμε ολες αυτες τις ηλιθιοτητες που τρωνε γιατι αυτα ισως να εχουν περισσοτερες.. ελπιζω να εχετε το επιθυμηρο αποτελεσμα..

    Απάντηση

    [*]ΜΕΤΑ απο ΑΥΤΑ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ..:-P:-P:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαγνητικη εγκεφαλου εχετε κανει??καρυοτυπο?? νομιζω μονον με την δοκιμασια της αυξητικης δεν χορηγειτε στο παιδι ορμονη...δεν σας καθοδηγει παιδοενδοκρινολογος ο οποιος θα παρακολουθει και την πορεια του παιδιου??

 

οσο για τα υπολοιπα που αναρωτιεσαι...οι ανακοινωσεις στο περιβαλλον σου ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε στεναχωρει...και γιατι θα επρεπε να πεις κατι??

 

καλησπέρα!!

μαγνητική εγκεφάλου δεν κάναμε αλλά μας είπε η παιδοενδοκρινολόγος να κανουμε για καρυότυπο δεν μας είπε, εχω κάνει ομως εγώ στο παρελθόν για άλλο λόγο..

η άποψη μου είναι ότι δεν θα πούμε τίποτα στο περιβάλλον μας, όπως και για τον αδερφό μου δεν τον γνωρίζει κανείς, ήθελα απλά να δω πως το αντιμετωπίζουν οι άλλες οικογενειες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στο ίδιο στάδιο, και βλέπω έχουμε τις ίδιες απορίες,η πρόταση σου με την λίστα πράγματι θα είναι διαφωτιστική αν μπορεί να γίνει, πάντως η δικιά σου απο κιλά τουλάχιστον μου φαίνεται ότι είναι καλή... έτσι δεν είναι?

Νόμιζα ότι αφού το έχεις περάσει το πακέτο με τον αδελφό σου θα σου ήταν πιο εύκολο, εκείνος αλήθεια πως τα πήγε? είχε αποτέλεσμα? πόσα χρόνια ήταν στη θεραπεία?

Θα βοηθούσαν πιστεύω κι αυτές οι πληροφορίες από κάποιον που το έχει περάσει και τέλειωσε, αν είναι φυσικά δυνατόν

Καλή δύναμη σου εύχομαι!

 

 

θα τα λέμε λοιπόν απο εδώ, αν θέλεις στείλε μου με πμ από που είσαι..

όσο για τον αδερφό μου θα σας τα γράψω αναλυτικά ..

καλή δυναμη να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η αυξητικη που διαθετουν ολες οι εταιρείες είναι η ίδια για ευνοήτους λόγους Αλλάζει μόνο η ονομασία και οι συσκευές χορήγησης .Εμας η γιατρος μας, μας άφησε μονους μασ να κανουμε μια έρευνα και στο τέλος μας προτεινε και η ίδια . Πάντως μπορείτε σίγουρα να πειτε την γνωμη σας στον γιατρο σας και να το συζητήσετε μαζί του.

 

Για την λίστα που λέτε και τα αποτέλεσματα να εχετε στο μυαλό σας πως δεν υπάρχει στάνταρ πορεία για όλα τα άτομα που παίρνουν αυξητική . Το πιο σωστό ειναι να υπολογίζεται ετησια η αύξηση στο ύψος .Μηνα μηνα δεν έχει νόημα .Εμεις ας πουμε ,εχουμε σαν στόχο τα 5-7εκ τον χρόνο ( που ειναι οι ποντοι που παιρνει ενα φυσιολογικο παιδι σε αυτη την ηλικία μεσα στον χρόνο ) .

τωρα για την ψυχολογική υποστηριξη εγω θα την έψαχνα ναι ! Ειδικα για μεγαλυτερες ηλικιες απο την δικια μας .Εμεις το καναμε λιγο παιχνίδι και εξηγησαμε με απλα λογάκια το τι θα κανουμε απο δω και πέρα Παντως σε καμια περιπτωση δεν της κρυψαμε την αλήθεια .

Μια καταλληλη συσκευη για όλους δεν υπάρχει . Εξαρτάται απο την ηλικια και το τι ψάχνει ο καθένας .

Το εχουμε ανακοινωσει μονο στους παππουδες και σε πολύ κοντινους μας ανθρωπους. Ομως δεν θα το ελεγα ποτε ας πουμε στις μαμάδες των συμμαθητών της στο παιδικό οσο φιλες κι αν ειμασταν Δεν θα ήθελα αργότερα να μαθευτεί και να την φέρει κάποιος σε δύσκολη θεση η να την κοροϊδέψει ,αύριο μεθαύριο στο σχολείο

Παντως φιλική συμβουλή ειναι σε οσο λιγοτερους τόσο καλύτερα, γιατι όλοι θα εχουν να σου πουν και μια γνώμη και μπορεί να σε ρίξει ψυχολογικά .

Στην διατροφή δεν πρεπει να προσεχει κατι συγκεκριμενο Ισως τα πολλά γλυκά, αλλα αυτο το βλεπεις και το παρακολουθεις στην πορεία .

Η άσκηση θα έλεγα έιναι απαραίτητη , δεν ενδείκνυται απλώς .

Την ορμονη ,μας την συνταγογραφεί η γιατρός και την προμηθευομαστε καθε μηνά απο το φαρμακείο του Παίδων. Οχι δεν εχω ακουσει κατι εγω τουλαχιστον, για το φαρμακειο το Αττικον

 

καταρχην σε ευχαριστώ για την απάντηση.

η λίστα θα βοηθούσε ίσως να εχουμε μια γενική εικόνα και κυρίως για εμένα να διαπιστώσω αν όλη αυτή η διαδικασία έχει αποτέλεσμα.

τι ηλικία είναι το παιδί σου, κορίτσι ή αγορι, δεν θυμάμαι..

για την αποψη μου αν πρεπει να το ανακοινώνουμε τοποθετήθηκα πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός ο αδελφός σου, άρχισε την θεραπεία αρκετά μεγάλος*, γιατί οι πρώτες ορμόνες είχαν ανθρώπινη προέλευση και υπήρξε σημαντικός αριθμός ληπτών που προσβλήθηκε -και κάποιοι από αυτούς πέθαναν κιόλας- από την νόσο των τρελών αγελάδων.

Θα είναι από τους πρώτους που πήραν την συνθετική ορμόνη που δεν περικλείει τέτοιους κινδύνους.

 

Ακόμη όμως και πριν από λίγα χρόνια, η κόρη μου πήγε να δώσει αίμα και δεν της το επέτρεψαν, όταν απάντησε καταφατικά στο κατά πόσο της είχε χορηγηθεί στο παρελθόν αυξητική ορμόνη.

Πολύ την στεναχώρησαν, γιατί ήταν για προσφιλές της πρόσωπο.

Προφανώς, η νοσοκόμα που ακολουθούσε το σχετικό πρωτόκολο, δεν γνώριζε την διαφορά των δύο ορμονών (ανθρώπινη-συνθετική), ούτε βέβαια μπορούσε από την ηλικία της να εκτιμήσει το είδος της ορμόνης που της είχε χορηγηθεί.

 

(*) "In 1985, biosynthetic human growth hormone replaced pituitary-derived human growth hormone for therapeutic use in the U.S. and elsewhere."

http://en.wikipedia.org/wiki/Growth_hormone

 

ναι αν θυμάται καλά η μαμά μου, περιμένω να μου πει ποτε ακριβώς, την αρχισε σχετικά μεγάλος και για αυτό και έκανε τη θεραπεία για μικρό διάστημα και ευτυχώς δεν ήταν η πτωμαυική. Κατεβαίναμε από επαρχία στο παίδων στην κα Δάκου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

έχει μερικές μέρες που μπήκαμε και εμείς στο κλαμπ με την αυξητική,

εμείς κάνουμε με τη συσκευή easypod

είναι ανώδυνη αρχικά αλλά στο τέλος διαμαρτύρατε ακόμη λιγάκι....δύσκολη φάση.

Αποφασίσαμε να μην το ανακοινώσουμε σε πολύ κόσμο, μόνο γονείς και πολύ κολλητούς για έυλογους λόγος. Επίσης στο παιδί δεν το λέω φυσικά την ακριβή αλήθεια, δεν του λέω ότι την παίρνει για να ψηλώσει αλλά αντίθετα του λέω είναι μαγικό φίλτρο-φάρμακο που μερικά παιδιά το παίρνουν για να γίνουν δυνατά και να μεγαλώσουν γρηγορότερα. Τώρα είναι 6 ετών, αργότερα, αν συνεχίσουμε, θα δούμε πως θα το χειριστούμε. Ισώς χρειαστεί και ειδικός αλλά το αφήνω για μετά.

Δεν σας κρύβω ότι είχα και έχω πολλούς ενδοιασμούς για την ασφάλεια του φαρμάκου με τόσα που έχουν ακουστεί, έψαξα και διάβασα άπειρες έρευνες που συνδέουν την αυξητική με χίλια δυο κακά αλλά συμπέρασμα ορισιτικό δεν βγάζει καμιά μελέτη, κάθε paper λέει ναι μεν αλλά....οπότε είμαι σουπερ αγχωμένη για αυτό το θέμα...εσείς το έχετε σκεφτεί;

 

μονο το εχουμε σκεφτεί...και μας βασανίζει καθε μέρα..

το ερωτημα που θα με βασανίζει σε όλη μου τη ζωή θα είναι αν για λίγους πόντους που θα πάρει το παιδί μου (γιατί σίγουρα πάλι θα θεωρείται κοντό) αξίζει η τοση ταλαιπωρία του για χρόνια και άραγε τι παρενέργειες θα βγούν(αν βγουν) και στο απώτερο μέλλον για αυτό.

Αυτό με βασανίζει και με ποναεί.

Και εχω και τους γιατρούς (παιδίατρος, ενδοκρινολόγος και παιδοενδοκρινόλος) να μου λένε ότι δεν νοείται στο έτος 2015 να μη βοηθήσω το παιδί μου...και να οι τύψεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις που εχουμε ξεκινήσει απο τέλος Οκτωβρίου εχουμε δεί μεγάλη αλλαγη στον σωματότυπο της . Αν μπορουσα να σας βαλω φωτο θα βλεπατε πως μιλάμε για "αλλο " παιδί . Την κοιτάμε με τον σύζυγο και λέμε πως το παιδι μας εκανε επιτελους "πόδια "

Απο μωρο επιτελους μοιαζει με παιδάκι ! Πριν ηταν σαν μια στρογγυλή μπαλίτσα χωρις να ειναι χοντρη (13 κιλά και ύψος 87 εκ) Ξαφνικά ξεπετάχτηκε ! Το μόνο που έχουμε να μας στεναχωρεί ειναι πως παραπονιέται για πόνους στα γόνατα και θέλει συχνά αγκαλιά όταν είμαστε έξω . Για αυτό τον λόγο παίρνουμε πάντα το καρότσι της μαζί .Ειμαστε 3μιση ετών

Link to comment
Share on other sites

ναι απο οτι φαινεται η πρωτη δοκιμασια εδειξε μερική έλλειψη οπως και σε εμάς Απο εκει και πέρα θα σας πει τι θα κάνετε στη συνεχεια η ενδοκρινολόγος σας .

Υπαρχουν πολλες συσκευες και εταιριες που μπορεις να διαλεξεις μαζι με την γιατρο σου . Αυτο που λεει η THEODOSI ειναι πιο γκατζετάδικο Εμεις εχουμε το στυλο που ειναι πιο απλο δεν σου δειχνει δηλ ηλεκτρονικα τοσα πολλά Ισως γιατι εμεις εχουμε πιο μικρη δοση που ειμαστε 3ων ετών . Οσο για τη βελονα , το στύλο εκτοξεύει με πολύ δυναμη την ορμονη και καταφερνει να διαπερνα το δέρμα χωρις βελόνα .Αλλα αυτες ειναι λεπτομερειες που δεν χρειαζονται ακόμα . Οσο για τον φυσιολογικο ορο ηθελα να κανω μια δοκιμη στον εαυτο μου για να δω αν ποναει , ε δεν θα μου βαζαν ορμονη , μου βαλανε φυσιολογικο ορό χαχααα.

Καλη συνεχεια στην μπουμπουλιτσα με την λιγοτερη δυνατη ταλαιπωρία

 

μπορείς να μου πεις πιο ακριβώς χρησιμοποιείς;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις που εχουμε ξεκινήσει απο τέλος Οκτωβρίου εχουμε δεί μεγάλη αλλαγη στον σωματότυπο της . Αν μπορουσα να σας βαλω φωτο θα βλεπατε πως μιλάμε για "αλλο " παιδί . Την κοιτάμε με τον σύζυγο και λέμε πως το παιδι μας εκανε επιτελους "πόδια "

Απο μωρο επιτελους μοιαζει με παιδάκι ! Πριν ηταν σαν μια στρογγυλή μπαλίτσα χωρις να ειναι χοντρη (13 κιλά και ύψος 87 εκ) Ξαφνικά ξεπετάχτηκε ! Το μόνο που έχουμε να μας στεναχωρεί ειναι πως παραπονιέται για πόνους στα γόνατα και θέλει συχνά αγκαλιά όταν είμαστε έξω . Για αυτό τον λόγο παίρνουμε πάντα το καρότσι της μαζί .Ειμαστε 3μιση ετών

 

3,5 ετών και σας έβαλαν ήδη σε πρόγραμμα χορήγησης;;; πρώτη φορά ακούω τόσο μικρή ηλικία, είχατε μεγάλη έλλειψη μήπως;

Link to comment
Share on other sites

κομμαρ μου αυτο με τουσ πονουσ στις αρθρωσεις σαν να το εχω ξανακουσει.. οι υπολοιποι ειχατε αυτο το συμπτωμα με την θεραπεια?? theodosi που την κανεις χρονια την θεραπεια??

και εγω στεναχωρεθηκα kommar μου γιατι η μικρη μου ειναι πολυ υπερκινητικο παιδι και αν ποναει ποιος ακουει την γρινια της.. ειναι και μεγαλη πια ..αντιδραει εντονα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι μετά από καιρό. Κάτι μου λέει ότι προσεχώς θα ενταχθούμε και εμείς στο club. Η κορούλα μου είναι 4 ετών και 5/12 και έχει ύψος 94,5 εκατοστά. Αισθητότατη η διαφορά της με τους συμμαθητές της στο νηπιαγωγείο (προνήπια). Οι μανάδες τους με ρωτούσαν στην αρχή: Καλά, πού το πας αυτό το μικρό; Μας παρακολουθεί κι εμάς παιδοενδοκρινολόγος κι έχουμε ήδη κάνει μια καμπύλη με L-Dopa που είχε απογοητευτικά αποτελέσματα. Η ύψιστη τιμή που έφτασε ήταν 3,8. Τώρα σε ενάμιση μήνα περίπου θα μας ξαναδεί η γιατρός και θα κανονίσουμε τη δεύτερη καμπύλη που από ό,τι συμπέρανα από την πολύ διαφωτιστική συζήτησή σας μάλλον θα είναι με γλυκαγόνη. Θα παρακολούσα τις μαμάδες ή και τους μπαμπάδες των οποίων τα παιδιά πέρασαν από τη συγκεκριμένη δοκιμασία να με διαφωτίσουν και μένα για τις παρενέργειες αυτής της δοκιμασίας. Είχα διαβάσει κάπου ότι μια από αυτές τις δοκιμασίες είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη γιατί μπορεί να προκαλέσει σοβαρά επεισόδια υπογλυκαιμίας! Πρόκειται για τη συγκεκριμένη εξέταση ή για κάποια άλλη; Δε μου φτάνει η στενοχώρια μου για το ύψος του παιδιού, αγχώνομαι και για τη διαδικασία αυτής της εξέτασης. Στην πρώτη με L dopa την έπιασε ναυτία, έκανε εμετούς και της έπεσε η πίεση.

Αυτό που έχω πάντως να πω είναι ότι διαβάζοντας τις επιφυλάξεις σας και τους προβληματισμούς σας νιώθω σαν να ακούω τον εαυτό μου. Πραγματικά είναι ωραίο να συζητάς με ανθρώπους που σε νιώθουν πραγματικά και ας μην τους ξέρεις! Προβληματίζομαι περισσότερο όμως, παρόλο που το χαμηλό ανάστημα της κόρης μου είναι εμφανέστατο, γιατί το περασμένο καλοκαίρι είχα γνωριστεί με μια κυρία που μένει στη Γερμανία και είχε μια κορούλα μόλις 1 εβδομάδα μεγαλύτερη από τη δική μου και με ύψος ακριβώς το ίδιο. Ούτε χιλιοστό δε διέφεραν. Η ίδια δεν έδειχνε να προβληματίζεται καθόλου για το ύψος της κόρης της αλλά και ούτε οι εκεί Γερμανοί γιατροί είχαν επίσης προβληματιστεί. Επιπρόσθετα, πρόσφατα διάβασα μια μεταπτυχιακή εργασία, στην οποία αναφερόταν ότι στην Αμερική και στην Αγγλία τα ποσοστά των παιδιών που παίρνουν αυξητική είναι 1/1.000.000 ενώ στην Ελλάδα είναι 1/1.500!!!!!!!!!! Τι σημαίνουν όλα αυτά; Γι΄αυτό χάνω τον ύπνο μου κάθε βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Η κορούλα μου είναι 4 ετών και 5/12 και έχει ύψος 94,5 εκατοστά.

 

Σύμφωνα με το παλαιό μου excel, η κορούλα σου ευρίσκεται στις -2,07 SDS (τυπικές αποκλίσεις).

Η δική μου, στην ίδια περίπου ηλικία, ήταν 95,7 cm ή 1,78 SDS.

Δες εδώ:

http://s29.postimg.org/dnwedfpjb/SDS.jpg

Στην κανονικά κατανομή το 3% αντιστοιχεί σε -1,88 SDS.

Ευρίσκεται δηλαδή ήδη κάτω από αυτό που λαμβάνεται σαν το "ελάχιστο φυσιολογικό".

 

Πολύ καλά κάνεις και ακολουθείς τον γνωστό δρόμο με όλα όσα δύσκολα και δυσάρεστα συνεπάγονται (ταπεινή μου άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχουμε να μας στεναχωρεί ειναι πως παραπονιέται για πόνους στα γόνατα ...

 

Στην θέση σας θα πετούσα από την χαρά μου...

Τα ανθρώπινα οστά δεν είναι φτιαγμένα από λάστιχο να τα τραβάς και να μακραίνουν.

Όταν η ταχύτητα της αύξησης του μήκους τους είναι υψηλότερη του "κανονικού", οι πόνοι στα άκρα τους (από τα δύο άκρα μακραίνουν) είναι εύκολα εξηγήσιμοι.

Και σου αφήνω σαν άσκηση εφαρμογής της θεωρίας μου, το γιατί παραπονείται για τα γόνατα και όχι την λεκάνη ή τον αστράγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το παλαιό μου excel, η κορούλα σου ευρίσκεται στις -2,07 SDS (τυπικές αποκλίσεις).

Η δική μου, στην ίδια περίπου ηλικία, ήταν 95,7 cm ή 1,78 SDS.

Δες εδώ:

http://s29.postimg.org/dnwedfpjb/SDS.jpg

Στην κανονικά κατανομή το 3% αντιστοιχεί σε -1,88 SDS.

Ευρίσκεται δηλαδή ήδη κάτω από αυτό που λαμβάνεται σαν το "ελάχιστο φυσιολογικό".

 

Πολύ καλά κάνεις και ακολουθείς τον γνωστό δρόμο με όλα όσα δύσκολα και δυσάρεστα συνεπάγονται (ταπεινή μου άποψη).

 

Συγνώμη που επεμβαίνω, αυτό είναι κάποιο διάγραμμα που έχει να κάνει με τις καμπύλες ανάπτυξης? αυτό που χρησιμοποιούν οι παιδοενδοκρινολόγοι? κι αν θα ήθελες το excel που αναφέρεις είναι κάτι που έχεις φτιάξει εσύ?

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το γιό μου που είναι τώρα 6 χρονών με ύψος 105, που μπορώ να βρώ κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα φτιάξει ώς εξής:

Είχα πάρει τα στατιστικά στοιχεία της απογραφής του πληθυσμού των ΗΠΑ από το σχετικό site.

Έχω δώσει το σχετικό λινκ σε παλαιότερη ανάρτηση, γύρισε πίσω να το βρείς.

Τα στοιχεία αυτά παρουσιάζονται σε δύο μορφές:

α) υπό τον τύπο των γνωστών καμπυλών ανάπτυξης

β) για τους ερευνητές, υπό μορφή πίνακα, με βήμα 1 μήνα χρονολογικής ηλικίας, τριών παραμέτρων (L, M, S parameters) και της μαθηματικής σχέσης που συνδέει το ύψος του παιδιού με την απόκλιση από το μέσο, σε SDS.

Εννοείται ότι τα α) και β) δίδονται χωριστά για αγόρια ή κορίτσια

 

Στο excel το δικό μου, για μεγαλύτερη ακρίβεια, κάνω interpolation στις L,M,S παραμέτρους γιατί τα στοιχεία μετρήσεων τα έχω σε ανάλυση ημέρας.

 

Ευχαρίστως θα σου τον έστελνα, αλλά για 2,5 λόγους δεν σου κάνει:

Πρώτος λόγος, έχει φτιαχθεί για κορίτσι.

Δεύτερος λόγος, το interpolation έχει γίνει σε συγκεκριμένες ημερομηνίες ( π.χ περί τα 6 χρόνια βλέπω 3 μετρήσεις στους 69,6-72,5-74,3 μήνες)

Τέλος, ο μισός λόγος είναι ότι τα στοιχεία της απογραφικής υπηρεσίας των ΗΠΑ πρέπει να είναι του 2000 και στο μεταξύ θα πρέπει να έχουν βγεί πλέον προσφατα, εκτιμώ περί το 2010.

 

Καμία σχέση η ακρίβεια αυτής της μεθόδου με τις καμπύλες που χρησιμοποιούν οι γιατροί στην καθ' ημέραν πρακτική τους.

Οι L,M,S παράμετροι δίδονται με 8-9 σημαντικά ψηφία.

Για να αποδόσει όμως πρέπει και οι μετρήσεις ύψους να είναι αντίστοιχης ακριβείας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...