Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα.. να ρωτήσω και εγώ κάτι; Εχω περίοδο από 5 μήνες αφοτου γέννησα, θήλαζα αποκλειστικά μέχρι τους 6-7 μήνες, και τώρα θηλάζουμε πέραν του ενός έτους, ακόμα και 3-4 φορές την νύχτα. Περίοδο έχω κανονικά, στις 30- 40 μέρες. Γιατί δεν μένω έγκυος; Ο γιατρός είπε πως αφού έχω ωορηξία μπορώ να κάνω παιδί. Αλλά δεν βλέπω κάτι αν και προσπαθούμε. Γίνεται ο θηλασμός να φέρνει περίοδο χωρίς ομως να είμαι γόνιμη;

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου παιδάκι θήλασα 14 μήνες. Περίοδος μου ήρθε στους 13 μήνες και έμεινα αμέσως μετά έγκυος. Τώρα που ο γιος μου είναι 2,5 μηνών θηλάζει πάλι αποκλειστικά. Αυτό που με τρόμαξε είναι ότι όταν πήγα στον γυναικολόγο μου (άλλος από την πρώτη φορά) μου είπε ότι αν δεν αδιαθετήσω στους 6 μήνες να ξαναπάω για να προκαλέσουμε περίοδο με χάπια, γιατί υπάρχει, λέει, κίνδυνος να παλλινδρομήσει η μήτρα και να μη μου έρχεται περίοδος μετά. Μήπως γνωρίζετε κατά πόσο είναι αυτό έγκυρο και αν έχει κάποια σχέση με το ότι και στις δύο γέννες μου γέννησα με πρόκληση έχοντας συμπληρώσει τις 40 εβδομάδες. Μήπως δηλαδή έχει να κάνει με μια "νωθρή" μήτρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πρώτο μου παιδάκι θήλασα 14 μήνες. Περίοδος μου ήρθε στους 13 μήνες και έμεινα αμέσως μετά έγκυος. Τώρα που ο γιος μου είναι 2,5 μηνών θηλάζει πάλι αποκλειστικά. Αυτό που με τρόμαξε είναι ότι όταν πήγα στον γυναικολόγο μου (άλλος από την πρώτη φορά) μου είπε ότι αν δεν αδιαθετήσω στους 6 μήνες να ξαναπάω για να προκαλέσουμε περίοδο με χάπια, γιατί υπάρχει, λέει, κίνδυνος να παλλινδρομήσει η μήτρα και να μη μου έρχεται περίοδος μετά. Μήπως γνωρίζετε κατά πόσο είναι αυτό έγκυρο και αν έχει κάποια σχέση με το ότι και στις δύο γέννες μου γέννησα με πρόκληση έχοντας συμπληρώσει τις 40 εβδομάδες. Μήπως δηλαδή έχει να κάνει με μια "νωθρή" μήτρα?

 

Πού τα βρίσκουν και τα λένε ... :rolleyes:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου παιδάκι θήλασα 14 μήνες. Περίοδος μου ήρθε στους 13 μήνες και έμεινα αμέσως μετά έγκυος. Τώρα που ο γιος μου είναι 2,5 μηνών θηλάζει πάλι αποκλειστικά. Αυτό που με τρόμαξε είναι ότι όταν πήγα στον γυναικολόγο μου (άλλος από την πρώτη φορά) μου είπε ότι αν δεν αδιαθετήσω στους 6 μήνες να ξαναπάω για να προκαλέσουμε περίοδο με χάπια, γιατί υπάρχει, λέει, κίνδυνος να παλλινδρομήσει η μήτρα και να μη μου έρχεται περίοδος μετά. Μήπως γνωρίζετε κατά πόσο είναι αυτό έγκυρο και αν έχει κάποια σχέση με το ότι και στις δύο γέννες μου γέννησα με πρόκληση έχοντας συμπληρώσει τις 40 εβδομάδες. Μήπως δηλαδή έχει να κάνει με μια "νωθρή" μήτρα?

 

 

Τι είναι πάλι τούτο ?

 

Εμένα μου ήρθε μετά τον 6ο μηνα , αλλα για να δούμε αν θα συνεχίσει , γιατι απο μερα σε μέρα την περιμένω και είναι αφαντη .

 

Ομως κορίτσια , γιατι πονάνε τόσο πολύ τα γονατα μου ? (και δεν εχω και κάταγμα) Εχει σχέση με αυτό που εγραψε η switty παραπάνω , χάνω οστική μάζα ? Μπας και να πάω να κάνω κάποια εξέταση ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου παιδάκι θήλασα 14 μήνες. Περίοδος μου ήρθε στους 13 μήνες και έμεινα αμέσως μετά έγκυος. Τώρα που ο γιος μου είναι 2,5 μηνών θηλάζει πάλι αποκλειστικά. Αυτό που με τρόμαξε είναι ότι όταν πήγα στον γυναικολόγο μου (άλλος από την πρώτη φορά) μου είπε ότι αν δεν αδιαθετήσω στους 6 μήνες να ξαναπάω για να προκαλέσουμε περίοδο με χάπια, γιατί υπάρχει, λέει, κίνδυνος να παλλινδρομήσει η μήτρα και να μη μου έρχεται περίοδος μετά. Μήπως γνωρίζετε κατά πόσο είναι αυτό έγκυρο και αν έχει κάποια σχέση με το ότι και στις δύο γέννες μου γέννησα με πρόκληση έχοντας συμπληρώσει τις 40 εβδομάδες. Μήπως δηλαδή έχει να κάνει με μια "νωθρή" μήτρα?

 

Η εγκυροτητα αυτής της "ιατρικής συμβουλής" νομίζω οτι βρίσκεται στην κακή πληροφόρηση του γιατρου. Συγνώμη κιολας, αλλα πριν μερικά χρονια που δεν υπηρχαν χαπια τι γίνοταν???

το σωμα της γυναικας εχει τους δικους της ρυθμους. Και πρεπει (αν οχι επιβαλλεται) να τους σεβαστουμε και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης, της γεννας και του θηλασμου.

Εισαι τόσο τυχερη που σου ήρθε περίοδος στους 13 μηνες!!! πολυ θα ηθελα και εγω, 9 μηνες χωρίς περίοδο και άλλοι τόσοι μετα!!!

Επίσης, η απουσία περιόδου δεν σημαίνει απαράιτητα οτι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος.

Αν εχεις χρόνο ψαξε το λιγο παραπάνω (αν μπορεις και σε ξενογλωσσες ιστοσελιδες) και επικοινωνησε με συμβουλους θηλασμου. Το λιγότερο μίλησε με καποιον άλλο γυναικολογο που να ξερει απο θηλασμο. Αν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις και κοντα στην περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε χθες και σ' εμένα η περίοδος για πρώτη φορά παρόλο που οι θηλασμοί δε μειώθηκαν, ούτε τη νύχτα. Επειδή (ξέρετε: ξενύχτια, δόντια κ.α) δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα πάντα: θέλω να ρωτήσω αν θα μειωθεί το γάλα τώρα? Γιατί και η γιαγιά μου που θήλασε μου είπε ότι η περίοδος της ερχόταν όταν αποθήλαζε και μετά...

Δεύτερον: χθες όλη τη μέρα ήμουν σαν να με πάτησε φορτηγό. Απίστευτη κούραση, αδυναμία και πόνο σε όλο το σώμα...δεν είχα ποτέ ξανά τέτοια συμπτώματα στην περίδο. Ήταν περίπου όπως το πρώτο τρίμηνο εγκυμοσύνης που ήμουν με εμετούς κόπωση, όλη μέρα ξάπλα κλπ. Αφού κράτησε αρκετή ώρα ο σύζυγος τη μικρή για να ξαπλώσω μπας και κοιμηθώ (γιατί ήμουν και με 4 ώρες διακεκομένου ύπνου....) και δεν μπορούσα να κοιμηθώ απ' τον πόνο (αρθρώσεις, μυες, τα πάντα). Μου 'κοψε τελικά στις 23.00 το βράδυ να σηκωθώ και να πάρω ένα ντεπόν.... ΕΡώτηση: κάθε φορά τώρα θα είναι έτσι η περίοδος???:shock: Έχει σχέση με το θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να έχω περίοδο πότε κάθε 30 μέρες, μια φορά στις 40 μέρες, μετά πάλι στις 30, και τώρα να έχουν περάσει 50 μέρες και τίποτα, ή μήπως να κάνω τέστ εγκυμοσύνης; Το παιδί είναι 13 μηνών, δεν θηλάζει όσο παλιά (σε ποσότητα γάλατος, όχι συχνότητα, κάθεται λίγο), δεν θα έπρεπε να είναι λίγο πιο κανονικός ο κύκλος μου πια;

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές γυναίκες αρκεί το μωρό να πυκνώσει τους θηλασμούς πριν την υποτιθέμενη ημερομηνία της ωορρηξίας, ώστε να την αναστείλει. Σε άλλες γυναίκες μπορεί να πηγαίνει πιο σταθερά. Κάποιες γυναίκες έχουν σταθερό κύκλο, μόνο αφού αποθηλάσουν τελείως. Αν η γυναικολογική εξέταση δεν δείχνει παθολογικό πρόβλημα, τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Τεστάκι πάντως, κάνε, αν έχεις υποψίες! :-D

 

Πάντως, εσύ που θες να κάνεις παιδάκι τώρα κοντά, μπορείς να προμηθευτείς μέσω ιντερνετ φτηνά τεστάκια ωορρηξίας (για να μη σου βγαίνει ο κούκος αηδόνι) και να παρακολουθείς πιο στενά τον κύκλο σου ... ή να το ρίξεις στην καθημερινή προσπάθεια! Το πιθανότερο είναι ότι δεν πετυχαίνεις γόνιμες μέρες, αφού δεν είναι σταθερές. Πιθανώς κάποιος γιατρός να προσπαθούσε να το ελέγξει με ορμόνες αλλά εφόσον έρχεται περίοδος τελικά, ίσως να μην χρειάζεται να μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία και να το πετύχεις με πιο φυσικό και ακίνδυνο τρόπο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι συχνοί θηλασμοί επηρεάζουν περισσότερο τον κύκλο παρά η ποσότητα που πίνει το μωρό. Αν έλειπες κάποιες ώρες ή θήλαζες με υποτυπώδες πρόγραμμα, μπορεί να ήσουν πιο τακτική (δεν το προτείνω).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να έχω περίοδο πότε κάθε 30 μέρες, μια φορά στις 40 μέρες, μετά πάλι στις 30, και τώρα να έχουν περάσει 50 μέρες και τίποτα, ή μήπως να κάνω τέστ εγκυμοσύνης; Το παιδί είναι 13 μηνών, δεν θηλάζει όσο παλιά (σε ποσότητα γάλατος, όχι συχνότητα, κάθεται λίγο), δεν θα έπρεπε να είναι λίγο πιο κανονικός ο κύκλος μου πια;

 

Έχει να κάνει με το πόσο συχνά θηλάζει το μωρό, όπως είπε και η amaretto. Για να καταλάβεις, εμένα ο γιος μου είναι 13 μηνών και μου ήρθε μία φορά περίοδος (κανονική δεν την έλεγες...) και άλλη μία φορά μου ήρθε μία σταγόνα! Μέχρι και σήμερα όμως δεν μεσολαβούν πάνω από 6 ώρες που να μη θηλάσω ή αντλήσω...

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το πόσο συχνά θηλάζει το μωρό, όπως είπε και η amaretto. Για να καταλάβεις, εμένα ο γιος μου είναι 13 μηνών και μου ήρθε μία φορά περίοδος (κανονική δεν την έλεγες...) και άλλη μία φορά μου ήρθε μία σταγόνα! Μέχρι και σήμερα όμως δεν μεσολαβούν πάνω από 6 ώρες που να μη θηλάσω ή αντλήσω...

 

 

Κατάλαβα.. Ευχαριστώ! Όντως δεν περνούν πάνω από 5 ώρες που θηλάζω, και αυτό μόνο 3 φορές την εβδομάδα που πάω στην δουλεια. Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα και μάλλον θα κάνω ένα τεστ να μου φύγει η περιέργεια. Πάντως επειδή δεν πίνει πολύ γάλα πια, έχω πιστέψει πως βρισκόμαστε σε δρόμο αποθηλασμού. Κρίμα και είναι τόσο ωραίο..

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! :D

 

Και μου ήρθε η πρώτη (δυστυχώς) χθες, παραμονή Πρωτοχρονιάς. Και ήλπιζα πως θα αργούσε ακόμα μιας και θηλάζουμε αρκετά και συχνά και έλεγα πως θα κλείσω δυο χρόνια χωρίς περίοδο (σε συνδυασμό με την περίοδο εγκυμοσύνης).... :rolleyes: Κρίμα!

13 μήνες μετά τη γέννα! Δεν είναι και μικρό το χρονικό διάστημα βέβαια αλλά μου άρεσε αυτή η... "λειψυδρία" :D!

 

Για μια στιγμή σκέφτηκα να προσπαθώ να θηλάζω τον μικρό περισσότερο (έλα όμως που δεν τον καταφέρνω) μήπως και μου ξανακοπεί :rolleyes: αλλά δεν έχει νόημα να πάω ενάντια στη φύση!

 

Καλή χρονιά σε όλους! :D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Koritsia kalimera kai kali xronia se oles! Katarxin sorry gia ta greeklish, o ipologistis mou exei provlima kai den mou bgazei alli glossa, tha prospathiso na eimai sintomi!

 

gennisa ton iounio tou 10, i mikri mou kanei meikti diatrofi, teleftaia exoun distixos meiothei oi thilasmoi, alla mexri stigmis den exo dei periodo, alla tous teleftaious 3-4 mines blepo gia mia dio meres igra elafros xromatismena, kai olo leo "irthe telika" ki olo tipota den ginetai. mporei na einai ooriksia afto?

 

episis, xoris periodo telika meneis egkios? eixame kapoies eleftheres epafes kai teleftaia exo kati perierges orekseis (trelenomai na troo sketo taxini me to koutali :?), niotho ena fouskoma kai anarotiemai an xreiazetai na kano test...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η πρώτη ωορρηξία είναι ΠΡΙΝ την πρώτη περίοδο, οπότε κάλλιστα μπορείς να μείνεις έγκυος χωρίς να έχεις δει περίοδο...

Αν βλέπεις ύποπτα συμπτώματα κάνε ένα τεστάκι πάντως...

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Koritsia kalimera kai kali xronia se oles! Katarxin sorry gia ta greeklish, o ipologistis mou exei provlima kai den mou bgazei alli glossa, tha prospathiso na eimai sintomi!

 

gennisa ton iounio tou 10, i mikri mou kanei meikti diatrofi, teleftaia exoun distixos meiothei oi thilasmoi, alla mexri stigmis den exo dei periodo, alla tous teleftaious 3-4 mines blepo gia mia dio meres igra elafros xromatismena, kai olo leo "irthe telika" ki olo tipota den ginetai. mporei na einai ooriksia afto?

 

episis, xoris periodo telika meneis egkios? eixame kapoies eleftheres epafes kai teleftaia exo kati perierges orekseis (trelenomai na troo sketo taxini me to koutali :?), niotho ena fouskoma kai anarotiemai an xreiazetai na kano test...

 

Κοπέλα μου, μόνο αν το μωρό είναι μικρότερο των 6 μηνών, δε σου έχει έρθει περίοδος και θηλάζεις αποκλειστικά (μόνο δικό σου γάλα, όχι νερό, όχι τσάι και νυχτερινοί θηλασμοί) έχεις ελάχιστες πιθανότητες να συλλάβεις. Και πάλι, όμως, μπορεί να μείνεις έγκυος, γιατί μικρή μεν, αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα. Χωρίς περίοδο φυσικά και μένεις έγκυος, αφού δεν ξέρεις πότε θα είναι η πρώτη ωορηξία!;) Αν δε θέλεις άλλο παιδάκι ακόμα πρόσεχε. Αν θέλεις, σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη, όταν θα έρθει!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρθε η περιοδος δυο φορες μεχρι τωρα στους 5 μηνες αποκλειστικου θηλασμου , προσπαθουμε για το δευτερο παιδακι αλλα τιποτα ακομα και εγω φοβαμαι οτι οι κυκλοι μου ειναι χωρις ωορρηξια , γιατι ειναο ο τριτος μηνας προσπαθειων πλεον ...:|

Link to comment
Share on other sites

Όταν σαράντησα και πήγα στη γυναικολόγο, μου έκανε υπέρηχο και μου είχε πει ότι οι ωοθήκες μου ήταν ανενεργές....Λογικά θα μπορείς κι εσύ να μάθεις αν έχεις ωορηξία ή όχι :)

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Eμένα δεν έχει έρθει ακόμη και θηλάζω 16 μήνες. Δεν ξέρω μήπως φταίει και το γεγονός ότι πριν γενήσω, δεν είχα καθόλου σταθερό κύκλο. Περίμενα μήπως στρώσει μετά τη γέννα, αλλά δεν...

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα μου συμβαίνει το εξής με το θηλασμό:

Η μπέμπα μου είναι σήμερα 48 ημερών και εξαρχής με το θηλασμό της έδινα και συμπλήρωμα. Το στήθος μου πολύ σπάνια το ένιωθα γεμάτο. Την Κυριακή αδιαθέτησα, προς μεγάλη μου έκπληξη, και εδώ και 3 μέρες η μπέμπα ενώ είναι στο στήθος είναι πολύ νευρική και κλαίει, όταν της δίνω μπιμπερό πίνει αλλά κ πάλι κάπως νευρικά! Δεν ξέρω πώς να την κουμαντάρω!

Ξεκινήσαν έτσι ξαφνικά μετά από 1 1/2 μήνα κολικοί? Μέχρι και κάψουλες μαγιά μπύρας παίρνω μπας και αυξήσω παραγωγή. Η γεύση στο γάλα μου έχει αλλάξει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...