Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

κοριτσαρες, εχω δοκιμασει τα παντα........... (με ultrex λουστηκες??? χεχεχεχε ασχετο)

 

λοιπον...... ολα τα προιοντα μου τη βαραγαν στα νευρα, γιατι κολλαγαν, εκαναν 500 ωρες να απορροφηθουν,ειχαν δυσαρεστη υφη κλπ...

 

οποτε.... johnson's baby oil ΣΕ ΣΠΡΕΥ !!!!! κορυφη!!!!

καθε μερα, μετα το ντουζακι, φσουτ φσουτ... τελος........

 

μεχρι στιγμης δεν εχω ραγαδες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΔΩΡΟ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ CALENIC " SPECIFIC VERGETURES" ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ? ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΥΔΑΤΩΝΕΙ.ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΡΕΜΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΟΛΥ. :D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΔΩΡΟ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ CALENIC " SPECIFIC VERGETURES" ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ? ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΥΔΑΤΩΝΕΙ.ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΡΕΜΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΟΛΥ. :D

 

καλημερα...θα δεις καταρχην αν γραφει οτι επιτρεπετε στην εγκυμοσυνη..μετα σε πιο μηνα εισαι???γιατι απο τον 4ο μηνα και μετα λενε να τη βαζεις στην κοιλια..πιο πριν οχι..

εγω γενικα τις ξεκινησα στον 4ο...με το καλο σου ευχομαι!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΔΩΡΟ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ CALENIC " SPECIFIC VERGETURES" ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ? ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΥΔΑΤΩΝΕΙ.ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΡΕΜΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΟΛΥ. :D

 

καλημερα...θα δεις καταρχην αν γραφει οτι επιτρεπετε στην εγκυμοσυνη..μετα σε πιο μηνα εισαι???γιατι απο τον 4ο μηνα και μετα λενε να τη βαζεις στην κοιλια..πιο πριν οχι..

εγω γενικα τις ξεκινησα στον 4ο...με το καλο σου ευχομαι!!!

G

ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πήρα την fissan mama και μέχρι τώρα μια χαράαααα, την πήρα 7,80ε και είναι απο την παιδική σειρά αλλά για την μαμά για τις ραγάδες !

 

nikol που την βρίσκουμε αυτή? Φαρμακεία, supermarket?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα την fissan mama και μέχρι τώρα μια χαράαααα, την πήρα 7,80ε και είναι απο την παιδική σειρά αλλά για την μαμά για τις ραγάδες !

 

nikol που την βρίσκουμε αυτή? Φαρμακεία, supermarket?

 

την πήρα απο το φαρμακείο, λογικά όπου υπάρχει η σειρά της fissan υπάρχει και αυτή η κρέμα!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γυναικολόγος μου, μου πρότεινε από τον 3ο μήνα να βάζω την Prevenstria της Frezyderm. Nομίζω ότι είναι καλή γιατί μέχρι σήμερα δεν έχω δει στην κοιλιά μου ραγάδες. Επίσης η αδερφή μου που έχει άλλον γυναικολόγο μου είπε ότι την ίδια της είχε προτείνει και μετά από 2 γέννες δεν έχει ούτε μια ραγάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι μενα την Prenenstria της Frezyderm μου συστησε ο γυναικολογος μου,αυτη βαζω μεχρι στιγμης και δεν εχω ραγαδες.Βεβαια εχω μελλον μπροστα μου,θα δουμε,απλως βαριεμαι να βαζω 2 φορες την ημερα που λεει,μια δεν φτανει??? :?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι μενα την Prenenstria της Frezyderm μου συστησε ο γυναικολογος μου,αυτη βαζω μεχρι στιγμης και δεν εχω ραγαδες.Βεβαια εχω μελλον μπροστα μου,θα δουμε,απλως βαριεμαι να βαζω 2 φορες την ημερα που λεει,μια δεν φτανει??? :?

 

Eγώ για να είμαι ειλικρινής μια φορά την βάζω το βράδυ πριν κοιμηθώ και μάλιστα τυχαίνει και βραδιές που βαριέμαι τόσοοοο πολύυυυυ που και αυτήν την παραμελώ....αφού έχει κάνει δουλειά έτσι και δεν έχω δει καμιά ραγάδα μέχρι στιγμής πάλι καλά... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Είμαι καινούργια στην παρέα

Εγώ έχω τρομοκρατηθεί αρκετά, μιας και τους 3 πρώτους μήνες χρησιμοποιούσα synchrocell και apivita για την κυτταρίτιδα. Όχι καθημέρινά και συστηματικά, αλλά έβαζα. Τώρα είμαι στον 6ο μήνα, όλα δείχνουν καλά, και ο γιατρός που του το είπα μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς και ένα κέντρο τερατογενέσεων διαγνωστικό.

Και πάλι φοβάμαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Από πότε πρέπει να αρχίσεις να βάζεις κρεμούλα; όταν μεγαλώσει η κοιλίτσα και τραβάει ας πούμε; ρωτάω γιατί μου είπε η γυναικολόγος γενικά να αποφεύγω τις πολλές κρέμες και καλλυντικά γιατί όσο να ναι όλο και κάτι περνάει απο το δέρμα προς τα μέσα.

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω...άκουσα ότι πρέπει να ξεκινήσεις να βάζεις κρέμα όσο το δυνατόν πιο νωρίς μόλις μάθεις ότι είσαι έγκυος και όχι όταν φουσκωσεις...εγώ είμαι στον τρίτο μήνα και ακόμη δεν βάζω κάτι...εσείς από πότε αρχίσατε??

 

yogini επειδή και εγώ είμαι των φυτικών κατασκευασμάτων όσο μπορώ ποια κρέμα ακριβώς του κορρέ βάζεις? η apivita δεν έχει καμιά αντίστοιχη?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω κοριτσια αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα οχι με ραγαδες,εχω ομως πολυ ξηροδερμια,τραβημα,"τσουξιμο",και να σκεφτειτε οτι πριν λιγο καιρο ειχα τοσο απαλο δερμα που δεν χρειαζοταν να βαζω κρεμες..Ουτε πολλα κιλα εχω βαλει(μονο 3),ουτε πολυ κοιλια εχω,παρολα αυτα το δερμα μου υποφερει..Αναγκαζομαι και βαζω 4 φορες την μερα :shock: ειδικες κρεμες,λαδια,βαζελινη,τα παντα για να με καταπραινουν.Ξερω ειναι υπερβολικο αλλα δεν γινεται αλλιως.Με τσουζει ολο μου το σωμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από εμένα! Κι εγώ του κορρέ χρησιμοποιώ το βούτυρο-αβοκάντο πρωι-βράδυ. Η αλήθεια είναι πως περιποιούμουν από πριν το δέρμα μου κι έτσι δεν έχω ούτε 1 ραγάδα (thank God, γιατί θα είχα τρελαθεί...).

Η Yogini έχει δίκιο για τις βαζελίνες και τα baby oil και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως τα συνιστούν γυναικολόγοι...Απαράδεκτο...Πρέπει πάντα να κοιτάμε τα συστατικά μιας κρέμας και να χρησιμοποιούμε εξειδικευμένα προιόντα. Για εγκυμοσύνη και μόνο! Και για εμάς αλλά πρωτίστως για τα μωράκια μας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κι άλλη μία ραγαδόπληκτη! Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χρησιμοποιούσα την Simulsium αλλά εμφάνισα μία ραγάδα η οποία μάλιστα άσπρισε!

Άλλαξα κρέμα και χρησιμοποιούσα την Synchroelast, Synchroline και δεν εμφάνισα άλλη ραγάδα.

Όμως μετά που γέννησα εγκατέλειψα την επάλειψη με κρέμες και εμφάνισα πολλές ροζ/μωβ ραγάδες. Έχω αρχίσει πάλι να βαζω την Synchroelast με την ελπίδα να σβήσουν, επειδή έχω διαβάσει ότι στο στάδιο που δεν είναι άσπρες μπορούν να σβήσουν.

Είμαι διατεθειμένη και να κάνω laser αν χρειαστεί προκειμένου να μη γεμίσω ραγάδες στην κοιλιά! Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοιες εμπειρίες να μοιραστεί;

jzS0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Rose εγω στην εγκυμοσυνη δε εβαζα κρεμα παρα μονο που και που καμια βαζελινη...ειχα αρκετο ελαστικο δερμα αλλα επειδη ειμαι αδυνατη και τον τελευταιο μηνα εκανα πολυ μεγαλη κοιλια εσκασαν και μενα καποιες ραγαδουλες μετα μολις γεννησα..τις ειδα και επαθα σοκ, δε ειναι πολλες αλλα μονο που τις βλεπω λεω δε ξαναεχει θαλασσα!!!Μαλλον με ολοσωμο θα τριγυρνω ή δε θα βγαζω τα ρουχα στη θαλασσα..απογοητευτηκα πολυ και εγω...παλι ομως δε βαζω τιποτα...πρεπει να το παρω αποφαση τελικα...θα ειμαι με ραγαδες...

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολο που εχω τρελη προδιαθεση για ραγαδες, στην εγκυμοσυνη δεν εκανα καμια ραγαδα στην κοιλια και στο στηθος. Ηθελε βεβαια τρελη πειθαρχια γιατι καταμεσης του καυσωνα πασαλειυομουν σαν Ορκα, αλλα τελικα μαλλον εκανε δουλεια. Χρησιμοποιουσα μια κρεμα που εφτιαχνα εγω σε συνδυασμο με ενα λαδι της Clarins καθε βραδυ.

 

Δεν μπορω να πω το ιδιο για τον ποπο μου που δυστυχως δεν προνοησα και δεν εβαζα τιποτα.

 

Τωρα με τον θηλασμο και επειδη παλι αμελησα να βαζω κατι στο στηθος, εκανα καποιες ελαφριες και ετσι πηρα το μαθημα μου. Τωρα αρχισα να βαζω σαν τρελη παλι για να αποφυγω τα απροοπτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι ραγάδες στη πρώτη εγκυμοσύνη εμφανίστηκαν 4 εβδομάδες πριν γεννήσω κι έγιναν -ενώ έβαζα κρέμες- τεράστιες και μωβ μέσα σε χρόνο ρεκόρ. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη άνοιξαν μερικές ήδη υπάρχουσες αλλά όχι τίποτα τραγικό όπως την πρώτη φορά. Αλλά η κοιλιά μου είναι σαν να την επισκέφτηκε κάποιο ξυράφι γιατί λες και με έχουν χαρακώσει είναι. Αφού ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι επειδή είμαι πολύ μικρή (25 χρονών) καλύτερα για να μην αισθάνομαι άσχημα για την κοιλιά μου να κάνω αργότερα μια πλαστική.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για την κοιλιοπλαστική αλλά νόμιζα πως ήταν μόνο για τη χαλάρωση και το πάχος στην κοιλιά, όχι για τις ραγάδες. Οι ραγάδες αφού είναι στο δέρμα δε μπορούν να αφαιρεθούν με πλαστική.

Το laser είχα την εντύπωση πως μπορεί να είχε αποτελέσματα αλλά και πάλι πώς μπορείς να ξέρεις; :(

jzS0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαζα του Κορρέ στην αρχή και νομιζα οτι ήμουν ΟΚ αλλα ξαφνικά έκανε μια έκρηξη η κοιλιά μου στον 8ο και γέμισα κόκκινες-μωβ ραγάδες :(

Πήρα και την Simulcium και βάζω και βαζελίνη και περιμένω την νεκροψία σε λιγες μερες με το που θα βγει το παιδί!

Μου ειπαν οτι φεύγουν οι κοκκινες...για να δούμε....ολο και κάτι θα υπάρχει δεν μπορεί!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ PREVENSTRIA THS FREEZYDERM ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ... ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΖΕΛΙΝΗ απο την αρχή της εγκυμοσύνης και ούτε μία ραγάδα!!! :wink:

Έβαζα κάθε βράδυ απο τα μπούτια μέχρι το στήθος και κάθε πρωί μπάνιο γιατί κολλάει πολύ.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Μια ξαδέρφη του άντρα μου που είναι και μαία χρησιμοποιούσε την κρέμα της Prenatal και δεν εμφάνισε καθόλου ραγάδες.Και εγώ το ίδιο, ούτε ένα σημαδάκι δεν έμεινε από την εγκυμοσύνη.Αυτή ήταν σχετικά παχουλή και έβαλε περίπου 20 κιλά, εγώ πάλι υπερβολικά αδύνατη και πήρα 16 κιλά.Και στην επόμενη εγκυμοσύνη Prenatal θα χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...