Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

ΜΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΕΙ ΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΝΑ

ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ Κ ΑΣ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ 13ΧΡΟΝΩΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ Κ ΘΑ

ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΜΕΧΡΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ

Κ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ (ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ,ΜΕ ΑΥΤΑ..ΘΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΝΑ)

ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ Κ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΟΤΑΝ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ

ΑΚΟΜΑ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΩ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

ΜΑΖΙ ΘΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ Κ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΛΑ..ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΤΣΙ

ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ!!!

 

Κ ΤΕΛΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΗ ΚΑΛΉ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ Κ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΑΝ ΣΤΗΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ

ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΟΥΝΕ ΣΩΣΤΑ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Bρε Γιωτα αυτο που θα σου γραψω παρακατω ειναι αληθινη ιστορια πολυ δικου μου ατομου. Και στη γραφω για να καταλαβεις οτι η ζωη δεν ειναι ασπρο η μαυρο παντα.

 

Το κοριτσι για το οποιο μιλαω την πρωτη φορα που εκανε ερωτα στα 16 μισο με προφυλακτιο το οποιο εσπασε εμεινε εγκυος παροτι ειχε παρει προφυλαξεις. Ηταν η πρωτη της ερωτικη επαφη και η πρωτη συναισθηματικη σχεση με αγορι. Το παιδι δεν το κρατησε γιατι ηταν η ιδια παιδι καθως και το αγορι που ηταν ενα χρονο μεγαλυτερο.

 

Αυτο το κοριτσι πονεσε πολυ γιαυτο που του συνεβη αλλα ποτε δεν θεωρησε οτι θα μπορουσε να επιλεξει κατι διαφορετικο γιατι ηταν ανετοιμη να γινει μανα. Πως μπορουμε να την κρινουμε και να την λιθοβολησουμε??? Συνειδητα γνωριζε οτι δεν ηταν ετοιμη. Που ειναι το εγκλημα της????

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΛΙΘΟΒΟΛΩ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑΝ!!

ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΠΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Κ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!

ΝΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΕΓΩΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ!

ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΜΒΛΩΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι η προληψη ειναι το παν αλλα οταν συμαβαινουν ατυχηματα τι γινεται???? Αν η κορη σου σου ελεγε οτι δεν θελει να γινει μαμα η οτι δεν ειναι ετοιμη να το περασει ολο αυτο εσυ θα συνεχιζες να επιμενεις???? Δεν θα εδινες καμια βαση στο τι επιθυμει η ιδια??? Δικο της το σωμα της δικη της και η ζωη. Πως θα αποφασιζες εσυ μονο???? Αυτο δεν καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

.

ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 13 ΕΤΩΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕΞ Κ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ

ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ???

Κ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΙΧΝΕ

ΟΟΟΟΟΟΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΝΩ ΕΓΩ

ΕΙΜΟΥΝ ΕΙΔΗ ΜΑΝΑ??Ε???ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ Κ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ???

ΝΑΙ Κ ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω μιλουσα για την ηλικια των 16 μισο παρολαυτα γιατι σου φαινεται απιθανο οτι καποιος σε αυτη την ηλικια μπορει να κανει σεξ αλλα δεν ειναι ειναι σε θεση να γινει μανα??? Ειναι ταυτοσημες εννοιες??? Κανω σεξ αρα ειμαι ετοιμη να γινω μανα????

 

Και ναι εσυ συμφωνα με τα πιστευω σου θα της ελεγες να το κρατησει αλλα το θεμα ειναι τι η ιδια θα επελεγε με κριτηριο τα δικα της θελω και της δικες της αντοχες. Αυτο προσπαθω να πω.

Ακομα και το 16 χρονο εχει προσωπικοτητα και δικαιωματα για τη ζωη του και το σωμα του. Σαν μανα φυσικα και θα την στηριζες αν θα ηθελε να γινει μανα αλλα με τον ιδιο ακριβως τροπο θα επρεπε να την στηριξεις ακομα και αν δεν ηθελε.

Link to comment
Share on other sites

σας διαβάζω και εχω να πώ ενα :

εφόσον ειμαστε μικρά και ανώριμα και μαθήτριες και δεν μπορούμε να αναλάβουμε ευθύνες τότε :

να μην "ολοκληρώνουμε".

ΤΕΛΟΣ

και σε ένα ανήλικο 13 χρονο το βάρος το ρίχνω 100% στους γονεις.

με τι ιδανικά μεγαλώνεις το παιδί σου ???

τι του λες??

πως το νουθετής????

και κυρίως ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΟΝΙΟΣ????

13 χρονών και χωρίς επίβλεψη αν ειναι δυνατόν.

 

εμένα η μαμά μου μου ελεγε ότι το θεμα της ολοκλήρωσης ειναι πολύ πολύ σοβαρό και πρέπει να το λάβω σοβαρά υπόψιν μου.

πρέπει Τον εαυτό μου να τον τιμώ και να τον σέβομαι .

Δεν πάω με τον πρώτο τυχόν .

Και το άτομο με το οποίο επιλέγω να πάω και να τον έχω δίπλα μου ξέρω πως αν συμβεί οτιδήποτε θα είναι δίπλα μου σε ότι αποφασίσω.

το θέμα ολοκληρώνω σημαίνει ότι δίνεις στον άλλο εν μέρος της καρδιάς σου .

Πως ξεπουλιέσαι έτσι.

Ελεος και πάλι ελεος.

μην τα θεωρούμε και ολα της "εποχής" .

Γιατί μόνοι μας βάζουμε τον εαυτό μας σε μπελάδες.

 

και ξέρετε οσες φορες ακουσα την μαμα μου παντα κερδισμένη βγήκα.

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Κ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ.-

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!

ΑΝ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ Ε ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΜΠΑΡΩΝΑ

ΚΙΟΛΑΣ!!

ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ...

ΕΓΩ ΔΟΞΑΣΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΜΕΙΝΑ Κ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ Κ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ

ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ!!

ΟΧΙ ΕΝΑ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΩ!!

 

ΜΕΛΙΝΑ 100% ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!

Link to comment
Share on other sites

.

ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 13 ΕΤΩΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕΞ Κ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ

ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ???

Κ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΙΧΝΕ

ΟΟΟΟΟΟΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΝΩ ΕΓΩ

ΕΙΜΟΥΝ ΕΙΔΗ ΜΑΝΑ??Ε???ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ Κ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ???

ΝΑΙ Κ ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ!!

 

ΝΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΕΓΩΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ!

ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΜΒΛΩΣΗ!

 

 

13 ετων τελικα την θεωρεις ωριμη ή ανωριμη γιατι μπερδευτηκα λιγο...:confused:

Θεωρεις οτι....

Ειναι ωριμη να κανει σεξ,

ειναι ωριμη να αναλαβει τις ευθυνες της μητροτητας

αλλα ανωριμη να επιλεξει τι θα κανει στο σωμα της και να αποφασισει για λογαριασμο της ? :confused::confused:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Κ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ.-

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!

ΑΝ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ Ε ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΜΠΑΡΩΝΑ

ΚΙΟΛΑΣ!!

ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ...

Θα την γεμιζες τυψεις δλδ?

Ειναι σωστο αυτο? Ρωταω απλα...:?

 

Υγ. Το τι κρινει ο καθε γονιος σωστο ειναι πολυ υποκειμενικο σε αυτα τα θεματα.:?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι θεμα ανατροφης συνηθως, το ποσο νωρις θα αρχισουν οι εφηβοι τη σεξουαλικη τους ζωη, και το ποσο συνετα θα φερθουν. Τα 13χρονα που εχουν επαφες, ειναι παιδια με αδιαφορους γονεις. Δε μπορει σ΄αυτη την ηλικια να μην ξερεις που βρισκεται το παιδι σου και να το αφηνεις να κυκλοφορει μονο του. Δε μπορει να μην ξερεις τις παρεες του. Ειναι η πιο δυσκολη περιοδος στη ζωη των παιδιων, και οι γονεις πρεπει να δειξουν ολη τους την προσοχη σ΄αυτα. Τα λαθη πληρωνονται.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σας διαβάζω και εχω να πώ ενα :

εφόσον ειμαστε μικρά και ανώριμα και μαθήτριες και δεν μπορούμε να αναλάβουμε ευθύνες τότε :

να μην "ολοκληρώνουμε".

ΤΕΛΟΣ

και σε ένα ανήλικο 13 χρονο το βάρος το ρίχνω 100% στους γονεις.

με τι ιδανικά μεγαλώνεις το παιδί σου ???

τι του λες??

πως το νουθετής????

και κυρίως ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΟΝΙΟΣ????

13 χρονών και χωρίς επίβλεψη αν ειναι δυνατόν.

 

εμένα η μαμά μου μου ελεγε ότι το θεμα της ολοκλήρωσης ειναι πολύ πολύ σοβαρό και πρέπει να το λάβω σοβαρά υπόψιν μου.

πρέπει Τον εαυτό μου να τον τιμώ και να τον σέβομαι .

Δεν πάω με τον πρώτο τυχόν .

Και το άτομο με το οποίο επιλέγω να πάω και να τον έχω δίπλα μου ξέρω πως αν συμβεί οτιδήποτε θα είναι δίπλα μου σε ότι αποφασίσω.

το θέμα ολοκληρώνω σημαίνει ότι δίνεις στον άλλο εν μέρος της καρδιάς σου .

Πως ξεπουλιέσαι έτσι.

Ελεος και πάλι ελεος.

μην τα θεωρούμε και ολα της "εποχής" .

Γιατί μόνοι μας βάζουμε τον εαυτό μας σε μπελάδες.

 

και ξέρετε οσες φορες ακουσα την μαμα μου παντα κερδισμένη βγήκα.

 

Ειναι θεμα ανατροφης συνηθως, το ποσο νωρις θα αρχισουν οι εφηβοι τη σεξουαλικη τους ζωη, και το ποσο συνετα θα φερθουν. Τα 13χρονα που εχουν επαφες, ειναι παιδια με αδιαφορους γονεις. Δε μπορει σ΄αυτη την ηλικια να μην ξερεις που βρισκεται το παιδι σου και να το αφηνεις να κυκλοφορει μονο του. Δε μπορει να μην ξερεις τις παρεες του. Ειναι η πιο δυσκολη περιοδος στη ζωη των παιδιων, και οι γονεις πρεπει να δειξουν ολη τους την προσοχη σ΄αυτα. Τα λαθη πληρωνονται.

 

Συμφωνώ και με τις 2 απόλυτα !!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω ότι πολλες ανηλικες εγκυμοσυνες προκαλουνται σε σπιτια 'καλων οικογενειων'...δηλαδη με γονεις καθολου αδιαφορους, απεναντιας ιδιαιτερα προστατευτικους.

Μακαρι να υπηρχε ενα κουμπι που ν ατο πατουσαμε και να μεταδιδαμε τη γνωση, την εμεπιρια και τις αρχες μας στα παιδια μας....αλλα δεν γινεται....δεν ειναι δυνατον αυτα που καταλαβαινω και ξερω 35 χρονων γαιδαρα, να τα καταλαβει και να τα μαεθ ενα δεκατετραχρονο...ΟΚ..θα προσπαθησω. Αυτο όμως δε σημαινει ότι θα το καταφερω. Η μονη σιγουρη μεθοδος 100% ειναι η αποχη, καμι αλλη....εχω αγορια....αν φτασουν δεκαπενετ χρονων και δεν εχουν σεξουαλικες σχεσεις θα θεωρηθουν ηλιθια απο τους γυρω τους...ουτε αυτο θελω να το νιωσουν τα παιδια μου...θα προσπαθησω, το ξαναειπα, να τα μεγαλωσω όπως θεωρω σωστα, αλλα αυτο δε μου εγγυαται ότι ακομη και αν μεγαλωσουν τελικα σωστα, δεν θα κανουν καποια λαθη στην πορεια...ενα τετοιο λαθος ειναι μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη καποιου κοριτσιου....σε τετεοια περιπτωση λοιπόν τι θα πρεπει να κανω? Να πω στα παιδια να κρατησουν το παιδι γιατι ειναι αμαρτια?? Δε μπορω να κανω κατι τετοιο, παρ΄όλο που αν το αποφασιζαν θα ημουν διπλα τους 100%....

Γενικα πιστευω ότι η ζωη σε ξαφνιαζει πολλες φορες...εδω οι ιδιοι κανουμε πραγματα που λεγαμε καποτε δεν θα τα καναμε ποτε...γιατι να μην το περιμενουμε και αυτο και απο τα παιδια μας...

Σε καθε περιπτωση όμως, μια εκτρωση σιγουρα ειναι επιπονη και ισως ιδιαιτερα τραυματικη σε όλα τα επιπεδα για μια κοπελα...αν όμως ειναι αναποφευκτη ...ναι....το ηθικο στοιχειο μεσα μου την κανει δεκτη....

Και θα συμφωνησω και με αλλες κοπελες παραπανω ότι πεντε και εξι εβδομαδων για εμενα δεν ειναι ολοκληρωμενος ανθρωπος...ειναι αναλογα τι βλεπει ο καθενας στον υπερηχο όπως ειπατε....

εγω στο δευτερο παιδι μου εκανα ενα σωρο εξετασεις μεχρι να παει το μωρο 8-9 εβδομαδων γιατι λογοι υγειας μου ισως δημιουργουσαν προβλημα στο μωρο....όλα καλα ευτυχως....μετα τους πεντε μηνες μου ειπαν για κατι αλλες εξετασεις που δεν ειχα κανει...ειπα, τωρα τι να το κανω? ...τωρα αυτο το μωρο το θελω όπως και να εχει ...ειναι ανθρωπακι....

Για αυτο ας ειμαστε ανοιχτοι στα όρια και τους φραγμους που εχει ο καθε ανθρωπος...όλα ειναι πολυ σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

Με εκπλήσσει αυτή σου η τοποθέτηση , μπορεί φυσικά να είμαι εγώ λάθος και να νομίζω λάθος . Αλλά τα σημερινά παιδιά ωριμάζουν πολύ πιο αργά από ότι οι παλαιότερες γενιές και στα 15 τους δεν μου φαίνεται ότι έχουν πλήρη επίγνωση του τι κάνουν . Έχει σημασία να είναι και συναισθηματικά ώριμα , όταν θα αποκτήσουν σεξουαλικές σχέσεις και όχι να κάνουν κάτι μόνο και μόνο , επειδή το κάνουν και οι υπόλοιποι ή τέλοσπάντων για να νιώσουν κάπως .

 

Πως εξάλλου να συνδιάσεις με επιτυχία το σχολείο με τις σεξουαλικές σχέσεις στα 15 σου ; Δεν νομίζω πως θα είναι κάτι το συνετό .

 

Aρχοντούλα, συγγνώμη αν βγήκα λίγο κριτικά απέναντί σου αλλά τρομάζω με αυτά που διαβάζω στις έρευνες. Με αυτά που γράφεις συμφωνώ, αλλά είναι αυτά που θέλουμε εμείς ως γονείς, όχι τι γίνεται στην πραγματικότητα αλλιώς δεν θα υπήρχε αυτό το τρομακτικό ποσοστό ανήλικων κοριτσιών που κάνει εκτρώσεις. Και φαντάσου ότι το ποσοστό αυτό επικεντρώνεται στις ηλικίες 13-17 ετών. Σε απόλυτα νούμερα πρέπει να είναι πολύ μεγάλα για αυτές τις ηλικίες. 75% των ανήλικων αγοριών δεν χρησιμοποιεί προφυλακτικό, το θεωρεί μαγκιά, όπως το κάπνισμα, τις ουσίες, κλπ. Όντως είναι ανώριμα και δεν έχουν επίγνωση τι κάνουν, ούτε συναισθηματικά ώριμα είναι και όμως το κάνουν και κυρίως χωρίς προφύλαξη.

 

Μέχρι τα 15 έχω σκοπό να ενημερώσω την κόρη μου μέχρι λεπτομέρειας γιατί ένα προφυλακτικό μπορεί να σπάσει και από κακή τοποθέτηση, για τις γόνιμες μέρες που δεν πρέπει να κάνει σεξ ούτε με προφυλακτικό, για το χάπι της επόμενης μέρας που σημαίνει ότι πρέπει να στο πει αμέσως αν κάτι πήγε στραβά. Αν ο μη γένοιτο κάτι πάει πολύ στραβά είμαι κατά της έκτρωσης γιατί μια ψυχούλα είναι μια ψυχούλα. Αυτό που θα με απασχολεί είναι αν θα πρέπει οι ανήλικοι γονείς να δημιουργήσουν οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνουμε ΟΛΕΣ στο θεμα της προφυλαξης... της ενημερωσης, και ολα τα σχετικα...

 

αλλα οπως και με το θεμα των ναρκωτικων, τις κακες παρεες και ολα τα συναφη, ετσι και το σεξ σε πολυ μικρη ηλικια ειναι κατι που το φοβομαστε, γιατι δεν ξερεις ποτε αν θα συμβει ή οχι στο δικο σου παιδι... του μιλας, του εξηγεις... και μετα προσευχεσαι!!

 

δηλαδη, για να καταλαβω, υπαρχει ανθρωπος με μωρο παιδι που βαζει το χερι του στη φωτια, οτι το δικο του παιδι δεν θα μπλεξει ποτε με ναρκωτικα, δεν θα μεινει εγκυος, δεν θα αφησει εγκυο??? τοση σιγουρια???

 

ειμαι η μονη που τρεμει στην ιδεα?? μαλλον κατι κανω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

 

ειμαι η μονη που τρεμει στην ιδεα?? μαλλον κατι κανω λαθος!

δεν εισαι η μονη...και εγω επιφυλασσομαι για τα καμαρια μου....και αν παρουν και το χαρακτηρα μου καηκα......:cool:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια συζηταμε αμα ενα 13χρονο παιδι αν εμενε εγκυος θα κρατουσε το παιδι ? μα μιλαμε για ενα παιδι οπου μολις εχει μπει στην εφηβεια , γιατι αυτο το παιδι να εχει σεξουαλικες σχεσεις , και οχι οχι οχι και εγω πιστευω οτι ενα παιδι 13 ετων 14 ετων και 15 ετων δε εχει καμια δουλεια να κανει σεξ , και οτι ναι το λαθος ειναι των γονεων του . Συμφωνω απολυτα στο οτι ειναι αδιανοητο στα 13 να μην 3ερεις που βρισκεται το παιδι σου και τι παρεες εχει , τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι . Και προσωπικα το θεωρω ασκοπο παιδια σε τετοιες ηλικιες να ξενυχτανε και πηγαινουνε σε καφετεριες , αντε στα 15 ενα σαββατο θα πανε ενα σινεμα , ενα γκουντις , μια βολτα αλλα να ξενυχτισουνε ? ε οχι ρε παιδια , αμα ξενυχτανε απο τετοιες ηλικιες πιστεψτε με μεχρι τα 20-25 και πολλα ακομα θα κανουνε . Πειτε με αυστηρη , πειτε με αναχρονιστικη , αλλα το θεωρω φυσιιολογικο ο καθε ανθρωπος να ζει την ηλικια του οπως πρεπει .Απο εμας λοιπον εξαρταται τι θα περασουμε στα παιδια μας .Και εγω εχω αγορι και δεν με πειραζει και θα τον συμβουλεψω να μην τον πειραζει ουτε και εκεινον αμα στα 15 τον κοροιδεψουνε επειδη δεν θα εχει κανει σεξ . Θεωρω οτι σε εκεινες τις ηλικιες αλλα πραγματα πρεπει να απασχολουνε τα παιδια , οπως πως θα βγουνε καμια βολιτσα , πρωτα απο ολα τα μαθηματα τους , τις δραστηριοτητες τους και οκ εντα3ει πως θα ριξουνε καμια συμμαθητρια τους να τη βγαλουνε κανα ραντεβουδακι , κανα φιλακι . Μετα τα 17-18 το σωμα οριμαζει και το μυαλλο , τοτε ειναι σε καταληλες ηλικιες να κανουνε σεξ και τα 2 μου παιδια , και η κορη μου και ο γιος μου , δεν τα διαχωριζω . Αυτο βεβαιοα δεν σημαινει οτι απο νωρις θα τους μιλησω για την αντισυληψη , οσο πιο νωρις εισαι ειλικρινης με τα παιδια τοσο λιγοτερα πραγματα θα κανουνε απο την εφηβικη τους αντιδραση .

Εγω εκανα σεξ πρωτη μου φορα στα 20 και μια χαρα ημουνα , τοτε τον γνωρισα τον τοτε φιλαρακο μου , τοτε το ενοιωσα τοτε το εκανα . Ο αντρας μου περιμενε πιο πολυ τον ειχανε αποροφησει οι σπουδεςς του και εκανε σεξ με τηνν τοτε κοπελια του στα 22 , και τι επαθε ? θεωρειτε λιγοτερο αντρας απο ενα παιδι που εκανε σεξ στα 14 ?

γιατι δεν μαθαινουμε πρωτα απο ολα στα παιδια μας να ζουνε τη καθε ηλικια τους οπως αρμοζει και οπως ειναι φυσιολογικο , αμα τους το μαθουμε αυτο και αν ειμαστε διπλα τους οποτε μας χρειαζονται θα μειωθουνε πολυ οι ανηλικες εγκυμοσυνες και οι ανηλικες εκτρωσεις . Και σαν απαντηση στην κοπελα που λεει για την κορη της αμα στα 13 εμενε εγκυος , εγω απαντω οτι ειμαι μεγαλη πολεμαχος της εκτρωσης , και οτι αμα το κοριτσι μου 18-20 ετων εμενε εγκυος το παιδακι θα το κρατουσαμε και θα το μεγαλωναμε ολοι μαζι στην οικογενεια μας γιατι τεοτια οικογεννεια ειμαστε , ομως στα 13 ? οχι ποτε δε θα το εκανα αυτο στο παιδι μου , μεχρι και να τη σκοτωσει θα μπορουσε η γεννα και η εγκυμοσυνη , δεν θα ρισκαρα το παιδι μου , θα επερνα πανω μου την αμαρτια γιατι αμα φταναμε σε τετοια σημεια σε τοσο νεαρη ηλικια τοτε καποιο λαθος θα ειχα κανει εγω σα μητερα , οποτε γιατι να χρεωθει το παιδι μου τα δικα μου λαθη και τις δικες μου γονικες εληψεις ?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια συζηταμε αμα ενα 13χρονο παιδι αν εμενε εγκυος θα κρατουσε το παιδι ? μα μιλαμε για ενα παιδι οπου μολις εχει μπει στην εφηβεια , γιατι αυτο το παιδι να εχει σεξουαλικες σχεσεις , και οχι οχι οχι και εγω πιστευω οτι ενα παιδι 13 ετων 14 ετων και 15 ετων δε εχει καμια δουλεια να κανει σεξ , και οτι ναι το λαθος ειναι των γονεων του . Συμφωνω απολυτα στο οτι ειναι αδιανοητο στα 13 να μην 3ερεις που βρισκεται το παιδι σου και τι παρεες εχει , τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι . Και προσωπικα το θεωρω ασκοπο παιδια σε τετοιες ηλικιες να ξενυχτανε και πηγαινουνε σε καφετεριες , αντε στα 15 ενα σαββατο θα πανε ενα σινεμα , ενα γκουντις , μια βολτα αλλα να ξενυχτισουνε ? ε οχι ρε παιδια , αμα ξενυχτανε απο τετοιες ηλικιες πιστεψτε με μεχρι τα 20-25 και πολλα ακομα θα κανουνε . Πειτε με αυστηρη , πειτε με αναχρονιστικη , αλλα το θεωρω φυσιιολογικο ο καθε ανθρωπος να ζει την ηλικια του οπως πρεπει .Απο εμας λοιπον εξαρταται τι θα περασουμε στα παιδια μας .Και εγω εχω αγορι και δεν με πειραζει και θα τον συμβουλεψω να μην τον πειραζει ουτε και εκεινον αμα στα 15 τον κοροιδεψουνε επειδη δεν θα εχει κανει σεξ . Θεωρω οτι σε εκεινες τις ηλικιες αλλα πραγματα πρεπει να απασχολουνε τα παιδια , οπως πως θα βγουνε καμια βολιτσα , πρωτα απο ολα τα μαθηματα τους , τις δραστηριοτητες τους και οκ εντα3ει πως θα ριξουνε καμια συμμαθητρια τους να τη βγαλουνε κανα ραντεβουδακι , κανα φιλακι . Μετα τα 17-18 το σωμα οριμαζει και το μυαλλο , τοτε ειναι σε καταληλες ηλικιες να κανουνε σεξ και τα 2 μου παιδια , και η κορη μου και ο γιος μου , δεν τα διαχωριζω . Αυτο βεβαιοα δεν σημαινει οτι απο νωρις θα τους μιλησω για την αντισυληψη , οσο πιο νωρις εισαι ειλικρινης με τα παιδια τοσο λιγοτερα πραγματα θα κανουνε απο την εφηβικη τους αντιδραση .

Εγω εκανα σεξ πρωτη μου φορα στα 20 και μια χαρα ημουνα , τοτε τον γνωρισα τον τοτε φιλαρακο μου , τοτε το ενοιωσα τοτε το εκανα . Ο αντρας μου περιμενε πιο πολυ τον ειχανε αποροφησει οι σπουδεςς του και εκανε σεξ με τηνν τοτε κοπελια του στα 22 , και τι επαθε ? θεωρειτε λιγοτερο αντρας απο ενα παιδι που εκανε σεξ στα 14 ?

γιατι δεν μαθαινουμε πρωτα απο ολα στα παιδια μας να ζουνε τη καθε ηλικια τους οπως αρμοζει και οπως ειναι φυσιολογικο , αμα τους το μαθουμε αυτο και αν ειμαστε διπλα τους οποτε μας χρειαζονται θα μειωθουνε πολυ οι ανηλικες εγκυμοσυνες και οι ανηλικες εκτρωσεις . Και σαν απαντηση στην κοπελα που λεει για την κορη της αμα στα 13 εμενε εγκυος , εγω απαντω οτι ειμαι μεγαλη πολεμαχος της εκτρωσης , και οτι αμα το κοριτσι μου 18-20 ετων εμενε εγκυος το παιδακι θα το κρατουσαμε και θα το μεγαλωναμε ολοι μαζι στην οικογενεια μας γιατι τεοτια οικογεννεια ειμαστε , ομως στα 13 ? οχι ποτε δε θα το εκανα αυτο στο παιδι μου , μεχρι και να τη σκοτωσει θα μπορουσε η γεννα και η εγκυμοσυνη , δεν θα ρισκαρα το παιδι μου , θα επερνα πανω μου την αμαρτια γιατι αμα φταναμε σε τετοια σημεια σε τοσο νεαρη ηλικια τοτε καποιο λαθος θα ειχα κανει εγω σα μητερα , οποτε γιατι να χρεωθει το παιδι μου τα δικα μου λαθη και τις δικες μου γονικες εληψεις ?

για το πρωτο στο ευχομαι...για το δευτερο συμφωνουμε...αλλα ειδες?? σχολιασες και εσυ και αυτη την πιθανοτητα...και εγω συμφωνω με εσενα για το τιε ειναι σωστο αλλα δε συμφωνω ότι και τα παιδια μας θα ειναι τοσο συνετα...πιστευω και στον χαρακτηρα και στην τυχη...;)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΛΙΘΟΒΟΛΩ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑΝ!!

ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΠΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Κ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!

ΝΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΕΓΩΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ!

ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΜΒΛΩΣΗ!

 

Τι είναι αυτά που λες; Η κόρη σου δεν έχει βούληση; Δεν είναι νοήμων άνθρωπος; Δεν έχει δικαιώματα πάνω στο σώμα της ενώ εσύ έχεις επειδή είσαι η μαμά της; Κι εγώ δε θα δεχόμουν η κόρη μου να βάψει τα νύχια της από πολύ μικρή, αλλά άμα επιμένει δε μπορώ να κάνω τίποτα. Θα την αφήσω να τα βάψει!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλες συμφωνούμε ότι τα 13 και τα 14 και τα 15 είναι μικρές ηλικίες για να ξεκινήσει ένα παιδί (είτε κορίτσι είτε αγόρι, για μένα) τη σεξουαλική του ζωή. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα σφυρίζουμε αδιάφορα ως γονείς μέχρι το παιδί μας να φτάσει στην κατάλληλη -κατά τη γνώμη μας- ηλικία, ώστε να το ενημερώσουμε και να το προστατέψουμε από πιθανές κακοτοπιές.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αυτη τη σιγουρια φοβαμαι. Το δικο μου παιδι ποτε δεν θα .......

 

Αν ξεκινατε με αυτη την λογικη πιθανοτατα δεν θα το μαθετε και ποτε αν γινει. Γιατι κανενα παιδι που θα του τυχει η στραβη δεν θα ζητησει βοηθεια απο μια μαμα που ειναι απολυτη και καθετη στο συγκεκριμενο <λαθος>. Και ναι στα 13 μπορει να μην συμβαινουν ολα αυτα αλλα στα 16 17 ολα ειναι πιθανα.

 

Για μενα το πιο σημαντικο σε ενα γονιο ειναι να ειναι εκει και πριν το λαθος αλλα και μετα. Το οτι ενα 16χρονο δεν ειναι σε θεση να γινει μανα δεν αποτελει εγκλημα. Ειναι επιλογη και αυτη την επιλογη πρεπει να μπορουν να την στηριζουν ολοι οι γονεις. Κανεις μας δεν ειναι τελειος και αλανθαστος γιατι πρεπει να ειναι τα παιδια μας?????

Link to comment
Share on other sites

ουτε η ενημερωση, ουτε η απαγορευση, ουτε η συζητηση ουτε οι καλυτερες μεθοδοι διαπαιδαγωγησης μπορουν να εξσφαλισουν ότι τα παιδια μας θα κανουν αυτο που εμεις θελουμε ή φανταζομαστε...λυπαμαι που θα απογοητευσω καποιες μανουλες :D....ο χρονος δυστυχως θα με επιβεβαιωσει. Αυτο όμως δε σημαινει ότι τα αφηνουμε στην τυχη τους ή τα προτρεπουμε να κανουν κατι τετοιο...αλιμονο...Μιλαμε λοιπον για το ενδεχομενο που τα παιδια μας δεν εχουν ακουσει τις συμβουλες μας ή δεν εχουν πειστει τελος παντων....Εμενα οι γονεις μου ηταν ΚΑΙ ηθικοι ΚΑΙ καλοι ΚΑΙ υπευθυνοι αλλα δεν με επειθαν:cool:...επειθαν όμως τις αδερφες μου (ημασταν τρεις) οποτε το λαθος δεν ηταν δικο τους αλλα μαλλον γινδιακο:D...εγω ηθελα να τα ανακαλυψω όλα μονη μου, δεν ηθελα να μου μεταδωσουν την εμπειρια τους...για αυτο λεω επιφυλασσομαι...Ουτε εκεινοι ηταν ΚΑΚΟΙ γονεις , ουτε εγω επαθα ή εκανα κατι ΚΑΚΟ....βοηθησε όμως και η τυχη....

Την περιπτωση λοιπον που η τυχη δεν βοηθησει τα δικα μου παιδια...αυτην συζηταω...

Link to comment
Share on other sites

επισης, το οτι θα τα ενημερωσουμε δεν μας εξασφαλιζει γκαραντι, οτι δεν θα γινει.....

 

Σίγουρα, αλλά η ενημέρωση μπορεί να κάνει τη διαφορά. Όπως έγραψα παραπάνω στα μηνιαία κοριτσίστικα περιοδικά που διαβάζει η κόρη μου υπάρχει κάθε φορά ερώτηση για τις "ασφαλείς" μέρες και πάντα απάντηση γυναικολόγου ότι οι γόνιμες μέρες είναι 11η-17η του κύκλου λες και το κοριτσάκι θέλει να συλλάβει. Οπότε βγάζουν τα μικρά το συμπέρασμα ότι τις υπόλοιπες μέρες βουρ. Μήνυση θέλουν. Και μετά λέμε ότι τα μικρά τα ξέρουν όλα. Ότι τους συμφέρει συγκρατούν. Ή ερωτήσεις τύπου "αν μπορώ να συλλάβω στην περίοδο;". Δηλ. όλος ο καϋμός τους είναι πως θα κάνουν σεξ άνευ προφυλακτικού.

 

Γιαυτό είναι εγκληματική αδιαφορία του κράτους που δεν έχουν μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...