Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κανονική ροή

Κ χαμηλή ροή;πρώτη φορά το ακούω αυτό.

 

 

Υπαρχουν θηλες με 1 τρυπουλα,με 2,με 3,με 2 τρυπουλες που ενωνονται με μια σχισμη,με σχημα αστεριου.Ολα αυτα καθοριζουν το ποσο γαλα περναει,οσο πιο πολλες τρυπες μεγαλυτερη και η ροη...Αν θυμαμαι καλα,πηγαινει και με το μεγεθος,οσο ανεβαινεις απο small,σε medium κ.ο.κ.,τοσες περισσοτερες επιλογες εχεις...;) ;)

 

Επισης η μεταβαση απο το ενα νουμερο στο αλλο θελει προσοχη,γιατι πολλες φορες η αυξημενη ροη κανει τα παιδια να πινουν πιο γρηγορα απο οτι πρεπει,με αποτελεσμα να βαρυστομαχιαζουν...και κατ' επεκταση να εχουν γκρινιτσες...

 

Για να μην τσαλακωνουν οι μεγαλυτερες θηλες,πωλουνται ξεχωριστα πιο ψηλα καπακια που εφαρμοζουν στα μπιμπερο,καθε εταιρια εχει τα δικα της...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπαρχουν θηλες με 1 τρυπουλα,με 2,με 3,με 2 τρυπουλες που ενωνονται με μια σχισμη,με σχημα αστεριου.Ολα αυτα καθοριζουν το ποσο γαλα περναει,οσο πιο πολλες τρυπες μεγαλυτερη και η ροη...Αν θυμαμαι καλα,πηγαινει και με το μεγεθος,οσο ανεβαινεις απο small,σε medium κ.ο.κ.,τοσες περισσοτερες επιλογες εχεις...;) ;)

 

Επισης η μεταβαση απο το ενα νουμερο στο αλλο θελει προσοχη,γιατι πολλες φορες η αυξημενη ροη κανει τα παιδια να πινουν πιο γρηγορα απο οτι πρεπει,με αποτελεσμα να βαρυστομαχιαζουν...και κατ' επεκταση να εχουν γκρινιτσες...

 

Για να μην τσαλακωνουν οι μεγαλυτερες θηλες,πωλουνται ξεχωριστα πιο ψηλα καπακια που εφαρμοζουν στα μπιμπερο,καθε εταιρια εχει τα δικα της...

 

 

Καλά εχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! :eek: πόσα ακόμα εχω να μάθω;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς συμβαίνει το εξής παράλογο...

 

Το πρωί πίνει το γάλα του με θηλή 4+ δηλαδή με τις 3 τρύπες. Μια χαρά, δεν πνίγεται. To πρωι είναι ξεσηκωμένος και θέλει να παίξει, βαριέται να πιεί γάλα, οπότε με αυτή τη θηλή ξεμπερδεύουμε γρήγορα... Και το νερό με 4+ το πίνει!

 

Το βράδυ όμως πίνει με την 0+ με τη 1 και μοναδική τρυπούλα. Βασικά νανουρίζεται με το μπιμπερό του και κοιμάται αμέσως και γι'αυτό θέλει διάρκεια στο γεύμα του!!! Όποτε έχω δοκιμάσει να του δώσω το βραδινό γάλα με την 4+ ξεμυαλίζεται, πίνει γρήγορα, δεν προλαβαίνει να τον πάρει ο ύπνος και μετά έχουμε δράματα!!!

 

Αυτός με καθοδήγησε και δε βρίσκω κανένα λόγο να του το αλλάξω. Ούτε δυσανασχετεί, ούτε τίποτα...

 

Πάντως και τον παιδίατρο που ρώτησα μου είπε ότι αυτές οι ενδείξεις υπάρχουν για εμπορικούς και μόνο λόγους και να αφήσω το παιδί να πίνει όπως βολεύεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αν πίνει το μωρό το Frisolac Comfort τι πιπίλα θέλει; Ο δικός μου είναι 44 ημερών και μέχρι τώρα είχαμε της Chicco για 0+.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο θελει λιγο μεγαλυτερη θηλη γιατι ειναι παχυρευστο.παρε μια μονο για αυτο το γαλα και ανοιξε λιγο την τρυπουλα με καυτηριασμενη βελονα και μετα αποστειρωση

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα θα πίνει μόνο αυτό από δω και πέρα. Φτάνει μία; Υπάρχει κάποιο εργαλείο που ανοίγει τρύπες; Πού το πουλάνε; Ή να πάρω για 4 μηνών ή ελεγχόμενης ροής;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά μετά από αρκετά γάλατα κατέληξα στο S26 Gold 1. Όσον αφορά τις θηλές από χτες πίνουμε στις Chicco με 2 τρύπες (μέτρια ροή) για τους κολικούς. Στην αρχή ψιλοπνίγηκε γιατί είναι λαίμαργος,αλλά γρήγορα τις έμαθε και το ευχαριστιέται κιόλας. Κι επιπλέον κάνει και το μισό χρόνο για να πιει το γάλα του. Απλά τον σηκώνω να ρευτεί κάθε τόσο (κι ας κλαίει που τον διακόπτω) για να μην κάνει κανένα εμετό.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν θηλες της chicco με διαφορετική ροη 1 2 3.το 1 βγάζει λιγότερο το 2 πιο πολύ και το 3 περισσότερο.εγω βολευτηκα πολυ με αυτες.οταν πηγαινε να πνιγει το γυριζα στο 1, οταν επιανε ρυθμο το γυριζα στο 3.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια..εγω εδινα το frisolac με κικο μπιμπερο με την χελωνιτσα επανω τα γυαλινα και θηλη αλλαξα γυρω στους πεντεμιση μηνες πηρα το 4+ της κικο απο σιλικονη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σου Δέσποινα79.Ποσο ειναι το μικρο σου?

Γεια σου "Γαριδούλα".

Ο μπέμπης μου είναι 4 μηνών τώρα. Τελικά επειδή τώρα πίνει το Frisolac Comdort σε κοκτέηλ μ'ένα απλό βολεύτηκα τις θηλές της Chicco με την ελεγχόμενη ροή. Πίνει συνήθως στο νούμερο 2 ή 3.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει στην κορη μου τα μπιμπερο της chicco κατα των κολικων και πριν λιγες μερες της αλλαξα τις θηλες σε 4+....να υποθεσω λοιπον αυτοι οι αριθμοι που εχουν επανω 1..2..3.. ειναι αυτο που λετε ελεγχομενη ροη ετσι?Σημερα το προσεξα οτι εχουν αριθμους επανω και ο φαρμακοποιος δεν μου ειπε κατι...καλα νιωθω πολυ χαζη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς AVENT με μία τρύπα ακόμα ( 8 μηνων) και όλα πάνε μια χαρά. Μία φορά που κατα λάθος βάλαμε 2 έγινε ο κακός χαμός, αρά μείναμε στην 1. Και η δική μας η γιατρός μας είπε να μείνουμε στην μία καθότι φαγανά τα βλασταρια μας... με τις 2 ή και περισσότερς δεν πέρνουν χαμπάρι ότι έφαγαν και συνήθως θέλουν και άλλο ενώ στην ουσία έχουν φάει αρκετό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Mετά από 1 περίπου χρόνο έχω πάλι την εξής απορία στο δεύτερο μωράκι μου αυτή τη φορά. Και αυτό πίνει Frisolac Comfort με την πιπίλα της Chicco ελεγχόμενης ροής καουτσούκ στο 3. Το πρόβλημα είναι ότι τις περισσότερες φορές κάνει κανά μισάωρο να το πιει και φαίνεται να κουράζεται. Έχει δοκιμάσει καμία την πιπίλα της Nuk το νούμερο large για τα μεγάλα μπιμπερό που λέει ότι είναι για παχύρρευστη τροφή; Έχει πιο γρήγορη ροή από της Chicco που χρησιμοποιώ τώρα; Αλήθεια ποια είναι τα σημάδια ότι χρειάζεται πιο γρήγορη ροή;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει δοκιμάσει καμία την πιπίλα της Nuk το νούμερο large για τα μεγάλα μπιμπερό που λέει ότι είναι για παχύρρευστη τροφή; Έχει πιο γρήγορη ροή από της Chicco που χρησιμοποιώ τώρα; Αλήθεια ποια είναι τα σημάδια ότι χρειάζεται πιο γρήγορη ροή;

Το σημάδι ότι χρειάζεται πιο γρήγορη ροή είναι ότι το μωρό φαίνεται να κουράζεται όταν πίνει, αλλά λένε και οι θηλές για ποια ηλικία είναι κατάλληλες. Εμείς προτιμούμε τις θηλές First Choice της NUK που είναι για 0-6 μηνών (μεγάλο στόμιο μπιμπερό) και έχουν πολύ γρήγορη ροή, αλλά μας αρέσουν και οι θηλές της Avent (τώρα στον πέμπτο μήνα χρησιμοποιούμε το Νο. 3) και οι θηλές της MAM. Με τις θηλές της Chicco δεν τα πάμε καθόλου καλά, δεν ξέρω γιατί!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρησιμοποιήσαμε και τη Nuk, μεγάλη αποτυχία! Μάλλον του έπεσε κάπως μεγάλη και ούρλιαζε... Με τα πολλά άνοιξα λιγο την τρύπα σε αυτές με την ελεγχόμενη ροή της Chicco, αλλά μου ξέφυγε λίγο και πνίγηκε, οπότε ξαναγύρισα σε μια άλλη Chicco που δεν ήταν πειραγμένη. Μεγάλη περιπέτεια! Πάντως το ήπιε σε μισή ώρα περίπου τα 140 ml. Δεν ξέρω τι να κάνω... Το πρωί ήπιε μόνο 40ml σε 40 λεπτά. Ενώ φαίνεται να πεινάει, συνήθως διώχνει το μπιμπερό!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τη large τη φαρδιά. Έχω όμως χρησιμοποιήσει και την πιο στενή αλλά δεν έτρεχε πολύ και τον πήρε ο ύπνος. Εχτές όλο το 24ωρο ήπιε 450 ml. Δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις δοκιμάσει τις First Choice, δεν χάνεις τίποτα να τις δοκιμάσεις κι αυτές. Στο λέω επειδή ο δικός μου είναι πάρα πολύ βολικός (μόνο με τις Chicco τσιτώνεται), αλλά οι FC της NUK είναι αυτές που συμπαθεί πιο πολύ, παρόλο που δεν ήταν οι πρώτες που δοκίμασε. Κι εμένα με έχουν βολέψει γιατί δεν αλλάζεις θηλή κάθε τρεις και λίγο, είναι ένα μέγεθος για τους πρώτους 6 μήνες. Έχουν δυνατή ροή αλλά όχι ακατάσχετη. Και σίγουρα δεν θα σας πέσουν μεγάλες, αφού είναι κατάλληλες και για νεογέννητα. Εμείς τις χρησιμοποιήσαμε από 2 μήνων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πίνουμε το Frisolac Comfort θα τρέχουν; Φαντάσου ότι η Nuk large η στενή του έπεσε αργή. Αυτή που λες είναι πιο γρήγορη;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω άλλο πρόβλημα. Ο μικρός μου είναι 18 ημερών, θηλάζει αλλά λόγω μειωμένης παραγωγής γάλακτος προσπαθώ να δώσω και συμπλήρωμα. Το θέμα είναι ότι ενώ χρησιμοποιώ τα φαρδια μπουκάλια της κίκο με θηλές νούμερο 0 που είναι για νεογέννητο ο μικρός δεν μπορεί να πιει γάλα. Ρουφάει στην αρχή, πίνει γύρω στα 10 ml μετά κουράζεται, σταματάει να ρουφάει αλλά το μπιμπερό εξακολουθεί να τρέχει μέσα στο στόμα του με αποτέλεσμα να πνίγεται. Πραγματικά έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω.Φοβάμαι μήπως το γεγονός ότι πολύ σύντομα κουράζεται να ρουφάει δεν είναι φυσιολογικό. Σκέφτομαι τι θα κάνω όταν θελήσω να κόψω το θηλασμό. Για θηλές με περισσότερες τρύπες ούτε λόγος καθότι ακόμα και με την μία πνίγεται. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πίνουμε το Frisolac Comfort θα τρέχουν; Φαντάσου ότι η Nuk large η στενή του έπεσε αργή. Αυτή που λες είναι πιο γρήγορη;

Δέσποινα τι να σου πω... δεν έχω χρησιμοποιήσει τις στενές NUK, ούτε έχω εμπειρία από FC. Αλλά συγκρίνοντας την FC με άλλες θηλές π.χ. Avent, MAM κ.λπ. πιστεύω ότι είναι αρκετά γρήγορη. Μήπως να ρωτούσες σε κάποιο μαγαζί με παιδικά; Αυτοί ίσως ξέρουν.

 

Ο μικρός μου είναι 18 ημερών, θηλάζει αλλά λόγω μειωμένης παραγωγής γάλακτος προσπαθώ να δώσω και συμπλήρωμα. Το θέμα είναι ότι ενώ χρησιμοποιώ τα φαρδια μπουκάλια της κίκο με θηλές νούμερο 0 που είναι για νεογέννητο ο μικρός δεν μπορεί να πιει γάλα. Ρουφάει στην αρχή, πίνει γύρω στα 10 ml μετά κουράζεται, σταματάει να ρουφάει αλλά το μπιμπερό εξακολουθεί να τρέχει μέσα στο στόμα του με αποτέλεσμα να πνίγεται.

Καλέ μην πελαγώνεις τόσο εύκολα! Μικρό είναι ακόμα το μωρό, επόμενο είναι να κουράζεται. Μέχρι να κόψεις το θηλασμό, θα έχουν αλλάξει πολλά. Κατ' αρχήν είσαι σίγουρη ότι κουράζεται ή μήπως σταματάει επειδή είναι χορτασμένο; Κλαίει μετά; Βρέχει πάνες; Βάζει κιλά; Ίσως να μην χρειάζεται παραπάνω από 10 ml συμπλήρωμα. Συνήθως τα μωράκια δεν πνίγονται, αντιθέτως ακόμα και στα πρόωρα δίνουν θηλές με μεγάλη τρύπα για να ρουφάνε πιο εύκολα χωρίς να κουράζονται. Έχεις δοκιμάσει διαφορετικές θηλές (π.χ. άλλη μάρκα);

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα τι να σου πω... δεν έχω χρησιμοποιήσει τις στενές NUK, ούτε έχω εμπειρία από FC. Αλλά συγκρίνοντας την FC με άλλες θηλές π.χ. Avent, MAM κ.λπ. πιστεύω ότι είναι αρκετά γρήγορη. Μήπως να ρωτούσες σε κάποιο μαγαζί με παιδικά; Αυτοί ίσως ξέρουν.

 

 

Καλέ μην πελαγώνεις τόσο εύκολα! Μικρό είναι ακόμα το μωρό, επόμενο είναι να κουράζεται. Μέχρι να κόψεις το θηλασμό, θα έχουν αλλάξει πολλά. Κατ' αρχήν είσαι σίγουρη ότι κουράζεται ή μήπως σταματάει επειδή είναι χορτασμένο; Κλαίει μετά; Βρέχει πάνες; Βάζει κιλά; Ίσως να μην χρειάζεται παραπάνω από 10 ml συμπλήρωμα. Συνήθως τα μωράκια δεν πνίγονται, αντιθέτως ακόμα και στα πρόωρα δίνουν θηλές με μεγάλη τρύπα για να ρουφάνε πιο εύκολα χωρίς να κουράζονται. Έχεις δοκιμάσει διαφορετικές θηλές (π.χ. άλλη μάρκα);

 

Άλλη μάρκα θηλών δεν έχω δοκιμάσει, είμαι όμως σίγουρη ότι με τις 0 πνίγεται. Ο λόγος είναι ότι επειδή κουράζεται, σταματάει να ρουφάει ενώ το γάλα συνεχίζει να τρέχει από το μπιμπερό με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να ρουφήξει και είτε να πνίγεται ε΄τε να του φεύγει το γάλα από το στόμα.Κιλά βάζει αλλά μάλλον λόγω θηλασμού εφόσον συμπλήρωμα πίνει ελάχιστο. Πάνες επίσης βρέχει. Το θέμα είναι να μάθει να πίνει από το μπιμπερό γιατί οι θηλές μου είναι πληγωμένες και πρέπει να βγάζω το γάλα με θήλαστρο και να το δίνω. Πως όμως θα γίνει αυτό εφόσον κουράζεται να πίνει από το μπιμπερό; Έχω αγχωθεί. Με την κόρη μου ποτέ δεν έιχα τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειχα το ιδιο προβλημα, 10 μπουκαλια και 20 θηλες που λεει ο λογος αλλαξα, τελικα σωθηκα με τα dr.browns!Τα βρισκεις στα motherare και στα Ηρα τωρα πια απ'οτι ειδα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...