Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωινός / ενδιάμεσος ύπνος


mamousia1983

Recommended Posts

καλημερα σε ολες!!

ηθελα να ρωτησω μεχρι ποτε κοιμοταν τα παιδακια σας ενδιαμεσα πρωι-μεσημερι??

ο μικρος μου ειναι 14μηνων κ εδω κ καποιες μερες με το ζορι τον βαζω να κοιμαται κατα τις 10...σημερα κοιμηθικε 11.30(για ενδιαμεσο)

λετε να τον κοβουμε σιγα-σιγα??ειναι "συμπτωματα" αυτα?

αχ κ ποσο με βολευε δε φανταζεστε!!θα ηθελα να κρατησει λιγουλακι ακομη:rolleyes:

δε μπορω να φανταστω πως θα τα βγαζω περα τα πρωινα αν δε κοιμαται καθολου..

σε πια περιπου ηλικια κοβουν αυτον τον ενδιαμεσο υπνο συνηθως τα μωρα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις εναμιση χρονων κοψαμε τον πρωινο υπνο. του τον εκοψα εγω, γιατι ετσι με βολευε τοτε και δεν αργησε να προσαρμοστει. εαν ειναι απαραιτητος για σενα, και βλεπεις οτι τον κοβει, ξυπνα τον λιγο νωριτερα το πρωι..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου (17 μηνών) κοιμόνταν 2 φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας, 11.30-13.30 και 4-5.30, πριν κανένα μήνα έκοψαν τον απογευματινό ύπνο, κράτησαν όμως τον άλλο, αλπλά τους τον πήγα λίγο πιο αργά, για να γίνει μεσημεριανός. Έτσι τώρα κοιμούνται περίπου 13.00 - 16.00 και δεν τους βλέπω και πολύ πρόθυμους να τον κόψουν αυτόν τον ύπνο. Αλλά και η ανηψιά μου που είναι σχεδόν 3 ετών κοιμάται το μεσημέρι κανα 2ωράκι, πλην κάποιων εξαιρέσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εξαρτάται τι ώρα σου ξυπνάει το πρωί...ο δικός μου, 14 μηνών επίσης, ξυπνά 7.30 - 8 παρά, ξανακοιμάται μετά την φρουτόκρεμα στις 11.30 για καμιά ώρα και μετά πάλι γύρω στις 3.30 για κάνα δίωρο...το βράδυ τον βάζω για ύπνο 9.30 - 9.45...

δείχνει να τους θέλει τους δυο υπνάκους ακόμα...είδομεν...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Τον εκοψε 12 μηνων λιγο μετα τα γενεθλια της μονη της. Δεν μπα να παρακαλαγες. ΔΕΝ κοιμοταν. Πηγαμε κατευθειαν μεσημεριανο......και τωρα ετσι οπως παμε ΜΑΛΛΟΝ τον κοβουμε και αυτον......και καλη υπομονη......!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η δικιά μου 13 μηνών σταμάτησε από μόνη της τον ενδιάμεσο ύπνο κ περνάμε κατευθείαν σε μεσημεριανο από1,5 μέχρι 3 ώρες ανάλογα με τη μέρα. Όταν κοιμάται λίγο την κοιμίζω στο καρότσι το απόγευμα 17-18 για να αντέξει μέχρι το βράδυ.

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κοντά στους 13 μήνες κόψαμε τον πρωινό υπνάκο. Κοιμότανε όμως το μεσημέρι ένα τρίωρο. Μόνος τον έκοψε, τον έβαζα στην κούνια για νάνι και εκείνος έβγαζε φωνούλες ή έπαιζε με τα κουκλάκια του, σαν να ξεκουραζότανε λίγο, χωρίς να κοιμάται. Στην εβδομάδα το έκοψε και αυτό.

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες σας για τις απαντησεις!!

οσων αφορα τις ωρες υπνου πιστευω ειμαστε προς το παρον σε νορμαλ πλαισια...7.30 με 8 ξυπναει το πρωι,τον εβαζα ξανα κατα τις 11 μετα τα φρουτα κ κοιμοταν μεχρι 12.00(αυτο παμε να χαλασουμε τωρα μου φαινεται:roll:),μετα στις 3 με 4 παρα κ το βραδυ στις 8+

 

να μην ειμαι γουμαρα μια χαρα κοιμαται ο ζουζουνος μου,αλλα οταν αρχισα να σκεφτομαι πως ισως κοψει τον πρωινο υπνακο τα εχασα:confused:

δε ξερω πως θα τα προλαβαινω ολα,εδω τωρα κ τρεχω σα τη τρελη..:shock:

μακαρι τουλαχιστον να κοιμαται κανενα 2ωρο-3ωρο το μεσημερι αλλιως το εχουμε χαμενο!!

 

θα προσαρμοστω κ με αυτο,που θα μου μου παει:cool:

ηθελα απλα να γνωριζω αν εχει ερθει η ωρα(δεν ειχα ιδεα σε πια ηλικια τα παιδακια αρχιζουν να κοιμουνται μονο μεσημερι)

 

σας ευχαριστω ξανα ολες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.ο μικρουλης μου κοιμαται απο τις 22:00-22:30 το βραδυ μεχρι τις 06:00 περιπου που θα ξυπνησει για το γαλατακι του,μετα το γαλα κοιμαται ξανα μεχρι τις 9:00-10:00 το πρωι.φυσικα εδω και κανενα 2μηνο κοψαμε τον υπνο των 12:00 με 14:00!!!!!!!!ευτυχως ομως κοιμαται το μεσημερι απο τις 14:30 μεχρι και τις 18:00 το απογευμα........ετσι συμπληρώνει και τον πρωινο υπνακο του:D:D:D.Ελπιζω να τον κρατησουμε αυτο το προγραμμα {προς το παρων δεν τον βλεπω να τον κοβει....τον εχει αναγκη και του αρεσει παααααααρα πολυ απο οτι δειχνει}γιατι βρησκω λιγο χρονο για τις δουλειες μου!!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!!!!Έχω ένα κοριτσάκι 9,5 μηνών! Μέχρι τώρα...ξυπνούσε το πρωί μεταξύ 7:30-8:15...!Κατά τις 10 έπαιρνε έναν υπνάκο μιαμιση ώρα...κια το μεσημέρι άλλον ένα. Εδώ και τρεις μέρες...έχει κόψει τον πρωιμό ύπνο...και πηγαίνει κατευθείαν στο μεσημεριανό...(αρκετά νωρίς όμως...κατα΄τη 13:00)!Είναι δυνατόν από τόσο νωρίς να έκοψε όντως τον ένα από τους δύο ημερησίους ύπνους;;;

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!!Έχω ένα κοριτσάκι 9,5 μηνών! Μέχρι τώρα...ξυπνούσε το πρωί μεταξύ 7:30-8:15...!Κατά τις 10 έπαιρνε έναν υπνάκο μιαμιση ώρα...κια το μεσημέρι άλλον ένα. Εδώ και τρεις μέρες...έχει κόψει τον πρωιμό ύπνο...και πηγαίνει κατευθείαν στο μεσημεριανό...(αρκετά νωρίς όμως...κατα΄τη 13:00)!Είναι δυνατόν από τόσο νωρίς να έκοψε όντως τον ένα από τους δύο ημερησίους ύπνους;;;

 

 

 

Να σε παρηγορησω λιγακι...ο μκρος μου ειναι 4 μηνων και κοιμαται απο τις 8 το πρωι στις 11 κανενα μισαωρο στις 3 το μεσημερι,αν ειμαστε τυχαιροι 20λεπτο και μετα παμε κατευθιαν στο βραδυνο υπνο στις 10.Ολα αυτα τελευταια γιατι πριν κοιμοταν 2 10λεπτα ολη μερα κ πηγαινε απευθειας στο βραδινο.Οποτε καταλαβαινεις οτι για τιποτα δεν ειναι νωρις

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!!Έχω ένα κοριτσάκι 9,5 μηνών! Μέχρι τώρα...ξυπνούσε το πρωί μεταξύ 7:30-8:15...!Κατά τις 10 έπαιρνε έναν υπνάκο μιαμιση ώρα...κια το μεσημέρι άλλον ένα. Εδώ και τρεις μέρες...έχει κόψει τον πρωιμό ύπνο...και πηγαίνει κατευθείαν στο μεσημεριανό...(αρκετά νωρίς όμως...κατα΄τη 13:00)!Είναι δυνατόν από τόσο νωρίς να έκοψε όντως τον ένα από τους δύο ημερησίους ύπνους;;;

 

ω ναι....καθε παιδακι εχει αλλη ιδιοσυγκρασια...εμενα πια κραταει μεχρι τις δυο με γκρινια βεβαια απο τις μια αλλα επειδη παμε και περνουμε και τη μεγαλη αποτ ο παιδικο μπορει και να κρατηθει...αλλα κοιμαται το μεσημερι κατι που με βολευει γιατι κοιμαται και η μεγαλη κοιμαμαι και εγω και ξεκουραζομαι....καμια φορα μπορει αν κοιμηθει δωδεκα με μια και μετα παλι το απογευμα αλλα αυτο αν εχει ξενυχτησει το βραδυ λογω δοντιων οπως αυτες τις μερες...θα σου αλλαξει πολλες φορες ακομη....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΠΡΩΝΟ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΠΟ10 ΜΗΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΑΛΛΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΝΑ 3ωρο ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑΤΙ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ 8-9 ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 2 ΗΩΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ

ΕΣΤΙ ΚΟΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια διαβασα το ποσο κοιμουντε τα μωρα σας τη μερα και πραγματικα ζηλευω!!:Dεμενα ουτε 5 μηνων δεν ειναι και τη μερα κοιμαται μονο κανα μισαωρο και αυτο αγκαλια!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!!!

εμένα ο γιος μου είναι 12 μηνών και κάθε τόσο αλλάζει τις ώρες του ύπνου του (το έχει αυτό από νεογέννητο)!!!!!!!!!!!!εδώ και ένα μήνα περίπου ξυπνάει το πρωι στις 8:00 με 8:30, μετά την φρουτόκρεμα και αφού παίξει αρκετά για να κουραστεί κοιμάται γύρω στις 11:00 για καμιά ωρίτσα...μετά ξανακοιμάται γύρω στις 16:00 για κάνα δύο ωρίτσες και το βράδυ ο υπνάκος μας παίρνει γύρω στις 22:00 με 22:45 περίπου!ελπίζω να το κρατήσει αυτό το ωράριο για αρκετό καιρό γιατί δουλεύω κιόλας και με βολέυει πολύ και προλαβαίνω να χαρώ το παιδάκι μου γιατί σχολάω στις 14:00 αλλά και να κάνω τις δουλειές μου όταν κοιμάται το μεσημέρι!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η κοριτσαρα μου περιπου αυτο το ωραριο εχει κι ας ειναι 16 μηνων. Τωρα τελευταια ομως μας κανει ναζακια το βραδυ και σκεφτομαι να της ελαττωσω λιγο τον ενδιαμεσο πρωινο υπνο. Οπως λεει ο ανδρας μου εχει παρει το γονιδιο του υπνου απο εμενα κι οι δυο μας ειμαστε υπναρουλες μεχρι αηδιας...!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια διαβασα το ποσο κοιμουντε τα μωρα σας τη μερα και πραγματικα ζηλευω!!:Dεμενα ουτε 5 μηνων δεν ειναι και τη μερα κοιμαται μονο κανα μισαωρο και αυτο αγκαλια!!

 

 

Ειμαστε στα ιδια....μονο που εμενα ξεκινησε πριν κλεισει το 2ο μηνα κ συνεχιζουμε....Και για νυχτα....αστα!3-7 φορες ξυπναει κ τελευταια δυσκιλα ξανακοιματαιΕγω τα εχω παιξει!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια διαβασα το ποσο κοιμουντε τα μωρα σας τη μερα και πραγματικα ζηλευω!!:Dεμενα ουτε 5 μηνων δεν ειναι και τη μερα κοιμαται μονο κανα μισαωρο και αυτο αγκαλια!!

 

Υπάρχουν και χειρότερα....

 

Κατά τη διάρκεια της ημέρας κοιμάται μόνο στην αγκαλιά και μόνο μετά από τάισμα (θηλασμός). Αν κάποια στιγμή πάμε να τον αφήσουμε στο κρεβάτι του/στο relax/στην κούνια/σε μαξιλάρια/οπουδήποτε πλην της αγκαλιάς, κλαίει σπαραχτικά και φυσικά ξυπνάει για τα καλά και φτου κι από την αρχή.

 

Όση ώρα δεν κοιμάται, παρεμπιπτόντως, πρέπει να ασχολείσαι διαρκώς μαζί του (ούτε τουαλέτα δε μας αφήνει να πάμε). Αν δεν το κάνεις αυτό, κλάματα (με δάκρυα, κλπ, κλπ).

Αν επιμένουμε να τον βάζουμε στο κρεβάτι, ξυπνάει κάθε φορά και τελικά δεν κοιμάται καθόλου όλη μέρα (με συνέπεια να γκρινιάζει όλο και περισσότερο).

 

Το βράδυ, κατάκοποι πια, τον βάζουμε στο κρεβατάκι του και κοιμάται για κανά 2ωρο το πολύ και μετά συνεχίζει αγκαλιά.

 

Αυτό συμβαίνει από την πρώτη εβδομάδα που τον φέραμε σπίτι και είναι πια 4,5 μηνών (κι εμείς 10 χρόνια πιο γερασμένοι :?).....

 

Ερώτημα: Υπάρχει πιο δύσκολη περίπτωση παιδιού;;;;

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα....

 

Κατά τη διάρκεια της ημέρας κοιμάται μόνο στην αγκαλιά και μόνο μετά από τάισμα (θηλασμός). Αν κάποια στιγμή πάμε να τον αφήσουμε στο κρεβάτι του/στο relax/στην κούνια/σε μαξιλάρια/οπουδήποτε πλην της αγκαλιάς, κλαίει σπαραχτικά και φυσικά ξυπνάει για τα καλά και φτου κι από την αρχή.

 

Όση ώρα δεν κοιμάται, παρεμπιπτόντως, πρέπει να ασχολείσαι διαρκώς μαζί του (ούτε τουαλέτα δε μας αφήνει να πάμε). Αν δεν το κάνεις αυτό, κλάματα (με δάκρυα, κλπ, κλπ).

Αν επιμένουμε να τον βάζουμε στο κρεβάτι, ξυπνάει κάθε φορά και τελικά δεν κοιμάται καθόλου όλη μέρα (με συνέπεια να γκρινιάζει όλο και περισσότερο).

 

Το βράδυ, κατάκοποι πια, τον βάζουμε στο κρεβατάκι του και κοιμάται για κανά 2ωρο το πολύ και μετά συνεχίζει αγκαλιά.

 

Αυτό συμβαίνει από την πρώτη εβδομάδα που τον φέραμε σπίτι και είναι πια 4,5 μηνών (κι εμείς 10 χρόνια πιο γερασμένοι :?).....

 

Ερώτημα: Υπάρχει πιο δύσκολη περίπτωση παιδιού;;;;

 

 

Στα ιδια ειμαστε.....απλα 2 βδομαδες μικροτεροι..Κ εμενα τα ιδια κανει,μονο που δε κοιμαται ουτε αγκαλια...νυσταζει,χασμουριεται,οριεται...αλλα δε κοιμαται οτι κ αν τον κανεις.Καμια φορα το παιρνει ο υπνος απο κουραση,φυσικα μονο στο στηθος,κ αυτο για κανενα 10λεπτο οπου ξυπναει τσατισμενος,επειδη νυσταζει κ παμε παλι απ την αρχη!Κουραγιο μανουλα!Μαλλον ειναι κ στα αγορια.......τι αλλο να πω!:roll:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Tην ίδια απορία είχα κ εγώ. Μέχρι τώρα η δικιά μου ξυπνούσε 7,30 με 8 κοιμόταν κατά τις 10,30 καμιά ωρίτσα και μετα το μεσημέρι κανένα 2ωρο και έπειτα το βράδυ κατα τις 9. Έδω και μια εβδομάδα την βλέπω οτι δεν κοιμάται. Μπορεί και να στροφογυρνάει στο κρεβάτι της και να μιλάει για 1 ωρα. Βεβαια αν την ξαναβάλω στις 1 πχ θα κοιμηθεί. Αλλα προτιμώ να την τρενάρω και να κοιμηθεί μετα το φαγητό της για μεσημέρι. Το θέμα είναι οτι γίνεται γκρινιάρα. Μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα. Μάλλον μεγάλωσε το μαναράκι μου....:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κορίτσια αλλά εγώ τα χω παίξει...την κοιμίζω(δλδ προσπαθώ) κ κλαίω από τα νεύρα μου..Καταρχήν κοιμάται μόνο με κούνημα στο καρότσι.Είναι 6 μηνών, κ ενώ τρώει φρούτα, φαί κ κρέμα ξυπνάει τη νύχτα για γάλα...κ κάνει κ καμιά ώρα για να κοιμηθεί πάλι!!κ πολλές φορές με το που την βάζω στην κούνια πάλι από την αρχή...Κ επειδή έχω περάσει πολύύυυυυ δύσκολα με την μεγάλη, 3 ετών, κ τον ύπνο της, πραγματικά εχω απελπιστεί...έχετε καμιά ιδέα να σωθούμε από το σαλτάρισμα???

Link to comment
Share on other sites

Giorgia εγώ τώρα τι να πω, θα πέσουν να με φάνε... αλλά θα στο πω. Άστην να κλάψει και μπαίνε στο δωμάτιο για ένα λεπτάκι μόνο που και που. Και σταδιακά (μετά από πολλές μέρες) μπαίνε μόνο όταν σταματάει το κλάμα. Είναι λίγο χρονοβόρο αλλά πολύ αποτελεσματικό, εξάλλου πρέπει να μάθει να κοιμάται μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...