Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Εμεις κλεισαμε χρονο και περιοδο ειδαμε 4 φορες, τελευταια φορα ηταν στις 23-26 Οκτωμβρη.

Το μωρο εχει αυξησει τους θηλασμους τωρα τελευταια οποτε μαλλον ειναι λογικο να εχουν περασει 45 μερες απο την τελευταια μου περιοδο,δεν ξερω αν κανω καλα αλλα επειδη δουλευω κιολας τις στερεες τις δινει η μαμα μου και οταν ειμαι σπιτι μονο θηλαζουμε,στα ρεπο μου την ταιζω αλλα καμια φορα ''ξεχνιεμαι'' κιολας και της προσφερω μονο στηθος ή οταν δεν εχει ορεξη για φαγητο δεν επιμενω,κανω καλα?

Και κανουμε πανω απο 12 θηλασμους το 24 ωρο,εσεις ποσους κανετε περιπου στην ηλικια που ειναι το μωρο μου?Μαλλον γιαυτο αφαντη η περιοδος ε?:roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ σαν κι εσένα! Χθες μου 'ρθαν τα μαντάτα..... Μετά από 11/2 χρόνο!!! Φανταστικοί μήνες... Άντε και στο επόμενο να είμαστε έτσι τυχερές!

 

Αυτός που την "πληρώνει" βέβαια, είναι ο μικρούλης, διότι δόντια+αέρια+αδιάθετη μαμά.... ε! πόσα ν' αντέξει πια αυτό το παιδί :-D

(για τα νεύρα έχω τον σύζυγο, σκοτωνόμαστε κάνα δεκάλεπτο και έρχομαι στα καλά μου για λίγο :wink:)

 

Αυτό που με παρηγορεί είναι ότι η περίοδος είναι ένα μικρό πρώτο βήμα για το επόμενο! Να μπει ο οργανισμός σε μια σειρά σιγά-σιγά και να επανέλθει.

 

Περνάει γρήγορα ο καιρός! Πότε τα είχαμε στην κοιλίτσα, πότε ήταν νεογεννητούλια μικρούλια-μικρούλια και παλεύαμε να καταφέρουμε το θηλασμό και πότε κοντεύουν να γίνουν παιδάκια!!! Σε λίγο θα βγάλουν και γλώσσα! Ευτυχώς οι έρμοι οι σύζυγοι παραμένουν σταθερό σημείο αναφοράς :lol:

 

Εμεις κλεισαμε χρονο και περιοδο ειδαμε 4 φορες, τελευταια φορα ηταν στις 23-26 Οκτωμβρη.

Το μωρο εχει αυξησει τους θηλασμους τωρα τελευταια οποτε μαλλον ειναι λογικο να εχουν περασει 45 μερες απο την τελευταια μου περιοδο,δεν ξερω αν κανω καλα αλλα επειδη δουλευω κιολας τις στερεες τις δινει η μαμα μου και οταν ειμαι σπιτι μονο θηλαζουμε,στα ρεπο μου την ταιζω αλλα καμια φορα ''ξεχνιεμαι'' κιολας και της προσφερω μονο στηθος ή οταν δεν εχει ορεξη για φαγητο δεν επιμενω,κανω καλα?

Και κανουμε πανω απο 12 θηλασμους το 24 ωρο,εσεις ποσους κανετε περιπου στην ηλικια που ειναι το μωρο μου?Μαλλον γιαυτο αφαντη η περιοδος ε?:roll:

 

Μπράβο θηλασμοί!!! Κι εγώ στη θέση σου, αν δεν είχε όρεξη για φαγητό δεν θα επέμενα.

 

Απ' όσα διάβασα παραπάνω, όσο πιο πολλοί θηλασμοί τόσο λιγότερη περίοδος. Και ούτως ή άλλως, αρχικά ο κύκλος δεν είναι και τόσο σταθερός.

Link to comment
Share on other sites

Πες το ψέματα! Αντράκι πια, φουριόζος και περίεργος για όλα! Τον θυμάμαι στο πυρέξ του νοσοκομείο καμιά φορά και μετά με τι μανία πάλευε να θηλάσει... Αλλά για να πω την αλήθεια, τώρα μ' αρέσει καλύτερα, μου φαίνονται όλα πιο εύκολα όσο περνάει ο καιρός!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα και χρόνια πολλά, ευτυχισμένο το 2010 να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας να σας χαίρονται και αυτά και για μαμάδες που προσπαθούν για παιδάκι εύχομαι με το νέο έτος να γεμίσει η αγκαλιά τους. Ήθελα να μοιραστώ μερικές σκέψεις μαζί σας μιας και σήμερα είναι 4 μέρα περιόδου και νιώθω πολύ ευάλωτη. Ήξερα ότι κάποια μέρα θα συμβεί και αυτό αλλά δεν περίμενα να στεναχωρηθώ τόσο.:-( Μου ήρθε περίοδος 30/12/09 απρόσμενα μιας και είχα 1 εβδομάδα άδεια και οι θηλασμοί ήταν πολύ συχνοί ενώ είχε μειώσει τις στέρεες η μικρή. :confused:Πρώτη φορά εχθές μετά από 11/2 ώρα θηλασμού με ολιγόλεπτα διαλύματα και αρκετές μη θηλαστικές κινήσεις πίεσα το στήθος μου και βγήκαν μερικές σταγονίτσες γάλα, είχα να νιώσω τόσο «άδειο» το στήθος μου από την εποχή που έκανα επαναγαλακτισμό και η μικρή ήταν 2 μηνών.....ήρθε και η πεθερά μου πρωί πρωί και μου λεει « ε αφού σου ήρθε και περίοδος καιρός να αποθηλάσεις σιγά σιγά θα σου κοπεί και το γάλα»:mad:. Δεν ήμουν σε φάση να της απαντήσω κάτι μιας και λόγο της «κατάστασής» μου τα νεύρα μου δεν είναι σε φόρμα....Το ξέρω ότι ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά και η μικρή δείχνει να θέλει ακόμα απλά εγώ ένιωσα ξαφνικά ένα βήμα πιο κοντά στο τέλος σαν να προετοιμάζεται ο οργανισμός για την επόμενη φάση και εγώ ακόμα απολαμβάνω την πρώτη.....Συμπλήρωσε και ο άνδρας μου με την απίστευτη ατάκα «άντε έγινες γυναίκα πάλι» χαριτολογώντας πάντα. Δεν θεωρώ ότι σταματάω εδώ ξέρω ότι δεν σημαίνει κάτι αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα συναισθήματά μου που λόγω ορμονών έχουν μια απίστευτη διόγκωση όπως και η κοιλιά μου άλλωστε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kαλη Χρονια σε ολους!!!

 

 

Καλα Κριστινα εισαι πολυ τυχερη,το μωρο σου ειναι 18 μηνων και σου ηρθε περιοδος,εμενα μου ηρθε πρωτη φορα τον Ιουνη οταν ηταν 7,1/2 μηνων περιπου και συνολικα 4 φορες στους 14 μηνες που ειναι το μωρο μου.

Τα συναισθηματα που ειχες τα ειχα και γω,εκεινη τη μερα ειχα στεναχωρηθει παρα πολυ,αλλα μην εχεις καμια αμφιβολια για τη γαλουχια σου,οσο θηλαζει το παιδι σου γαλα θα υπαρχει:D.

Καλα οι πεθερες και οι μαμαδες πολλες φορες μας παιζουν τα νευρα αλλα μην πτοησε και μη δινεις σημασια,keep breastfeeding;).

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος του μπεμπη παντως μου ειπε οτι οταν ερθει η ακατονομαστη θα μου κοπει και το γαλα. Της ειπα οτι εχω διαβασει οτι απλα μειωνεται αλλα αν συνεχισεις το θηλασμο επανερχεται και μου ειπε οτι δεν ισχυει και οτι θα κοπει. Για την ωρα αγνοειται παντως εδω και 14 μηνες.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε και ο άνδρας μου με την απίστευτη ατάκα «άντε έγινες γυναίκα πάλι» χαριτολογώντας πάντα. Δεν θεωρώ ότι σταματάω εδώ ξέρω ότι δεν σημαίνει κάτι αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα συναισθήματά μου που λόγω ορμονών έχουν μια απίστευτη διόγκωση όπως και η κοιλιά μου άλλωστε. :lol:

Άστα... εγώ το περίμενα πως και πως για να ξεκινήσουμε για 2ο και όταν ήρθε τελικά είχα γλυκόπικρα συναισθήματα...

Πάντως κρυφά μέσα μου το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που σου είπε ο άντρας σου. Ίσως επειδή έχω συνηθίσει σ' αυτή την κατάσταση τόσα χρόνια, το να μην αδιαθετώ μ' έκανε να αισθάνομαι κυρίως (και αποκλειστικά) μαμά... :?

 

Η παιδιατρος του μπεμπη παντως μου ειπε οτι οταν ερθει η ακατονομαστη θα μου κοπει και το γαλα. Της ειπα οτι εχω διαβασει οτι απλα μειωνεται αλλα αν συνεχισεις το θηλασμο επανερχεται και μου ειπε οτι δεν ισχυει και οτι θα κοπει. Για την ωρα αγνοειται παντως εδω και 14 μηνες.

Roulaki, επειδή θα την φάει η σιγουριά την παιδίατρό σου, πες της ότι ξέρεις κάποιες κοπέλες που αδιαθέτησαν και συνεχίζουν και θηλάζουν κανονικά. Αν θέλει μπορεί να μας μελετήσει ως "φαινόμενα" της ιατρικής επιστήμης (της δικής της).:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ακούστε εμενα για να παρηγορηθείτε όλες: μου έχει έρθει περίοδος ενώ θήλαζα αποκλειστικά από τον 3ο μήνα !!!:mad: και ήταν η πρώτη μέρα των διακοπών μας και είχα ανάγκη τόσο πολύ να κολυμπήσω :( . Από τότε μου έρχεται κάθε 15 μέρες :confused:. Αυτούς τους 5,5 μήνες από τότε θηλάζω κανονικά και το γάλα μου δεν έχει μειωθεί καθόλου.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι υπερ του θηλασμου και στο μηνιαιο τσεκ , εμβολιο ζυγισμα κλπ με ρωταει: ακομα θηλαζεις? χωρις ξενο? μπραβο σου κανεις το καλυτερο για το μωρο σου. Και μετα μου λεει: εκλεισε 6 μηνες? Αρα σταματαμε την αποστειρωση. :shock: Επρεπε να βραζω τα βυζια μου και δεν το ξερω? Μηπως εκανα κακο στο μωρο μου? :confused::lol::lol::lol:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ακούστε εμενα για να παρηγορηθείτε όλες: μου έχει έρθει περίοδος ενώ θήλαζα αποκλειστικά από τον 3ο μήνα !!!:mad: και ήταν η πρώτη μέρα των διακοπών μας και είχα ανάγκη τόσο πολύ να κολυμπήσω :( . Από τότε μου έρχεται κάθε 15 μέρες :confused:. Αυτούς τους 5,5 μήνες από τότε θηλάζω κανονικά και το γάλα μου δεν έχει μειωθεί καθόλου.

 

ασε ανια σε εφαγα....στην μεγαλη που θηλαζα αποκλειστικα 50 μερες ειχα λοχεια...σταματησε για 2 βδομαδες και μετα περιοδος κανονικα ανα μηνα οποτε δυομιση μηνων μου ηρθε και εμενα και ρολοϊ η ατιμη ανα 28 ημερες με πολυ ροη θυμαμαι.....και εμενα δεν ειχε μειωθει το γαλα και θηλαζα βεβαια κανονικα...ελπιζω σε στη μικρη τωρα να μου κανει τη χαρη ο ργανισμος μου να αργησει να ερθει ετσι να χαρω και λιγο ακομη ανευ περιοδου ...:wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε κι εμενα στο κλαμπ!!!Μου ηρθε τον δευτερο μηνα σε αντιθεση με το πρωτο παιδι που δεν ειχα περιοδο οσο καιρο θηλαζα!!

Η παραγωγη μειωνοταν λιγο την πρωτη μερα,μετα ομως επανερχοταν στο φυσιολογικο.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Μάρτη και είδα μια φορά περίοδο τον Αύγουστο, με πολύυυυυ αίμα, πιο πολύ και απ τα λόχεια, αφού πηρα τηλ τον γιατρό μου να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό! Από τότε δεν ξαναδα περίοδο και δεν προβλέπεται να ξαναδώ για καιρό ακόμα, μιας και τυχαία(!) ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος 6 εβδομάδων! :)

Ο θηλασμός πάντως καλά κρατεί!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

στην μεγαλη που θηλαζα αποκλειστικα 50 μερες ειχα λοχεια...σταματησε για 2 βδομαδες και μετα περιοδος κανονικα ανα μηνα οποτε δυομιση μηνων μου ηρθε και εμενα και ρολοϊ η ατιμη ανα 28 ημερες με πολυ ροη θυμαμαι.....και εμενα δεν ειχε μειωθει το γαλα και θηλαζα βεβαια κανονικα...

 

Σαν να το εγραψα εγώ σχεδόν. Κι εμένα στις 40 μερες ήρθε, (με 20 μερες λοχεια περίπου) κι από τότε ρολόι. Τους πρώτους δυο τρεις μήνες είχα πιο μεγάλη ροή, μετά επανήλθε στα φυσιολογικά.

Θήλασα κανονικά για ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα και ποτέ δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στο γάλα.

Η μόνη διαφορά που είδα ήταν στα συμπτώματα της περιόδου: δεν είχα κανένα για πολλούς μήνες.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως τα συμπτώματα είτε ελαττώνονται, είτε εξαφανίζονται τελείως. Εγώ που έπαιρνα όλα τα παυσίπονα μόνα τους και σε συνδυασμό (απ' την προηγούμενη μέρα συνήθως) τώρα δεν το παίρνω καν είδηση!

Αυτό που δεν φεύγει με τίποτα είναι τα νεύρα... :-(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Μάρτη και είδα μια φορά περίοδο τον Αύγουστο, με πολύυυυυ αίμα, πιο πολύ και απ τα λόχεια, αφού πηρα τηλ τον γιατρό μου να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό! Από τότε δεν ξαναδα περίοδο και δεν προβλέπεται να ξαναδώ για καιρό ακόμα, μιας και τυχαία(!) ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος 6 εβδομάδων! :)

Ο θηλασμός πάντως καλά κρατεί!

 

Μπράβο καλέ πόσο συγκινήθηκα! Μαζί είχαμε γεννήσει περίπου, άντε με το καλό, εύχομαι μία καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωράκι σας!! Πότε θα γεννήσεις?

 

Πάντως εγώ στο θέμα περίοδος θηλασμός δεν είμαι απο τις ΄τυχερές΄. Έχω περίοδο κανονικά απο τους τρείς μήνες μετά την γέννα και με τον θηλασμό δεν έχω δεί καμία διαφορά!! Συνεχίζουν και τα δύο κανονικά!

 

Μην μασάς οι καλοθελητές πάντα βρίσκουν κάτι να πούν για να σε εκνευρίζουν εσύ συνέχισε να θηλάζεις για να τους αποστομώνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Μάρτη και είδα μια φορά περίοδο τον Αύγουστο, με πολύυυυυ αίμα, πιο πολύ και απ τα λόχεια, αφού πηρα τηλ τον γιατρό μου να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό! Από τότε δεν ξαναδα περίοδο και δεν προβλέπεται να ξαναδώ για καιρό ακόμα, μιας και τυχαία(!) ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος 6 εβδομάδων! :)

Ο θηλασμός πάντως καλά κρατεί!

Μπράβο Ζουζουνέλ, με το καλό το δεύτερο μωράκι να έχεις μια εύκολη και τελειόμηνη εγλυμοσύνη και μια ακόμα πιο εύκολη γέννα και αν συνεχίσεις το θηλασμό περιμένουμε την εμπειρία σου για το πως συνδυάζονται αυτα τα δύο:D

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Μάρτη και είδα μια φορά περίοδο τον Αύγουστο, με πολύυυυυ αίμα, πιο πολύ και απ τα λόχεια, αφού πηρα τηλ τον γιατρό μου να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό! Από τότε δεν ξαναδα περίοδο και δεν προβλέπεται να ξαναδώ για καιρό ακόμα, μιας και τυχαία(!) ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος 6 εβδομάδων! :)

Ο θηλασμός πάντως καλά κρατεί!

 

με το καλό σου εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές σας! Κι εσείς να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Για τέλος Αυγούστου υπολογίζουμε ΠΗΤ, αλλά επειδή δεν είχα κυκλο, για την ώρα πάμε στο περίπου. Με την αυχενική διαφάνεια ίσως προσδιορίσουμε πιο σωστά την ημερομηνία.

Δε σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί λιγάκι ...δυο μωρά μαζί... προσπαθώ όμως να σκέφτομαι θετικά. :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά. και εγώ είχα περίοδο μετά τα λόχια κανονικά. η μόνη διαφορά είναι ότι δεν έχω κανένα μα κανένα σύμπτωμα. πάντως ο μπέμπης μου είναι 3,5 μηνών και εκτός του ότι θηλάζω κανονικότατα έχω και απόθεμα και το φυλάω στην κατάψυξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

απορίααααα!!!

Έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών.

Γέννησα 7 ιουνίου,περίοδο πρώτη φορά είναι 15 οκτωβρίου (5 μήνες μετά την γέννα)με ποοοολύυ αίμα..

Ξαναείδα μετά από 40 μέρες δηλαδή στις 24 Νοεμβρίου.Σε διάστημα 6 ημερών είδα κάτι "υπολείμματα"..για 3-4 μέρες και από τότε έχουν περάσει 45 μέρες και τίποτε ακόμα....

τί γίνεται ρε παιδιά??? τι συμβαίνει??ακόμα θηλάζω βέβαια...αλλά πότε έχει σκοπό να σταθεροποιηθεί???

μήπως είναι ορμονικό?? έγκυος να είμαι δεν υπάρχει περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ntinti, όσο θηλάζεις ο κύκλος σου δεν θα είναι και τόσο σταθερός. Έχει ναι μεν να κάνει με τις ορμόνες, αλλά είναι κάτι φυσιολογικό. Μην ανησυχείς. Εμένα μου ήρθε πρώτη φορά τον προηγούμενο μήνα και περιμένω να δω τί θα γίνει αυτόν τον μήνα. Και καθόλου να μην αδιαθετήσω δεν με χαλάει...καλύτερα...:mad:

Link to comment
Share on other sites

ntinti, όσο θηλάζεις ο κύκλος σου δεν θα είναι και τόσο σταθερός. Έχει ναι μεν να κάνει με τις ορμόνες, αλλά είναι κάτι φυσιολογικό. Μην ανησυχείς. Εμένα μου ήρθε πρώτη φορά τον προηγούμενο μήνα και περιμένω να δω τί θα γίνει αυτόν τον μήνα. Και καθόλου να μην αδιαθετήσω δεν με χαλάει...καλύτερα...:mad:

 

Μωρέ ούτε εμένα με χαλάει!Απλά δεν θέλω να φτάσει να είναι κάτι παθολογικό...αν το παρακάνει μήπως το μυαλό μου πρέπει να πάει πουθενά αλλού εκτός από τις ορμόνες και να κοιταχτώ στο γιατρό..!:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...