Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα...Χρειάζομαι κι εγώ κάποιες συμβουλές για το θέμα.

 

1.Θηλάζουμε ακόμα και, παρόλο που η μπουμπού μας τρώει μια χαρά το φαγάκι της, όταν είναι να κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της μέρας (και της νύχτας εννοείται!) θηλάζει.Αυτό επηρεάζει μάλλον ε;Βέβαια δεν τρώει πάντα μεγάλες ποσότητες αλλά, επειδή είναι μεγάλο μωρό, είναι δύσκολο να την κοιμήσω στα χέρια.Αναγκαστικά αυτό το θέμα θα λυθεί άμεσα αφού τη Δευτέρα γυρνάω στη δουλειά... :cry: .

 

2. Όταν έθεσα το θέμα στο γυναικολόγο μου (ότι θέλω να ξαναμείνω έγκυος χωρίς να κόψω το θηλασμό κι ενώ δεν έχει επανέλθει η περίοδός μου) μου είπε ότι θέλω και τι σκύλο ολόκληρο και την μπουμπού χορτάτη...Και ότι το διάστημα αυτό ωστόσο έχω ωορηξίες (κι όχι ωορηξία - μία δηλαδή πριν την επαναφορά της περιόδου) :?: Έχω πονάκια από τότε που η μικρή ήταν 4 μηνών αλλά τίποτα.Κι από αυτές τις ωορηξίες προκύπτει τίποτα ή τζάμπα προσπαθούμε;

 

3. Πως στο καλό γίνεται να επανέλθει η ρημαδοπερίοδος χωρίς να κόψω το θηλασμό;Έχω ήδη αποφασίσει με τον άντρα μου ότι προέχει η πρώτη μας κόρη κι ότι θα θηλάσει όσο καιρό αυτή θέλει...Απλά έχουν περάσει 19 μήνες χωρίς περίοδο και έχει αρχίσει να μου τη δίνει στα νεύρα.Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι ο μέσος όρος είναι 14 με 17 μήνες αμοινόρριας (έτσι γράφεται αυτό; :oops: ) αλλά όμως αυτό περιλαμβάνει και το διάστημα της κυήσης;

 

Αν μπορείτε δώστε μου κάποια εξήγηση ή λύση για να ξέρω τι να κάνω...Εγώ έτσι κι αλλιώς θα τρώγομαι!!!

Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Χρειάζομαι κι εγώ κάποιες συμβουλές για το θέμα.

 

1.Θηλάζουμε ακόμα και, παρόλο που η μπουμπού μας τρώει μια χαρά το φαγάκι της, όταν είναι να κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της μέρας (και της νύχτας εννοείται!) θηλάζει.Αυτό επηρεάζει μάλλον ε;Βέβαια δεν τρώει πάντα μεγάλες ποσότητες αλλά, επειδή είναι μεγάλο μωρό, είναι δύσκολο να την κοιμήσω στα χέρια.Αναγκαστικά αυτό το θέμα θα λυθεί άμεσα αφού τη Δευτέρα γυρνάω στη δουλειά... :cry:

πώς θα λυθεί δηλαδή? αφού το βράδυ θα θηλάζεις πάλι, έτσι κι αλλιώς:) οι βραδυνοί θηλασμοί νομίζω εμποδίζουν περισσότερο την εμφάνιση εμμήνου ρύσεως (στατιστικά πάντα ε??? διότι κι εγώ που θηλάζω ουκ ολίγες φορές το βράδυ, μου ήρθε η περίοδος την Κυριακή για πρώτη φορά - κι ακόμα έχω αίμα #$%@%@#$@#$)

 

2. Όταν έθεσα το θέμα στο γυναικολόγο μου (ότι θέλω να ξαναμείνω έγκυος χωρίς να κόψω το θηλασμό κι ενώ δεν έχει επανέλθει η περίοδός μου) μου είπε ότι θέλω και τι σκύλο ολόκληρο και την μπουμπού χορτάτη...Και ότι το διάστημα αυτό ωστόσο έχω ωορηξίες (κι όχι ωορηξία - μία δηλαδή πριν την επαναφορά της περιόδου) :?: Έχω πονάκια από τότε που η μικρή ήταν 4 μηνών αλλά τίποτα.Κι από αυτές τις ωορηξίες προκύπτει τίποτα ή τζάμπα προσπαθούμε;

o γυναικολόγος μάλλον δεν γνωρίζει για το breastfeeding during pregnancy, αλλά εσύ όταν έρθει η κατάλληλη ώρα θα διαβάσεις τις σχετικές πληροφορίες σε βιβλία ή στο ίντερνετ :cool:

Στα μέσα της εγκυμοσύνης παρουσιάζεται μείωση του γάλακτος, το οποίο επανέρχεται στο τελευταίο τρίμηνο και ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά (υπάρχουν ορισμένες συνθήκες που μπορεί να εμποδιστεί, πχ. το παιδί να έχασε το ενδιαφέρον του. κ.ά, αλλά ας φτάσεις πρώτα μέχρι εκεί και το εξετάζεις διεξοδικότερα).

Πάντως από τις ωορρηξίες που λες, μια χαρά μπορεί να προκύψει εγκυμοσύνη, κι ας μην προλάβει να έρθει η έμμηνος ρύση (άλλωστε η ωορρηξία προηγείται της περιόδου, τουτέστιν, κάνε τεστ εγκυμοσύνης συχνά, αν έχεις ελεύθερη σχέση :lol: )

3. Πως στο καλό γίνεται να επανέλθει η ρημαδοπερίοδος χωρίς να κόψω το θηλασμό;Έχω ήδη αποφασίσει με τον άντρα μου ότι προέχει η πρώτη μας κόρη κι ότι θα θηλάσει όσο καιρό αυτή θέλει...Απλά έχουν περάσει 19 μήνες χωρίς περίοδο και έχει αρχίσει να μου τη δίνει στα νεύρα.Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι ο μέσος όρος είναι 14 με 17 μήνες αμοινόρριας (έτσι γράφεται αυτό; :oops: ) αλλά όμως αυτό περιλαμβάνει και το διάστημα της κυήσης;

νομίζω ότι δεν περιλαμβάνει το διάστημα της εγκυμοσύνης.

Να έχεις στο μυαλό σου ότι η φύση ξέρει τι κάνει και ....αφήσου! όλα θα έρθουν σιγά σιγά :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς θα έρθει σύντομα η περίοδός σου!

 

Κι εγώ θηλάζω ακόμη το πρωί, το μεσημέρι 1-2 φορές, το βράδυ και καμιά φορά και τη νύχτα αν ξυπνήσει το μωρό.

 

Περίοδος μου ήρθε πρώτη φορά τον αύγουστο (δηλαδή ήταν 11 μηνών το μωρό). Και μου ήρθε και για δεύτερη φορά στις 24 μέρες!

 

Οπότε και εσύ, σύντομα πιστεύω θα την δεις.

 

Υ.Γ.: Πρώτη φορά χάρηκα τόσο πολύ που μου ήρθε περίοδος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι ο μέσος όρος είναι 14 με 17 μήνες αμοινόρριας (έτσι γράφεται αυτό; :oops: ) αλλά όμως αυτό περιλαμβάνει και το διάστημα της κυήσης;

 

 

Δεν περιλαμβάνει το διάστημα κύησης και επειδή τα νούμερα αυτά είναι μέσοι όροι, προκύπτουν τόσο από τις μαμάδες που η περίοδος του έρχεται τις πρώτες 40 μέρες όσο και από αυτές που τους έρχεται μετά τα 2 χρόνια.

 

Ο θηλασμός γενικά διασφαλίζει μια καλή απόσταση μεταξύ των γεννήσεων που είναι 3-4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κοριτσια δεν εχω περιοδο ακομη,και πολυ χαιρομαι γι αυτο...απολαμβανω αυτο το διαστημα χωρις πονακια και ολα τα ενοχλητικα της περιοδου.

Σημειωση:εχω κοψει τις νυχτερινες αντλησεις απο τοτε που το μωρο ηταν 2 μηνων,τωρα κανω 3 αντλησεις το 24ωρο και καμια φορα 4 και βγαζω 1 λιτρο και κατι γαλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρε κορίτσια έχω σοβαρό θέμα με την περίοδο και έχει αρχίσει να με απασχολεί ιδιαίτερα.

Μου ήρθε πρώτη φορά όταν η μπουμπού ήταν 10 μηνών και κάτι,μου ξαναήρθε μετά από 40 μέρες και μου ξαναήρθε πάλι μετά από 30 μέρες.Από τότε δεν την ξαναείδα!!!!Δηλαδή έχω καθυστέρηση δυόμιση μήνες περίπου..και η καθυστέρηση αυτή μου έχει φέρει τρελλά νεύρα, τρελλή κατακράτηση υγρών (η ζυγαριά με δείχνει 3κιλά πιο πάνω χωρίς όμως να έχω παχύνει αλλά νοιώθω πολύ πρησμένη).Νοιώθω ότι οι ορμόνες μου έχουν χτυπήσει κόκκινο.Η μικρή δεν αποθηλάζει με τίποτα και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό.Θα ήθελα άμεσα να ξαναμείνω έγκυος γιατί ηλικιακά δεν έχω και πολλά περιθώρια.Νοιώθω συνέχεια πονάκια όπως όταν έχουμε ωορρηξία αλλά περίοδος γιοκ.Και θα ξαναθέσω το ερώτημα της φίλτατης kitty,καθότι είμαι και ξανθιά και δεν έχω καταλάβει:

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε ωορρηξία και να μην επακολουθήσει περίοδος ;;(εκος βέβαια της περίπτωσης να κυοφορούμε)και κατα πόσο μπορεί να επέλθει εγκυμοσύνη από τέτοιου είδους ωορρηξία;;;;;

Εγώ έχω την εντύπωση ότι αν έχω ωορρηξία θα έχω και περίοδο,αν δεν έχω περίοδο δεν έχω και ωορρηξία.

Τι ισχύει τελικά;;;;;Το γυναικολόγο μου δεν κάνω καν τον κόπο να τον ρωτήσω γιατί θα μου πει να κόψω το θηλασμό,μου το έχει πει ήδη δηλαδή από τότε που η μικρή μου ήταν 6 μηνών.

 

Αγλαϊα τα φώτα σου please!!!!!!Σου έχω στείλει και πμ αλλά δεν μου έχεις απαντήσει...ξέρω ότι έχεις πολλές υποχρεώσεις,όποτε μπορέσεις όμως κάνε ένα κόπο και για μένα...δεν έχω ιδέα που αλλού μπορώ να απευθυνθώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξέρω ότι μπορείς να έχεις περίοδο χωρίς ωορυξία, αλλά το αντίθετο όχι....

Λητώ, μάλλον η μικρή ξανάρχισε πιο φανατικά τους θηλασμούς και έτσι ανέβηκε η προλακτίνη και δεν επιτρέπει να γίνει ωορυξία και περίοδο....

 

Άλλα... τεστ έκανες;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά έχουν περάσει 19 μήνες χωρίς περίοδο και έχει αρχίσει να μου τη δίνει στα νεύρα.Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι ο μέσος όρος είναι 14 με 17 μήνες αμοινόρριας (έτσι γράφεται αυτό; :oops: ) αλλά όμως αυτό περιλαμβάνει και το διάστημα της κυήσης;

 

οχι δεν νομιζω,εσυ το μετρας μαζι με την κυηση;;

εγω αδιαθετησα γυρω στους 16-18 μηνες θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρε κορίτσια έχω σοβαρό θέμα με την περίοδο και έχει αρχίσει να με απασχολεί ιδιαίτερα.

Μου ήρθε πρώτη φορά όταν η μπουμπού ήταν 10 μηνών και κάτι,μου ξαναήρθε μετά από 40 μέρες και μου ξαναήρθε πάλι μετά από 30 μέρες.Από τότε δεν την ξαναείδα!!!!

Ναι και με μενα ειχε συμβει αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ακόμη να μου έρθει περίοδος...

Από τη μία χαίρομαι ιδιαίτερα αλλά ανησυχώ κιόλας, φοβάμαι πως μετά από τόσο καιρό, όταν τελικά μου έρθει θα είναι άστατος ο κύκλος μου (έτσι μου έχει πει τουλάχιστον ο γυναικολόγος) και θα είναι δύσκολο να επανέλθει....

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ακόμη να μου έρθει περίοδος...

Από τη μία χαίρομαι ιδιαίτερα αλλά ανησυχώ κιόλας, φοβάμαι πως μετά από τόσο καιρό, όταν τελικά μου έρθει θα είναι άστατος ο κύκλος μου (έτσι μου έχει πει τουλάχιστον ο γυναικολόγος) και θα είναι δύσκολο να επανέλθει....

και που το ξερει αυτος;οχι καλε ολα παλι οπως πριν θα ειναι....δυστηχως(μου ειχε κακοφανει τοσο μετα...)
Link to comment
Share on other sites

όταν τελικά μου έρθει θα είναι άστατος ο κύκλος μου (έτσι μου έχει πει τουλάχιστον ο γυναικολόγος)

 

ο κύκλος μπορεί να είναι άστατος για κάποιο διάστημα γιατί οι θηλασμοί του μωρού δεν είναι σταθεροί και άρα η προλακτίνη και κατά συνέπεια και τα οιστρογόνα ακολουθούν αυτούς τους ρυθμούς!

 

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!

 

και θα είναι δύσκολο να επανέλθει....

 

:shock: Αυτό το είπε ο γυναικολόγος;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι υπαρχουν εκανα την προηγουμενη εβδομαδα

 

εχει τιμες για ωορρηξια,εγκυομοσυνη κτλ αν θες να ψαξω να βρω το χαρτι να στις πω.

 

Παντως μεχρι 23 ειναι για μη εγκυες-θηλαζουσες η τιμη

 

τωρα μια θηλαζουσα μπορει να χει και 100

 

αν θες τιποτα αλλο σου λεω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ακόμα αλλά δεν θέλω κιόλας είναι τόσο ωραία ούτε σερβ ούτε πόνοι παράδεισος! Σε όποια φίλη όμως θέλει να της έρθει, της το εύχομαι, με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχουν εκανα την προηγουμενη εβδομαδα

 

εχει τιμες για ωορρηξια,εγκυομοσυνη κτλ αν θες να ψαξω να βρω το χαρτι να στις πω.

 

Παντως μεχρι 23 ειναι για μη εγκυες-θηλαζουσες η τιμη

 

τωρα μια θηλαζουσα μπορει να χει και 100

 

αν θες τιποτα αλλο σου λεω

 

θενκς Ελινάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Στους 4 μήνες ακριβώς! Γι'αυτό χθες έτρωγε συνέχεια. Σήμερα όμως το βράδυ ταλαιπωρήθηκα γιατί δεν ήθελε το στήθος και πείναγε. Μετά από καμιά ώρα ανησυχίας και κλάματος τελικά της έδωσα δικό μου γάλα που είχα ευτυχώς στην κατάψυξη.

Γιατί δεν ήθελε το στήθος όμως; μετά το μπουκάλι που της το ξαναέδωσα συνέχισε να πιπιλάει/τρώει.

Αλλάζει η γεύση; η σύσταση παραμένει ίδια;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο δική μου εμπειρία(χθεσινή παρομοίως) ο λόγος είναι μάλλον ότι μειώνεται η παραγωγή λίγες μέρες πριν 2-3και η γκρίνια είναι επειδή έχει συνηθίσει σε μεγαλύτερες ποσότητες- ροή και τώρα πρέπει να προσπαθησει πολύ περισσότερο...

 

 

Καλό είναι να παίρνεις μαγιά μπύρας λίγες μέρες προτού περιμένεις την επόμενη εμμηνο ρύση. Πως να το καταλάβεις να μου πεις που δεν είναι τόσο σταθερός ο κύκλος (εμενα 1 φορά στους 7 μήνες, και τώρα μετα από 40 μέρες ήρθε) ??? Μααααα από το σαβούριασμα!!!!!!!! :lol::lol: τσακισα τα γλυκά λέμε....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αποφάσισα να αντλήσω από το ένα στήθος γάλα και να την ταϊσω από το άλλο, γιατί έχω μια δουλειά το μεσημέρι και θέλω να της το δώσει η πεθερά μου.

 

Έφαγε 50 ολόκληρα λεπτά και μετά ησύχασε. Έβγαλα από το άλλο 100μλ και η μπέμπα όμως γκρίνιαζε, αγκαλιά, όρθια στάση, παιχνιδάκια, τίποτα δεν βοηθούσε. Τελικά της έδωσα το στήθος που είχε φάει αρχικά. Πάλι αφού άφησε το στήθος και είχε χαλαρώσει, άρχισε να γκρινιάζει. Μετά από αρκετές προσπάθειες, πάλι της έδωσα το άλλο στήθος. Αυτή η ιστορία κράτησε από τις 8πμ μέχρι τις 11.30.

 

Νομίζω οτι δεν με έπαιρνε να βγάλω 100μλ και διατάραξα την ποσότητα που χρειαζόταν για να χορτάσει. Από εδώ και πέρα, και επειδή δεν χρειάζεται να πηγαίνω δουλειά καθημερινά, θα βγάζω τις υπόλοιπες μέρες για να'χω όταν θα είμαι αδιάθετη ή θα θέλω να βγώ χωρίς τη μπέμπα!

 

Ελπίζω τώρα τα 110μλ να φτάσουν για ένα γεύμα! Αλλιώς συμπλήρωμα :( Εκτός αν πεινάσει και τη θηλάσω πριν φύγω.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν παρατηρησα μειωση παντως .... Επεσε βεβαια μεσα στο αλμα αναπτυξης που καναμε στον 3ο μήνα οποτε το μωρο ήταν ουτως ή αλλως κολλημένο στο στηθος :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα και εγώ... Ή δοντάκια

Τέτοια γκαντεμιά;;;;

Και να φανταστείτε οτι είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω οποιοδήποτε πρόβλημα με τον θηλασμό!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...