Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

εγω μεχρι 3-3.5 ξαπλα χαχα ακομα και η χαρμαναδαρη ....βγαζαμε 2π πανω δε τους χαριζουμε δεν εχουμε και πολλους

επισης ......πρωινη μετρηση και μονο εεεε

κανε μια καινουργια και απο περιεργεια μερα και ξαπλα σα παιχνιδι

ορθια τεντωμενη καλα απλα ειναι σε μια ηλικια που δε τεντωνονται τοσο καλα και για αυτο και η διαφορα στο ορθιο ξαπλα

απο την αλλη μεταξυ του 2-3 αν ειναι ορθια και τα δυο ειναι 4.5 π αρα πολυ οριακο ...οποτε δωσε τα 3 μηνακια στη μικρη μηπως σου κανει κανα πεταγμα!!!!

 

ΥΓ ....διορθωνεις τικερακι :D

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το διορθωσα!Υποτιθεται οτι το εφτιαξα σημερα για καλυτερα και απο το αγχος μου το εφτιαξα λαθος.....

 

Θα την ξαπλωσω και θα την μετρησω με μεζούρα. Εννοεις οριακο για ψαξιμο? Με τις δικες μας μετρησεις που ειναι πιο ηρεμη και ορθια βεβαια. Τον δευτερο χρονο εχει παρει 5.5-6 ποντους. Ειναι βεβαια πιο κοντουλα ακομη και απο πολυ μικροτεα παιδακια, και μην μου πεις οτι παιζει ρολο το υψος των γονεων, με παρομοιο με μας σωματοτυπο οι γονεις, μικροτερο κοριτσι και της ριχνει πανω απο 10 ποντους

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

η μπουμπουλιτσα σε βαρος παει σφαιρα!! αφου την προσεχω κιολασ οχι γαρυδακια και αλλα τετοια!! 4.9 μηνων 103 υψος 18500 κιλα. ευκολα κιλα και με το ζορι υψος...

 

αν αρχισω να το ψαχνω παλι θα παω στην χαρμαναρη κατευθειαν!!

 

στο παιδων δυσκολα θα ξαναπαω!!εχουμε παει ηδη δυο φορεσ και τιποτα....

 

μαλλον αδιαφορη η διευθυντρια του τμηματοσ ηθελε να μασ ξεπεταξει σε 5 λεπτα!! γιατι ακολουθουσε το αλλο ραντεβου!!

 

αφου τοσο πολυ νευριασε ο αντρασ μου .... που λεει δεν ξαναπαμε θα πληρωνουμε και θα πηγαινουμε εξω..

 

στο παιδων μασ ειπαν οι εξετασεισ καλεσ φυσιολογικεσ και δεν κανουμε τιποτα!! εμεις τουσ ειπαμε οτι μασ παραξευνευει οτι εμεισ ειμαστε ψηλοι και οτι το υψοσ τησ μικρησ δεν δικαιολογηται..

 

συμφωνησε μαζι μασ οτι το υψοσ τησ μικρησ δεν ταιριαζει με το δικο μασ αλλα δεν κανουμε τιποτα αλλο τωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

α!!! μια κοπελα στο παιδων που ηταν διπλα στην αναπτυξιολογο δεν ξερω πια ηταν μασ ειπε μονο να κανει ενα αθλημα σιγουρα το παιδι εντονο κατα προτιμηση γιατι ετσι λεει ενεργοποιηται περισοτερο η αυξητικη ορμονη!!

 

ο χιωτησ που πηγα το ιδιο απογευμα που ειπε οτι κανενα αθλημα δεν βοηθαει να ψηλωσεισ. κατα λεξη ακομα και να σε βαλουν σε ενα κρεβατι και να σε τραβουν!!ο ανθρωποσ ακολουθει τα γονιδια του..

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ καλα για το θεμα αθλημα θα σας ενημερωσω

κανουμε κολυμβητηριο και ...ΜΠΑΣΚΕΤ αχαχαχαχαχα

ρωτησω πολλες φορες το δασκαλο....μπορει και αυτη??????

μεταξυ μας ειναι καλυτερη απο τον Β χαχαχαχα

 

γενικα το 6π το χρονο θεωρειται οκ ...για αυτο και εμεις κανουμε την παπια για την ωρα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσεις τι εκανες στην κορη σου και πηρε υψος? Κανατε καποια παρεμβαση? Εμας τι μας συμβουλευετε να περιμενουμε ή απευθυνθουμε καπου οσο ειναι νωρις?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω christy εχω ξεκινησει να ασχολουμε με το θεμα τησ αναπτυξησ τησ κορησ μου απο το 2010. με δικια μου πρωτοβουλια και με μεγαλη πιεση προσ την παιδιατρο ξεκινησαμε ολεσ τισ εξετασεισ για θυροειδη για κοιλιοκακη οστικη κτλ ολεσ ηταν καλεσ με υψηλεσ τιμες

 

η μικρη γεννηθηκε 48 εκ και απο την πρωτη στιγμη ακολουθησε μολισ την 10 % καμπυλη αποκλιστικα και σταθερα. παρα το μεγαλο υψοσ το δικο μασ(το αλλο μασ παιδι ειναι εξω απο καμπυλεσ τοσο ψηλο παιδι) και ολοι οι υπολοιποι θειοι παππου γιαγια ψηλοι.

 

2 φορεσ εκανε και μια μεγαλη κοιλια και επεσε στην 3% καμπυλη(την τελευταια).ξανα ανεβηκε στην 10%........ η παιδιατροσ τησ επιμενει οτι αυτη ειναι καμπυλη τησ και μου προτεινε να δω και τον χιωτη γιατι εγω επεμενα για 2η γνωμη..

 

η γνωμη του χιωτη να κανω την σωματοπεδινη στην βοιοιατρικη που ειναι αξιοπιστο(εδω στην επαρχια που μενω αστα..). βγηκε αρκετα ψηλη. του αρεσε και η οστικη....αν δεν παρει μου λεει 5 στον επομενο χρονο να την παω ξανα.. να κοιμαται νωρισ (δεν το χω καταφερει κοιμαται 10 και μιση)..

τησ δινω αρκετο γαλα.. εξαλου μου λεει ειναι ακομα 4 ετων εχει ακομα καιρο

 

ειπαμε με τον ανδρα μου μια που πηρε 6 ποντουσ φετοσ να τησ δωσουμε περιθωριο αλλο ενα χρονο να δουμε εξελιξη..

δεν θελει ο ανδρασ να αρχισουμε να το τρυπαμε το καημενο με καθημερινεσ ενεσεισ αν χρειαστει απο 4 χρονων...

 

τα εχουμε κανει ολα το μονο που εμεινε η προκληση αυξητικησ!!!

 

αν σταματησει να παιρνει ποντουσ τρεχω για την προκληση αυξητικησ..ολα τα υπολοιπα τα εχω κανει εχω την συνειδηση μου ησυχη...

 

τησ φιλησ μου η κορη τελικα δεν ψηλωνε και ηταν ο υροειδησ τησ .. με ενα χαπακη την ημερα τον σταθεροποιησε ο χιωτησ ολα μια χαρα. η δικια μου προπερσι πηρε 7 ποντουσ η δικια τησ κορη 12 ποντουσ ξεπερασε την δικια μου και οι γονεισ τησ και οι δυο 1.60!!

εμασ ο θυροειδησ μοσ ηταν καλοσ.....

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoulitsa εμείς κάναμε την πρόκληση αυξητικής στο παίδων Αγλαία Κυριακού, μας παρακολουθεί εκεί η Καραχάλιου η οποία είναι πολύ καλή. Σε αυτήν πηγατε και εσείς και δεν μείνατε ευχαριστημένοι;

 

Πάντως από όσα λες δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς γιατί τα κορίτσια έχουν άλλες καμπύλες από τα αγόρια και το 103 στις καμπύλες των κοριτσιών αντοιστοιχεί σε άλλη καμπύλη από αυτη των αγοριών. Αν έχετε πάρει σταθερά μια καμπύλη τότε οκ, αφού και όλες οι άλλες εξετάσεις βγαίνουν καλές. Βιοιατρική γιατί σας το είπαν για αξιόπιστο; Και εμείς εκεί κάναμε μέχρι τώρα αλλά δεν το θεωρώ τόσο αξιόπιστο τελικά.

Γάλα και 10 λίτρα να πίνει δεν κάνει διαφορά. Έχετε κάνει αιματολογικές γενικά, χοληστερίνη, ριβοφλαμινη, φεριτίνη κλπ; Μήπως έχει κάποια έλλειψη διατροφική; Εχετε ελέξχει όλες ις βιταμίνες, D, B2, B12 κλπ;

 

Η πρόκληση δεν είναι ευχάριστη διαδικασία, κραταεί μισή μέρα, του βάζουν ένα καθετηράκι και του παίρνουν αίμα καθε μιση ώρα και είναι συνέχεια νηστικός. Είσαι σε θάλαμο πάνω. Οκ δεν μας άρεσε αλλά παλέυεται.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ριβοφλαβινη ποια εινια?

φετος θα προσπαθησω να τους κανω αιματολογικες στο Αγ Σοφια γιατι αυτες θεωρει αξιοπιστες η Χ .....περσινες απο Μητερα αλλα πολυ μεσο για να κλεισω κανω ρανω δε λεει πια.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι η βλαχοπαπαδοπουλου ηταν στο παιδων. για την καραχαλια εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο πολλουσ θα την προτιμησω την επομενη φορα στα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας ο θυρεοειδης ειναι καλος. Βρεθηκε μονο με χαμηλη βιταμινη D και της δινω ηδη συμπληρωμα. Κατα τα αλλα καλα. Θα περιεμενω αλλους 3 μηνες και αν δεν παρει θα την παω σε καποιον ειδικο. Ποιον μου προτεινετε?

Για κοιλιοκακη εμεις δεν καναμε, η μικρη μου ειναι δυσκοιλια ομως δεν εχεις διαρροιες.

 

Πολυ ψυχοφθορα διαδικασια παντως! Αυτη η αναμονη με σκοτωνει!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμ πες το μπουμπουλιτσα η βλαχοπαπαδ ειναι.... τεσπα καθολου ευχαριστημενη κι εγω μαζι με τη καραχαλιου ειναι καλε διπλα διπλα τα γραφεια τους στο παραρτημα του παιδων απλα αν ξανακλέισεις εκει ζητα τη καραχαλιου. η χαρμανδαρη ειναι στο αλλο παιδων στο αγ σοφια αν θυμαμαι καλα, αλλα βλεπει κ ιδιωτικα.

 

Απαραδεκτη επιεικωςη βλαχοπαπαδ....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Πρόσφατα, κάποιοι γονείς επικοινώνησαν μαζί μου για το γνωστό θέμα.

Στη συζήτηση, ένας μου είπε ότι θα του σταματήσουν την χορήγηση της ορμόνης σύμφωνα με την πρόοδο της οστικής ηλικίας (δεν γράφω πιο συγκεκριμένα για να μην αποκαλύψω το φύλλο του παιδιού).

Την γνώμη μου περί της "αξίας" της πληροφορίας της οστικής ηλικίας την έχω διατυπώσει σε αρκετές αναρτήσεις στο παρελθόν.

Σε μία πρόταση: Έχει μόνον ποιοτική αξία, διότι παρουσιάζει υψηλή συσχέτιση με διαταραχές στην ανάπτυξη. Ποσοτικά, δεν λέει τίποτα και ιδιαίτατα σε εφηβικές ηλικίες.

 

Το Βρετανικό Σύστημα Υγείας και αρκετά άλλων κρατών όπως της Αυστραλίας, θέτουν σαν κριτήριο την ταχύτητα αύξησης του ύψους.

Τα δύο εκατοστά/έτος θεωρούνται σαν το όριο κάτω από το οποίο η θεραπεία δεν προσφέρει κάτι το ουσιαστικό.

http://publications.nice.org.uk/human-growth-hormone-somatropin-for-the-treatment-of-growth-failure-in-children-ta188

 

Εδώ να επισημάνω ότι το παραπάνω όριο, στον προηγούμενο κανονισμό του 2002, ήταν χαμηλότερα στα 1,5 εκατοστά/έτος.

http://publications.nice.org.uk/human-growth-hormone-for-the-treatment-growth-failure-in-children-review-ta42

Κάνουν και ο Βρετανοί τις περικοπές τους, όπως φαίνεται.

 

Καλή χρονιά σε όλες και όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα!!

 

τι κανετε ? τα παιδακια σας??

 

καιρο εχουμε να ανταλαξουμε νεα!!

 

εχετε κατι νεοτερο που αξιζε να το ξερουμε ?

απο τις επισκεψεισ σασ σε γιατρους.....

Link to comment
Share on other sites

εγω οχι, ψηλωνουμε σταθερα, αδυνατιζουμε μεν αλλα λεμε τον εαυτο μας ΧΟΝΤΡΗ!!!!

κατα τα αλλα εκανα το "λαθος" και ακουσα την Χ να κανω εξετασεις στο Παιδων

και εχμ πρεπει να περιμενω πανω απο 2 μηνες για τα αποτελεσματα οποτε καλο μαρτη τα νεωτερα

6 ετων 111 και 16.800 χεχεεχε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια! Εγώ είαμσι στη φάση που τα είχα πάει στη Χ ιδιωτικα΄μας εγραψε εξετασεις τις καναμε (καλες μου φάνηκαν) αλλα εχουν περάσει 2-3 μηνες κ δεν εχω παει να τις δει.... μια με δικας μ θεματα μι με ιωσεις κλπ κλπ το εχω αμελήσει.... δεν τα εχω μετρησει κιολας οταν εκλεισε 6 χρονων... θα τα μετρήσω αυριο..

 

εντιτ μόλις ειδα οτι εχουν περάσει 4 μήνες!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

 

εμεις 5 ετων 1.05 σταθερα στην ιδια καμπυλη. κλασσικα ομωσ το πιο κοντουλη παιδι του νηπιαγωγειου(40 ΠΑΙΔΙΑ) (καρατσεκαρισμενο τωρα στα αποκριατικα παρτι) παρακαλουθησα ολουσ τουσ συμμαθητεσ τησ. κοριτσακι που το σεπτερμβριο μπηκαν μαζι στο προνηπιο και ηταν σχεδον ισες, στην χριστουγεννιατικη γιορτη την περνουσε την MPOUMPOULITSA ΜΙΣΗ ΠΑΛΑΜΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.

 

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΑΦΟΥ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟΝ ΕΙΝΙΑ Η ΜΙΚΡΗ?? ΤΟ ΑΓΟΑΡΑΚΙ ΣΑΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ !! ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!! ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΕΣ.

 

ΜΕ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ 1.50? ..... ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ!!

 

ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΣΤΑ 12 (ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑΝ) ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ !!ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΗ ΓΥΜΝΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΑΜΕ ΚΑΝΑ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΦΗΒΗ!!

 

ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΨΗΛΩΣΕ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΘΟΣ Π[ΗΡΕ ΚΙΛΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΦΗΒΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ!!

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!

 

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!! .. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΕ ΛΕΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ . ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

 

εμεις 5 ετων 1.05 σταθερα στην ιδια καμπυλη. κλασσικα ομωσ το πιο κοντουλη παιδι του νηπιαγωγειου(40 ΠΑΙΔΙΑ) (καρατσεκαρισμενο τωρα στα αποκριατικα παρτι) παρακαλουθησα ολουσ τουσ συμμαθητεσ τησ. κοριτσακι που το σεπτερμβριο μπηκαν μαζι στο προνηπιο και ηταν σχεδον ισες, στην χριστουγεννιατικη γιορτη την περνουσε την MPOUMPOULITSA ΜΙΣΗ ΠΑΛΑΜΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.

 

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΑΦΟΥ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟΝ ΕΙΝΙΑ Η ΜΙΚΡΗ?? ΤΟ ΑΓΟΑΡΑΚΙ ΣΑΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ !! ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!! ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΕΣ.

 

ΜΕ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ 1.50? ..... ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ!!

 

ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΣΤΑ 12 (ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑΝ) ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ !!ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΗ ΓΥΜΝΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΑΜΕ ΚΑΝΑ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΦΗΒΗ!!

 

ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΨΗΛΩΣΕ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΘΟΣ Π[ΗΡΕ ΚΙΛΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΦΗΒΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ!!

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!

 

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!! .. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΕ ΛΕΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ . ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ..

 

και μας το ιδιο ύψος είχε στα 5 η κορη μου, τώρα στα 7.5 είναι 116 και 19 κιλα (φοραει ρουχα γι 4-6 χρονων αναλογα με την μάρκα). Είναια στη καμπύλη του 3 - 5 % απο τοτε που γεννηθηκε. Την παρΚολουθει και ενδοκρινολογος λογω προβληματος θυρωειδή. Για αναλύσεις αυξητικών ορμονών ούτε λόγος. Αυτο που μας ειπε η παιδίατρος και 2-3 παιδοενδοκρινολογοι είναι ότι θεωρείτε νορμαλ δεν υπαρχει λογος ανησυχίας και η πρόβλεψη για το ύψος της με βάση την καμπύλη της είναι 158 που είναι και η προβέψη με το δικό μας ύψος. Και ναι ειναι το πιο κοντο παιδί στην τάξη, άλλωστε αυτό είναι σύμφωνο με το 3%. Και ναι ώρες ώρες ανησυχώ...αλλά είπα να πιστέψω τους γιατρους γιατί ακούγεται λογικό αυτό που λένε. Οι ενδοκρινολόγοι την μετάνε πάντα 3 φορέ κΙ βγάζουν μέσο όρο.,Δεν την μετράω εγώ (εκτος από ένα τοιχό που σημειώνουμε στο περίπου για ενθύμιο) γιατί η μέτρηση τους είναι πολύ πιο ακριβής. Καλύτερη και από της παιδιάτρου. Απότι λένε δεν έχει νόημα η μέτρηση κάτω από 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

 

εμεις 5 ετων 1.05 σταθερα στην ιδια καμπυλη. κλασσικα ομωσ το πιο κοντουλη παιδι του νηπιαγωγειου(40 ΠΑΙΔΙΑ) (καρατσεκαρισμενο τωρα στα αποκριατικα παρτι) παρακαλουθησα ολουσ τουσ συμμαθητεσ τησ. κοριτσακι που το σεπτερμβριο μπηκαν μαζι στο προνηπιο και ηταν σχεδον ισες, στην χριστουγεννιατικη γιορτη την περνουσε την MPOUMPOULITSA ΜΙΣΗ ΠΑΛΑΜΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.

 

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΑΦΟΥ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟΝ ΕΙΝΙΑ Η ΜΙΚΡΗ?? ΤΟ ΑΓΟΑΡΑΚΙ ΣΑΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ !! ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!! ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΕΣ.

 

ΜΕ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ 1.50? ..... ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ!!

 

ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΣΤΑ 12 (ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑΝ) ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ !!ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΗ ΓΥΜΝΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΑΜΕ ΚΑΝΑ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΦΗΒΗ!!

 

ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΨΗΛΩΣΕ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΘΟΣ Π[ΗΡΕ ΚΙΛΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΦΗΒΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ!!

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!

 

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!! .. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΕ ΛΕΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ . ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ..

 

Εμένα αυτό που με τρελλαίνει είναι που μου απαντάνε οι γιατροί: "ε τι να κάνουμε ... αυτά είναι γονίδια, θα είναι κοντούλα!"

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ JANNI ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 19 ΚΙΛΑ. ΚΙΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΙΟΛΑΣ. ΒΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΥΨΟΣ.

ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΟΝΙΔΙΑΚΑ ΜΕ ΕΜΑΣ. ΓΟΝΕΙΣ 1.80 ΚΑΙ 1.70 ΘΕΙΟΙ 1,85 ΚΑΙ 1.90 ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ.

 

 

ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΒΛΑΧΟΠΑΠΑΔΟΠΟΥΟΥ(ΠΑΡΑ ΤΗΝ EXPESS ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥ 2 ΛΕΠΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!!)ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΤΟΣΟ ΨΗΛΟΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ ΤΟΣΟ.

ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΣΥΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ 1.55-1.60 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ MPOUMPOULITSA. TA ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΞΑΔΕΛΦΙΑ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ(ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΤΟΥΣ). ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΘΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ. ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑΝ 12 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΡΕΜΕΝΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ .. ΟΥΤΕ ΕΙΧΕ ΑΔΙΑΘΑΤΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΡΙΧΕΣ ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΕΦΗΒΗ .

ΔΕΝ ΩΡΙΜΑΖΕ!! ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΥΧΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΚΑΝΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑΚΗ ΧΩΡΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΗΤΑΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΕΙΧΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...