Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρη Οωθηκική Ανεπάρκεια (Π.Ω.Α., ΠΩΑ)


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Indyla είπε:

 

Καλησπέρα. Συμπληρωματικά σε όσα λέει η @λουκουμαδάκι θα σου πω ότι είναι δύσκολο αν όχι αδύνατο να αξιολογηθούν από μόνα τους τα ωάρια. Το μόνο που φαίνεται στο εργαστήριο πριν τη γονιμοποίηση είναι αν είναι ώριμα ή όχι. Η βιοχημική όπως επίσης και τα δύο μόνο ωάρια σε τροποποιημένο φυσικό είναι δύο όχι και τόσο καλές ενδείξεις (για τη βιοχημική βέβαια μπορεί όντως να φταίει το σπέρμα). Θα σου πω κάτι ρηξικέλευθο που δεν ξέρω αν θα το σκεφτόσασταν ως ζευγάρι. Ο τρόπος για να δεις αν όντως φταίνε τα ωάρια σου και δεν πετυχαίνετε κύηση είναι να αλλάξει η παράμετρος που λέγεται "σπέρμα". Δηλαδή να δοκιμάζατε έναν κύκλο με δωρεά σπέρματος από δότη (από τράπεζα σπέρματος). Θα το σκεφτόσασταν αυτό ή ο άντρας σου δεν θα το άκουγε με τίποτα; Γιατί αν φταίει το σπέρμα θα λυθεί το πρόβλημα ενώ αν και πάλι αποτύχετε θα καταλάβετε ότι φταίνε τα ωάρια.

Καλησπέρα,σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εχω κάτσει να σκεφτώ παρα πολύ αυτές τις μέρες και αυτό που θα κανω σίγουρα είναι να επισκεφτώ και άλλον ένα γιατρό γτ δεν μπορώ να το αφήσω στην τύχη του τόσο νωρίς. Όσο για το σπέρμα θα ήθελα να το ψάξουμε λιγο καλύτερα (ξέρουμε ότι υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα,αλλά προφανώς πρέπει να γίνουν κ άλλες εξετάσεις,γτ ξεκινήσαμε εξωσωματική γτ ήταν αδυναμο να διαπέρασε την μεμβράνη του ωαριου μας είχαν πει και να γονιμοποιήσει),θα ήθελα να κοιτάξω την σκέψη για δωρεά είτε ωαριου,είτε σπέρματος σαν έσχατη λύση γτ δεν είναι τόσο εύκολη και οικονομική λύση πιστεύω. Ευχαριστώ πολύ και πάλι, κάθε γνώμη αυτή τη στιγμή είναι πολύ σημαντική για εμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 10/3/2021 at 1:41 ΜΜ, Μηλίτσα94 είπε:

Καλησπέρα,σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εχω κάτσει να σκεφτώ παρα πολύ αυτές τις μέρες και αυτό που θα κανω σίγουρα είναι να επισκεφτώ και άλλον ένα γιατρό γτ δεν μπορώ να το αφήσω στην τύχη του τόσο νωρίς. Όσο για το σπέρμα θα ήθελα να το ψάξουμε λιγο καλύτερα (ξέρουμε ότι υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα,αλλά προφανώς πρέπει να γίνουν κ άλλες εξετάσεις,γτ ξεκινήσαμε εξωσωματική γτ ήταν αδυναμο να διαπέρασε την μεμβράνη του ωαριου μας είχαν πει και να γονιμοποιήσει),θα ήθελα να κοιτάξω την σκέψη για δωρεά είτε ωαριου,είτε σπέρματος σαν έσχατη λύση γτ δεν είναι τόσο εύκολη και οικονομική λύση πιστεύω. Ευχαριστώ πολύ και πάλι, κάθε γνώμη αυτή τη στιγμή είναι πολύ σημαντική για εμένα.

 

Να είσαι καλά, γλυκιά μου. Όταν το σπέρμα είναι αδύναμο κάνουν μικρογονιμοποίηση για να μη χρειάζεται να "τρυπήσει" μόνο του την εξωτερική ζώνη όπως φαντάζομαι ότι σας εξήγησαν. Όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Π.χ. αν το σπέρμα έχει υψηλό κατακερματισμό η μικρογονιμοποίηση δεν θα του λύσει απαραίτητα το πρόβλημα. Από την άλλη, αν τα ωάρια σου είναι καλά, δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να πας σε "δανεικά". Πολλές μονάδες εξωσωματικής και πολλοί γιατροί προωθούν με τεράστιο ζήλο τη δωρεά ωαρίων τόσο γιατί αποφέρει μεγάλα κέρδη στις ίδιες τις μονάδες όσο και γιατί ανεβάζει τα ποσοστά επιτυχίας τους. Νομίζω όμως ότι σε περιπτώσεις που το σπέρμα έχει κάποιο πρόβλημα, αξίζει να προσπαθήσει κανείς πρώτα με δωρεά σπέρματος γιατί και το πρόβλημα μπορεί να λύσει στο ζευγάρι χωρίς μεγάλο κόπο και είναι μία πολύ πιο οικονομική λύση. Καλή επιτυχία σας εύχομαι.

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 24/4/2021 at 8:56 ΜΜ, Alexia_milaioy είπε:

θα ήθελα να σας ρωτησω υπάρχει πιθανοτητα προωρης εμμηνόπαυσης στα 23? διότι έχω ανησυχήσει περισυ είχα Σεπτέμβρη 11 μέρες καθυστέρηση πηγα σε γυναικολόγο και δεν μ βρήκε κάτι στον υπέρηχο μετά από μήνες είχα καθυστέρηση 16 ημερών τον Μάιο και τώρα ξανά έχω καθυστέρηση 6 ημερών με συμπτώματα περιοδου και 3 αρνητικά τεστ επίσης παρατηρω μια μαυρη τρίχα στο μάγουλο εδώ και 5 χρόνια τι μπορουν να σημαίνουν όλα αυτά??


Φαίνεται ότι η πολλή κουβέντα πάνω στην εξωσωματική έχει κάνει κακό στον κόσμο. Δεν είμαι γιατρός αλλά στα 23 αν έχεις ΠΩΑ θα είσαι περίπτωση 1 στο εκατομμύριο (τυχαία η στατιστική απλά για να τονίσω το ελάχιστα πιθανό του πράγματος). Το πιο λογικό/πιθανό που μάλλον είναι να έχεις σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών δεν στο ανέφερε κανένας από τους γιατρούς που έχεις δει; Νομίζω ότι ίσως είναι καλή στιγμή για επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο. Αν όντως αυτή είναι η αιτία θα πρέπει να παρακολουθείς λίγο στενότερα τα ορμονολογικά σου και ό,τι έχει να κάνει με επίτευξη εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2021 at 3:22 ΠΜ, Alexia_milaioy είπε:

Η εμφάνιση μαυρης τρίχας στο μάγουλο και στον αμφαλο είναι συμπτώματα εμμηνόπαυσης?? Πρόωρης η ωοθηκικης ανεπάρκειας??? 

Κορίτσι μου ειδα πως σε τραμπουκισανε στο καφέ και λυπάμαι πολύ. Μη δίνεις σημασία. Πρώτον είναι πάρα πολύ σπάνιο να σου συμβαίνει αυτό (ίσως γι αυτό και όλη αυτή η επίθεση) δεύτερον δεν μπορεί κανένας να σου απαντήσει από εδώ, ακόμη και αν είναι γιατρός. Θα πρέπει να πας σε έναν συνεργάσιμο και φιλικό ενδοκρινολόγο και/ ή γυναικολόγο για να σου γράψει εξετάσεις ώστε να μετρήσει τις ορμόνες σου. Από τις τιμές θα φανεί εάν και κατά πόσο έχεις ποα. Κι εμένα πάντως για σπω μου φαίνεται πιο πιθανό, που είναι πολύ συνηθισμένο. Κι εγώ έχω και είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου. Μπορεί να μην είναι ούτε αυτό όμως! Πήγαινε σε γιατρό / ους για να πάρεις σίγουρες και έγκυρες απαντήσεις, εδώ μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε και αυτό δε βοηθάει πουθενά. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2021 at 3:22 ΠΜ, Alexia_milaioy είπε:

Η εμφάνιση μαυρης τρίχας στο μάγουλο και στον αμφαλο είναι συμπτώματα εμμηνόπαυσης?? Πρόωρης η ωοθηκικης ανεπάρκειας??? 

 

Ολα μαζι οσα λες ειναι συμπτωματα πολυκυστικων (και σιγουρα πολλων αλλων πραγματων, πχ αγχους). Χρειαζεσαι εναν αξιοπιστο γυναικολογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Alexia_milaioy είπε:

Στην πωα ο υπέρηχος δεν δείχνει ωοθήκη?? 

 

Oι καθυστερησεις που περιγραφεις ειναι τυπικοτατες για την ηλικια σου, η τριχοφυια συνηθως προβλημα ορμονικο η τυχαιο.

Τιποτα απο οσα υποπτευεσαι δεν ελεγχεταιμε εναν τυχαιο υπερηχο.

Απο τις ανησυχιες σου, χρειαζεσαι εναν γυναικολογο που εμπιστευεσαι να σου εξηγησει καποια βασικα πραγματα και αν χρειαστει να κανεις καποιες εξετασεις, που ο γιατρος θα συμβουλευσει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Alexia_milaioy είπε:

Στην πωα ο υπέρηχος δεν δείχνει ωοθήκη?? 

Στον γιατρό οι απορίες σου, χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις. 

εδω όπως σου έγραψα και παραπάνω μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, χωρίς να έρχουμε κλινική εικόνα / ιστορικό και χωρίς να είμαστε γιατροί. 

Αλλά και γιατροί να ήμασταν, και πάλι θα χρειαζόντουσαν εξετάσεις (και όχι μόνο υπέρηχος). 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Alexia_milaioy είπε:

Πήγα έκανα υπέρηχο και μ είπε ότι τα βλέπει όλα μια χαρά και δεν μ έγραψε εξετάσεις και οι ωοθήκες ήταν μια χαρά και όλα 

Ωραία οπότε μπορείς να ηρεμήσεις τώρα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα ήθελα να μου πει κάποιος έναν καλό γιατρό για Θεσσαλονίκη. έχουμε απελπιστεί λιγάκι. κάναμε ήδη δύο φορές σπερματέγχυση και μια αποτυχημένη εξωσωματική ( χαμηλή ΑΜΗ / με το σπέρμα απολύτως κανένα πρόβλημα)   ευχαριστώ κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας κορίτσια! Είμαι τόσο καιρό στο φόρουμ με ετ με δότρια αλλά εδώ δεν έχω ξαναμπεί και χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Λοιπόν. Διαγνώστηκα με ΠΩΑ στα 26 μου. Τώρα είμαι 37. Τα πρώτα χρόνια η περίοδός μου ερχόταν όποτε ήθελε και επειδή έβγαζα και κύστες συνέχεια έπαιρνα αντισυλληπτικά. Τα τελευταία 3 χρόνια περίπου το γύρισα στα cyclacur  και τον τελευταίο χρόνο σε αυτοκόλλητα dermestril των 50 σε συνδυασμό με duphaston. Χωρίς αυτά δε μου έρχεται με τίποτα περίοδος. Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Αυτόν το μήνα δε μου ήρθε περίοδος ούτε με τη θεραπεία. Η γυναικολόγος μου μου είπε ότι ίσως είναι τυχαίο γιατί καμιά φορά ειδικά όταν έχε κρύο δεν εφαρμόζουν καλά τα αυτοκόλλητα και ότι πρέπει να συνεχίσω τη θεραπεία ως έχει και να δω αν θα μου έρθει τον επόμενο μήνα. Τη ρώτησα λοιπόν αν σε περίπτωση που δεν έρθει πρέπει να αυξήσω τη δόση των dermestril γιατί έχω και κάποια συμπτώματα έλλειψης οιστροδιόλης (ξηρότητα κόλπου, λιγούρες για γλυκό, υπνηλία, ξεχνάω πολύ). Η γιατρό είπε ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο αυτό γιατί υπάρχουν επιπτώσεις και θα πρέπει να ελέγχω συνέχεια το στήθος μου. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? Δηλαδή από τη μία ίσως δε με καλύπτει η θεραπεία που παίρνω αλλά από την άλλη δε θέλω να διακινδυνέψω για καρκίνους του μαστού και τέτοια πράγματα. Εσείς τι θεραπεία κάνετε (αν κάνετε). Έχετε να μου προτείνετε κάποιον γιατρό που να ειδικεύεται σ' αυτό στη Θεσσαλονίκη?

Ο εξωσωματικός μου όταν τον ρώτησα μου απάντησε ότι αυτά θα μου τα πει ο γιατρός που με παρακολουθεί και επίσης όταν ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βγάλω κανένα δικό μου ωάριο που είπε δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Επομένως πάω για εξωσωματική με δότρια με κλειστά μάτια (είμαι σε αναμονή όπου να ναι θα ξεκινήσω) αλλά τι πρέπει να κάνω για να διατηρήσω την υγεία μου ανεξάρτητα από την εξωσωματική και την απόκτηση παιδιού? Ουφφφφ μπλέξιμο.

ΑΜΗ: 0,02

FSH : 38.4 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα...Είμαι 25 χρόνων και 23/3/2021 διαγνωστικά με προωρη ωοθικικη ανεπάρκεια...

Το κατάλαβα όταν για 2 μήνες δεν είχα εμμηνό ρυση...αλλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο γιατί εκείνο το διάστημα είχα περάσει πολύ έντονο ψυχολογικό στρες και πάρα πολύ κούραση...Να επισημάνω ότι έχασα πάρα πολύ απότομο βάρος λόγω αυστηρής δίαιτας και τα είχα συνδυάσει όλα μαζί ότι τα ξανά πήρα απότομα λογω κακής διατροφής και πίστευα πως όλο αυτό ήταν απλά ξέσπασμα του οργανισμού..

(Να πω ότι πριν από αυτό είχα κάθε μήνα εμμηνό ρύση)

Έτσι αποφάσισα να κάνω εξετάσεις που μου έβαλε η ενδοκρινολογος μου...

Οι τιμές ήταν η εξής: E2(25),FSH(52.68),LH(43.16)..

Όταν η ενδοκρινολογος είδε αυτές τις τιμές μου είπε πως σίγουρα έχει γίνει κάποιο λάθος γιατί οι τιμές είναι για μια γυναίκα που περνάει εμμηνόπαυση..

Πήγα στον γυναικολόγο λοιπόν και μου είπε ότι λόγω των τιμών αν και θα της επαναλαμβανα  και λόγω ηπερηχου που μου είπε  ότι οι ωοθήκες ειχαν "μαζέψει "ότι υπάρχει η πιθανότητα να έχω προωρη ωοθικικη ανεπάρκεια...

Μου έδωσε αρχικά να πάρω για 7 μέρες ultrogestan 200 mg για να δει αν θα μ ερχόταν εμμηνο ρυση...αλλά τζίφος με τα φάρμακα αυτά.. Και έτσι ξεκίνησα τα cyclacur...11 μέρες τα λευκά 10 τα καφέ..διακοπη για 7 μέρες και τα ξανά αρχίζω...(Αυτά περνω από τότε συν ότι δύο μήνες έχω ξεκινήσει τα fertilimax που διάβασα ότι είναι πολύ καλά,βέβαια πολύ ακριβά)

Και εκεί ξεκινάει το μαρτύριο..ένιωσα άχρηστη οτι δεν αξίζω σαν γυναίκα ότι τελείωσα ότι δεν θα μπορέσω να κάνω ποτέ παιδί..και η ψυχολογία χάλια...κάθε μέρα έκλαιγα..δούλευα γυρνούσα σπίτι και έκλαιγα.. ο σύντροφος που ήμουν τότε μόλις 1 χρόνο μαζί από αλλά σχέδια που είχαμε είπαμε ότι πρέπει να βιαστούμε για παιδί...

Αλλά τίποτα...

Μετά από αυτό έκανα την ΑΜΗ(0.20) και από εκεί και πέρα καθημερινή μου σκέψη είναι ότι είμαι άχρηστη..Πολύ χάλια ψυχολογικά...

Και τρομερά ξεσπάσματα στο φαγητό σε σημείο να πάρω 20 κιλά όταν ήδη είχα μεγάλο θέμα με το βάρος μ...σταμάτησα από την δουλειά γιατί δεν άντεχα άλλο ψυχολογικά και είπα πως θα δω τι θα κανω με αυτό το θέμα...να βρω μια λύση...

Πλέον είμαι σε κατάσταση χαοτική..

Ο γυναικολόγος μου,μου λέει στον τελευταίο ηπερηχο που κάναμε ότι βλέπει τεράστια βελτίωση ηπερηχογραφικα ότι οι ωοθήκεςμου είναι σαν να μην έχω κάποιο τέτοιο θέμα,ας πούμε  .και οι τελευταίες εξετάσεις που είχα κάνει είδε βελτίωση για αυτόν βέβαια..ήταν στις 25/10 οι εξετάζεις αίματος 

Ε2(20.80),FSH (25.50),LH(15.40) και το τελευταίο ηπερηχο στις 30/1 όπου είπε ότι είχα κάνει ωορηξια γιατί είχα κάνει τεστ ωορηξιας και ήταν θετικό.. 

Έκανα ΌΤΙ εξέταση υπάρχει για να βρω από τι προήλθε όλο αυτό.. 

Καρυωτυπος..για αυτοανοσα...σαλπιγγογραφια..μέχρι και αξονική εγκεφάλου μην υπήρχε κάποιο θέμα εκεί...αλλά όλα καλά.. 

Κανένας δεν βρήκε τον λόγο που έγινε.. 

Πήρα άλλες 2 γνώμες από το αττικό στην κυρία καλανταριδου που να πω την αλήθεια μ δεν ασχολήθηκε μου είπε ότι θεωρει πως θα μπορέσω να κάνω παιδί είδε τις εξετάσεις και μέχρι εκεί.. 

Και απο έναν άλλο γιατρό που μου είπε ότι όλο αυτό ίσως να έγινε επειδή δεν είναι ρυθμισμένη η ινσουλίνη και ότι να χάσω βάρος και μ βρήκε και ένα πολύποδα αριστερή που ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί δεν έχει δει κάτι τέτοιο και μου λέει ότι είμαι καθαρή όπως και στην σαλπιγγοραφια ήταν όλα καλά...βέβαια ο γυναικολόγος αυτός που πήγα δεν μ ειχε γεμίσει το μάτι εξαρχής...

Να πω την αλήθεια προσπαθουσαμε τόσο καιρό αλλά λόγω της χάλια ψυχολογικής κατάστασης τεστ ωορηξιας έκανα για 2 μέρες έβλεπα αρνητικό αποτέλεσμα και τα παρατουσα..

Τους 3 τελευταίους  μήνες που είπα να κάνω τεστ ωορηξιας και τους 3 μήνες,είδα θετικο τεστ φατσουλα..πήρα τον γυναικολόγο και με είδε τον 2 μήνα θετικού τεστ και μου είπε ότι έχει γίνει η ωορηξια και ότι οι ωοθήκες μου έχουν πάρει τα πάνω τους..

Και ότι να προσπαθήσω φυσιολογικά μέχρι τον Απρίλιο και αν δεν έχει επέλθει εγκυμοσύνη να μπούμε σε μίνι κύκλο αλλά με σεξουαλικη επαφή...και αν δεν υπάρξει πάλι εγκυμοσύνη να ξεκινήσω εξωσωματική σε γιατρό που ξέρει...

Πλέον ειλικρινά δεν έχω καθόλου αντοχές..ψυχολογικές αντοχές...οικονομικά είμαι πολύ δύσκολα και το σενάριο εξωσωματικής δεν ξέρω πως θα ανταπεξέλθω σε κάτι τέτοιο..και αν δεν μείνω έγκυος ούτε με αυτό τον τρόπο ούτε με κανενα; γιατί να κάτσει ο σύντροφος μου μαζί μ;

Πολλά τα ερωτήματα καθημερινά στο κεφάλι μου πολλές οι σκέψεις.. Βασικά  νιώθω άχρηστη...οι σκέψεις πολλές άλλες γυναίκες κάνουν διακοπή κύησης και τα παρατάνε και γυναίκες που θέλουν τόσο πολύ να μην μπορούν; αδικία.. πολλές οι σκέψεις μ...

Η σκέψη μου  είναι να πάω σε άλλον ένα γυναικολόγο στην Αθήνα γιατί μένω σε μικρή πόλη να πάρω άλλη μια τελική γνώμη...

Είναι ανάμεσα στον κύριο Μαμά που είδα για μια θεραπεία με dheas χαπια και ανάμεσα σε κάποιον άλλο γυναικολόγο που λέγεται Γρηγόριος Σακκάς που μου έχουν προτείνει και μ είπαν ότι είναι πολύ καλός.. 

Θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας και την γνώμη σας..αν άλλες κοπέλες που έχουν το ίδιο θέμα βρήκαν κάποια λύση..

Συγνώμη για το κατεβατό..

Ειλικρινά ήθελα καιρό να γράψω αλλά δεν είχα την δύναμη...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και εύχομαι όλες οι γυναίκες να καταφέρνουν να εκπληρώσουν το όνειρο τους.. 

 

Επεξεργάστηκαν by Eleni:)
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα! είμαι 27 ετών και από το 2019 έχω προβήματα περιόδου, ενώ το 2020 σταμάτησε τελείως. Δεν είχα διάγνωση μέχρι πριν από λίγες μέρες, καθώς όλα φαινόντουσαν φυσιολογικά και το είχαμε αποδώσει σε στρες. Πριν λίγες μέρες μετά από νέες εξετάσεις και υπέρηχο οωθηκών, ο εδοκρινολόγος μου μίλησε για πρόωρη οωθηκική ανεπάρκεια. Ωστόσο, θα ήθελα και άλλη γνώμη και από γιατρό που να εξειδικεύεται σε αυτά τα θέματα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον ενδοκρινολόγο και γυναικολόγο ειδικό επί του θέματος; Μένω Αθήνα

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...