Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Αυτο που γραφει η Αγλαια δε βλεπω σε τι ερχεται σε αντιθεση με αυτο που εγραψα. Μιλα για την καλυτερη οστικη μαζα στο θηλασμο, οχι στο θηλασμο χωρις περιοδο.

 

Εν παση περιπτωσει αυτο περι περιοδου και οτι ειναι ιδανικο να σου ερθει νωρις μου το ειπε ο γυναικολογος μου,καθως και αλλοι φιλοι γιατροι, ο οποιος και μου το τεκμηριωσε, λεγοντας μου οτι ακριβως η περιοδος ειναι που σε προστατευει απο ολους αυτους τους καρκινους που προανεφερες.

 

Αλλωστε ειναι γνωστο οτι η εμμηνοπαυση σε σχετικα νεαρη ηλικια υπαρχουν υποψιες οτι μαλλον ευθυνεται για μεγαλυτερα ποσοστα αυτων των καρκινων και καποιων καρδιοπαθειων.

Ειναι επισης γνωστο οτι η περιοδος προστατευει τον γυναικειο οργανισμο απο πολλα.

 

Δεν εχω να σου παραθεσω επιστημονικες αποψεις, καθως εδω γραφω ως μητερα και οχι ως επιστημονας που ειμαι :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επιπλεον οι ορμονες αυτες της εμμηνου ρυσεως ειναι ισως οι πιο ευεργετικες ορμονες που διαθετουν οι γυναικες, γι αυτο αλλωστε υπαρχει προσπαθεια παρατασης του κυκλου και ορμονικης υποκαταστασης,με ολους τους κινδυνους που αυτη ισως εχει.

Και γινεται απο πολλες παρα τους κινδυνους αυτους, ακριβως επειδη τα οφελη των ορμονων της εμμηνου ρυσεως ειναι επιβεβαιωμενα πολλα, ενω οι κινδυνοι ακομα ερευνωνται.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

παντως ιατρικα το ιδανικο ειναι να ερθει συντομα η περιοδος της γυναικας γιατι αυτο την προφυλασσει απο μελλοντικα προβληματα πχ. οστεοπωρωση.

 

To ιδανικό ιατρικά είναι να συμβούν όσο το δυνατόν περισσότεροι μήνες αμμηνόρροιας οι οποίοι προφυλλάσσουν από τον καρκίνο της μήτρας, των ωοθηκών, του στήθους και ίσως του ενδομητρίου.

 

Ο θηλασμός από μόνος του προστατεύει από την οστεοπόρωση με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο, δεν είναι η περίοδος που προστατεύει.

 

Μάλλον κάπου μπερδεύεσαι με την εμμηνόπαυση.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον οι ορμονες αυτες της εμμηνου ρυσεως ειναι ισως οι πιο ευεργετικες ορμονες που διαθετουν οι γυναικες, γι αυτο αλλωστε υπαρχει προσπαθεια παρατασης του κυκλου και ορμονικης υποκαταστασης,με ολους τους κινδυνους που αυτη ισως εχει.

Και γινεται απο πολλες παρα τους κινδυνους αυτους, ακριβως επειδη τα οφελη των ορμονων της εμμηνου ρυσεως ειναι επιβεβαιωμενα πολλα, ενω οι κινδυνοι ακομα ερευνωνται.

 

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο.

 

Το σώμα μας είναι προγραμματισμένο να εκτίθεται ελάχιστες φορές στις ορμόνες του κύκλου.

 

Η λογική του είναι ότι από τότε που ξεκινάει η γονιμότητα, ξεκινάει και μια διαδικασία κυήσεων και θηλασμού που διατηρεί την αμηνόρροια για χρόνια (9 μήνες κύησης και πάνω από 2 χρόνια για το θηλασμό όταν η τροφή δεν είναι υπεραύθονη όπως στην κοινωνία μας). Αυτά τα 2,5-3 χρόνια αμηνόρροιας εξασφαλίζουν φυσική απόσταση μεταξύ των κυήσεων 3-4 χρόνια και προσφέρουν τη μέγιστη προστασία από τους καρκίνους που προαναφέρθηκαν.

 

Σε κοινωνίες που η κυήσεις ξεκινούν πριν τα 25 χρόνια και ο μαρκόχρονος θηλασμός είναι συνήθεια, αυτοί οι καρκίνοι είναι σπανιότατοι στον πληθυσμό, σχεδόν άγνωστοι, το ίδιο και η οστεοπόρωση.

 

Η πρόωρη εμμηνόπαυση συνδέεται με το "ξόδεμα" των ωαρίων σε μη γόνιμους κύκλους και με περιορισμένες κυήσεις και ανύπαρκτο θηλασμό.

 

Μάλλον μπερδεύεσαι με αυτό το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θήλασα μόνο έναν μήνα,και αυτό με το θήλαστρο δυστυχώς δεν είχα αρκετό γάλα και δεν τα κατάφερα.Παρόλα αυτά ενώ γέννησα 20 Δεκεμβρίου έχουν περάσει 4 μήνες και δεν έχω δει ακόμη περίοδο και έχω αγχωθεί.Ο γιατρός μου λέει περίμενε κι άλλο αλλά εγώ φοβάμαι οτι έχει μπλοκάρει το σύστημα για τα καλά.Εχει καμία απο εσάς ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς επίρρωσιν των όσων έγραψε η Αγλαϊα.

 

Menstrual cycling and breast cancer: an evolutionary perspective...women's bodies were designed by natural selection to spend most of the time in lactational amenorrhea and add support to the view that contraceptives can be made safer if they forego the hormonal swings associated with menstruation.

Lactation amenorrhoea does not cause breast cancer. In fact, breastfeeding may reduce the risk of breast cancer.

 

Όμως εδώ πχ ενώ αναφέρεται αναλυτικά στην αμηνόρροια δε κάνει κανένα συσχετισμό με καρκίνο. Και γενικότερα, από όσο το έψαξα στο google και στο pubmed, δεν είδα πολλές έρευνες να το συσχετίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον αδιαθετησα για δευτερη φορα μετα απο 28 μερες ακριβως, οπως γινοταν και πριν μεινω εγκυος δλδ......τελειος κυκλος......Παλι αυτη τη φορα δεν ειχα καθολου πονους, δεν πηρα καν χαμπαρι οτι αδιαθετησα κι ενω κρατησε η περιοδος 4-5 μερες οπως παντα δεν ειχα το πολυ πολυ αιμα στις πρωτες 2 μερες οπως παλιοτερα......Ειμαι πολυ ευχαριστημενη, ευχομαι να συνεχισω ετσι......

 

Επισης μια αλλη ευχαριστη εκπληξη ειναι οτι αρχισα να χανω βαρος......προφανως η αμμηνοροια με το που εμεινα εγκυος μπλοκαρε τον μεταβολισμο μου και γι αυτο δυσκολευομουν τοσο να χασω το βαρος.......ξαφνικα αρχισα να αδυνατιζω χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο απο θεμα διαιτας......απλα προσεχω τι τρωω και δεν κανω υπερβολες......

 

 

 

Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μου περιοδος ηρθε στο 14ο μηνα μετα τη γέννα.

Η 2η περιοδος 45 μέρες μετά.

Η 3η δεν εχει έρθει ακομα, πανε 35 τοσες μερες.

 

Θηλαζουμε πρωι-βραδυ και λιγακι μεσα στη νυχτα οταν ξυπάνει (1-2 φορές μεσα στη νυχτα απο πολύ λιγο).

Γιατι δεν σταθεροποιείται ο κυκλος μου; Με στενοχωρει πολύ η κατασταση. Πριν την εγκυμοσυνη ηταν 26-28 μέρες χωρις καμια διακύμανση ή ανωμαλια...

Link to comment
Share on other sites

Eve απο τη στιγμη που θα σου ξαναερθει περιοδος, συνηθως χρειαζονται 2-3 κυκλοι για να ξαναρυθμιστει απο την αρχη.

Και δεν αποκλειεται να αλλαξει και οριστικα ο κυκλος σου μετα απο μια εγκυμοσυνη, δηλ πλεον να ειναι πχ 35 ημερων και οχι 28 οπως ηταν.

Παντως πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον 3 περιοδους για να βγει συμπερασμα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Eve είδα το μήνυμά σου και ανακουφίστηκα αφού μετά την πρώτη περίοδο πέρασε ενάμισι μήναςκαι ακόμη τίποτα. Μέχρι και τεστ κηύσεως έκανα σήμερα, αρνητικό ευτυχώς. Για να δούμε ...

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου κανει μεγαλη εντυπωση που ο δικος μου κυκλος (προς το παρον) ειναι τοσο τελειος γιατι θηλαζω κανονικοτατα....δεν εχω περιορισει τιποτα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε κι εμένα στους 2 μήνες κ κάτι και μειώθηκε το γάλα απο κει που δεν ήξερα πώς να το κόψω... έλεος δηλαδή ηρεμία ποτέ!!! τι να κάνω για να αυξηθεί λίγο?? θήλστρο??? ανησυχώ για το μικρό γιατί έχει κ κολικούς κ κάθε φορά που ξεκινάμε θηλσμό αρχίζουν οι πόνοι κ σφαδάζει το μωρό αντί να τρώει ΄συχα κι ωραία... τα νεύρα μου γκρρρρρρρρρ

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

poopy δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα . Η πιθανη (τονιζω πιθανή) μειωση ειναι παροδική . Βαζοντας το μωρο στο στηθος οποτε το ζητά δεν υπάρχει κανενα προβλημα . Δεν υπάρχει καλυτερος τροπος αυξησης του γαλακτος απο το ιδιο το μωρό .

Για τους κολικους εχουμε γράψει πολλα , ψαξε λιγο στο φορουμ (μου ειναι αδυνατο να βρω τι ειναι που ...εχω χαθει ..)

Υπομονή θα περάσει και αυτο :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου, σ'ευχαριστώ, άρχισε πάλι να έρχεται στα κανονικά εππεδα το γάλα, από το δεξί στήθος πιο πολύ γάλα όμως. Πάντα κ μόνο όπως θέλει το μωρό τρώει.

 

Τελικά μάλλον Attachment Parenting κάνουμε μου φαίνεται...

 

Το μικρό πάλι διάρροια έχει, έκοψα τα πάντα, μόνο ψωμί ρύζι μπανάνα κ κρέας τρώω για να δω τι τον πειράζει... Η περίοδος επιμένει με σταγόνες πλέον από τις 30/4 μέχρι σήμερα...

 

Αν είχα κ δουλειά να με περιμένει θα είχα πάθει νευρικό κλονισμό.

 

Άλλα νέα είναι ότι έκανα μόνη μου μανικιούρ (κοντά νύχια εννοείται) κ πεντικιούρ (ουί) κ ότι ο μικρός γελάει κι εγώ παθαίνω τρέλα με το ξεδοντιάρικό μου!!!

 

Τι θαυμάσιες μέρες παρόλο το άγχος κ τις αγωνίες με τα διάφορα... είναι θαυμαστές οι μέρες αυτές.

 

Χρόνια μας πολλά μανούλες !!!!!!!!

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Πούπη, κρατάς ακόμη block feeding; (δηλαδή θηλασμό από το ίδιο στήθος για κάποιες ώρες) Μήπως κολλήσατε καμιά ίωση; Αν θέλεις, ρίξε πάλι μερικά σκ@τοδελτία :lol: με πμ, να το δούμε λίγο πιο στενά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ.ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΟΚ.ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ???????????

ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΝΕΑΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΧΕΔΟΝ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΡΙΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ...

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ??????????????

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια help!!! Μια φιλη σαραντησε σημερα και αποψε αδιαθετησε ενω ακομα θηλαζει. Υπαρχει περιπτωση να της κοπει το γαλα??? Επισης μου ειπε οτι πριν κανα δυο μερες τηςμειωθηκε το γαλα αλλα επανηλθε!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να της κοπεί το γάλα.

Μια μείωση θα τη βλέπει όταν θα περιμένει περίοδο. Μπορεί όμως να μην της ξαναέρθει για πολύ καιρό ή μπορεί να της έρχεται κανονικά. Ανάλογα την κάθε γυναίκα. Σίγουρα όμως ήταν περίοδος; Πολλές φορές είναι λόχεια που έχουν ξεμείνει μέσα στη μήτρα και με τις συσπάσεις που κάνει ο θηλασμός κατεβαίνουν.

 

Να της ζήσει το μωράκι!!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επιτέλους μετά από 5μ και 23 ημ. αδιαθέτησα κανονικά όπως πριν μείνω έγκυος. Έως τώρα ο οργανισμός μου έκανε προσπάθειες αλλά μάλλον δεν τα κατάφερνε αφού δυο φορές νόμιζα ότι μου ήρθε η περίοδος αλλά ήταν μικρή η ροή και σταματούσε την πρώτη μέρα. Ετσι ενώ στις 12 μαίου νόμιζα ότι αδιαθέτησα, τελικά σταμάτησε την επόμενη ημέρα και χθες 23 μαίου ήρθε κανονικότατα. Σημειωτέον ότι 17 μαίου ξεκινήσαμε ρυζάλευρο με δικό μου γάλα. Ισως αυτό να έπαιξε κάποιο ρόλο.

Και όντως παρατηρώ μια μείωση στο γάλα μου, με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να βγάζω το γάλα για την κρέμα του παιδιού γύρω στα 100 ml προς το παρόν.

Αναρωτιέμαι οι άλλες δυο φορές γιατί να συμβούν.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια περίοδο γιοκ. Ευτυχώς, δεν μου έχει λείψει καθόλου.

Εδώ και 15 μέρες περίπου θηλάζουμε μόνο πρωί βράδυ και τα χαράματα, τα τελευταία τρία βράδια δεν μου ξυπνάει καθόλου δηλαδή έχουμε μείνει μόνο πρωί βράδυ. Περπατάει συνεχώς και δεν θέλει να κάτσει καθόλου μεσα. Τώρα τι θα γίνει, θα δούμε. Ελπίζω να μην μειωθεί έστω για αυτά τα γεύματα, αν και βλέπω ότι καλά τα πάμε, ακόμα νιώθω αυτό το let down όπως έχει κάποια κοπέλα γράψει και τρέχει γάλα, από το δεξί ειδικά.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι γω ακομα τιποτα απο περιοδο ακομα,δεν ανυπομονω κιολας να μου ρθει απεναντιας μακαρι να κρατησει για αρκετο καιρο ετσι.Θα δουμε.... εχω ενα μικρο φοβο μηπως με την εναρξη των στερεεων ερθει και η περιοδος.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα, να σας ρωτήσω, μπας και έχει τύχει σε καμία.

 

Όπως έχω γράψει παραπάνω περίοδο γιοκ. Την προηγούμενη βδομάδα από Δευτέρα μέχρι και Παρασκευή, για πέντε μέρες, είχα πονάκια όπως περιόδου κατά την διάρκεια της μέρας, με πόναγα φοβερά οι θηλές μου όπως όταν περίμενα να αδιαθετήσω, επίσης και πρήξιμο στην κοιλιά και είχα και πολλά υγρά. Νόμιζα ότι θα μου έρθει περίοδος, τελικά τίποτα και τα συπτώματα υποχωρήσανε, δηλαδή είμαι πάλι εντάξει. Τι λέτε να συνέβη; Μήπως ήταν να μου έρθει περίοδος και τελικά το ανέβαλε και άλλη ώρα;

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ετοιμάζεται να έρθει. Τέτοιους πόνους είχα 2 βδομάδες πριν μου έρθουν αλλά επειδή είχα φρεσκοσαραντίσει δεν έδωσα σημασία, νόμιζα ότι ήταν απλά συσπάσεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Pipi για την άμεση απάντηση.

Ίσως αν αυξήσω θηλασμούς να μην μου έρθει καθόλου, αλλά ο μικρούλης το βυζί το θέλει για τον ύπνο του, αλλιώς κάνει στα όρθια δυο τρεις ρουφιξιές και φεύγει, καθότι περπατάει.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...