Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωινός / ενδιάμεσος ύπνος


mamousia1983

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα! Έχω 2 αγοράκια, στην ηλικία των 3(περίπου)ο μεγάλος και 7μηνών ο μικρός! Οι δικοί μας ύπνοι είναι οι εξής: Ξυπνάει μεταξύ 8:30-9το πρωί που σημαίνει γύρω στις 11-11:30 πέφτει για τον 1ο ενδιάμεσο υπνάκο διάρκειας 45'(όλα ίδια είναι)! Το μεσημέρι θα πέσει γύρω στις 3-3:30&πάντα 5παρά είναι ξύπνιος! Εδώ όμως έχουμε το πρόβλημα...θέλει γύρω στις 7:30 με 8 να ξανακοιμηθεί...έλα όμως που ο μεγάλος δ μπορεί ακόμα να κοιμηθεί τόοοοοοσο νωρίς! Αν&ξεκίνησε παιδικό το γρηγορότερο που μπορεί να μαζευτεί είναι 9:30-10 καθώς κοιμάται περίπου 1με1,5ώρα το μεσημέρι...ο μικρός όμως παίρνοντας αυτόν τον μίνι υπνάκο στις 7:30, πριν τις 10:30 δ κοιμάται...ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβατε&να μην σας μπέρδεψα! Οποιαδήποτε συμβουλή για τον απογευματινό ύπνο, δεκτή...Ευχαριστώ!

 

Τα έχεις στο ίδιο δωμάτιο? Γιατί θέλεις να τα κοιμίζεις ίδια ώρα?

 

Στην θέση σου θα έκοβα τον μεσημεριανό ύπνο στον μεγάλο και θα τα κοίμιζα και τα δύο γύρω στις 20.00...βασικά έτσι έκανα και πέρυσι εγώ με τον μεγάλο μου ο οποίος κοιμόταν 45' στον σταθμό και το βράδυ μπορεί να έφτανε και 23.00' για να κοιμηθεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από μένα! Έχω 2 αγοράκια, στην ηλικία των 3(περίπου)ο μεγάλος και 7μηνών ο μικρός! Οι δικοί μας ύπνοι είναι οι εξής: Ξυπνάει μεταξύ 8:30-9το πρωί που σημαίνει γύρω στις 11-11:30 πέφτει για τον 1ο ενδιάμεσο υπνάκο διάρκειας 45'(όλα ίδια είναι)! Το μεσημέρι θα πέσει γύρω στις 3-3:30&πάντα 5παρά είναι ξύπνιος! Εδώ όμως έχουμε το πρόβλημα...θέλει γύρω στις 7:30 με 8 να ξανακοιμηθεί...έλα όμως που ο μεγάλος δ μπορεί ακόμα να κοιμηθεί τόοοοοοσο νωρίς! Αν&ξεκίνησε παιδικό το γρηγορότερο που μπορεί να μαζευτεί είναι 9:30-10 καθώς κοιμάται περίπου 1με1,5ώρα το μεσημέρι...ο μικρός όμως παίρνοντας αυτόν τον μίνι υπνάκο στις 7:30, πριν τις 10:30 δ κοιμάται...ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβατε&να μην σας μπέρδεψα! Οποιαδήποτε συμβουλή για τον απογευματινό ύπνο, δεκτή...Ευχαριστώ!

Κι εγώ θα πρότεινα ο μικρός να τον κόβει σιγά σιγά τον 3ο ύπνο.

Θα τον έβαζα και στα 2 διαλείμματα ύπνου 15' αργότερα κάθε μέρα μέχρι να φτάσει να μένει 3-3,5 ώρες ξύπνιος μεταξύ των διαλειμμάτων και ταυτόχρονα θα τον έβαζα αρκετά νωρίτερα για ύπνο για να μην τα "έχει παιγμένα" το βράδυ.

Δηλ. να φτάσει να κοιμάται περίπου ως εξής:

από 11.30-12.00 έως 12.15-12.45 (πιθανόν στον 1ο ύπνο να ξεκινήσει να κοιμάται πάνω από 45' μετά από λίγες μέρες)

από 14.30-15.00 έως 16.00-16.30

και το βράδυ ύπνος περίπου 19.30 (ή τελοσπάντων περίπου 3,5 ώρες από την αφύπνιση το μεσημέρι)

 

Και ο μεγάλος για να κοιμάται νωρίτερα ή θα πρέπει να περιορίσει σημαντικά το μεσημεριανό ύπνο ή να τον κόψει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Έχω 2 αγοράκια, στην ηλικία των 3(περίπου)ο μεγάλος και 7μηνών ο μικρός! Οι δικοί μας ύπνοι είναι οι εξής: Ξυπνάει μεταξύ 8:30-9το πρωί που σημαίνει γύρω στις 11-11:30 πέφτει για τον 1ο ενδιάμεσο υπνάκο διάρκειας 45'(όλα ίδια είναι)! Το μεσημέρι θα πέσει γύρω στις 3-3:30&πάντα 5παρά είναι ξύπνιος! Εδώ όμως έχουμε το πρόβλημα...θέλει γύρω στις 7:30 με 8 να ξανακοιμηθεί...έλα όμως που ο μεγάλος δ μπορεί ακόμα να κοιμηθεί τόοοοοοσο νωρίς! Αν&ξεκίνησε παιδικό το γρηγορότερο που μπορεί να μαζευτεί είναι 9:30-10 καθώς κοιμάται περίπου 1με1,5ώρα το μεσημέρι...ο μικρός όμως παίρνοντας αυτόν τον μίνι υπνάκο στις 7:30, πριν τις 10:30 δ κοιμάται...ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβατε&να μην σας μπέρδεψα! Οποιαδήποτε συμβουλή για τον απογευματινό ύπνο, δεκτή...Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα!!!

Μοιάζει το προγράμμα μας!

Διαμορφώνω προγράμμα όπως είπα ανάλογα με την ωρα που ξυπνάει

Γύρω 08 με 08:30. Εγω την κοιμίζω νωρις το βράδυ γτ δεν εχω δεύτερο παιδάκι!

Εσείς που έχετε και σας βολεύει αυτό με τον απογευματινό καλώς!!

Αν μπορει να κοιμηθεί 19:30 μέχρι το πρωί;;;το αργότερο 20:00.

Το έχετε δοκιμάσει;ή εχει φασαρία απο το μεγάλο παιδάκι;

Αλλα δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να το αλλάξετε απο τι στιγμή που κερδίζει υπνο το απογευμα!!

Εμένα για παράδειγμα απογευμα δε κοιμάται ποτέ όποτε ανάλογα με τη μεσημεριανή αφύπνιση κανονίζω τον βραδινό υπνο :)

Το άλλο που θα μπορούσατε να κάνετε ειναι αυτό το 45΄ στο δεκατιανό να κρατήσει παραπάνω κάπως ( σκοτάδι ησυχία) έτσι ώστε για μεσημέρι να πέσει πιο αργά και να ξυπνήσει αναλόγως πιο αργά έτσι ώστε 21:30 να ειναι για νάνι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπέλα μου!!

Σε ευχαριστω για Τίς συμβουλές, πολυ χρήσιμες!!

 

Με το που την δω να νυστάζει κυρίως 2,5 με 3 ώρες μετα το πρωινό ξύπνημα (σήμερα πχ 08:30 και κοιμήθηκε μόλις)την αλλάζω πάνα και γενικά κάνω κάποιες κινήσεις ρουτίνας ακόμα κ για τον ενδιάμεσο την παίρνω στο δωμάτιο της στο καναπέ της στο μαξιλάρι θηλασμού με ένα σεντονάκι και μόλις κοιμηθεί με πιπίλα ή μπιμπερό ή λόγο κούνημα τη βάζω κούνια καμία φορά και ψιλό ξύπνια τη βάζω και κοιμάται. Αυτό τον υπνο τωρα το πρωί το φτιάχνω ανάλογα με την αφύπνιση!!αλλα δε κρατάει πολυ :( μετα πάμε μεσημέρι

Το βράδυ αναγκαστικά νωρις και δεν εχω κανένα πρόβλημα με αυτό ίσα ίσα το θεωρώ υγειηνό και σωστό :)

 

Θα δοκιμάσω white noise που λες!!! Εξάλλου με ανεμιστήρα χειμωνιάτικα δε λεει :0

 

Θα σου πω έν συντομία ένα παράδειγμα ενός μωρού φίλης 11 μηνων που το εξαντλούν όλη μερα κοιμάται όποτε να'ναι, το παίρνουν επισκέψεις έως 23:00 & 24:00 το βράδυ ( προχθές που ήταν ο άντρας μου παρών μπυ είπε οτι το μωρό τριβόταν και τεντωνοταν και δε το έβαζε για υπνο) εγω δε πήγα στη επίσκεψη γιατι η μικρη 20:00 νύσταζε. Σε περιορίζει αυτό το ξέρω αλλα το προγράμμα ειναι σημαντικό και εξάλλου μεγαλώνουν κάποια στιγμή δε θα ειναι έτσι θα ειμαστε λόγο πιο ευέλικτοι!! Προς το παρών έτσι είναι!

 

Σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλές

Θα ξαναμιλήσουμε και θα χαρώ να με

Συμβουλεύεις παλι!

Να χαίρεσαι τα παιδιά σ!

 

Όπως είπα, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά περισσότερα! Ίσως να προσπαθήσεις σιγά-σιγά να καθιερώσετε να αποκοιμιέται μόνη στην κούνια της, αυτό από μόνο του μπορεί να σου δώσει αυτό το έξτρα μισάωρο σε κάθε ύπνο που χρειάζεσαι. Είναι και αρκετά καλή ηλικία γιατί ακόμα το μωρό δεν είναι πολυ κινητικό.

 

Βέβαια...έχε υπ' όψιν σου ότι περνάτε sleep regression των 8 μηνών (γκούγκλαρέ το), κοινώς ένα αναπτυξιακό άλμα που κρατά πολύ απασχολημένο το μυαλό του μωρού και της αναστατώνει τον ύπνο από αυτό τον λόγο και μόνο. Θέλει προσοχή σε αυτή την φάση να μην καταφύγεις σε τρικ που μετά μπορούν να γίνουν συνήθεια (π.χ. πολλά κουνήματα κλπ).

 

Να σου ζήσει και σένα, να την χαίρεσαι!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με την Deena. Κι εγώ ανήκω στις μαμάδες που τα σουλάτσα τα έχουν μεταφέρει μέσα στη μέρα και το βράδυ πάμε νωρίς - νωρίς για ύπνο.

Εμένα το μικρό μου (17 μηνών) ακόμα κάνει 2 ημερήσιους ύπνους. 1 μισάωρο περίπου με 45' μετά τα φρούτα 9.30 - 10.00 περίπου (ανάλογα το πότε έχει ξυπνήσει) και τον επόμενο τον κάνει 13.00 - 15.00. Το βράδυ 19.30 - 20.00 έχουν κοιμηθεί μεγάλο (που δεν κοιμάται πλέον μεσημέρι) και μικρό.

Εμένα με έχει βολέψει πολύ το ότι κοιμούνται την ίδια ώρα. Δεν το επιδίωξα, αλλά μας κάθισε... Μπορεί και το ότι υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα και ρουτίνα που καθιέρωσε η μεγάλη να συνέβαλε στο να προσαρμοστεί σε αυτήν και ο μικρός.

Κάνουν μαζί μπάνιο, πίνουν μαζί το γάλα τους, πλένουν ταυτόχρονα τα δόντια τους, φιλιούνται και ξαπλώνουν ταυτόχρονα στο κρεβάτια τους. Και φυσικά ξυπνάνε και παρεούλα (τουτέστιν ακόμη και ένα από τα δύο να θέλει να κοιμηθεί παραπάνω, δε θα το αφήσει το άλλο :roll:).

Μια χαρά μου φαίνεται και το δικό σας πρόγραμμα και το κλειδί είναι αυτό που έγραψαν οι προηγούμενες κοπέλες: όχι ύπνο όταν το παιδάκι είναι ήδη κομμάτια!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

................τον επόμενο τον κάνει 13.00 - 15.00. .....

 

Θα βγω λίγο off topic να ρωτήσω κάτι την mkcm. Αν δεν κάνω λάθος, ο μικρός πάει βρεφικό, έτσι?

 

Κοιμήθηκε αμέσως αρκετά για μεσημέρι στον σταθμό ή έφτασε το 2ωρο σταδιακά? Η δικιά μου μικρή άρχισε την προηγούμενη εβδομάδα και ενώ στο σπίτι την ξυπνάω με το ζόρι στις 2,5 ώρες, στον σταθμό έχει κοιμηθεί με το ζόρι 45' μάξιμουμ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα βγω λίγο off topic να ρωτήσω κάτι την mkcm. Αν δεν κάνω λάθος, ο μικρός πάει βρεφικό, έτσι?

 

Κοιμήθηκε αμέσως αρκετά για μεσημέρι στον σταθμό ή έφτασε το 2ωρο σταδιακά? Η δικιά μου μικρή άρχισε την προηγούμενη εβδομάδα και ενώ στο σπίτι την ξυπνάω με το ζόρι στις 2,5 ώρες, στον σταθμό έχει κοιμηθεί με το ζόρι 45' μάξιμουμ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2851640&postcount=33

Θα κοιμηθεί, μην ανησυχείς ;)

Κι εμένα στην αρχή ζορίστηκε, μετά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2851640&postcount=33

Θα κοιμηθεί, μην ανησυχείς ;)

Κι εμένα στην αρχή ζορίστηκε, μετά όλα καλά.

 

Χαχαχαχα!!!!

 

Εμένα πάλι ο μεγάλος κοιμηθηκε αμέσως...και δεν τον έλεγες και εύκολο ιδιαίτερα, για να αποκοιμηθει στο σπιτι ήθελε ιεροτελεστία!

 

Αυτή πάλι που στο σπιτι κοιμαται τελείως αυτόνομα, στον σταθμό αντιστέκεται...σημερα 15' μόνο :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!!!!

 

Εμένα πάλι ο μεγάλος κοιμηθηκε αμέσως...και δεν τον έλεγες και εύκολο ιδιαίτερα, για να αποκοιμηθει στο σπιτι ήθελε ιεροτελεστία!

 

Αυτή πάλι που στο σπιτι κοιμαται τελείως αυτόνομα, στον σταθμό αντιστέκεται...σημερα 15' μόνο :(:(:(

Την πρώτη μέρα που την άφησα τη δικιά μου, κοιμήθηκε 20' και δεν είναι ότι δεν της ήταν κάπως γνώριμος ο χώρος (εμείς ξεκινήσαμε μετά το Πάσχα).

Κοίτα, κι εμένα αν με βάλεις ξαφνικά να κοιμηθώ σε άλλο σπίτι, άλλο κρεβάτι, άλλο στρώμα, σε κομματάκι φαζαριόζικο περιβάλλον και μεταξύ αγνώστων οι οποίοι επίσης ζορίζονται, εεε...μάλλον δε θα κοιμηθώ και πολύ καλά. Τώρα πώς τα καταφέρνουν τα μικρούλια ένας θεός ξέρει, τα καταφέρνουν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κατά τη γνώμη μου, 2 κριτήρια για το αν πρέπει να αλλάξεις κάτι στις συνήθειες ύπνου είναι

α)η διάθεση του μωρού (αν φαίνεται ευδιάθετο, ξεκούραστο, γκρινιάρικο κτλ)

β)η ποιότητα του βραδυνού ύπνου

Δεν αναφέρεις προβλήματα εκεί.

Από πλευράς ωρών, 11 ώρες το βράδυ και 2-2,5 ώρες την ημέρα είναι super.

Και 20.00-20.30 για βραδυνό ύπνο δεν είναι υπερβολικά νωρίς, μια χαρά είναι. Μετά έχεις όλο το βράδυ να ξεκουραστείς και δε σου ξυπνάει και το χάραμα.

Τι σε χαλάει? Έχεις λόγο να θέλεις να τη βάζεις μετά τις 20.00?

 

Γεια σου Πουλχερία!!

Όχι δεν εχω λόγο να την βάλω μετα τις 20:30

Εξάλλου βλέπω οτι δεν αντέχει.

Εντάξει καμία φορά κατι τη πιάνει και εκεί που εχει κοιμηθεί κ ειναι στη κούνια της ξυπνάει και αρχιζει τις προσπάθειες για σκαρφάλωμα μέχρι που πεφτει τέζα.

 

Απλά μου ήρθαν ολα λιγο απότομα καθώς μέχρι προτεινως κοιμόταν 2 ωρο γεμάτο το μεσημέρι και ίσως και παραπάνω όποτε κοιμόταν αργότερα για βράδυ

Γι αυτό αναρωτιόμουν μήπως κατι δε κάνω καλα στους ημερήσιους τωρα.

Μάλλον όμως ειναι που μεγαλώνει

Τα βραδιά κοιμάται σερί με λίγα ξύπνηματα όχι όμως γοερά αλλα κοιμισμένα για πιπίλα ή κατι άλλο που μπορει να την ενοχλεί. Κοιμάται όμως αμέσως με πιπίλα

Θέλω να πιστεύω ειναι δόντια γιατι τα πάνω ειναι έτοιμα.

 

Ευδιάθετη ειναι καθε πρωί και γκρινιάζει οταν πεινάει-νυστάζει :)

Αυτά έν ολίγοις

Θα σας ενημερώσω για τυχόν αλλαγές να μου πείτε γνώμες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...