Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπες με μωρο


pattito

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Dust pink είπε:

Είναι αρκετά εύκολο και αναντικατάστατη εμπειρία για εσάς και το παιδί αν οργανωθεί σωστά η εκδρομή! Καταρχας, κοιτάς προορισμό, κάπου που να έχει κοντά πόλη και νοσοκομείο η γιατρό για παν ενδεχόμενο χτύπα ξύλο. Μετά κανονίζεις με λίστα τα απαραίτητα για το μωρό  Ενδεικτική λίστα βάση δικών μας εκδρομών

Παρκοκρεβατο (ξενοδοχεία όπως και κάποια ενοικιαζόμενα το παρέχουν)

Σεντόνι και κουβερτουλα η υπνοσακο καλοκαιρινό

Σελτεδακι(αλλαγή στο κρεβάτι)

Ρουχαλακια, φορμακια

Πάνες, κρέμες και τα συναφή για αλλαγμα...

Αφρολουτρο σαμπουάν κρέμα σωματος

Πετσέτες μπάνιου , θαλάσσης

Μπανάκι μπορείς να πάρεις φουσκωτό 

Βραστηρα

Μουλτι 

Γάλα, φρούτα, γιαούρτι (αν τρώει) ,κρέας ,λαχανικά,αγοράζεις και τα βάζεις ψυγείο

Αν το κατάλυμα διαθέτει κουζίνα πάρε ένα μικρό κατσαρολάκι μαζί για να βράζεις το φαγητό του.

Αν καταλήξετε σε ξενοδοχείο το δίνεις να σου το κάνουν, δεν αρνούνται. 

Ελαιόλαδο σε ένα μπουκαλάκι μικρό νερού

Βρεφικά σκεύη και μπιμπερο

Υγρό για τα σκεύη του και τα μπιμπερο + βούρτσα καθαρισμού (τα πλένεις στο μπάνιο με ζεστό νερό που σχεδόν αποκλείω να μην έχει)

Φάρμακα + βιβλιάριο υγείας παιδιού

Αντιλιακη κρέμα

Μαγιό ,καπελάκι ,απαραίτητα παιχνίδια θάλασσας.

Πιπίλα αν παίρνει

Κάποια αγαπημένα του παιχνιδάκια για το ταξίδι και το δωμάτιο

Σωσιβιο

Παππουτσακια

Θερμός, παγοκυστες

Μπορεί να ξέχασα και κάτι...

Βγαίνουν χονδρικά δύο βαλιτσουλες.

Οι βόλτες σε συνδιασμό με το κολύμπι στην θάλασσα και την γενικότερη χαλάρωση των διακοπών θα ηρεμήσουν και το παιδί! Άσε που θα έχεις την ευκαιρία να ζήσεις πραγματικά απολαυστικές οικογενειακές στιγμες!! Καλά να περάσετε και τολμήστε το...

 

 

Παίρνεις όλα αυτά μαζί σου;! Κουράστηκα κ μόνο που τα διάβασα ρε κοπελιά!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοιτα..εγώ δεν ξέρω τίποτα ...ο άντρας μου τα κουβαλάει:cool:!!! Την πρώτη εκδρομή την κάναμε 6 μηνών και από τότε είμαι ψαρωμενη γιατί μου χρειάστηκαν εκτός των καλοκαιρινών ειδών και των φαρμάκων! Πετσέτες ,σκεύη κτλ που γράφω εννοειται από ένα, μια πετσέτα ,ένα πιατακια 1 κουτάλι και 2 μπιμπερο(για όταν βαριέμαι να πλύνω το άλλο) 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λιλουμ είπε:

Πόσο εύκολο είναι να πας διακοπές με ένα μωρό;;;

Σήμερα συζητήσαμε με τον σύντροφό μου το θέμα διακοπές. Για θάλασσα μιλάμε. Θέλουμε να πάμε. Το μωρό την περίοδο που σκεφτόμαστε θα είναι 18 μηνών.

Από την μια θέλω κ από την άλλη σκέφτομαι κάποια πράγματα που το δυσκολεύουν το θέμα. Είναι καταρχήν μικρός οπότε ξεχνάω ξενοδοχείο, θέλω δική μου κουζίνα για να μαγειρεύω κ βέβαια θέλω κ μουλτι έχουμε ξεκινήσει κ τρώμε χωρίς να τα αλέθουμε αλλά όχι κ όλα τα φαγητά, σε κάποια δυσκολεύεται. Να ζεστάνουμε γάλα... Αλλά κυρίως

είναι ρε παιδιά ζωηρό παιδί. Πώς θα τα βγάλω πέρα σε ένα ξένο σπίτι(ενοικιαζόμενα δωμάτια σκέφτομαι) με ένα παιδί που τρέχει κ σκαλίζει τα πάντα;

Μιλάμε για 3 βράδια. 

Πόσο εύκολο είναι να πάμε;;; 

 

 

Σχεδόν τους ίδιους προβληματισμούς σε σένα έχω κι εγω. Περίπου 1.5 θα είναι και ο δικός μου και θα πάμε για πρώτη χρονιά διακοπές όλοι μαζί.

  Για τις ώρες που θα είμαστε μέσα έχω σκεφτεί να πάρω πολλά παραμύθια που του αρέσουν, μπάλες, τα αγαπημένα του παιχνίδια και μία πισίνα γιατι τρελαίνεται για νερό. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Πόσο εύκολο είναι να πας διακοπές με ένα μωρό;;;

Σήμερα συζητήσαμε με τον σύντροφό μου το θέμα διακοπές. Για θάλασσα μιλάμε. Θέλουμε να πάμε. Το μωρό την περίοδο που σκεφτόμαστε θα είναι 18 μηνών.

Από την μια θέλω κ από την άλλη σκέφτομαι κάποια πράγματα που το δυσκολεύουν το θέμα. Είναι καταρχήν μικρός οπότε ξεχνάω ξενοδοχείο, θέλω δική μου κουζίνα για να μαγειρεύω κ βέβαια θέλω κ μουλτι έχουμε ξεκινήσει κ τρώμε χωρίς να τα αλέθουμε αλλά όχι κ όλα τα φαγητά, σε κάποια δυσκολεύεται. Να ζεστάνουμε γάλα... Αλλά κυρίως

είναι ρε παιδιά ζωηρό παιδί. Πώς θα τα βγάλω πέρα σε ένα ξένο σπίτι(ενοικιαζόμενα δωμάτια σκέφτομαι) με ένα παιδί που τρέχει κ σκαλίζει τα πάντα;

Μιλάμε για 3 βράδια. 

Πόσο εύκολο είναι να πάμε;;; 

 

 

 

Πολύ πιο εύκολο από όσο θα είναι με ένα παιδί 13 ετών, όπου δε θα θέλει να έρθει μαζί σας, θα παζαρεύεται το wifi, το μέρος και την παρέα για μήνες πριν :)

Προσωπικά, για 3 μέρες ούτε θα μου περνούσε από το μυαλό να μαγειρέψω ούτε θα ζέσταινα γάλα καλοκαιριάτικα, και αν δε φάει και τρομερή ποικιλία φαγητών για λίγες μέρες δεν έγινε και κάτι. Οπότε με ένα μόνο παιδί, προσωπικά θα πήγαινα σε ξενοδοχείο, να κάνω όντως διακοπές, και θα ταξίδευα με τα απολύτως απαραίτητα. Δηλαδή από τη λίστα που αναφέρθηκε παραπανω, δεν εχω ποτέ κάνει ουσιαστικά τίποτα. Η δική μας λίστα ήταν: παιδικό αντηλιακό, κουβαδάκια κλπ, ομπρελα για τη θάλασσα αν δεν είναι οργανωμένη παραλία, και τίποτε άλλο απολύτως. Α και για τα 2 απο τα παιδιά μου που έχουν άσθμα, τα φάρμακά τους προφανώς.

Από εκεί και πέρα, τα ενοικιαζόμενα φτιάχτηκαν για οικογένειες, οπότε τα παιδιά που τρέχουν γύρω γύρω και φωνάζουν είναι ο κανόνας, όχι η εξαίρεση, μη σε ανησυχεί αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Το τι χρειάζομαι περίπου το ξέρω. Διάβασα όμως κ από αυτά που είπατε κ κάποια που δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου. Όπως έχω πει τα πεθερικά μου δεν μένουν στην ίδια πόλη με εμένα. Κ έχουμε κάνει άπειρα πήγαινε-ελα. Άρα ξέρω πολύ καλά τι θα πει να ετοιμάσεις βαλίτσα μωρού με όλα τα απαραίτητα κ μη!!  Κ φανταστείτε ότι πηγαίνω ερχόμουν κ όταν το μωρό ήταν βρέφος. Είχα δηλαδή κ αποστείρωσης!!

Κ γι'αυτό το σκέφτομαι... Ξέρω ότι πρέπει να πάρω αρκετά πράγματα. Μετά σκέφτομαι που θα κοιμάται, να πάρω πάρκο κρεβάτι(έχω) η να κοιμάται μαζί μου στο κρεβάτι; Κ ο άντρας μου σε ένα μονό.

Να πάρω καρότσι;; Αλλά κ καρότσι κ πάρκο στο αυτοκίνητο πολύ δύσκολα έχουμε μικρό αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καρότσι μπορείς να πάρεις ένα πάλι σπαστό που δεν πιάνει χώρο...18 μηνών δεν είναι πια τόσο μικρο! Για παρκοκρεβατο θα συνεννοηθείς με το κατάλυμα αν έχουν να σου προσφέρουν για τις μέρες που θα μείνετε (εγώ έτσι είχα κάνει μόλις μπήκαμε δωμάτιο το είχαν ήδη έτοιμο στημένο προς χρήση) οπότε δεν κουβαλούσα. Άλλη λύση είναι η συγκοιμηση με το παιδί.  

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε παει διακοπες με την κορη μου οταν ηταν 2,5 μηνων, οταν ηταν 14 μηνων και φετος θα παμε και με το μωρο, η μεγαλη 2+ και το μωρο 6 μηνων. Απλα πρεπει να εχεις μια υποτυπωδη κουζινιτσα και να προβλεψεις τον υπνο. Εμεις ειχαμε παρει παρκοκρεβατο δικο μας και καροτσι και ποδηλατακι αλλα πηγαμε με 2 αυτοκινητα! Νομιζω πως το πιο δυσκολο ειναι οι ωρες 11-5 που λογω ηλιου δεν μπορουσαμε να ειμαστε εξω. Ομως θεωρω πως αν δεν πας αρκετες μερες δεν αξιζει τον κοπο. Πρεπει να κουβαλας ολο το σπιτι και μεχρι να προσαρμοστει το παιδι θα πρεπει να φυγεις. 3 μερες ειναι πολυ λιγο, δεν αξιζει η ταλαιπωρια!

Link to comment
Share on other sites

Με παιδάκι 18μ δ βρίσκω να υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα.το να βρεις δωμάτιο με κουζίνα είναι αρκετά ευκολο

Αν το αυτοκίνητο είναι μικρό θα προτιμούσα να πάρω καρότσι κ να κοιμάμαι με το παιδί.αλλα εξαρτάται κ αν το παιδάκι περπατάει αρκετά κ εκεί που θα πας χρειάζεται οπωσδήποτε καρότσι

Συμφωνώ ότι για 3μερες,αν είναι κ μακριά,κ χρειάζεσαι πολλά πράγματα δ αξίζει.τουλ αν μπορείτε περισσότερες μερες

Οι ώρες στο δωμάτιο είναι 5-6συνολο που καίει ο ήλιος από αυτές τις 3-4 θα πιάσει το φαγητό κ ο μεσημεριανος υπνος

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εδινα προτεραιοτητα στους εξωτερικους χωρους: να εχει το ξενοδοχειο η το σπιτι αυλη, να μπορει το παιδι να τρεξει, να εξερευνησει κλπ, οπως και στην τοποθεσια, να υπαρχουν δραστηριοτητες καταλληλες για μικρα παιδια, οπως παραλια, παρκο, μερος για βολτα που να μη γινεται ο χαμος κλπ. Θα θεωρουσα οτι στο δωματιο θα περασω τον απολυτως απαραιτητο χρονο, δηλαδη του βραδυνου υπνου, και ακομη και τον μεσημεριανο τα δικα μου πιο πιθανο ηταν να τον κανουν κατω απο μια καλη ομπρελα στην παραλια, στο αμαξι αν καναμε βολτα μετα το μπανιο, στο καροτσι ενω εμεις πιναμε τον καφε μας το απογευμα κλπ. Ειναι και απο τους λογους που δε θα αφιερωνα καθολου χρονο σε μαγειρεμα, γιατι ειναι δραστηριοτητα που σε περιοριζει μεσα, και στις διακοπες τα μικρα παιδια και τα νηπια δεν περνουν καλα μεσα και πρεπει να βρεις τροπο να τα απασχολησεις, ενω εξω εχουν τοσα πραγματα να κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είχα στο μυαλό μου το θέμα γάλα. Μπορεί κ να πήγαινα σε ξενοδοχείο το οποίο θα μου παρέχει φαγητό. Κάποια πράγματα μπορεί να τα φάει χωρίς να είναι αλεσμένα. Μακαρονακι κοφτό, ρύζι, ψάρι, αρακά. Μοσχάρι κ κοτόπουλο εάν είναι κιμάς τρώμε αλλά με δυσκολία. Μιλάω Χωρίς να είναι αλεσμένα. Αν είναι αλεσμένα τρώει πιο εύκολα. 

Οπότε δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα με το μεσημεριανό. Το θέμα μου είναι το πρωί βράδυ που θέλει γάλα. 

Δεν θέλω πρωί πρωί να τρέχω στην κουζίνα του ξενοδοχείου για να ζεστάνω γάλα κ να τρέχω κ το βράδυ. Οπότε σίγουρα πάμε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Το ψάχνω. Θα πάμε Πιερία. Τώρα που; Δεν ξέρω. Όπου βρω έναν χώρο που θα μου αρέσει αλλά κυρίως θα ξέρω ότι το μωρό θα είναι ανετα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , λιλουμ είπε:

Εάν δεν είχα στο μυαλό μου το θέμα γάλα. Μπορεί κ να πήγαινα σε ξενοδοχείο το οποίο θα μου παρέχει φαγητό. Κάποια πράγματα μπορεί να τα φάει χωρίς να είναι αλεσμένα. Μακαρονακι κοφτό, ρύζι, ψάρι, αρακά. Μοσχάρι κ κοτόπουλο εάν είναι κιμάς τρώμε αλλά με δυσκολία. Μιλάω Χωρίς να είναι αλεσμένα. Αν είναι αλεσμένα τρώει πιο εύκολα. 

Οπότε δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα με το μεσημεριανό. Το θέμα μου είναι το πρωί βράδυ που θέλει γάλα. 

Δεν θέλω πρωί πρωί να τρέχω στην κουζίνα του ξενοδοχείου για να ζεστάνω γάλα κ να τρέχω κ το βράδυ. Οπότε σίγουρα πάμε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Το ψάχνω. Θα πάμε Πιερία. Τώρα που; Δεν ξέρω. Όπου βρω έναν χώρο που θα μου αρέσει αλλά κυρίως θα ξέρω ότι το μωρό θα είναι ανετα.

 

Δεν χρειάζεται αν δεν θέλεις να τρέχεις στην κουζίνα του ξενοδοχείου.. Μπορείς να πάρεις ένα βραστηρα κ να ζεσταινεις σε μπεν μάρι το γάλα..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Εάν δεν είχα στο μυαλό μου το θέμα γάλα. Μπορεί κ να πήγαινα σε ξενοδοχείο το οποίο θα μου παρέχει φαγητό. Κάποια πράγματα μπορεί να τα φάει χωρίς να είναι αλεσμένα. Μακαρονακι κοφτό, ρύζι, ψάρι, αρακά. Μοσχάρι κ κοτόπουλο εάν είναι κιμάς τρώμε αλλά με δυσκολία. Μιλάω Χωρίς να είναι αλεσμένα. Αν είναι αλεσμένα τρώει πιο εύκολα. 

Οπότε δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα με το μεσημεριανό. Το θέμα μου είναι το πρωί βράδυ που θέλει γάλα. 

Δεν θέλω πρωί πρωί να τρέχω στην κουζίνα του ξενοδοχείου για να ζεστάνω γάλα κ να τρέχω κ το βράδυ. Οπότε σίγουρα πάμε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Το ψάχνω. Θα πάμε Πιερία. Τώρα που; Δεν ξέρω. Όπου βρω έναν χώρο που θα μου αρέσει αλλά κυρίως θα ξέρω ότι το μωρό θα είναι ανετα.

 

Γιατι σε τόσο μεγάλο παιδάκι να ζεστάνεις γάλα καλοκαιριάτικα;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Εάν δεν είχα στο μυαλό μου το θέμα γάλα. Μπορεί κ να πήγαινα σε ξενοδοχείο το οποίο θα μου παρέχει φαγητό. Κάποια πράγματα μπορεί να τα φάει χωρίς να είναι αλεσμένα. Μακαρονακι κοφτό, ρύζι, ψάρι, αρακά. Μοσχάρι κ κοτόπουλο εάν είναι κιμάς τρώμε αλλά με δυσκολία. Μιλάω Χωρίς να είναι αλεσμένα. Αν είναι αλεσμένα τρώει πιο εύκολα. 

Οπότε δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα με το μεσημεριανό. Το θέμα μου είναι το πρωί βράδυ που θέλει γάλα. 

Δεν θέλω πρωί πρωί να τρέχω στην κουζίνα του ξενοδοχείου για να ζεστάνω γάλα κ να τρέχω κ το βράδυ. Οπότε σίγουρα πάμε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Το ψάχνω. Θα πάμε Πιερία. Τώρα που; Δεν ξέρω. Όπου βρω έναν χώρο που θα μου αρέσει αλλά κυρίως θα ξέρω ότι το μωρό θα είναι ανετα.

 

Σε γνωστό πολυκατάστημα υπάρχει κ θερμαντήρας μπιμπερο. Εγώ έχω πάρει κ τις λίγες φορές που το χρησιμοποίησα μου φάνηκε πρακτικός. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της ιδέες σας. Έχω αρχίσει κ το σκέφτομαι καλύτερα το θέμα ξενοδοχείο. Για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να είμαι λίγο ξένοιαστα από το θέμα μαγείρεμα. 

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Γιατι σε τόσο μεγάλο παιδάκι να ζεστάνεις γάλα καλοκαιριάτικα;

Τι εννοείς;; Τι θα μπορούσα να του δώσω; Δεν θα ήθελα να ξεφύγω κ πολύ από την ρουτίνα του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , λιλουμ είπε:

Ευχαριστώ για της ιδέες σας. Έχω αρχίσει κ το σκέφτομαι καλύτερα το θέμα ξενοδοχείο. Για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να είμαι λίγο ξένοιαστα από το θέμα μαγείρεμα. 

Τι εννοείς;; Τι θα μπορούσα να του δώσω; Δεν θα ήθελα να ξεφύγω κ πολύ από την ρουτίνα του.

Να μη ζεσταίνεις το γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιερία εχει μεγάλη γκάμα καταλύματων από οργανωμένα ξενοδοχεία μέχρι κάμπινγκ... Ανάλογα τι θέλεις διαλέγεις! Είναι καλός προορισμός για παιδιά , πήγαμε πρόσφατα αν και το δικό μου είναι αρκετά μικρότερο και ούτε να παίξει μπορούσε ,ούτε να τρέξει ούτε να πάω χωρίς συμπραγκαλα! Κατά τα άλλα περάσαμε τέλεια!

Για 3 μέρες που θα πάτε στην τελική δώσε κοτόπουλο ή πατάτες ή ότι τρώει από μια ταβέρνα έξω το μεσημέρι. Τώρα ένα γιαούρτι που ούτε χώρο πιάνει ούτε τίποτα μπορείς να το βάλεις σε ένα σημείο του ψυγείου. Όπως επίσης και 2 μπανάνες! Δεν είναι ούτε βάρος ούτε κόπος!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Ευχαριστώ για της ιδέες σας. Έχω αρχίσει κ το σκέφτομαι καλύτερα το θέμα ξενοδοχείο. Για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να είμαι λίγο ξένοιαστα από το θέμα μαγείρεμα. 

Τι εννοείς;; Τι θα μπορούσα να του δώσω; Δεν θα ήθελα να ξεφύγω κ πολύ από την ρουτίνα του.

Kρυο γαλα προφανως :) Δε ζεστανα ποτε το κανονικο γαλα, και δεν μπορω να φανταστω να πινω χλιαρο γαλα καλοκαιριατικα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα δ ζητανε καθε βραδυ γαλα,αλλα το πινουν κ κρυο κ ζεστο.συνηθως παιρνω αρκετα πραγματα,οποτε σε ενα ανετο δωματιο ξενοδοχειου μπορει να κουβαλουσα ενα γκαζακι κ μπρικι εφοσον πηγαιναμε με το αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

Στα πρωινά των ξενοδοχείων υπάρχει πάντα ζεστό φρέσκο γάλα, δεν είναι ανάγκη να το ζεστάνεις εσύ. Αλλιώς, στο δωμάτιο με έναν θερμαντήρα είσαι ΟΚ, αν όντως θέλεις ζεστό το γάλα.

 

Αν προτιμάς ξενοδοχείο γενικά και το μόνο που σε προβληματίζει είναι το γάλα, πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε ταξίδια με το παιδί όταν ήταν 4 μηνών, έκτοτε φεύγουμε συχνά εκτός , για σκ ή διακοπές, νομίζω πως είδικά 18 μηνών δεν έχει κανέναν βαθμό δυσκολίας να πας διακοπές με το παιδί. Εμένα πλέον μου φαίνεται πολυ πολύ εύκολο, κυρίως από τότε που καταργήσαμε και το καρότσι.

Ένα παιδί 18 μηνών τρώει τα πάντα οπότε ούτε καν χρειάζεσαι κουζίνα να μαγειρεύεις, συνήθως τα δωμάτια των ξενοδοχείων έχουν βραστήρα μέσα, για το γάλα του βράζε νερό βάζε το σε ένα μπολ (το νερό-πάρε ένα δικό σου μπολ μαζί ) και βάλε μέσα το μπουκάλι με το γάλα, έτσι θα ζεσταθεί, (μπεν μαρί δήλαδή).

Τα υπόλοιπα είναι τα καθημερινά σας , ρούχα κτλ, εννοείται πως πρέπει να έχεις μαζί σου το βιβλιάριο του, και ότι φάρμακο είναι πιθανό να χρειαστείς (εγώ έχω μαζί μου πάντα μία αντιβίωση-αντιπυρετικά-κορτιζόνη-αντισαμινικό) . Δεν είναι τόσο βούνό όσο το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το γαλα αμα θες μπορεις απλα να παρεις ενα γκαζακι μαζι σου κι ενα μπρικι.Κι εμενα 20 μηνων ειναι τωρα ο μικρος απο τα πολυ ζωηρα παιδια αλλα θα παμε σιγουρα κανα 3ημερο εστω καπου πριν το χωριο.Παρκοκρεβατο συνηθως εχουν τα ξενοδοχεια, καροτσι θα παρω σιγουρα, ενα φορητο καθισματακι φαγητου για τεβερνες κλπ (ευτυχως τρωει τα παντα) αυτα κι απο κει και περα οτι χρειαζεται για τη θαλασσα...Μια χαρα θα περασουν κ αυτα κ εμεις.Αν γινοταν να ξυπναγε κ λιγο πιο αργα το πρωι κι οχι απο τις 7 θα ειναι σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2018 at 7:15 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πολύ πιο εύκολο από όσο θα είναι με ένα παιδί 13 ετών, όπου δε θα θέλει να έρθει μαζί σας, θα παζαρεύεται το wifi, το μέρος και την παρέα για μήνες πριν :)

Προσωπικά, για 3 μέρες ούτε θα μου περνούσε από το μυαλό να μαγειρέψω ούτε θα ζέσταινα γάλα καλοκαιριάτικα, και αν δε φάει και τρομερή ποικιλία φαγητών για λίγες μέρες δεν έγινε και κάτι. Οπότε με ένα μόνο παιδί, προσωπικά θα πήγαινα σε ξενοδοχείο, να κάνω όντως διακοπές, και θα ταξίδευα με τα απολύτως απαραίτητα. Δηλαδή από τη λίστα που αναφέρθηκε παραπανω, δεν εχω ποτέ κάνει ουσιαστικά τίποτα. Η δική μας λίστα ήταν: παιδικό αντηλιακό, κουβαδάκια κλπ, ομπρελα για τη θάλασσα αν δεν είναι οργανωμένη παραλία, και τίποτε άλλο απολύτως. Α και για τα 2 απο τα παιδιά μου που έχουν άσθμα, τα φάρμακά τους προφανώς.

Από εκεί και πέρα, τα ενοικιαζόμενα φτιάχτηκαν για οικογένειες, οπότε τα παιδιά που τρέχουν γύρω γύρω και φωνάζουν είναι ο κανόνας, όχι η εξαίρεση, μη σε ανησυχεί αυτό.

 

Με μωρό 6 μηνών ταξίδι άνοιξη ούτε καν σκέφτηκα κουβαδάκια ,παιχνίδια και ομπρέλα! Με το φαγητό λόγω αλεσμενων επίσης υπήρχε περιορισμος δεν μπορούσα να το αφήσω ελεύθερο, γάλα επίσης. Η λίστα ήταν καθαρά ενδεικτική και προσωπική με βάση την ηλικία την δική μας με κάποια καλοκαιρινά στοιχεία! Αν τα έπαιρνα  όλα αυτά σε 18 μηνών παιδί και καλοκαιρι θα ήμουν για δεσιμο!!! :-D

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Dust pink είπε:

Με μωρό 6 μηνών ταξίδι άνοιξη ούτε καν σκέφτηκα κουβαδάκια ,παιχνίδια και ομπρέλα! Με το φαγητό λόγω αλεσμενων επίσης υπήρχε περιορισμος δεν μπορούσα να το αφήσω ελεύθερο, γάλα επίσης. Η λίστα ήταν καθαρά ενδεικτική και προσωπική με βάση την ηλικία την δική μας με κάποια καλοκαιρινά στοιχεία! Αν τα έπαιρνα  όλα αυτά σε 18 μηνών παιδί και καλοκαιρι θα ήμουν για δεσιμο!!! :-D

 

 

Μην το λες, έχω δει πολύ χειρότερα ... και σε στενό οικογενειακό περιβάλλον και σε μεγαλύτερες ηλικίες ;) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...