Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρη Οωθηκική Ανεπάρκεια (Π.Ω.Α., ΠΩΑ)


Recommended Posts

Θα παω αυριο στην ενδοκρινολογο για να δω τι θα κανω! Απλα επειδη ειμαι ακομα 21 δν ηθελα να ξεκινησω χαπια! Τα glucophase γνωριζετε για ποσο διαστημα θα πρεπει να τα παιρνω; Δλδ μπορει να τα παιρνω κ εφ´ορου ζωης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Nenh είπε:

Θα παω αυριο στην ενδοκρινολογο για να δω τι θα κανω! Απλα επειδη ειμαι ακομα 21 δν ηθελα να ξεκινησω χαπια! Τα glucophase γνωριζετε για ποσο διαστημα θα πρεπει να τα παιρνω; Δλδ μπορει να τα παιρνω κ εφ´ορου ζωης;

 

Εξαρτάται τι έχεις, που θα σου το πει ο ειδικός. Αν είναι πολυκυστικές μόνο, ή με προβλήματα αντίστασης ινσουλίνης, όχι, σε καμία περίπτωση, ίσως αν αποφασίσεις να μείνεις έγκυος. Αν έχεις καμπύλη ζαχάρου που είναι μη φυσιολογική, εκεί είναι άλλη ιστορία και το βασικό σου μέλημα είναι να βρεις διαβητολόγο και να το έχεις υπό έλεγχο, εφ' όρου ζωής, γιατί το λιγότερο πρόβλημα είναι πια η περίοδος.

Από εκεί και πέρα, τα αντισυλληπτικά γιατί τα παίρνεις; Τις πολυκυστικές δεν της θεραπεύουν, τη δε γονιμότητα μακροπρόθεσμα μπορεί να την επιδεινώσουν. Είναι για να μην έχεις ενοχλήματα από τον άστατο κύκλο προσωρινα; Ποιο είναι το πλάνο του γιατρού σου, γιατί π.χ. 20 χρόνια αντισυλληπτικά για να μην σε ενοχλεί ο άστατος κύκλος, δε νομίζω ότι παίζει σα ρεαλιστικό σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nenh είπε:

Θα παω αυριο στην ενδοκρινολογο για να δω τι θα κανω! Απλα επειδη ειμαι ακομα 21 δν ηθελα να ξεκινησω χαπια! Τα glucophase γνωριζετε για ποσο διαστημα θα πρεπει να τα παιρνω; Δλδ μπορει να τα παιρνω κ εφ´ορου ζωης;

 

Εξαρτάται τι έχεις, που θα σου το πει ο ειδικός. Αν είναι πολυκυστικές μόνο, ή με προβλήματα αντίστασης ινσουλίνης, όχι, σε καμία περίπτωση, ίσως αν αποφασίσεις να μείνεις έγκυος. Αν έχεις καμπύλη ζαχάρου που είναι μη φυσιολογική, εκεί είναι άλλη ιστορία και το βασικό σου μέλημα είναι να βρεις διαβητολόγο και να το έχεις υπό έλεγχο, εφ' όρου ζωής, γιατί το λιγότερο πρόβλημα είναι πια η περίοδος.

Από εκεί και πέρα, τα αντισυλληπτικά γιατί τα παίρνεις; Τις πολυκυστικές δεν της θεραπεύουν, τη δε γονιμότητα μακροπρόθεσμα μπορεί να την επιδεινώσουν. Είναι για να μην έχεις ενοχλήματα από τον άστατο κύκλο προσωρινα; Ποιο είναι το πλάνο του γιατρού σου, γιατί π.χ. 20 χρόνια αντισυλληπτικά για να μην σε ενοχλεί ο άστατος κύκλος, δε νομίζω ότι παίζει σα ρεαλιστικό σενάριο.

Πάντως τόσο στις πολυκυστικές, όσο και στο διαβήτη, ο έλεγχος του βάρους και η τακτική άσκηση (ανεξάρτητα από τα κιλά σου) είναι πολύ βασικοί παράγοντες για να είναι η κατάσταση υπό έλεγχο, όποιος γιατρός σου το είπε αυτό είχε απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2018 at 1:17 PM, tralala87 said:

Καλησπέρα κορίτσια μου.. Θα σας πω και γω την ιστορία μου εν συντομία μόνο και μόνο για να μην χάνεται καμία ελπίδα!!!!!! Και υπομονή!! Συνολικά πήγα σε 4 γιατρούς. Οι διάγνωση κοινή. Βαριά ενδομητριωση, ΠΩΑ με FSH 40 και ΑΜΗ 0.2. και φυσικά είμαι στην κλημακτιριο... Η ηλικία μου 31.. Όλοι μα όλοι οι γιατροί έλεγαν άστο κοπέλα μου πήγαινε για δανεικά ωάρια η υιοθεσία. Εκτός από τον γιατρό μου. Που ναι συμφώνησε με τις διαγνώσεις αφού με πέρασε από ένα σωρό εξετάσεις. Απλά δεν ήταν σύμφωνος καθόλου με τα δανεικά. Μου εξήγησε ότι έχω λίγες και καλές ελπίδες. Και άπο το Φλεβάρη επερνα τα DHEA. Και ξεκινήσαμε καθε μήνα στην περίοδο να με παρακολουθεί για να μπούμε στην διαδικασία του φυσικού κύκλου. Αποτυχίες πολλές. Μόνο υπομονή μου ελεγε. Να σημειώσω ότι η μία ωοθήκη δεν δουλεύει λόγω ενδομητριωσης και φυσικά έχει μείνει ένα μικρό κομμάτι από αυτήν. Και η δεξιά είναι με ενδομητριωση κύστη οπότε αν έβγαζε κάποιο ωάριο ήταν κακής ποιότητας.. Για να τελειώσω με το κατεβατό.. Τα DHEA έκαναν την ωοθήκη μου την χαλασμένη να βγάλει ωάριο καλής ποιότητας και να έχω ένα έμβρυο 3 ημερών στην κρύο συντήρηση!! Συνέχισα τα DHEA και αυτή την στιγμή που μιλάμε μπαίνω στην 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης!!!! Δεν ξέρω που θα φτάσω αλλά και μόνο που έφτασα μέχρι εδώ δεν ζητάω τιποτα άλλο!! Κορίτσια μου μην απελπιζεστε βρείτε έναν γιατρό που θα σας δώσει έστω αυτήν την μικρή ελπίδα!!! Και όχι την εύκολη λύση!!!! Συγγνώμη για το σεντόνι.... Θα χαρώ πολύ να σας δώσω την όποια πληροφορία θέλετε....

Κορίτσι καλησπέρα.Αρχικά θέλω να σε συγχαρώ για την εγκυμοσύνη σου.Εύχομαι να πάνε όλα καλά.Ναι όντως είναι πολύ ενθαρρυντικό το μήνυμά σου.Θέλω να σε ρωτήσω για τα dhea,πόσο καιρό τα έπαιρνες και τί ποσότητα;75 mg;Ρωτάω γιατί και εγώ τα ξεκίνησα τώρα,σταμάτησα τα fertilimax,ήταν πολύ ακριβά και μαζί με τα ovamax άρχισα και τα dhea.Δηλαδή όντως βοηθάνε;Γιατί όταν το είχα αναφέρει στο γιατρό μου δεν είπε ότι κάνουν κάτι το ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Ναι τον 75 είναι και επερνα 3 την ημέρα... Τα συγκεκριμένα σου ρίχνουν την fsh με σκοπό να κάνεις ωορηξια και να είναι ποιοτικά καλό ωτο ωάριο..εγώ τα ξεκίνησα τον Φλεβάρη και τα σταμάτησα όταν η χοριακη μου βγήκε θετική.... Δεν είμαι γιατρός σίγουρα... Αλλά πέρα από αυτά δεν επερνα αλλά χάπια εκτός αν έβγαζα καμία κύστη και έπρεπε να πάρω αντισυλληπτικα.. Αν δεν δούλευαν τότε πως έβγαλα ωάριο από ωοθήκη που δεν δουλεύει? Και πως έμεινα εγκυος? Σίγουρα όχι πίνοντας νερό... Ο γιατρός μου επέμενε να τα παίρνω μεχρι να μείνω έγκυος... Η fsh από 40 πήγε 17.5!!μετα απο περίπου 4 μήνες αγωγή! Σε μενα λειτούργησαν.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/7/2018 at 2:48 ΜΜ, oly75 είπε:

Κορίτσι καλησπέρα.Αρχικά θέλω να σε συγχαρώ για την εγκυμοσύνη σου.Εύχομαι να πάνε όλα καλά.Ναι όντως είναι πολύ ενθαρρυντικό το μήνυμά σου.Θέλω να σε ρωτήσω για τα dhea,πόσο καιρό τα έπαιρνες και τί ποσότητα;75 mg;Ρωτάω γιατί και εγώ τα ξεκίνησα τώρα,σταμάτησα τα fertilimax,ήταν πολύ ακριβά και μαζί με τα ovamax άρχισα και τα dhea.Δηλαδή όντως βοηθάνε;Γιατί όταν το είχα αναφέρει στο γιατρό μου δεν είπε ότι κάνουν κάτι το ιδιαίτερο.

Καλησπέρα.. Ναι τον 75 είναι και επερνα 3 την ημέρα... Τα συγκεκριμένα σου ρίχνουν την fsh με σκοπό να κάνεις ωορηξια και να είναι ποιοτικά καλό το ωάριο..εγώ τα ξεκίνησα τον Φλεβάρη και τα σταμάτησα όταν η χοριακη μου βγήκε θετική.... Δεν είμαι γιατρός σίγουρα... Αλλά πέρα από αυτά δεν επερνα αλλά χάπια εκτός αν έβγαζα καμία κύστη και έπρεπε να πάρω αντισυλληπτικα.. Αν δεν δούλευαν τότε πως έβγαλα ωάριο από ωοθήκη που δεν δουλεύει? Και πως έμεινα εγκυος? Σίγουρα όχι πίνοντας νερό... Ο γιατρός μου επέμενε να τα παίρνω μεχρι να μείνω έγκυος... Η fsh από 40 πήγε 17.5!!μετα απο περίπου 4 μήνες αγωγή! Σε μενα λειτούργησαν.... 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, tralala87 said:

Καλησπέρα.. Ναι τον 75 είναι και επερνα 3 την ημέρα... Τα συγκεκριμένα σου ρίχνουν την fsh με σκοπό να κάνεις ωορηξια και να είναι ποιοτικά καλό το ωάριο..εγώ τα ξεκίνησα τον Φλεβάρη και τα σταμάτησα όταν η χοριακη μου βγήκε θετική.... Δεν είμαι γιατρός σίγουρα... Αλλά πέρα από αυτά δεν επερνα αλλά χάπια εκτός αν έβγαζα καμία κύστη και έπρεπε να πάρω αντισυλληπτικα.. Αν δεν δούλευαν τότε πως έβγαλα ωάριο από ωοθήκη που δεν δουλεύει? Και πως έμεινα εγκυος? Σίγουρα όχι πίνοντας νερό... Ο γιατρός μου επέμενε να τα παίρνω μεχρι να μείνω έγκυος... Η fsh από 40 πήγε 17.5!!μετα απο περίπου 4 μήνες αγωγή! Σε μενα λειτούργησαν.... 

Σ ευχαριστώ κορίτσι και εγώ θα τα ξεκινήσω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, tralala87 said:

Καλησπέρα.. Ναι τον 75 είναι και επερνα 3 την ημέρα... Τα συγκεκριμένα σου ρίχνουν την fsh με σκοπό να κάνεις ωορηξια και να είναι ποιοτικά καλό το ωάριο..εγώ τα ξεκίνησα τον Φλεβάρη και τα σταμάτησα όταν η χοριακη μου βγήκε θετική.... Δεν είμαι γιατρός σίγουρα... Αλλά πέρα από αυτά δεν επερνα αλλά χάπια εκτός αν έβγαζα καμία κύστη και έπρεπε να πάρω αντισυλληπτικα.. Αν δεν δούλευαν τότε πως έβγαλα ωάριο από ωοθήκη που δεν δουλεύει? Και πως έμεινα εγκυος? Σίγουρα όχι πίνοντας νερό... Ο γιατρός μου επέμενε να τα παίρνω μεχρι να μείνω έγκυος... Η fsh από 40 πήγε 17.5!!μετα απο περίπου 4 μήνες αγωγή! Σε μενα λειτούργησαν.... 

 

Bρε κορίτσια.. Σκοπός δεν είναι να ξεγελάσετε τις εξετάσεις..Γιατί αυτό κάνουν τα συγκεκριμένα. Η fsh είναι ας πούμε μια μονάδα μέτρησης της γονιμότητας μας. Δείχνει τί επάρκεια υπάρχει ακόμη σε ωάρια, καθώς και την ποιότητα τους. Αυτή δεν μπορεί να ανατραπεί με κανένα χάπι.. Αν ήταν έτσι θα πέρναμε όλες το χάπι και θα γεννοβολούσαμε. Ωάριο έκανα και γώ από ωοθήκη που δεν λειτουργούσε και ας μην τα πήρα ποτέ. Μπορεί να συμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 

Bρε κορίτσια.. Σκοπός δεν είναι να ξεγελάσετε τις εξετάσεις..Γιατί αυτό κάνουν τα συγκεκριμένα. Η fsh είναι ας πούμε μια μονάδα μέτρησης της γονιμότητας μας. Δείχνει τί επάρκεια υπάρχει ακόμη σε ωάρια, καθώς και την ποιότητα τους. Αυτή δεν μπορεί να ανατραπεί με κανένα χάπι.. Αν ήταν έτσι θα πέρναμε όλες το χάπι και θα γεννοβολούσαμε. Ωάριο έκανα και γώ από ωοθήκη που δεν λειτουργούσε και ας μην τα πήρα ποτέ. Μπορεί να συμβεί. 

Σεβαστή η γνώμη σου κορίτσι μου... Όντως να ξεγελασεις την fsh δεν μπορείς. Ουτος η άλλως είναι μια ορμόνη που μεταβάλλεται από μόνη της. Τα dhea απλά σε βοηθούν να μεταβληθεί λίγο καλύτερα αυτή η ορμόνη. Στην ουσία είναι σαν συμπλήρωμα διατροφής. Μια προ ορμόνη. Οπότε ας μην ξεχνάμε ότι οι ωοθήκες μας είναι η πηγή των ορμονών μας. Όταν το λοιπόν μια ωοθήκη δεν είναι απλά υποπλαστικη αλλά άρρωστη.. Φαγωμένη..λογικό να υπάρχουν μεγάλες μεταβολές στις ορμόνες μας. Άρα χτυπάει και η υπογονιμοτητα. πιστεύω ότι δεν έχεις και τίποτα να χάσεις να το πάρεις μπρος σε άλλα φάρμακα...

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2018 at 10:26 ΜΜ, tralala87 είπε:

Σεβαστή η γνώμη σου κορίτσι μου... Όντως να ξεγελασεις την fsh δεν μπορείς. Ουτος η άλλως είναι μια ορμόνη που μεταβάλλεται από μόνη της. Τα dhea απλά σε βοηθούν να μεταβληθεί λίγο καλύτερα αυτή η ορμόνη. Στην ουσία είναι σαν συμπλήρωμα διατροφής. Μια προ ορμόνη. Οπότε ας μην ξεχνάμε ότι οι ωοθήκες μας είναι η πηγή των ορμονών μας. Όταν το λοιπόν μια ωοθήκη δεν είναι απλά υποπλαστικη αλλά άρρωστη.. Φαγωμένη..λογικό να υπάρχουν μεγάλες μεταβολές στις ορμόνες μας. Άρα χτυπάει και η υπογονιμοτητα. πιστεύω ότι δεν έχεις και τίποτα να χάσεις να το πάρεις μπρος σε άλλα φάρμακα...

 

 

Κάτι πρέπει να έχει μπερδευτεί εδω, η Dhea είναι ορμόνη, δεν είναι συμπλήρωμα διατροφής. Και η υπερβολική Dhea (από την οποία πάσχω) είναι ουσιαστικά υπερανδρογοναιμία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, να σας πω και την δική μου εμπειρία με την dhea μήπως κάποια βοηθήσει. Επειδή έχω υψηλή fsh ο ενδοκρινολογος μου είχε προτείνει να παίρνω dhea, ο γυναικολόγος μου όμως δεν την πιστεύει και γενικά μου είπε ότι οι γνώμες διίστανται για το πόσο βοηθάει. Παρόλα αυτά σκεφτόμουν να την πάρω, μέχρι που έκανα τεστ θρομβοφιλιας και βγήκε θετικό, ο ενδοκρινολογος δεν με άφησε πλέον γιατί δεν επιτρέπεται η λήψη dhea όταν έχεις θρομβοφιλια. Η ΑΡΓΚ σωστά έγραψε ότι είναι ορμόνη και όχι συμπλήρωμα διατροφής. Αν ήταν απλά βιταμίνη ή συμπλήρωμα θα μπορούσε να την πάρει οποιοσδήποτε (όπως κι εγώ με θρομβοφιλια). Επίσης ο γιατρός μου είχε πει ότι υπάρχουν κάποιες μελέτες (αλλά δεν είναι επιβεβαιωμένο γι'αυτό και ο γυναικολόγος δεν πιστεύει στην dhea) ότι βοηθάει να φτιάξει η ωορρηξία και συνεπώς καλύτερα ωάρια και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χαμηλώνει η τιμή της fsh. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 15/7/2018 at 10:04 ΠΜ, Sansa είπε:

Καλημέρα, να σας πω και την δική μου εμπειρία με την dhea μήπως κάποια βοηθήσει. Επειδή έχω υψηλή fsh ο ενδοκρινολογος μου είχε προτείνει να παίρνω dhea, ο γυναικολόγος μου όμως δεν την πιστεύει και γενικά μου είπε ότι οι γνώμες διίστανται για το πόσο βοηθάει. Παρόλα αυτά σκεφτόμουν να την πάρω, μέχρι που έκανα τεστ θρομβοφιλιας και βγήκε θετικό, ο ενδοκρινολογος δεν με άφησε πλέον γιατί δεν επιτρέπεται η λήψη dhea όταν έχεις θρομβοφιλια. Η ΑΡΓΚ σωστά έγραψε ότι είναι ορμόνη και όχι συμπλήρωμα διατροφής. Αν ήταν απλά βιταμίνη ή συμπλήρωμα θα μπορούσε να την πάρει οποιοσδήποτε (όπως κι εγώ με θρομβοφιλια). Επίσης ο γιατρός μου είχε πει ότι υπάρχουν κάποιες μελέτες (αλλά δεν είναι επιβεβαιωμένο γι'αυτό και ο γυναικολόγος δεν πιστεύει στην dhea) ότι βοηθάει να φτιάξει η ωορρηξία και συνεπώς καλύτερα ωάρια και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χαμηλώνει η τιμή της fsh. 

Sansa,να σε ρωτήσω ,έχεις θρομβοφιλια κανονικά ή θρομβοφιλια κύησης;( Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό) 

Link to comment
Share on other sites

On 8/21/2016 at 7:51 AM, nyxtolouloudo said:

Οντως, πολύ κοπο απαιτησε η δικη σου προσπαθεια, αλλα το αποτέλεσμα μετραει!

Αυτό πρεπει να σας κοστισε πολλα χρηματα όμως.Σε ποιον πηγες? Τι φαρμακα πηρες εντωμεταξύ?

Το θεμα είναι ότι ο αντρας μου δεν αντιλαμβάνεται την πιεση του χρονου που υπαρχει..Αλλα καταλαβαίνω ότι υπαρχει μεγαλη...Ένα θα σου πω...Τον Ιανουαριο η FSH μου ηταν 6, τον Απριλιο 10 και τον Ιουνιο 13.5! Με λιγα λογια η κατασταση επιδεινώνεται γρηγορα, μεσα σε 6 μηνες διπλασιαστηκε...Και λενε ότι για να πετυχεις (και φυσικα αλλα και στην εξωσωματικη) πρεπει να μην αγχωνεσαι...Ε πως να μην αγχωνεσαι όταν ξερεις ότι ο χρονος μετραει αντιστροφα και ασταμάτητα..Δεν εχω βρει τη συνταγή ακομα..

Χωρια που με την κλομιφαινη και μονο, στην χαμηλοτερη δοση, ένα χαπι, ειχα παρενέργειες (ναυτια, εξαψεις, σουπερ επωδυνο στηθος)..με τα φαρμακα της εξωσωματικης τι θα εχω?

Και τον αντρα μου που ολη μερα δουλευει, δεδομενου ότι ειναι μια πολυ δυσκολη εποχη πως μπορω να τον πεισω να μπουμε σε τοσο μεγαλα εξοδα?

Απ την άλλη σκέφτομαι να το παρω αποφαση ότι τελειωσα αναπαραγωγικα τουλάχιστον (το άλλο προσπαθω να μην το σκέφτομαι καν), να ασχοληθώ με το παιδι μου και να κανω πραγματα για τον εαυτο μου, που μπορω πλεον αφου εχω ένα τοσο μεγαλο παιδι. Από την άλλη βλεπω τις άλλες κοπελες που είναι εγκυες και εχουν μωράκια κ λεω "γιατι όχι κι εγω"..Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ημουν μικρη, απειρη, απροετοιμαστη, αγχωμενη για όλα, μετα περασα και μια επιλοχειο καταθλιψη, δεν χαρηκα τη βρεφικη ηλικια..ποσο θα ηθελα να το ξαναζησω, σωστα αυτή τη φορα..

Κι οσο σκέφτομαι ότι αμεσως μετα και μεχρι τα 5 της μικρης μου δεν ηθελα ουτε να ακουσω για μωρο, ότι υπηρχαν φορες που ευχομουν να μην είμαι εγκυος, ότι μεχρι και χαπια της επομενης μερας ειχα παρει τρελαίνομαι..Το εχω μετανιωσει οικτρα..Τι να κανεις, τωρα δεν ωφελει σε τιποτα να τα σκέφτομαι αυτά, απλως τα λεω για να τα βγαλω από μεσα μου..Σας μαυριζω κι εσας τωρα, με συγχωρειτε..

 Nyxtolouloudo καλημέρα,

Μήπως να πάρεις dhea? 

Κανονικα ριχνουν την fsh και φτιάχνουν την ποιοτητα των ωαριων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτισια μου! Λογω διακοπων εχω αρκετο καιρο να μπω! Εγω τωρα το καλοκαιρι το εχω αφησει λιγο το θεμα στην ακρη και θα επαναλαβω τις εξετασεις απο σεπτεμβριο. Διαβασα οτι στις πολυκυστικες  παιζει σημαντικο ρολο το αγχος(απο το οποιο εχω υπερβολικο) η διατροφη, ο υπνος κλπ. Ελπιζω να πανε ολα καλα απο σεπτεμβριο. Ευχαριστω για τον χρονο σας ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
On 11/8/2018 at 7:11 ΜΜ, Sansa είπε:

Έχω θρομβοφιλια,  δυστυχώς κύηση δεν έχει κρατήσει πάνω από 8 εβδομάδες, πρώτη φορά ακούω για θρομβοφιλια κύησης. 

Τώρα τι να σου πω ούτε εγώ ξέρω, έτσι μου περιέγραψε την κατάσταση η αιματολογικές μου...μάλλον έχω προδιάθεση για θρομβοφιλια...τώρα παίρνω με σύσταση δική της fertillimax κ ovamax ,μόλις έκλεισα 1,5 μήνα κ πάω για το άλλο 1,5 καθώς μου είπε να τα πάρω 3 μήνες...παράλληλα κάνω θεραπεία με κορτιζόνη λόγο αυτοανοσου για να δούμε ...στον επόμενο κύκλο θα κάνω έναν έλεγχο fsh E2 lh  έτσι για να δω που είμαι...

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, marilou_fv είπε:

Τώρα τι να σου πω ούτε εγώ ξέρω, έτσι μου περιέγραψε την κατάσταση η αιματολογικές μου...μάλλον έχω προδιάθεση για θρομβοφιλια...τώρα παίρνω με σύσταση δική της fertillimax κ ovamax ,μόλις έκλεισα 1,5 μήνα κ πάω για το άλλο 1,5 καθώς μου είπε να τα πάρω 3 μήνες...παράλληλα κάνω θεραπεία με κορτιζόνη λόγο αυτοανοσου για να δούμε ...στον επόμενο κύκλο θα κάνω έναν έλεγχο fsh E2 lh  έτσι για να δω που είμαι...

 

Καλή επιτυχία!  Εμένα δεν με ανησυχεί η θρομβοφιλια, έχω όμως θέμα με την fsh είναι υψηλή 24 :?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Καλή επιτυχία!  Εμένα δεν με ανησυχεί η θρομβοφιλια, έχω όμως θέμα με την fsh είναι υψηλή 24 :?

Κ εγώ χαλιά η fsh μου εκεί κοντά είναι αλλά μη σε σκάει ,δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει σε άλλο μου ποστ τον Μάιο είχα μείνει έγκυος φυσιολογικά μετά από ένα σωρό προσπάθειες άκαρπες εξωσωματική κ αφού μου είχαν κάνει την ψυχολογία κουρέλι επέμεναν για δανεικά είπα όχι κ τσουπ σε δύο μηνακθα έσκασε φυσιολογικά,παλινδρομισε όμως 7η εβδομάδα προς 8η λόγο ελλιπή φαρμακευτική υποστήριξη,κ εκεί μου έριξαν την ψυχολογία λόγο ηλικίας σίγουρα χρωμοσωμικη ανωμαλία αλλά ηταν τελικά υγιέστατο αγοράκι κ πολύ καλά πιασμένο...για αυτό τώρα τρέχω με κορτιζόνη, στα 42+ τέτοιο λαχείο δε σου καθεται όμως εύκολα :( ...Ειδομεν ...μη σκας πάντως χαλαρά 

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2018 at 1:17 ΜΜ, tralala87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου.. Θα σας πω και γω την ιστορία μου εν συντομία μόνο και μόνο για να μην χάνεται καμία ελπίδα!!!!!! Και υπομονή!! Συνολικά πήγα σε 4 γιατρούς. Οι διάγνωση κοινή. Βαριά ενδομητριωση, ΠΩΑ με FSH 40 και ΑΜΗ 0.2. και φυσικά είμαι στην κλημακτιριο... Η ηλικία μου 31.. Όλοι μα όλοι οι γιατροί έλεγαν άστο κοπέλα μου πήγαινε για δανεικά ωάρια η υιοθεσία. Εκτός από τον γιατρό μου. Που ναι συμφώνησε με τις διαγνώσεις αφού με πέρασε από ένα σωρό εξετάσεις. Απλά δεν ήταν σύμφωνος καθόλου με τα δανεικά. Μου εξήγησε ότι έχω λίγες και καλές ελπίδες. Και άπο το Φλεβάρη επερνα τα DHEA. Και ξεκινήσαμε καθε μήνα στην περίοδο να με παρακολουθεί για να μπούμε στην διαδικασία του φυσικού κύκλου. Αποτυχίες πολλές. Μόνο υπομονή μου ελεγε. Να σημειώσω ότι η μία ωοθήκη δεν δουλεύει λόγω ενδομητριωσης και φυσικά έχει μείνει ένα μικρό κομμάτι από αυτήν. Και η δεξιά είναι με ενδομητριωση κύστη οπότε αν έβγαζε κάποιο ωάριο ήταν κακής ποιότητας.. Για να τελειώσω με το κατεβατό.. Τα DHEA έκαναν την ωοθήκη μου την χαλασμένη να βγάλει ωάριο καλής ποιότητας και να έχω ένα έμβρυο 3 ημερών στην κρύο συντήρηση!! Συνέχισα τα DHEA και αυτή την στιγμή που μιλάμε μπαίνω στην 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης!!!! Δεν ξέρω που θα φτάσω αλλά και μόνο που έφτασα μέχρι εδώ δεν ζητάω τιποτα άλλο!! Κορίτσια μου μην απελπιζεστε βρείτε έναν γιατρό που θα σας δώσει έστω αυτήν την μικρή ελπίδα!!! Και όχι την εύκολη λύση!!!! Συγγνώμη για το σεντόνι.... Θα χαρώ πολύ να σας δώσω την όποια πληροφορία θέλετε....

Καλησπερα!!! ειμαι ιδια περιπτωση με εσενα (μονο που δεν ειμαι εγκυος).  επιτρεπεται να μου πεις ποιος ειναι ο γιατρος σου;; επισης επιασες με την πρωτη εμβρυομεταφορα;

σου ευχομαι απο καρδιας μια ηρεμη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2018 at 7:05 ΜΜ, Sansa είπε:

Καλή επιτυχία!  Εμένα δεν με ανησυχεί η θρομβοφιλια, έχω όμως θέμα με την fsh είναι υψηλή 24 :?

καλησπερα!! εγω σε 2 κυκλους ειχα FSH 26 και 32 αντιστοιχα!!! μετα απο 3 μηνες βελονισμου κ ομοιοπαθητικης η FSH επεσε στο 12,5... στο διαστημα των 3 μηνων εκανα ωοληψιες εκ των οποιων οι 2 ηταν επιτυχεις.. μην απελπιζεσαι και ολα διορθωνονται!!!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, tsi είπε:

καλησπερα!! εγω σε 2 κυκλους ειχα FSH 26 και 32 αντιστοιχα!!! μετα απο 3 μηνες βελονισμου κ ομοιοπαθητικης η FSH επεσε στο 12,5... στο διαστημα των 3 μηνων εκανα ωοληψιες εκ των οποιων οι 2 ηταν επιτυχεις.. μην απελπιζεσαι και ολα διορθωνονται!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και την @marilou_fv που μου δίνεται κουράγιο και ελπίδες εκεί που οι γιατροί μου τις παίρνουν :)

Link to comment
Share on other sites

On 23 Σεπτεμβρίου 2018 at 5:42 ΜΜ, tsi είπε:

καλησπερα!! εγω σε 2 κυκλους ειχα FSH 26 και 32 αντιστοιχα!!! μετα απο 3 μηνες βελονισμου κ ομοιοπαθητικης η FSH επεσε στο 12,5... στο διαστημα των 3 μηνων εκανα ωοληψιες εκ των οποιων οι 2 ηταν επιτυχεις.. μην απελπιζεσαι και ολα διορθωνονται!!!

Εμενα ο γιατρός μου ειναι αντίθετος με την ομοιοπαθητική γιατι οπως μου εξήγησε δεν ξέρει τι αλληλεπίδραση έχουν τα φαρμακα που θα σου δώσει ο ομοιοπαθητικος σε συνάρτηση με αυτα που θα σου δώσει ο ίδιος. Αντιθέτως μου προτεινε τον βελονισμό.

Link to comment
Share on other sites

On ‎23‎/‎9‎/‎2018 at 5:42 ΜΜ, tsi είπε:

καλησπερα!! εγω σε 2 κυκλους ειχα FSH 26 και 32 αντιστοιχα!!! μετα απο 3 μηνες βελονισμου κ ομοιοπαθητικης η FSH επεσε στο 12,5... στο διαστημα των 3 μηνων εκανα ωοληψιες εκ των οποιων οι 2 ηταν επιτυχεις.. μην απελπιζεσαι και ολα διορθωνονται!!!

καλησπερα 

 

ειμαι 41 και εχω και γω fsh 20 οντως ο βελονισμος βοηθαει?

και οντας λες ομοιοπαθητικη τι ακριβως κανεις?

εγω ξεκινησει και πινω fertilimax βιταμινες μπορεις να με βοηθησεις γιατι και μενα ο γιατρος μου μιλαει για δανεικο και δεν θελω ακομα να τα παρατησω 

 

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, NOYNOYKA είπε:

καλησπερα 

 

ειμαι 41 και εχω και γω fsh 20 οντως ο βελονισμος βοηθαει?

και οντας λες ομοιοπαθητικη τι ακριβως κανεις?

εγω ξεκινησει και πινω fertilimax βιταμινες μπορεις να με βοηθησεις γιατι και μενα ο γιατρος μου μιλαει για δανεικο και δεν θελω ακομα να τα παρατησω 

 

ευχαριστω

 

Καλημέρα ΝΟΥΝΟΥΚΑ να πάρεις μαζί κ τις ovamax που έχουν το συνένζυμο Q10 βοηθάει στο dna των κυττάρων κ σε δοσολογία 200 mg αν θυμάμαι καλά, επίσης κόψε γλουτένη, κ μια ερώτηση έχεις κάποιο αυτοανοσο;...είμαστε στην ίδια χύτρα :)

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2018 at 10:15 ΜΜ, NOYNOYKA είπε:

καλησπερα 

 

ειμαι 41 και εχω και γω fsh 20 οντως ο βελονισμος βοηθαει?

και οντας λες ομοιοπαθητικη τι ακριβως κανεις?

εγω ξεκινησει και πινω fertilimax βιταμινες μπορεις να με βοηθησεις γιατι και μενα ο γιατρος μου μιλαει για δανεικο και δεν θελω ακομα να τα παρατησω 

 

ευχαριστω

 

Καλησπέρα.. συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα κατι γινεται με τον λογαριασμο μου και καθε φορα πρεπει να αλλαζω κωδικο.

λοιπον, πηγαινω σε μια ολιστικη παθολογο-βελονιστρια-ομοιπαθητικο (πρωην γιατρο στον ευαγγελισμο) η οποια εχει βοηθησει πολλες κοπελες να καταφερουν το ακατορθωτο. εκεινη λοιπον μου εφαρμοζει ολες τις γνωσεις της και με εχει βοηθησει πολυ (ξερω απο πρωτο χερι κ ατομο με τελικο σταδιο καρκινου που οι γιατροι του εδιναν 5 μηνες ζωης κ εκεινη τον εκανε καλα,αυτο το περιστατικο 8 χρονια πριν κ ο ανθρωπος ζει κ βασιλευει).

λοιπον στον τελευταιο κυκλο ειχα FSH 12,6 , E2 34  κ η Ε2 2 μερες πριν την ωοληψια 166 (θεωρειται καλο). δυστυχως δεν βρηκαμε ωαριο την τελευταια φορα, αλλα και μονο που διορθωνομαι μου αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...