Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προνήπιο-τι χρειάζεται να ξέρω?


Recommended Posts

Η κόρη μου θα πάει προνήπιο τον Σεπτέμβριο, αφού θα έχει κλείσει τα 4.

Τι χρειάζεται να ξέρω?

Πότε γίνονται οι αιτήσεις?

Πως θα βρω σε ποιο σχολείο ανήκει?

Γενικώς πείτε μου ο,τιδήποτε θεωρείτε χρήσιμο, ακόμη και τα αυτονόητα.:rolleyes:

Ευχαριστώ!!!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ βαχ..αυτο που ξερω ειναι οτι αν εχει πολλα νηπια θα μπειτε σε κληρωση...(κληρωση ασε αλλο θεμα αυτο γιατι σε εμας εγινε νοθεια και κινηθηκα νομικα)

δεν ξερω δεν θελω να θυμαμαι αυτην την διαδικασια διοτι ηταν ψυχοφθορα για μενα και το παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσεις στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής σου για να μάθεις σε ποιο σχολείο ανήκετε, με βάση την ταχυδρομική διαύθυνση.

Οι εγγραφές γίνονται από 1 έως 21 Ιουνίου στο νηπιαγωγείο.

Θα έχεις μαζί σου φωτοτυπία του βιβλιαρίου του παιδιού με τα εμβόλια, βεβαίωση απο παιδιάτρο και οδοντίατρο (θα πεις για εγγραφή σε σχολείο και ξέρουν αυτοί τι θα δώσουν) και ένα λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ από όπου θα πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας (πρέπει να είναι φυσικά στο δικό σου ή στο όνομα του πατέρα, όχι σε κάποια γιαγιά ή θεία ή σε κάποιο άλλον).

Τώρα, στο σχολείο θα συμπληρώσεις κάποια αίτηση και ίσως και μια υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζεις το ωράριο λειτουργίας και ότι θα το σέβεσαι. Εγώ ζητούσα και υπέυθυνη δή΄λωση για το ποιός θα παίρνει το παιδί από το σχολέιο (μέχρι 5 ονόματα για κάθε παιδί) για ευνόητους λόγους.

Αν υπάρχουν πολλά νήπια στο σχολέιο, τότε αυτά έχουν προτεραιότητα, γιατί το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτικό για τα νήπια και προεραιτικό (δυστυχώς) για τα προνήπια. Σε τέτοια περίπτωση το Σεπτέμβρη μαζεύονται οι ενδιαφερόμενοι γονέις και ενώπιον τους γίνεται κλήρωση μέχρι να συμπληρωθεί ο αριθμός των παιδιών που μπορούν να είναι στην τάξη (25).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν θες περισσότερη ενημέρωση κατέβασε από το ιντερνετ το Πεδρικό διάταγμα 200 που καθορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων.

 

(το 201 είναι για τα δημοτικά)

Link to comment
Share on other sites

Emmaki, τώρα που ανέφερες για το ωράριο, αλήθεια ποιο είναι αυτό? Στο ολοήμερο τι ώρα σχολάνε? Και αν το σχολείο στο οποίο υπάγομαι δεν είναι ολοήμερο, δεν μπορώ να κάνω αίτηση αλλού? Τα κανονικά προνήπια σχολάνε γύρω στις 12 νομίζω??

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τις 2 για τις πληροφορίες.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Emmaki, τώρα που ανέφερες για το ωράριο, αλήθεια ποιο είναι αυτό? Στο ολοήμερο τι ώρα σχολάνε? Και αν το σχολείο στο οποίο υπάγομαι δεν είναι ολοήμερο, δεν μπορώ να κάνω αίτηση αλλού? Τα κανονικά προνήπια σχολάνε γύρω στις 12 νομίζω??

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τις 2 για τις πληροφορίες.

 

 

Το κλασικό είναι 8:15 μέχρι 12:30 και το ολοήμερο 8 μέχρι 15:45

Αν έχουν πρωινή ζώνη (κάποια νηπιαγωγεία έχουν προαιρετική για διευκόλυνση των γονέων που εργάζονται) ξεκινούν και τα 2 από τις 7.

Αν στη γειτονιά σου δεν ε΄χει ολοήμερο, μπορεί να το γράψεις στο κοντινότερο ολοήμερο (με την ίδια διαδικασία πάλι)

Επίσης, να ξέρεις ότι στο ολοήμερο το ωράριο είναι αυστηρό. Άυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να παίρνεις το παιδί νωρίτερα γιατί εσύ σχολάς νωρίτερα. Το σχολείο σχολά στις 15:45 και τότε φεύγουν όλα τα παιδιά! Φυσικά δεν μιλάμε για μία φορά που κα΄τι μπορεί να συμβεί!

 

Όλα αυτά είναι μέσα στο Π.Δ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να μην κληρωθεί η κόρη μου στο προνήπιο, μπορώ να κάνω ταυτόχρονα και αίτηση σε δημόσιο παιδικό σταθμό? Αν την πάρουν στον παιδ.σταθμό μετά δεσμεύεται να πάει?

(αλήθεια τι διαφορά έχει το προνήπιο του παιδ.σταθμού από το κανονικό προνήπιο?)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να μην κληρωθεί η κόρη μου στο προνήπιο, μπορώ να κάνω ταυτόχρονα και αίτηση σε δημόσιο παιδικό σταθμό? Αν την πάρουν στον παιδ.σταθμό μετά δεσμεύεται να πάει?

(αλήθεια τι διαφορά έχει το προνήπιο του παιδ.σταθμού από το κανονικό προνήπιο?)

 

Οι παιδικοί σταθμοί ανήκουν στο Υπουργείο Υγείας και δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Απλά λειτουργούν ως φύλαξη.

Τα νηπιαγωγεία ανήκουν στο Υπουργείο Παιδείας και έχουν αμειγώς εκπαιδευτικό πρόγραμμα (όμοιο για νήπια και προνήπια που είναι στην ίδια αίθουσα).

Link to comment
Share on other sites

Οι παιδικοί σταθμοί ανήκουν στο Υπουργείο Υγείας και δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Απλά λειτουργούν ως φύλαξη.

Τα νηπιαγωγεία ανήκουν στο Υπουργείο Παιδείας και έχουν αμειγώς εκπαιδευτικό πρόγραμμα (όμοιο για νήπια και προνήπια που είναι στην ίδια αίθουσα).

 

Ευχαριστώ πολύ Εμμάκι. Απλώς όταν ρώτησα σε κάποιο παιδικό σταθμό, επέμεναν ότι λειτουργούν ως προνήπιο (άρα υπάρχει και εκπαιδευτικό πρόγραμμα), αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου και δεν ξέρω και πως το εννοεί ο καθένας. Μακάρι να μπορέσω να τη γράψω κανονικά σε προνήπιο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμμάκι επειδή γνωρίζεις σχετικά και επειδή δεν μπορώ να βρω άκρη από το τηλέφωνο. Ποια είναι τα δικαιολογητικά για εγγραφή σε δημόσιο παιδικό σταθμό? Οι αιτήσεις γίνονται στο σταθμό ή στο δημαρχείο? Θα πρέπει να πληρώνω και πόσο περίπου?

 

χίλια ευχαριστώ!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

εμας στο παιδικο εχει και προνηπιο. η μικρη τωρα εχει κλεισει τα 4 κακι ακομα παει βρεθικο του χρονου θα παει προνηπιο... εσας στο παιδικο δεν εχει προνηπιο??? αν ναι θα πας να ρωτησεις στο δημο που κανουν εγγραφες στην καλλιθεα αν δεν κανω λαθος πας γραμμου 100...εκει θελει απ οσο θυμαμαι και εγω τωρα...για παιδικο μιλαω παντα εκκαθαριστικο2011, βιβλιαριο παιδιου, καποιο λογαριασμο που να φαινεται που μενετε δεν αρκει το εκκ και τα βιβλιαρεια ασθενειας μας ειχαν ζητησει επισεις στοιχει εγρασιας, και νομιζω ενσημα αν θυμαμαι καλα... και πιστωπ.γεννησεως...

τωρα αν την παρουν στο δημοσιο παιδικο εκει θα πληρωνεις το φαγητο της αναλογα με το εκκ σας, αν παει στο δημοτικο εκει δεν πληρωνεις τιποτα καμια συνδρομη...

Link to comment
Share on other sites

Υπουργείο Υγείας??? Τώρα το συνηδειτοποίησα...

 

στη νομαρχια παλαιότερα και στην περιφέρεια τώρα

 

 

δημοτικοι παιδικοί σταθμοί, παίρνουν αναλογα με τη φορολογική δηλωση και ετσι αναλογα πληρώνεις τροφεία. το φαγητό στο παρεχουν

δημόσιο σχολείο. παίρνουν τα νηπια και τα προνήπια με κλήρωση, εφ' οσον υπάρχουν κενες θεσεις. δε πληρώνεις και αν μεινει μεχρι τις 3.45, φαγητό παίρνει μαζί του το παιδί απο το σπίτι.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

στη νομαρχια παλαιότερα και στην περιφέρεια τώρα

 

 

δημοτικοι παιδικοί σταθμοί, παίρνουν αναλογα με τη φορολογική δηλωση και ετσι αναλογα πληρώνεις τροφεία. το φαγητό στο παρεχουν

δημόσιο σχολείο. παίρνουν τα νηπια και τα προνήπια με κλήρωση, εφ' οσον υπάρχουν κενες θεσεις. δε πληρώνεις και αν μεινει μεχρι τις 3.45, φαγητό παίρνει μαζί του το παιδί απο το σπίτι.

 

 

Στη νομαρχία και πλεόν στούς δήμους (όχι περιφέρεια) είναι οι προϊστάμενοι και ανήκουν τα σχολεία κτηριακά. Το πρόγραμμα που ακολουθείται καθορίζεται από το Υπουργείο Παιδείας που είναι ο άμεσος εργοδότης μας.

Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί είναι των δήμων. Αυτό σημαίνει ότι ο κάθε δήμος κάνει τις προσλήψεις και καθορίζει τα τροφεία που θα πληρώνει το κάθε παιδί, καθώς και το πλαίσιο των εγγραφών (ποια παιδιά προηγούνται, πώς εγγράφονται κλπ). Η λειτουργία των σταθμών επιτηρείται από το Υπουργείο Υγείας.

Πολλοί σταθμοί ρποσφέρουν κα τμήματα προνηπίων, μιας και τα προνήπια δεν ανήκουν στην υποχρεωτική εκπαίδευση (ξεκινά με τα νήπια). Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που καθορίζει το υπουργείο παιδείας, πράγμα που συμβαίνει στα νηπιαγωγεία.

Τα νηπιαγωγεία, είναι δωρεάν, έχουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα, καθορισμένο ωράριο και αν είναι ολοήμερα το φαγητό το φέρνουν κάθε πρωί τα παιδιά μαζί τους. Στα νηπιαγωγέια προηγούνται τα νήπια για εγγραφή και αν μέινουν κενές θέσεις μετά την εγγραφή των νηπίων παίρνουν και προνήπια με κλήρωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο δικο μας δημοτικο παιδικο ουδεποτε ζητησαν φορολογικη δηλωση

 

ηθελα να ρωτησω για τα προνηπια σε νηπιαγωγειο

διαβασα το αρθρο αλλα δε λεει τιποτα

τι γινεται σε περιπτωση μητερας ΑΜΕΑ??

εχουμε καποια προτεραιοτητα η κανονικα στην κληρωση?

αν ειναι να προλαβω τον ιδιωτικο.......

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μας δημοτικο παιδικο ουδεποτε ζητησαν φορολογικη δηλωση

 

ηθελα να ρωτησω για τα προνηπια σε νηπιαγωγειο

διαβασα το αρθρο αλλα δε λεει τιποτα

τι γινεται σε περιπτωση μητερας ΑΜΕΑ??

εχουμε καποια προτεραιοτητα η κανονικα στην κληρωση?

αν ειναι να προλαβω τον ιδιωτικο.......

 

¨οχι στα νηπιαγωγεια δεν έχει κανένας προτεραιότητα πέρα από τις κατηγορίες που αναφέρονται.

Το παιδί μπάινει κανονικά σε κλήρωση μαζί με τα υπόλοιπα προνήπια (αν χρειάζεται)

Link to comment
Share on other sites

¨οχι στα νηπιαγωγεια δεν έχει κανένας προτεραιότητα πέρα από τις κατηγορίες που αναφέρονται.

Το παιδί μπάινει κανονικά σε κλήρωση μαζί με τα υπόλοιπα προνήπια (αν χρειάζεται)

 

ok σε ευχαριστω

να κανω προεγγραφη στο ιδιωτικο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!Που πρέπει να ρωτ'ησω σε ποιό νηπιαγωγείο ανήκουμε?ο δήμος θα μου πει?η μικρή μου θα ειναι ακριβως 4 τον Σεπτέμρη,θα πάει προνήπιο!Αν ξέρει καποια κοπέλα να με βοηθήσει..ευχαριστω.

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!Που πρέπει να ρωτ'ησω σε ποιό νηπιαγωγείο ανήκουμε?ο δήμος θα μου πει?η μικρή μου θα ειναι ακριβως 4 τον Σεπτέμρη,θα πάει προνήπιο!Αν ξέρει καποια κοπέλα να με βοηθήσει..ευχαριστω.

Η ηλικία της κόρης σου είναι για προνήπιο. Θα πας στο πιο κοντινό στο σπίτι σου νηπιαγωγείο τον Ιούνιο (1-21 Ιουνίου). Εκεί θα σε καθοδηγήσουν αν ανήκεις στα όρια του συγκεκριμένου νηπιαγωγέιου η κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία της κόρης σου είναι για προνήπιο. Θα πας στο πιο κοντινό στο σπίτι σου νηπιαγωγείο τον Ιούνιο (1-21 Ιουνίου). Εκεί θα σε καθοδηγήσουν αν ανήκεις στα όρια του συγκεκριμένου νηπιαγωγέιου η κάπου αλλού.

σε ευχαριστω πολύ!θα μου την πα΄ρουν αραγε?γιατι ακουω για κληρώσεις ...

Ζητάνε και εκκαθαριστικο?ξέρεις?

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Εμμάκι. Απλώς όταν ρώτησα σε κάποιο παιδικό σταθμό, επέμεναν ότι λειτουργούν ως προνήπιο (άρα υπάρχει και εκπαιδευτικό πρόγραμμα), αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου και δεν ξέρω και πως το εννοεί ο καθένας. Μακάρι να μπορέσω να τη γράψω κανονικά σε προνήπιο.

 

Eίναι ανάλογα τον παιδικό...

Εγώ τον είχα στήλει προνήπιο σε παιδικό του δήμου και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη από πολλές πλευρές...

 

 

σε ευχαριστω πολύ!θα μου την πα΄ρουν αραγε?γιατι ακουω για κληρώσεις ...

Ζητάνε και εκκαθαριστικο?ξέρεις?

 

όχι για προνήπιο/νηπειο δεν ζητάνε εκκαθαριστικό

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσεις στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής σου για να μάθεις σε ποιο σχολείο ανήκετε, με βάση την ταχυδρομική διαύθυνση.

Οι εγγραφές γίνονται από 1 έως 21 Ιουνίου στο νηπιαγωγείο.

Θα έχεις μαζί σου φωτοτυπία του βιβλιαρίου του παιδιού με τα εμβόλια, βεβαίωση απο παιδιάτρο και οδοντίατρο (θα πεις για εγγραφή σε σχολείο και ξέρουν αυτοί τι θα δώσουν) και ένα λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ από όπου θα πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας (πρέπει να είναι φυσικά στο δικό σου ή στο όνομα του πατέρα, όχι σε κάποια γιαγιά ή θεία ή σε κάποιο άλλον).

Τώρα, στο σχολείο θα συμπληρώσεις κάποια αίτηση και ίσως και μια υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζεις το ωράριο λειτουργίας και ότι θα το σέβεσαι. Εγώ ζητούσα και υπέυθυνη δή΄λωση για το ποιός θα παίρνει το παιδί από το σχολέιο (μέχρι 5 ονόματα για κάθε παιδί) για ευνόητους λόγους.

Αν υπάρχουν πολλά νήπια στο σχολέιο, τότε αυτά έχουν προτεραιότητα, γιατί το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτικό για τα νήπια και προεραιτικό (δυστυχώς) για τα προνήπια. Σε τέτοια περίπτωση το Σεπτέμβρη μαζεύονται οι ενδιαφερόμενοι γονέις και ενώπιον τους γίνεται κλήρωση μέχρι να συμπληρωθεί ο αριθμός των παιδιών που μπορούν να είναι στην τάξη (25).

 

 

 

 

ακριβως ετσι ειναι ΑΛΛΑ σε εμας η νηπιαγωγος εθεσε και κοινωνικα κριτηρια του στυλ χωρισμενοι γονεις κλπ κλπ οτι την βολευε εκεινη την χρονια και μας ειπε οτι περισεψαν μονο 4 θεσεις για προνηπια και θα παμε κληρωση!!!!

σαν χαζη πηγα και εγω και δεν κληρωθηκε το παιδι αλλα σεβαστηκα την διαδικασια!

οταν μεσες ακρες εμαθα οτι πηρε το παιδι μιας διαζευγμενης (και καλα εκανε ετσι μην παρεξηγηθω)το παιδι μιας που ηταν εγκυος στο 2 και γενικως πηρε την αυλη της ,πηρα την 1 βαθμια και γιναμε μαλλιοκουβαρα!!!!!!!!!!

για να μην τα πολυλεω το παιδι μου τωρα ειναι στο προνηπιο ευτυχως ΟΧΙ με την διευθυντρια που νομιζε οτι το νηπιαγωγειο ειναι σπιτι της και καλει οποιον θελει!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι ειναι ΑΛΛΑ σε εμας η νηπιαγωγος εθεσε και κοινωνικα κριτηρια του στυλ χωρισμενοι γονεις κλπ κλπ οτι την βολευε εκεινη την χρονια και μας ειπε οτι περισεψαν μονο 4 θεσεις για προνηπια και θα παμε κληρωση!!!!

σαν χαζη πηγα και εγω και δεν κληρωθηκε το παιδι αλλα σεβαστηκα την διαδικασια!

οταν μεσες ακρες εμαθα οτι πηρε το παιδι μιας διαζευγμενης (και καλα εκανε ετσι μην παρεξηγηθω)το παιδι μιας που ηταν εγκυος στο 2 και γενικως πηρα την αυλη της πηρα την 1 βαθμια και γιναμε μαλλιοκουβαρα!!!!!!!!!!

για να μην τα πολυλεω το παιδι μου τωρα ειναι στο προνηπιο ευτυχως ΟΧΙ με την διευθυντρια που νομιζε οτι το νηπιαγωγειο ειναι σπιτι της και καλει οποιον θελει!

 

Γι' αυτό πας προετοιμασμένη!

Διαβάζεις καλά το Προεδρικό ΔΙάταγμα για τη λειτουργία των νηπιαγωγείων και αν πάει να γίνει κάτι παρόμοιο, απλά και λαϊκά της το τρίβεις στη μούρη! Και αν επιμένει, κάνεις ένσταση!

Όταν υπάρχει νομικό πλαίσιο που τα εξηγεί αυτά, τα πράγματα είναι πιο εύκολα και πιο ξεκάθαρα!

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό πας προετοιμασμένη!

Διαβάζεις καλά το Προεδρικό ΔΙάταγμα για τη λειτουργία των νηπιαγωγείων και αν πάει να γίνει κάτι παρόμοιο, απλά και λαϊκά της το τρίβεις στη μούρη! Και αν επιμένει, κάνεις ένσταση!

Όταν υπάρχει νομικό πλαίσιο που τα εξηγεί αυτά, τα πράγματα είναι πιο εύκολα και πιο ξεκάθαρα!

 

ακριβως κοριτσι μου αλλα μια μανα που δουλευει απο τα αγρα ως τις 5 το απογευμα που να φανταστει οτι υπαρχουν ατομα που φερονται με αυτον τον τροπο?και γιατι συνεχεια πρεπει να ειμαι ψιλιασμενη και με ενα προεδρικο διαταγμα στο χερι για να διεκδικησω τα αυτονοητα?

ΠΡΟΣΟΧΗ κοριτσια μου μας δουλευουν κανονικα ..οσο σκεφτομαι οτι η ιδια φασαρια θα γινει σε λιγα χρονια που θα παει ο μικρος προνηπια τρελλαινομαι!ΑΛΛΑ τωρα εμαθα ..ξερω την νομοθεσια απεξω νερακι!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...