Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπες με μωρο


pattito

Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αν και είναι λίγο νωρίς ακόμα θα ήθελα τις απόψεις σας για ένα θέμα που με απασχολεί. 

 

Πόσο επηρεάζουν οι διακοπες τα μωρά? Έχετε εμπειρίες από παιδιά που προσαρμόστηκαν στην αλλαγή περιβάλλοντος ή δυσκολευτηκαν? Και όταν επιστρέψατε πως συμπεριφέρθηκαν τα μωρα σας? 

 

Εμεις θα περασουμε το καλοκαίρι στο εξοχικό κ εκεί δεν έχω κούνια. Αναγκαστικα σκέφτομαι την συγκοιμιση. Πιστεύω πως έτσι δεν θα έχει κανένα θέμα ο μικρός αλλά φοβάμαι πως όταν γυρίσουμε δεν θα κοιμάται μόνος. Σας έτυχε κάτι αντίστοιχο?

 

Ακόμα τι θεωρείτε χρήσιμο ή απαραίτητο στις διακοπες με μωρακι?   

Εμένα γενικά η δικιά μου προσαρμόζεται εύκολα αλλά αν πάτε για καιρό καλύτερα θα ήταν να πάρετε πάρκο μαζί σας για να μην συνηθίσει στο κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμείς από πολύ μωράκι, 4 μηνών, πήγαμε διακοπές και μάλιστα για 2 μήνες αφού είχα ακόμα άδεια και σε πολλά μέρη. Όμως στις πρώτες αυτές διακοπές πήγαμε σε εξοχικά γονιών και φίλων οπότε ήταν σχετικά άνετα και είχαμε και κάποια βοήθεια.

Τον επόμενο χρόνο που χρόνισε πήγαμε και σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο και περάσαμε τέλεια!

Μόνο το καλοκαίρι που πέρασε, που ήταν 3+, δυσκολευτήκαμε στο ενοικιαζόμενο γιατί είχε θεριέψει πολύ και δεν στεκόταν πουθενά. Μετά όμως πήγαμε κάμπινγκ και ήταν όλη μέρα έξω και το ευχαριστηθήκαμε όλοι πολύ!

 

Πάντα στις διακοπές κοιμάται μαζί μας και ποτέ δεν είχαμε θέμα μετά. Μια φορά μόνο κουβάλησα το παρκοκρέβατο αλλά μου έφυγε η μέση με το σκύψε – βγάλε, σκύψε – βάλε και δεν το ξαναπήρα.  Γενικά επίσης η προσαρμογή ήταν πανεύκολη και παντού πέρασε πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Με κριτήριο την πρόσφατη εμπειρία μας από το Πάσχα που πήγαμε 4 μέρες διακοπές και η μικρή είναι 8 μηνών, θα πω ότι δεν υπήρχε κανένα θέμα προσαρμογής όλα πήγαν υπέροχα και η μικρή το ευχαριστιόταν!!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αν και είναι λίγο νωρίς ακόμα θα ήθελα τις απόψεις σας για ένα θέμα που με απασχολεί. 

 

Πόσο επηρεάζουν οι διακοπες τα μωρά? Έχετε εμπειρίες από παιδιά που προσαρμόστηκαν στην αλλαγή περιβάλλοντος ή δυσκολευτηκαν? Και όταν επιστρέψατε πως συμπεριφέρθηκαν τα μωρα σας? 

 

Εμεις θα περασουμε το καλοκαίρι στο εξοχικό κ εκεί δεν έχω κούνια. Αναγκαστικα σκέφτομαι την συγκοιμιση. Πιστεύω πως έτσι δεν θα έχει κανένα θέμα ο μικρός αλλά φοβάμαι πως όταν γυρίσουμε δεν θα κοιμάται μόνος. Σας έτυχε κάτι αντίστοιχο?

 

Ακόμα τι θεωρείτε χρήσιμο ή απαραίτητο στις διακοπες με μωρακι?   

Ετσι κι αλλιως κοιμόμασταν μαζί, οπότε σε αυτό το θέμα δεν έκανε καμία διαφορά. Επίσης σαν γονείς δεν ασχοληθήκαμε ποτέ με το να μπουν τα μωρά σε πρόγραμμα, οπότε ούτε εκεί επηρεάστηκε κάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το παρκοκρεβατο δεν μου φαίνεται βολικό. Δεν μπορώ  να σκυβω τόσο χαμηλά με 12 κιλά βαρος. Ή μέση μου δεν αντέχει.

 

Άραγε τα κάγκελα είναι μία λύση? Σε καναπέ μπαίνουν?

 

Ευχαριστώ κ για τα πράγματα που αναφέρθηκαν. Σίγουρα εκτός απ τα αναλωσιμα θα πάρω μαζί και καρότσι, την μπανιεριτσα του, φωτακι κ ενδοεπικοινωνια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το παρκοκρεβατο δεν μου φαίνεται βολικό. Δεν μπορώ  να σκυβω τόσο χαμηλά με 12 κιλά βαρος. Ή μέση μου δεν αντέχει.

 

Άραγε τα κάγκελα είναι μία λύση? Σε καναπέ μπαίνουν?

 

Ευχαριστώ κ για τα πράγματα που αναφέρθηκαν. Σίγουρα εκτός απ τα αναλωσιμα θα πάρω μαζί και καρότσι, την μπανιεριτσα του, φωτακι κ ενδοεπικοινωνια. 

Θα μπορουσες να παρεις το στρωμα της κουνιας του μαζι και να τον βαζεις στρωματσαδα στο δωματιο σας, με καποια μαξιλαρια τριγυρω να μην ξυπνησει αν γλιστρησει απο το στρωμα.

Παντως, επειδη αναφερθηκε οτι θα συνηθισει να κοιμαστε μαζι, δεν ειναι απολυτο, ειδικα οταν μιλαμε για λιγες μερες. Προσωπικα, ανα διαστηματα τον παιρνω στο κρεβατι αν ειναι ανησυχος (δοντια ή μπουκωμα) συνηθως για 2-3 μερες αλλα δεν κανει καποια διαφορα, μια χαρα κοιμαται μετα στο δικο του. Αλλα αν δεν θες να το διακινδυνευσεις καν μπορεις αντι για παρκο να του κανεις στρωματσαδα. Τα καγκελα δεν νομιζω οτι μπαινουν σε καναπε.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Θα μπορουσες να παρεις το στρωμα της κουνιας του μαζι και να τον βαζεις στρωματσαδα στο δωματιο σας, με καποια μαξιλαρια τριγυρω να μην ξυπνησει αν γλιστρησει απο το στρωμα.

Παντως, επειδη αναφερθηκε οτι θα συνηθισει να κοιμαστε μαζι, δεν ειναι απολυτο, ειδικα οταν μιλαμε για λιγες μερες. Προσωπικα, ανα διαστηματα τον παιρνω στο κρεβατι αν ειναι ανησυχος (δοντια ή μπουκωμα) συνηθως για 2-3 μερες αλλα δεν κανει καποια διαφορα, μια χαρα κοιμαται μετα στο δικο του. Αλλα αν δεν θες να το διακινδυνευσεις καν μπορεις αντι για παρκο να του κανεις στρωματσαδα. Τα καγκελα δεν νομιζω οτι μπαινουν σε καναπε.

Καλή ιδέα το στρώμα! Δεν το σκέφτηκα καν! 

  

  Έχει τύχει κ εγώ να κοιμηθώ μαζί του κ επέστρεψε στην κούνια χωρίς θέμα. Έχω ενδοιασμούς γιατί εκτός του οτι δεν με βολευει ή συγκοιμιση, λέμε να κατσουμε φέτος παραπάνω από λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

εμάς πάλι είχε μάθει μόνος του και λίγες ημέρες -που κοιμήθηκε με τη γιαγιά του - ήταν αρκετές για να ξεμάθει και να θέλει να τον ακουμπάει κάποιος  όλο το βράδυ.

Είναι στο παιδί.  

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Dust pink είπε:

Στο παρκοκρεβατο αν αφήνεις ανοιχτο το φερμουάρ για να μπαινοβγαίνει δεν βολεύει? Νομίζω είναι πάνω από 12 μηνών το παιδάκι σου, αν θυμάμαι καλά!

Αρχικα δεν έχω παρκοκρεβατο. Ναι είναι 15.5.  Εννοώ πώς δεν με βολευει να τον βάζω-βγαζω την νύχτα, που ξυπνά πάνω από πέντε έξι φορές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πρώτες μας διακοπές με το μωρό μας ήταν υπέροχες! Βέβαια δεν τις λες και διακοπές :mrgreen: δεν ξεκουραστήκαμε και τόσο, αλλά χορταστήκαμε και το απολαύσαμε!

Κόντευε 12 μηνών και ξυπνούσε πολύ συχνά τότε, 5-6 φορές σίγουρα και στις διακοπές νομίζω εντάθηκε και λιγάκι με την γενική αλλαγή του προγράμματος. Εμείς κάνουμε συγκοίμηση έτσι κι αλλιώς οπότε δεν μας απασχόλησε για το που θα κοιμάται. Είχαμε πάρει το πάρκο μαζί μπας και κοιμηθεί καμιά μέρα εκεί αλλά μπαααα, τσάμπα το κουβαλήσαμε. Μια λύση είναι να νοικιάσετε δωμάτιο με έξτρα κρεβάτι που να ακουμπάει στον τοίχο οπότε και να βάλετε το κάγκελο ασφαλείας, βέβαια δεν θα σας συμφέρει οικονομικά. Είναι πολύ πιθανό αν κοιμηθείτε όλοι μαζί να θέλει και στο γυρισμό σας να κοιμάται έτσι (και λογικό το βρίσκω :)) αλλά είναι και πολύ πιθανό να προσαρμοστεί και πάλι στις παλιές σας συνήθειες. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αρχικα δεν έχω παρκοκρεβατο. Ναι είναι 15.5.  Εννοώ πώς δεν με βολευει να τον βάζω-βγαζω την νύχτα, που ξυπνά πάνω από πέντε έξι φορές!

Α, οκ νόμιζα ότι  κοιμάται σερί!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Μια λύση είναι να νοικιάσετε δωμάτιο με έξτρα κρεβάτι που να ακουμπάει στον τοίχο οπότε και να βάλετε το κάγκελο ασφαλείας, βέβαια δεν θα σας συμφέρει

Θα πάνε στο εξοχικό τους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Lenia16 είπε:

Θα πάνε στο εξοχικό τους.

Νταααξ μωρέ, μια λεπτομέρεια κι εσύ!! :mrgreen:

 

Οπότε δεν υπάρχει κάποιο μονό κρεβατάκι? Σε καναπέ δεν ξέρω αν μπαίνει πλαϊνό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εσένα κοιμάται ε? Εμείς απεχουμε πολύ από υπνο σερί! Μην τα συζητάς, πονεμένη ιστορία...

Kαι πώς το παλεύετε με τόσα ξυπνήματα, χωρίς συγκοίμηση;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εσένα κοιμάται ε? Εμείς απεχουμε πολύ από υπνο σερί! Μην τα συζητάς, πονεμένη ιστορία...

Ήμουν από τις τυχερές κοιμάται σερί από πολύ μωρό, οπότε δεν είχα κατά νου το ενδεχόμενο του ξυπνήματος!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Kαι πώς το παλεύετε με τόσα ξυπνήματα, χωρίς συγκοίμηση;;;;

Ή συγκοίμηση δεν με βολεψε ποτέ, μένω όλη νύχτα σε μία μεριά, δεν κουνιεμαι για να μην πέσω πάνω στο μωρό και πιανομαι. Αντίθετα ο μικρός απλώνεται σε όλο το κρεβατι αφήνοντας σε μας τις γωνιές!

  Για τα μεταμεσονύκτια ξυπνήματα σηκώνομαι, τον παίρνω στο κρεβάτι, θηλάζει ξαπλωμενος και μετά πάλι στην κούνια του.

    

   

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Πόσο εύκολο είναι να πας διακοπές με ένα μωρό;;;

Σήμερα συζητήσαμε με τον σύντροφό μου το θέμα διακοπές. Για θάλασσα μιλάμε. Θέλουμε να πάμε. Το μωρό την περίοδο που σκεφτόμαστε θα είναι 18 μηνών.

Από την μια θέλω κ από την άλλη σκέφτομαι κάποια πράγματα που το δυσκολεύουν το θέμα. Είναι καταρχήν μικρός οπότε ξεχνάω ξενοδοχείο, θέλω δική μου κουζίνα για να μαγειρεύω κ βέβαια θέλω κ μουλτι έχουμε ξεκινήσει κ τρώμε χωρίς να τα αλέθουμε αλλά όχι κ όλα τα φαγητά, σε κάποια δυσκολεύεται. Να ζεστάνουμε γάλα... Αλλά κυρίως

είναι ρε παιδιά ζωηρό παιδί. Πώς θα τα βγάλω πέρα σε ένα ξένο σπίτι(ενοικιαζόμενα δωμάτια σκέφτομαι) με ένα παιδί που τρέχει κ σκαλίζει τα πάντα;

Μιλάμε για 3 βράδια. 

Πόσο εύκολο είναι να πάμε;;; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , λιλουμ είπε:

Πόσο εύκολο είναι να πας διακοπές με ένα μωρό;;;

Σήμερα συζητήσαμε με τον σύντροφό μου το θέμα διακοπές. Για θάλασσα μιλάμε. Θέλουμε να πάμε. Το μωρό την περίοδο που σκεφτόμαστε θα είναι 18 μηνών.

Από την μια θέλω κ από την άλλη σκέφτομαι κάποια πράγματα που το δυσκολεύουν το θέμα. Είναι καταρχήν μικρός οπότε ξεχνάω ξενοδοχείο, θέλω δική μου κουζίνα για να μαγειρεύω κ βέβαια θέλω κ μουλτι έχουμε ξεκινήσει κ τρώμε χωρίς να τα αλέθουμε αλλά όχι κ όλα τα φαγητά, σε κάποια δυσκολεύεται. Να ζεστάνουμε γάλα... Αλλά κυρίως

είναι ρε παιδιά ζωηρό παιδί. Πώς θα τα βγάλω πέρα σε ένα ξένο σπίτι(ενοικιαζόμενα δωμάτια σκέφτομαι) με ένα παιδί που τρέχει κ σκαλίζει τα πάντα;

Μιλάμε για 3 βράδια. 

Πόσο εύκολο είναι να πάμε;;; 

 

 

Θα κλείσετε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια που έχουν κουζίνα κ παρέχουν σκεύη κ συσκευές. Θα ψωνίσετε ότι χρειάζεστε κ θα τα ετοιμάζετε όπως κ στο σπίτι σας. Προφανώς θα κάνεις εκπτώσεις στις απαιτήσεις σου πχ για τήρηση αυστηρού προγράμματος σε φαγητό κ ύπνο. Σε όλες τις ταβέρνες μπορείς να βρεις πρίζα για το μουλτι, δεν έχουν κανένα πρβλ. Επίσης υπάρχουν κ θερμός για φαγητό. 

Όλα τα μικρά είναι ζωηρά σε αυτή τη φαση με την έννοια ότι ανακαλύπτουν τον κόσμο. Θέλει υπομονή. Μπορεί να κουραστείς σωματικά αλλά θα ξεσκασεις ψυχολογικά από το να έμενες σπίτι σου. Δεν ξέρω, εγώ έτσι το βλεπω. Εμας είναι 18 μηνών κ έχουμε πάει μέχρι τώρα από 5 ή 6 φορές στους γονείς που μένουν μακριά (αμάξι κ αεροπλάνο/καράβι αντίστοιχα) και άλλες 3 σε ενοικιαζομενα κ περάσαμε ωραιοτατα. Η δικιά μου δεν κοιμάται κιόλας φαντάσου! Την τελευταία δε φορά ο σύζυγος είχε τη φαεινη ιδέα να κλείσει δίπατο δωμάτιο με το κρεβάτι σε όροφο. Κάναμε μια μίνι μετακόμιση στα έπιπλα για να κοιμάται στο διπλό μέχρι να ανέβουμε κ εμεις κ κλείναμε τη σκάλα με το παρκοκρεβατο. Μεγάλη επιτυχία! 

Άποψη μου, το παιδί δεν πρέπει να περιορίζει το πρόγραμμα της οικογένειας, απλά αναπροσαρμοζεται. Σίγουρα είναι μια ταλαιπωρία παραπάνω αλλα δε γίνεται να σταματήσεις να ζεις.

Όρεξη να υπάρχει κ θα περάσετε σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , λιλουμ είπε:

Πόσο εύκολο είναι να πας διακοπές με ένα μωρό;;;

Σήμερα συζητήσαμε με τον σύντροφό μου το θέμα διακοπές. Για θάλασσα μιλάμε. Θέλουμε να πάμε. Το μωρό την περίοδο που σκεφτόμαστε θα είναι 18 μηνών.

Από την μια θέλω κ από την άλλη σκέφτομαι κάποια πράγματα που το δυσκολεύουν το θέμα. Είναι καταρχήν μικρός οπότε ξεχνάω ξενοδοχείο, θέλω δική μου κουζίνα για να μαγειρεύω κ βέβαια θέλω κ μουλτι έχουμε ξεκινήσει κ τρώμε χωρίς να τα αλέθουμε αλλά όχι κ όλα τα φαγητά, σε κάποια δυσκολεύεται. Να ζεστάνουμε γάλα... Αλλά κυρίως

είναι ρε παιδιά ζωηρό παιδί. Πώς θα τα βγάλω πέρα σε ένα ξένο σπίτι(ενοικιαζόμενα δωμάτια σκέφτομαι) με ένα παιδί που τρέχει κ σκαλίζει τα πάντα;

Μιλάμε για 3 βράδια. 

Πόσο εύκολο είναι να πάμε;;; 

 

 

πανευκολο ειναι να πατε πλεον το μωρακι ειναι αρκετα μεγαλο εννοειτε οτι μπορεις να πας οπουδηποτε με το μωρο πανευκολα εδω μεχρι κ καμπινγκ πας ευκολα. 

καταρχας μην ανχωνεσε απο πριν για το μωρο. μεσα στο δωματιο δεν θα καθοσαστε πολλες ωρες το μικρο θα κουραζετε απο τα παιχνιδια στην θαλασσα κ τις βολτες μεσα στο σπιτι θα αρκεστει στα παιχνιδια του κ στον υπνο.

ισα ισα που εξω θα το εχεις συνεχεια με κατι απασχολημενο λιγο το μπανιο τα παιχνιδια με την αμμο οι βολτες με το καροτσι πλατειες κουνιες ολη μερα εξω στο σπιτι θα πεφτει υπνος ειμαι σιγουρη. 

οσο πιο πολυ φοβασαι κ δεν βγαινεις τοσο πιο δυστροπο κ δυσκολο θα ειναι το μωρο. οσο το παιρνεις μαζι σου τοσο πιο πολυ μπαινει στους ρυθμκυς σας. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , λιλουμ είπε:

Πόσο εύκολο είναι να πας διακοπές με ένα μωρό;;;

Σήμερα συζητήσαμε με τον σύντροφό μου το θέμα διακοπές. Για θάλασσα μιλάμε. Θέλουμε να πάμε. Το μωρό την περίοδο που σκεφτόμαστε θα είναι 18 μηνών.

Από την μια θέλω κ από την άλλη σκέφτομαι κάποια πράγματα που το δυσκολεύουν το θέμα. Είναι καταρχήν μικρός οπότε ξεχνάω ξενοδοχείο, θέλω δική μου κουζίνα για να μαγειρεύω κ βέβαια θέλω κ μουλτι έχουμε ξεκινήσει κ τρώμε χωρίς να τα αλέθουμε αλλά όχι κ όλα τα φαγητά, σε κάποια δυσκολεύεται. Να ζεστάνουμε γάλα... Αλλά κυρίως

είναι ρε παιδιά ζωηρό παιδί. Πώς θα τα βγάλω πέρα σε ένα ξένο σπίτι(ενοικιαζόμενα δωμάτια σκέφτομαι) με ένα παιδί που τρέχει κ σκαλίζει τα πάντα;

Μιλάμε για 3 βράδια. 

Πόσο εύκολο είναι να πάμε;;; 

 

 

Είναι αρκετά εύκολο και αναντικατάστατη εμπειρία για εσάς και το παιδί αν οργανωθεί σωστά η εκδρομή! Καταρχας, κοιτάς προορισμό, κάπου που να έχει κοντά πόλη και νοσοκομείο η γιατρό για παν ενδεχόμενο χτύπα ξύλο. Μετά κανονίζεις με λίστα τα απαραίτητα για το μωρό  Ενδεικτική λίστα βάση δικών μας εκδρομών

Παρκοκρεβατο (ξενοδοχεία όπως και κάποια ενοικιαζόμενα το παρέχουν)

Σεντόνι και κουβερτουλα η υπνοσακο καλοκαιρινό

Σελτεδακι(αλλαγή στο κρεβάτι)

Ρουχαλακια, φορμακια

Πάνες, κρέμες και τα συναφή για αλλαγμα...

Αφρολουτρο σαμπουάν κρέμα σωματος

Πετσέτες μπάνιου , θαλάσσης

Μπανάκι μπορείς να πάρεις φουσκωτό 

Βραστηρα

Μουλτι 

Γάλα, φρούτα, γιαούρτι (αν τρώει) ,κρέας ,λαχανικά,αγοράζεις και τα βάζεις ψυγείο

Αν το κατάλυμα διαθέτει κουζίνα πάρε ένα μικρό κατσαρολάκι μαζί για να βράζεις το φαγητό του.

Αν καταλήξετε σε ξενοδοχείο το δίνεις να σου το κάνουν, δεν αρνούνται. 

Ελαιόλαδο σε ένα μπουκαλάκι μικρό νερού

Βρεφικά σκεύη και μπιμπερο

Υγρό για τα σκεύη του και τα μπιμπερο + βούρτσα καθαρισμού (τα πλένεις στο μπάνιο με ζεστό νερό που σχεδόν αποκλείω να μην έχει)

Φάρμακα + βιβλιάριο υγείας παιδιού

Αντιλιακη κρέμα

Μαγιό ,καπελάκι ,απαραίτητα παιχνίδια θάλασσας.

Πιπίλα αν παίρνει

Κάποια αγαπημένα του παιχνιδάκια για το ταξίδι και το δωμάτιο

Σωσιβιο

Παππουτσακια

Θερμός, παγοκυστες

Μπορεί να ξέχασα και κάτι...

Βγαίνουν χονδρικά δύο βαλιτσουλες.

Οι βόλτες σε συνδιασμό με το κολύμπι στην θάλασσα και την γενικότερη χαλάρωση των διακοπών θα ηρεμήσουν και το παιδί! Άσε που θα έχεις την ευκαιρία να ζήσεις πραγματικά απολαυστικές οικογενειακές στιγμες!! Καλά να περάσετε και τολμήστε το...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...