Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προνήπιο-τι χρειάζεται να ξέρω?


Recommended Posts

Πράγματι είναι ντροπή και κατάντια... Γενικώς η παιδεία και η κοινωνική μέριμνα στην Ελλάδα είναι σε επίπεδα Ουγκάντας και χειρότερα... (πιθανόν να προσβάλλω και την Ουγκάντα...)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι εγγραφες τελειωναν την τριτη 21 ιουνιου. επειδη ομως ειχαν καποια ενημερωσ- σεμιναριο, θα ηταν κλειστα τα νηπιαγωγεια. αλλα θα άνοιγαν, σημερα, τεταρτη 22 ιουνιου για να καλύψουν τη χθεσινή τους απουσια. το ακουσα απο τα χειλη της δικης μας νηπιαγωγού!

προσωπικά μου ειπε να περάσω απο εκει την πρωτη εβδομαδα του σεπτέμβρη, να μου ει πότε θα γίενι η κλήρωση.

εχω φροντισει απο τη δευτερα 20 ιουνιου, να μαθω πόσα νηπια γράφτηκαν και πόσα προνήπια. να ξερω... εχουμε ελπίδες;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια επειδη εχω μπερδευτει με ολα οσα διαβασα παραπανω...σημερα πηγα παιδικο κ μαλλον δεν την πηραν την μικρη κ θελω να ρωτησω τελικα μπορω να κανω εγγραφη για προνησπιο σε δημοτικο σχολειο το σεπτεμβριο??

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη εχω μπερδευτει με ολα οσα διαβασα παραπανω...σημερα πηγα παιδικο κ μαλλον δεν την πηραν την μικρη κ θελω να ρωτησω τελικα μπορω να κανω εγγραφη για προνησπιο σε δημοτικο σχολειο το σεπτεμβριο??

 

Αν εννοεις αν μπορεις να κανεις αιτηση σε νηπιο για να την παρουν ως προνηπιο οχι, οι αιτησεις τελειωσαν 21-6. Μονο αν θα ηταν για να παει νηπιο θα μπορουσες να την κανεις την αιτηση οταν ανοιξουν τα σχολεια κι αυτο γιατι ειναι υποχρεωτικο να φοιτησει στο νηπιο το παιδακι.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το αν πληρώνουμε ιδιωτικούς ή όχι δεν τους νοιάζει αλλιώς αφού ξέρουν τις γεννήσεις κάθε χρόνο θα είχαν κοινωνική μέριμνα να πηγαίνουν όλα τα παιδάκια σε δημόσιους βρεφονηπιακούς σταθμούς ώστε να είναι εξασφαλισμένοι οι εργαζόμενοι γονείς αλλά και μη ότι τα παιδιά τους λαμβάνουν παιδεία σωστά από νωρίς.

Είναι τυχαίο ότι στο εξωτερικό δεν υπάρχουν ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί παρά μόνο εδώ;;;

Μπα? Δεν το ήξερα αυτό. Είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχουν έξω ιδιωτικοί παιδικοί στσθμοί?

 

Πράγματι είναι ντροπή και κατάντια... Γενικώς η παιδεία και η κοινωνική μέριμνα στην Ελλάδα είναι σε επίπεδα Ουγκάντας και χειρότερα... (πιθανόν να προσβάλλω και την Ουγκάντα...)

 

Σίγουρα την προσβάλεις αγαπητή μου.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια επειδη εχω μπερδευτει με ολα οσα διαβασα παραπανω...σημερα πηγα παιδικο κ μαλλον δεν την πηραν την μικρη κ θελω να ρωτησω τελικα μπορω να κανω εγγραφη για προνησπιο σε δημοτικο σχολειο το σεπτεμβριο??

 

Οι αιτήσεις έχουν τελειώσει αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσει 1 Σεπ που ανοίγουν. Μπορεί να υπάρχουν κενές θέσεις και να μην υπάρχει πρόβλημα εκ μέρους τους. Συνάδελφος στρατιωτικός μέχρι σήμερα δεν αντιμετώπισε τέτοιο θέμα με τα παιδιά του. Έκανε έγγραφη σε προνήπιο Σεπτέμβρη αφού μεχρι τον Αύγουστο δεν ήξερε που θα ήταν με μετάθεση (βέβαια εκεί που ήταν υπήρχαν πολλεεεεεές θέσεις).

Link to comment
Share on other sites

Οι αιτήσεις έχουν τελειώσει αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσει 1 Σεπ που ανοίγουν. Μπορεί να υπάρχουν κενές θέσεις και να μην υπάρχει πρόβλημα εκ μέρους τους. Συνάδελφος στρατιωτικός μέχρι σήμερα δεν αντιμετώπισε τέτοιο θέμα με τα παιδιά του. Έκανε έγγραφη σε προνήπιο Σεπτέμβρη αφού μεχρι τον Αύγουστο δεν ήξερε που θα ήταν με μετάθεση (βέβαια εκεί που ήταν υπήρχαν πολλεεεεεές θέσεις).

 

Αν εννοεις αν μπορεις να κανεις αιτηση σε νηπιο για να την παρουν ως προνηπιο οχι, οι αιτησεις τελειωσαν 21-6. Μονο αν θα ηταν για να παει νηπιο θα μπορουσες να την κανεις την αιτηση οταν ανοιξουν τα σχολεια κι αυτο γιατι ειναι υποχρεωτικο να φοιτησει στο νηπιο το παιδακι.

 

ευχαριστω κοριτσια θα δοκιμασω δεν εχω να χασω κατι.. δεν θελω απλα να χασει μια χρονια,,,με χιλια ζορια πηγαινε...αν χασω κ φετος του χρονου στο νηπιο τι θα φινει δεν θα θελει να πηγαινει με τιποτα:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

 

Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο τώρα να διαβάσω όλο το θέμα, θα το κάνω βέβαια κάποια στιγμή. Θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να γνωρίζω σε σχέση με το προνηπιο.

  Ο μικρός μου φέτος θα πάει κ δεν έχει εμπειρία σταθμού κ αυτο μου δημιουργεί λίγο άγχος. Εκείνον γνωστικα, ψυχοκινητικα, παιδαγωγικά τι θα τον βοηθούσε να έχει κατακτήσει? Ξέρω πως πρέπει να αυτοεξυπηρειται στην τουαλετα κ στο φαγητό, τα δουλεύουμε κι τα δύο. 

 

 

Οτιδήποτε πιστεύετε πως είναι χρήσιμο θα ήθελα να το ακούσω. Ή αλήθεια είναι πως είμαι αγχωμενη, γιατί δεν έχουμε πάει παιδικό κ είναι γεννημένος τέλη Δεκεμβρη απ τα μικρότερα παιδάκια της χρονιάς του. 

Link to comment
Share on other sites

Μ ενδιαφερει κ εμένα για την επόμενη χρονιά. Ίδια περίπτωση με @Mama_Anesti_, θα ήθελα συν τοις άλλοις να μάθω για τις ενδεχόμενες δυσκολίες που αντιμετώπισαν παιδιά που δεν είχαν πάει στον παιδικό σταθμό και βρέθηκαν ξαφνικά στο προνήπιο και μάλιστα όντας και από τα πιο μικρά της τάξης. Πχ αν βοήθησε το να έχουν τα παιδιά άλλες δραστηριότητες με παιδάκια και κάποιους υποτυπώδεις κανόνες (πχ μουσικοκινητική ή κάποιο άθλημα).

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως καλό θα είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να ξεκινήσουν κάποια δραστηριότητα έως τον Σεπτέμβριο έτσι ώστε να μάθουν να συνυπάρχουν  με άλλα παιδιά και δουν πως μπορούν να ενταχθούν σε μία ομάδα. Από ότι γνωρίζω έτσι και αλλιώς η προσαρμογή γίνεται σταδιακά καθώς είναι πολλά εκείνα τα παιδιά που δεν έχουν εμπειρία από παιδικό. Σε εκπαιδευτικό επίπεδο φαντάζομαι δεν χρειάζεται να επέμβει κάποιος καθώς όλα αυτά που χρειάζεται θα τα μάθουν στο σχολείο, οι νηπιαγωγοί έχουν συγκεκριμένο σύστημα πάνω στο οποίο εργάζονται. Και εγώ τα βασικά που γνωρίζω είναι να αυτοεξυπηρετείται το παιδί, δηλαδή να ντύνεται , να πηγαίνει στην τουαλέτα και να τρώει μόνο του . Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό , αν υπάρχει κάποια νηπιαγωγός εδώ ας προσθέσει όλα όσα χρειάζεται να γνωρίζουν οι μητέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Φαντάζομαι πως καλό θα είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να ξεκινήσουν κάποια δραστηριότητα έως τον Σεπτέμβριο έτσι ώστε να μάθουν να συνυπάρχουν  με άλλα παιδιά και δουν πως μπορούν να ενταχθούν σε μία ομάδα. Από ότι γνωρίζω έτσι και αλλιώς η προσαρμογή γίνεται σταδιακά καθώς είναι πολλά εκείνα τα παιδιά που δεν έχουν εμπειρία από παιδικό. Σε εκπαιδευτικό επίπεδο φαντάζομαι δεν χρειάζεται να επέμβει κάποιος καθώς όλα αυτά που χρειάζεται θα τα μάθουν στο σχολείο, οι νηπιαγωγοί έχουν συγκεκριμένο σύστημα πάνω στο οποίο εργάζονται. Και εγώ τα βασικά που γνωρίζω είναι να αυτοεξυπηρετείται το παιδί, δηλαδή να ντύνεται , να πηγαίνει στην τουαλέτα και να τρώει μόνο του . Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό , αν υπάρχει κάποια νηπιαγωγός εδώ ας προσθέσει όλα όσα χρειάζεται να γνωρίζουν οι μητέρες.

Δε νομίζω η προσαρμογή στα δημόσια νηπιαγωγεία να γίνεται σταδιακά απλά τη πρώτη μέρα φεύγουν ποιο νωρίς αλλά το παιδί το πας το αφήνεις κ φεύγεις έτσι έγινε τουλάχιστον στο νηπιαγωγείο του γιου μου ίσως σε άλλα νηπιαγωγεία να λειτουργούν διαφορετικά.. 

@Mama_Anesti_ δε νομίζω να χρειάζεται κάτι διαφορετικό από αυτό που είπαν τα κορίτσια να ξέρει να ντύνεται να χρησιμοποιεί τη τουαλέτα κ να σκουπιζεται κ να τρώει μόνο του...

Γενικά αν θες να του ξεκινήσεις κάποια δραστηριότητα μέχρι τότε δε θα του κάνει κακό... Αλλά γενικά εγώ πιστεύω ότι είναι κ στο παιδί πόσο εύκολα μπορεί να μπει σε μια ομάδα γιατί κ το σχολείο πέρα από τις δραστηριότητες είναι μια αλλαγή όπως κ η μετάβαση από τον παιδικό στο νηπιαγωγείο είναι κ αυτό μια αλλαγή.. Ο γιος μου δλδ ποιο πολύ χρόνο του πήρε να προσαρμοστεί στο νηπιαγωγείο από ότι πέρυσι στον παιδικό... Ακόμα κ μετά τις διακοπές τον Χριστουγέννων τη πρώτη μέρα εκλεγε στον αποχωρισμό.... 

Άρα δε νομίζω ότι έχει να κάνει απαραίτητα αν ένα παιδί έχει πάει παιδικό η όχι.. Αλλά το ίδιο το παιδί το ποσό εύκολα δέχεται κ προσαρμόζεται στις αλλαγές.. 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με όσα ειπώθηκαν. Η κορη μου πήγε προνηπια, πρώτη φορά σχολειο, κ δ ειχαμε απολύτως κανένα προβλημα.ποτε δ εκλαψε, δ είπε να μην πάει, ξυπναει το πρωι, παει με πολύ χαρα

Αλλα ειναι ευπροσαρμοστη, κ ηθελε να παει. Ήδη από τα 3 όταν περνούσαμε από σχολειο λέγαμε ότι την επόμενη χρονιά θα παει κ εκεινη. Στο σχολειο δ παει η μαμα κ ο μπαμπας. Κ καποια βασικά πράγματα. Μόνη της ετρωγε από μωρο, με τα περισσότερα ρούχα τα κατάφερνε στα 3-4,παντα φοραμε άνετα  κ βολικα όμως. Τουαλετα χρησιμοποιουσε από τα 2,5. λιγο στο σκούπισμα χρειαζόταν βοήθεια μέχρι τα 4,αλλα γρήγορα τα καταφερε

Μαθησιακα ποτέ δ ένιωσα να είναι πίσω. Πχ δ ειχαμε δουλέψει με ψαλίδι, το έμαθε εκεί. 

Γενικα είναι λίγο ντροπαλή, αλλα γρήγορα έκανε φίλους, κ αυτο ηταν που με ενδιέφερε στα προνηπια. Φέτος ήρθαν αρκετά προνηπια, που είναι εκείνη νηπια. Στην αρχή ήταν πάλι λίγο μαζεμένη, αλλαξε κ δασκάλα. Αλλα πλεον έχει ανοιχτει

Οταν πηραμε το πρώτο ποίημα, λεω αποκλείεται, σιγα μην το μάθει. Κ όμως με εξέπληξε. 

Φυσικα στο σχολειο βλέπεις παιδια σε διάφορα επίπεδα. Είτε δουλεμένα από το σπίτι, είτε μόνο στο σχολειο. Πχ αλλα μαθαίνουν να γράφουν, αλλα οχι. Αλλα μαθαίνουν το ποίημα, αλλα το μαθαίνουν αλλα ντρέπονται να το πουν, αλλα το λενε

Φέτος που είχε αρκετά προνηπια ήταν λίγο πιο διαλλακτικες οι δασκάλες να βοηθήσουν, αλλα δυστυχως δ μπορουν να κάνουν πολλά. Οποτε το μόνο που χρειάζεται να δουλεψετε είναι η αυτοεξυπηρετηση

Νομιζω μια δραστηριότητα θα βοηθήσει. Καπου που το παιδι θα μπει χωρίς γονέα, θα έχει δάσκαλο, αλλα παιδακια να συνεργαστεί. Η κορη μου πήγε μπαλετο 7μ πριν το σχολειο

Σε δημόσιο νηπιαγωγειο προσαρμογή δ υπαρχει, πας, αφήνεις το παιδι, κ στο σχόλασμα. Δ ξερω ποσο διαλλακτικοι είναι σε κτ τετοιο, δ ειχαμε ιδιαίτερες αντιδράσεις από παιδακια

Όλα φυσικά είναι σχετικά, γτ εξαρτάται στο παιδι. Πχ κ ο μικρος που πηγε παιδικο φέτος στα 3,προσαρμογη δ το λες. 1μερα 1ωρα,2η 2ωρες,3η 3ωρες κ μετα κανονικα. Χωρις δραστηριότητα πριν μόνος, κ γενικα κ τα δυο παιδιά πάντα μαζί μου παντού. Πότε δ εκλαψε, μάλιστα την δεύτερη μέρα μου λεει, εγω γτ μόνο τόσο; τα αλλα παιδακια δ φευγουν:confused:επίσης μόνος ζήτησε σχολειο στα 2,5 εγω δ ημουν σίγουρη ότι είναι απαραιτητο. Κ τα δυο παιδιά από τα σχετικά μικρα, σεπτεμβρη κ νοεμβρη γεννημένα, όπως κ εγω νοεμβρη. Θεωρώ ότι δ δημιουργεί κανένα πρόβλημα αυτό. Ισα ισα τα νηπια βοηθανε πολύ τα προνηπια

Γενικα την μεγαλη την έβλεπα πιο έτοιμη, με προβληματίζε ο μικρος για προνηπιο σε νηπιαγωγειο στα 4,αλλα πιστευω του χρονου θα είναι υποχρεωτικό κ για μας. Δ ξερω αν ειναι λόγω φύλου. Πλεον που πηγε παιδικο, πιστευω θα ήταν δείγμα στασιμότητας παιδικο στα 4(στους περισσότερους δήμους έχουν ενταχθεί στα νηπιαγωγεια τα προνηπια, απλα το αναφέρω από θέμα ετοιμότητας) 

Ειδικα για το γνωστικό μην ανησυχείτε. Καλύτερα να μαθαίνουν με τον τρόπο που έχουν οι δασκάλες. 

Επίσης ακομη κ στους μήνες που μεσολαβούν μαμα ανέστη, θα δεις ότι θα αλλάξει το αγορι σου

Link to comment
Share on other sites

Το προνήπιο είναι η προσαρμογή για να αποκτήσει το παιδί τις κοινωνικές δεξιότητες που θα χρειαστεί στο νήπιο, που είναι η προσαρμογή ακαδημαϊκά για το δημοτικό. Μην τρελαίνεσαι ότι χρειάζεται και προετοιμασία για την προετοιμασία της προετοιμασίας :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την ΑΡΓΚ.

 

Δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη προετοιμασία. Απλώς να ξέρει το παιδί τι να περιμένει. Να του περιγράψεις πως λειτουργεί το "σχολείο". Χωρίς όμως να επιμείνεις πολύ και στο τέλος να τον αγχώσεις.

 

Όλα αυτά που υποτίθεται πρέπει να έχει κατακτήσει είναι για να εξυπηρετούνται οι νηπιαγωγοί. Ένα προνήπιο γεννημένο στο τέλος του χρόνου και να μην έχει κατακτήσει την τουαλέτα, δεν χάθηκε ο κόσμος.  Θα βρείτε την άκρη. 

 

Απλώς εάν υπάρχει η δυνατότητα να μην τον αφήνεις ολοήμερο από την αρχή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα με προβληματίζει το θέμα της τουαλέτας αν κ πιστεύω σπάνια θα πάει εκεί απ' τη στιγμή που 12 περίπου σχολανε. Εσάς τα παιδάκια σας τι ύψος έχουν κ τα προετοιμάζετε για την τουαλέτα. Γιατί εμένα ούτε στο ελάχιστο δεν την φτάνει οπότε εγώ τα κάνω όλα. Βέβαια μπορώ να αρχίσω να της λέω να κατεβάζει κ να ανεβάζει τα ρούχα μόνη της κάτι που δεν έχω κάνει. Όσο για το πλύσιμο των χεριών την παίρνω αγκαλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το προνήπιο είναι η προσαρμογή για να αποκτήσει το παιδί τις κοινωνικές δεξιότητες που θα χρειαστεί στο νήπιο, που είναι η προσαρμογή ακαδημαϊκά για το δημοτικό. Μην τρελαίνεσαι ότι χρειάζεται και προετοιμασία για την προετοιμασία της προετοιμασίας :)

Δεν ξέρω πώς το εννοεί η @mama_anesti, εμένα με προβληματίζει το αν είναι αναγκαίο για το προνήπιο να έχει βρεθεί προηγουμένως σε περιβάλλον τάξης. να ξέρει ότι ακολουθείται ένα προγράμμα που κανονίζει αλλος, οτι δεν παιζουμε με ο,τι θελουμε κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω πώς το εννοεί η @mama_anesti, εμένα με προβληματίζει το αν είναι αναγκαίο για το προνήπιο να έχει βρεθεί προηγουμένως σε περιβάλλον τάξης. να ξέρει ότι ακολουθείται ένα προγράμμα που κανονίζει αλλος, οτι δεν παιζουμε με ο,τι θελουμε κλπ. 

Δ ειναι απαραιτητο να είναι σε τάξη. Αλλα μιλάς κ για κάποια βασικά συναναστροφης. Σε έναν παιδοτοπο πχ τα παιχνίδια δ ειναι δικά μας, στην παιδικη περιμένουμε την σειρά μας, δ χτυπάμε, δ σπρωχνουμε, ζητάμε ευγενικά κτ. Πράγματα που τα λες έτσι κ αλλιώς από νηπιο 12-18μ απλα λιγο πριν το σχολειο τα έλεγα πολύ. Απλα για το σχολειο μιλάς κ για την δασκάλα. Γι αυτό λέω ότι την μεγαλη την βοήθησε που πηγε κ μπαλετο

@mama16 το νηπιαγωγείο είναι 8:15-13:00το βασικό ωράριο. παρ'τε σκαλακι για τον νιπτήρα κ την τουαλετα. Κ να της λες να ανεβοκατεβαζει τα εσώρουχα. Ο μικρος τα κανει αυτα τουλ από 92εκ υψος. Όταν πάτε να γραφτείτε ζητα να δεις τις τουαλέτες, φυσικά λέγοντας τον προβληματισμό σου, κ το πολυ να πατε ένα σκαλακι για τις τουαλέτες για εκεινη

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κορίτσια εμένα με προβληματίζει το θέμα της τουαλέτας αν κ πιστεύω σπάνια θα πάει εκεί απ' τη στιγμή που 12 περίπου σχολανε. Εσάς τα παιδάκια σας τι ύψος έχουν κ τα προετοιμάζετε για την τουαλέτα. Γιατί εμένα ούτε στο ελάχιστο δεν την φτάνει οπότε εγώ τα κάνω όλα. Βέβαια μπορώ να αρχίσω να της λέω να κατεβάζει κ να ανεβάζει τα ρούχα μόνη της κάτι που δεν έχω κάνει. Όσο για το πλύσιμο των χεριών την παίρνω αγκαλιά

 

Στο νηπιαγωγείο κανονικά έχουν μικρές τουαλέτες με λεκάνη, σε ύψος που φτάνει άνετα ένα παιδί προνηπίου.  Το ίδιο συμβαίνει και με τους νιπτήρες. Αν το νήπιο φιλοξενείται σε δημοτικό, τότε κανονικά θα πρέπει να έχουν προβλέψει να έχουν έστω μια τουαλέτα και νιπτήρα μικρά για τα νηπιάκια. Ξεκινήστε εσείς με το ανεβάζω κατεβάζω τα ρούχα μου. Για τα χέρια, γιατί δεν της βάζετε ένα σκαλάκι να το κάνει μόνη της; Για την λεκάνη μπορείτε να έχετε μειωτήρα με σκαλάκια ώστε να αυτοεξυπηρετείται και σε αυτό.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω πώς το εννοεί η @mama_anesti, εμένα με προβληματίζει το αν είναι αναγκαίο για το προνήπιο να έχει βρεθεί προηγουμένως σε περιβάλλον τάξης. να ξέρει ότι ακολουθείται ένα προγράμμα που κανονίζει αλλος, οτι δεν παιζουμε με ο,τι θελουμε κλπ. 

 

Σε εμάς πάντως δεν φάνηκε αναγκαίο. Βέβαια ακόμα και τώρα στην τάξη της μου παραπονιέται για ένα-δύο παιδιά που δεν ακολουθούν το πρόγραμμα της δασκάλας, πχ την ώρα της χαλάρωσης (που θα διαβάσουν παραμύθι) αυτά είναι όρθια και θέλουν να παίξουν. Θέλω να πω, δεν είναι θέμα προετοιμασίας αλλά δεκτικότητας του παιδιού και αυτό δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να το καλλιεργήσεις ως γονέας ή είναι στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για την απάντηση. @vicky86 το δικό μας νηπιαγωγείο εδώ νομίζω τελειώνει ή 12 παρά τέταρτο η 12 κ τέταρτο κ συνήθως μέχρι τότε δεν πάει τουαλέτα εκτός από όταν ξυπνήσει. Θα πάρω σκαλακι που Μ είπατε κ οι 2 αλλά για να πλύνει τα χέρια δεν ξέρω αν φτάνει! Αλλά δεν είναι λίγο επίφοβο στην τουαλέτα να μην πέσει γυρίζοντας?

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό μας σκαλακι ήταν διπλό, οποτε αρκετά ψηλο. Απλα κοίταξα να είναι ψηλο κ το δευτερο, αλλα αυτην τη φορά ήθελα να αντέχει κ βάρος

Δ εχει τυχει να έχουμε κάποιο ατύχημα κ τα χρησιμοποιούνε από 2χρ,ουτε από τον νιπτήρα που κατεβαίνουν ανάποδα η χοροπηδηχτα. Στην τουαλετα, περιεργως για μενα, τα βολεύει να κατέβουν κ μετα να σκουπιστουν κ να ντυθούν 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την ερωτηση αλλα τα κακα σε ποια ηλικια ξεκινησαν να τα σκουπιζουν μονα τους; Φοβαμαι αν θα σκουπιστει καλα και μη λερωσει τα χερια της και μετα ακουμπησει οπουδηποτε...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω πώς το εννοεί η @mama_anesti, εμένα με προβληματίζει το αν είναι αναγκαίο για το προνήπιο να έχει βρεθεί προηγουμένως σε περιβάλλον τάξης. να ξέρει ότι ακολουθείται ένα προγράμμα που κανονίζει αλλος, οτι δεν παιζουμε με ο,τι θελουμε κλπ. 

Mα αυτό δεν κάνει το προνήπιο; Το προετοιμάζει για να μάθει να λειτοργεί σε τάξη, να το μάθει ακόμη καλύτερα στο νήπιο, και μετά να μπορεί να σταθεί σε τάξη άνετα στην πρώτη. Δε θα μάθει τίποτα άλλο στο προνήπιο εκτός από το πώς είναι το σχολείο, το πρόγραμμα, κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Mα αυτό δεν κάνει το προνήπιο; Το προετοιμάζει για να μάθει να λειτοργεί σε τάξη, να το μάθει ακόμη καλύτερα στο νήπιο, και μετά να μπορεί να σταθεί σε τάξη άνετα στην πρώτη. Δε θα μάθει τίποτα άλλο στο προνήπιο εκτός από το πώς είναι το σχολείο, το πρόγραμμα, κλπ. 

ναι αλλά τα παιδάκια που έχουν πάει σταθμό, τα περισσότερα δλδ, αυτα θα τα εχουν μαθει, ετσι δεν ειναι; οπως θα τα εχουν μαθει κ τα νηπιακια, αφου οι ταξεις ειναι μικτές. ετσι δεν θα βγει η ταμπελα στα λιγα παιδια που δεν εχουν παει σταθμο, οτι δεν συνεργάζονται, δεν ακούν κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι αλλά τα παιδάκια που έχουν πάει σταθμό, τα περισσότερα δλδ, αυτα θα τα εχουν μαθει, ετσι δεν ειναι; οπως θα τα εχουν μαθει κ τα νηπιακια, αφου οι ταξεις ειναι μικτές. ετσι δεν θα βγει η ταμπελα στα λιγα παιδια που δεν εχουν παει σταθμο, οτι δεν συνεργάζονται, δεν ακούν κλπ; 

Ε όχι και ταμπέλα στο προνήπιο βρε συ Έσπερος! Πες μου τώρα ότι φοβάσαι κιόλας μην κακοχαρακτηριστείς επειδή δεν το πήγες σταθμό :). Στη θέση σου (και στη δική μου δηλαδή) η μόνη ανησυχία είναι η τουαλετα αλλά πιο πολύ για το σταθμό που θα τη στείλω το Σεπτέμβριο, για το προνήπιο ελπίζω ότι θα το έχουμε λύσει το θέμα. Όσο για το ότι και η δικιά μου είναι γενημένη τέλος χρόνου δεν το βλέπω απαραίτητα αρνητικά που θα είναι από τα μικρότερα παιδάκια της τάξης. Πιο πολύ θέλω να βλέπω τα θετικά, ότι θα κάνει επαφές με μεγαλύτερα παιδιά και θα έχει ευκαιρίες περαιτέρω ανάπτυξης. Ελπίζω να μην διαψευστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , irin είπε:

Συγνωμη για την ερωτηση αλλα τα κακα σε ποια ηλικια ξεκινησαν να τα σκουπιζουν μονα τους; Φοβαμαι αν θα σκουπιστει καλα και μη λερωσει τα χερια της και μετα ακουμπησει οπουδηποτε...

Στην ουσια το καλοκαίρι πριν πάει προνηπια το έμαθε η μεγάλη, ειχε βγαλει ένα χρόνο την πανα

Περιμένεις στις αρχες  να μην σκουπιστει τελεια, οποτε στην επιστροφή από το σχολείο ντουζ κ αλλαγμα εσωρουχου

Σαν εκπαίδευση στο σπιτι βοηθαει όταν έχει κάνει κακα, σκουπιζεις λιγο εσύ, κ αφήνεις να τελειώσει το παιδι. Κ επιβλεπεις

Αυτόε τα χέρια είναι που φοβομουν κ εγω. Της έχω πει να σηκώνει μανίκια, κ χρησιμοποιεί συνηθως μωρομαντηλα. Εννοείται πάντα καλό πλύσιμο μετά

 

@Έσπερος καμια σχεση. Καμια ταμπέλα δ βγαίνει. Κ που το ξέρεις ότι δ θα συνεργαστεί κάποιο παιδί; ο παιδικος με το νηπιαγωγείο λειτουργούν πολύ διαφορετικά. Κ ειναι κ πολυ χαλαροί συνηθως με το ότι τα παιδιά δ ξέρουν πως λειτουργεί μια τάξη, κ δ εχει κ καμια σχεση με τάξη δημοτικου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...