Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρη Οωθηκική Ανεπάρκεια (Π.Ω.Α., ΠΩΑ)


Recommended Posts

On 24/9/2018 at 8:39 ΜΜ, Κάντι είπε:

Εμενα ο γιατρός μου ειναι αντίθετος με την ομοιοπαθητική γιατι οπως μου εξήγησε δεν ξέρει τι αλληλεπίδραση έχουν τα φαρμακα που θα σου δώσει ο ομοιοπαθητικος σε συνάρτηση με αυτα που θα σου δώσει ο ίδιος. Αντιθέτως μου προτεινε τον βελονισμό.

Δεν το ξερω αυτο, 3 εξωσωματιστες στους οποιους το ανεφερα δεν το ειδαν αρνητικα. βεβαια εγω δεν παιρνω και ορμονες, κανω απολυτα φυσικους κυκλους (μονο ovitrelle πριν την ωορρηξια...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 hours ago, tsi said:

Καλησπέρα.. συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα κατι γινεται με τον λογαριασμο μου και καθε φορα πρεπει να αλλαζω κωδικο.

λοιπον, πηγαινω σε μια ολιστικη παθολογο-βελονιστρια-ομοιπαθητικο (πρωην γιατρο στον ευαγγελισμο) η οποια εχει βοηθησει πολλες κοπελες να καταφερουν το ακατορθωτο. εκεινη λοιπον μου εφαρμοζει ολες τις γνωσεις της και με εχει βοηθησει πολυ (ξερω απο πρωτο χερι κ ατομο με τελικο σταδιο καρκινου που οι γιατροι του εδιναν 5 μηνες ζωης κ εκεινη τον εκανε καλα,αυτο το περιστατικο 8 χρονια πριν κ ο ανθρωπος ζει κ βασιλευει).

λοιπον στον τελευταιο κυκλο ειχα FSH 12,6 , E2 34  κ η Ε2 2 μερες πριν την ωοληψια 166 (θεωρειται καλο). δυστυχως δεν βρηκαμε ωαριο την τελευταια φορα, αλλα και μονο που διορθωνομαι μου αρκει.

Καλημερα!!

Ειμαι σχεδον 42...με υψηλη fsh και χαμημη Αμη....

Ετοιμαζομαι για την πρωτη μου εξωσωματικη με διεγερση...

Θα μπορουσες να μου πεις σε ποια γιατρο πας κ σε βοηθησε??

Και τι ακριβως περιλαμβανει η θεραπεια της?

Σε ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2018 at 1:11 ΜΜ, elenita17 είπε:

Καλημερα!!

Ειμαι σχεδον 42...με υψηλη fsh και χαμημη Αμη....

Ετοιμαζομαι για την πρωτη μου εξωσωματικη με διεγερση...

Θα μπορουσες να μου πεις σε ποια γιατρο πας κ σε βοηθησε??

Και τι ακριβως περιλαμβανει η θεραπεια της?

Σε ευχαριστω πολυ!!

Καλησπέρα!! Και εμενα η ΑΜΗ ειναι 0,09....... Αρχικα μου κανει εντυπωση που σου κανουν διεγερση, ειδικα με χαμηλη αμη... Τελος παντων, ο γιατρος σου θα ξερει.

Νομιζω πως επειδη ειμαι καινουρια δεν επιτρεπεται να αναφερω την γιατρο, για τα στοιχεια της θα σου στειλω μνμ. Μου εκανε αρχικα 12 συνεδριες βελονισμου εντος ενος μηνα (δλδ 3 συνεδριες/εβδομαδα) και τωρα 1 συνεδρια/εβδομαδα. Παραλληλα μου δινει κατι σταγονες για εξισορροπηση του ανοσοποιητικου, του θυρωειδους κ δεν ξερω κ γω για τι αλλο (το κοστος για τις σταγονες ειναι τσιμπημενο). και αναλογα με τις αναγκες του οργανισμου δινει τα καταλληλα σκευασματα (εγω εχω κ αυτοανοσο οποτε το διαχειριζεται αναλογα). Η αληθεια ειναι πως εχω δει αποτελεσματα εντος 3 μηνων θεραπειας, εχω γνωρισει κοπελες που τα καταφεραν και ανθρωπους με ανιατες ασθενειες που πηγαν σε εκεινη κ επισης τα καταφεραν. Η γιατρος βρισκεται αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2018 at 7:23 ΜΜ, tsi είπε:

Καλησπέρα!! Και εμενα η ΑΜΗ ειναι 0,09....... Αρχικα μου κανει εντυπωση που σου κανουν διεγερση, ειδικα με χαμηλη αμη... Τελος παντων, ο γιατρος σου θα ξερει.

Νομιζω πως επειδη ειμαι καινουρια δεν επιτρεπεται να αναφερω την γιατρο, για τα στοιχεια της θα σου στειλω μνμ. Μου εκανε αρχικα 12 συνεδριες βελονισμου εντος ενος μηνα (δλδ 3 συνεδριες/εβδομαδα) και τωρα 1 συνεδρια/εβδομαδα. Παραλληλα μου δινει κατι σταγονες για εξισορροπηση του ανοσοποιητικου, του θυρωειδους κ δεν ξερω κ γω για τι αλλο (το κοστος για τις σταγονες ειναι τσιμπημενο). και αναλογα με τις αναγκες του οργανισμου δινει τα καταλληλα σκευασματα (εγω εχω κ αυτοανοσο οποτε το διαχειριζεται αναλογα). Η αληθεια ειναι πως εχω δει αποτελεσματα εντος 3 μηνων θεραπειας, εχω γνωρισει κοπελες που τα καταφεραν και ανθρωπους με ανιατες ασθενειες που πηγαν σε εκεινη κ επισης τα καταφεραν. Η γιατρος βρισκεται αθηνα.

Καλησπέρα, 

Αν επιτρέπεται να σε ρωτήσω γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ : αυτα τα σκευάσματα που σου δίνει έιναι σαν της ομοιοπαθητικης όπου δεν κάνει να καταναλώνεις καφέ; Big fan του καφέ εδώ :-D Επίσης, λες ότι σε 3 μήνες είδες αποτελέσματα, θέλεις να μου πεις τι εννοείς; αν θέλεις απαντάς, ελπίζω να μην γίνομαι αδιάκριτη... Φιλιά 

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2018 at 6:33 ΜΜ, Sansa είπε:

Καλησπέρα, 

Αν επιτρέπεται να σε ρωτήσω γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ : αυτα τα σκευάσματα που σου δίνει έιναι σαν της ομοιοπαθητικης όπου δεν κάνει να καταναλώνεις καφέ; Big fan του καφέ εδώ :-D Επίσης, λες ότι σε 3 μήνες είδες αποτελέσματα, θέλεις να μου πεις τι εννοείς; αν θέλεις απαντάς, ελπίζω να μην γίνομαι αδιάκριτη... Φιλιά 

Καλησπέρα!!

φυσικα κ δεν γινεσαι αδιακριτη, μακαρι να το διαβασουν και αλλες κοπελες να βοηθηθουν οπως εγω.... καφε μπορεις να πινεις (μην το παρακανεις ομως) αρκρι να απεχει απο τη ληχη των σκευασματων 2 ωρες (2 ωρες πριν κ 2 μετα να μην πιεις καφε).

Η fsh απο 32 μου επεσε στο 12,5 σταδιακα, επισης μετα την θεραπεια με βελονισμο κ ομοιοπαθητικα βρηκα 2 ωαρια..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 8/10/2011 at 10:49 AM, Blessed said:

Καλημέρα σε όλες και σε όλους! Σήμερα είμαι 32 ετών και έγκυος στον 8ο μήνα. Πριν 2 χρόνια ανακάλυψα καθαρά από τύχη ότι πάσχω από πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Τότε δεν ενδιαφερόμουν να κάνω ακόμα παιδί, αν και παντρεμένη. Οι προτεραιότητες σαφώς και άλλαξαν άμεσα. Οι πιθανότητες να "πιάσω" παιδί ήταν ελάχιστες και οι περισσότεροι γυναικολόγοι μου μίλαγαν εξαρχής για δανεικό ωάριο. Υπήρξαν όμως και 2 που μου μίλησαν για την DHEA. Στα 2 αυτά έτη ξαναέμεινα έγκυος (πάντα με χρήση της DHEA) αλλά η κύηση παλινδρόμησε. Αυτή τη φορά όλα δείχνουν καλά και πλησιάζουμε στον τοκετό. Το συμπέρασμα είναι ότι δεν χρειάζεται πανικός, αν έχετε ηψηλή FSH και σας διαγνώσουν ΠΩΑ εξετάστε-εξαντλήστε πρώτα όλα τα ενδεχόμενα φυσικής σύλληψης και αφήστε την επιλογή του δανεικού ωαρίου ή της υιοθεσίας σαν το τελικό σας καταφύγιο!!!

Η ανάρτηση βέβαια είναι παλιά και ίσως 7 χρόνια μετά να περίμενε κανεις πως η τεχνολογια θα έχει προχωρήσει. Εγώ δεν ξέρω κάν τι ειναι η DHEA αλλά ξέρω πολύ καλα τι ειναι η FSH μιας που στα 34 μου το Ιουνιο που την τσεκαρα (μαζί με άλλες 4 ορμονες ) ήταν 30! 4 μήνες μετά έπεσε στο 22 αλλά ακόμα αρκετά ψηλά. ημουν σε φάση να ξεκινησω εξωσωματική κι ενώ περιμένα να μου έρθει περίοδος για να ξεκινήσω την ορμονοθεραπεία.... εχω καθυστερηση , μαθαίνω οτι είμαι έγκυος αλλά έφτασα μέχρι 7 7μάδων. Παρόλα αυτα αυτό το DHEA δεν το εχω ξανακουσει. Τι είναι;  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 8/10/2017 at 11:29 ΠΜ, Mariacy είπε:

Νυχτολόυλουδο καλημέρα, 

 

Θα σου πω λίγα πράγματα από τη δική μου εμπειρία με την ελπίδα να σε βοηθήσω και να καθησυχαστείς λίγο. 

Εγώ στα 28(τώρα είμαι 36) είχα FSH 16. Το κακό ήταν ότι πάγωσε η γυναικολόγος και δεν ήξερε τι να μου πει. Πήγα σε 2 γυναικολόγους και 1 ενδοκρινολόγο και με καθησύχαζαν ότι δεν συμβαίνει τίποτα. Ωστόσο δεν επαναπαύτηκα. Ψάχνοντας πήγα σε ένα καλό ενδοκρινολόγο που μου είπε ξεκάθαρα κορίτσι μου είναι σοβαρό αλλά υπάρχουν γιατροί που ειδικεύονται σε αυτά και με καθοδήγησε σε ένα συγκεκριμένο. H AMH μου ήταν κάπως πιο ψηλή από τη δική σου 0.9 αλλά επίσης χαμηλή και έτσι αποφάσισα να κάνω ψύξη ωαρίων. Ένα χρόνο αργότερα όταν θέλησα να μείνω έγκυος έμεινα σχετικά εύκολα σε 4 μήνες.(Δυστυχώ το έχασα τον 5ο μήνα γαι λόγους που δεν σχετίζονται με το θέμα) Όμως όλο αυτό το διάστημα έκανα boost τον οργανισμό μου ώστε να καταφέρω να έχω καλύτερη ποιότητα στα ωάρια που μου έχουν απομείνει.

Στη πορεία ανακάλυψα ότι είχα Χασιμότο. Αυτοάνοσο στο θυροειδή το οποίο επηρεάζει τη υπογονιμότητα και όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο σίγουρη γίνομαι ότι από αυτό οφείλεται τουλάχιστο το δικό μου πρόβλημα.... 

 

Να μη σε κουράζω όμως...

Υπάρχουν συμπληρώματα τα οποία καλό θα ήταν να τα συζητήσεις με το γιατρό σου(Θα σου συνέστηνα να βρεις κάποιον που ειδικεύεται σε υπογονημότητα) και να τα παίρνεις για να βοηθήσουν στην καλύτερα ποιότητα όσων ωαρίων έχεις απόθεμα ώστε να μπορέσεις να μείνεις πιο εύκολα έγκυος... Όλα τα πιο κάτω μου τα έχουν συστήσει οι γιατροί μου και ειδικά το DHEA ότι είναι πολύ σημαντικό. 

 

1. DHEA

2. Inositol

3. Ωμέγα 3 λιπαρά

4. Πολύβιταμίνες εγκυμοσύνης

5. Folate (Είναι φολικό σε μια μορφή που την αποροφά καλύτερα ο οργανισμός, οι γιατροί μου είχαν δώσει φολικό εγώ έπαιρνα folate)

6. Vitamin D αν έχεις χαμηλή είναι σημαντικό να την ελέγξεις)

7. Σίδηρος αν έχεις χαμηλό είναι σημαντικό να το ελέγξεις. 

 

Όλα τα πιο πάνω είχα ψάξει έτσι ώστε να βρω τα πιο καθαρά συμπληρώματα (Να μην είναι χημικές βιταμίνες αλλά όσο πιο φυσικές,φυτικές, bio, organic). Γενικά τα χημικά με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή, τρώμε μέσα από τις τροφές κλπ επηρεάζουν δυσμενώς την ποιότητα των ωαρίων. 

 

Πέραν αυτών επειδή εγώ είμαι λίγο υπέρ των φυτικών και φυσικών μεθόδων έπαιρνα και τα πιο κάτω βότανα

 

1. Raspberry leaves (πολύ πλούσιο σε ηχνοστοιχία, σίδηρο και βιταμήνη C και συστήνεται σε εγκυμοσύνες) 

2. Αντιοξιδωτικά βότανα και φαγητά/ φρούτα (Γαιδουραγκαθο καθαρίζει συκώτι) Βοηθούν ώστε να αποβάλλονται από τον οργανισμό τοξίνες κλπ

3. Δοκίμασα και βελονισμό. Η αλήθεια στο πρώτο μήνα που έκανα βελονισμό έπεσε η FSH μου σε 8 και έκανα την  ψύξη ωαρίων. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρη αν βοήθησε από μόνο του ή ο συνδυασμός και με τα συμπληρώματα.

4. Έκοψα τη γλουτένη από τη διατροφή μου (Είχα διαβάσει άρθρα που συνέδεαν το Χασιμότο με τη γλουτένη  και το δοκίμασα. Η αλήθεια είναι ότι και τις 2 φορές και στη ψύξη και στην εγκυμοσύνη τα κατάφερα ένα μήνα αφού είχα κόψει γλουτένη. Μελετώντας βρήκα ιστορίες όπου μιλάνε για σοβαρές δυσανεξίες σε γλουτένη που μπορεί να προκαλέσουν ακόμη και αποβολές... επόταν  ή ψάξε το αν έχεις δυσανεξία ή δοκίμασε το. Δε χάνεις κάτι.)  

5. Έτρωγα όσο γίνεται υγιεινά, οργανικά βιολογικά προϊόντα, απέφευγα το αλκοόλ, τσιγάρα, γυμναζόμουν, υγιεινή ζωή! 

 

Πολύ καλές πληροφορίες για όλα τα πιο πάνω μπορείς να βρεις στα πιο κάτω site.

http://www.paleo-mama.com

http://natural-fertility-info.com/

 

Μερικά άρθρα από τα οποία μπορείς να αρχίσεις το ψάξιμο

 

http://www.paleo-mama.com/supplementing-with-dhea-boils-down-to-one-thing-and-that-is/

http://www.paleo-mama.com/get-pregnant-35/pregnant-at-40-egg-quality-at-forty-and-above/

http://www.paleo-mama.com/poor-egg-quality-why-to-not-be-reluctant-to-use-dhea/

 

 

Μην απελπίζεσαι, ξέρω άτομα με πολύ χειρότερες αναλύσεις σε ηλικίες άνω των 40 που τώρα καμαρώνουν τα παιδάκια τους. Δεν είναι εύκολος δρόμος. θέλει προσπάθεια και επιμονή αλλά πιστεύω όταν αρχίζοντας να σκέφτεσαι πως θα καλυτερέψεις την ποιότητα των ωαρίων σου και να κάνεις πράγματα γι αυτό, θα βρεις άκρη. 

 

Μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές όπως οι πιο πάνω και να δώσεις ένα περιθώριο στον οργανισμό σου να αντιδράσει (γύρω στο εξάμηνο θα έλεγα από τη δική μου εμπειρία)

ή μπορείς να αρχίσεις απευθείας με προσπάθειες με εξωσωματικές όπου εκεί νομίζω έχουμε όλες ακούσει όμορφες ιστορίες με κοπέλες που τα κατάφεραν. Ακόμη κι αν επιλέξεις απευθείας τις εξωσωματικές θα σου συνέστηνα  να προσπαθήσεις για την ποιότητα των ωαρίων σου παράλληλα.

:) 

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο γλυκιά μου.

Να έχεις υπομονή, και σύντομα να έχεις καλά νέα. 

 

Αν χρειάζεσαι να με ρωτήσεις κάτι άλλο, είμαι στη διάθεσή σου.

Καλησπέρα κ από εμένα,

 

Κ εγώ έχω παρόμοια προβλήματα, ΑΜΗ<1 και χασιμοτο και είμαι 36. Έχετε να προτείνετε γιατρούς για εξωσωματική; Σε αυτούς που πήγατε κ είχαν κάποιο αποτέλεσμα τουλάχιστον.

 

Πρέπει να το ψάξω άμεσα κ δεν υπάρχει λόγος να τρέχω από γιατρό σε γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Loul είπε:

Καλησπέρα κ από εμένα,

 

Κ εγώ έχω παρόμοια προβλήματα, ΑΜΗ<1 και χασιμοτο και είμαι 36. Έχετε να προτείνετε γιατρούς για εξωσωματική; Σε αυτούς που πήγατε κ είχαν κάποιο αποτέλεσμα τουλάχιστον.

 

Πρέπει να το ψάξω άμεσα κ δεν υπάρχει λόγος να τρέχω από γιατρό σε γιατρό. 

Με ΑΜΗ 0.6, 33 χρόνων και με ένα εξωμητριο δεν είχα την υπομονή για σπερματεγχυση! Έκανα την εξωσωματική με βραχυ πρωτοκολλο ανταγωνιστών τον Αύγουστο.Δύο μερες πριν την ωοληψια έβλεπαν 11 ωοθηλακια.Την ημέρα της ωοληψιας είχα ενδομητριο 10.5 mm. Τελικά μου πήραν 8 από τα οποία 1 δεν γονιμοποιηθηκε, 1 δεν προχώρησε μέχρι το στάδιο των 3 ημερών. Τελικά μείνανε 6 έμβρυα, 2 μεταφέρθηκαν, 4 τα αφήσανε να φτάσουν σε στάδιο βλαστοκυστης. Από αυτά τα καταφέρανε τα 2  και πηγαν κρυοσυντηρηση. Αυτή την στιγμή διανύω την 21η εβδομάδα με διδυμα! Την εξωσωματική την έκανα στο embryolab στην Θεσσαλονίκη και ο γιατρός μου ήταν ο κ. Παππας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nurse1985 είπε:

Με ΑΜΗ 0.6, 33 χρόνων και με ένα εξωμητριο δεν είχα την υπομονή για σπερματεγχυση! Έκανα την εξωσωματική με βραχυ πρωτοκολλο ανταγωνιστών τον Αύγουστο.Δύο μερες πριν την ωοληψια έβλεπαν 11 ωοθηλακια.Την ημέρα της ωοληψιας είχα ενδομητριο 10.5 mm. Τελικά μου πήραν 8 από τα οποία 1 δεν γονιμοποιηθηκε, 1 δεν προχώρησε μέχρι το στάδιο των 3 ημερών. Τελικά μείνανε 6 έμβρυα, 2 μεταφέρθηκαν, 4 τα αφήσανε να φτάσουν σε στάδιο βλαστοκυστης. Από αυτά τα καταφέρανε τα 2  και πηγαν κρυοσυντηρηση. Αυτή την στιγμή διανύω την 21η εβδομάδα με διδυμα! Την εξωσωματική την έκανα στο embryolab στην Θεσσαλονίκη και ο γιατρός μου ήταν ο κ. Παππας. 

Μπράβο!!! Εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα! Εγώ έμεινα έγκυος φυσιολογικά στα 35, σχεδόν με την πρωτη κ απεβαλα στις 8 εβδομάδες. Μετά προσπαθούσα φυσιολογικά 1 χρόνο κ τπτ κ τώρα έμαθα πόσο χαμηλή ΑΜΗ έχω. Μένω Αθήνα, άρα ψάχνω κάποιον γιατρό που να δραστηριοποιείται εδώ. Σε ευχαριστώ όμως πολύ για την απάντησή σου! Μου δίνει κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Ανακάλυψα αυτό το forum πριν λίγες ημέρες και ήδη νιώθω λιγότερο μόνη σε σχέση με πριν.

Προσπαθούμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε παιδάκι εδώ και 8 μήνες και έχουμε ήδη επισκεφτεί διάφορους εξωσωματικούς γιατί γνωρίζω από το 2016 οτι η ΑΜΗ μου είναι χαμηλή.

Τώρα πια είναι 36 χρονών και οδεύω προς τα 37 με ΑΜΗ 0,26 και τιμές FSH γύρω στο 10 τις περισσότερες φορές με Ε2 κοντά στο 60. Τέλη Σεπτέμβρη η FSH έφτασε 16,8 με Ε2 26. 

Τον τελευταίο καιρό έχω επισκεφτεί 4 διαφορετικούς εξωσωματικούς και μου έχουν πει 4 διαφορετικά πράγματα!

Ο ένας μου είπε να ξεκινήσω άμεσα εξωσωματική, ο δεύτερος μου είναι να ξεκινήσω  με σπερματέγχυση και εάν δεν πετύχει πάμε σε εξωσωματική, ο τρίτος μου είπε να ξεκινήσω μια θεραπεία με Cyclacur & Femara γιατί το ενδομήτριο είναι λεπτό και έχω κύκλο 23-24 ημερών (μου είπε οτι η  ΑΜΗ είναι ένας δείκτης που μας απασχολεί περισσότερο όταν κάνουμε προσπάθειες εξωσωματικής γιατί μας επιτρέπει να κάνουμε πρόβλεψη πόσα ωάρια θα πάρουμε και οτι στο εξωτερικό δεν της δίνουν τόσο μεγάλη σημασία - ο ίδιος έχει κάνει σπουδές σε Αμερική), ο τέταρτος μου είπε οτι με τέτοια ΑΜΗ και FSH μπορεί σε 6 μήνες να μην έχω ωάρια και να σκεφτώ και τη δωρεά! Οι υπέρηχοι είναι όλοι καλοί και δείχνουν καταβολές και ωοθηλάκια!

Έχω μπερδευτεί όμως πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω, ποιον να επιλέξω και ποιόν να εμπιστευτώ! Οι 3 από τους 4 είναι μεγάλα ονόματα! 

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Asanaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ανακάλυψα αυτό το forum πριν λίγες ημέρες και ήδη νιώθω λιγότερο μόνη σε σχέση με πριν.

Προσπαθούμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε παιδάκι εδώ και 8 μήνες και έχουμε ήδη επισκεφτεί διάφορους εξωσωματικούς γιατί γνωρίζω από το 2016 οτι η ΑΜΗ μου είναι χαμηλή.

Τώρα πια είναι 36 χρονών και οδεύω προς τα 37 με ΑΜΗ 0,26 και τιμές FSH γύρω στο 10 τις περισσότερες φορές με Ε2 κοντά στο 60. Τέλη Σεπτέμβρη η FSH έφτασε 16,8 με Ε2 26. 

Τον τελευταίο καιρό έχω επισκεφτεί 4 διαφορετικούς εξωσωματικούς και μου έχουν πει 4 διαφορετικά πράγματα!

Ο ένας μου είπε να ξεκινήσω άμεσα εξωσωματική, ο δεύτερος μου είναι να ξεκινήσω  με σπερματέγχυση και εάν δεν πετύχει πάμε σε εξωσωματική, ο τρίτος μου είπε να ξεκινήσω μια θεραπεία με Cyclacur & Femara γιατί το ενδομήτριο είναι λεπτό και έχω κύκλο 23-24 ημερών (μου είπε οτι η  ΑΜΗ είναι ένας δείκτης που μας απασχολεί περισσότερο όταν κάνουμε προσπάθειες εξωσωματικής γιατί μας επιτρέπει να κάνουμε πρόβλεψη πόσα ωάρια θα πάρουμε και οτι στο εξωτερικό δεν της δίνουν τόσο μεγάλη σημασία - ο ίδιος έχει κάνει σπουδές σε Αμερική), ο τέταρτος μου είπε οτι με τέτοια ΑΜΗ και FSH μπορεί σε 6 μήνες να μην έχω ωάρια και να σκεφτώ και τη δωρεά! Οι υπέρηχοι είναι όλοι καλοί και δείχνουν καταβολές και ωοθηλάκια!

Έχω μπερδευτεί όμως πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω, ποιον να επιλέξω και ποιόν να εμπιστευτώ! Οι 3 από τους 4 είναι μεγάλα ονόματα! 

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

κοιταξε οι εξετασεις σου δειχνουν οτι πρεπει να βιαστεις. ξερει η Αμη δεν δειχνει αν μπορεις να μεινεις εγκυος κ το ποτε απλα δειχνει οτι αφου δεν εχεις μεινει εγκυος μεχρι τωρα πρεπει να προχωρησεις γρηγορα. τωρα για το ποιον θα εμπιστευτεις δεν μπορει να σου πει κανεις απλα ακολουθα αυτον που εχεις ακουσει τα καλητερα κ σου εκανε κ το κλικ κ αυτα που σου ελεγε ηταν κ τα πιο νορμαλ συμφωνα με αυτα που εχεις διαβασει. κ ναι πρεπει κ εσυ να διαβασεις κ να ψαξεις τις εξετασεις σου μια προς μια κ ναι χρειαζετε να βιαστεις χωρις να ανχωθεις αλλα να πραξεις χωρις καθηστερηση κ φοβο. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ninaki80 said:

κοιταξε οι εξετασεις σου δειχνουν οτι πρεπει να βιαστεις. ξερει η Αμη δεν δειχνει αν μπορεις να μεινεις εγκυος κ το ποτε απλα δειχνει οτι αφου δεν εχεις μεινει εγκυος μεχρι τωρα πρεπει να προχωρησεις γρηγορα. τωρα για το ποιον θα εμπιστευτεις δεν μπορει να σου πει κανεις απλα ακολουθα αυτον που εχεις ακουσει τα καλητερα κ σου εκανε κ το κλικ κ αυτα που σου ελεγε ηταν κ τα πιο νορμαλ συμφωνα με αυτα που εχεις διαβασει. κ ναι πρεπει κ εσυ να διαβασεις κ να ψαξεις τις εξετασεις σου μια προς μια κ ναι χρειαζετε να βιαστεις χωρις να ανχωθεις αλλα να πραξεις χωρις καθηστερηση κ φοβο. 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου @nikaki80 !

Δυστυχώς, το ξέρω οτι ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μας και φοβάμαι πολύ! Αυτό, όμως, που με φοβίζει περισσότερο είναι οτι ακούω πολλές διαφορετικές γνώμες και δεν θέλω να χάνω άλλο πολύτιμο χρόνο! Σήμερα πήρα τηλέφωνο τον ιατρό που μου σύστησε το cyclacur & το femara και μου είπε οτι αρχικά, θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε τις ωορρηξίες γιατί δεν είναι καλές (στον προήγουμενο κύκλο είχα κυστικό ωοθηλάκιο και σε αυτόν μου είπε οτι έκανα κακή ωορρηξία γιατί η προγεστερόνη ήταν 7 - είχα κάνει ένεση ovitrelle σε αυτό τον κύκλο). Φοβάμαι, όμως, οτι εάν πάω με αυτή τη μέθοδο, θα χάνω χρόνο και θα κερδίζω απογοήτευση. 

Αναρωτιέμαι μήπως η εξωσωματική είναι μονόδρομος και δεν το βλέπω....

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Asanaki είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου @nikaki80 !

Δυστυχώς, το ξέρω οτι ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μας και φοβάμαι πολύ! Αυτό, όμως, που με φοβίζει περισσότερο είναι οτι ακούω πολλές διαφορετικές γνώμες και δεν θέλω να χάνω άλλο πολύτιμο χρόνο! Σήμερα πήρα τηλέφωνο τον ιατρό που μου σύστησε το cyclacur & το femara και μου είπε οτι αρχικά, θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε τις ωορρηξίες γιατί δεν είναι καλές (στον προήγουμενο κύκλο είχα κυστικό ωοθηλάκιο και σε αυτόν μου είπε οτι έκανα κακή ωορρηξία γιατί η προγεστερόνη ήταν 7 - είχα κάνει ένεση ovitrelle σε αυτό τον κύκλο). Φοβάμαι, όμως, οτι εάν πάω με αυτή τη μέθοδο, θα χάνω χρόνο και θα κερδίζω απογοήτευση. 

Αναρωτιέμαι μήπως η εξωσωματική είναι μονόδρομος και δεν το βλέπω....

 

να σου πω κ εγω στην θεση σου,δεν θα το προσπαθουσα ετσι γιατι οι πιθανοτητες ειναι περιπου ιδιες με την  τυχαια φυσικη συλληψη  ... κ εγω θα προχωρουσα αμεσα σε προετοιμασια για εξωσωματικη φροντιζοντας να κανω καποιες εξετασεις για να δω αν ολα τα υπολοιπα ειναι οκ. γενικα αυτα τα φαρμακα με μια χαμηλη Αμη δεν βοηθανε κ τοσο οποτε καθε ωαριο ειναι πολυτιμο νομιζω σε αυτη την φαση για να προσπαθεις ετσι. βεβαια θα ειναι μονο ενας κυκλος δηλαδη μια προσπαθεια αν το θες εξαλλου δεν επιτρεπετε να κανεις αυτα τα φαρμακα πανω απο 3 κυκλους. δεν ξερω αν τα φεμαρα λέπτενουν κ το ενδομητριο οπως η κλομιφαινη οποτε θα κανεις κακο παρα καλο... πρεπει να το ρωτησεις αυτο με το ενδομητριο κ τα φεμαρα..

Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2020 at 11:31 PM, ninaki80 said:

να σου πω κ εγω στην θεση σου,δεν θα το προσπαθουσα ετσι γιατι οι πιθανοτητες ειναι περιπου ιδιες με την  τυχαια φυσικη συλληψη  ... κ εγω θα προχωρουσα αμεσα σε προετοιμασια για εξωσωματικη φροντιζοντας να κανω καποιες εξετασεις για να δω αν ολα τα υπολοιπα ειναι οκ. γενικα αυτα τα φαρμακα με μια χαμηλη Αμη δεν βοηθανε κ τοσο οποτε καθε ωαριο ειναι πολυτιμο νομιζω σε αυτη την φαση για να προσπαθεις ετσι. βεβαια θα ειναι μονο ενας κυκλος δηλαδη μια προσπαθεια αν το θες εξαλλου δεν επιτρεπετε να κανεις αυτα τα φαρμακα πανω απο 3 κυκλους. δεν ξερω αν τα φεμαρα λέπτενουν κ το ενδομητριο οπως η κλομιφαινη οποτε θα κανεις κακο παρα καλο... πρεπει να το ρωτησεις αυτο με το ενδομητριο κ τα φεμαρα..

Είμαι τόσο απογοητευμένη. Φοβάμαι τόσο πολύ οτι δεν θα καταφέρουμε να αποκτήσουμε ποτέ ένα μωρό και ζω συνέχεια με τον φόβο και το άγχος. Δε σκέφτομαι τίποτα άλλο όλη την ημέρα! Προχθές πήγα σε άλλο γιατρό και μου είπε οτι με τέτοια ΑΜΗ ακόμα και με εξωσωματική υπάρχει 15% πιθανότητα να μείνω έγκυος. Νιώθω οτι όλα έχουν τελειώσει...Σε ευχαριστώ πολύ @ninaki80 για τη συμβουλή σου! Νιώθω οτι έχω τον πόνο μου από τη μία και έχω και τους γιατρούς από την άλλη που με έχουν τρελάνει πραγματικά! Δεν ξέρω τι και ποιόν να πιστέψω και να εμπιστευτώ το όνειρο μας να γίνουμε γονείς!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Asanaki είπε:

Είμαι τόσο απογοητευμένη. Φοβάμαι τόσο πολύ οτι δεν θα καταφέρουμε να αποκτήσουμε ποτέ ένα μωρό και ζω συνέχεια με τον φόβο και το άγχος. Δε σκέφτομαι τίποτα άλλο όλη την ημέρα! Προχθές πήγα σε άλλο γιατρό και μου είπε οτι με τέτοια ΑΜΗ ακόμα και με εξωσωματική υπάρχει 15% πιθανότητα να μείνω έγκυος. Νιώθω οτι όλα έχουν τελειώσει...Σε ευχαριστώ πολύ @ninaki80 για τη συμβουλή σου! Νιώθω οτι έχω τον πόνο μου από τη μία και έχω και τους γιατρούς από την άλλη που με έχουν τρελάνει πραγματικά! Δεν ξέρω τι και ποιόν να πιστέψω και να εμπιστευτώ το όνειρο μας να γίνουμε γονείς!

οχι να μην φοβασαι γιατι ενα ωαριο χρειαζετε καλο κ ακομα εχεις . ξεκινα τις διαδικασιες αυτα θελουν αποφασισιστικες κινησεις κ οχι φοβο.. δεν εισαι μονη . βρες εναν καλο γιατρο διαβασε για το τι μπορεις να κανεις κ τι σημαινουν οι εξετασεις σου κ ξεκινα ακομα κ τον επομενο μηνα. 

οι περισσοτερες κοπελες τα εχουν καταφερει . θελει να εισαι αποφασιστηκη .. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On ‎11‎/‎26‎/‎2020 at 6:24 PM, Asanaki said:

Καλησπέρα κορίτσια! Ανακάλυψα αυτό το forum πριν λίγες ημέρες και ήδη νιώθω λιγότερο μόνη σε σχέση με πριν.

Προσπαθούμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε παιδάκι εδώ και 8 μήνες και έχουμε ήδη επισκεφτεί διάφορους εξωσωματικούς γιατί γνωρίζω από το 2016 οτι η ΑΜΗ μου είναι χαμηλή.

Τώρα πια είναι 36 χρονών και οδεύω προς τα 37 με ΑΜΗ 0,26 και τιμές FSH γύρω στο 10 τις περισσότερες φορές με Ε2 κοντά στο 60. Τέλη Σεπτέμβρη η FSH έφτασε 16,8 με Ε2 26. 

Τον τελευταίο καιρό έχω επισκεφτεί 4 διαφορετικούς εξωσωματικούς και μου έχουν πει 4 διαφορετικά πράγματα!

Ο ένας μου είπε να ξεκινήσω άμεσα εξωσωματική, ο δεύτερος μου είναι να ξεκινήσω  με σπερματέγχυση και εάν δεν πετύχει πάμε σε εξωσωματική, ο τρίτος μου είπε να ξεκινήσω μια θεραπεία με Cyclacur & Femara γιατί το ενδομήτριο είναι λεπτό και έχω κύκλο 23-24 ημερών (μου είπε οτι η  ΑΜΗ είναι ένας δείκτης που μας απασχολεί περισσότερο όταν κάνουμε προσπάθειες εξωσωματικής γιατί μας επιτρέπει να κάνουμε πρόβλεψη πόσα ωάρια θα πάρουμε και οτι στο εξωτερικό δεν της δίνουν τόσο μεγάλη σημασία - ο ίδιος έχει κάνει σπουδές σε Αμερική), ο τέταρτος μου είπε οτι με τέτοια ΑΜΗ και FSH μπορεί σε 6 μήνες να μην έχω ωάρια και να σκεφτώ και τη δωρεά! Οι υπέρηχοι είναι όλοι καλοί και δείχνουν καταβολές και ωοθηλάκια!

Έχω μπερδευτεί όμως πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω, ποιον να επιλέξω και ποιόν να εμπιστευτώ! Οι 3 από τους 4 είναι μεγάλα ονόματα! 

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

 

On ‎11‎/‎27‎/‎2020 at 2:35 PM, Asanaki said:

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου @nikaki80 !

Δυστυχώς, το ξέρω οτι ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μας και φοβάμαι πολύ! Αυτό, όμως, που με φοβίζει περισσότερο είναι οτι ακούω πολλές διαφορετικές γνώμες και δεν θέλω να χάνω άλλο πολύτιμο χρόνο! Σήμερα πήρα τηλέφωνο τον ιατρό που μου σύστησε το cyclacur & το femara και μου είπε οτι αρχικά, θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε τις ωορρηξίες γιατί δεν είναι καλές (στον προήγουμενο κύκλο είχα κυστικό ωοθηλάκιο και σε αυτόν μου είπε οτι έκανα κακή ωορρηξία γιατί η προγεστερόνη ήταν 7 - είχα κάνει ένεση ovitrelle σε αυτό τον κύκλο). Φοβάμαι, όμως, οτι εάν πάω με αυτή τη μέθοδο, θα χάνω χρόνο και θα κερδίζω απογοήτευση. 

Αναρωτιέμαι μήπως η εξωσωματική είναι μονόδρομος και δεν το βλέπω....

 

Κορίτσι, βρες έναν καλό εξωσωματικό και ξεκίνα τη διαδικασία χτες. Οι ορμονικές σου είναι (sorry αν σε στενοχωρώ), όντως πολύ κακές και δεν σε παίρνει να φτιάχνεις ωορρηξίες κτλ.

ο γιατρός σου είναι ειδικός στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή? Αν ναι, έχει καλό όνομα και τον εμπιστεύεσαι απόλυτα, τι να πώ, δοκίμασε για λίγο και αυτό που λέει. Εγώ τώρα, με την εμπειρία μου, δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω με τις τιμές αυτές. Σπέρμα έχετε καλό, ή υπάρχει και εκεί θέμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/3/2020 at 4:56 PM, Yovanna said:

 

Κορίτσι, βρες έναν καλό εξωσωματικό και ξεκίνα τη διαδικασία χτες. Οι ορμονικές σου είναι (sorry αν σε στενοχωρώ), όντως πολύ κακές και δεν σε παίρνει να φτιάχνεις ωορρηξίες κτλ.

ο γιατρός σου είναι ειδικός στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή? Αν ναι, έχει καλό όνομα και τον εμπιστεύεσαι απόλυτα, τι να πώ, δοκίμασε για λίγο και αυτό που λέει. Εγώ τώρα, με την εμπειρία μου, δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω με τις τιμές αυτές. Σπέρμα έχετε καλό, ή υπάρχει και εκεί θέμα?

Το τελευταίο τρίμηνο με παρακολουθεί ο Καπετανάκης Βασίλης. Καταλήξαμε σ' αυτόν γιατί στο πρώτο μας ραντεβού μου φάνηκε ήρεμος, ενθαρρυντικός και ανθρώπινος. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε επισκεφτεί πολλούς ιατρούς πριν καταλήξουμε στον συγκεκριμένο και οι περισσότεροι μας είχαν βυθίσει στην απελπισία με τα λόγια τους. Επίσης, δε σας κρύβω ότι ο καθένας μας έλεγε και διαφορετικά πράγματα...Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κλονιστεί πολύ η εμπιστοσύνη μας απέναντι τους. Το να σε κάνει ο γιατρός να νιώθεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις, το θέσαμε ως προτεραιότητα γιατί το χρειαζόμαστε πολύ ψυχολογικά και με κλονισμένη εμπιστοσύνη, η ψυχολογική ενθάρρυνση πήρε κ άλλους πόντους. Ετσι, λοιπόν, ξεκινήσαμε με μια σπερματέγχυση χωρίς ενέσεις στον πρώτο κύκλο, μια δεύτερη με ενέσεις Menopur 600 και μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική για να μη χάνουμε άλλο χρόνο. Σε κάθε κύκλο με ενέσεις είχα περίπου 3 έως 4 ωοθηλάκια. 

Σχετικά με το σπέρμα, και εκεί οι απόψεις διίστανται! Όλοι οι γιατροί που είχαμε επισκεφτεί, συμπεριλαμβανομένου και του ουρολόγου μας, μας έλεγαν ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με το σπέρμα γιατί είναι πολύ καλό σε πληθυσμό (πάνω από 18mil. / ml). Ωστόσο, εχει πολλά ακίνητα και η καλή μορφολογία είναι 4%. Επίσης, σε ένα τελευταίο σπερμοδιάγραμμα του βρήκαν κάτι περίεργα στον κατακερματισμό DNA. Ο Καπετανάκης υποστηρίζει ότι το σπέρμα δεν είναι τόσο καλό. Επειδή όπως σας είπα, εμπιστοσύνη δεν έχουμε σε κανέναν, δεν ξέρουμε τι να πιστέψουμε! Με προβληματίζει που είναι ο μόνος γιατρός που έχει σχηματίσει τόσο κακή εικόνα για το σπέρμα. Ένα άλλο περιστατικό που με προβλημάτισε είναι ότι στον υπέρηχο της Πέμπτης μου μέτρησε ενδομήτριο στο 8,9 και στου Σαββάτου (2 ημέρες μετά, 13η ήμερα του κύκλου) μου λέει είναι γύρω στο 9, δηλαδή ίδιο με 2 ημέρες πριν!

Γενικά, είμαι πολύ προβληματισμένη και δεν νιώθω καθόλου σιγουριά για τα επόμενα βήματα....εσάς πως σας φαίνονται αυτά που σας είπα? Τον γνωρίζετε τον συγκεκριμένο ιατρό?

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2021 at 9:15 ΜΜ, Asanaki είπε:

 

Το τελευταίο τρίμηνο με παρακολουθεί ο Καπετανάκης Βασίλης. Καταλήξαμε σ' αυτόν γιατί στο πρώτο μας ραντεβού μου φάνηκε ήρεμος, ενθαρρυντικός και ανθρώπινος. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε επισκεφτεί πολλούς ιατρούς πριν καταλήξουμε στον συγκεκριμένο και οι περισσότεροι μας είχαν βυθίσει στην απελπισία με τα λόγια τους. Επίσης, δε σας κρύβω ότι ο καθένας μας έλεγε και διαφορετικά πράγματα...Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κλονιστεί πολύ η εμπιστοσύνη μας απέναντι τους. Το να σε κάνει ο γιατρός να νιώθεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις, το θέσαμε ως προτεραιότητα γιατί το χρειαζόμαστε πολύ ψυχολογικά και με κλονισμένη εμπιστοσύνη, η ψυχολογική ενθάρρυνση πήρε κ άλλους πόντους. Ετσι, λοιπόν, ξεκινήσαμε με μια σπερματέγχυση χωρίς ενέσεις στον πρώτο κύκλο, μια δεύτερη με ενέσεις Menopur 600 και μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική για να μη χάνουμε άλλο χρόνο. Σε κάθε κύκλο με ενέσεις είχα περίπου 3 έως 4 ωοθηλάκια. 

Σχετικά με το σπέρμα, και εκεί οι απόψεις διίστανται! Όλοι οι γιατροί που είχαμε επισκεφτεί, συμπεριλαμβανομένου και του ουρολόγου μας, μας έλεγαν ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με το σπέρμα γιατί είναι πολύ καλό σε πληθυσμό (πάνω από 18mil. / ml). Ωστόσο, εχει πολλά ακίνητα και η καλή μορφολογία είναι 4%. Επίσης, σε ένα τελευταίο σπερμοδιάγραμμα του βρήκαν κάτι περίεργα στον κατακερματισμό DNA. Ο Καπετανάκης υποστηρίζει ότι το σπέρμα δεν είναι τόσο καλό. Επειδή όπως σας είπα, εμπιστοσύνη δεν έχουμε σε κανέναν, δεν ξέρουμε τι να πιστέψουμε! Με προβληματίζει που είναι ο μόνος γιατρός που έχει σχηματίσει τόσο κακή εικόνα για το σπέρμα. Ένα άλλο περιστατικό που με προβλημάτισε είναι ότι στον υπέρηχο της Πέμπτης μου μέτρησε ενδομήτριο στο 8,9 και στου Σαββάτου (2 ημέρες μετά, 13η ήμερα του κύκλου) μου λέει είναι γύρω στο 9, δηλαδή ίδιο με 2 ημέρες πριν!

Γενικά, είμαι πολύ προβληματισμένη και δεν νιώθω καθόλου σιγουριά για τα επόμενα βήματα....εσάς πως σας φαίνονται αυτά που σας είπα? Τον γνωρίζετε τον συγκεκριμένο ιατρό?

Asanaki καλησπέρα!!!έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το γιατρό σου αλλά δεν το ξέρω προσωπικά....εχεις πολύ δίκιο να προβληματιζεσαι....αλλα δεν θεωρώ ότι σε βοηθάει αυτή τη στιγμή....διάβασα όλα τα μην. Σου και κατάλαβα ότι συμπάσχω....και εγώ χαμηλή αμη λίγο πιο υψηλή από τη δική σου...και ξεκινάω φυσικό γτ έχω κάνει και 2 εξωσ. Και πήρα κουλουρακι αλλά βρήκα μια αιτία που πιθανόν να ευθύνεται για την αποτυχία...εγώ θα ήθελα να σου πω ότι πρέπει να εμπιστευτείς αυτόν που σε παρακολουθεί γτ τα βήματα θα είναι πολλά και θέλει σταθερό βηματισμό....για αρχή θα σου πρότεινα να συζητήσεις μαζί του γτ λέει κάτι τέτοιο για το σπέρμα από τη στιγμή που οι υπόλοιποι και ο ουρολογος είπαν το ακριβός αντίθετο....

Επίσης θα σου πω να έχεις ηρεμία....και υπομονή....

Εμένα οι πολλές γνώμες με τρέλαναν και με έκαναν χειρότερα....για αυτό είπα θα εμπιστευτώ μόνο έναν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 31/1/2021 at 9:15 ΜΜ, Asanaki είπε:

 

Το τελευταίο τρίμηνο με παρακολουθεί ο Καπετανάκης Βασίλης. Καταλήξαμε σ' αυτόν γιατί στο πρώτο μας ραντεβού μου φάνηκε ήρεμος, ενθαρρυντικός και ανθρώπινος. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε επισκεφτεί πολλούς ιατρούς πριν καταλήξουμε στον συγκεκριμένο και οι περισσότεροι μας είχαν βυθίσει στην απελπισία με τα λόγια τους. Επίσης, δε σας κρύβω ότι ο καθένας μας έλεγε και διαφορετικά πράγματα...Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κλονιστεί πολύ η εμπιστοσύνη μας απέναντι τους. Το να σε κάνει ο γιατρός να νιώθεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις, το θέσαμε ως προτεραιότητα γιατί το χρειαζόμαστε πολύ ψυχολογικά και με κλονισμένη εμπιστοσύνη, η ψυχολογική ενθάρρυνση πήρε κ άλλους πόντους. Ετσι, λοιπόν, ξεκινήσαμε με μια σπερματέγχυση χωρίς ενέσεις στον πρώτο κύκλο, μια δεύτερη με ενέσεις Menopur 600 και μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική για να μη χάνουμε άλλο χρόνο. Σε κάθε κύκλο με ενέσεις είχα περίπου 3 έως 4 ωοθηλάκια. 

Σχετικά με το σπέρμα, και εκεί οι απόψεις διίστανται! Όλοι οι γιατροί που είχαμε επισκεφτεί, συμπεριλαμβανομένου και του ουρολόγου μας, μας έλεγαν ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με το σπέρμα γιατί είναι πολύ καλό σε πληθυσμό (πάνω από 18mil. / ml). Ωστόσο, εχει πολλά ακίνητα και η καλή μορφολογία είναι 4%. Επίσης, σε ένα τελευταίο σπερμοδιάγραμμα του βρήκαν κάτι περίεργα στον κατακερματισμό DNA. Ο Καπετανάκης υποστηρίζει ότι το σπέρμα δεν είναι τόσο καλό. Επειδή όπως σας είπα, εμπιστοσύνη δεν έχουμε σε κανέναν, δεν ξέρουμε τι να πιστέψουμε! Με προβληματίζει που είναι ο μόνος γιατρός που έχει σχηματίσει τόσο κακή εικόνα για το σπέρμα. Ένα άλλο περιστατικό που με προβλημάτισε είναι ότι στον υπέρηχο της Πέμπτης μου μέτρησε ενδομήτριο στο 8,9 και στου Σαββάτου (2 ημέρες μετά, 13η ήμερα του κύκλου) μου λέει είναι γύρω στο 9, δηλαδή ίδιο με 2 ημέρες πριν!

Γενικά, είμαι πολύ προβληματισμένη και δεν νιώθω καθόλου σιγουριά για τα επόμενα βήματα....εσάς πως σας φαίνονται αυτά που σας είπα? Τον γνωρίζετε τον συγκεκριμένο ιατρό?


Γεια σου κούκλα μου και καλή δύναμη γιατί ο δρόμος της εξωσωματικής χρειάζεται γερά νεύρα και υπομονή. Ο Καπετανάκης (ο Βασίλης είναι ο γιος;) είναι από τους πρώτους Έλληνες εξωσωματικούς και ο γιος του μία φορά που τον είχα δει μου φάνηκε γνώστης του αντικειμένου και προσεκτικός. Η δική μου συμβουλή είναι να τον εμπιστευτείς και να ολοκληρώσεις την προσπάθειά σου. Για όσες μπλεκόμαστε με την εξωσωματική είναι μεγάλος ο πειρασμός να μπλεκόμαστε με ιατρικά ζητήματα χωρίς να είμαστε γιατροί και γι’ αυτό χρειάζεται μία πειθαρχία σε ό,τι αφορά την αμφισβήτηση του γιατρού και μία προσπάθεια για να τον εμπιστευτούμε. Χωρίς να είμαι γιατρός, από αυτά που έχεις γράψει, φαίνεται πως όντως καλό θα ήταν να βιαστείς, και σε ό,τι αφορά το σπέρμα, ένα καλό ωάριο μπορεί να αντισταθμίσει ένα μέτριο σπέρμα, ενώ ένα όχι και τόσο καλό ωάριο (πχ όταν είσαι μεγάλη ή έχεις ΠΩΑ) χρειάζεται ένα πιο «δυνατό» σπερματοζωάριο για να το γονιμοποιήσει. Ίσως σε αυτό το πλαίσιο δεν είναι πολύ ευχαριστημένος ο γιατρός από το σπέρμα, αλλά νομίζω ότι καλύτερα είναι να συζητήσεις αυτή σου την ανησυχία με τον ίδιο το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Indyla said:


Γεια σου κούκλα μου και καλή δύναμη γιατί ο δρόμος της εξωσωματικής χρειάζεται γερά νεύρα και υπομονή. Ο Καπετανάκης (ο Βασίλης είναι ο γιος;) είναι από τους πρώτους Έλληνες εξωσωματικούς και ο γιος του μία φορά που τον είχα δει μου φάνηκε γνώστης του αντικειμένου και προσεκτικός. Η δική μου συμβουλή είναι να τον εμπιστευτείς και να ολοκληρώσεις την προσπάθειά σου. Για όσες μπλεκόμαστε με την εξωσωματική είναι μεγάλος ο πειρασμός να μπλεκόμαστε με ιατρικά ζητήματα χωρίς να είμαστε γιατροί και γι’ αυτό χρειάζεται μία πειθαρχία σε ό,τι αφορά την αμφισβήτηση του γιατρού και μία προσπάθεια για να τον εμπιστευτούμε. Χωρίς να είμαι γιατρός, από αυτά που έχεις γράψει, φαίνεται πως όντως καλό θα ήταν να βιαστείς, και σε ό,τι αφορά το σπέρμα, ένα καλό ωάριο μπορεί να αντισταθμίσει ένα μέτριο σπέρμα, ενώ ένα όχι και τόσο καλό ωάριο (πχ όταν είσαι μεγάλη ή έχεις ΠΩΑ) χρειάζεται ένα πιο «δυνατό» σπερματοζωάριο για να το γονιμοποιήσει. Ίσως σε αυτό το πλαίσιο δεν είναι πολύ ευχαριστημένος ο γιατρός από το σπέρμα, αλλά νομίζω ότι καλύτερα είναι να συζητήσεις αυτή σου την ανησυχία με τον ίδιο το γιατρό.

Ο δρόμος της υπογονιμότητας είναι ένας πολύ σκληρός δρόμος που θέλει μεγάλο ψυχικό σθένος για να τον διαβείς! Εμένα προσωπικά με έχει τσακίσει...Μερικές φορές σκέφτομαι πόσο αδύναμη είμαι για να τα αντιμετωπίσω όλα αυτά που μου συμβαίνουν...

Ο Καπετανάκης Βασίλης (ο υιός) μου έχει κάνει γενικά καλή εντύπωση μέχρι τώρα. Η αλήθεια είναι ότι έχω γίνει αρκετά ψείρας με τα θέματα της υπογονιμότητας και πολύ αυστηρή γι'αυτό οτιδήποτε μου λέει προσπαθώ να το επαληθεύσω είτε ζητώντας συμβουλή από τον γυναικολόγο μου και τον ουρολόγο του άντρα μου για πιο απλά θέματα (όπως π.χ. εάν πρέπει να κάνω ή όχι καλλιέργεια πριν από τη σπερματέγχυση - ο ουρολόγος μας είπε ότι είναι απαραίτητη ενώ ο Καπετανάκης δεν μας πρότεινε να την κάνουμε) είτε παίρνοντας δεύτερη γνώμη από άλλους γιατρούς εξωσωματικής. 

Νιώθω ότι είναι τόσο μεγάλος ο φόβος της αποτυχίας γιατί ξέρω ότι ήδη τα περιθώρια μου είναι περιορισμένα και φοβάμαι ότι εάν επιλέξω τον λάθος γιατρό τότε το έχω χάσει το τρένο για τα καλά...

Να φανταστείς ότι χθες πήγαμε να συμβουλευτούμε έναν πολύ γνωστό εξωσωματικό και. μας είπε ότι με τόσο καλό σπέρμα, δεν χρειάζονται οι σπερματεγχύσεις και μας πρότεινε να προχωρήσουμε άμεσα σε εξωσωματική για να μη χάνουμε άλλο χρόνο! Δηλαδή...πραγματικά...που είναι η αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2021 at 4:18 ΜΜ, Asanaki είπε:

Ο δρόμος της υπογονιμότητας είναι ένας πολύ σκληρός δρόμος που θέλει μεγάλο ψυχικό σθένος για να τον διαβείς! Εμένα προσωπικά με έχει τσακίσει...Μερικές φορές σκέφτομαι πόσο αδύναμη είμαι για να τα αντιμετωπίσω όλα αυτά που μου συμβαίνουν...

Ο Καπετανάκης Βασίλης (ο υιός) μου έχει κάνει γενικά καλή εντύπωση μέχρι τώρα. Η αλήθεια είναι ότι έχω γίνει αρκετά ψείρας με τα θέματα της υπογονιμότητας και πολύ αυστηρή γι'αυτό οτιδήποτε μου λέει προσπαθώ να το επαληθεύσω είτε ζητώντας συμβουλή από τον γυναικολόγο μου και τον ουρολόγο του άντρα μου για πιο απλά θέματα (όπως π.χ. εάν πρέπει να κάνω ή όχι καλλιέργεια πριν από τη σπερματέγχυση - ο ουρολόγος μας είπε ότι είναι απαραίτητη ενώ ο Καπετανάκης δεν μας πρότεινε να την κάνουμε) είτε παίρνοντας δεύτερη γνώμη από άλλους γιατρούς εξωσωματικής. 

Νιώθω ότι είναι τόσο μεγάλος ο φόβος της αποτυχίας γιατί ξέρω ότι ήδη τα περιθώρια μου είναι περιορισμένα και φοβάμαι ότι εάν επιλέξω τον λάθος γιατρό τότε το έχω χάσει το τρένο για τα καλά...

Να φανταστείς ότι χθες πήγαμε να συμβουλευτούμε έναν πολύ γνωστό εξωσωματικό και. μας είπε ότι με τόσο καλό σπέρμα, δεν χρειάζονται οι σπερματεγχύσεις και μας πρότεινε να προχωρήσουμε άμεσα σε εξωσωματική για να μη χάνουμε άλλο χρόνο! Δηλαδή...πραγματικά...που είναι η αλήθεια?


Δεδομένου ότι όπως καταλαβαίνω δεν είσαι γιατρός -αλλά και να ήσουν θα έπρεπε να είσαι γιατρός εξωσωματικής για να πούμε ότι είσαι αρμόδια- είναι από δύσκολο έως επίφοβο να περνάς από «κόσκινο» τις θεραπευτικές επιλογές του γιατρού σου. Πάντως να ξέρεις ότι στην εξωσωματική δεν υπάρχει «αλήθεια» (αναφέρομαι στο τελευταίο σου ερώτημα), παρά υπάρχουν θεραπευτικές προσεγγίσεις οι οποίες διαφέρουν πολύ συχνά από γιατρό σε γιατρό. Συνεπώς κατά τη γνώμη μου το ερώτημα δεν είναι αν «τα κάνει καλά ο γιατρός» αλλά αν μπορείς να εμπιστευθείς τον γιατρό (τον όποιο γιατρό) και να κάτσεις αναπαυτικά στον ρόλο της ασθενούς που είναι ρόλος «συνοδηγού» και επουδενί «οδηγού».

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Με συγχωρείτε,είμαι καινούρια στην παρέα και δεν ξέρω αν παραθέτω σωστα εδω αυτή την ερωτηση. Προσπαθούμε με τον αντρα μου για παιδάκι 2 χρόνια,ειμαι 27 και έχω ξεκινήσει απ τα 25 μου αλλα κανένα αποτέλεσμα δεν είδαμε. Πέρσι απευθύνθηκα σε έναν "γνωστό τηλεοπτικό ιατρό" όπου μας παρέπεμψε απευθείας σε εξωσωματική φυσικού κύκλου καθώς θεώρησε ότι το σπέρμα ηταν μη ικανό να γονιμοποιήσει με Φυσιολογική σύλληψη. Κανένα αποτέλεσμα από εκεί,έφυγα τρέχοντας απ το συγκεκριμένο κεντρο για πολλούς λόγους. Έπειτα βρήκα έναν πολύ καλό γιατρό σε γνωστό κέντρο και έχω κάτσει μαζί του από τότε. Μας είπε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε με Φυσιολογική σύλληψη,έκανα υστεροσκοπιση,σαλπιγγογραφια ολα καλά. Εκανε ο άντρας και καλλιέργεια σπερματος και βρέθηκε ουρεοπλασμα,όπου κάναμε για ένα μήνα σχήμα αντιβιωσεων, μετα δεν το ξανά ψάξαμε.Είχα μια βιοχημικη κύηση τον Οκτώβριο που μας πέρασε,απελπιστηκα και προχωρήσαμε σε εξωσωματική με ορμονική διέγερση,έκανα 11 ωαρια,γονιμοποιηθηκε μόνο το 1,μου είπαν ότι ηταν κακη η ποιότητα των ωαριων μου,το ένα έμβρυο αναπτύχθηκε μέχρι την 3η μέρα μετά δεν προχώρησε. Στη συνέχεια έκανα έναν τροποποιημένο φυσικό έκανα 2 ωάρια,το ένα δεν το γονιμοποιησαν καν λόγο κακής εικόνας μου είπαν και το δεύτερο δεν γονιμοποιηθηκε,πάλι μου είπαν φτωχή ποιότητα ωαριου. Έχω απελπιστεί και το έχω πάρει στραβά λόγο ηλικίας. Εχει τύχει σε κάποια κοπέλα αυτό? Δεν ξέρω τι να κάνω. Κάθε συμβουλή θα με βοηθήσει πάρα πολύ. Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μηλίτσα94 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Με συγχωρείτε,είμαι καινούρια στην παρέα και δεν ξέρω αν παραθέτω σωστα εδω αυτή την ερωτηση. Προσπαθούμε με τον αντρα μου για παιδάκι 2 χρόνια,ειμαι 27 και έχω ξεκινήσει απ τα 25 μου αλλα κανένα αποτέλεσμα δεν είδαμε. Πέρσι απευθύνθηκα σε έναν "γνωστό τηλεοπτικό ιατρό" όπου μας παρέπεμψε απευθείας σε εξωσωματική φυσικού κύκλου καθώς θεώρησε ότι το σπέρμα ηταν μη ικανό να γονιμοποιήσει με Φυσιολογική σύλληψη. Κανένα αποτέλεσμα από εκεί,έφυγα τρέχοντας απ το συγκεκριμένο κεντρο για πολλούς λόγους. Έπειτα βρήκα έναν πολύ καλό γιατρό σε γνωστό κέντρο και έχω κάτσει μαζί του από τότε. Μας είπε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε με Φυσιολογική σύλληψη,έκανα υστεροσκοπιση,σαλπιγγογραφια ολα καλά. Εκανε ο άντρας και καλλιέργεια σπερματος και βρέθηκε ουρεοπλασμα,όπου κάναμε για ένα μήνα σχήμα αντιβιωσεων, μετα δεν το ξανά ψάξαμε.Είχα μια βιοχημικη κύηση τον Οκτώβριο που μας πέρασε,απελπιστηκα και προχωρήσαμε σε εξωσωματική με ορμονική διέγερση,έκανα 11 ωαρια,γονιμοποιηθηκε μόνο το 1,μου είπαν ότι ηταν κακη η ποιότητα των ωαριων μου,το ένα έμβρυο αναπτύχθηκε μέχρι την 3η μέρα μετά δεν προχώρησε. Στη συνέχεια έκανα έναν τροποποιημένο φυσικό έκανα 2 ωάρια,το ένα δεν το γονιμοποιησαν καν λόγο κακής εικόνας μου είπαν και το δεύτερο δεν γονιμοποιηθηκε,πάλι μου είπαν φτωχή ποιότητα ωαριου. Έχω απελπιστεί και το έχω πάρει στραβά λόγο ηλικίας. Εχει τύχει σε κάποια κοπέλα αυτό? Δεν ξέρω τι να κάνω. Κάθε συμβουλή θα με βοηθήσει πάρα πολύ. Σας ευχαριστώ!

Το σπερμα το έχετε κοιτάξει ενδελεχώς; Αν όχι να το κοιτάξετε οπωσδήποτε και δεύτερον το 1 στα 11 δεν είναι καλό σκορ  οπότε αν το σπέρμα είναι καλό κοιτάμε το εργαστήριο (αν είναι από τα καλά). Αν εργαστήριο και σπέρμα είναι οκ τότε ίσως κάτι παίζει με τα ωάρια σε τέτοια ηλικία. Αν το σπέρμα έχει θέμα φταίει αυτό.  Οι ορμονικές σου πως είναι; fsh e2 amh κλπ; Έχεις τίποτα τύπου πολυκυστικές; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Το σπερμα το έχετε κοιτάξει ενδελεχώς; Αν όχι να το κοιτάξετε οπωσδήποτε και δεύτερον το 1 στα 11 δεν είναι καλό σκορ  οπότε αν το σπέρμα είναι καλό κοιτάμε το εργαστήριο (αν είναι από τα καλά). Αν εργαστήριο και σπέρμα είναι οκ τότε ίσως κάτι παίζει με τα ωάρια σε τέτοια ηλικία. Αν το σπέρμα έχει θέμα φταίει αυτό.  Οι ορμονικές σου πως είναι; fsh e2 amh κλπ; Έχεις τίποτα τύπου πολυκυστικές; 

Με το σπέρμα ξεκινήσαμε εξ αρχής για εξωσωματικη,και στην τελευταία βγήκε ποσοστό 98% αλλοιώσεων αλλα δεν έδωσε σημασία ο γιατρός,μ ειπε να κάνουμε μόνο εξεταση καρυοτυπο ζεύγους,αλλά γω θα πάω να δω και τον κατακερματισμο dna σπέρματος,και έχω σκεφτεί και για το ουρεοπλασμα μήπως ευθύνεται στο σπέρμα. Δυστυχώς το εμβρυολογικο δεν προχώρησαν και αναφέρουν το μεγάλο κύτταρο πως ευθύνεται σαν πρώτη εικόνα. Αλλά με ανησυχεί που δεν εξετάζουμε και τον παράγοντα σπέρμα.

Οι ορμονολογικες μου είναι καλές,fsh έχω απο 5 έως 7,ε2 25 περίπου σε κάθε κύκλο και αμη μου είχε βγει σε 2 εργαστήρια 1,1 και σε άλλο ένα Φυσιολογική παρ όλα αυτά μ είπε ότι η αμη απέδωσε πολυ καλα,έκανα δλδ λίγες μονάδες και έκανα 11 ωάρια,ανταποκρίνομαι. Οχι,δεν έχω πολυκυστικες 

Είμαι στο γεν.. σε συνεργάτη,δεν γνωρίζω κάτι για το εμβρυολογικο τους,αλλά ήταν απ τις πρώτης μου σκέψεις μπορώ να πω,γιατί δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι τέτοιο μονο και επειδή δεν γονιμοποιηθηκαν και χωρις να ψαχτουν και άλλοι παράμετροι.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Μηλίτσα94 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Με συγχωρείτε,είμαι καινούρια στην παρέα και δεν ξέρω αν παραθέτω σωστα εδω αυτή την ερωτηση. Προσπαθούμε με τον αντρα μου για παιδάκι 2 χρόνια,ειμαι 27 και έχω ξεκινήσει απ τα 25 μου αλλα κανένα αποτέλεσμα δεν είδαμε. Πέρσι απευθύνθηκα σε έναν "γνωστό τηλεοπτικό ιατρό" όπου μας παρέπεμψε απευθείας σε εξωσωματική φυσικού κύκλου καθώς θεώρησε ότι το σπέρμα ηταν μη ικανό να γονιμοποιήσει με Φυσιολογική σύλληψη. Κανένα αποτέλεσμα από εκεί,έφυγα τρέχοντας απ το συγκεκριμένο κεντρο για πολλούς λόγους. Έπειτα βρήκα έναν πολύ καλό γιατρό σε γνωστό κέντρο και έχω κάτσει μαζί του από τότε. Μας είπε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε με Φυσιολογική σύλληψη,έκανα υστεροσκοπιση,σαλπιγγογραφια ολα καλά. Εκανε ο άντρας και καλλιέργεια σπερματος και βρέθηκε ουρεοπλασμα,όπου κάναμε για ένα μήνα σχήμα αντιβιωσεων, μετα δεν το ξανά ψάξαμε.Είχα μια βιοχημικη κύηση τον Οκτώβριο που μας πέρασε,απελπιστηκα και προχωρήσαμε σε εξωσωματική με ορμονική διέγερση,έκανα 11 ωαρια,γονιμοποιηθηκε μόνο το 1,μου είπαν ότι ηταν κακη η ποιότητα των ωαριων μου,το ένα έμβρυο αναπτύχθηκε μέχρι την 3η μέρα μετά δεν προχώρησε. Στη συνέχεια έκανα έναν τροποποιημένο φυσικό έκανα 2 ωάρια,το ένα δεν το γονιμοποιησαν καν λόγο κακής εικόνας μου είπαν και το δεύτερο δεν γονιμοποιηθηκε,πάλι μου είπαν φτωχή ποιότητα ωαριου. Έχω απελπιστεί και το έχω πάρει στραβά λόγο ηλικίας. Εχει τύχει σε κάποια κοπέλα αυτό? Δεν ξέρω τι να κάνω. Κάθε συμβουλή θα με βοηθήσει πάρα πολύ. Σας ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα. Συμπληρωματικά σε όσα λέει η @λουκουμαδάκι θα σου πω ότι είναι δύσκολο αν όχι αδύνατο να αξιολογηθούν από μόνα τους τα ωάρια. Το μόνο που φαίνεται στο εργαστήριο πριν τη γονιμοποίηση είναι αν είναι ώριμα ή όχι. Η βιοχημική όπως επίσης και τα δύο μόνο ωάρια σε τροποποιημένο φυσικό είναι δύο όχι και τόσο καλές ενδείξεις (για τη βιοχημική βέβαια μπορεί όντως να φταίει το σπέρμα). Θα σου πω κάτι ρηξικέλευθο που δεν ξέρω αν θα το σκεφτόσασταν ως ζευγάρι. Ο τρόπος για να δεις αν όντως φταίνε τα ωάρια σου και δεν πετυχαίνετε κύηση είναι να αλλάξει η παράμετρος που λέγεται "σπέρμα". Δηλαδή να δοκιμάζατε έναν κύκλο με δωρεά σπέρματος από δότη (από τράπεζα σπέρματος). Θα το σκεφτόσασταν αυτό ή ο άντρας σου δεν θα το άκουγε με τίποτα; Γιατί αν φταίει το σπέρμα θα λυθεί το πρόβλημα ενώ αν και πάλι αποτύχετε θα καταλάβετε ότι φταίνε τα ωάρια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...