Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

mpoumpoulitsa θα έλεγα καλά είναι να συμβουλευτείς και ειδικό (περαν της παιδιάτρου αν σε ανησυχεί). Εγώ βρήκα ότι οι ενδοκρινολόγοι είναι πολύ καλοί στο να κρίνουν να παρακολουθήσουν αυτό το συγκεκριμένο θέμα ειδικά αν υπάρχει ορμόνικο πρόβλημα (και προσβάσιμοι ιδιωτικά). Για αναπτυξιολόγο δεν το εψαξα (θα πήγαινα σε αναπτυξιολόγο αν ανησυχούσα για άλλα αναπτυξιακά θέματα) (Σε κάθε περιπτωση οι ειδικότητες εχουν καποια σχεση μεταξύ τους)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σαφως και δεν στηριχτηκα ποτε στην γνωμη τησ παιδιατρου μου!!

 

απο μονη μου πηρα την πρωτουβουλια να παω στο παιδων την πρωτη χρονια στην βλαχοπαπαδοπουλου (αναπτυξιολογο) και στην συνεχεια την αλλη χρονια στον χιωτη ενδοκρινολογος(η απαντηση του οτι αφου παιρνει καθε χρονο 5-6 ποντους να μην την ξαναπαω αν παρει λιγοτερους να του την ξαναπαω)!!

 

εννοειται εχουμε κανει ολεσ τι σ αιματολογικες υψηλες τιμες οστικη σωματοπεδινη..!!

 

μονο στην χαρμανδαρη δεν εχουμε πΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΧΑΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ..!!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΤΙς ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟΥς 5-6 ΠΟΝΤΟΥΣ.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΙ???

 

ΕΜΕΝΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΥς 5-6 ΠΟΝΤΟΥς ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ 5 ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?? ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ??ΠΕΡΙΜΕΝΕ ...ΠΕΡΙΜΕΝΕ.. ΠΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΤΣΙΜΠΙΣΕ ΤΑ 5-6 ΠΟΝΤΑΚΙΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ..

ΤΟ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ?? ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΚΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΤΑΞΕΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ 5ΧΡΟΝΑ Η 6 ΧΡΟΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΜΩΡΑ(ΣΩΜΑΤΙΚΑ)!!!!

 

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟΙ -ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ...ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΞΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ..5ΠΟΝΤΟΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ!!

 

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΗ ΠΙΑ!!!!ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΣΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ (ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΝ!! ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΗΠΩΣ ? ΛΟΓΩ ΚΟΣΤΟΥΣ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΙΑ..

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαμβαινω καλά οι εξετάσεις είναι εντάξει όσοναφορά στις ορμόνες και η ανάπτυξη της ακολουθεί τις κα πύλες, απλώς τις πιο χαμηλες οι οποιες όμως δεείναι στα όρια του φυσιολογικού. Οιγιατροί δεν θα σου δώσουν λύση στο πρόβλημα γιατί δεν θεωρουν ότι έχει πρόβλημα. Παρόμοια στοιχεία έχει και η κόρημου. Είδα γιατρους στην Ελλάδα και Βέλγιο. Τα ίδια μουείπαν ειδικά στο Βέλγιο ενας καθηγητης παιδοενδοκρινολογίας κορυφαίοςτην βρήκε φυσιολογικότατη και με έπεισε τουλάχιστον στην λογική μου σκέψη να μην ανησυχώ. Τωρα όταν την βλέπω ανάμεσα σε άλλα να φαίνεται πολυ πιο μικρή με πιάνει το παράπονο ανησυχία μερικές φορές. Αλλά το δουλεύω με τον εαυτό μου γιατί το παιδί δεν εχει πρόβλημα. Αλλωστε από αυτά που άκουσα για πιθανές παρενέργειες θα απέφευγα να δώσω στην κόρη μου ορμόνες αν δεν ήταν άκρως απαραίτητο. Νομίζω ότι είναι μια από τις περιπτώσεις που τηρούνται πρωτόκολλα στην Ελλάδα ,που πάνω κάτω είναι διεθνή, και όχι για οικονομικους λόγους αλλα κυριως για την ασφάλεια τωνπαιδιών. Αν αμφιβάλεις βέβαια μπορεις να πάρεις και άλλη άποψη από ιδιώτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

jannis μια που εχεις ασχοληθει με το θεμα θα το εκτιμουσα αν μου εγραφες ποιοεσ ειναι οι πιθανες παρενεργειες που σου ανεφεραν απο την χορηγηση τησ ορμονων... σου τις ανεφερε γιατροσ ...τισ διαβασες σε καποιο site?

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕΡΦΑΡΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ INTERNET ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ . ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ FORUM .

 

JEN ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕς ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ??ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΟ ΜΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ..

 

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ NMICHA (ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΗΣ) ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΠΟΝΤΟΙ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ 4 ΜΟΝΟ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΥΨΟΣ?? ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ 10 ΚΑΜΠΥΛΗ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΤΙ ΥΨΟΣ ΕΧΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΗΓΟ ΣΑΣ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΤΕΛΙΚΟ ΥΨΟΣ?

 

ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ενα ΑΛΛΟ SIΤΕ http://www.eimaimamma.gr με εμπειριεσ μαμαδων που ηδη κανουν την θεραπεια. αναφερει μια μαμα για παιδι 8 ετων 1.12 υψοσ και σε λιγοτερο απο χρονο πηρε 12 ποντους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο παραπανω site αναφερονται πολλα σχολια γυρω στα 35!(ριξτε μια ματια)!! τοσο απο μαμαδες που κανουν την θεραπεια και βλεπουν θεαματικα αποτελεσματα οσο και απο ενηλικεσ κοπελεσ που εχουν ηδη τελειωσει την θεραπεια με επιτυχια !!

 

καπου αναφερει και μια περιπτωση κοπελασ που δεν εκανε κατι ειναι 28 ετων και υψοσ 1.45!!

 

για να ειμαι ειλικρινησ τωρα που το σκεφτομαι εχω περιπτωση τετοια στο φιλικο μου περιβαλλον. 2 αδελφες η μικρη 1.60 και η μεγαλη 1.45(φοραει παιδικα αθλητικα και ουτε καν

την ζωη της εχει φτιαξει)..

Link to comment
Share on other sites

http://www.eimaimama.gr/2013/06/elleipsi-auksitikis-ormonis.html

 

στην πρωτη σελιδα εμφανιζονται 5-6 σχολια αλλα συνολικα ειναι 23 .προχωρηστε παρακατω που λεει περιηγηση στα σχολια προηγουμενα σχολια για να τα διαβασετε ολα. νομιζω εχουν ενδιαφερον!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

JEN EXEI ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ?? ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ?? ΚΑΙ ΚΑΝΑΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ?

 

ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ 1 ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ Η ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΤΟΥ 7.7 ΜΕ ΚΑΤΩΤΕΡΟ 10....

 

ΠΟΣΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΣΑΣΤΑΝ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ? ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 1.05 ΚΑΙ 5ΕΤΩΝ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jannis μια που εχεις ασχοληθει με το θεμα θα το εκτιμουσα αν μου εγραφες ποιοεσ ειναι οι πιθανες παρενεργειες που σου ανεφεραν απο την χορηγηση τησ ορμονων... σου τις ανεφερε γιατροσ ...τισ διαβασες σε καποιο site?

 

Οχι δεν έχω συζητήσει σε λεπτομέρια με γιατρό για τις παρενέργειες, γιατί πείστηκα ότι δεν χρειάζετε ναα ανησυχω αν και τώρα έχω αρχίσει ότι ίσως θα έπρεπε να κάνει και ένα τεστ. για αυτό. Απο ότι είχα διαβάσει παλιά υπάρχουν σίγουρα παρενέργειες αν καποιος παίρνει χωρίς να έχει έλλειψη της ορμόνης. Για παιδιά που έχουν έλλειψη και παίρνουν υπήρχαν ανησυχίες για αυξημένες πιθανότητες καρκίνου αλλά οι έρευ νες έδειξαν ότι αυτό μπορει να ισχύει μακροπρόθεσμα. Δεν νομίζω ότι έχει ειπωθεί κάτι σιγουρα για αυτό αλλά προσωπικά με φοβίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα ,

Οταν λετε προκληση αυξητικης εννοειτε καμπυλη αυξητικης ?

Μας στελνουν για καμπυλη αυξητικης και για καρυοτυπο λογω χαμηλου αναστηματος (30 μηνων -84 εκ.)

Οσα παιδακια εχουν θεμα με το υψος σας ζητησε ο ενδοκρινολογος να κανουν και καρυοτυπο ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή 2411konmar, Η καμπύλη αυξητικης αλλα και ο καρυοτυπος είναι μεσα στο πακετο των εξετασεων που γινονται για την διερευνηση του χαμηλου αναστηματος. Και δικός μου γιος διαγνωστηκε με πλήρη ανεπαρκεια αυξητικης ορμονης σε ηλικια 2 χρονων. Καναμε τοτε ολες τις εξετασεις και μας χορηγήθηκε αυξητικη ορμονη την οποια παίρνουμε μεχρι σημερα που ειναι 10 ετων και συνεχιζουμε. Βεβαια συνεχιζει να είναι κοντούλης αλλα τουλαχιστον εντος φυσιολογικων οριων. Ειναι περιπου 10 ετων 1,30 μ. και 29 κιλα. Βρισκεται κοντα στην 10η θέση στις καμπυλες και γενικότερα εχει ενα σταθερο ρυθμο αναπτυξης. Με την θεραπεία δεν εχουμε κανενα προβλημα περα από το οτι μας εχει κουρασει η μακροχρονια διαρκρια της, η ατελειωτη γραφειοκρατια και οι εξετασεις 2 φορες το χρονο. Σου ευχομαι οι εξετασεις σας να ειναι καλες και να μην χρειαστει να προχωρησετε σε θεραπεια!!

Link to comment
Share on other sites

THEODOSI ευχαριστω πολύ για την απάντηση . Η προκληση ειναι το ιδιο πραγμα με την καμπυλη τελικα ? Δεν εχω καταλαβει ?

Επισης μπορει η ελλειψη αυξητικης να προκαλει προβληματα στον υπνο ? Η μικρη ξυπνα συνεχως και κοιμαται πολύ λιγοτερο απο αυτο που πρεπει για την ηλικια της ..

Link to comment
Share on other sites

THEODOSI ευχαριστω πολύ για την απάντηση . Η προκληση ειναι το ιδιο πραγμα με την καμπυλη τελικα ? Δεν εχω καταλαβει ?

Επισης μπορει η ελλειψη αυξητικης να προκαλει προβληματα στον υπνο ? Η μικρη ξυπνα συνεχως και κοιμαται πολύ λιγοτερο απο αυτο που πρεπει για την ηλικια της ..

 

ΑΚΡΙΒΩς ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ φιλη μου. Η ελλειψη υπνου οδηγησε στην παυση της παραγωγης της αυξητικης ορμονης. Συνεβη στο οικογενειακο μας περιβαλλον και αυτο μας ειπε κορυφαιος γιατρος. Το παιδι κοιμοταν μετα τις 11, ξυπνουσε στη νυχτα, φτερα η αυξητικη ορμονη :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή μπορει και η χαμηλή ανάπτυξη να οφειλεται και στο οτι το παιδι κοιμαται λιγο και ξυπνα συνεχεια την νύχτα ? Απίστευτο ! Αν ισχυει αυτο τοτε εξηγουνται πολλά στη δική μας περιπτωση .

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώνη, Εdinburgh αλλά αυτό είναι πάρα πολύ γενικόλογο και αν δεν δώσες διευκρινίσεις μόνο συγχιση μπορεί να προκαλέσει στο τόπικ.

 

Τι παει να πει εξαφανίζεται η ορμόνη αν δεν κοιμούνται... μπορεί να μην φτάνει τα μέγιστα επίπεδα ίσως αλλα δεν βγάζει και πόδια και φεύγει, προφανώ συνηπήρχαν κι αλλοι λόγοι στο παιδακι το γνωστό σας/

 

Τα περισσότερα παιδια ειναι μέχρι τα 3 τους ξενύχτηδες δεν έχουν ομως αναστολη στο ύψος τους...

 

Το σίγουρο είναι οτι ο καλός ύπνος βοηθάει πολύ στην εκκριση της αυξητικής το αντίθετο δεν ειναι δεδομένο.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

2411 komar αναφερεις οτι ειστε 30 μηνων και σας στελνουν για εξετασεις αυξητικησ και καρυοτυπο? ποιοσ σασ παρακολουθει ?? πηγατε στο παιδων?? γιατι εμενα η μικρη 30 μηνων ηταν μολις 4 ποντουσ πανω απο εσας μολις 88,5 και καναμε μονο εξετασεις . αν και ηθελα να προχωρησω στην καμπυλη..

 

οσο για τα ωφελη του υπνου κανεισ δεν μπορει να τα αμφισβητησει. παρολα αυτα εχω το παραδειγμα μπροστα μου . ο γιοσ μου μεχρι 3,5 ξυπνουσε 2 φορεσ το βραδυ(καθε μερα) και κοιμοταν 10. παρολο που ειχε διακοπεσ ο υπνοσ του η αυξητικη δεν εκανε φτερα!! επαιρνε 2 ποντουσ το μηνα καποιοσ μηνεσ πηρε 4 ποντους και ειναι τοσο ψηλο παιδι που ειναι εξω απο τισ καμπυλεσ. σε αντιθεση με την κορη μου

Link to comment
Share on other sites

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=4&id=1626&st=2

 

 

ενδοκρινολογος στο αγλαια κυριακου.πολυ αναλυτικη αναφορα στο θεμα που μας καιει!!ποτε πρεπει να αρχισουν να το ψαχνουν οι γονεισ κτλ..

 

οταν τα παιδια δεν ψηλωνουν οπωσ τα συνομιληκα τουσ, οταν παχαινουν μονο και δεν ψηλωνουν.. ωραια νομιζω τα λεει κιαι πολυ αναλυτικα...

 

 

καλη ανασταση!!

Link to comment
Share on other sites

Xρόνια πολλά σε όλους!

mpoumpoulitsa μας παρακολουθει η κα Καρατζα .

Την μετρησε ορθια πρωτη φορά και απογοητευτικα γιατι φανηκε πως ειναι πολύ εξω απο τις καμπυλες.

Ισως γι αυτο να μας συστησε πληρη ελεγχο .

Η διαφορά δε απο τα συνομήλικα ειναι εμφανεστατη..

Η δικια μου μικρη ξυπνα και 4 φορες το βραδυ και γκρινιαζει πολύ εως οτου ξανακοιμηθει. Γι αυτο και με προβληματισε το θεμα του υπνου και αυξητικης. Ειναι αυτο που λενε ο υπνος θρέφει τα μωρα...

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους κ απο εμενα...θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει να μου πει, απο την ωρα που θα στειλουμε τα χαρτια στην επιτροπη για την εγκριση χορηγησης αυξητικης, ποσος χρονος πετναει?

Κ ποια ειναι η διαδικασια μετα?

Ευχαριατω

Link to comment
Share on other sites

2411 kommar εψαξα και ειδα οτι η καρατζα ειναι στο ΠΑΙΔΩΝ ΜΗΤΕΡΑ. ΕΚΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ?? ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝ/ΣΗ ΜΕ ΚΑ ΚΑΡΑΤΖΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΠΜΥΛΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ. ΕΚΕΙ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ??

 

ΕΠΙΣΗΣ ΤΜΗΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΠΑΙΔΩΝ. (ΚΟΣΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ).ΓΙΑ ΤΗΝ MPOUMPOULITSA ΕΧΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ...

 

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ..

Link to comment
Share on other sites

Η Καρατζα επέμενε να την κανω στο Παιδων . Μαλιστα μιλησε η ιδια και εκλεισα ραντεβου για Ιουνιο .

Η μικρη μου εχει διαγνωση και για κοιλιοκακη επισης . Μου ανεφερε επισης πως το μετωπο της μικρης μου ειναι λιγακι προτεταμενο πραγμα που ειναι συνηθισμένο οπως ειπε σε παιδακια με ελλειψη αυξητικης .

Η μπουμπουλιτσα σου ποσο ειναι ? Εμενα η μεγαλη μου που εγινε 5 ετων τον Μαρτιο ειναι 17 κιλα και 1.10 περιπου .

Η μικρη ειναι 11 κιλα και 84 ποντους :(

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ !! ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΑς

 

ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ?? ΠΟΥ ?? ΠΟΙΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ?? ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ..

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ THEODOSI ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ..

 

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΝΥΠΟΜΟΝΑ!!

Link to comment
Share on other sites

2411 ΚΟΜΜΑΡ!!!

 

 

Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΤΣΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΑ 5 ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ 1.05 ΚΑΙ 19.200.

 

ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΑΝΑΜΕΤΡΗΣΑ ΣΧΕΔΟΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΟΝΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 1,06. ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΚΑΡΑΤΣΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΤΟ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ?? ΕΣΥ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ Η ΣΕ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΗΣ ΕΞΩ??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...