Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπες με μωρο


pattito

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Το μοναδικό μειονέκτημα είναι πως επειδή δεν έχει όλα του τα παιχνιδια δεν μπορεί να παίζει για ώρα, βαριέται γρηγορα και πρέπει συνέχεια κατι να εφευρίσκω. Αν έχετε καμιά ιδέα για απασχοληση στις διακοπές, είναι ευπρόσδεκτη!

 

 

 

Ποτέ δεν πήραμε παιχνίδια στις διακοπές, εκτός από κάποιο πάρα πολύ αγαπημένο. Από την άλλη γενικά το καλοκαίρι δεν κάθομαι μέσα πάνω από μια ώρα ούτε η ίδια, οπότε συνήθως ήταν ένας συνδυασμός από κουβαδάκια - άμμο - νερό - μπάλα όλη τη μέρα. Για τις "δύσκολες" ώρες, όπως νωρίς το πρωι, πάντα παίρναμε μαζί ΄2-3 κουτιά μπογιές και ένα πακέτο Α4, να βρουν τα παιδιά την καλλιτεχνική τους φύση :) 

Link to comment
Share on other sites

Στον παρόν θέμα παίζει ρόλο η ηλικία του παιδιού σχετικά με τις δραστηριότητες του. Άλλες ανάγκες έχει ένα παιδί 3 ετών και άλλες ένα μωρό 8 μηνών.

Σε αρκετά μικρά παιδιά  και μωρά το κουβαλημα παιχνιδιών η οι πατέντες είναι μονόδρομος. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τώρα διακοπές για τον 2,5 ετών γιο μου, πέρα από κουβαδάκια, θα κουβαλήσουμε τα λέγκο του γιατί έχει τρέλα και σίγουρα θα μας εξασφαλίσουν κάποιες ήρεμες στιγμές στη βεράντα και σ' εμάς και σε εκείνον. Επίσης, μπάλα και ποδηλατάκι και μερικά βιβλία και ένα σετ ζωγραφικής και 2-3 φύλλα αυτοκόλλητα. Δεν είναι πολλά, αλλά κάνουν τη διαφορά όταν περιμένουμε να σερβιριστούμε σε εστιατόρια. Αυτά για τις διακοπές σε ξενοδοχείο. Πέρυσι που ήταν 18 μηνών είχαμε πάρει απλώς κουβαδάκια και βιβλία.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως όταν φεύγουμε διακοπές ή σκ πρέπει πάντα να έχουμε μαζί μας παιχινίδα, συνήθως έχουμε μαζί τα εργαλεία του και λεγκο, μα αν δεν έχουν παιχνίδια δεν θα βαρεθουν?πως θα περάσει η ώρα τους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ποτέ δεν πήραμε παιχνίδια στις διακοπές, εκτός από κάποιο πάρα πολύ αγαπημένο. Από την άλλη γενικά το καλοκαίρι δεν κάθομαι μέσα πάνω από μια ώρα ούτε η ίδια, οπότε συνήθως ήταν ένας συνδυασμός από κουβαδάκια - άμμο - νερό - μπάλα όλη τη μέρα. Για τις "δύσκολες" ώρες, όπως νωρίς το πρωι, πάντα παίρναμε μαζί ΄2-3 κουτιά μπογιές και ένα πακέτο Α4, να βρουν τα παιδιά την καλλιτεχνική τους φύση :) 

Νομίζω μιλάς για μεγαλύτερα παιδιά. Ένα μωρό 1-2 ετών δεν μπορεί να είναι όλη μέρα έξω κ δεν μπορεί να απασχοληθεί πχ στο εστιατόριο ή στο ξενοδοχείο με μπογιές γιατί μετά θα πρέπει να τους πληρώσεις μπογιατζη, συν ότι πρέπει να είσαι από πάνω του μη βγάλει τα μάτια του ή τις φάει. 

Εμείς παίρνουμε μαζί μας πολλά βιβλία, τουβλάκια, ένα μαγνητικό με μπάλες αλλά πλέον έχω δει ότι προτιμά τα πιο διαδραστικά παιχνίδια κ ειδικά ότι έχει να κάνει με πράγματα του σπιτιού οπότε δε θα κουβαλησω πολλά φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με την ηλικία, 1-2 αγαπημένα παιχνίδια που δεν είναι και ιδιαίτερα ογκώδη, μπορείς να τα πακετάρεις. Εγώ πχ έχω πάντα στην τσάντα μου 3-4 αυτοκινητάκια και μπλοκάκια-μπογιές (όλα σε μικρό μέγεθος και λειτουργούν σε όλες τις επείγουσες καταστάσεις!)

Τα λίγο πιο μεγάλα παιδάκια απασχολούνται αρκετή ώρα και με το "περιβάλλον", πχ αν καθίσεις στην ταβέρνα, θα πάνε να περιεργαστούν το χώρο, τα δέντρα, πετρούλες ή ότι άλλο υπάρχει γύρω.

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται άγχος για τις διακοπές, λύσεις βρίσκονται σε όλα αυτά τα απλά ζητήματα. Εξάλλου, είναι και μέρες που όλοι "αποχωριζόμαστε" κάτι από την καθημερινότητά μας και αυτό είναι το όμορφο, να ξεφεύγουμε και να βρίσκουμε τρόπους να περνάμε καλά και να ερχόμαστε πιο κοντά σαν οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου είναι ενάμιση έτους. Διακοπές κάνουμε στο εξοχικό και κάποιες ώρες νωρίς το πρωί, το μεσημέρι κ  νωρίς το απόγευμα είμαστε σπίτι. 

 

Θα συμφώνησω με την @Lenia16. Δεν γίνεται να είμαστε συνέχεια έξω. Τους μαρκαδόρους τους φοβάμαι για τους λόγους που ανέφερε. Όμως σαν ιδέα μου άρεσε και είδα στο διαδίκτυο κάποιους κοντούς και χοντρους που είναι κατάλληλοι για ενός έτους. Θα προσπαθήσω να τους βρω. Βρήκα και κηρομπογιες σε σχήμα βότσαλου που μου άρεσαν αρκετά! 

 

Έχω αυτοκινητακια, ποδήλατο, ρόδα, κουβαδακια με πετρουλες-κοχυλια,  παραμύθια που τρελαίνεται να ξεφυλλιζει, μπάλες και παρ όλα αυτά δεν  ασχολειται ούτε ένα λεπτο με το καθένα. Βαριέται και φτάνει στο σημείο να εξερευνά το ψυγείο! Αντίθετα στο σπίτι μας παίζει για ώρα με το κάθε παιχνίδι!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ο γιός μου είναι ενάμιση έτους. Διακοπές κάνουμε στο εξοχικό και κάποιες ώρες νωρίς το πρωί, το μεσημέρι κ  νωρίς το απόγευμα είμαστε σπίτι. 

 

Θα συμφώνησω με την @Lenia16. Δεν γίνεται να είμαστε συνέχεια έξω. Τους μαρκαδόρους τους φοβάμαι για τους λόγους που ανέφερε. Όμως σαν ιδέα μου άρεσε και είδα στο διαδίκτυο κάποιους κοντούς και χοντρους που είναι κατάλληλοι για ενός έτους. Θα προσπαθήσω να τους βρω. Βρήκα και κηρομπογιες σε σχήμα βότσαλου που μου άρεσαν αρκετά! 

 

Έχω αυτοκινητακια, ποδήλατο, ρόδα, κουβαδακια με πετρουλες-κοχυλια,  παραμύθια που τρελαίνεται να ξεφυλλιζει, μπάλες και παρ όλα αυτά δεν  ασχολειται ούτε ένα λεπτο με το καθένα. Βαριέται και φτάνει στο σημείο να εξερευνά το ψυγείο! Αντίθετα στο σπίτι μας παίζει για ώρα με το κάθε παιχνίδι!

 

 

Εξοχικό δεν έχω, οπότε ίσως έχω και πιο σύντομες διακοπές υπόψη μου, αλλά ναι, ακόμη και με παιδιά κάτω του έτους δε νομίζω ότι μέναμε ποτέ σε δωμάτιο τη μέρα, ακόμη και ο μεσημεριανός ύπνος των μωρών γινόταν είτε σε παραλία κάτω από δέντρα είτε στο αμάξι σε διαδρομές. 

Στα δικά μου παιδιά χοντρούς μαρκαδόρους, χοντρές ξυλομπογιές κλπ είχα δώσει σίγουρα στο χρόνο, και επίσης τους άρεσε και πολύ να τους ζωγραφίζω εγώ πράγματα (ανεξάρτητα από την έλλειψη ταλέντου μου :) )

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .....κοριτσια εγω εχω πλεον ρνα αγορακι 23 μηνων ..και ενα κοριτσακι 40 περιπου ημερων ...λεμε να παμε οικογενιακος και οχι μονο διακοπες για 7/10 μερες διακοπες ...τοτε η νικρη θα ειναι 2μηνων...θα εχω μαζι και τις 2 αδερφες μ ..και τα ανιψια μ 3 κοριτσια ηλικιας 7&8&12 θα παμε σε ενοικιαζομενο σπιτι...που θα εχει διπλα την θαλασσα....και το σπιτι θα εχει μεγαλη αυλη/κηπο...για να πεζουν ...με προβλιματιζουν πολλα ...π.χ πως θα κοιμηθουμε ..αλλα αυτο που επισης με απασχολει ειναι μηπβς θα ταλαιπωρησω το μωρο ..γτ για τον γιο μ ξερω οτι θα ειναι το.καλυτερο τ ..αλλα η μικρη σκεφτωμαι  πως θα ειναι ..καξ μηπως ειναι πολυ μικρη για διακοπες ???. Αλλα στην θαλασσα δν θα παει...μονο βολτες το απογευμα που δν θα εχει ζεστη...καταλαβενετε τι θελω να πω ?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Καλησπερα .....κοριτσια εγω εχω πλεον ρνα αγορακι 23 μηνων ..και ενα κοριτσακι 40 περιπου ημερων ...λεμε να παμε οικογενιακος και οχι μονο διακοπες για 7/10 μερες διακοπες ...τοτε η νικρη θα ειναι 2μηνων...θα εχω μαζι και τις 2 αδερφες μ ..και τα ανιψια μ 3 κοριτσια ηλικιας 7&8&12 θα παμε σε ενοικιαζομενο σπιτι...που θα εχει διπλα την θαλασσα....και το σπιτι θα εχει μεγαλη αυλη/κηπο...για να πεζουν ...με προβλιματιζουν πολλα ...π.χ πως θα κοιμηθουμε ..αλλα αυτο που επισης με απασχολει ειναι μηπβς θα ταλαιπωρησω το μωρο ..γτ για τον γιο μ ξερω οτι θα ειναι το.καλυτερο τ ..αλλα η μικρη σκεφτωμαι  πως θα ειναι ..καξ μηπως ειναι πολυ μικρη για διακοπες ???. Αλλα στην θαλασσα δν θα παει...μονο βολτες το απογευμα που δν θα εχει ζεστη...καταλαβενετε τι θελω να πω ?? 

δ ξερω αν θα πηγαινα,πρωτον η μπεμπα ειναι πολυ μωρο,κ δευτερον κ οι αδερφες ειναι μια ευθυνη ακομη ειδικα οι δυο μικροτερες

εχουμε παει σ/κ εκδρομες με μωρα 4-5μηνων,απο πραγματα δ κουβαλησα κ τπτ γτ θηλαζα κ κοιμομασταν μαζι

2-3μηνων μονο σ/κ σε σπιτια συγγενικα

να πηγαινα με μωρο κ μεγαλυτερο παιδακι πχ στο εξοχικο θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη,γτ ειναι σπιτι μου νιωθω ανετα,ξερω το μερος

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Καλησπερα .....κοριτσια εγω εχω πλεον ρνα αγορακι 23 μηνων ..και ενα κοριτσακι 40 περιπου ημερων ...λεμε να παμε οικογενιακος και οχι μονο διακοπες για 7/10 μερες διακοπες ...τοτε η νικρη θα ειναι 2μηνων...θα εχω μαζι και τις 2 αδερφες μ ..και τα ανιψια μ 3 κοριτσια ηλικιας 7&8&12 θα παμε σε ενοικιαζομενο σπιτι...που θα εχει διπλα την θαλασσα....και το σπιτι θα εχει μεγαλη αυλη/κηπο...για να πεζουν ...με προβλιματιζουν πολλα ...π.χ πως θα κοιμηθουμε ..αλλα αυτο που επισης με απασχολει ειναι μηπβς θα ταλαιπωρησω το μωρο ..γτ για τον γιο μ ξερω οτι θα ειναι το.καλυτερο τ ..αλλα η μικρη σκεφτωμαι  πως θα ειναι ..καξ μηπως ειναι πολυ μικρη για διακοπες ???. Αλλα στην θαλασσα δν θα παει...μονο βολτες το απογευμα που δν θα εχει ζεστη...καταλαβενετε τι θελω να πω ?? 

κ εγω δεν θα πηγαινα το μωρο θα ειναι πολυ μικρο κ κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορεις να ακολουθησεις σχεδον πουθενα ειναι διαφορετικα να εισαι στο εξοχικο σου κ αλλιως σε ενοικιαζομενα κ να μην μπορεις να ακολουθεις ολους τους υπολοιπους οπως κ να το κανεις δυο μηνων μωρο σταθερο προγραμμα δεν θα εχει θα ταλαιπωρηθεις κ θα το ταλαιπωρησεις. επισης το μωρο τοσο νεογεννητο αναμεσα σε τοσα παιδια με συνεχη τριβη ειναι λιγο επιφοβο.... 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Καλησπερα .....κοριτσια εγω εχω πλεον ρνα αγορακι 23 μηνων ..και ενα κοριτσακι 40 περιπου ημερων ...λεμε να παμε οικογενιακος και οχι μονο διακοπες για 7/10 μερες διακοπες ...τοτε η νικρη θα ειναι 2μηνων...θα εχω μαζι και τις 2 αδερφες μ ..και τα ανιψια μ 3 κοριτσια ηλικιας 7&8&12 θα παμε σε ενοικιαζομενο σπιτι...που θα εχει διπλα την θαλασσα....και το σπιτι θα εχει μεγαλη αυλη/κηπο...για να πεζουν ...με προβλιματιζουν πολλα ...π.χ πως θα κοιμηθουμε ..αλλα αυτο που επισης με απασχολει ειναι μηπβς θα ταλαιπωρησω το μωρο ..γτ για τον γιο μ ξερω οτι θα ειναι το.καλυτερο τ ..αλλα η μικρη σκεφτωμαι  πως θα ειναι ..καξ μηπως ειναι πολυ μικρη για διακοπες ???. Αλλα στην θαλασσα δν θα παει...μονο βολτες το απογευμα που δν θα εχει ζεστη...καταλαβενετε τι θελω να πω ?? 

 

Μου ακούγεται σαν μια τεράστια ταλαιπωρία και για εσένα και για το μωρό, και μάλλον και μία τεράστια γκρίνια από το γιο σου που δε θα μπορείς να τον ακολουθήσεις σε τίποτα από όσα θέλει να κάνει. Είναι και οι ξαδερφούλες του πολύ μεγάλες για να παίζει μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως θα πήγαινα.

Τα μωρά σε αυτή την ηλικία είναι πολύ "βολικά" αφού το μόνο που ζητούν είναι γάλα και αγκαλιά. Για τον ύπνο θα χρειαστεί απλά να μεταφέρεις ένα πορτ μπεμπέ ή καλαθούνα. (εντάξει έχει μια ταλαιπωρία η μεταφορά)

Το θετικό επίσης είναι ότι θα είναι και άλλοι ενήλικες μαζί σου, οι οποίοι θα μπορούν να απασχολούν το γιό σου όταν εσύ πρέπει να ασχοληθεις με το μωρό. Τα ξαδέρφια είναι αρκετά μεγάλα, άρα πιο ανεξάρτητα από τις μαμάδες τους. Στην παραλία επίσης μπορείς να έχεις το μωρό μαζί, με την προυπόθεση βέβαια ότι έχετε εξασφαλίσει μεγάλη σκιά και άνετο χώρο, πχ υπάρχει κάποια καφετέρια.

Είναι προτιμότερο να το δοκιμάσεις, να αλλάξετε παραστάσεις, από το να περάσετε όλο το καλοκαίρι με μία ρουτίνα που μάλλον θα κουράσει το μεγάλο σου παιδί

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , anath είπε:

Εγώ αντιθέτως θα πήγαινα.

Τα μωρά σε αυτή την ηλικία είναι πολύ "βολικά" αφού το μόνο που ζητούν είναι γάλα και αγκαλιά. Για τον ύπνο θα χρειαστεί απλά να μεταφέρεις ένα πορτ μπεμπέ ή καλαθούνα. (εντάξει έχει μια ταλαιπωρία η μεταφορά)

Το θετικό επίσης είναι ότι θα είναι και άλλοι ενήλικες μαζί σου, οι οποίοι θα μπορούν να απασχολούν το γιό σου όταν εσύ πρέπει να ασχοληθεις με το μωρό. Τα ξαδέρφια είναι αρκετά μεγάλα, άρα πιο ανεξάρτητα από τις μαμάδες τους. Στην παραλία επίσης μπορείς να έχεις το μωρό μαζί, με την προυπόθεση βέβαια ότι έχετε εξασφαλίσει μεγάλη σκιά και άνετο χώρο, πχ υπάρχει κάποια καφετέρια.

Είναι προτιμότερο να το δοκιμάσεις, να αλλάξετε παραστάσεις, από το να περάσετε όλο το καλοκαίρι με μία ρουτίνα που μάλλον θα κουράσει το μεγάλο σου παιδί

 

Αν ηταν εξοχικο η το ζευγαρι μαζι, θα ηταν μια ευχαριστη αλλαγη πιστευω κι εγω, τουλαχιστον για λιγες μερες. Αλλα σε ενα ενοικιαζομενο και με αλλα 3 μικρα παιδια; Λογικα οι υπολοιποι θα περνουν αρκετη ωρα εξω, σε μερη και ωρες που ενα μωρακι τοσο μικρουλι δεν μπορει να παει, και θα καθεται απλα η μαμα με το μωρο ολη τη μερα μεσα. Τα κοριτσακια σε αυτες τις ηλικιες θα θελουν τη μιση μερα θαλασσα και την αλλη μιση βολτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δ καταλαβα οτι θα υπαρχουν κ αλλοι ενηλικες εκτος του συζηγου,πχ αδερφη,μαμα.αλλα οτι θα εχει την ευθυνη αλλων 3παιδιων 7,8 κ 12ετων

ακομη κ σπιτι.σπυ να μενεις με ενα νεογεννητο δ μπορεις να ακολουθεις απολυτα το προγραμμα του μεγαλου

δλδ το διχρονο θελει βολτα πρωι-απογευμα,δ ξερω θα εβγαινα κ εγω με το νεογεννητο πρωι-απογευμα.ισως τη μια.βολτα να την εκανε μονο με τον μπαμπα

αν το ενοικιαζομενο ειναι διπλα στη θαλασσα,εκει θα θελει.να ειναι κ ο μεγαλος οσο το δυνατον πςρισσοτερο γινεται,το μωρο δ μπορει να περναει ολη την ημερα εκτος σπιτιου

αλλα κ εγω τον πρωτο καιρο δ ειχα τοσο πολυ κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο επίφοβο με τόσο μικρό μωρό ανάμεσα σε πιο μεγάλα παιδιά;Εμβόλια δεν έχετε κάνει ακομα!Αν κολλήσει έστω μια μικρή ιωσουλα η κρυώσει τι θα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα νω μαζι μ θα ειναι η2 αδερφες μ 3ανιψια που απο τα δυο ειναι της μιας της αδερφης μ για καποιες μερες θα περασει και η μαμα μ...το σπιτι θα ειναι διπλα στην θαλασσα γτ που να πηγενουμε περαθωδε με τοσα παιδια...εγω δν θα ειμαι συνεχεια θαλασσα...αλλα για αυτο θα ενοικιασω διπλα στην θαλασσα ετσι ωστε να αλλαζω βαρδιεςς με καποιον ενιλικα...οπως το ιδιο θα γινει και στον κηπο....ενοειτε το μωρο μεσα το μεσημερι ....πιο πολυ θελουμε και εγω και η οικογενια μ να ηρεμησουμε ...δν θελουμε πολυκοσμια ισα ισα να κανουμε κανενα μπανακι..και ειδικα τ μικρα ...αλλα και εμεις να ξεφυγουμε ...θελω να πω ..δν θελουμε να πηγενουμε ολη μερα καξ καθεμερα σε καφετεριες μπιτσ μπαρ σε εστιατοριο....οκ δν λεω θα παμε και καμια βολτα στο κεντρο αλλα μεχρι εκει..και αυτο αργα το απογευμα μην πω βραδακι.....απλα τωρα εχω κλιστι στο σπιτι...και θελω να αλλαξω πολυ παραστασις ....αλλα εχω βοηθεια μενει μαζι μ η αδερφη μ..που δν εχει ουτε παιδια ουτρ καμια αλλη υποχρεωση ...μετα οχι που ερχετε λιγο η μανα μ.οχι και λιγο η αλλη η αδερφη ..οποτε εχω βοηθεια στο σπιτι ..και ετσι ασχολουμε με το αλλο το παιδι...καπος ετσι θα ειναι και εκει που θα παμε....

πρίν από 1 λεπτό , ninika84 είπε:

Δεν είναι λίγο επίφοβο με τόσο μικρό μωρό ανάμεσα σε πιο μεγάλα παιδιά;Εμβόλια δεν έχετε κάνει ακομα!Αν κολλήσει έστω μια μικρή ιωσουλα η κρυώσει τι θα κάνεις!

Για αυτο το θεμα ...θα μηλησω με την παιδιατρο....ετσι και αλλιως εκτος απο τον γιο μ...αναγκαστικα ..εε δν αφηνω κανενα αλλο παιδακι να ερχετε σε επαφη...

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μου ακούγεται σαν μια τεράστια ταλαιπωρία και για εσένα και για το μωρό, και μάλλον και μία τεράστια γκρίνια από το γιο σου που δε θα μπορείς να τον ακολουθήσεις σε τίποτα από όσα θέλει να κάνει. Είναι και οι ξαδερφούλες του πολύ μεγάλες για να παίζει μαζί τους.

Και ομως παιζουν και παρα παιζουν ....εχουν τρελη αδυναμια στον γιο μ και αυτος σε αυτες ....

Link to comment
Share on other sites

οκ,λαθος καταλαβα

σιγουρα εφοσον θα υπαρχουν κ αλλοι ενηλικες θα ειναι μια βοηθεια για σενα.κ καταλαβαινω οτι θες κ εσυ να αλλαξεις παραστασεις

λογικο να μιλησεις κ με παιδιατρο για τοσο μωρο

εγω προσωπικα τοσο νωρις ηθελα να νιωθω ανετα στο σπιτι,κ δ ηθελα κ τοσο πολυ κοσμο ολη μερα στα ποδια μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

Ηθελα νω μαζι μ θα ειναι η2 αδερφες μ 3ανιψια που απο τα δυο ειναι της μιας της αδερφης μ για καποιες μερες θα περασει και η μαμα μ...το σπιτι θα ειναι διπλα στην θαλασσα γτ που να πηγενουμε περαθωδε με τοσα παιδια...εγω δν θα ειμαι συνεχεια θαλασσα...αλλα για αυτο θα ενοικιασω διπλα στην θαλασσα ετσι ωστε να αλλαζω βαρδιεςς με καποιον ενιλικα...οπως το ιδιο θα γινει και στον κηπο....ενοειτε το μωρο μεσα το μεσημερι ....πιο πολυ θελουμε και εγω και η οικογενια μ να ηρεμησουμε ...δν θελουμε πολυκοσμια ισα ισα να κανουμε κανενα μπανακι..και ειδικα τ μικρα ...αλλα και εμεις να ξεφυγουμε ...θελω να πω ..δν θελουμε να πηγενουμε ολη μερα καξ καθεμερα σε καφετεριες μπιτσ μπαρ σε εστιατοριο....οκ δν λεω θα παμε και καμια βολτα στο κεντρο αλλα μεχρι εκει..και αυτο αργα το απογευμα μην πω βραδακι.....απλα τωρα εχω κλιστι στο σπιτι...και θελω να αλλαξω πολυ παραστασις ....αλλα εχω βοηθεια μενει μαζι μ η αδερφη μ..που δν εχει ουτε παιδια ουτρ καμια αλλη υποχρεωση ...μετα οχι που ερχετε λιγο η μανα μ.οχι και λιγο η αλλη η αδερφη ..οποτε εχω βοηθεια στο σπιτι ..και ετσι ασχολουμε με το αλλο το παιδι...καπος ετσι θα ειναι και εκει που θα παμε....

Για αυτο το θεμα ...θα μηλησω με την παιδιατρο....ετσι και αλλιως εκτος απο τον γιο μ...αναγκαστικα ..εε δν αφηνω κανενα αλλο παιδακι να ερχετε σε επαφη...

Και ομως παιζουν και παρα παιζουν ....εχουν τρελη αδυναμια στον γιο μ και αυτος σε αυτες ....

 

Αν υπάρχει βοήθεια και πρόκειται να είναι μαζί σου ενήλικες που μπορούν να κρατήσουν το μωρό για λίγη ώρα, τότε τα πράγματα είναι σίγουρα διαφορετικά. Οπως το παρουσίασες στο πρώτο ποστ, έδωσες πιο πολύ την εντύπωση ότι εσύ θα είσαι κυρίως μέσα και ότι απλά ελπιζεις να περάσει καλά το μεγαλύτερο παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

Ηθελα νω μαζι μ θα ειναι η2 αδερφες μ 3ανιψια που απο τα δυο ειναι της μιας της αδερφης μ για καποιες μερες θα περασει και η μαμα μ...το σπιτι θα ειναι διπλα στην θαλασσα γτ που να πηγενουμε περαθωδε με τοσα παιδια...εγω δν θα ειμαι συνεχεια θαλασσα...αλλα για αυτο θα ενοικιασω διπλα στην θαλασσα ετσι ωστε να αλλαζω βαρδιεςς με καποιον ενιλικα...οπως το ιδιο θα γινει και στον κηπο....ενοειτε το μωρο μεσα το μεσημερι ....πιο πολυ θελουμε και εγω και η οικογενια μ να ηρεμησουμε ...δν θελουμε πολυκοσμια ισα ισα να κανουμε κανενα μπανακι..και ειδικα τ μικρα ...αλλα και εμεις να ξεφυγουμε ...θελω να πω ..δν θελουμε να πηγενουμε ολη μερα καξ καθεμερα σε καφετεριες μπιτσ μπαρ σε εστιατοριο....οκ δν λεω θα παμε και καμια βολτα στο κεντρο αλλα μεχρι εκει..και αυτο αργα το απογευμα μην πω βραδακι.....απλα τωρα εχω κλιστι στο σπιτι...και θελω να αλλαξω πολυ παραστασις ....αλλα εχω βοηθεια μενει μαζι μ η αδερφη μ..που δν εχει ουτε παιδια ουτρ καμια αλλη υποχρεωση ...μετα οχι που ερχετε λιγο η μανα μ.οχι και λιγο η αλλη η αδερφη ..οποτε εχω βοηθεια στο σπιτι ..και ετσι ασχολουμε με το αλλο το παιδι...καπος ετσι θα ειναι και εκει που θα παμε....

Για αυτο το θεμα ...θα μηλησω με την παιδιατρο....ετσι και αλλιως εκτος απο τον γιο μ...αναγκαστικα ..εε δν αφηνω κανενα αλλο παιδακι να ερχετε σε επαφη...

Και ομως παιζουν και παρα παιζουν ....εχουν τρελη αδυναμια στον γιο μ και αυτος σε αυτες ....

Νομίζω θετικό θα είναι για όλους, ετσί όπως το περιγράφεις θα είναι αρκετά άνετα για μετακινήσεις και ιδανικά για χαλάρωση. (όσο χαλαρή μπορείς να είσαι με ένα νεογέννητο χαχα). Αυτό που εννοώ είναι ότι ούτως ή άλλως ακόμη και μέσα στο σπίτι, ο συνδυασμός 2χρονου με νεογέννητο είναι δύσκολος και απαιτητικός. Επομένως, γιατί να μην ξεφυγετε για λίγες ημέρες;

Όσο για την επαφή με τα παιδιά ρώτα και τον παιδίατρο, το καλό είναι ότι θα είστε σε ανοιχτούς χώρους κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , vicky86 είπε:

οκ,λαθος καταλαβα

σιγουρα εφοσον θα υπαρχουν κ αλλοι ενηλικες θα ειναι μια βοηθεια για σενα.κ καταλαβαινω οτι θες κ εσυ να αλλαξεις παραστασεις

λογικο να μιλησεις κ με παιδιατρο για τοσο μωρο

εγω προσωπικα τοσο νωρις ηθελα να νιωθω ανετα στο σπιτι,κ δ ηθελα κ τοσο πολυ κοσμο ολη μερα στα ποδια μου

Οκ ουτε εγω θελω ...αλλα τι να κανουμε και ο μικρος θελει τα μπανακια τ ...και εμεις ...

πρίν από 14 λεπτά , anath είπε:

Νομίζω θετικό θα είναι για όλους, ετσί όπως το περιγράφεις θα είναι αρκετά άνετα για μετακινήσεις και ιδανικά για χαλάρωση. (όσο χαλαρή μπορείς να είσαι με ένα νεογέννητο χαχα). Αυτό που εννοώ είναι ότι ούτως ή άλλως ακόμη και μέσα στο σπίτι, ο συνδυασμός 2χρονου με νεογέννητο είναι δύσκολος και απαιτητικός. Επομένως, γιατί να μην ξεφυγετε για λίγες ημέρες;

Όσο για την επαφή με τα παιδιά ρώτα και τον παιδίατρο, το καλό είναι ότι θα είστε σε ανοιχτούς χώρους κυρίως.

Ειναι και τι μωρο ειναι .δλδ φρονιμο ..κοιματε δν κοιματε....γκρινιαρικο...το δικο μ.προς το παρον σχετικα ειναι ησυχο..κοιματε ...και δν γκρινιαζι...δλδ βολικο μωρο...και ενοειτε σε ανοιχτους χωρους ...με τοσα παιδια και ειδικα το μωρο μεσα στην πολυκοσμια ...ασε που αυτος ηταν και ο στοχος μ..η ησυχια η απλα ..με την θαλασσα.διπλα και ενα πολυ μεγαλο κηπο ...θα ηθελα πολυ αυτην την ηρεμια ...και να βλεπω τα παιδια να παιζουν ανεμελα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα διακοπών με μωρο. Φέτος το καλοκαιρι ο μικρός μου ειναι 18 μηνών κι έχω κανει κρατήσει για σχεδόν μια βδομάδα προς τέλος Αυγούστου σε μερος 4 ωρες απο Αθήνα, διπλα στη θαλασσα. Παράλληλα, έχουμε το πατρικό μου που βρίσκεται περίπου στο 2 ωρο απο Αθήνα, που γενικα λογω διαφόρων καταστάσεων που έχουν δημιουργηθεί στο παρελθόν δεν πολύ θέλω να πηγαίνω, αλλα και λογω 'βαρεμαρας' πλεον (δεν μένει μόνιμα κανείς αλλα το χρησιμοποιούν κι αλλοι συγγενείς). Ο άντρας μου επιμένει οτι στην ηλικια που είναι ο μικρός θα ειναι ταλαιπωρία το ξενοδοχειο γιατι το παιδι θα πρέπει να εχει το φαγητό του, το μπανιο του κλπ να προσέχουμε μην κανει καμια ζημια θέματα ασφάλειας κλπκλπ κ προτιμά να πάμε στο πατρικό μου. Θεωρεί οτι αναλογικά με τα χρήματα που θα δώσουμε στο ξενοδοχείο θα το απολαύσουμε λιγο κ δε θα δουμε πολλα πραγματα στην ηλικία που ειναι το παιδι γιατι θα μας απορροφα ολη την ενέργεια ενω στο εξοχικό θα έχουμε τις ευκολίες μας πχ πλυντήριο κανονική κουζινα κλπ. Δεν μπορώ να πω πως εχει κι τελειως αδικο αλλα εγω θα ηθελα να πάω να δω ενα νεο μερος, κι οπως ειπα πρίν στο εξοχικό το κυριο θέμα μου ειναι οτι λόγω συγγενών εχουν δημιουργηθεί πολλες παρεξηγήσεις κατα καιρούς... Εσεις τι γνώμη έχετε? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα διακοπών με μωρο. Φέτος το καλοκαιρι ο μικρός μου ειναι 18 μηνών κι έχω κανει κρατήσει για σχεδόν μια βδομάδα προς τέλος Αυγούστου σε μερος 4 ωρες απο Αθήνα, διπλα στη θαλασσα. Παράλληλα, έχουμε το πατρικό μου που βρίσκεται περίπου στο 2 ωρο απο Αθήνα, που γενικα λογω διαφόρων καταστάσεων που έχουν δημιουργηθεί στο παρελθόν δεν πολύ θέλω να πηγαίνω, αλλα και λογω 'βαρεμαρας' πλεον (δεν μένει μόνιμα κανείς αλλα το χρησιμοποιούν κι αλλοι συγγενείς). Ο άντρας μου επιμένει οτι στην ηλικια που είναι ο μικρός θα ειναι ταλαιπωρία το ξενοδοχειο γιατι το παιδι θα πρέπει να εχει το φαγητό του, το μπανιο του κλπ να προσέχουμε μην κανει καμια ζημια θέματα ασφάλειας κλπκλπ κ προτιμά να πάμε στο πατρικό μου. Θεωρεί οτι αναλογικά με τα χρήματα που θα δώσουμε στο ξενοδοχείο θα το απολαύσουμε λιγο κ δε θα δουμε πολλα πραγματα στην ηλικία που ειναι το παιδι γιατι θα μας απορροφα ολη την ενέργεια ενω στο εξοχικό θα έχουμε τις ευκολίες μας πχ πλυντήριο κανονική κουζινα κλπ. Δεν μπορώ να πω πως εχει κι τελειως αδικο αλλα εγω θα ηθελα να πάω να δω ενα νεο μερος, κι οπως ειπα πρίν στο εξοχικό το κυριο θέμα μου ειναι οτι λόγω συγγενών εχουν δημιουργηθεί πολλες παρεξηγήσεις κατα καιρούς... Εσεις τι γνώμη έχετε? 

Προσωπικα, προτιμω να ειμαι με την αγαπημενη μου οικογενεια κι ας "ζοριστω" με τις δυσκολιες που εχει ενα μικρο παιδι, παρα να παω σε συγγενεις που δεν γουσταρω και σε περιβαλλον που δημιουργουνται παρεξηγησεις.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα διακοπών με μωρο. Φέτος το καλοκαιρι ο μικρός μου ειναι 18 μηνών κι έχω κανει κρατήσει για σχεδόν μια βδομάδα προς τέλος Αυγούστου σε μερος 4 ωρες απο Αθήνα, διπλα στη θαλασσα. Παράλληλα, έχουμε το πατρικό μου που βρίσκεται περίπου στο 2 ωρο απο Αθήνα, που γενικα λογω διαφόρων καταστάσεων που έχουν δημιουργηθεί στο παρελθόν δεν πολύ θέλω να πηγαίνω, αλλα και λογω 'βαρεμαρας' πλεον (δεν μένει μόνιμα κανείς αλλα το χρησιμοποιούν κι αλλοι συγγενείς). Ο άντρας μου επιμένει οτι στην ηλικια που είναι ο μικρός θα ειναι ταλαιπωρία το ξενοδοχειο γιατι το παιδι θα πρέπει να εχει το φαγητό του, το μπανιο του κλπ να προσέχουμε μην κανει καμια ζημια θέματα ασφάλειας κλπκλπ κ προτιμά να πάμε στο πατρικό μου. Θεωρεί οτι αναλογικά με τα χρήματα που θα δώσουμε στο ξενοδοχείο θα το απολαύσουμε λιγο κ δε θα δουμε πολλα πραγματα στην ηλικία που ειναι το παιδι γιατι θα μας απορροφα ολη την ενέργεια ενω στο εξοχικό θα έχουμε τις ευκολίες μας πχ πλυντήριο κανονική κουζινα κλπ. Δεν μπορώ να πω πως εχει κι τελειως αδικο αλλα εγω θα ηθελα να πάω να δω ενα νεο μερος, κι οπως ειπα πρίν στο εξοχικό το κυριο θέμα μου ειναι οτι λόγω συγγενών εχουν δημιουργηθεί πολλες παρεξηγήσεις κατα καιρούς... Εσεις τι γνώμη έχετε? 

Εμεις να σου πω την αλήθεια ψάχνουμε συνέχεια αφορμή να πάμε εκδρομες, την κόρη την έχουμε πάρει σε καράβια, αυτοκίνητα, αεροπλάνα, ενοικιαζόμενα, ξενοδοχεια, σπίτια φίλων, πατρικά, μέχρι κ σε σκηνή, οπότε δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη του συζύγου σου! Ειδικά το ότι δε θα το απολαύσετε δεν το καταλαβαίνω. Θα τρώτε το πρωινό σας, θα πάτε θάλασσα, το μεσημέρι φαντάζομαι θα γυρίζετε για ύπνο, το απόγευμα βόλτες, τι διαφορετικο θα κάνατε χωρίς το παιδί;; Δηλαδή στο εξοχικό δεν έχει πρίζες ή δεν μπορεί να κάνει ζημιές το παιδί; 

Ο μικρός δεν τρώει κανονικό φαγητό; Το ότι θα έχετε πλυντήριο στο εξοχικό δε, είναι στα συν;;:P Πήγαινε διακοπές κοπέλα μου κ απόλαυσε το κ άσε τα εξοχικά για όταν θα γεράσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...