Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

καθε ποτε κανεις την ενεσουλα?

 

καθε μερα μια?? καπου μπερδευτηκα με αυτα που λεει η εγκριση

 

Εμεις κανουμε καθε μέρα με μια μερα ρεπό .

Την δόση που σου λέει την διαιρείς με το 6 και βρίσκεις πόσο θα παίρνει κάθε μέρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα.

κάναμε και τη δεύτερη μέτρηση , η οποία επιβεβαίωσε την πρώτη, δηλαδή έχουμε ανεπάρκεια. Αυτό που δεν ρωτησα το γιατρό είναι αν η έλλειψη αυξ. ορμόνης διακρίνεται σε λίγη, σημαντική,πολύ;; από τις τιμές των εξετάσεων μας δεν κατάλαβα τίποτα.

Αρχές Μαρτίου θα κάνουμε τη μαγνητική και μετά επιτροπή.

Την μαγνητική -για όσους την κάνανε η ερώτηση-., ήταν συνεργάσιμα τα παιδάκια; την κάνατε με μέθη ή χωρίς.

Παρενέργειες μου επιβεβαίωσε ξανά η γιατρός ότι δεν έχει. Διαβήτη, αν έχεις προδιάθεση,λεει, θα κάνεις και χωρίς την αυξητική. Πρέει όμως να προσέχουμε τη διατροφή.

Επίσης έχουμε κρεατάκια και υπερτροφικές αμυγδαλές,και η αλήθεια είναι ότι ήλπιζα η καθυστέρηση ανάπτυξης να οφείλεται σε αυτό, αλλά μάταια. Το θέμα είναι ότι η παιδοενδοκρινολόγος λέει να τα βγάλουμε γιατί με την θεραπεία αθτά θα αυξηθούν, ο ωριλά λεει να μην τα βγάλουμε και οτι δεν είναι απαράιτητο να αυξηθούν. Εχει κάποιος αποψω περί τούτου;

Εσεις σαν γονείς συμβιβαστήκατε με όλο αυτός Εγω προσωπικά πολύ δύσκολα και φοβάμαι μη το περάσω στο παιδί.

 

Τελος επιδή χρωστώ για τον αδερφό μου που έκενε την θεραπεία πριν 22 χρόνα, μετά από λίγες χειρόγραφες σημειώσεις της μαμάςμου σημειώνω τα εξής:

Γεννήθηκε το 1980 και άρχισε θεραπεία όταν ήταν 12 ετών. Σταμάτησε λίγο πριν γίνει 16 ετών, αρχές του 1996.

Στις 25-05-1992 είχε ύψος 1,26 , στις 12-11-1995,λίγο πριν σταματήσει δηλαδή, είχεύψος 1.52.

Περιμενω τα σχόλια σας.

καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

fatsoula,

 

εγω δεν φοβαμαι μη φοβασαι και εσυ.. την εχει κανει και δικος σου ανθρωπος την θεραπεια..

ιδιαιτερα μετα τα στοιχεια του αδελφου σου μαλλον με αγχωσες και με στεναχωρεσες πολυ που δεν ξεκινησα την θεραπεια νωριτερα και με φρεναραν καποιοι..

ας το παρουμε μαθηματικα το θεμα για το δικο μου παιδι.. ειναι 6 και 1.08.

ο αδελφος σου οταν ξεκινησε ηταν 12 και 1.26 και εφθασε σε 4 χρονια (με την θεραπεια)1.52.

αναλογικα η μικρη μου αν δεν εκανα κατι και επαιρνε περιπου τους 4 ποντους(αν τους επαιρνε κιολας) το ετος και εμενα στα 12 θα ηταν περιπου 1.30.τοτε ξεκιναει και περιοδος...ποσο θα εφθανε 1.45?????????? (ουτε!! εγω που ημουν και νταρντανομωρο μετα τα 12 που αδιαθετησα πηρα μολισ 9 ποντους παρακαλω!!) αρα η μπουμπουλιτσα μολισ 1.39??

 

ο αδελφος σου ετσι που τα περιγραφεις .. χωρις την θεραπεια ποσο θα εφθανε στο 1.40? που ηταν και αγορι τα οποια δεν αδιαθετουν και ψηλωνουν και μεχρι τα 18 καποια...

λιγο μπακαλιστικος ο υπολογισμος μου αλλα για μενα ρεαλιστικος..

 

εγω τρεεεεωχω ........ γιατι αργησα νομιζω!!!!!!!!!!!!!

μια πληροφορια ακομα σαν σοι τι ηψη εχετε?? οι γονεις σου? εσυ?? για να δω λιγο και την κληρονομικοτητα.

 

ευχαριστουμε για τισ πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

για γατουλα!!

 

αυτο για το κοντα ποδια εγω δεν το ξερα καπου πιο πιο πανω το ανεφερε η kommar!!!νομιζω σαν συμπτωμα τησ ελλειψης ειχε αναφερει και το παρατεταμενο μετωπο προς τα εξω.

εμεις μετωπο μαλλον δεν εχουμε αλλα κοντα ποδαρακια(οχι πατουσακια επιμενω) παντα ειχαμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επανερχομαι με πιο φρεσκα νεα...

 

κανουμε την θεραπεια αυξ ορμονης στην μικρη που ειναι 5ετων κ 4μηνων με συσκευη στυλο απο τα χριστουγεννα.. η μικρη ναι μεν το πηρε σχετικα νορμαλ αλλα μερικες φορες δυσανασχετει και γκρινιαζει, η ενεση δεν εχω καταλαβει εαν τελικα ποναει και ποσο... μαλλον λιγο εαν κρινω απ τις αντιδρασεις της, μερικες φορες μενει μια σταγονιτσα αιμα και καποιες λιγες φορες εμεινε μικρη μελανια, ενω βεβαια το <<τσιπ>> παντα γινεται με τον ιδιο ακριβως τροπο.

τωρα ενα θεμα ειναι και το ψυχολογικο γιατι ρωταει γιατι το κανουμε, και στην απαντηση για να μεγαλωσει πιο γρηγορα απανταει <<γιατι δεν μεγαλωνα κανονικα? πως εγινα τοσο μεγαλη ενω ειμουνα μια σταλια?>>....

εκει λεμε οτι απλα κανουμε παντα οτι μας λενε οι γιατροι και τελειωνει εκει η κουβεντα.

 

το θετικο ειναι οτι σε 1 μηνα και 10 μερες εχει διαφορα! αποφευγω τις πολλες μετρησεις αλλα μια που εκανα μεσα δεκεμβρη με μια που εκανα τωρα (παντα πρωι βεβαια) εχει περιπου 1,5 με 2 ποντους διαφορα, ενω και στο σουλουπι φαινεται να ειναι λιγοτερο στρογγυλη απο πριν.

 

αυτα προς το παρων

 

* προς μια φιλη που ρωτησε η μαγνητικη γινεται μονο με πληρη ναρκωση..

* και εμεις φοραμε τα ιδια ρουχα εδω και 3 σχεδον χρονια..

* και το στυλο ενεση ειναι γιατι τα διαχωριζεται?

 

υπομονη στους συμπασχοντες...

Link to comment
Share on other sites

david perry απο τα λεγομενα τησ kommar το δικο τησ στυλο δεν εχει βελονα .

γι΄αυτο το διαχωριζω!!!

το δικο σου στυλο εχει βελονιτσα??

 

απαντησε αν μπορεισ γιατι το βραδυ θα μιλησω με την γιατρο μασ

να παραγγειλουμε την συσκευη

 

ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

εχει βελονιτσα απλα δεν φαινεται...

 

http://botsfordse3.adam.com/content.aspx?productId=50&pid=50&gid=511

 

http://www.galaxybeing.com/software/screenshots/nutropinpen1.png

 

ειναι ευκολο και στην αλλαγη φιαλιδιου και στην χρηση...

Link to comment
Share on other sites

http://ferring.gr/product/zomacton/

Εδω φαίνεται πως λειτουργεί χωρίς βελόνα.

Φεύγει με μεγάλη ταχύτητα το φάρμακο και διαπερνα το δέρμα χωρίς βελόνα

Δεν πονάει λιγότερο απλά δημιουργεί λιγότερο άγχος .

Την δοκιμασαμε την συσκευη κι εγω και ο σύζυγος και πράγματι δεν ποναει καθόλου.

 

Ζητα να την δοκιμάσεις κι εσυ mpoumpoylitsa οποια κι αν επιλέξεις

Εμενα μου εφυγε ενα τεραστιο αγχος οταν διαπιστωσα πως το παιδί δεν θα πονάει .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ πολυ για τις αμεσες απαντησεις kommar και davidperry.

τελικα ειπαμε να παρουμε αυτο χωρις την βελονα για αρχη και βλεπουμε..

ας ελπισουμε να το δεχθει καλα η μικρη .. αυτο τωρα ειναι το αγχος μου..οταν το μωρο ειναι 2-3 εκφραζεται πιο δυσκολα..

αν ειναι 5-6 πια δεχεσαι βροχη τις ερωτησεις. θα το κανει και ο αδελφος μου?? γιατι πηγαινω συνεχεια σε γιατρους??

ευχαριστω και παλι!!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως ο γιός μου δεν παραπονιέται οτι πονάει και πολύ σπάνια μπορεί να δούμε καμιά σταγόνα αίμα. Η ενεσούλα γίνεται στα χέρια και και στα πόδια (μπρατσα και μηροί) οπότε γίνεται εναλλάξ έξι ημέρες την εβδομάδα & 1 ρεπό. Σχεδόν ποτέ δεν είχα γκρίνιες για πόνο ή κάτι τέτοιο και όσον αφορά τη συσκευή δεν φαίνεται καθόλου η βελόνίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Νεα στο κλαμπ..

32 μηνων, σωματοδεμινη 49IU/I.. και πρεπει να κανονισουμε τα του παιδων,ραντεβου και το τι αλλο θα σας διαβασω τωρα να δω τι μας περιμενει..:-(

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο εχτες την Χ να της πω ενδοιασμους μου και μηπως πρπει να κανονισουμε τον ελεγχο αυξητικης. Ηταν αρνητικη, παιρνει ποντους τους 6 , η σωματομεδινη της τη θεωρει καλα και γιατι να βαλω το παιδι στη διαδικασια , μου ειπε τα γνωστα αρνητικα, εμετο κουραση ενεσεις κλπ ....αμα θελω εγω οκ αλλα αυτη οχι

και φυσικα κολλησα

πηρε ενα ποντακι ακομα και εφτασε 116, παιρνει τους 6 ποντους το χρονο αλλα στα 2 της ηταν 83 π οποτε οσο και να παρει θα ειναι ενα ετος πισω σε αναπτυξη

τι λετε??

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο εχτες την Χ να της πω ενδοιασμους μου και μηπως πρπει να κανονισουμε τον ελεγχο αυξητικης. Ηταν αρνητικη, παιρνει ποντους τους 6 , η σωματομεδινη της τη θεωρει καλα και γιατι να βαλω το παιδι στη διαδικασια , μου ειπε τα γνωστα αρνητικα, εμετο κουραση ενεσεις κλπ ....αμα θελω εγω οκ αλλα αυτη οχι

και φυσικα κολλησα

πηρε ενα ποντακι ακομα και εφτασε 116, παιρνει τους 6 ποντους το χρονο αλλα στα 2 της ηταν 83 π οποτε οσο και να παρει θα ειναι ενα ετος πισω σε αναπτυξη

τι λετε??

 

 

η καραντζα που παρακολουθει τον μικρο μου, μας εχει πει οτι 5 ποντοι το χρονο ειναι ενα καλο ποσοστο και απλα παρακολουθουμε ...μενω σε αυτο που μας ειπε...

για αυτο που αναρωτιεσαι για το παιδι, οτι στα δυο της δεν πηρε αρκετο υψος, αν ο γιατρος δεν το θεωρει ανησυχητικο, δεν θα το λαμβανα υποψη οσον αφορα τον σημερινο του ρυθμο αναπτυξης...γιατι να βαλεις το παιδι σου σε μια διαδικασια εξετασης, ενω παιρνει τους ποντους που απαιτουνται το χρονο??δεν ξερω, αυτη την σκεψη κανω

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις κλεισαμε ραντεβου με την κα Καραχαλιου. εχετε εμπειρια μαζι της; μου φανηκε πολυ φιλικη απο το τηλεφωνο. Ειναι στο Αγλαΐα,εκει ξεπαγωσε το θεμα με την αυξητικη; χορηγουν πλεον αν χρειαστει;

Link to comment
Share on other sites

γατουλα ποσο καταλαβαινω τους προβληματισμους σου.

 

Δεν ξερω τι να σου πω..

οι 6 ποντοι ετησιως αναμφιβολα ειναι καλοι, ακομα και ο γιος μου που ειναι πρωτο μποι τοσους πια παιρνει ετησιως( 8 ετων).

επισης αναμφιβολα η εξεταση της αυξητικης ειναι ζορικη...αλλα για μενα ηταν νομιζω μονοδρομος φετος!!

πρωτον με ετρωγε ολα αυτα τα χρονια γιατι ειμαστε ψιλο σοι αρα το 1,50 δεν μας ταιριαζε,δευτερον καποια χαρακτηριστικα οπως τα εμφανη κοντα ακρα και τριτον και το κυριοτερο ολα ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΡΝΑΜΕ 5-7 ΠΟΝΤΟΥς ΕΤΗΣΙΩς ΦΕΤΟς ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ 5!!!ΕΠΡΕΠΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΠΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ με ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1.55 ΤΟΣΟ , ΟΣΟ Η ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΧΟΝ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΥΨΟς

ΠΧ 1.45!!

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 1.55!!

ΤΗς fatsoyla πιο πανω ο αδελφος με αυξητικη θεραπαεια 4 ετων και εγινε 1.52(αν δεν την επαιρνε ποσο θα εφθανε?).εμενα με ουτε 5 ποντους ετησιως που θα εφθανε?

 

οπωσ και να εχει την τεταρτη χτυπαω την πρωτη δοση της θεραπειας(αλλο αγχοσ πως θα το δεχθει το παιδι). θελω να δω τα ετησια αποτελεσμα .

 

6 ποντοι ειναι καλοι αν συνεχισει να τους παιρνει, αν σταματησει τρεχα!!

θα δω και τα ετησια αποτελεσματα... να δω αν αξιζει για σενα ..

 

εδω θα μαστε θα τα λέμε..

 

το μονο σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

theodosi ο μικρος σου απο τοτε που κανει την θεραπεια ποσους ποντους παιρνει ετησιως??

 

Ο γιός μου από τότε που ξεκίνησε την θεραπεία παίρνει 6-8 πόντους ετησίως.

Link to comment
Share on other sites

γατουλα ποσο καταλαβαινω τους προβληματισμους σου.

 

Δεν ξερω τι να σου πω..

οι 6 ποντοι ετησιως αναμφιβολα ειναι καλοι, ακομα και ο γιος μου που ειναι πρωτο μποι τοσους πια παιρνει ετησιως( 8 ετων).

επισης αναμφιβολα η εξεταση της αυξητικης ειναι ζορικη...αλλα για μενα ηταν νομιζω μονοδρομος φετος!!

πρωτον με ετρωγε ολα αυτα τα χρονια γιατι ειμαστε ψιλο σοι αρα το 1,50 δεν μας ταιριαζε,δευτερον καποια χαρακτηριστικα οπως τα εμφανη κοντα ακρα και τριτον και το κυριοτερο ολα ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΡΝΑΜΕ 5-7 ΠΟΝΤΟΥς ΕΤΗΣΙΩς ΦΕΤΟς ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ 5!!!ΕΠΡΕΠΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΠΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ με ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1.55 ΤΟΣΟ , ΟΣΟ Η ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΧΟΝ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΥΨΟς

ΠΧ 1.45!!

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 1.55!!

ΤΗς fatsoyla πιο πανω ο αδελφος με αυξητικη θεραπαεια 4 ετων και εγινε 1.52(αν δεν την επαιρνε ποσο θα εφθανε?).εμενα με ουτε 5 ποντους ετησιως που θα εφθανε?

 

οπωσ και να εχει την τεταρτη χτυπαω την πρωτη δοση της θεραπειας(αλλο αγχοσ πως θα το δεχθει το παιδι). θελω να δω τα ετησια αποτελεσμα .

 

6 ποντοι ειναι καλοι αν συνεχισει να τους παιρνει, αν σταματησει τρεχα!!

θα δω και τα ετησια αποτελεσματα... να δω αν αξιζει για σενα ..

 

εδω θα μαστε θα τα λέμε..

 

το μονο σιγουρο

 

Την θεραπεία με αυξητική όσο νωρίτερα την ξεκινήσεις, εφόσον υπάρχει ένδειξη τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχεις. Αν φτάσεις στο σημείο να την ξεκινήσεις εφόσον το παιδί έχει μεγαλώσει πολύ τότε τα αποτελέσματα είναι φτωχά. Ο άντρας μου την τελευταία φορά που πήγα στο Αγλαία για να πάρει αυξητική συνάντησε ένα παιδί που με την χορήγηση αυξητικής είχε φτάσει 1,75 και συνέχιζε την θεραπεία γιατί το επέτρεπε ακόμη η οστική του ηλικία. Επίσης να σας ενημερώσω οτι προς το παρόν τα προβλήματα με το Αγλαία Κυριακού και την χορήγηση αυξητικής έχουν διευθετηθεί και παίρνουμε τα σκευάσματα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

παντως αν ημουν στην θεση σου γατουλα και ηθελα να φυγω απο την ιδεα θα εκανα την δευτερη δοκιμασια ΓΙΑ ΑΡΧΗ με το L DOPA.

H ΠΡΩΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΝΕΣΗ Η ΟΥΣΙΑ 3 ΩΡΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ(ΖΑΛΑΔΑ ΕΜΕΤΟ ΠΤΩΣΗ ΠΙΕΣΗΣ ΚΑΙ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΙΜΟΛΗΨΙΕΣ)!

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ (L DOPA) ΟΧΙ ΜΕ ΕΝΕΣΗ ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ ΕΙΝΑΙ 2ΩΡΗ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ.ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ..

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω πως όσο πιο νωρις τόσο καλύτερα.

ο αδεφόςμου άργησε πολύ.

και εμείς αργήσαμε, παρόλο που η γιατρός για πάνω από δυο χρόνια μας είπε να κάνουμε την εξέταση.

οντως η δεύτερη δοκιμασία είναι πιο εύκολη.

Την άλλη Δευτερα κάνουμε μαγνητική, χωρίς μέθη, και μετά επιτροπή.

Αυτό που με τρωει τωρα είναι ότι δεν εχω πει ακόμη τίποτα στη μικρή.

ούτε για τη μαγνητική.

ειναι παιδί που τα κραταει μέσα της και δύσκολα εκφράζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα κληρονομικό. Η αιτία που το προκαλεί δεν είναι πάντοτε η ίδια και δεν σημαίνει οτι τι παιδί το έχει κληρονομήσει από το περιβάλλον του. Εμείς στην οικογένεια μας σίγουρα δεν είμαστε πολύ ψηλοί αλλά τουλάχιστον 3-4 γενιές πίσω δεν είχαμε παρόμοιο περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...