Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Επειδη πιο πανω δεν τα εγραψα πολυ καλα σας τα ξαναγραφω να μου πειτει την αποψη σας,μεχρι 20-25μερες ειχα τα λοχεια,στις 45μερες ειχα αιμα για 2-3μερες, λιγο βεβαια κ μειωση στο γαλα μου δεν παρατηρησα,τωρα που ειμαι σχεδον στις 58μερες ξανα ειδα αιμα σημερα ειναι η 4 μερα κ μπορω να πω οτι εχω αρκετο αιμα, δηλ φαινεται σαν να ειναι περιοδος,κ εννοειται οτι μεχρι στιγμης θηλαζω αποκλειστικα.Ειναι λογικο σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να μου εχει ερθει περιοδος?

κ θα ηθελα επισης να σας ρωτησω εαν απο την στιγμη που μου ερθει περιοδος κ θηλαζω υπαρχει αντισυλληψη η οχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες..είμαι καινούργια στη παρέα σας.Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών,θήλαζα αποκλειστηκά μεχρι πριν 2 εβδομάδες άλλα άρχισα το τσιγάρο και μείωσα τους θηλασμούς κατα τη διάρκεια της ημέρας..:oops:

παρ'όλα αυτά όσον αφορά το θέμα της περιόδου έχω περίοδο κάθε μήνα απο τότε που γέννησα και διαρκεί 7 ημέρες.τις μέρες της περιόδου δεινοπάθω..ο μικρός θέλει καθε μισή ώρα το στήθος γιατί προφανώς λιγοστεύει το γάλα ή χάνει την πυκνότητά του..με το που τελειώνει το αίμα αρχίζει το γάλα και ρέει άφθονο...ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μετα την γεννα η περιοδο μου ηρθε περιπου 3 μηνων με αποκλειστικο θηλασμο καθολου συμπληρωμα η γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι φυσικο αφου μειωθηκε το γαλα που εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο οταν την ρωτησα γιατι εχω περιοδο αφου θηλαζω.για τρεις μηνες ειχα καν. περιοδο 30\1 μερες κυκλο τωρα ομως εχω καθηστερηση περιπου μια βδομαδα ηταν να μου ερθει 18 ειναι λογω του θηλασμου η καποια εγκυμοσυνη; φομαμαι να κανω τεστ ειναι μικρος για μια τριτη εγκυμοσυνη ασε που ο περιγυρως θα αρχισει τα σχολια ... ας μου πει ακαποια της εχει συμβει;σε γενικες γραμες εχω σταθερο κυκλο... και τελικα αφου θηλαζω αποκλειστικα γιατι εχω περιοδο; η αγλαια μπορει να μου πει τελικα ειναι μεσω αντισυλιψεις η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο μέσο αντισύλληψης όχι.

Αν έχεις περίοδο είσαι σε περίοδο γονιμότητας.

Ο θηλασμός λόγω ορμονών μπορεί να προκαλέσει μικρο-αστάθειες στον κύκλο, λίγων όμως ημερών. Για τόσο μεγάλη καθυστέρηση.... κάνε τεστ εφόσον υπάρχει ελεύθερη επαφή με τον σύζ.

 

Κι εγώ έτσι την έπαθα... :)

Κι απέκτησα τον γιο! :lol:

 

Υ.Γ. Και περίπου στην ίδια ηλικία με το δικό σου!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα δεν ειναι μετρο αντισυλληψης!!!

Ωορρηξία μπορεις να εχεις πριν την πρωτη περίοδο. Αυτο σημαινει οτι μπορει να μεινεις εγγυος πριν αδιαθετησεις...

Δεν κανεις το τεστ καλου κακου; Οτι εγινε, εγινε τωρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως.... μετά τον πρώτο τοκετό η περίοδος μου ήρθε στους 3 μήνες.

 

Μετά το δεύτερο και τον τρίτο..... Αμέσως!

 

Στις 40 μέρες είχα περίοδο και μάλιστα κανονικό κύκλο (με ωοθηλάκιο)! Μάλιστα ο γιατρός μου πριν την περίοδο (κάπου στις 25-30 μέρες μετά τον τοκετό) μου λέει... "βλέπω ωοθηλάκιο!!!" :shock: Πρόσεξε μην έχουμε κι άλλο παιδί πριν το πάρεις είδηση!! Και φυσικά περίπου 2 εβδομάδες μετά... είχα περίοδο. Μάλιστα δεν είχα τελειώσει και με τη λοχεία, και αν δε το γνώριζα θα το μπέρδευα. (Φάνηκε σα μια μικρή διακοπή στα λόχεια, και μετά... πάλι).

 

Υ.Γ. Πού είναι η Μπουμπουλίθρα; ... Λέτε να πήρε κανένα αποτέλεσμα και να λιποθύμησε;;;; :?:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω και εγω μια ερώτηση...μάλλον 2..εμείς έχουμε αποκλειστικό θηλάσμό χωρίς πιπίλες κα μπουκάλια και για 2 μέρες (2,5 μηνων περίπου η μπεμπα) είχα λίγο αίμα νόμιζα ότι μου ήρθε κανονικά αλλά όχι τελικά...τι ήταν αυτό???????και

2η αν θέλω να ξαναμείνω έγκυος ο θηλασμός θα εμποδίσει την γονιμότητα μου...και λέγοντας όταν η μικρή θα είναι σχεδόν 1χρονού...?

(τα θέλουμε και προγραμματισμένα παναθέμά μας....)

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου εμφανιστηκε αιμα στους 2.5 μηνες και ηταν υπολοιπο απο λοχεια... Οσο για τη 2η ερωτηση, απο οτι εχω διαβασει στο βιβλιο της Πατσουρου μειωνει την πιθανοτητα εγκυμοσυνης ο θηλασμος.

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο έτος θα έχουν μπει για τα καλά οι στερεές (....κατά πάσα πιθανότητα, εκτός κι αν αποφασίσεις να μη δώσεις στερεές. Τότε όμως θα σε ενημερώσουν οι κοπέλες που θήλασαν για περισσότερο), άρα ο θηλασμός δε θα σε "καλύπτει" από θέμα αντισύλληψης (αν μπορεί κάποιος να το θεωρήσει αντισύλληψη).

 

Για την άλλη ερώτηση... κι εγώ είχα μέχρι αργά (2,5-3 μήνες) το υπόλοιπο από τα λόχεια.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι σημαίνει το "υπόλοιπο από τα λόχεια"???

και τώρα που δεν έχω καθόλου αίμα δεν έχω ωορηξία δηλαδή?Θα μου πεις γιατι δεν ρωτάς τον γυναικολόγο σου....

ναι όντως αν το μώρό είναι μεγάλο δεν θα θηλάζω αποκλειστικά άρα θα έχω και περίοδο σωστά?συνήθως δηλαδή πότε μας ξαναέρχεται περίοδος????

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η περίοδος εμφανίζεται ακόμα και με αποκλειστικό θηλασμό. Εμένα μου ήρθε την πρώτη φορά στους 6 μήνες ακριβώς (πριν την εισαγωγή των στερεών). Μέχρι τότε η πιθανότητα σύλληψης είναι χαμηλή αλλά δεν μπορεί να αποκλειστεί.

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ηρθε περιοδος δυο μηνες μετα τη γεννα και ενω θηλαζα αποκλειστικα.. ο γιατρος μου ειπε να προσεχω πολυ γιατι οι περισσοτερες γυναικες νομιζουν πως δεν συλλαμβανουν ενω δεν ισχυει και βρισκονται με πιτσιρικια σχεδον συνομηλικα..!μαλιστα στο υπερηχο ειδα το ωαριο μου ετοιμοπολεμο!!προσεχετε κοριτσια αν δεν εχετε σκοπο να περασετε δευτερη εγκυμοσυνη καπακι!

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θήλασα το γιο μου μέχρι τους 7 και 1/2 μήνες αποκλειστικά και έιχα περίοδο στους 4 μήνες , ενώ στην κόρη μου τώρα,θήλασα αποκλειστικά 7 μήνες και μου ήρθε περίπου 8 μήνες μετά την γέννα τόσο που παρολίγον να παώ στο γιατρό. Κι εγώ κάπου έχω διαβάσει ότι ο θηλασμός μειώνει τις πιθανότητες εγκυμοσύνης , χωρίς όμως να αποτελεί σε καμμία περίπτωση ασφαλή μέθοδο αντισύλληψης...οπότε ένα τεστάκι δεν βλάπτει

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα τον μικρό για κυστεογραφία (εξέταση με ισχυρή ακτινοβολία) και όταν με ρώτησαν αν είμαι έγκυος τους απάντησα ότι αποκλείεται, γιατί θηλάζω κι ακόμη δεν μου έχει έρθει περίοδος. Για να μην πολυλογώ με πέταξαν έξω, γιατί, σύμφωνα με την υπεύθυνη, διανύω την πιο γόνιμη φάση μου!:shock:

 

Άσχετο αλλλά, εκεί έξω, περιμένοντας μέσα στο άγχος για το αποτέλεσμα της εξέτασης (όλα καλά πήγαν τελικά :D) έπιασα τον εαυτό μου να σκέφτεται "έγκυος;;;; αχ τί καλά που θα 'ταν":lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι όντως τι ωραία περίοδος...όσο περνάει ο καιρός την εκτιμώ και την θαυμάζω όλο και πιο πολύ, σίγουρα ένα δευτερο πρέπει να έρθει...

Πάντως κορίτσια ευχαριστώ πολυ νομίζω ότι τα κατάλαβα όλα πολύ καλά πλεόν!!!

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ εχθες εκανα τεστ και βγηκε αρνητικο παρολαυτα ακομα δεν μου ηρθε αλλα μου ειπε η γυναικολογος οτι φταιει ο θηλασμος εμενα δεν με σκαει καλυτερα να μην μου ερθει και η δυο οι προιγουμενες ημουν με αιμοραγια αλλα ευτιχως δεν ειμαι εγκυος ειναι νωρις ακομα για τριτο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τελικα μου ηρθε περιοδος :?:-?:?. Δεν μπορουσε να περιμενει τουλαχιστον να περασει το καλοκαιρι????

Τεσπα θα δω και τον επομενο μηνα τωρα να δω αν θα ειναι τακτικη οπως παλια.

 

 

 

 

Μαλλον θα μου ξαναρθει αυριο περιοδος,χθες πονουσα πολυ απο την αριστερη πλευρα που ανυσηχησα και σημερα ειχα λιγα καφε,μαλλον αυριο θα εχω κανονικα,το μωρο ομως δεν τρωει καθολου στερεες,θηλαζει σχεδον αποκλειστικα δεν θα πρεπε να μην εχω καθολου?? Γιατι ξαναηρθε?? 45 μερες περασαν, παλια ειχα καθε 28 μερες θα ξαναφτιαξει φανταζομαι μετα που θα αποθηλασω σωστα??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια ειναι η αληθεια?οταν μασ ερχεται περιοδοσ μασ κοβετε το γαλα?ο γιατροσ μου ειπε πωσ σε κανενα μηνα δεν θα εχω πια γαλα..

 

ειδη..ο μικροσ ζωριζεται τα βραδια...αλλα επιμενουμε...ξανα και ξανα...και περιμενουμε να κατεβουν εστω και 3 γουλιτσεσ παραπανω..

 

και εχω ειδη λιγο αιματακι...

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Dudu!

Τελικά απ' ότι φαίνεται δεν έχει να κάνει αν σου έρθει περίοδος με το αν θα έχεις γάλα ή όχι.

Γέννησα πριν δύο μήνες και θηλάζω αποκλειστικά και πέρα από το ότι τα λόχεια μου κράτησαν 50 μέρες, αδιαθέτησα πριν 8 ημέρες και έχω ακόμα αίμα.

Έχω όμως γάλα κανονικά και ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ίσως είναι τυχαίο αυτό που συμβαίνει σε σένα και νομίζω ότι καλό είναι να συνεχίσεις τις προσπάθειες με το θηλασμό!

Εύχομαι καλή επιτυχία!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Dudu!

Τελικά απ' ότι φαίνεται δεν έχει να κάνει αν σου έρθει περίοδος με το αν θα έχεις γάλα ή όχι.

Γέννησα πριν δύο μήνες και θηλάζω αποκλειστικά και πέρα από το ότι τα λόχεια μου κράτησαν 50 μέρες, αδιαθέτησα πριν 8 ημέρες και έχω ακόμα αίμα.

Έχω όμως γάλα κανονικά και ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ίσως είναι τυχαίο αυτό που συμβαίνει σε σένα και νομίζω ότι καλό είναι να συνεχίσεις τις προσπάθειες με το θηλασμό!

Εύχομαι καλή επιτυχία!:D

 

ευχαριστω..θα βαλουμε τα δυνατα μασ..αν και χθεσ το βραδυ παλι εκλεγε απαρηγορητοσ με τισ ρωγεσ στο στομα του..γιατι δεν κατεβαινε το γαλατακι..

 

..αλλα καναμε υπομονη... σταλια σταλια..

 

μαλλον καλα κανω ε?

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά!!!Εχω μιά μπεμπούλα 5μιση μηνών και θηλάζουμε με μεγάλη επιτυχία απο 5 ημερών,Η παραγωγή ήτν άφθονη και είναι ακόμα(δόξα τω θεό!!!)Πριν 15 μέρες όμως μου ήρθε η περίοδος και εξεπλάγην γιατί υποτίθεται όσο θηλάζεις δεν έχεις λένε..τελος πάντων πήρα τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι σιγάσιγά θα μου κοπεί το γάλα ενώ η παιδίατρος λέει όχι,Ποιόν να πιστέψω;;Είναι δυνατόν να μου κοπεί ενώ έχω υπερπαραγωγή;;Please βοήθεια!!!!Θέλω να 'μαι προετοιμασμένη αν γίνει κάτι τέτοιο (και ψυχολογικά!)Ευχαριστώ!!!

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα θηλάζω......

Μου έχει έρθει 5 φορές περίοδος και δεν αντιμετωπίσα κανένα απολύτως πρόβλημα!!!!!!!!

'Ολα λειτουργούν ρολοί!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Συνέχισε και όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...