Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Να δώσω ένα παράδειγμα διατροφής δεκάχρονου, που και ψηλώνει και ασχολείται με δύο αθλήματα σοβαρά , εμένα μου φαίνεται προς το αδύνατο, αλλά είναι ακριβώς στο 50% σε όλες τις καμπύλες, και κατά τον προπονητή του καλό θα ήταν να ήταν λίγο πιο αδύνατος μάλιστα: πρωινό σήμερα γάλα άπαχο και μία φέτα ψωμί με μαρμελάδα, δεκατιανό είδα να παίρνει κάτι βερύκοκα από το ψυγείο, δε νομίζω ότι ήταν πάνω από 2-3, μεσημεριανό 2 παϊδάκια αρνάκι και 3-4 μπουκιές πατάτες με λίγο μαρούλι, κάτι σαν 1/3 με 1/4 μερίδας εστιατορείου, απογευματινό δεν τρώμε συνήθως γιατί είμαστε έξω (σήμερα έχει προπόνηση ας πούμε) και το τυπικό βραδινό μας τώρα το καλοκαίρι είναι τοστ ή σάντουιτς και θα φάει και κανενα ακόμη φρούτο και γάλα. Αν είχεφάει 2-3 γιαουρτάκια και 2-3  φρούτα το πρωί, δεν πιστεύω ότι θα έτρωγε μέχριτο βράδυ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Fenia27 είπε:

Για μενα σταματηστε να τον ταιζετε. Μπορει να τρωει μονος του. βαλε στο τραπεζι ολα τα φαγητα και ξεκινα να τρως απεναντι του...Αν σου ζητησει να τον ταισεις απλα πες του οτι μεγαλωσε μπορει να φαει μονος του, παρε το πιρουνι η με το χερι οτι θελεις, εγω πειναω πολυ, θελω να φαω δεν μπορω να σου δωσω. Και αφησε τον σιγα σιγα..

Πέρυσι το επιχειρησα κι εγώ αυτό γιατί νόμιζα πως έπρεπε να μάθει να τρώει μονος του οπωσδήποτε. Κατέληξε να κλαίει και να φωνάζει πως δεν μπορεί. 

 

Ή αλλαγή αυτή για μένα γίνεται σταδιακά και με τροπο, οπως ειπες πχ "πάρε το τυροπιτακι να το φας σιγά σιγά γιατί εγώ πρέπει να απλωσω τα ρούχα".  Διαφορετικά το παιδί αντιδρα και είναι λογικό γιατί έχει μάθει αλλιώς κ πιεζεται να φάει, δεν ξέρει πως να πιάσει το πιρουνι ίσως και να σιχαίνεται να λερώσει τα χεράκια του. Το φαγητό γίνεται δυσάρεστο. 

 

Δεν καταβαινω, γιατί το οποιοδήποτε παιδί πρέπει να μάθει να τρώει μόνο του εν μία νυκτί? Προς τι ή βιασύνη? 

 Δεν αναφέρομαι σε σένα μόνο αλλά και σε άλλες μαμαδες που το ανέφεραν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να μιλάει γενικά για τις τροφές; για τα διάφορα είδη και τι προσφέρουν στον οργανισμό μας, σε επίπεδο αντίληψης 2-4 ετών περίπου; 

Αγαπημενο μας, απο τα 2 χρονια μεχρι και σημερα δεν το εχει βαρεθει και το διαλεγει πολλες φορες μονος του να το διαβασουμε: "Το φαγητο δεν ειναι μονο για να χορταινουμε". Φυσικα προσαρμοζεις λιγο το κειμενο αναλογα με την ηλικια αλλα γενικως δεν εχει δυσκολο κειμενο.

Ενα ακομη ωραιο ειναι (περισσοτερο σαν ιστορια ομως, παρα γνωσεων οπως το πρωτο) για λιγο μεγαλυτερα παιδακια(4+) ειναι το "Πως να καταβροχθισετε ενα ουρανιο τοξο" της Γιολάντας Τσιαμπόκαλου (Sadahzinia). Επειδη μπορει να ειναι εξαντλημενο να ξερεις οτι υπαρχει και στο διαδικτυο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Να δώσω ένα παράδειγμα διατροφής δεκάχρονου, που και ψηλώνει και ασχολείται με δύο αθλήματα σοβαρά , εμένα μου φαίνεται προς το αδύνατο, αλλά είναι ακριβώς στο 50% σε όλες τις καμπύλες, και κατά τον προπονητή του καλό θα ήταν να ήταν λίγο πιο αδύνατος μάλιστα: πρωινό σήμερα γάλα άπαχο και μία φέτα ψωμί με μαρμελάδα, δεκατιανό είδα να παίρνει κάτι βερύκοκα από το ψυγείο, δε νομίζω ότι ήταν πάνω από 2-3, μεσημεριανό 2 παϊδάκια αρνάκι και 3-4 μπουκιές πατάτες με λίγο μαρούλι, κάτι σαν 1/3 με 1/4 μερίδας εστιατορείου, απογευματινό δεν τρώμε συνήθως γιατί είμαστε έξω (σήμερα έχει προπόνηση ας πούμε) και το τυπικό βραδινό μας τώρα το καλοκαίρι είναι τοστ ή σάντουιτς και θα φάει και κανενα ακόμη φρούτο και γάλα. Αν είχεφάει 2-3 γιαουρτάκια και 2-3  φρούτα το πρωί, δεν πιστεύω ότι θα έτρωγε μέχριτο βράδυ.

 

Ο δικός μου το πρωί πίνει 200μλ κατσικίσιο γάλα, πιο μετά τρώει μία μπανάνα ή μισή, αργότερα ένα μήλο κ ένα αχλάδι ή τώρα ένα ή μισό μήλο και καμιά δεκαριά κεράσια. Το σ/κ τρώει από μένα λίγο γάλα με granola ή φρυγανιά με μαρμελάδα οπότε το φρούτο προσαρμόζεται ανάλογα. Το μεσημέρι τρώει ένα γεμάτο φουλ παιδικό πιάτο, που διαπίστωσα ότι χωράει όσο μία μικρή μερίδα ενήλικα, άρα τρώει πολύ (δεν είναι το παιδί που θα φάει δυο μπουκιές, ή θα το φάει όλο ή δεν θα το φάει καθόλου). ψωμί σπάνια με το φαγητό. το απόγευμα ένα αυγό ή ψωμί και τυρί ή μισό γιαούρτι με ξηρούς καρπούς. Τον κάνω χρυσό όμως να σταματήσει το παιχνίδι να φάει, λογικά με όλα αυτά έχει χορτάσει. Σπάνια ζητάει μπανάνα μόνος του ξανά πριν από την ώρα του απογευματινού. Το βράδυ άλλο τόσο γάλα. Κι εγώ αναρωτιέμαι για το τι τρώει μετά το μεσημέρι, αλλά μ αυτά που γράφεις κ εσύ, καταλήγω ότι μάλλον χορταίνει με όσα τρώει προηγουμένως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Φυσικα κ μιμείται, όπως δ τρως κ εσύ τόσα φαγητα το ίδιο κάνει κ εκεινος(δ επιλέγουμε εμεις το θα μιμειθουν) 

Πάντως δ ειναι αλήθεια ότι δ τρωει τπτ όλη μέρα, αν μαζέψεις μια μερα όλα τα φαγητά κ δεις ποσότητα θα το καταλαβεις

Επισης ήθελα να ήξερα τι θα κάνατε με τον δικό μου που είναι 3,5κ ούτε 13κιλα:-P

Σκέψου ότι η μεγάλη που ηταν κ καλοφαγη στα 2ετρωγε κάθε δύο ώρες ένα πιατάκι του ελληνικου

Ο μικρος στα 1,5αν ετρωγε ένα βερίκοκο, ένα κεφτεδακια κ ενα γιαουρτι κανονικό λέγαμε εντάξει, εφαγε σήμερα το παιδι

Δηλαδή για να καταλάβω. Μας βλέπει να τρώμε φακές, δεν μιμείται. Τρώμε κοτόπουλο, μπιφτέκια, γεμιστά, σνίτσελ, ρύζι, παγωτά, κέικ, γλυκά, μπανάνες, δημητριακά, δεν μιμείται. Αν όμως φάω μπριάμ, θα με μιμηθεί.. επίσης αστράκι που τρώει 2 πιάτα, δεν με έχει δει ποτέ να τρώω. Ούτε φρουτόκρεμα. Ούτε γιαούρτι. Ούτε κρακεράκια. Επίσης δεν πίνω ποτέ νερό , ενώ ο μικρός πίνει ποτάμια. 

Τώρα του έφτιαξα ομελέτα και του έδωσα και αγγουράκι με ντοματίνια. Δεν έφαγε μπουκιά. Άρχισα να τρώω και εγώ για να με δει (μέχρι ντομάτα έφαγα, με το ζότι την κατάπια), με αποτέλεσμα να αρχίσει να ταΐζει εμένα!. Δεν του έδωσα κάτι άλλο. Σε λίγο έχουμε πισίνα. Ελπίζω να μην λιποθυμήσει στο μάθημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Δεν καταβαινω, γιατί το οποιοδήποτε παιδί πρέπει να μάθει να τρώει μόνο του εν μία νυκτί? Προς τι ή βιασύνη? 

 Δεν αναφέρομαι σε σένα μόνο αλλά και σε άλλες μαμαδες που το ανέφεραν

Ε καλά ντε όχι σε μια μέρα προς θεού αλλά σε λογικά πλαίσια με διάκριση να αρχίσει το παιδί να μαθαίνει. ..αλλα αυτό προφανώς δεν θα γίνει αν η μαμά δεν προτρέπει και δεν δείξει μια σταθερότητατέλος πάντων στην πρώτη γκρίνια και διαμαρτυρία του παιδιού. ..Δεν λέμε να πλανταξει και όχι φάε φάε μόνο σου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δηλαδή για να καταλάβω. Μας βλέπει να τρώμε φακές, δεν μιμείται. Τρώμε κοτόπουλο, μπιφτέκια, γεμιστά, σνίτσελ, ρύζι, παγωτά, κέικ, γλυκά, μπανάνες, δημητριακά, δεν μιμείται. Αν όμως φάω μπριάμ, θα με μιμηθεί.. επίσης αστράκι που τρώει 2 πιάτα, δεν με έχει δει ποτέ να τρώω. Ούτε φρουτόκρεμα. Ούτε γιαούρτι. Ούτε κρακεράκια. Επίσης δεν πίνω ποτέ νερό , ενώ ο μικρός πίνει ποτάμια. 

Τώρα του έφτιαξα ομελέτα και του έδωσα και αγγουράκι με ντοματίνια. Δεν έφαγε μπουκιά. Άρχισα να τρώω και εγώ για να με δει (μέχρι ντομάτα έφαγα, με το ζότι την κατάπια), με αποτέλεσμα να αρχίσει να ταΐζει εμένα!. Δεν του έδωσα κάτι άλλο. Σε λίγο έχουμε πισίνα. Ελπίζω να μην λιποθυμήσει στο μάθημα. 

Μιμείται δεν σημαίνιε ότι θα τρώει ή δεν θα τρώει τα ίδια με εσένα. Μια μορφή  μίμησης έιναι και οι έντονες προτιμήσεις, που καταλαβαίνω ότι έχεις κι εσύ. Επίσης, επειδή καταλαβαίνω ότι επικοινωνιακά και αντιληπτικά είναι προχωρημένο παιδί (συγκρίνω με τον δικό μου γιατί έχουμε ίδια ηλικία), μπορεί να σε έχει ακούσει να αναφέρεις ότι δεν τρως κάποια πράγματα, ίσως με απόλυτο τρόπο, γιατί καταλαβαίνω ότι είσαι απόλυτη σε αυτά που δεν τρως και δεν είναι και λίγα. Άρα θα του έχει μπει η ιδέα ότι είναι φυσιολογικό να είμαστε απολυτοι στο τι δεν τρώμε. Και το μιμείται, μην τρώγοντας αυτά που για κάποιον λόγο δεν του αρέσουν. 

 

Το τάισμα το κάνει κ ο δικός μου. Δεν έχει πιάσει ποτέ το κόλπο να φάμε από το ίδιο πιάτο. 

 

Τη μίμηση μην τη βλέπεις βραχυπρόθεσμα. Ότι θα σε δει να τρως καρότο και θα πει αφού το τρώει η μαμά, ας το φάω. Γενικά αν βλέπει να τρως ποικιλία και να έχεις μια θετική στάση, όχι να αναγουλιάζεις κ να καταπίνεις με το ζόρι (εγώ αναγουλιάζω με βερύκοκο και ροδάκινο και πολλά άλλα φρούτα, σε καταλαβαίνω). Αν για καιρό βλέπει να τρως κάτι, μπορεί να σκεφτεί ότι για να το τρώνε οι γονείς μου, ας δοκιμάσω. Κάπως έτσι. Ενώ αν αρνείσαι συνεχώς πράγματα, πχ σε ένα τραπέζι, θα σκεφτεί ότι έτσι είναι φυσιολογικό.

 

Επίσης, πρέπει να σκεφτείς τι σε απασχολεί τελικά να τρώει. Σε απασχολεί αν τρώει λαδερά που δεν τρως εσύ; Αν δεν τα βλέπει σπίτι, γιατί να τα φάει; Όμως αν δεν τα τρώτε εσείς ποτέ, εν τέλει γιατί να μάθει να τα τρώει; Θα του φτιάχνεις ιδιαιτέρως εκείνου φασολάκια ενώ εσείς θα τρώτε σνίτσελ; Άρα αν δεν σκοπεύεις να εντάξεις κάτι στο οικογενειακό μενού, δεν έχει νόημα να λες ότι θες το παιδί να τρώει και άλλα εκτός από αυτά που τρώτε εσείς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μιμείται δεν σημαίνιε ότι θα τρώει ή δεν θα τρώει τα ίδια με εσένα. Μια μορφή  μίμησης έιναι και οι έντονες προτιμήσεις, που καταλαβαίνω ότι έχεις κι εσύ. Επίσης, επειδή καταλαβαίνω ότι επικοινωνιακά και αντιληπτικά είναι προχωρημένο παιδί (συγκρίνω με τον δικό μου γιατί έχουμε ίδια ηλικία), μπορεί να σε έχει ακούσει να αναφέρεις ότι δεν τρως κάποια πράγματα, ίσως με απόλυτο τρόπο, γιατί καταλαβαίνω ότι είσαι απόλυτη σε αυτά που δεν τρως και δεν είναι και λίγα. Άρα θα του έχει μπει η ιδέα ότι είναι φυσιολογικό να είμαστε απολυτοι στο τι δεν τρώμε. Και το μιμείται, μην τρώγοντας αυτά που για κάποιον λόγο δεν του αρέσουν. 

 

Το τάισμα το κάνει κ ο δικός μου. Δεν έχει πιάσει ποτέ το κόλπο να φάμε από το ίδιο πιάτο. 

 

Τη μίμηση μην τη βλέπεις βραχυπρόθεσμα. Ότι θα σε δει να τρως καρότο και θα πει αφού το τρώει η μαμά, ας το φάω. Γενικά αν βλέπει να τρως ποικιλία και να έχεις μια θετική στάση, όχι να αναγουλιάζεις κ να καταπίνεις με το ζόρι (εγώ αναγουλιάζω με βερύκοκο και ροδάκινο και πολλά άλλα φρούτα, σε καταλαβαίνω). Αν για καιρό βλέπει να τρως κάτι, μπορεί να σκεφτεί ότι για να το τρώνε οι γονείς μου, ας δοκιμάσω. Κάπως έτσι. Ενώ αν αρνείσαι συνεχώς πράγματα, πχ σε ένα τραπέζι, θα σκεφτεί ότι έτσι είναι φυσιολογικό.

 

Επίσης, πρέπει να σκεφτείς τι σε απασχολεί τελικά να τρώει. Σε απασχολεί αν τρώει λαδερά που δεν τρως εσύ; Αν δεν τα βλέπει σπίτι, γιατί να τα φάει; Όμως αν δεν τα τρώτε εσείς ποτέ, εν τέλει γιατί να μάθει να τα τρώει; Θα του φτιάχνεις ιδιαιτέρως εκείνου φασολάκια ενώ εσείς θα τρώτε σνίτσελ; Άρα αν δεν σκοπεύεις να εντάξεις κάτι στο οικογενειακό μενού, δεν έχει νόημα να λες ότι θες το παιδί να τρώει και άλλα εκτός από αυτά που τρώτε εσείς. 

Δεν έχω αναφέρει ποτέ μπροστά στο παιδί ότι δεν τρώω κάποιο φαγητό. Και την ντομάτα, έδειξα ότι την έφαγα με ευχαρίστηση.

Αυτό που θέλω βασικά, είναι να τρώει αυτά που φτιάχνουμε και τρώμε και εμείς. Κοτόπουλο, πατάτες, ρύζι, φακές, μπιφτέκια, αυγά, σουτζουκάκια, σπιτικές πίτσες, σπιτικά κέικ, κτλ. Στην πορεία μπορούμε να εντάξουμε και κάποια πράγματα που δεν προτιμούμε εμείς όπως φασολάκια ή αρακά (για σαλάτα, δεν τα θεωρώ φαγητά αυτά). 

Δεν μιμούνται όλα τα παιδιά, όπως δεν μιμήθηκα και εγώ τις διατροφικές συνήθειες των γονιών μου. Κάποια παιδιά έχουν πιο ισχυρή προσωπικότητα.

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

Είναι σχετικό. Για εμένα τα παιδικά γιαούρτια και η κις λωρέν ή το σουφλέ μακαρόνια ας πούμε που ανέφερες, είναι στην ίδια κατηγορία με την πίτσα, θα τα επέτρεπε 1-2 βράδια τη βδομάδα, άλλος ποτέ των ποτών, άλλος κάθε μέρα. Γι αυτό πρέπει να σκεφτείς και τι θεωρείς εσύ και ο μπαμπάς λογικό να τρώει μία οικογένεια.  Άλλος δε θα δώσει ποτέ μπισκότο, άλλος δε θα δώσει ποτέ πίτσα, άλλος θα τα αφήσει και καθημερινά, άλλος έχει σαλάτα με κάθε γεύμα, άλλος δεν αγοράζει λαχανικά ποτέ. Κάθε οικογένεια βάζει τους κανόνες διατροφής που θεωρεί σωστούςκαι εφικτούς.

Αυτά λοιπόν τα φαγητά που αναφέρεις, οι Γάλλοι , οι οποίοι κάνουν εξαιρετική διατροφή και είναι όλοι λεπτοί και fit, τα τρώνε στην καθημερινότητα τους, σε συνδυασμό με ένα ορεκτικό όπως σαλάτα ή λαχανικά και κλείνοντας με κάποιο τυρί. Δεν έχω δει ποτέ Γάλλο να τρώει για κυρίως φασολάκια, ή αρακά ή σπανακόρυζο. Αυτά είναι "κατοχικά "φαγητά με τα οποία οι Ελληνες(που τα φτιάχνουν με τόνους λάδι), τρώνε μισή φρατζόλα ψωμί και μισό κιλό φέτα (το χειρότερο διατροφικά τυρί) και νομίζουν οτι έκαναν και καλή διατροφή γιατί έφαγαν μεσογειακά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν έχω αναφέρει ποτέ μπροστά στο παιδί ότι δεν τρώω κάποιο φαγητό. Και την ντομάτα, έδειξα ότι την έφαγα με ευχαρίστηση.

Αυτό που θέλω βασικά, είναι να τρώει αυτά που φτιάχνουμε και τρώμε και εμείς. Κοτόπουλο, πατάτες, ρύζι, φακές, μπιφτέκια, αυγά, σουτζουκάκια, σπιτικές πίτσες, σπιτικά κέικ, κτλ. Στην πορεία μπορούμε να εντάξουμε και κάποια πράγματα που δεν προτιμούμε εμείς όπως φασολάκια ή αρακά (για σαλάτα, δεν τα θεωρώ φαγητά αυτά). 

Δεν μιμούνται όλα τα παιδιά, όπως δεν μιμήθηκα και εγώ τις διατροφικές συνήθειες των γονιών μου. Κάποια παιδιά έχουν πιο ισχυρή προσωπικότητα.

Στα περισσότερα, τα πιο mainstream τέλος πάντων σπίτια, αν το παιδί δεν τρώει πάνω κάτω όσα τρώνε και οι άλλοι, δεν υπάρχει εναλλακτική, ιδίως σε μικρές ηλικίες.Δεν έχω ακούσει/δει πολλές περιπτώσεις όπου όλοι τρώνε κάτι και το παιδί πάει να φτιάξει ένα σάντουιτς, σε συστηματική βάση, οπότε είναι αναμενόμενο να έχεις αναπτύξει μια σχέση με τη διατροφή που ξεφεύγει κάπως από το μέσο όρο. Είναι πολύ δύσκολο αυτό που περιγράφεις να μην επηρεάζει το παιδί, αλλά και περισσοτερο ως φιλοσοφία. Καταλαβαίνω γενικά ότι οι περισσότεροι γονείς έχουμε μία ανησυχία για το αν το παιδί μας προσλαμβάνει όσα χρειάζεται, δηλαδή αν έφυγε μέσα στη βδομάδα αρκετό σίδηρο, βιταμίνες, ασβέστειο, φυτικές ίνες κλπ, και εκεί βασίζεται συνήθως και η πίεση, δηλαδή γίνεται μία προσπάθεια να φάει το παιδί κάποια γαλακτοκομικά, κάποια όσπρια, κάποια λαχανικά, κάποιο κρεατικό κλπ, και να γίνει και μία παραχώρηση και συμβιβασμός από όλες τις πλευρές για να υπάρχει αυτή η ισορροπία. Ας πούμε εγώ προτιμάω τα ρεβύθια, ο άντρας μου τους γίγαντες, τα παιδιά τις φακές, οπότε δε μαγειρεύω πάντα το αγαπημένο το δικό μου, κάπου συμβιβαζόμαστε κλπ.  Είναι λίγο δύσκολο να έχεις ένα σχτικά αυστηρό ρεπερτόριο, και μάλιστα σχετικά γύρω από το ίδιο θέμα όπως το παρουσιάζεις της πρωτεϊνης - λιπαρών, και να μην υπάρχει ο πειραματισμός με το παιδί, να υπάρχει η εύκολη εναλλακτική (π.χ. γιαουρτάκι ή κρέμα) και να περιμένεις να μην έχει έντονες ιδιοτροπίες.

Just now, Yovanna είπε:

Δεν έχω αναφέρει ποτέ μπροστά στο παιδί ότι δεν τρώω κάποιο φαγητό. Και την ντομάτα, έδειξα ότι την έφαγα με ευχαρίστηση.

Αυτό που θέλω βασικά, είναι να τρώει αυτά που φτιάχνουμε και τρώμε και εμείς. Κοτόπουλο, πατάτες, ρύζι, φακές, μπιφτέκια, αυγά, σουτζουκάκια, σπιτικές πίτσες, σπιτικά κέικ, κτλ. Στην πορεία μπορούμε να εντάξουμε και κάποια πράγματα που δεν προτιμούμε εμείς όπως φασολάκια ή αρακά (για σαλάτα, δεν τα θεωρώ φαγητά αυτά). 

Δεν μιμούνται όλα τα παιδιά, όπως δεν μιμήθηκα και εγώ τις διατροφικές συνήθειες των γονιών μου. Κάποια παιδιά έχουν πιο ισχυρή προσωπικότητα.

Αυτά λοιπόν τα φαγητά που αναφέρεις, οι Γάλλοι , οι οποίοι κάνουν εξαιρετική διατροφή και είναι όλοι λεπτοί και fit, τα τρώνε στην καθημερινότητα τους, σε συνδυασμό με ένα ορεκτικό όπως σαλάτα ή λαχανικά και κλείνοντας με κάποιο τυρί. Δεν έχω δει ποτέ Γάλλο να τρώει για κυρίως φασολάκια, ή αρακά ή σπανακόρυζο. Αυτά είναι "κατοχικά "φαγητά με τα οποία οι Ελληνες(που τα φτιάχνουν με τόνους λάδι), τρώνε μισή φρατζόλα ψωμί και μισό κιλό φέτα (το χειρότερο διατροφικά τυρί) και νομίζουν οτι έκαναν και καλή διατροφή γιατί έφαγαν μεσογειακά. 

 

Ας μην μπούμε σε αυτή τη λογική. Πραγματικα κρίμα είναι να βρεθούμε να συζητάμε αν ο μέσος ενήλικας Γάλλος στην οικογένειά του μαγειρεύει κάθε μέρα κις και σουφλέ ή όχι. Και τι σημασία έχει στο κάτω κάτω; Σίγουρα από όσα περιγράφεις, η σχέση σας με το φαγητό είναι κάπως έξω από τα συνηθισμένα για οικογένεια, δεν είναι κάτι που θα ένιωθα καλά αν έτρωγα, και μάλλον ο γιατρός μου θα μου το απαγόρευε κιόλας, αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Στα περισσότερα, τα πιο mainstream τέλος πάντων σπίτια, αν το παιδί δεν τρώει πάνω κάτω όσα τρώνε και οι άλλοι, δεν υπάρχει εναλλακτική, ιδίως σε μικρές ηλικίες.Δεν έχω ακούσει/δει πολλές περιπτώσεις όπου όλοι τρώνε κάτι και το παιδί πάει να φτιάξει ένα σάντουιτς, σε συστηματική βάση, οπότε είναι αναμενόμενο να έχεις αναπτύξει μια σχέση με τη διατροφή που ξεφεύγει κάπως από το μέσο όρο. Είναι πολύ δύσκολο αυτό που περιγράφεις να μην επηρεάζει το παιδί, αλλά και περισσοτερο ως φιλοσοφία. Καταλαβαίνω γενικά ότι οι περισσότεροι γονείς έχουμε μία ανησυχία για το αν το παιδί μας προσλαμβάνει όσα χρειάζεται, δηλαδή αν έφυγε μέσα στη βδομάδα αρκετό σίδηρο, βιταμίνες, ασβέστειο, φυτικές ίνες κλπ, και εκεί βασίζεται συνήθως και η πίεση, δηλαδή γίνεται μία προσπάθεια να φάει το παιδί κάποια γαλακτοκομικά, κάποια όσπρια, κάποια λαχανικά, κάποιο κρεατικό κλπ, και να γίνει και μία παραχώρηση και συμβιβασμός από όλες τις πλευρές για να υπάρχει αυτή η ισορροπία. Ας πούμε εγώ προτιμάω τα ρεβύθια, ο άντρας μου τους γίγαντες, τα παιδιά τις φακές, οπότε δε μαγειρεύω πάντα το αγαπημένο το δικό μου, κάπου συμβιβαζόμαστε κλπ.  Είναι λίγο δύσκολο να έχεις ένα σχτικά αυστηρό ρεπερτόριο, και μάλιστα σχετικά γύρω από το ίδιο θέμα όπως το παρουσιάζεις της πρωτεϊνης - λιπαρών, και να μην υπάρχει ο πειραματισμός με το παιδί, να υπάρχει η εύκολη εναλλακτική (π.χ. γιαουρτάκι ή κρέμα) και να περιμένεις να μην έχει έντονες ιδιοτροπίες.

Δεν υπάρχει τέτοιου είδους εναλλακτική. Κράμα δεν έχει φάει ποτέ .Ούτε ως μωρό την ήθελα. Γιαούρτια δίνω εκτός μεσημεριανού. Έχεις κολλήσει με τις δικές μου διατροφικές συνήθειες , ενώ λέω συνεχώς ότι ο μικρός δεν τις έχει υιοθετήσει. Μακάρι να τις υιοθετούσε! Εκείνος δεν τρώει τίποτα.

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ας μην μπούμε σε αυτή τη λογική. Πραγματικα κρίμα είναι να βρεθούμε να συζητάμε αν ο μέσος ενήλικας Γάλλος στην οικογένειά του μαγειρεύει κάθε μέρα κις και σουφλέ ή όχι. Και τι σημασία έχει στο κάτω κάτω; Σίγουρα από όσα περιγράφεις, η σχέση σας με το φαγητό είναι κάπως έξω από τα συνηθισμένα για οικογένεια, δεν είναι κάτι που θα ένιωθα καλά αν έτρωγα, και μάλλον ο γιατρός μου θα μου το απαγόρευε κιόλας, αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό, σωστά; 

Μα σε αυτό επιμένω. Ότι δεν είναι το θέμα μας τι τρώω εγώ. Τα παραπάνω τα γράφω για να δείξω ότι το τι είναι σωστή διατροφή για τον καθένα, είναι σχετικό. Εγώ όταν βλέπω όλα αυτά τα λάδια στα λαδερά και τις παπάρες με τα ψωμιά, μου έρχεται να καλέσω ασθενοφόρο για παν ενδεχόμενο. Το ότι η κουζίνα που μαγειρεύω είναι πιο έθνικ (Το Πάσχα αντί για αρνιά και σπληνάντερα έφτιαξα φαχίτας!), δεν σημαίνει ότι είναι και βλαβερή. Όπως και να έχει, το θέμα μου δεν είναι αν θα φάει μπάμιες και μπρόκολο. Και εγώ που δεν τρώω είμαι λεπτή και υγιέστατη. Αλλά να τρώει το φαγητό που έχουμε. Δεν γίνεται να έχουμε πάντα κεφτέδες και μακαρόνια με κιμά στο τραπέζι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Δηλαδή για να καταλάβω. Μας βλέπει να τρώμε φακές, δεν μιμείται. Τρώμε κοτόπουλο, μπιφτέκια, γεμιστά, σνίτσελ, ρύζι, παγωτά, κέικ, γλυκά, μπανάνες, δημητριακά, δεν μιμείται. Αν όμως φάω μπριάμ, θα με μιμηθεί.. επίσης αστράκι που τρώει 2 πιάτα, δεν με έχει δει ποτέ να τρώω. Ούτε φρουτόκρεμα. Ούτε γιαούρτι. Ούτε κρακεράκια. Επίσης δεν πίνω ποτέ νερό , ενώ ο μικρός πίνει ποτάμια. 

Τώρα του έφτιαξα ομελέτα και του έδωσα και αγγουράκι με ντοματίνια. Δεν έφαγε μπουκιά. Άρχισα να τρώω και εγώ για να με δει (μέχρι ντομάτα έφαγα, με το ζότι την κατάπια), με αποτέλεσμα να αρχίσει να ταΐζει εμένα!. Δεν του έδωσα κάτι άλλο. Σε λίγο έχουμε πισίνα. Ελπίζω να μην λιποθυμήσει στο μάθημα. 

Ε καλά δ ειναι σήμερα έβγαλα ντακο με είδε το παιδι κ εκατσε να φαει κ αυτο

Θέλει χρόνο. Κ επαναληψη

Τεσπα, με έχουν καλύψει τα προηγουμενα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν υπάρχει τέτοιου είδους εναλλακτική.

 Θα βοηθούσε όμως. Πέρα από την επανάληψη, το παράδειγμα κλπ, η ποικιλία και ο σεβασμός στις προτιμήσεις του παιδιού, παίζει και αυτό ρόλο. Πώς είναι όταν συγκατοικείς ή παντρεύεσαι; Ο ένας δεν τρώει με τίποτα το Α, βγαίνει από το κοινό μενού, ο άλλος τρελαίνεται για το Β, το τρώνε και οι δύο σχετικά συχνά κλπ, αναπόφευκτο είναι. Ε, με κάθε παιδί, μπαίνει και το παιδί και τα γούστα του στην εξίσωση και ξαναπροσαρμόζονται και οι οικογενειακές συνταγές, να τα χωρέσουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2020 at 2:52 ΜΜ, Yovanna είπε:

Γράφω τον πόνο μου γιατί η κατάσταση ολοένα και χειροτερεύει. Ο  μικρός μου, λίγο πάνω από 2,5 , από ενός έτους που έκοψε τα αλεσμένα (ωραίες εποχές..), τρώει ελάχιστα πράγματα. Αυτά όμως ολοένα και λιγοστεύουν. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη: To πρωί τρώει 2 γιαουρτάκια advance. Το γάλα το έκοψε μόνος του από ενός έτους. Δεκατιανό κανά κρακεράκι ή κουλούρι Θεσσαλονίκης αν είμαστε έξω. Κατά τη μία τρώει φρουτόκρεμα (ναι, αλλίως άντε να φάει μισό μήλο), όπου βάζω πολλά φρούτα και αβοκάντο, και καμιά φέτα τυράκι ή λίγες μπουκιές τοστάκι. Μετά τον μεσημεριανό ύπνο, "τρώει" μεσημεριανό .Εκεί αρχίζει το μαρτύριο. Τρώει πλέον 3 πράγματα. Κεφτεδάκια, αστράκι με βούτυρο και τυρί και μακαρόνια με κιμά. Τίποτε άλλο. Κανένα λαχανικό επίσης. Μέχρι πρίν ένα μήνα έτρωγε και μπιφτέκια, ομελέτα , ρύζι , γεμιστά και παστίτσιο. Τα έκοψε και αυτά. αρνείται να ανοίξει το στόμα του , τσιρίζει αν τον πιέζουμε , δεν πιάνει τίποτα (υποσχέσεις, απειλές κτλ) και δεν τον νοιάζει να μη φάει. Χθες είχα μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο, ούτε καν δοκίμασε. Τα βάφτισα μεγάλα κεφτεδάκια αλλά δεν έπιασε. Τον άφησα 2 ώρες νηστικό (πρώτη φορά), του είπα ότι δεν θα βγεί βόλτα, δεν θα ξαναπαίξει μπάσκετ, δεν θα ξαναπάει πισίνα, δεν θα πάμε διακοπές κτλ, τίποτα.  Μετά το κακόμοιρο βρήκε ψωμάκι και τσιμπολογούσε και δεν άντεξα και του έφτιαξα αστράκι και κάναμε και όλα όσα του είπα ότι δεν θα κάναμε. Το απόγευμα ξανατρώει 2 γιαούρτια και πριν κοιμηθεί λίγο τυράκι. Καμιά συμβουλή??

Μμμ εχω πιο μικρο μωρο απο εσένα αλλα αν σε βοηθησει ισως να τον άφηνες να φάει μονος του γιατί απο ότι κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα τον ταΐζεις εσυ. Καλο θα ήταν να του φτιαχνεις το πιάτο με οτι εχεις μαγειρέψει, δινε νεες επιλογες αλλα να βάζεις και κατι που σίγουρα θα φαει στο πιατο. Καλο είναι να χρησιμοποιεις και πιατο με χωρίσματα (και βεντουζα αν εχει τη ταση να τα ριχνει κάτω ) για να μην είναι ολα μαζι στο πιάτο, αστον να επιλεξει μονος του,κι όταν δεις οτι τελειωσε και δε θελει αλλο ρωτα τον αν θα σε αφήσει να φας εσύ οτι περίσσεψε. Να μην σε βλέπει αγχωμένη γιατί τοτε είναι που δε θα φαει αλλο. Υπομονή εχω ακουσει για αυτη την ηλικια και τα πεισματα με το φαγητό. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως έχω απορία πώς το παιδί της καταλαβαίνει ότι κάποια φαγητά η μαμά δεν τα τρώει, αφού απλά δεν υπάρχουν στο σπίτι οπότε δεν την έχει δει να τα αποφεύγει.

Επίσης βγαίνω λίγο εκτός θέματος αλλά από αυτά που γράφετε μάλλον η δικιά μας τρώει τον αγλεορα... Είναι 14 μηνών και τρώει ένα γεμάτο πιάτο με χωρίσματα (χοντρικά οσο μια πατάτα, ένα καρότο, ένα κολοκύθι/δύο φούντες μπρόκολο συν το κρέας/ψαρι) με εξαίρεση λίγα που πετάει κάτω για πλάκα. Συν περίπου 3 φρούτα το πρωί, ένα αυγό μεταξύ φρούτου κ μεσημεριανού κι ένα γιαούρτι κανονικό -όχι πάντα ολόκληρο- κατά τις 7.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 Θα βοηθούσε όμως. Πέρα από την επανάληψη, το παράδειγμα κλπ, η ποικιλία και ο σεβασμός στις προτιμήσεις του παιδιού, παίζει και αυτό ρόλο. Πώς είναι όταν συγκατοικείς ή παντρεύεσαι; Ο ένας δεν τρώει με τίποτα το Α, βγαίνει από το κοινό μενού, ο άλλος τρελαίνεται για το Β, το τρώνε και οι δύο σχετικά συχνά κλπ, αναπόφευκτο είναι. Ε, με κάθε παιδί, μπαίνει και το παιδί και τα γούστα του στην εξίσωση και ξαναπροσαρμόζονται και οι οικογενειακές συνταγές, να τα χωρέσουν όλα.

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.. Σε σημείο που τρομάζω .. Δεν υπάρχει η εναλλακτική του γιαουρτιού και της κρέμας αντί του φαγητού. Αυτό εννοούσα. Συγνώμη, εσύ έλεγες ότι δεν πρέπει να του φτιάχνω άλλο φαγητό από αυτό που έχουμε, και να τον αφήνω να πεινάσει και τώρα δεν σέβομαι τις προτιμήσεις του παιδιού? Μήπως μπερδεύτηκες και ήθελες να απαντήσεις σε άλλο θέμα?

Just now, Mikraki2207 said:

Μμμ εχω πιο μικρο μωρο απο εσένα αλλα αν σε βοηθησει ισως να τον άφηνες να φάει μονος του γιατί απο ότι κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα τον ταΐζεις εσυ. Καλο θα ήταν να του φτιαχνεις το πιάτο με οτι εχεις μαγειρέψει, δινε νεες επιλογες αλλα να βάζεις και κατι που σίγουρα θα φαει στο πιατο. Καλο είναι να χρησιμοποιεις και πιατο με χωρίσματα (και βεντουζα αν εχει τη ταση να τα ριχνει κάτω ) για να μην είναι ολα μαζι στο πιάτο, αστον να επιλεξει μονος του,κι όταν δεις οτι τελειωσε και δε θελει αλλο ρωτα τον αν θα σε αφήσει να φας εσύ οτι περίσσεψε. Να μην σε βλέπει αγχωμένη γιατί τοτε είναι που δε θα φαει αλλο. Υπομονή εχω ακουσει για αυτη την ηλικια και τα πεισματα με το φαγητό. 

Ξέρεις τι γίνεται? Αν του βάλω και κάτι που σίγουρα θα φάει, τυράκι του τοστ πχ, θα φάει μόνο αυτό. Πάντα επιλέγει ένα. 

Σήμερα δεν έφαγε μεσημεριανό. του έφτιαξα ομελέτα και του έβαλα και σε ένα πιατάκι ντοματίνια και αγγουράκι. Δεν δοκίμασε καν. αν του έδινα και ψωμί πχ, θα έτρωγε μόνο αυτό. Προσπάθησα να το δώσω για απογευματινό, δεν το δέχτηκε. Οπότε του έδωσα ότι τρώει κανονικά το απόγευμα , συν λίγο τοστάκι. Δεν γινόταν να τον αφήσω νηστικό από τη μία που έφαγε τη φρουτόκρεμα. Πονούσε η καρδιά μου γιατί έβλεπα αυτό το απίστευτο φατσάκι να μου λέει μανούλα θα μου φτιάξεις αστράκι να γεμίσει η κοιλίτσα μου?? Δεν ξέρω πως κρατήθηκα να μην του φτιάξω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν γίνεται να έχουμε πάντα κεφτέδες και μακαρόνια με κιμά στο τραπέζι. 

 Μα αυτό λέμε Καλή μου. ..Δεν γίνεται να του βάζεις μόνο αυτά που θέλει. ..χαλάρωσε για αρχή το παιδί  δεν είναι έκτος αναπτυξιακά. Είναι μόλις δΥόρκη χρονών. ..ξεκινα να του προσφέρεις ότι έχει το οικογενειακό μενού. ..εμπλούτισε ανάλογα το πρωινό εκτός από το γιαούρτι  μην του δίνεις φρουτοκρεμα πριν το μεσημέρι και προσφερε θρεπτικά απογευματινά. ..Τα advance και για μένα είναι "κακή " τροφή. .Όχι ότι δεν έχω δώσει στα παιδιά άλλα τους τα δίνω για γλυκό και αυτό σπάνια δηλαδή αντε να τύχει μια φορά τον μήνα. ..Μην καθησυχάζεις τον εαυτό σου με τα δύο γιαουρτια. ..μεγαλύτερη κατάκτηση είναι να φάει μια μπουκια ψάρι η κοτόπουλο η ένα στικ καρότο παρα ολόκληρο το συγκεκριμένο γιαούρτι που δεν είναι καν ζωντανό γιαούρτι. ..εστιασε στην ποιότητα και όχι στην ποσότητα. ..Στο να μάθει να τρώει και όχι στο να αδειάσει το πιάτο που λέμε. ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 Μα αυτό λέμε Καλή μου. ..Δεν γίνεται να του βάζεις μόνο αυτά που θέλει. ..χαλάρωσε για αρχή το παιδί  δεν είναι έκτος αναπτυξιακά. Είναι μόλις δΥόρκη χρονών. ..ξεκινα να του προσφέρεις ότι έχει το οικογενειακό μενού. ..εμπλούτισε ανάλογα το πρωινό εκτός από το γιαούρτι  μην του δίνεις φρουτοκρεμα πριν το μεσημέρι και προσφερε θρεπτικά απογευματινά. ..Τα advance και για μένα είναι "κακή " τροφή. .Όχι ότι δεν έχω δώσει στα παιδιά άλλα τους τα δίνω για γλυκό και αυτό σπάνια δηλαδή αντε να τύχει μια φορά τον μήνα. ..Μην καθησυχάζεις τον εαυτό σου με τα δύο γιαουρτια. ..μεγαλύτερη κατάκτηση είναι να φάει μια μπουκια ψάρι η κοτόπουλο η ένα στικ καρότο παρα ολόκληρο το συγκεκριμένο γιαούρτι που δεν είναι καν ζωντανό γιαούρτι. ..εστιασε στην ποιότητα και όχι στην ποσότητα. ..Στο να μάθει να τρώει και όχι στο να αδειάσει το πιάτο που λέμε. ..

Καλέ ναι, δεν είναι εκτός. Είναι 2,5 και τον κάνουν 4. Είναι πολύ ψηλός. Η παιδίατρος πάντως ήταν πολύ θετική στα advance..  Συμφωνώ όμως οτι πρέπει να μειωθούν για να ερχίσει να τρ΄ωει και άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει ότι η μεσογειακή διατροφή είναι από τις πιο υγιεινές. Επίσης, δεν χρειάζεται να κολυμπάνε στο λάδι τα λαδερά, 3-4 κουταλιές της σούπας για μεγαλη κατσαρόλα είναι μια χαρά για λαδερο. Δεν ήξερα ότι επειδή στην κατοχή μπορεί να έτρωγαν φασολάκια και αρακά και σπανακορυζο αυτό τα κάνει ακατάλληλα για κυρίως γεύμα. Είναι λαχανικά και μαγειρευονται από πολλούς πολιτισμούς σε διάφορες εκδοχές εξίσου θρεπτικες, όχι μόνο από τους πρώην κατεχομενους Έλληνες:-P

Επιπλέον, επειδή έγραψες ότι είσαι λεπτή, ήθελα να επισημάνω ότι αυτό δεν είναι απόλυτη ένδειξη υγιούς σώματος. Το εσωτερικό λίπος που υπάρχει στα όργανα είναι εξίσου ή και περισσότερο επιβλαβές και επειδή δεν φαίνεται (μόνο με ειδικό μηχάνημα) δημιουργείται η πλασματικη εντύπωση υγείας. 

Πάντως, σε γενικές γραμμές δόθηκαν αρκετές προτροπές και λύσεις για αυτά που σε προβληματιζουν, δεν χρειάζεται να "δικαιολογείς" την στάση σου απενεχοποιωντας την κις λορεν και τα σουφλέ που είναι τίγκα στα λιπαρά:)

Ένα λαχανικό, όπως ο αρακάς, δεν μπορεί να αποτελεί κυρίως γεύμα. Γι αυτό το συνοδεύουν με τυριά, ψωμιά και ένα σωρό άλλα. Με δεδομένο ότι το ποσοστό παχυσαρκίας στην Ελλάδα είναι πολύ υψηλό, αρκεί άλλωστε να ρίξουμε μια ματιά γύρω μας, προφανώς η μέση ελληνική οικογένεια ΔΕΝ κάνει σωστή διατροφή. Εσωτερικό λίπος ποιος ξέρει, μπορεί να έχω , να μην έχω , να έχεις εσύ περισσότερο που θεωρείς ότι τρέφεσαι σωστά, δεν είναι το θέμα μας αυτό. Δεν δικαιολογώ καμία στάση. Θεωρώ την κις Λόρεν και το σουφλέ μια χαρά φαγητά, αρκεί να μη φας ένα ταψί στην καθισιά σου. Όλα με μέτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.. Σε σημείο που τρομάζω .. Δεν υπάρχει η εναλλακτική του γιαουρτιού και της κρέμας αντί του φαγητού. Αυτό εννοούσα. Συγνώμη, εσύ έλεγες ότι δεν πρέπει να του φτιάχνω άλλο φαγητό από αυτό που έχουμε, και να τον αφήνω να πεινάσει και τώρα δεν σέβομαι τις προτιμήσεις του παιδιού? Μήπως μπερδεύτηκες και ήθελες να απαντήσεις σε άλλο θέμα?

Ξέρεις τι γίνεται? Αν του βάλω και κάτι που σίγουρα θα φάει, τυράκι του τοστ πχ, θα φάει μόνο αυτό. Πάντα επιλέγει ένα. 

Σήμερα δεν έφαγε μεσημεριανό. του έφτιαξα ομελέτα και του έβαλα και σε ένα πιατάκι ντοματίνια και αγγουράκι. Δεν δοκίμασε καν. αν του έδινα και ψωμί πχ, θα έτρωγε μόνο αυτό. Προσπάθησα να το δώσω για απογευματινό, δεν το δέχτηκε. Οπότε του έδωσα ότι τρώει κανονικά το απόγευμα , συν λίγο τοστάκι. Δεν γινόταν να τον αφήσω νηστικό από τη μία που έφαγε τη φρουτόκρεμα. Πονούσε η καρδιά μου γιατί έβλεπα αυτό το απίστευτο φατσάκι να μου λέει μανούλα θα μου φτιάξεις αστράκι να γεμίσει η κοιλίτσα μου?? Δεν ξέρω πως κρατήθηκα να μην του φτιάξω..

Πφφ δεν έχω ακουσει απο καμια που να μην έχει περασει έστω λιγο καιρο οπου δεν ετρωγε τίποτα το παιδι τής, τρεμω εκεινη τη στιγμή η αλήθεια είναι αλλα τουλάχιστον είναι φαση και περναει , το πιο σημαντικό οπου το λεω για να το ακουσω κι εγώ είναι να μη μας σπανε τα νευρα καταρχας και να μην βρισκουμε ευκολες λυσεις σε φαγητα μη θρεπτικα και ανθυγιεινα κι ας είναι τα μονα που θέλουν. Αυτο το τελευταίο το λεω γιατί το βλέπω τόσο συχνα και μου λενε μα μόνο αυτο τρωει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ένα λαχανικό, όπως ο αρακάς, δεν μπορεί να αποτελεί κυρίως γεύμα. Γι αυτό το συνοδεύουν με τυριά, ψωμιά και ένα σωρό άλλα.

 

Εμάς πάντως η παιδίατρος από 8 μηνών στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα μας είπε μια μέρα τη βδομάδα λαδερο ή όσπριο

Link to comment
Share on other sites

Τα λαδερά δεν με πολύ ενθουσιάζουν να τα φαω αλλα ειναι η πιο ευκολη λυση στο μαγειρεμα κ ετσι τα τρωμε τουλ δυο φορες την εβδομαδα. Εγω οχι με μεγακο ενθουσιασμο. Προσφερομαι λοιπον να με υιοθετήσεις για λιγες μερες να τρωω κις και σουφλέ. Μπορω να σου κανω κ τη ζύμη αν θες!!! 

 

Εκφραζεις πολυ εντονες αποψεις για το φαγητο κ λογικα καπως θα εχει περασει κ στο παιδι. μαλλον βαρεθηκε αυτα που τρώτε οπως ισως εκανε κ ο δικος μου. Κ επειδη δεν ηταν δεκτικός σε δοκιμες οπως επισης ο δικος μου, δεν τρωει σχεδον τιποτα γιατι απο τα συγκεκριμενα δεν εμειναν κ πολλα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ένα λαχανικό, όπως ο αρακάς, δεν μπορεί να αποτελεί κυρίως γεύμα. 

 

Δηλαδή όλοι οι vegan δεν τρώνε ; Ανεξάρτητα από κουζίνα που ακολουθεί κανείς, με εξαίρεση νομίζω μία και μοναδικλη φυλή Ινδιάνων που ζουν κοντά στο Βόρειο Πόλο και παραδοσιακά τρέφονται σχεδόν αποκλειστικά με ψάρι και μάλιστα ωμό, που διατηρεί και τις βιταμίνες του) οι περισσότεροι λαοί έχουν πάρα πολλές επιλογές για να βασιστεί κανείς στα λαχανικά και μόνο, οπότε πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες. Το ωμό τυρί δε μου αρέσει ιδιαίτερα, ψωμί δεν αγοράζουμε και ζυμώνω 1-2 φορές τη βδομάδα το πολύ , αλλά παρολα αυτά έχω περάσει μεγάλες περιόδους της ζωής μου που η διατροφή μου ήταν κυρίως χορτοφαγική. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...