Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

Οταν εκανα την αυχενικη διαφανεια ο γιατρος βρηκε πολλα προβληματα και με εστειλε για την εξεταση τυπου α.Ειχα πολλες πιθανοτητες το μωρακι μου να εχει συνδρομο νταουν.ουλευω με νταουνακια και το λεω πολυ γλυκα γιατι ειναι υπεροχα παιδια.Ομως προβληματιστηκα πολυ.Τα παιδια αυτα εχουν πολλες ειδικες ικανοτητες και δυναμη που σε αηνει αφωνο...

Εχουν ομως και πολλα προβληματα υγειας και δυστηχως δεν ζουν ολα πολλα χρονο..και σκεφτομουν..και οταν πεθανω εγω τι θα γινει αυτο το παιδι και ποναγα...δεν ηξερα...

Μετα θυμηθηκα οτι το γατακι που εχω και ειναι αναπηρο οταν το βρηκα ιο κτηνιατρος μου ειπε να του κανω ευθανασια και δεν αντεξα το κρατησα μαζι μας και το εχω πολλα πολλα χρονια ευτηχισμενο..Και το μωρακι μου τι θα ηταν...Ενα πακετακι που δεν μου κανει και το στελνω πισω????

Ξαφνικα καταλαβα οτι δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω αυτο,οσα προβληματα και να ειχε το μωρακι μου(δοξα το θεο ολα πηγαν καλα) και αν εφευγα εγω πιο νωρις θα φροντιζε ο θεος για το πλασμα αυτο.ΔΕΝ θα ημουν εγω εκεινη που θα αποφασιζε!!!

Τωρα αν υπαρχει μωρακι ή οχι οσο νωρις κι αν ειναι...

πριν απο λιγο καιρο κατι πουλακια καναν τη φωλια τους στην παλια μας τεντα...Καποιο βραδυ που φυσαγε πολυ..πριν λιγες μερες θα το θυμοσαστε αυτον τον αερα επεσε η φωλιτσα τους και τα αυγουλακια τους επεσςν στο μπαλκονι μας.Δεν καταλαβαμε τι εγινε αλλα το πρωιβγηκα στο μπαλκονι και ειδα τα σπασμενα αυγουλακια και τα πουλακια ασχηματιστα ακομα αλλα πουλακια ειχαν ασφαλως πεθανει..

Αν λοιπον το αυγουλακι πριν σκασει ειχε πουλακι και οχι κατι το τελειως αμορφο τοτε και στην κοιλιτσα μας οσο νωρις και να ειναι τα πουλακια μας ειναι εκει...

μια κουμπαρα μου μετα τον βαφτισιμιο μου εφερε στον κοσμο παιδι με συνδρομο νταουν και μετα εκανε αλλα δυο!το μαθαν στοις εξετασεις οτι το παιδι ειχε συνδρομο και το κρατησαν αλλα ξερεις τι λεει τωρα?οτι ειναι η ζωη της ολη και ευχαριστει τον θεο γι αυτο το παιδι!δεν ξερω μεγαλη δυναμη ψυχης τεραστια.και πολυ δουλεμενο παιδι ειναι 13χρ.και απο μικρο με φυσιοθεραπειες λογοθεραπειες,και παιζει και μπουζουκι αμε!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειλικρινά ευχαριστώ τα κορίτσια για τα καλά τους λόγια , μου κάνουν καλό . Διότι δεν μιλάω ποτέ σε κανέναν για την πρώτη μου εγκυμοσύνη , φοβάμαι μη με κακοχαρακτηρίσουν , που έμεινα τόσο μικρή έγκυος , μήπως σκεφτούν αρνητικά για μένα . Στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η νοοτροπία να κρίνουμε πολύ επιφανειακά κάποιον και να κακολογούμε χωρίς να έχουμε την έννοια μήπως πληγώσουμε τον άλλο. Όποτε με ρωτούν πως και παντρεύτηκα τόσο μικρή ( αυτός ο γάμος έγινε μετά από παρότρυνση του μπαμπά της κόρης μου και μετά συμφώνησαν με το ζόρι και οι δικοί μου , αλλά δεν κράτησε ) δεν δίνω ποτέ λεπτομέρειες . Πρώτη φορά μιλάω γι'αυτό εδώ στο φόρουμ και μου έκανε τελικά καλό . Βοηθάει να μοιράζεσαι ακόμη και ανώνυμα σημαντικά γεγονότα ζωής .

Πιστεύω ότι τα περισσότερα , αν όχι όλα ο Θεός μας τα δίνει για κάποιο λόγο και παράλληλα εαν έχουμε μεγάλη πίστη σε Αυτόν μας δίνει και την δύναμη να τα βγάζουμε πέρα . Εγώ βέβαια πέρα από την αγάπη μου στην ίδια τη ζωή , οφείλω πάρα πολλά στους γονείς μου , που με στήριξαν πάρα πολύ .

Να χαιρόμαστε όλες τα παιδάκια μας , και καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν να γίνουν μανούλες !!!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Αυτή η περίπτωση, είναι ένα μεγάλο-ατελείείείωτο δίλλημα....

 

....μοιάζει με το δίλλημα που έχουν κάποιοι συγγενείς

που δεν μπορούν να αποφασίσουν στην ευθανασία του συγγενικού τους προσώπου,

που δεν έχει πλέον καμιά ελπίδα ζωής.....

 

 

 

μεγαλη κουβεντα...

 

και συνειδητοποιω οτι τελικα, καποιοι τροποι σκεψεις ειναι αλληλενδετοι...

 

 

και θεωρω οτι οπως νομιμοποιηθηκε η διακοπη κυησης, καποια στιγμη θα νομιμοποιηθει και η ευθανασια και το δικαιωμα σ αυτην..

 

υπο ορους φανταζομαι, οπως και στην περιπτωση της αμβλωσης..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περίπτωση, είναι ένα μεγάλο-ατελείείείωτο δίλλημα....

 

....μοιάζει με το δίλλημα που έχουν κάποιοι συγγενείς

που δεν μπορούν να αποφασίσουν στην ευθανασία του συγγενικού τους προσώπου,

που δεν έχει πλέον καμιά ελπίδα ζωής.....

 

μεγαλη κουβεντα...

 

και συνειδητοποιω οτι τελικα, καποιοι τροποι σκεψεις ειναι αλληλενδετοι...

 

 

και θεωρω οτι οπως νομιμοποιηθηκε η διακοπη κυησης, καποια στιγμη θα νομιμοποιηθει και η ευθανασια και το δικαιωμα σ αυτην..

 

υπο ορους φανταζομαι, οπως και στην περιπτωση της αμβλωσης..

 

Τα ίδια πιστεύω κι εγώ...

ΕΛΠΙΖΩ και ΕΥΧΟΜΑΙ με όλη την δύναμη της ψυχής μου,

να μην αξιωθεί ΠΟΤΕ κανένας άνθρωπος να βρεθεί σε ενα τέτοιο δίλλημα!!!!!!!!!!!

(και ας μοιάζει με την έκτρωση -που κάποιοι απο εμάς την δεχόμαστε υπο όρους...)

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια μου καλησπερα.Δεν ξερω τι να σας πω..πολεες φορες λεω κι εγω οτι αν ειναι σοβαρο θεμα υγειας τοτε το διλημα ειναι μεγαλο.και ενοειεται δεν μπορω να κατηγορησω καμια μανουλα που εφτασε σε αυτην την αποφαση.Δεν ξερω καν τι θα εκανα τελικα εγω σε καποιο πολυ σοβαρο προβλημα αλλα μετα σκεφτομαι οτι αν προκυψει κατι στο παιδακι σου αφου γεννηθει???τι κανεις???

το ιδιο δεν ειναι τελικα??

koufetaki ολοι οι γονεις που εχουν παιδακια με συνδρομο νταουν ειναι περηφανοι για αυτα το βλεπω καθε μερα και επισης διαβαζω εδω μεσα ποσες κοπελες εχουν προβλημα τα παιδια τους και τα λατρευουν και κανουν το παν και ευγνωμωνουν τον θεο που τα εχουν...

Μεγαλο το ερωτημα τελικα...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια κουμπαρα μου μετα τον βαφτισιμιο μου εφερε στον κοσμο παιδι με συνδρομο νταουν και μετα εκανε αλλα δυο!το μαθαν στοις εξετασεις οτι το παιδι ειχε συνδρομο και το κρατησαν αλλα ξερεις τι λεει τωρα? οτι ειναι η ζωη της ολη και ευχαριστει τον θεο γι αυτο το παιδι! δεν ξερω μεγαλη δυναμη ψυχης τεραστια.και πολυ δουλεμενο παιδι ειναι 13χρ.και απο μικρο με φυσιοθεραπειες λογοθεραπειες,και παιζει και μπουζουκι αμε!!

 

Δεν αμφιβάλω οτι υπάρχουν τέτοιοι ΑΞΙΟΙ γονείς που αγαπάνε αυτά τα παιδιά ...

...μακάρι να συναντούσα κάποιον τέτοιον γονιό

για να του σφίξω το χέρι και να του εκφράσω τον απέραντο θαυμασμό μου....

 

...αλλά πολύ φοβάμαι οτι καμιά φορά δεν τα εννοούν αυτά που λένε παραέξω....:-(

μόνο οι ίδιοι μπορούν να ξέρουν το πως νιώθουν στην πραγματικότητα....

 

κακά τα ψέματα

δεν πρέπει να είναι τόσο απλά τα πράγματα....

 

Εμείς καλά τα λέμε εκ του ασφαλούς....

 

αλλά έχω δει πόσους γονείς παρατάνε τέτοια παιδιά σε ιδρύματα γιατι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα!

 

Δυστυχώς γεμάτα είναι....:-( :sad: :-( :sad:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνέχεια την ίδια τη ζωή για ό,τι μου δίνει και ειδικά την ευχαριστώ για τα παιδάκια μου .

Να στε όλες καλά !!!!

Αρχοντούλα μου γλυκιά...

...μόνο αυτό ήθελα να σου πω και σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά!

Link to comment
Share on other sites

...αλλά πολύ φοβάμαι οτι καμιά φορά δεν τα εννοούν αυτά που λένε παραέξω....:-(

 

όταν το παιδί σου κάνει κάτι που εσύ θεωρείς σημαντικό (πχ λεέι ένα τραγουδάκι ή λεεί ευχαριστώ όταν του δίνεις νερό κ.τ.λ.) εσύ ψηλώνεις δέκα πόντους και καμαρώνεις το παιδί σου

κάποιος άλος που θα παρακολουθεί τη σκηνή θα πεί << κάλά το ενοεί? είναι περήφανη που το παιδί της λεί όλο το τραγουδάκι απ' έξω? σιγά το πράγμα>>, και εσύ φυσικά το εννοείς...

 

αλλά έχω δει πόσους γονείς παρατάνε τέτοια παιδιά σε ιδρύματα γιατι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα!

 

και άλλους που τα παρατάν γιατί φοβούνται ανθρώπους σαν και σένα που θα τους αντιμετωπίζουν σαν λέπρα, θα τους κοιτάνε με μισό μάτι κάθε φορά που το παιδί παθαίνει κρίση , θα μουρμουράνε << τι το φέρνει το παιδί στην εκκλησία, στο πάρκο κτλ>>, θα απομακρίνουν το παιδί τους από το <<ύποπτο>> παιδί και θα λένε κατηγορυματικά <<δίκό της λάθος είναι ας μην το κρατούσε>> παρουσιάζοντας τον εαυτό τους ωσ ανώτερο και το ήρωα γονέα ως αδύναμο που δεν είχε το σθένος να προχωρήσει σε έκτρωση

 

όταν η μητέρα μου ήταν έγκυος σε εμένα κόλλησε ερυθρά η έκτρωση ήταν μονόδρομος (πιθανότητα για ντάουν, καρδιοπάθεια, τύφλωση κώφωση κ.α.)...

έκλεισε ραντεβού και πήγε στην κλινική, όταν φώναξαν το όνομά της συγκλονίστηκε και έφυγε αποφασίζοντας να κρατήσει το άρρωστο παιδί της (εμένα δηλαδή) που τελικά δεν ήταν καθόλου άρρωστο...

 

τον τελευταίο καιρό ρίχνονται και μωρά που με απλές ή και δυσκολότερες επεμβάσεις θα ήταν εντελώς υγειή: λαγόχειλος, δισχυδείς ράχη, εξαδακτυλεία και άλλες δυσπλασίες άκρων, καρδιοπάθειες, προδιάθεση για λευχαιμία (έλεος)

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντούλα μου γλυκιά...

...μόνο αυτό ήθελα να σου πω και σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά!

 

Γλυκιά μου sonar μια μεγάλη αγκαλιά κι από εμένα !!!!! Με το καλό να έρθει και το άλλο μπεμπάκι!!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

και άλλους που τα παρατάν γιατί φοβούνται ανθρώπους σαν και σένα που θα τους αντιμετωπίζουν σαν λέπρα,

 

Σου έδωσα να καταλάβεις οτι αυτούς τους ανθρώπους τους βλέπω σαν λέπρα???? :shock:

Ισως δεν διάβασες ΚΑΛΑ ΟΛΟ μου το μήνυμα και κράτησες μόνο μια πρόταση που δίνει λάθος ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!

Για να σε βοηθήσω σου το ξαναποστάρω:

 

Δεν αμφιβάλω οτι υπάρχουν τέτοιοι ΑΞΙΟΙ γονείς που αγαπάνε αυτά τα παιδιά ...

...μακάρι να συναντούσα κάποιον τέτοιον γονιό

για να του σφίξω το χέρι και να του εκφράσω τον απέραντο θαυμασμό μου....

 

 

 

Και συγγνώμη,

με αυτό που μου γράφεις εννοείς

οτι οι γονείς που παρατάνε τα προβληματικά τους παιδιά στα ιδρύματα το κάνουν μόνο και μόνο

για την ρατσιστική στάση της κοινωνίας??....

 

Δηλαδή αγαπούν πραγματικά αυτό το παιδί

αλλά το εγκαταλείπουν για την γνώμη των άλλων????.......

 

Και έπειτα εγώ δεν εξέφρασα καθόλου ρατσιστική διάθεση προς αυτά τα ιδιαίτερα πλάσματα!!

Εγώ εξέφρασα οτι δεν ξέρω εαν εγώ θα ήμουν τόσο δυνατή να μεγάλωνα ενα τέτοιο παιδί!

(Δεν θέλω να το παίξω ΗΡΩΑΣ!)

Τους υπόλοιπους -εαν είναι ειλικρινείς στα συναισθήματά τους- τους θαυμάζω!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή αυτή η συζήτηση είναι πολύύύ μεγάλη

και συγχρόνως πολύ λεπτή

δεν θα ήθελα να την συνεχίσω γιατι με στεναχωρεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!

 

Eχω ιστορικό με μια αποβολή και μια παλλίνδρομη κύηση

που με πληγώνει πάρα πολύ....

 

και έναν γιατρό να με παρηγορεί λέγοντάς μου:

 

"καλύτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα και τα έχασες τα μωρά αυτά :-(

γιατί λογικά θα ήταν προβληματικά

και γιαυτό η φύση προνόησε...."

 

Kαι με ένα τέτοιο ιστορικό

φοβάμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,

ΤΡΕΜΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ

μην μου τύχει (ξανα-τύχει) μια παρόμοια περίπτωση

(μη υγιούς κύησης, μη υγιούς εμβρύου κλπ κλπ)

και βρεθώ σε μια τέτοια θέση να πρέπει να επιλέξω

πλέον εγώ

και όχι η ίδια η φύση!!!

 

Εγώ σε αυτό το τόπικ απλά ήθελα να πω οτι είμαι ενάντια στις εκτρώσεις

κάποιων γυναικών

που τις έχουν ως ενα απλό σύστημα αντισύλληψης!

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταίο καιρό ρίχνονται και μωρά που με απλές ή και δυσκολότερες επεμβάσεις θα ήταν εντελώς υγειή: λαγόχειλος, δισχυδείς ράχη, εξαδακτυλεία και άλλες δυσπλασίες άκρων, καρδιοπάθειες, προδιάθεση για λευχαιμία (έλεος)

Πριν μιλήσει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα ας σηκωθεί από την καρέκλα που βρίσκεται μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή του , κι ας βρεθεί στο κρεββάτι του υπερηχογράφου, έχοντας απέναντι του τον γιατρό να απαριθμεί ένα ένα τα προβλήματα που έχει το μωράκι του που μέχρι εχθές θεωρούσε υγιέστατο κι έπλεε σε πελάγη ευτυχίας. Να του λέει για το πόσο παραμορφωμένα είναι τα κοκκαλάκια των ποδιών του, να του λέει ότι έχει αρχίσει να μαζεύεται υγρό στον εγκέφαλο, να του λέει ότι υπάρχει μικρογναθία, να του λέει ότι στην πορεία θα φανούν κι άλλα ευρήματα..να του λέει ότι πρόκειται για κάποιο γενετικό σύνδρομο σπάνιο που θα ονομαστεί μετά τη νεκροψία...Και μετά να τρέχει σε ορθοπεδικούς να δει αν μπορεί να γίνει κάτι και οι γιατροί και γενετιστές να λένε ότι δεν έχει καμμιά ελπίδα..και μετά..μετά να πρέπει να αποφασίσει..να αφήσει αυτό το πλασματάκι να έρθει στον κόσμο για να ζήσει με τόσο πόνο ή να αποφασίσει εκείνη η ίδια η μάνα του να το γεννήσει για να πεθάνει? Πριν μιλήσει κάποιος πρέπει να έχει ζήσει κάτι τέτοιο πρώτα..και δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να αποφασίσει να δώσει τέλος στη ζωή του αγέννητου παιδιού του απλά επειδή έχει ένα δάκτυλο παραπάνω...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Πριν μιλήσει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα ας σηκωθεί από την καρέκλα που βρίσκεται μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή του , κι ας βρεθεί στο κρεββάτι του υπερηχογράφου, έχοντας απέναντι του τον γιατρό να απαριθμεί ένα ένα τα προβλήματα που έχει το μωράκι του που μέχρι εχθές θεωρούσε υγιέστατο κι έπλεε σε πελάγη ευτυχίας. Να του λέει για το πόσο παραμορφωμένα είναι τα κοκκαλάκια των ποδιών του, να του λέει ότι έχει αρχίσει να μαζεύεται υγρό στον εγκέφαλο, να του λέει ότι υπάρχει μικρογναθία, να του λέει ότι στην πορεία θα φανούν κι άλλα ευρήματα..να του λέει ότι πρόκειται για κάποιο γενετικό σύνδρομο σπάνιο που θα ονομαστεί μετά τη νεκροψία...Και μετά να τρέχει σε ορθοπεδικούς να δει αν μπορεί να γίνει κάτι και οι γιατροί και γενετιστές να λένε ότι δεν έχει καμμιά ελπίδα..και μετά..μετά να πρέπει να αποφασίσει..να αφήσει αυτό το πλασματάκι να έρθει στον κόσμο για να ζήσει με τόσο πόνο ή να αποφασίσει εκείνη η ίδια η μάνα του να το γεννήσει για να πεθάνει? Πριν μιλήσει κάποιος πρέπει να έχει ζήσει κάτι τέτοιο πρώτα..και δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να αποφασίσει να δώσει τέλος στη ζωή του αγέννητου παιδιού του απλά επειδή έχει ένα δάκτυλο παραπάνω...

 

Δυστυχώς (το είπα και πρίν) όλοι μιλάνε εκ του ασφαλούς!.....

Μεγάλα λόγια!!

 

Μην στεναχωριέσαι ΝΤΟΛΗ μου... (διάβασα την ιστορία σου)

εγώ πιστεύω οτι ΟΛΟΙ στη θέση σου στο τέλος θα έκαναν αυτό που έκανες κι εσύ!!

Μην βλέπεις τι λένε όλοι τώρα "έξω απο τον χορό"....

 

Καλύτερα να μην μπαίνεις σε τέτοια θέματα γιατί το μόνο που θα κάνουν

είναι να σε στεναχωρούν χειρότερα

απο τον πόνο που ήδη έχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου πριν από 4 χρόνια περίμενε το τρίτο της μωράκι . Είχαμε πει πως αυτό το παιδάκι θα το βάφτιζα εγώ . Τα παιδιά τα λατρεύω και αυτό το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή . Κάποια στιγμή έμαθα ότι το μωράκι είχε μεγάλο καρδιολογικό πρόβλημα , το οποίο δεν θα επέτρεπε στο μωράκι να ζήσει για πολύ , όπως κι έγινε , μετά από 2 εβδομάδες έγινε αγγελάκι (πόνεσα τόσο πολύ και ακόμη πονάω γι'αυτό)

Οι γιατροί είχαν πει στη φίλη μου να τερματίσει πρόωρα την εγκυμοσύνη , δεν υπήρξε ούτε μια στιγμή που να το σκέφτηκε ως λύση αυτό . Έλεγε και ξανά έλεγε , ότι θα το γεννήσει και θα φύγει από αυτόν τον κόσμο όταν θα είναι η ώρα του και όχι επειδή θα το έχει αποφασίσει αυτή . Όλο τον καιρό που περάσαμε αυτήν την μπόρα , οι γιατροί την κράζανε για την αποφασή της και την αποπαίρνανε λέγοντας πως δεν έπρεπε να αφήσει το μωρό να γεννηθεί . Κανείς δεν σεβάστηκε την αποφασή της και τον πόνο της . Η φίλη μου , μου έλεγε πως η πολλή τους μόρφωση , τους είχε οδηγήσει στην ανθρώπινη παραμόρφωση .

Δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες , αλλά κορίτσια στην σημερινή εποχή μας έχει φάει να κυνηγάμε το τέλειο , που έχουμε πάει στο άλλο άκρο .

Όλοι θα έπρεπε να είχαν το ίδιο δικαίωμα στη ζωή και όχι μόνο όσοι πληρούν κάποιες προδιαγραφές .

Link to comment
Share on other sites

και δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να αποφασίσει να δώσει τέλος στη ζωή του αγέννητου παιδιού του απλά επειδή έχει ένα δάκτυλο παραπάνω...

 

γνωρίζω γυναίκα που εδώ και 12 χρόνια ασχολείται με μυνήσεις στο γυναικολόγο της που δεν είδε στον υπερηχο ότι το παιδί έχει στο αριστερό χέρι τέσσερα και στο δεξιό χέρι έξι δάχτυλα...

 

έχεις δίκιο ότι είναι υπερβολικά δύσκολο αυτό που περιγράφεις αλλά ακόμα δυσκολότερο και φοβερότερο και θαυμαστό και αξιέπαινο και όλα τα καλά του κόσμου η φροντίδα ενώς ιδιαίτερου παιδιού...

 

η σύγχρωνη υπερ έκτρωσης κουλτουρα καταδικάζει όλους αυτούς τους ανθρώπους ως: αμόρφωτους, λιγόψυχους (ότι φοβήθηκαν δηλαδή την έκτρωση), αχάριστους προσ το θεό (όταν κάποιος ενώ έχει ήδη ενα δύο ή και περισσότερα υγειή παιδιά κρατά ένα άρρωστο παιδί αντί να καταχειροκροτείται κακόχαραχτηρίζεται), εγωιστές....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και συγγνώμη,

με αυτό που μου γράφεις εννοείς

οτι οι γονείς που παρατάνε τα προβληματικά τους παιδιά στα ιδρύματα το κάνουν μόνο και μόνο

για την ρατσιστική στάση της κοινωνίας??....

 

η ρατσιστική στάση της κοινωνίας παίζει έναν τεράστιο ρόλο

 

Δηλαδή αγαπούν πραγματικά αυτό το παιδί

αλλά το εγκαταλείπουν για την γνώμη των άλλων????.......

 

όταν νοσηλεύτηκε ο μικρός μου στο νοσοκομείο ήταν στο διπλανό θάλαμο ένα (πανέμορφο) μωρό νταουνάκι, οι γονείς είχαν πει σε όλους τους γνωστούς πωσ το μωρό είχε πεθάνει στη γέννα, ερχόντουσαν συνέχεια και το βλέπανε και το χαιδεύανε το φροντίζαν και κλέγανε κάθε φορά που έφευγαν...

εσένα τι εντύπωση σου δίνει ????

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου πριν από 4 χρόνια περίμενε το τρίτο της μωράκι . Είχαμε πει πως αυτό το παιδάκι θα το βάφτιζα εγώ . Τα παιδιά τα λατρεύω και αυτό το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή . Κάποια στιγμή έμαθα ότι το μωράκι είχε μεγάλο καρδιολογικό πρόβλημα , το οποίο δεν θα επέτρεπε στο μωράκι να ζήσει για πολύ , όπως κι έγινε , μετά από 2 εβδομάδες έγινε αγγελάκι (πόνεσα τόσο πολύ και ακόμη πονάω γι'αυτό)

Οι γιατροί είχαν πει στη φίλη μου να τερματίσει πρόωρα την εγκυμοσύνη , δεν υπήρξε ούτε μια στιγμή που να το σκέφτηκε ως λύση αυτό . Έλεγε και ξανά έλεγε , ότι θα το γεννήσει και θα φύγει από αυτόν τον κόσμο όταν θα είναι η ώρα του και όχι επειδή θα το έχει αποφασίσει αυτή . Όλο τον καιρό που περάσαμε αυτήν την μπόρα , οι γιατροί την κράζανε για την αποφασή της και την αποπαίρνανε λέγοντας πως δεν έπρεπε να αφήσει το μωρό να γεννηθεί . Κανείς δεν σεβάστηκε την αποφασή της και τον πόνο της . Η φίλη μου , μου έλεγε πως η πολλή τους μόρφωση , τους είχε οδηγήσει στην ανθρώπινη παραμόρφωση .

 

αυτή η μαμά είναι πολύ τυχερή μαζί με τον πόνο στην καρδούλα της θα έχει και μια τεράστια γαλήνη...

μακάρι και άλλες μανούλες να σκέυτονταν έτσι...

 

Όλοι θα έπρεπε να είχαν το ίδιο δικαίωμα στη ζωή και όχι μόνο όσοι πληρούν κάποιες προδιαγραφές .

 

αυτη η φράση είναι τόσο φοβερή που θα μπορούσε να γίνει τίτλος βιβλίου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν μιλήσει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα ας σηκωθεί από την καρέκλα που βρίσκεται μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή του , κι ας βρεθεί στο κρεββάτι του υπερηχογράφου, έχοντας απέναντι του τον γιατρό να απαριθμεί ένα ένα τα προβλήματα που έχει το μωράκι του

 

είναι σαν να λες σε ένα ψυχίατρο ότι δεν μπορεί να μιλήσει για την θεραπεία της κατάθλιψης γιατί δεν την έχει αιστανθεί

 

σε μια μάνα να μη πει στο έφηβο παιδί της ποιο είναι το σωστό γιατί αυτό αισθάνεται ότι δεν το καταλαβαίνουν

 

νομίζω πως μπορώ να εκφέρω άποψη για το εν λόγω θέμα

αυτό που δεν μπορώ να κάνω (δόξα το θεό) είναι να καταλάβω πως αισθάνονται οι γονείς που το παιδί τους έχει πρόβήμα ...

(αν και όπως σας είπα δεν είμαι εντελώς έξω από το χορό καθώς η μαμά μου τελευταία στιγμή άλαξε γνώμη και δεν προχώρησε σε έκτρωσή μου μετα από μόλυνσή τησ από ερυθρά, πωσ είναι δυνατόνα αφού σε μια τέτοια απόφαση χρωστώ τη ζωή μου να ταχθώ υπέρ της έκτρωσης ????)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ 30.5ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ,Κ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥΣ!!,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΑΓΟΡΑΚΙ 21ΜΗΝΩΝ Κ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΓΕΝΝΑΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ,

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΧΕΤΕ ΠΟΝΕΣΕΙ

ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΜΒΛΩΣΗ!!!ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Κ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΛΥΝΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ!!!

 

ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΑΝΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,ΟΜΩΣ Κ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ

ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ!!

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΣΕΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΑΝΕΥΘΥΝΕΣ ΟΥΤΕ ΑΝΩΡΙΜΕΣ,ΟΥΤΕ ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ ΚΑΡΔΙΑ Κ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΟΝΑΝΕ Κ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ....

ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ!!

 

ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΥΝΔΡ.ΝΤΑΟΥΝ ΘΑ ΤΟ ΕΡΙΧΝΑ!ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝ ''ΦΕΥΓΑΜΕ''ΕΜΕΙΣ!!!ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΛΑΙΩ Κ ΣΚΙΖΕΤΑΙ Η ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ!!

ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΕ ΥΓΙΗΣ Κ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΟΝΤΕ ΟΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ!!

Link to comment
Share on other sites

ενας αρρωστος ανθρωπος εχει το δικαιωμα να αγωνιστει για τη ζωη του, και οι δικοι του ανθρωποι εχουν την υποχρεωση να κανουν το παν για να του προσφερουν την καλυτερη δυνατη ποιοτητα ζωης...

 

αντιστοιχα ενας γονιος εχει καθε δικαιωμα να αποφασισει να μην φερει στον κοσμο εναν ανθρωπο εξαρτημενο δια βιου, εναν ανθρωπο γεννημενο για να ποναει...

 

εχω ξαναπει, η μεγαλυτερη θυσια που μπορει να κανει ενας γονιος για το παιδι του, ειναι καποιες φορες, να μην το φερει στο κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι που μεσα στον χωρο ειμαι αν ηταν να γεννησω ενα παιδι με το δικο μου προβλημα υγειας που ειναι σοβαροτατο δεν θα επελεγα να του το κανω αυτο. Οση φαντασια κι αν εχεις δεν μπορεις να διανοηθεις την πραγματικοτητα. Γιαυτο μην λεμε μεγαλες κουβεντες γιατι ολα κρινονται οταν ερθει η ωρα να δοκιμαστεις πραγματικα και οχι θεωρητικα.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος και λογικο ειναι γιατι δεν ξερεις. Δεν ζω οπως ολος ο κοσμος. Αυτη ειναι η διαφορα. Κανενα παιδι στον κοσμο δεν αξιζει να βιωνει πονο σωματικο αλλα κυριως ψυχικο. Γιατι αυτο που δεν μπορει να καταλαβει ενας υγιης ανθρωπος ειναι οτι ο πονος δεν σε τσακιζει σωματικα μονο αλλα και σε εξευτελιζει σαν ανθρωπινο ον.

 

Και ναι αν γνωριζα οτι η μητερα μου γνωριζε και επελεξε να με γεννησει με αυτο το προβλημα υγειας δεν θα την συγχωρουσα ποτε γιαυτο που εκανε. Γιατι η πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο σκληρη απο οποιαδηποτε ρομαντικη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη γνωμη μου .Σαν γυναικα ειμαι εντελως κατα της εκτρωσης , αν ομως ειναι προιον βιασμου ή κυοφορεις ενα αρρωστο παιδακι ή αμα η μητερα κινδινευει η ζωη της ειναι ενα αναγκαστικο κακο οπου υποθετω θα στοιχειωνει την ψυχη της γυναικας για παντα . Ειμαι ομως πολυ σκληρη με γυναικες οπου απλως απολαμβανουνε το σεξ τους χωρις προφυλαξεις και χωρις τυψεις και ευθρασως να λενε οτι απλα δε τις νοιαζει . Ειμαι διπλα σε νεαρες κοπελες αμα μεινουνε εγκυες και αμα το παθαινε η κορη μου θα αναλαμβανα εξ ολοκληρου το παιδι της και θα στεκομουνα διπλα της , εκτος αμα εκεινη δεν μπορουσε να ζησει με αυτο . Ομως η λυση δεν ειναι εκτρωση σε τετοιες περιπτωσεις , αλλα η προφυλαξη και εμεις οι γονεις ειναι υποχρεωση μας οπως τα θηλαζουμε και τα τρεφουμε και φροντιζουμε για την πνευματικη τους καλλιεργεια στελνοντας τα σχολειο να φροντισουμε να τα ενημερσωσουμε για την προφυλαξη γιατι σωζουμε ζωες , το μελλον μας σωζουμε , τα αυριανα μας εγγονια και τα παιδια μας πρωτα απο ολα . Ας σταματησουμε σαν γονεις να ειμαι λιγομυαλλοι και κλειστοι , μπορει να συμβει και σε μας αμα δε κανουμε κατι να το αλλαξουμε , αμα δεν μιλησουμε στα παιδια μας και αμα δεν γινουμε φιλοι μαζι τους .

Link to comment
Share on other sites

καλως ή κακως, Η ΓΥΝΑΙΚΑ αποφασιζει τι θα συμβει στο σωμα της, και το εμβρυο που κυοφορει.... δεν ενεργει αυτοβουλα το εμβρυο..

 

υπαρχουν αυτοι που ειναι ΥΠΕΡ του ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ των γυναικων στην διακοπη κυησης, και αυτοι που ειναι ΚΑΤΑ του ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ...

 

οσοι ειναι κατα του δικαιωματος, ουσιαστικα στελνουν τις γυναικες πισω, στην εποχη των παρανομων εκτρωσεων, τοτε που οι γυναικες εκαναν εκτρωσεις με βελονες πλεξιματος και σιδερενιες κρεμαστες και τις εσφαζαν σε παρανομα ιατρεια, διαφοροι ψευτογιατροι - εκμεταλευομενοι την απελπισια ανυπαντρων, ανηλικων, αρρωστων γυναικων...

 

Οπως τα λέει το fistikaki.

 

Ευτυχώς, δεν έχω βρεθεί στη θέση να προβώ σε διακοπή κύησης για οποιοδήποτε λόγο και είμαι σίγουρη ότι είναι από τις πιο δυσάρεστες εμπειρίες για μια γυναίκα. Aλλά μπορώ να σκεφτώ αρκετές περιπτώσεις που θα την θεωρούσα αναγκαία (για μένα). Είμαι κατά του να χρησιμοποιείται η έκτρωση αντί προφυλακτικού, αλλά τίποτα δεν είναι άσπρο - μαύρο.

Γιατι η πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο σκληρη απο οποιαδηποτε ρομαντικη ιδεα.

 

ΜarcoPolo, respect για τη δύναμή σου (δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο ποστ, αλλά γενικά) :-P

Link to comment
Share on other sites

ενας αρρωστος ανθρωπος εχει το δικαιωμα να αγωνιστει για τη ζωη του, και οι δικοι του ανθρωποι εχουν την υποχρεωση να κανουν το παν για να του προσφερουν την καλυτερη δυνατη ποιοτητα ζωης...

 

αντιστοιχα ενας γονιος εχει καθε δικαιωμα να αποφασισει να μην φερει στον κοσμο εναν ανθρωπο εξαρτημενο δια βιου, εναν ανθρωπο γεννημενο για να ποναει...

 

εχω ξαναπει, η μεγαλυτερη θυσια που μπορει να κανει ενας γονιος για το παιδι του, ειναι καποιες φορες, να μην το φερει στο κοσμο...

 

Ετσι ειναι !!! οπως τα λες !! το λεω οχι δεν ειμαι τοσο δυνατη να φερω στον κοσμο ενα παιδι που θα ξερω οτι θα εχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα υγειας ,οχι δεν ειμαι τοσο δυνατη να το βλεπω να υποφερει , οχι δεν ειμαι τοσο δυνατη να το βλεπω να ζει μιση ζωη και εγω να λεω οτι εκανα το σωστο !!!

Θυμαμαι στο τραπεζι του γαμου ,μαζι στο κεντρο ηταν και ενα σχολειο με παιδια με συνδρομο dοwn ,η ειρωνια ηταν οτι την Δευτερα θα εκανα αμμιοπαρακεντηση γιατι τα ποσοστα μου ηταν χαμηλα , και τοτε ενιωσα οτι οχι δεν μπορουσα να το κανω λυπαμαι δεν θα μορουσα να φερω στον κοσμο ενα παιδι που με δικη μου ευθυνη θα ζουσε μια τετοια ζωη !!!! ξερω ισως να ειμαι αδικη αλλα δεν μπορω . Οσες εχουν το κουραγιο και την δυναμη μπραβο τους !!!! ειναι πιο δυνατες απο εμενα και παλι μπραβο τους!!!! Μακαρι ομως να μπορουσαν να τα ρωτησουν αν θελουν να ζουν μια τετοια ζωη!!!! και να ρωτησουν και τα αλλα τους παιδια αν θελουν να τους αφησουν μια τετοια κλοιρονομια γιατι οσο ζουν αυτοι εχει καλος μετα?? ποιος θα τα φροντιζει??

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...