Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Dimdio :D

 

Όπως καταλαβαίνεις τη μαία του γυναικολόγου σου ΔΕΝ είναι για να την ακούς! :?

Αφού τα καταφέρατε μέχρι τώρα με το θηλασμό δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τα καταφέρετε και από εδώ και στο εξής... :wink:

 

Μπορεί το μωρό να δυσανασχετεί και με τη ροή (αν είναι μικρότερη από πριν) αλλά αυτό κάνεις ότι δεν το καταλαβαίνεις... συνεχίζεις θηλάζοντας όσο συχνά χρειάζεται και μετά από τις 2-3 πρώτες μέρες της περιόδου έρχεσαι στα ίσια σου! :wink:

 

Τη μαγιά της μπύρας την παίρνεις 3 φορές την ημέρα από 7 ταμπλέτες κάθε φορά (αναφέρομαι στη μαγιά τύπου Lanes ή Power Health)

 

Όσον αφορά το θήλαστρο, μη μπαίνεις στο τριπάκι να αντλείς απλά για να δεις την ποσότητα που παράγεις! Είναι πολύ ψυχοφθόρο και τελικά δε σε βοηθάει να φτάσεις σε κάποιο σωστό συμπέρασμα! Το θήλαστρο, το μόνο που σου δείχνει είναι πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις με το συγκεκριμένο τύπο θήλαστρου, τη δεδομένη στιγμή και όχι το γάλα που μπορεί να παράγει το στήθος σου με το θηλασμό!!! Όσο καλό και να είναι ένα θήλαστρο σε καμία περίπτωση δε μπορεί να "προσομοιάσει" τις θηλαστικές κινήσεις που κάνει ένα μωρό, το ίδιο καλά! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Anastasia, exeis dikio!

 

Na sas pw tin alitheia, paratirontas ton mpempi pio prosextika xtes kai simera, nomizw oti mporei na min einai kan i meiwsi tou galatos to xeirotero provlima.

 

Epeidi edw kai 10 meres exw epistrepsei gia liges wres sti douleia mou opote exw anagkastei na vgalw kai ligo gala me thilastro, kai etsi exei parei kai merikes fores to mwro apo to mpimpero, exw tin aisthisi oti aplws exei arxisei na to protimaei... :(

Exete akousei na symvainei ayto?

 

Pistevw oti symvainei ayto, giati afou faei ligo apo to stithos, arxizei na klaiei entona kai na dysanasxetei, kai an paw ekeini tin wra kai vgalw me to thilastro to gala kai tou to dwsw me to mpimpero, to trwei mia xara.

 

Ayto, se syndyasmo isws kai me kapoia mikri meiwsi, exei dyskolepsei poly ta pragmata.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας,επανηλθα κι εγω μετα απο περιπου μια εβδομαδα απουσιας,κι εχω την εξης απορια:πριν απο καμμια εβδομαδα πανω-κατω,μου εμφανιστηκε ενας πονος χαμηλα στην κοιλια,σαν αυτον της ωορρηξιας,με τη διαφορα οτι το ενιωθα κι απο τις δυο πλευρες ταυτοχρονα και αντανακλουσε και στη μεση καμμια φορα.Ξερετε τι εννοω,πώς ειναι αυτο το πονακι που εχουμε καμμια φορα οσες καταλαβαινουμε την ωορρηξια;Αυτο ακριβως,αλλα αισθητο κι απο τις δυο πλευρες της κοιλιας.Τελως παντων,καποιο αλλο συμπτωμα δεν ειχα,αλλα επειδη με ανησυχησε πηγα κι εκανα ενα διακολπικο υπερηχο σε μαιευτηριο της περιοχης που βρισκομουν (εκτος Αθηνων) και μου ειπαν οτι ολα ειναι ενταξει,αλλα οτι ηταν αρκετα παχυ το ενδομητριο κι οτι φαινοταν σα να υπηρχε μεσα στη μητρα μια βλεννα την οποια-απ΄ο,τι μου ειπε ο εκει γιατρος-πιθανοτατα η μητρα να προσπαθουσε να "διωξει" κι οτι ισως τα πονακια να ηταν απο 'κει. Μου ειπε παντως καλου κακου να κανω κι ενα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο ομως μου ειπε πως κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι αρνητικο. Εγω δεν το εχω κανει ακομη,γιατι θεωρω σχεδον αδυνατο να εχω μεινει εγκυος.Αφ΄ενος γιατι,οπως εχω ξαναγραψει,σιγουρα δεν ειμαι και κανα τερας γονιμοτητας,αφ΄ετερου γιατι θηλαζω ακομη σχεδον αποκλειστικα.Λεω "σχεδον" γιατι εδω και λιγες εβδομαδες εχουμε ξεκινησει ρυζοκρεμα καθε απογευμα.

Ηθελα λοιπον τη γνωμη σας για το τι μπορει να ειναι ολο αυτο-αν και τα πονακια εχουν σταματησει απο προχτες.Υπαρχει περιπτωση να ειναι εγκυμοσυνη-δεδομενου του παχους του ενδομητριου; Αυτη η βλεννη που μου βρηκε υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι κακο;

:roll:

Link to comment
Share on other sites

joe εμένα το πρώτο τεστ που έκανα με 10 μερες καθυστέρηση βγήκε αρνητικό.. Ξανάκανα ένα πριν μια εβδομάδα γιατί είχα καούρες και το αποτέλεσμα :arrow: στο δεύτερο τίκερ!!

 

Τι να σου πω; Το ενδομήτριο πάντως παχαίνει σε κάθε κύκλο μας και αν δε γονιμοποιηθεί ωάριο απορρίπτεται με την περίοδο. Φαντάζομαι όμως πως αν ήταν εγκυμοσύνη ο γιατρός θα το έβλεπε στον υπέρηχο. Τι στο καλό;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο μου κανει κι εμενα εντυπωση,που μου ειπε να κανω τεστ ενω δε φαινοταν να ειδε κατι στον υπερηχο,εκτος απο αυτη τη βλεννη.Προσωπικα για βλεννη στη μητρα δεν εχω ξαναακουσει,αλλα και ο κανονικος μου γιατρος που τον πηρα για να του τα πω δεν εδειξε να εκπλησσεται.Μου ειπε οτι δε νομιζει να ειναι εγκυμοσυνη,αφου τα πονακια σε αυτα τα σημεια δεν αποτελουν συμπτωμα εγκυμοσυνης κι οτι ετσι κι αλλιως του φαινεται δυσκολο να συνεβη τοσο συντομα μετα τη γεννα-φανταζομαι (κι ελπιζω) οτι αυτο το ειπε επειδη θηλαζω κι οχι επειδη εχω καποιο αλλο προβλημα το οποιο δε μου το εχει πει για να μην υστεριασω!!! :roll:

Παντως η περιοδος μετα την εγκυμοσυνη μου ειχε ερθει μια φορα στις 21 Μαιου,κρατησε ενα 7ημερο με πολυ λιγοτερο αιμα απ΄ο,τι ειχα συνηθως κι απο τοτε δεν ξαναηρθε,κι ας ειχα κυκλο ρολοι στο παρελθον.

Τωρα λογικα αν ειδε παχυ ενδομητριο και δεν ειναι εγκυμοσυνη,σημαινει οτι τα πονακια ηταν ωορρηξια κι οτι σε καμμια 15αρια μερες θα αδιαθετησω,ε;

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι δε νομιζει να ειναι εγκυμοσυνη,αφου τα πονακια σε αυτα τα σημεια δεν αποτελουν συμπτωμα εγκυμοσυνης κι οτι ετσι κι αλλιως του φαινεται δυσκολο να συνεβη τοσο συντομα μετα τη γεννα-φανταζομαι (κι ελπιζω) οτι αυτο το ειπε επειδη θηλαζω

 

Joe και εγώ πως έμεινα έγκυος; είχα κανονικότατη περίοδο από την αρχή και πολύ σταθερή.. Και συμπλήρωμα η μπέμπα δεν έχει πιει ούτε σταγονα..

 

Τωρα λογικα αν ειδε παχυ ενδομητριο και δεν ειναι εγκυμοσυνη,σημαινει οτι τα πονακια ηταν ωορρηξια κι οτι σε καμμια 15αρια μερες θα αδιαθετησω,ε;

 

Το πού σε 15 μέρες.. Μπορεί και νωρίτερα.. Δεν κάνεις και το τεστ καλού κακού;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Joe και εγώ πως έμεινα έγκυος; είχα κανονικότατη περίοδο από την αρχή και πολύ σταθερή.. Και συμπλήρωμα η μπέμπα δεν έχει πιει ούτε σταγονα..

 

 

Κοιτα,λογικα ανηκεις στις εξαιρεσεις γιατι κατα κυριο λογο η περιοδος εχει διαταραχες ή αργει να ξαναερθει αν θηλαζεις αποκλειστικα-αρα δε γινεται ωορηξια.Υπαρχει ομως η μικρη πιθανοτητα να συμβει και μια γυναικα να μεινει εγκυος ενω θηλαζει,οπως εσυ!!! :)

Στη δικη μου περιπτωση δε νομιζω οτι προκειται για εγκυμοσυνη,μαλλον για προετοιμασια για περιοδο το κοβω. Αλλα καλου-κακου,ενα τεστακι θα το κανω ετσι για να ξερω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω βρε κορίτσια, μπας και έχει συμβεί και σε άλλη...

 

υποτίθεται ότι είχα 2 περιόδους μέχρι στιγμής, από τότε που γέννησα. Η πρώτη κοντά στον 6ο μήνα: για λίγες μέρες είχα μόνο "ροζ" και αυτά όταν σκουπιζόμουν.

Η δεύτερη, την Κυριακή και μόνο την Κυριακή (!!!!!!!), πάλι λίγο ροζ...

 

Είναι περίοδοι αυτές? τι στο καλό γίνεται........

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, εγώ είχα δει κάτι ροζ αυτό το διάστημα του ενός χρόνου αλλά δεν μου φάνηκε περίοδος...

Όταν μου ήρθε περίοδος, ήταν κανονικότατη :D και τις 2 φορές :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα λυθηκε ο μυστηριο με τον υπερηχο καιτο παχυ ενδομητριο:σημερα μου ηρθε περιοδος!!! Τωρα,το ποσο θα κρατησει και το αν ξαναξεκινησε κανονικα ο κυκλος (δεδομενου οτι μου ειχε ξαναερθει στις 21 Μαιου για πρωτη φορα μετα τον τοκετο) παραμενει αγνωστο!!! Η μανα μου λεει οτι και σε ΄κεινη ειχε ερθει κανονικα στον 6ο μηνα και μετα της συνεχιστηκε κανονικα.Βεβαια δε μου διευκρινισε αν αυτο της συνεβη οταν εκανε εμενα ή οταν εκανε την αδελφη μου,γιατι στην περιπτωση της αδερφης μου παραξενο μου φαινεται να ειχε κανονικη περιοδο,αφου τη θηλασε 3 ολοκληρα χρονια!!! :shock::shock::shock:

Το θυμαμαι σαν τωρα:η μικρη (εχουμε 7 χρονια διαφορα) ηταν ολοκληρο παιδακι,περπαταγε,ετρωγε κανονικα ο,τι κι εμεις,κι οταν της ερχοτανε ή οταν ηθελε να κοιμηθει,πηγαινε στη μανα μας και της ελεγε "μαμα,θελω μεμεζουλι!!!" :lol::lol::lol: Χαρα στο κουραγιο της αυτη η μανα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαρα στο κουραγιο της αυτη η μανα μου!!!

 

:D Το να θηλάζεις ένα μεγάλο παιδί είναι πολύ εύκολο γιατί δεν νιώθεις την πίεση του χρόνου να είσαι παρούσα σε κάθε γεύμα. Ήδη όταν αρχίζουν τα γεύματα των στερεών τροφών χαλαρώνεις αλλά αργότερα όταν το παιδί καταλαβαίνει περισσότερα μπορείς να του πεις να περιμένει ή σε ακόμη πιο μεγάλο παιδί μπορείς να του πεις ότι θα θηλάσει μετά από ώρες :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αφήνω λίγο τα ζώδια, να πω τον πόνο μου....

 

Χθές μου ήρθε η...καθόλου επιθυμητή για μένα περίοδος... 7 μήνες λοιπόν...

 

Δεν λέω είναι φυσιολογικό αλλά έχω κάποιες σκέψεις στο μυαλό μου...

 

Εχω μειωσει εδω και καμια εβδομάδα 1 αντληση στη δουλεια (εκανα 2)

 

και η μικρή τρώει στερεες πια. Οσο είμαι σπίτι βέβαια θηλάζει, και θηλάζει και αρκετά περισσότερο το βράδυ... (ξυπνάει σχεδόν 5 φορές)

 

Μήπως για αυτό? Η ένας γενικός κανόνας είναι ότι μετά το 6μηνο συνήθως επανερχεται η εμμηνος ρύση? Η δική μου πάντως δεν έχει αντικαταστήσει γευματα, όσο θηλαζε θηλάζει, απλά μια αντληση έκοψα...

 

Και μείωση στο γάλα μου είχα παρατηρήσει αρκετή αλλά σήμερα 2 μέρα περιόδου βλέπω ανάκαμψη!

 

Δεν θέλω να αποθηλάσω, μήπως η μικρή δεν χορταίνει αρκετά λόγω μειωσης και με έχει στίψει τα βράδυα??? Βασικά τρώει όσο θέλει οπότε κάποια στιγμή θα χορτάσει που θα πάει...

 

Να αγχωθω οτι η περίοδος ειναι σημάδι μείωσης? Μήπως άρχισε η αντίστροφη μέτρηση??(καλά ντε μη βαράτε)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφήνω λίγο τα ζώδια, να πω τον πόνο μου....

Χθές μου ήρθε η...καθόλου επιθυμητή για μένα περίοδος... 7 μήνες λοιπόν...

Δεν λέω είναι φυσιολογικό αλλά έχω κάποιες σκέψεις στο μυαλό μου...

Εχω μειωσει εδω και καμια εβδομάδα 1 αντληση στη δουλεια (εκανα 2)

και η μικρή τρώει στερεες πια. Οσο είμαι σπίτι βέβαια θηλάζει, και θηλάζει και αρκετά περισσότερο το βράδυ... (ξυπνάει σχεδόν 5 φορές)

Μήπως για αυτό? Η ένας γενικός κανόνας είναι ότι μετά το 6μηνο συνήθως επανερχεται η εμμηνος ρύση? Η δική μου πάντως δεν έχει αντικαταστήσει γευματα, όσο θηλαζε θηλάζει, απλά μια αντληση έκοψα...

Και μείωση στο γάλα μου είχα παρατηρήσει αρκετή αλλά σήμερα 2 μέρα περιόδου βλέπω ανάκαμψη!

Δεν θέλω να αποθηλάσω, μήπως η μικρή δεν χορταίνει αρκετά λόγω μειωσης και με έχει στίψει τα βράδυα??? Βασικά τρώει όσο θέλει οπότε κάποια στιγμή θα χορτάσει που θα πάει...

Να αγχωθω οτι η περίοδος ειναι σημάδι μείωσης? Μήπως άρχισε η αντίστροφη μέτρηση??(καλά ντε μη βαράτε)

 

galataki μου,εμενα ηρθε τωρα στις 3 του μηνος.δηλαδη 9 μηνες μετα.....

κανω 4 αντλησεις εδω και αρκετο καιρο.

δεν μου ηρθε οταν εκανα 2,ηρθε τωρα!!!!

εννοειται να μην αγχωθεις....

εγω που βλεπω ποσο βγαζω ξερεις ποση ηταν η μειωση παραγωγης?????

20γρ τη μερα!!!! :lol::lol::lol:

κανονισε γιατι θα ερθω κακομοιρα μου.....

να τα λεει μια απειρη μανουλα αλλα κι εσυ????? :lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε Galat,οπως σου τα πε η Κατερινα ειναι...Στην erica θυμαμαι ειχε γραψει οτι της ειχε ερθει στις 40-50 μερες καπου εκει, και θηλασε για πολυ καιρο, οποτε....

 

 

Και ,ως συνηθως :lol: μια που σε βρηκα,πως τα πατε με στερεες;Τι τρωτε;Εμεις κάαατι κανουμε με τα φρουτα,με λιγο ζορι τα τρωμε.Αλλά την χορτοσουπα ουτε για πλακα,οχι απλα μου την φτυνει στα μουτρα,αηδιαζει και αναγουλιαζει...Προς το παρον μονο φρουτα και ψαχνω κανενα γευστικο συνδυασμο για την χορτοσουπα...Sorry για το ασχετο... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Θα φάνε, θα φάνε μην ανησυχείτε!

Και μετά θα ξεχάσετε την εποχή που δεν έτρωγαν...

 

Αλλά και πάλι, εξαρτάται από τα φεγγάρια τους. Η Αννούλα είναι μερικές μέρες που δεν τρώει τίποτα (εκτός από κάτι τσιμπολογήματα δικών μας φαγητών, 4 κομματάκια φρούτο το πρωί -κυριολεκτικά- και μερικές κουταλιές μεσημεριανό, α και το γιαούρτι, το μόνο που τσακίζουμε ανελλιπώς)... Μάλλον το έριξε στην δίαιτα :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω λίγο τα ζώδια, να πω τον πόνο μου....

Χθές μου ήρθε η...καθόλου επιθυμητή για μένα περίοδος... 7 μήνες λοιπόν...

Δεν λέω είναι φυσιολογικό αλλά έχω κάποιες σκέψεις στο μυαλό μου...

Εχω μειωσει εδω και καμια εβδομάδα 1 αντληση στη δουλεια (εκανα 2)

και η μικρή τρώει στερεες πια. Οσο είμαι σπίτι βέβαια θηλάζει, και θηλάζει και αρκετά περισσότερο το βράδυ... (ξυπνάει σχεδόν 5 φορές)

Μήπως για αυτό? Η ένας γενικός κανόνας είναι ότι μετά το 6μηνο συνήθως επανερχεται η εμμηνος ρύση? Η δική μου πάντως δεν έχει αντικαταστήσει γευματα, όσο θηλαζε θηλάζει, απλά μια αντληση έκοψα...

Και μείωση στο γάλα μου είχα παρατηρήσει αρκετή αλλά σήμερα 2 μέρα περιόδου βλέπω ανάκαμψη!

Δεν θέλω να αποθηλάσω, μήπως η μικρή δεν χορταίνει αρκετά λόγω μειωσης και με έχει στίψει τα βράδυα??? Βασικά τρώει όσο θέλει οπότε κάποια στιγμή θα χορτάσει που θα πάει...

Να αγχωθω οτι η περίοδος ειναι σημάδι μείωσης? Μήπως άρχισε η αντίστροφη μέτρηση??(καλά ντε μη βαράτε)

 

galataki μου,εμενα ηρθε τωρα στις 3 του μηνος.δηλαδη 9 μηνες μετα.....

κανω 4 αντλησεις εδω και αρκετο καιρο.

δεν μου ηρθε οταν εκανα 2,ηρθε τωρα!!!!

εννοειται να μην αγχωθεις....

εγω που βλεπω ποσο βγαζω ξερεις ποση ηταν η μειωση παραγωγης?????

20γρ τη μερα!!!! :lol::lol::lol:

κανονισε γιατι θα ερθω κακομοιρα μου.....

να τα λεει μια απειρη μανουλα αλλα κι εσυ????? :lol::lol::lol:

 

 

Kατερινάκι μου ευχαριστώ για την επαναφορά στην τάξη, μάλλον χάδια ήθελα έχω πολλή κουραση αυτές τις μέρες ετοιμάζω την βάπτιση της μικρης...

 

 

Frene μου, τα παιδάκια μας συνεχίζουν να είναι ολόιδια :lol: , χορτοσουπα ουτε που να την δει! (εκτός από μια μέρα μαγική που έφαγε 20 κουταλιές) τρώει 3-4 και μετά γειά σας. Φρούτα κουτσοτρώμε, ποτε μισό μπωλάκι πότε και πολύ παραπάνω ... ανάλογα τα κέφια. Δόντι ακόμα τίποτα.

 

Όσο για την Αννούλα, και η δικιά μου αυτόν τον μήνα που όλοι την λέγανε χοντρούλα (6 μηνών 9 κιλά)μάλλον το πήρε κατάκαρδα και κάνει συμπαράσταση στην Αννούλα - το έριξε στη δίαιτα :lol: και πήρε μόνο 200 γραμμάρια, αλλά 3 πόντους περικαλώ! :lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kατερινάκι μου ευχαριστώ για την επαναφορά στην τάξη, μάλλον χάδια ήθελα έχω πολλή κουραση αυτές τις μέρες ετοιμάζω την βάπτιση της μικρης...

 

κι εγω συμπασχω!!!

ετοιμαζω τη βαφτιση του μικρου :D

αστα να πανε!!!!πολυ τρεξιμο....

αμα θες χαδια να στελνεις μηνυμα, να σου κανω 1 format :lol::lol:

μια χαρα ειναι η galatενια σου!!! :D:D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Διαιτα η Αννουλα;;;;; :shock::lol:

Για να δουμε τα δικα μας....... :?:

felini μεσα στην μερα δεν θηλαζεις;;

Και τελικα τι απεγινε με εκεινες τις προσπαθειες βραδινου απογαλακτισμου που ειχες πει;

Link to comment
Share on other sites

Kατερινάκι μου ευχαριστώ για την επαναφορά στην τάξη, μάλλον χάδια ήθελα έχω πολλή κουραση αυτές τις μέρες ετοιμάζω την βάπτιση της μικρης...

 

κι εγω συμπασχω!!!

ετοιμαζω τη βαφτιση του μικρου :D

αστα να πανε!!!!πολυ τρεξιμο....

αμα θες χαδια να στελνεις μηνυμα, να σου κανω 1 format :lol::lol:

μια χαρα ειναι η galatενια σου!!! :D:D

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Frene μου, τα παιδάκια μας συνεχίζουν να είναι ολόιδια , χορτοσουπα ουτε που να την δει! (εκτός από μια μέρα μαγική που έφαγε 20 κουταλιές) τρώει 3-4 και μετά γειά σας. Φρούτα κουτσοτρώμε, ποτε μισό μπωλάκι πότε και πολύ παραπάνω ... ανάλογα τα κέφια. Δόντι ακόμα τίποτα.

 

Όσο για την Αννούλα, και η δικιά μου αυτόν τον μήνα που όλοι την λέγανε χοντρούλα (6 μηνών 9 κιλά)μάλλον το πήρε κατάκαρδα και κάνει συμπαράσταση στην Αννούλα - το έριξε στη δίαιτα και πήρε μόνο 200 γραμμάρια, αλλά 3 πόντους περικαλώ!

Galat θα τρελαθω,ουτε διδυμακια να ταν!!! :lol::lol:

Κι εμεις 6 μηνων 9 κιλα και 7 μηνων πηραμε μονο 100 γρ αλλά 1,5 ποντο,γιναμε 74,5!!

Αρα κι εσεις ,οπως κι εμεις,αφου ψηλωσατε χωρις να παχυνετε,μαλλον θα εχετε κανει σιλουετα ε??? :lol:

Κι εμεις βαπτιση,7/9 ,αλλά δεν τρεχω και πολυ.................. :oops:

Α, και απο δοντι τιποτις και εμεις!! :lol:

Κινητικα, καθομαστε στον πωπο μας,κανουμε φιλοτιμες προσπαθειες να μπουσουλησουμε αλλά σαν αυτοκινητο που εχει κολλησει στην αμμο κανουμε!!! :lol::lol::lol: Δεν προχωραει με τιποτα!!

ΑΑΑΑ, και φωναζουμε μαμαμαμαμαααα και μπαμαπμααπαμπαμαπαααα εδω και 1,5 μηνα!!

Αυτα.....τα ζουζουνονεα μας!!!Φιλακια! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η Αννούλα είναι μερικές μέρες που δεν τρώει τίποτα (εκτός από κάτι τσιμπολογήματα δικών μας φαγητών, 4 κομματάκια φρούτο το πρωί -κυριολεκτικά- και μερικές κουταλιές μεσημεριανό, α και το γιαούρτι, το μόνο που τσακίζουμε ανελλιπώς)...

 

:shock::shock::shock:

αυτο ειναι τιποτα????

η Αννουλα τωρα με τη ζεστη δε μπορει να φαει.... :lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Frene μου, τα παιδάκια μας συνεχίζουν να είναι ολόιδια , χορτοσουπα ουτε που να την δει! (εκτός από μια μέρα μαγική που έφαγε 20 κουταλιές) τρώει 3-4 και μετά γειά σας. Φρούτα κουτσοτρώμε, ποτε μισό μπωλάκι πότε και πολύ παραπάνω ... ανάλογα τα κέφια. Δόντι ακόμα τίποτα.

 

Όσο για την Αννούλα, και η δικιά μου αυτόν τον μήνα που όλοι την λέγανε χοντρούλα (6 μηνών 9 κιλά)μάλλον το πήρε κατάκαρδα και κάνει συμπαράσταση στην Αννούλα - το έριξε στη δίαιτα και πήρε μόνο 200 γραμμάρια, αλλά 3 πόντους περικαλώ!

Galat θα τρελαθω,ουτε διδυμακια να ταν!!! :lol::lol:

Κι εμεις 6 μηνων 9 κιλα και 7 μηνων πηραμε μονο 100 γρ αλλά 1,5 ποντο,γιναμε 74,5!!

Αρα κι εσεις ,οπως κι εμεις,αφου ψηλωσατε χωρις να παχυνετε,μαλλον θα εχετε κανει σιλουετα ε??? :lol:

Κι εμεις βαπτιση,7/9 ,αλλά δεν τρεχω και πολυ.................. :oops:

Α, και απο δοντι τιποτις και εμεις!! :lol:

Κινητικα, καθομαστε στον πωπο μας,κανουμε φιλοτιμες προσπαθειες να μπουσουλησουμε αλλά σαν αυτοκινητο που εχει κολλησει στην αμμο κανουμε!!! :lol::lol::lol: Δεν προχωραει με τιποτα!!

ΑΑΑΑ, και φωναζουμε μαμαμαμαμαααα και μπαμαπμααπαμπαμαπαααα εδω και 1,5 μηνα!!

Αυτα.....τα ζουζουνονεα μας!!!Φιλακια! :wink:

 

 

Ρε συ έχω πάθει πλάκα...ναι κι εμένα εφτιαξε σιλουέτα, από κινητικότητα μπουσουλάει αλλα ψιλοπέφτει μπροστά (δεν έχει δυναμη στα χεράκια ακόμα και πως να τα σηκώσει τα 9 κιλά) Απο λέξεις κανα μπαμπαμπα και ντε ντε ντε και γκου καθώς επίσης και ο μπόι!!! :lol::lol: Κοινώς τη μαμά την ξεχάσαμε!!! :lol::lol::lol:

 

Βαπτιση ούτε εγω τρέχω ακόμα...και βαπτίζω σε 1 εβδομάδα περίπου (24/8)!!! (φόρεμα δεν εχω βρει, μπομπονιέρες έχω φτιαξει 5 μόνο και δεν έχω αγοράσει ακόμα το γλυκό κουταλιου-τούρτα...α! Ουτε έχω κλείσει φωτογράφο) Πως με βρίσκεις?Εγω που ημουν, είμαι, και θα είμαι organizing freak...Αnyway θα τα προλάβω όλα θα δείτε!!!:lol:

 

 

περισσότερα ζουζουνονέα στο επόμενο επεισόδιο!!!! :lol::lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της περιόδου μπορώ κι εγώ να σας διαβεβαιώσω ότι εκτός από μια ενδεχόμενη μείωση της παραγωγης για μια δυο μέρες δε σημαίνει τίποτα. Αδιαθέτησα μόλις σταμάτησαν τα λόχεια και ενώ θήλαζα ώωωωωρες ατελείωτες.Θηλάζω ακόμα και μάλιστα μέχρι 11 μηνών σχεδόν το γάλα μου ήταν η αποκλειστική τροφή της Άννας αφού ολά τα άλλα μας τα πετούσε στη μούρη. τώρα τρωει κανονικά και θηλάζει μόνο πρωι-βράδυ και μάλιστα τη βλέπω και γενικά αδιάφορη, πράγμα που αν κάποιος μου το έλεγε 1μησι μήνα πριν θα γελούσα. Οπότε υπομονή και τίποτα άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...