Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Mpoumpoulitsa εγω ειχα παει ιδιωτικά στην Χ γιατι βαριόμουν τη ταλαιπωρία στο νοσοκομειο , μιας κ το ποσο το παιρνουμε πισω απο την ιδ. ασφαλιστική. Σιγουρα βλεπει παντως κ εκτος... ο Αυγουστος δυσκολος μηνας λογικα ειναι σε αδεια πολλοι, σιγουρα θα ξερει κ η Βερα κ η γατα να σου πουν που τις βλεπει...

 

Νομίζω νορμαλ ηταν η τιμη στο ιδιωτικό αν θυμαμαι καλα 50? θα σε γελασω ομως πανε πολλοι μηνες...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φιλοι καλησπερα,

 

τηλεφωνησα σημερα την χαρμαναδαρη στο κινητο και μου ειπε οτι θα ειναι απο 2 σεπτεμβρη να κλεισω ραντεβου!! οκ θα το κλεισω ιδιωτικα να κανουμε σωστη δουλεια και οχι του 2 λεπτου οπωσ στο αγλαια κυριακου!!

για αλλο λογο του γιου μου σημερα πηγα στο περιφερειακο μασ νοσοκομειο και πετυχα μια φοβερη παιδιατρο που απο την μια με ενθουσιασε ο επαγγεματισμος τησ οι γνωσεις της και η υπομονη τησ ,και απο την αλλη με εριξε σε θλιψη!!αφου εξετασε τον γιο μου ενταξει προτεινε ο ανδρασ μου να τη ρωτησουμε πως βλεπει το υψος τησ μικρης μας(εξω απο την πορτα τησ ειχε ενα χαρτι που εγραφε γραφονται συνταγεσ για αυξητικη ορμονη).μετραει τη μικρη 1.07 5 χρονων 8 μηνων!!

 

ειναι λιγο απαντα , το παιδι χρειαζεται παρακολουθηση πρεπει να γινουν εξετασεισ , οστικη!!χαρηκε που της ειπα οτι το παιδι το παρακολουθουμε εχουμε κανει τα παντα ..το μονο που μενει να γινει ελεγχοσ ειναι η αυξητικη!!

ενταξει μας λεει και η αυξητικη ειναι μια ορμονη αλλα αν το παιδι την χρειαζεται.. το θεμα ειναι οι εγκρισεις..

εκει την διακοπτω και της ολα αυτα που συζηταμε και ακουγονται γυρω απο την χορηση και την ασυδοσια καποιων γιατρων που μας εφτασε στο σημείο να απορριπτονται οι θεραπειεσ των παιδιων μας!!

 

συμφωνησε και η ιδια και μου ειπε οτι ακομα και εκεινησ το πλαφον εχει τελειωσει. μπορει και γραφει μεχρι 10. μετα το συστημα την σταματαει.αν ζητησω δηλαδη εγω εσυ ο διπλα δεν θα μπορει να μου δώσει!!

 

 

Ε ΓΚΛ Η ΜΑ ΤΙΚ Ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?? ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?? ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΝΑΝΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΕ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΤΟΥς ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΡΑΤΣΑ!!! ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ!!

 

ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ: ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑς ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΑ!! ΟΥΤΕ ΕΓΚΡΙΣΕΙς ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!! . ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ Η ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΕΙΤΕ ΜΗΝΙΑΙΑ!! ΠΕΡΙΠΟΥ 600 Η ΔΟΣΗ!!

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΠΜΥΛΕς Η ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Η ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΛΥΝΟΤΑΝ ΥΠΟΘΕΤΩ!!

 

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ARGINI ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟ Η ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ..

 

Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟς ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΨΕΛΛΙΣΕ ΗΤΑΝ : ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΡΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΩς Σ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ??

 

 

ΤΟ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ??

Link to comment
Share on other sites

μετα την σημερινη μου εμπειρια καταλαβα κατα πολυ την συμπεριφορα των γιατρων του παιδων .εχουν παρει γραμμη να μην ωθουν τα παιδια προσ αυτην την ακριβη θεραπεια ακομα και αν τους ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΝΕΕΣ ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ!! ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!

 

Η παραπάνω παιδιατρος μου ειπε επισης οτι, οτι ειναι να γινει πρεπει να γίνει εως 6-7 ετων. Μετά είναι σχετικά αργά.

το ιδιο μου ειπε και η δικια μας παιδιατρος οσο πιο νωρις τοσο περισσοτερα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να "παρηγορηθείς" η δική μου 5 χρονών 8 μηνών ήταν 102,3 εκατοστά και μας έλεγαν όλων των ειδών τις μ@λ@κίες (έως ότι ήταν ψυχολογικό μας είπαν και φάγαμε 6 μήνες, μία φορά την εβδομάδα συνεδρία με παιδοψυχολόγο, για να γνωματεύσει ότι δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα).

Δεν θέλω να σε αναστατώσω, αλλά το όσο νωρίτερα - τόσο αποδοτικότερη η πιθανή θεραπεία, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ αληθές.

Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, θα έπαιρνα το αεροπλάνο μόλις έκοψε την καμπύλη του 3%.

Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχει πλαφον στη συνταγογραφηση των φαρμακων για τον καρκίνο που πεθαινουν ανθρωποι , τι να λεμε τωρα ...

mpoumpoulitsa εχεις παει σε αλλον ενδοκρινολογο ? Γιατι δεν κανεις ιδιωτικα μια καμπυλη αυξητικης να δεις τι γινεται ?

Μπορει να τα εχεις σκεφτει ηδη ολα αυτα αλλα ειλικρινα αισθανομαι το αγχος και την αγωνια σου Η δικη μου μεγαλη κορη ειναι 5 ετων και 6 μηνων και ειναι 1.10 εκ

 

Συζητησα με την ενδοκρινολογο το ενδεχομενο να ΜΗΝ μας χορηγησουν την αυξητικη και με διαβεβαιωσε πως το παιδι εαν τη χρειαζεται θα την παρει 1000%

Της ειπα πως μπορει εαν βγει οριακα να μην μας την εγκρινουν και μου ειπε πως εχει δει περιπτωσεις που δοθηκε εγκριση με 9 αυξητικη ορμονη (!)

 

Κατι αλλο που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ειναι το επιπλεον αγχος που μου εχουν προσθεσει φιλοι και συγγενεις σχετικα με το ποσο επικινδυνη ειναι η αυξητικη ορμονη και το ποσα προβληματα μπορει να προκαλεσει στο μελλον

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν ολα αυτα , με μια συντομη ερευνα στο διαδικτυο βρηκα πως ειναι εντελως ακινδυνη Με στεναχωρει που αναγαζομαι να απολογουμαι κιολας γιατι το παιδι μου θελω να εχει μια φυσιολογικη αναπτυξη οπως ολα τα παιδια Δηλαδη τι νομιζουν ολοι αυτοι πως εχουμε το βιτσιο να δουμε την κορη μας 1.70 ?

 

Ρωταω μηπως ξερει καποιος εδω . Η ελλειψη αυξητικης περα απο το προφανες (χαμηλο αναστημα ) μπορει να προκαλεσει κι αλλα προβληματα ?

Κι αν το παιδι μου παραμένοντας εκτος καμπυλων φτασει στο 1.50 ως ενηλικας , οπως δειχνουν ολα τα δεδομενα ως τωρα ,αξιζει τον κοπο για 5 ποντους να το υποβαλλω σε τετοια ταλαιπωρια

 

Σημερα καναμε την δευτερη καμπυλη με λ ντοπα και σφιχτηκε η καρδια μου να την βλεπω να κλαιει και να χτυπιεται , να θελει να πεταξει την πεταλουδα , να μην θελει να πιει το φαρμακο , να το κανει εμετο ... και υστερα να ειναι μισοκοιμησμενη στην αγκαλια μου (υπο την επιδραση του φαρμακου ) ανορεκτη και ακεφη . Ειμαι φορτισμενη συναισθηματικα απο ολα αυτα παρα πολύ και μπορει να ζητω απαντησεις που κανεις δεν μπορει να μου τις δωσει ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΦΙΛΕ NMICHA ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΙΚΑ . ΕΙΣΑΙ ΠΙΑ Η ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ FORUM.. ΕΞΑΛΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΝΑΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!

KOMAR ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΩΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ.. ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ . ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΟΡΜΟΝΗ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΟΡΜΟΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ , ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ..ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΣ!!

 

ΑΠΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ FORUM ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟς Η ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΖΩΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..

 

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΟΥ ΤΗς ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΤΑΝ 12 ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΙΑ (ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΙΧΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ 10ΧΡΟΝΗς ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙς ΠΟΥ ΤΗς ΕΓΙΝΑΝ )!! ΣΤΑ 12 ΑΡΧΙΣΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΗΡΕ ΒΑΡΟΣ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕ ΣΤΑ 15.

ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ?? ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ??(ΗΤΑΝ ΕΦΗΒΗ ΚΑΙ ΕΜΟΙΑΖΕ ΠΑΙΔΙ)!!

 

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΜΑΚΑΡΙ Η ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΕΙ!!

 

ΓΙΑΤΙ Η ΦΙΛΗ ΠΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΕ ΦΑΚΕΛΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ?? ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ?

 

ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ Η ΕΓΚΡΙΣΗ ΔΙΝΟΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ..

 

ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΕΠΑΡΧΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΑΛΙ.. Η ΚΑΡΑΤΖΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ?? ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΘΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΩΝ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ, ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΑ... ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΘΟΥΝ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΦΑΚΕΛΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΙ ΘΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ 1.50 ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ? ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΝMICHA Η ΚΟΡΗ ΕΦΘΑΣΕ 154-155 ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ..

 

ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ? ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΧΤΥΠΗΣΕ 7-8 ΠΟΝΤΟΥς!! Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΦΕΤΟΣ ΠΗΡΕ ΜΟΛΙΣ 3!!!

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...

Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλησπερα,

 

τηλεφωνησα σημερα την χαρμαναδαρη στο κινητο και μου ειπε οτι θα ειναι απο 2 σεπτεμβρη να κλεισω ραντεβου!! οκ θα το κλεισω ιδιωτικα να κανουμε σωστη δουλεια και οχι του 2 λεπτου οπωσ στο αγλαια κυριακου!!

για αλλο λογο του γιου μου σημερα πηγα στο περιφερειακο μασ νοσοκομειο και πετυχα μια φοβερη παιδιατρο που απο την μια με ενθουσιασε ο επαγγεματισμος τησ οι γνωσεις της και η υπομονη τησ ,και απο την αλλη με εριξε σε θλιψη!!αφου εξετασε τον γιο μου ενταξει προτεινε ο ανδρασ μου να τη ρωτησουμε πως βλεπει το υψος τησ μικρης μας(εξω απο την πορτα τησ ειχε ενα χαρτι που εγραφε γραφονται συνταγεσ για αυξητικη ορμονη).μετραει τη μικρη 1.07 5 χρονων 8 μηνων!!

 

ειναι λιγο απαντα , το παιδι χρειαζεται παρακολουθηση πρεπει να γινουν εξετασεισ , οστικη!!χαρηκε που της ειπα οτι το παιδι το παρακολουθουμε εχουμε κανει τα παντα ..το μονο που μενει να γινει ελεγχοσ ειναι η αυξητικη!!

ενταξει μας λεει και η αυξητικη ειναι μια ορμονη αλλα αν το παιδι την χρειαζεται.. το θεμα ειναι οι εγκρισεις..

εκει την διακοπτω και της ολα αυτα που συζηταμε και ακουγονται γυρω απο την χορηση και την ασυδοσια καποιων γιατρων που μας εφτασε στο σημείο να απορριπτονται οι θεραπειεσ των παιδιων μας!!

 

συμφωνησε και η ιδια και μου ειπε οτι ακομα και εκεινησ το πλαφον εχει τελειωσει. μπορει και γραφει μεχρι 10. μετα το συστημα την σταματαει.αν ζητησω δηλαδη εγω εσυ ο διπλα δεν θα μπορει να μου δώσει!!

 

 

Ε ΓΚΛ Η ΜΑ ΤΙΚ Ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?? ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?? ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΝΑΝΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΕ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΤΟΥς ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΡΑΤΣΑ!!! ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ!!

 

ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ: ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑς ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΑ!! ΟΥΤΕ ΕΓΚΡΙΣΕΙς ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!! . ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ Η ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΕΙΤΕ ΜΗΝΙΑΙΑ!! ΠΕΡΙΠΟΥ 600 Η ΔΟΣΗ!!

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΠΜΥΛΕς Η ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Η ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΛΥΝΟΤΑΝ ΥΠΟΘΕΤΩ!!

 

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ARGINI ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟ Η ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ..

 

Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟς ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΨΕΛΛΙΣΕ ΗΤΑΝ : ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΡΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΩς Σ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ??

 

 

ΤΟ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ??

 

Εγω δεν καταλαβα γιατί έκανε το σχόλιο αυτό για την κόρη σου. Το ύψος της είναι στο 15 % τουλάχιστον αν διαβαζω καλά τις καμπύλες. Παλιά ήταν πιο πάνω (πχ όταν γεννήθηκε σε τι ποσοστό ήταν); Εσείς είστε ψηλοί; Εμένα αυτό που μου είπαν οι ενδοκρινολόγοι σε Ελλάδα αλλά και Βελγιο είναι ότι αν το παιδί είναι σταθερό σε μια καμπύλη εντός ορίων (άρα η ανάπτυξη του είναι σταθερή) και η καμπύλη αυτή είναι "σύμφωνη" με το ποστοστό που βγαίνει με βάση το ύψος των γονιών δεν ανησυχούμε.

Όσον για το πλαφόν τι να πω, τραγικό. Δεν υπάρχει καμοιά βεβαιότητα ότι την παίρονυν τα παιδιά που την χρειάζονται περισσότερο. Αντι για πλαφόν καλύτερα να είχαν ξεκάθαρα κριτήρια για να μην κάνει ο κάθε γιατρός του κεφαλιού του.

Link to comment
Share on other sites

Η κα Καρατζα ειναι και στο Μητερα αλλα εχει και ιατρειο στο Ψυχικο . Το Χωρεμιο οπου εγινε η πρωτη καμπυλη δεν λειτουργει πλεον(προφανως γι αυτο δεν απαντουσαν και στο τηλ μπουμπουλιτσα ) , οποτε καναμε την 2η στη βιοιατρικη και πληρωσαμε την συμμετοχη μονο .

Προσφατα γνωστο παιδακι μας απο επαρχια ηρθε στην Αθηνα εκανε ολες τις καμπυλες και τη μαγνητικη και πηρε εγκριση χορηγησης μετα απο 3 μηνες . Κανει θεραπεια εδω και 3 μηνες , πηρε ηδη 3 εκατοστα . Η μαμα ειπε πως παει πολυ καλα απλα εχει πονακια στα ποδαρακια μερικες φορες . Το παιδακι ειναι 4ων ετων και ειναι εκτος καμπυλων . Το εκτος καμπυλων μαλλον παιζει καθοριστικο ρολο απ οτι καταλαβα ...

Η κορη μου στις καμπυλες τις ελληνικες και του ΠΟΥ ειναι ακριβως κατω απο την τελευταια . Αν συνεχισει να μενει εκει συμφωνα με τις καμπυλες αυτες θα γινει 150 εως 153 γι αυτο αναφερω τα παραπανω .

Link to comment
Share on other sites

εμενα η κορη μου κατω απο τισ καμπυλεσ δεν εχει πεσει ποτε.. ακομα ..

 

παρολα αυτα απο τοτε που γεννηθηκε ειναι στην προτελευταια με σκαμπανευασματα ανα καιρους προτελευταια τελευταια .

απο 1.5 ετων που πηγε παιδικο ηταν μακραν το πιο κοντο παιδι στο σχολειο το ιδιο και νηπιαγωγειο.

παρολα αυτα επαιρνε τουσ μινιμουμ 5 ποντουσ ανα ετοσ.

καπου ειχα διαβασει οτι πρεπει να ψαχνετε για το υψοσ του παιδιου εφοσον :παιρνει βαροσ και οχι υψος αν σταματησει να παιρνει τουσ 5 ποντουσ και το υψοσ του παιδιου δεν ταιριαζει με το υψοσ των γονεων!!

ο γιοσ μας απο τοτε που γεννηθηκε ειναι μονιμα εκτος καμπυλων τοσο ψηλο παιδι!! το δικαιολογει απολυτα το ιστορικο τησ οικογενειας!! εγω 1.68 ο μπαμπασ 1.81 ο ενασ θειοσ 1.90 και ο αλλοσ 1.85 και οι γονεισ μας ψηλοι και αυτοι.

απο παντα επαιρνε ευκολα βαροσ και με το σταγονομετρο υψος.

 

αυτη τη φορα δεν πηραμε ουτε τουσ 5 ποντουσ μολισ 3!! αλλη μια φορα να εχει τετοια πτωση θα πεσει κατω αποτισ καμπυλες. την εχουν περασει παιδια στο σχολειο με γονεισ κατω απο 1.60.

 

επειδη προκειται για πολυ εξυπνο παιδι θεωρω οτι στο επομενο διαστημα ιδιαιτερα οταν παει δημοτικο θα αρχισει να το καταλαβαινει απο μονη τησ. το σχολικο περιβαλλον ειναι ιδιαιτετα σκληρο(το γνωριζουμε ολοι). ο χιωτησ ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει οτι οταν το παιδι πεσει κατω απο τουσ 5 ποντους ετησιως να την ξαναφερεισ αμεσως!! Προφανως απο τα σχολια σου kommar η επιτροπη περιμενει να πεσει κατω απο τι ς καμπυλες να μεινει πολυ καιρο εκει to παιδι και μονο τοτε δινει την εγκριση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βασικό κριτήριο χορήγησης είναι σε δύο μετρήσεις, χρονικά απομεμακρυσμένες μεταξύ τους, να ευρεθεί το παιδί κάτω από την καμπύλη του 3%, με ενδείξεις επιδείνωσης της απόκλισης αυτής.

Το πρώτο είναι αρκετά σαφές, το δεύτερο σηκώνει πολύ υποκειμενισμό ο οποίος συνήθως καταλήγει στο «να δούμε πως θα πάει τους επόμενους έξι μήνες και τα ξαναλέμε».

Όλα τα υπόλοιπα (δοκιμασίες, οστικές ηλικίες κ.λ.π) είναι για να μην φύγει η ειδικότητα από τους ενδοκρινολόγους στους γεωμέτρες.

 

Η δεύτερη μου κόρη κυμάνθηκε μεταξύ καμπυλών 20% και 10%.

Ούτε προς στιγμήν δεν σκέφθηκα να βαδίσω στον ίδιο δρόμο, γιατί έβλεπα το ψυχολογικό κόστος στην μεγάλη.

Τα παιδιά που παίρνουν την ορμόνη είναι σε ψυχολογία όμοια με όσα παίρνουν ινσουλίνη για τον διαβήτη.

Πάντα μένουν με το παράπονο: «Γιατί να συμβεί αυτό σ΄ ΕΜΕΝΑ;»

 

Το παραπάνω κριτήριο είναι σωστά σταθμισμένο γιατί το μάτι δεν «βλέπει» μέτρα και εκατοστά.

Βλέπει τυπικές αποκλίσεις από τον μέσο όρο.

 

Αυτό όμως που ΔΕΝ πρέπει να γίνεται, είναι να χάνεται άσκοπα χρόνος μετά το σημείο Τ=0.

Δείτε πόσα χρόνια μας πήρε εμάς το κάτω από το 3% μέχρι να χορηγηθεί η ορμόνη:

http://s11.postimg.org/kucbc9sfn/Growth_Curve.jpg

http://s29.postimg.org/dnwedfpjb/SDS.jpg

Σημείωση για την δεύτερη καμπύλη

Στην κανονικά κατανομή το 3% αντιστοιχεί σε -1,88 τυπικές αποκλίσεις.

Δηλαδή "έκοψε" την 3%, προς τα κάτω, 6 χρονών περίπου.

Η θεραπεία άρχισε 4,5 χρόνια αργότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

nmicha στην πρωτη καμπυλη φαινεται καθαρα το ποσο κατω απο τις καμπύλες ηταν το παιδι ... Δηλαδη ξεκινησατε θεραπεια 10μισο σταματησε στα 14 και ξαναπηρε με δικια σας πρωτοβουλια ,αν καταλαβα ,καλα στα 14μιση εως τα 15 περιπου και τοτε ηταν που το παιδι μπηκε στις καμπυλες ουσιαστικα !

Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά τα κατάλαβες 2411konmar, εκτός από μια μικρή λεπτομέρεια (λόγω δικής μου παράληψης).

Συνεχίσαμε μέχρι τα 16α γενέθλιά της, όταν η ταχύτητα αύξησης ύψους είχε πέσει κάτω από το 1,5 cm/έτος.

Συνέταξα το γράφημα ένα χρόνο νωρίτερα, με σκοπό να δείξω στους Γερμανούς γιατρούς που μου συνταγογραφούσαν την ορμόνη, την ορθότητα της συνέχισης της θεραπείας.

 

Την εποχή εκείνη, το 1,5 cm/έτος, κατά NHS και τον Αυστραλιανό αντίστοιχο κώδικα, εθεωρείτο σαν το όριο της ευεργετικής επίδρασης της χορήγησης πρόσθετης ορμόνης.

Μεταγενέστερα το "τσίμπησαν" λίγο προς τα πάνω, στα 2,0 cm/έτος.

Έχω δημοσιεύσει τα σχετικά links, αν και εσείς ευρίσκεστε πολύ-πολύ μακρυά από αυτό το σημείο.

 

Και δύο χρήσιμα αναγνώσματα:

1) Από: http://press.endocrine.org/doi/full/10.1210/jcem.85.11.6984

με τίτλο: "Consensus Guidelines for the Diagnosis and Treatment of Growth Hormone (GH) Deficiency in Childhood and Adolescence"

 

.... It is recognized that short stature is often the only feature present. Criteria to initiate immediate investigation include:

1) severe short stature, defined as a height more than 3 sd below the mean;

2) height more than 1.5 sd below the midparental height;

3) height more than 2 sd below the mean and a height velocity over 1 yr more than 1 sd below the mean for chronological age, or a decrease in height sd of more than 0.5 over 1 yr in children over 2 yr of age;

4) in the absence of short stature, a height velocity more than 2 sd below the mean over 1 yr or more than 1.5 sd sustained over 2 yr; this may occur in GHD, presenting in infancy, or in organic acquired GHD;

5) signs indicative of an intracranial lesion;

6) signs of MPHD; and

7) neonatal symptoms and signs of GHD......

 

2) Από: https://kigs.pfizer.com/sites/kigs.pfizer.com/files/sites/kigs/files/userfiles/Overnight%20newsletter.pdf

με τίτλο: "KIGS 20 Years Investigatorsʼ Meeting"

 

....An important finding clearly seen in KIGS data, is that the longer the duration of GH treatment before puberty, the greater the height gain over baseline (Figure 1). Prepubertal height gain is strongly predictive of total height gain, as is growth during the first year of treatment, highlighting the importance of early diagnosis and appropriate clinical interpretation. Overall, said Professor Reiter, KIGS data have confirmed that GH treatment increases final height (Ranke et al. 2007). Important predictors of outcome include:

• height at start of GH treatment (the taller the better)

• age at start of treatment (the younger the better, allowing maximum duration of prepubertal treatment)

• the stature of the parents (the taller the better)

• first-year responsiveness to GH (the greater the better)

• degree of GH deficiency (the greater the severity of deficiency the better)......

 

Η κόρη μου μεταξύ 5 και 6 χρονών "έχασε" 0,6 τυπικές αποκλίσεις (sd) ύψους.

Σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της παρ. 3 του πρώτου λινκ έπρεπε να ενταχθεί σε πρόγραμμα τότε και όχι 4,5 χρόνια αργότερα, όταν είχε ήδη εισέλθει στην εφηβεία.

Τα αποτελέσματα θα ήταν πολύ καλύτερα, όπως παραδέχονται σοβαροί ερευνητές στο δεύτερο λινκ.

Link to comment
Share on other sites

N MICHA συγνωμη για την αδιακρισια αλλα τωρα μου κινησες την περιεργια με την δευτερη σου κορη.

αναφερεις οτι η δευτερη σου κορη κινιοταν στην 10 με την 20 καμπυλη και ποτε δεν εκανες κατι..

 

τι υψος εχει φθασει τωρα? ποσους ποντουσ επαιρνε το χρονο?

γενικα ειστε χαμηλου, μετριου, υψηλου αναστηματος??

η mpoumpoulitsa μου απο τοτε που γεννηθηκε ηταν στην 10 καμπυλη. 14 μηνων επεσε στην 3 καμπυλη. μετα ξανα ανεβηκε στη 10 (10+ 10- παει)!!. παρολα αυτα ειναι το πιο κοντο παιδι του σχολειο.

πως εξελιχθηκε η πορεια της? μοιαζει η περιπτωση τησ δευτερησ κορησ σου με την δικη μου??με ανησυχει που δεν ταιριαζει καθολου με το υψοσ τησ οικογενειασ και που φετοσ πηρε το λιγοτερο υψος που εχει ποτε παρει 3 ποντους...

 

απο την αλλη αν συνεχισει ετσι και δεν πεσει κατω απο την 3 καμπυλη αμφιβαλω αν θα ασχοληθουν μαζι μου ωστε να παρει εγκριση χορηγησησ.. ασ κανω την εξεταση και θα δουμε ..

 

n micha επειδη εκτιμω πολυ τις γνωσεισ σου και την γνωμη σου απαντησε μου σε παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μέσο ύψος μας, για κορίτσι, είναι 1,595 m. (πραγματικό, χωρίς κλεψιές προς τα άνω)

Δεν την έχω μετρήσει, αλλά συγκρίνοντάς την οπτικά με την γυναίκα μου, πρέπει να είναι κάπου συν-πλην 1,58m.

Πρέπει να υστερεί περί την μισή τυπική απόκλιση από το στατιστικά αναμενόμενο ύψος της.

Αν κρίνει κανείς από το γεγονός ότι τα παιδιά σήμερα ξεπερνούν αρκετά το ύψος των γονέων τους, κάτι θα "κληρονόμησε" και αυτή, σε πολύ ηπιότερο όμως βαθμό από αυτόν της μεγάλης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τα εχεις σκεφτει ηδη ολα αυτα αλλα ειλικρινα αισθανομαι το αγχος και την αγωνια σου Η δικη μου μεγαλη κορη ειναι 5 ετων και 6 μηνων και ειναι 1.10 εκ

 

 

Εμένα 5ετών και 6μηνών ήταν 1,11 και όλοι με λένε υπερβολική που το ψάχνω!!!! Κι εγώ η χαζή τους ακούω ... δεν ξέρω τι να κάνω! Και η Γατούλα :-P υπερβολική με λέει! Η κόρη μου είναι στο 20-25% αλλά εμάς το ύψος μας είναι 1,63 και 1,85. Κανονικά με βάση τα ύψη μας το παιδί θα πρέπει να γίνει γύρω στο 1,67 αλλά ούτε 1,60 δεν τη βλέπω ... Εϊναι ήδη σχεδόν 7χρονών και με αγχώσατε που μου λέτε ότι ό,τι είναι να γίνει πρέπει να γίνει μέχρι 6-7!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 5ετών και 6μηνών ήταν 1,11 και όλοι με λένε υπερβολική που το ψάχνω!!!! Κι εγώ η χαζή τους ακούω ... δεν ξέρω τι να κάνω! Και η Γατούλα :-P υπερβολική με λέει! Η κόρη μου είναι στο 20-25% αλλά εμάς το ύψος μας είναι 1,63 και 1,85. Κανονικά με βάση τα ύψη μας το παιδί θα πρέπει να γίνει γύρω στο 1,67 αλλά ούτε 1,60 δεν τη βλέπω ... Εϊναι ήδη σχεδόν 7χρονών και με αγχώσατε που μου λέτε ότι ό,τι είναι να γίνει πρέπει να γίνει μέχρι 6-7!

 

Βερα εγω για την μεγαλη δεν ανησυχω αλλα για τη μικρη, η οποια ειναι 3 χρονων σε 2 βδομαδες και ειναι 86 περιπου εκατοστα .Απο περυσι εως τωρα πηρε 3 ποντους μονο .

Την μεγαλη που ειναι σαν εσας τη θεωρω μια χαρα . (ειμαστε 166 και 170 ο συζυγος )

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά για την mpoumpoulitsa:

Χρονολογική ηλικία: από 96 έως 158 μηνών

Μέγιστο ύψος: -0,9950 sd -> 16%

Μέσο ύψος: -1,1085 sd -> 13,4%

Ελάχιστο ύψος -1,3888 sd -> 8,2%

 

Ψυχολογική υποστήριξη στην ΒΕΡΑ:

Καλά κάνεις και το παρακολουθείς, γιατί είσαστε μεν πάνω από:

2) height more than 1.5 sd below the midparental height;

αλλά συμβαίνουν και κάτι βουτιές, όπως τα Γιαπωνέζικα Zeros στον Β΄ΠΠ.

Link to comment
Share on other sites

Εμας ευχηθειτε μας καλή τυχη ... αυριο βγαινουν και οι τιμες απο τη 2η καμπυλη αυξητικης

 

Την μετρησα σημερα και σαν να πηρε 2 ποντους .Ειναι συμφωνα με δικης μου μετρηση 86 εκ. και ειναι 36 μηνων περιπου .

Link to comment
Share on other sites

Εμας ευχηθειτε μας καλή τυχη ... αυριο βγαινουν και οι τιμες απο τη 2η καμπυλη αυξητικης

 

Την μετρησα σημερα και σαν να πηρε 2 ποντους .Ειναι συμφωνα με δικης μου μετρηση 86 εκ. και ειναι 36 μηνων περιπου .

 

Σου εύχομαι να παρουσιάζει απλά καθυστέρηση στην εκκίνηση της γραμμικής περιόδου αύξησης ύψους.

Επεξήγηση:

Μέχρι τα δύο χρόνια συν/πλην αποσβένυται η πρώτη περίοδος αύξησης ύψους που αποτελεί την ουρά της κυήσεως και η οποία (η περίοδος της κύησης) είναι αξεπέραστη σε ταχύτητα (50 εκ μέσα σε 9 μήνες).

Στο μεταξύ, έχει ξεκινήσει η γραμμική περίοδος και η μετάβαση από την μία στην άλλη παρουσιάζει ομαλή συνέχεια

Μικρή πιθανότητα μεν (the long shot που λένε οι Εγγλέζοι), αλλά υπάρχει περίπτωση η γραμμική περίοδος να ξεκίνησε καθυστερημένα και στην συνέχεια να εξελιχθεί ομαλά.

 

Τέλος δύο γενικές συμβουλές από μέρους μου:

α) Αξιόπιστες μετρήσεις ύψους γιατί θα σου χρειασθούν στο β).

β) Εσείς οι γονείς του κοριτσιού θα πάρετε την καλύτερη απόφαση γιʼ αυτό και όχι ο/η οποιαδήποτε γιατρός. Για να το κάνετε αυτό πρέπει να είσαστε ενημερωμένοι.

Στρωθείτε λοιπόν στο διάβασμα.

Ταπεινή μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

Ψυχολογική υποστήριξη στην ΒΕΡΑ:

Καλά κάνεις και το παρακολουθείς, γιατί είσαστε μεν πάνω από:

2) height more than 1.5 sd below the midparental height;

αλλά συμβαίνουν και κάτι βουτιές, όπως τα Γιαπωνέζικα Zeros στον Β΄ΠΠ.

 

χα χα χα ... λες δλδ να κάνω απλή παρακολούθηση προς το παρόν και όσο κινούμαστε στο 20-25 να μην κάνω κάτι άλλο?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

galat αν καταλαβα καλα τυπικη αποκλιση ειναι το ποσο απεχουν οι μετρησεις ενος παιδιου απο τον μεσο ορο . Δεν καταλαβα καλα τι εννοεις να σου πω την αληθεια . Ισως ο nimicha να μπορει να σου απαντησει .

 

Τα νεα μας ηταν τα αναμενομενα . Η υψηλοτερη τιμη στην νεα προκληση ηταν 3μιση και ηταν στον 0 χρονο , πριν παρει δηλαδη το φαρμακο της διεγερσης .Αλλο κι αυτο πάλι ... Μετα το φαρμακο διεγερσης εφτασε στον ασσο σε ολους τους χρονους.

 

Την μετρησε η παιδιατρος και την εβγαλε 87εκ. Εξακολουθει να ειναι εκτος αλλα για μισο ποντο θα μπει.

 

nimicha ελπιζω να εισαι ακομα στο καμπινγκ και να μας διαβαζεις :)

H μικρη γεννηθηκε προωρη στις 32μιση βδομαδες οποτε αυτο το οποιο γραφεις για καθυστερηση της γραμμικης περιοδου διακυμανσης του υψους θα μπορουσε να μας συμβαινει.

Θα μπορουσε ή τωρα με τις 2 παθολογικες καμπυλες αυτο απορριπτεται ? Αυτο ειναι η απορια μου

Διαβαζω σε ελληνικα και αγγλικα οτι βρω απο google αλλα ακρη δεν εχω βγαλει .Εχεις κατι να προτείνεις?

Τωρα σε παω αρκετα πισω αλλα εσεις 3 ετων ποσο ησασταν στο υψος?

 

Αλλη ερωτηση ...Μετα και την 2η παθολογικη καμπυλη ακολουθει μαγνητική σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...