Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Κορίτσια θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 4 μήνες. Περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει.όχι οτι βιάζομαι αλλά μου είχαν πει γνωστες οτι περίπου στον 3ο θα μου έρθει.Με σας τι έγινε πότε περίπου σας ήρθε? Αν δω οτι καθυστερεί πολύ να πάω στον γιατρό μου? ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......

Οι γνωστές σου μάλλον δεν είχα μεγάλη εμπειρία με το θηλασμό. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις, αλλά οι γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά και χωρίς ωράριο, αργούν να αδιαθετήσουν.

 

Κοριτσια γεια σας. θηλαζω 14 μηνες και περιοδο εχω να δω απο πριν μεινω εγκυος. Το θεμα μου ειναι οτι πηγα στον γυναικολογο μου για τεστ παπ και μου ειπε οτι βλεπει ωορρηξια και οτι θα αδιαθετησω σιγουρα. Εγω ομως που παντα προκαλω με την συμπεριφορα μου δεν αδιαθετησα ουτε εκεινον ουτε και τον αλλο μηνα... που πηγε το ωαριο οεο? Το ειδε στα αληθεια η μου ειπε ψεμματα?Ικανο τον εχω να κανει τα παντα για να σταματησω τον θηλασμο... Αγλαια πες μας για το μηχανισμο της ωορρηξιας κατα την διαρκεια του θηλασμου. Δεν ξερω που να βρω περισσοτερες πληροφοριες...

:confused:

Δηλαδή σου έχει πει ή υπονοήσει ότι όταν ξεκινήσει η ωορρηξία πρέπει να διακοπεί ο θηλασμός;:shock: Αν ναι, σε παρακαλώ να το γράψεις στο τοπικ "Τι άλλο θ' ακούσω!!!", εκεί ταιριάζει γάντι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sonar,:P ηδη εχω γραψει στο τι αλλο θα ακουσω ολες τις αηδιες που μου ειπε...το καλυτερο ομως μου το ειπε η μαια που οταν της ειπα οτι ο ΠΟΥ προτεινει 1 ετος τουλαχιστον θηλασμου μου απαντησε οτι εαν μπλεξω με αυτο το κυκλωμα θα με βαζουν να θηλαζω 7 χρονια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδιαθέτησα πρώτη φορά στους 10,5 μήνες. Είχα κανονικά περίοδο όπως πριν μόνο χωρίς πόνους. Περίπου 15 μέρες πριν είχα καταλάβει ωορρηξία με πόνο και τα γνωστά υγρά. Το ίδιο κι αυτόν το μήνα. Σε μερικές μέρες περιμένω τη 2η να δω και τον κύκλο μου που θα "κάτσει".

Και φυσικά θηλάζω ακόμα...

Όσο για την ποσότητα, κατάλαβα μείωση μία μέρα πριν και την 1η μέρα της περιόδου, μετά ΟΚ. Κι όταν λέω "κατάλαβα" εννοώ ότι δεν ξεκόλαγε ο μικρούλης από το στήθος, όλο ρούφαγε και ρούφαγε και ξανά ζήταγε, γιατί μετά το 6μηνο εγώ δεν καταλαβαίνω το στήθος, είναι συνέχεια νιανιά, αυτός όμως όλο γκλου-γκλου κάνει κι έτσι ξέρω ότι έχω ακόμα γάλα. Γιατί ακόμα έχω την ανασφάλεια του: "μήπως δεν έχω αρκετό γάλα;" και το θηριάκι μου είναι γύρω στα 11 κιλά... χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Η μπουμπού μου κοντεύει να χρονίσει και η περίοδος άφαντη. Κάνουμε 4 θηλασμούς την ημέρα, ενώ τις τελευταίες εβδομάδες το βράδυ η μπουμπού κοιμάται σερί 8-9 ώρες εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Από τη μια δεν σκέφτομαι να σταματήσω να θηλάζω ή να μειώσω τους θηλασμούς, από την άλλη θέλω να μείνω έγκυος, γιατί δεν με παίρνει λόγω ηλικίας να περιμένω και πολύ. Είμαι λίγο προβληματισμένη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μπουμπού μου κοντεύει να χρονίσει και η περίοδος άφαντη. Κάνουμε 4 θηλασμούς την ημέρα, ενώ τις τελευταίες εβδομάδες το βράδυ η μπουμπού κοιμάται σερί 8-9 ώρες εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Από τη μια δεν σκέφτομαι να σταματήσω να θηλάζω ή να μειώσω τους θηλασμούς, από την άλλη θέλω να μείνω έγκυος, γιατί δεν με παίρνει λόγω ηλικίας να περιμένω και πολύ. Είμαι λίγο προβληματισμένη...

 

μακαρι να μου ερχοταν η περιοδος αργοτερα!!!!

παντως, θα σου απαντησουν και πιο εμπειρες μανουλες,

νομιζω οτι η απουσια περιοδου δεν σημαινει και οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η απουσια περιοδου δεν σημαινει και οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος.

Ναι το ξέρω ότι μπορεί να γίνει σύλληψη. Παρέχει όμως ο θηλασμός αντισύλληψη κατά ένα ποσοστό περίπου 70% από ό,τι έχω διαβάσει. Γι' αυτό δεν το έχω αποκλείσει το να μείνω έγκυος και κάνω τεστ κάθε 15 μέρες για να ελέγχω την κατάσταση. Ελπίζω να μου κάτσει η εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω έναν μπέμπη περίπου 7 μηνών που τον θηλάζω.Γέννησα 10 Αυγούστου και τον περασμένο Ιανουάριο στις 14 είδα για 1η φορα περίοδο μετά απο 14 μήνες χωρίς πόνους και συπτώματα!Αυτό το μήνα όμως ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει.Δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης και για αυτό έχω αρχίσει να αγχώνομαι μήπως και συμβαίνει κάτι!Μήπως θα έπρεπε να κλείσω ένα ραντεβού στο γυναικολόγο μου ή είναι φυσιολογικό?

Στις 40 μέρες μετά την γέννα πήγα στον γυναικολόγο μου και έκανα και τεστ ΠΑΠ και όλα ήταν οκ!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω έναν μπέμπη περίπου 7 μηνών που τον θηλάζω.Γέννησα 10 Αυγούστου και τον περασμένο Ιανουάριο στις 14 είδα για 1η φορα περίοδο μετά απο 14 μήνες χωρίς πόνους και συπτώματα!Αυτό το μήνα όμως ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει.Δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης και για αυτό έχω αρχίσει να αγχώνομαι μήπως και συμβαίνει κάτι!Μήπως θα έπρεπε να κλείσω ένα ραντεβού στο γυναικολόγο μου ή είναι φυσιολογικό?

Στις 40 μέρες μετά την γέννα πήγα στον γυναικολόγο μου και έκανα και τεστ ΠΑΠ και όλα ήταν οκ!

 

Δεν είναι ασυνήθιστο τις πρώτες φορές να υπάρχει μια αταξία, μέχρι να έρθει το γνωστό πρόγραμμα. Επίσης, ανάλογα με το πώς θηλάζετε, μπορεί να εξαφανιστεί για αρκετό καιρό ξανά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω έναν μπέμπη περίπου 7 μηνών που τον θηλάζω.Γέννησα 10 Αυγούστου και τον περασμένο Ιανουάριο στις 14 είδα για 1η φορα περίοδο μετά απο 14 μήνες χωρίς πόνους και συπτώματα!Αυτό το μήνα όμως ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει.Δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης και για αυτό έχω αρχίσει να αγχώνομαι μήπως και συμβαίνει κάτι!Μήπως θα έπρεπε να κλείσω ένα ραντεβού στο γυναικολόγο μου ή είναι φυσιολογικό?

Στις 40 μέρες μετά την γέννα πήγα στον γυναικολόγο μου και έκανα και τεστ ΠΑΠ και όλα ήταν οκ!

Αν θηλάζεις τακτικά είναι σύνηθες φαινόμενο. Εγώ έχω αδιαθετήσει 4 φορές και όλες ακατάστατες σε κύκλο και διάρκεια. Θέλει λίγο χρόνο για να επανέλθεις στα συνηθισμένα. Περίμενε λίγες μέρες ακόμη και βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας βρε κοριτσια!εχω ενα προβλημα!εχω ενα αγορακι 6,5μηνων και το θηλαζω αποκληστικα!στις 30γεναρη μου ηρθε η περιοδος για πρωτη φορα μετα την εγκυμοσηνη!σημερα 2μαρτιου εχω καθηστερηση 4ημερων!ποσο ευκολα μπορει μια γυναικα ενω θηλαζει και εχει περιοδο να μεινει εγκυος?υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγkυος?απο την πρωτη μερα που περιμενα να μου ερθουν εχω τα πονακια της περιοδου,υγρα και νευρα αρκετα...help me please!ton μπεμπη εκανα να τον πιασω 8μηνες και τωρα με την πρωτη απροσεξια ισως....αχχχχ....μακαρι!

Link to comment
Share on other sites

mariori μια γυναίκα που θηλάζει και δεν έχει περίοδο, δεν κάνει και ωορρηξία!!! Λέμε ότι μπορείς να μείνεις έγκυος κι όταν θηλάζεις, απλά γιατί η ωορρηξία προηγείται της περιόδου... Εγώ όταν έκανα πρώτη φορά ωορρηξία το κατάλαβα και από τα πονάκια και από τα υγρά και όντως 15 μέρες μετά αδιαθέτησα. Τώρα η 2η περίοδος μου ήρθε στις 30 μέρες.

anastasia0023 μια γυναίκα που θηλάζει και έχει περίοδο μπορεί να μείνει έγκυος όπως μια γυναίκα που δεν θηλάζει και έχει περίοδο. Άλλες πιο εύκολα, άλλες πιο δύσκολα... αν το επιθυμείς να σου ευχηθώ μακάρι!!!

Πάντως κορίτσια μύθος ότι στην περίοδο μετά τη γέννα δεν πονάς. Αχ, εγώ όπως πριν πονάω... Κλαψ!!!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι το επιθυμω παρα πολυ παρα τις οικονομικες μας δυσκολιες!μου ηρθε κανονικα η περιοδος στις 30-01 και ηταν οπως πριν μεινω εγκυος.περιμενα στις 26-02 με ολα τα συμπτωματα αλλα τιποτα μεχρι στιμης!η μαια μου,με ρωτησε κατευθειαν μολις της το ειπα για εγκυμοσυνη...μου ειπε να περιμενω μεχρι αυριο αλλιως να κανω μια βχοριακη....επισης μου ειπε οτι οι ανωμαλιες λογω θηλασμου δεν ισχυουν...αχ!δε ξερω ειμαι πολυ αγχωμενη!

Link to comment
Share on other sites

εγω θηλαζω την μικρη μου απο την πρωτη μερα, περιπου στον δευτερο μηνα το γαλα μειωθηκε απο το ενα στηθος και αδιαθετησα συνεχισα να την θηλαζω κανονικα και απο τα δυο με αποτελεσμα να μην αδιαθετησω ξανα και το στηθος να επανελθει σημερα το πρωι ομως ειδα παλι αιμα και εχω αγχωθει δεν θελω να σταματησω να την θηλαζω ακομη...και παρολο που το ειχα περασει μια φορα αυτο νιωθω παλι την ιδια φοβια και αγχος δεν θελω να σταματησω να την θηλαζω ακομη εχω αναγκη απο μια σας κουβεντα απο οτι διαβαζω υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις που θηλαζουν και εχουν περιοδο τι γινεται ομως με την ποσοτητα του γαλατος? αυτα με την προλακτινη πανω κατω τα ξερω...amaretto εσυ εισαι που εισαι βετερανος περιμενω υποστηριξη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Soson εγώ έχω δει 2 φορές περίοδο, στον 5ο και 6ο μήνα και δεν είδα καμιά διαφορά στην παραγωγή ούτε και αισθάνθηκα ό,τι ο μικρός κατάλαβε κάτι. Πιστεύω ό,τι είναι πιο πολύ δική μας ανασφάλεια, οπότε προσπάθησε να προσφέρεις το στήθος πιο συχνά αν το ζητάει η μικρή και μην αγχώνεσαι για την παραγωγή.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Soson κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά 3,5 μήνες και έχω περίοδο κανονικά. Η πρώτη περίοδος ήρθε στις 35 ημέρες μετά τον τοκετό κι από τότε κάθε 32 ημέρες. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τις 2 πρώτες ημέρες της περιόδου το μωρό θηλαζει συχνότερα πράγμα που σημαίνει ότι μειώνεται λίγο η παραγωγή και προσπαθεί να την αυξήσει. Μετά τα πράγματα είναι κανονικά όπως πριν την περίοδο. Συμφωνώ κι εγώ με τη female πως δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Αν ελαττωθεί η παραγωγή σου θα είναι μικρή η διαφορά και θα την επαναφέρει το μικρό σου με συχνότερους θηλασμούς για 1-2 μέρες.:-)

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

καοριτσια γεια σας!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι που μπορει να ειναι εκτος θεματος.συγνωμη αλλα σιγα σιγα ελπιζω να μαθω.:confused:Λοιπον η απορια μου ειναι αν στο θηλασμο τελικα χανουν η οχι τα κιλα πιο γρηγορα.Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι εχω ενα κολημα με τα κιλα.Αφηστε που γενναω ιουνιο και θελω να φυγουν οσο δυνατον το γργοροτερο.Τι να κανω????????:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

καοριτσια γεια σας!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι που μπορει να ειναι εκτος θεματος.συγνωμη αλλα σιγα σιγα ελπιζω να μαθω.:confused:Λοιπον η απορια μου ειναι αν στο θηλασμο τελικα χανουν η οχι τα κιλα πιο γρηγορα.Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι εχω ενα κολημα με τα κιλα.Αφηστε που γενναω ιουνιο και θελω να φυγουν οσο δυνατον το γργοροτερο.Τι να κανω????????:confused::confused::confused:

σιγουρα μετα την γεννα θα φυγουν αρκετα και ο θηλασμος βοηθαει σε αυτο αλλα μην αγχωνεσαι χαλαρωσε και απολαυσε αυτες τις μοναδικες στιγμες, με το καλο να ερθει το μωρακι σου. Αν σε βοηθαει εγω ημουν 55κιλα πριν γεννησω ειχα φτασει 79 γυρισα στο σπιτι 69 και ακομη ειμαι 63 αλλα δεν πτοουμαι πρωτα απο ολα το μωρακι μου μετα τον απογαλακτισμο με μια καλη διαιτα θα φυγουν...ελπιζω χαχαχα εσυ ποσα εχεις παρει και αγχωθηκες?

Link to comment
Share on other sites

καοριτσια γεια σας!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι που μπορει να ειναι εκτος θεματος.συγνωμη αλλα σιγα σιγα ελπιζω να μαθω.:confused:Λοιπον η απορια μου ειναι αν στο θηλασμο τελικα χανουν η οχι τα κιλα πιο γρηγορα.Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι εχω ενα κολημα με τα κιλα.Αφηστε που γενναω ιουνιο και θελω να φυγουν οσο δυνατον το γργοροτερο.Τι να κανω????????:confused::confused::confused:

 

Εγώ σε 40 μέρες ήμουν όσο πριν γεννήσω, είχα πάρει 9 κιλά σύνολο και ενώ τρώω τον άμπακο και ό,τι σαχλαμάρα μπορείς να φανταστείς που δεν έτρωγα ποτέ μου, δεν παίρνω γραμμάριο!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

καοριτσια γεια σας!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι που μπορει να ειναι εκτος θεματος.συγνωμη αλλα σιγα σιγα ελπιζω να μαθω.:confused:Λοιπον η απορια μου ειναι αν στο θηλασμο τελικα χανουν η οχι τα κιλα πιο γρηγορα.Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι εχω ενα κολημα με τα κιλα.Αφηστε που γενναω ιουνιο και θελω να φυγουν οσο δυνατον το γργοροτερο.Τι να κανω????????:confused::confused::confused:

Το σίγουρο πάντως είναι ότι με το θηλασμό χάνεις πιο εύκολα το λίπος και καις 500 θερμίδες την ημέρα.Αν κάνεις μια σωστή διατροφή,σίγουρα θα τα χάσεις εύκολα και γρήγορα.Εγώ είχα βάλει 20 κιλά στην εγκυμοσύνη και μέσα σε 9 μήνες επανήλθα στα αρχικά μου κιλά χωρίς κόπο.Βέβαια είναι και θέμα μεταβολισμού.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα το τεστ και βγηκε αρνητικο....κλαψ!συνεχιζω να εχω καθυστερηση με τα ιδια συμπτωματα οπως οταν ημουν εγκυος στον μπεμπακο μου....συγνωμη που αργω τοσο πολυ να απαντησω αλλα δυσκολα καταφερνω να μπω στο ιντερνετ με τοσες ασχολιες που εχω!θελω να απαντησω και στην jiji με τον θηλασμο χανεις 200-250 θερμιδες σε καθε θηλασμο!εγω πηρα 18 κιλα στην εγκυμοσυνη μου και σε 4 μηνες ημουν 1,5κιλο κατω απο τα κιλα πριν την εγκυμοσυνη με διατροφη φουλ,ετσι;;;ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για να χασεις τα κιλα της εγυμοσυνης!οσο καλο κανει στο μωρακι σου αλλο τοσο καλο κανει και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

επισης μου ειπε οτι οι ανωμαλιες λογω θηλασμου δεν ισχυουν...αχ!δε ξερω ειμαι πολυ αγχωμενη!

Ο γυναικολόγος μου μου είπε ακριβώς το αντίθετο, ότι δηλαδή χρειάζεται λίγος καιρός για να επανέλθει σε μια ομαλή κατάσταση ο κύκλος. Εγώ το ζω κι όλας, τη μια στις 26 μέρες (που ήταν το φυσιολογικό μου), την άλλη στις 30, τώρα είμαι στις 28 κι ακόμη περιμένω...!

 

σημερα εκανα το τεστ και βγηκε αρνητικο....κλαψ!συνεχιζω να εχω καθυστερηση με τα ιδια συμπτωματα οπως οταν ημουν εγκυος στον μπεμπακο μου....συγνωμη που αργω τοσο πολυ να απαντησω αλλα δυσκολα καταφερνω να μπω στο ιντερνετ με τοσες ασχολιες που εχω!θελω να απαντησω και στην jiji με τον θηλασμο χανεις 200-250 θερμιδες σε καθε θηλασμο!εγω πηρα 18 κιλα στην εγκυμοσυνη μου και σε 4 μηνες ημουν 1,5κιλο κατω απο τα κιλα πριν την εγκυμοσυνη με διατροφη φουλ,ετσι;;;ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για να χασεις τα κιλα της εγυμοσυνης!οσο καλο κανει στο μωρακι σου αλλο τοσο καλο κανει και σε σενα!

Μην στεναχωριέσαι κι αν βρίσκετε χρόνο (και διάθεση) για προσπάθεια σίγουρα θα 'χεις σύντομα ευχάριστα νέα!;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την συμπαρασταση,αλλα δυσκολα τα πραγματα!ειχα την ελπιδα οτι μπορει να εχει γινει μια στραβη και να ειχα μεινει,ο αντρας μου επαθε 10 εγκεφαλικα μεχρι να μαθει το αρνητικο αποτελεσμα...εχω την εντυπωση οτι θα παει να ενισχυθει με προφυλαχτικα για αποφυγη ατυχηματων!περιμενω τηλ. απο την μαια μου για να μου πει τι παιζει!ειναι η 33η μερα και παντα ειχα σταθερο κυκλο!ελπιζω να φταιει ο θηλασμος λοιπον αφου το τεστ βγηκε αρνητικο....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

τελικά αδιαθέτησα μετά απο 16 μέρες καθηστέρηση χωρίς κανένα πόνο και με μεγάλη ροή!Δεν υπάρχει καμία διαφορά στο θηλάσμο (μείωση δηλ) ο μπέμπης τρώει κανονικά!!!Είναι η 2η φορά που αδιαθετω οπότε μάλλον θέλει το χρόνο του για να στρώσει ο κύκλος!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...