Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορειτε να το φιαξετε και μονες σας.

 

Πως, πως ?????? :P

 

 

Βαζεις ανθισμενο βαλσαμο σε ενα γυαλινο βαζο και το γεμιζεις μεχρι πανω με ελαιολαδο.Το σφραγιζεις καλα και το αφηνεις στον ηλιο 40 ημερες.Θα δεις οτι θα αλλαξει χρωμα και θα γινει κοκκινωπο.Τοτε ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρολο που ειμαι επιρρεπης στη δημιουργια ραγαδων στο σωμα χρησιμοποιω τη MUSTELA απο τον τριτο μηνα και μεχρι τωρα που ειμαι 37 εβδομαδων (γενναω σε μια εβδομαδα) και εχω διδυμα δεν εμφανιστηκε ουτε μια!οφειλεται στην κρεμα ,στην τυχη, στο οτι δεν εβαλα πολλα κιλα, θα σας γελασω!η απορια μου ειναι ομως αν θα πρεπει να συνεχισω τη χρηση της και μετα τη γεννα και για ποσο καιρο...Αν ξερει καποια ας μου απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρολο που ειμαι επιρρεπης στη δημιουργια ραγαδων στο σωμα χρησιμοποιω τη MUSTELA απο τον τριτο μηνα και μεχρι τωρα που ειμαι 37 εβδομαδων (γενναω σε μια εβδομαδα) και εχω διδυμα δεν εμφανιστηκε ουτε μια!οφειλεται στην κρεμα ,στην τυχη, στο οτι δεν εβαλα πολλα κιλα, θα σας γελασω!η απορια μου ειναι ομως αν θα πρεπει να συνεχισω τη χρηση της και μετα τη γεννα και για ποσο καιρο...Αν ξερει καποια ας μου απαντησει

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ μια διδυμομανούλα. Γέννησα στις 17/7/2010 και εγώ χρησιμοποιούσα κρέμα. Όχι όμως αυτή που λες εσύ. Εγώ έβαζα την Percutalfa. Την έβαζα και για λίγο καιρό μετά την εγκυμοσύνη. Ευτυχώς ούτε κι εγώ έκανα ραγάδες. Πολύ πολύ λίγες που ουτε καν φαίνονται..............Τι φύλλο ειναι τα μωράκια σου? Με το καλό σου εύχομαι...................

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι στην 8η εβδομάδα μόλις, αλλα ο γιατρός μου συνέστησε την SIMULSIOUM και να την βάζω από τωρα ειδικά στο στήθος πρωί - βράδυ. Ετσι όπως τα υπολογίζω χρειάζομαι 2 κρέμες τουλάχιστον το μήνα! Η αδερφή μου έχει κάνει 3 παιδιά και ούτε μία ραγάδα και ας πηρε 18 κιλά+. Αυτό που έκανε ήταν πριν τη simulsioun να βάζει baby oil σε βρεγμενο δέρμα μετά το μπάνιο και μετά απο΄λίγο απο πάνω τη simulsioum. Η μαμά μας έχει πολλες ραγάδες στην κοιλιά αλλα εκεινη τη γλιτωσε. Να δουμε εγω.... Λέτε να αλλάξω to baby oil με αμυγδαλέλαιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!

εγω αμυγδαλελαιο χρησιμοποιω που ειναι πιο φυσικο. στην κοιλια δεν εβγαλα(36η εβδ) αλλα εκανα στο στηθος απο τις αρχες της εγκυμοσυνης και ψηλα στα μπουτια λιγες που βγηκαν μολις την προηγουμενη βδομαδα. ειναι ακομα κοκκινες οποτε τωρα ψαχνω να βρω αν υπαρχει κατι που να τις εξαφανιζει!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα ρωτησει το γιατρο και μου ειπε να βαζω βαζελινη... Εβαζα σχετικα συχνα γιατι τοτε ειχα περισσοτερο ελευθερο χρονο...

 

Τωρα βεβαια και αφου εχω διαβασει ενα σωρο για τη βαζελινη, ουτε και τη πλησιασα, ομολογω ομως οτι παρολο που ειμαι στην 27η εβδομαδα δε βαζω σχεδον τιποτε γιατι βαριεμαι :oops::oops:... Παντως παρηγγειλα απο το ιντερνετ μια της Weleda http://www.bce-europe.com/Mother-Child/Pregnancy-Care/Weleda-Pregrancy-Body-oil-Schwangerschaftspflegeoel-100-ml.html?force_sid=096d42a09550000fc7c9b5f3498e1055 που διαβασα καλες κριτικες για τα προιοντα της και ειναι και βιολογικα, οποτε οταν τη χρησιμοποιησω θα σας πω εντυπωσεις..

 

Παντως στο μονο μερος που μου εχουν μεινει ραγαδες απο την πρωτη εγκυμοσυνη ειναι στο κατω μερος του στηθους λογω αρκετης αυξησης...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ μια διδυμομανούλα. Γέννησα στις 17/7/2010 και εγώ χρησιμοποιούσα κρέμα. Όχι όμως αυτή που λες εσύ. Εγώ έβαζα την Percutalfa. Την έβαζα και για λίγο καιρό μετά την εγκυμοσύνη. Ευτυχώς ούτε κι εγώ έκανα ραγάδες. Πολύ πολύ λίγες που ουτε καν φαίνονται..............Τι φύλλο ειναι τα μωράκια σου? Με το καλό σου εύχομαι...................

 

 

Να χαιρεσαι τα νινακια σου!εγω τα περιμενω απο βδομαδα και εχω 2 κοριτσακια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι λίγο πριν τον 7ο δεν είχα ούτε μια ραγάδα. Έβαζα baby oil. Έιχα πάρει και μονο 6 κιλά, ίσως γι'αυτο. Μετά όμως... χ@σε μέσα Πολυχρόνη...

Με κόλλησε μια συνάδελφος στο γραφείο έρπη ζωστήρα (τον οποίο ναι μεν τον πέρασα σε ελαφριά μορφή, μου διέλυσε την ψυχολογία δε). Σταμάτησα να βάζω baby oil στον 7ο λόγω του έρπη και επειδή ο γιατρός μου είχε δώσει άλλη κρέμα, ειδική για την περίσταση...

Γέμισα ραγάδες. Πάρα πολλές. Μέχρι να γεννήσω και λίγους 3-4 μήνες μετά, δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα για πολλούς και διάφορους λόγους. Ήθελα μόνο να είναι καλά το μωρό. Αλλά ένα 6μηνο μετά την γέννα, έπαθα μεγάλη φρίκη. Δεν αναγνώριζα την κοιλιά μου, η οποία πάντοτε και ας ήμουν καμιά 10αρια κιλά πάνω απο αυτό που θεωρείται "αδύνατο", ήταν εντελώς φλατ.

Τώρα 2 χρόνια μετά, ούτε στα κιλά προ εγκυμοσύνης έχω επανέλθει και η ραγάδα πάει σύννεφο. Μόνο μια κοιλιοπλαστική με σώζει.

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη που γράφω εδώ αλλά στο δικό μου

πόστο δεν απάντησε κάποιος... Έχω πάθει ψύξη εδώ και δυο μέρες

και χθες έβαλα πολύ μικρή ποσότητα βολταρεν

στον αυχένα - όσο το μικρό μας νυχι- λέτε να έκανα πολύ κακό;;; Είμαι στην

11 βδομάδα.. Ο γιατρός μ είπε δεν πειράζει τόσο που έβαλα αλλά εγώ αγχωθηκα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις γιατην αλοιφη.Ακομα και τα φαρμακα που παιρνουμε απο το στομα αν κρινει ο γιατρος οτι υπαρχει σοβερος λογος τα χορηγει.Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα 2 μερες ημικρανια και απο φοβο δεν επαιρνα depon.Tοτε ο γιατρος μου μου εξηγησε οτι το να ποναω ολο αυτο το διαστημα ηταν χειροτερο.Νομιζω πως δεν πρεπει να ανησυχεις.Ειναι χειροτερα να αγχωνεσαι και κυριως για κατι τοσο μικρο που εγινε μια φορα.Σε καταλαβαινω γιατι οπως σου εξηγησα εχω βρεθει κι εγω στην ιδια θεση αλλα προσπαθησε να ηρεμησεις και να σκεφτεσαι θετικα.Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι λίγο πριν τον 7ο δεν είχα ούτε μια ραγάδα. Έβαζα baby oil. Έιχα πάρει και μονο 6 κιλά, ίσως γι'αυτο. Μετά όμως... χ@σε μέσα Πολυχρόνη...

Με κόλλησε μια συνάδελφος στο γραφείο έρπη ζωστήρα (τον οποίο ναι μεν τον πέρασα σε ελαφριά μορφή, μου διέλυσε την ψυχολογία δε). Σταμάτησα να βάζω baby oil στον 7ο λόγω του έρπη και επειδή ο γιατρός μου είχε δώσει άλλη κρέμα, ειδική για την περίσταση...

Γέμισα ραγάδες. Πάρα πολλές. Μέχρι να γεννήσω και λίγους 3-4 μήνες μετά, δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα για πολλούς και διάφορους λόγους. Ήθελα μόνο να είναι καλά το μωρό. Αλλά ένα 6μηνο μετά την γέννα, έπαθα μεγάλη φρίκη. Δεν αναγνώριζα την κοιλιά μου, η οποία πάντοτε και ας ήμουν καμιά 10αρια κιλά πάνω απο αυτό που θεωρείται "αδύνατο", ήταν εντελώς φλατ.

Τώρα 2 χρόνια μετά, ούτε στα κιλά προ εγκυμοσύνης έχω επανέλθει και η ραγάδα πάει σύννεφο. Μόνο μια κοιλιοπλαστική με σώζει.

 

 

Θα ήθελα να σε ρωτησω τι ακριβως ειναι ο έρπης ζωστήρας και πως κολλαει? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

για σας κοριτσια εγω ειμαι στον πεμπτο μηνα εγκυος σε διδυμα βαζω την prevenstrıa και εχει 28 ευρω ειναι πολυ καλη αλλα θα ηθελα να βρω μια πιο οικονομικη μηπως ξερετε να μου πρωτεινετε καποιες?

n7l9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα τη mustela, 18€, σε συνδιασμό και με βαζελίνη και δε μου άφησε καμία ραγάδα. Είναι βέβαια και αναλόγως τις αντοχες του κάθε δέρματος.

Με το καλό τα διδυμάκια σου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την απαντηση MINNI και εγω καθε βραδυ βαζω βαζελινη και καθε πρωι την κρεμα μερικες φορες μετα το ντουζ βαζω και αμυγδαλελαιο, θα δοκιμασω και την κρεμα που προτεινες.

n7l9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.

Είμαι στην 12η εβδομάδα και βάζω της Weleda, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον πρώτο μήνα την εγκυμοσύνης. Παστώνομαι πρωί μεσημέρι βράδυ και εύχομαι να μην βγάλω περισσότερες ραγάδες, γιατί έχω ήδη πολλές σε μηρούς και γλουτούς και γενικά δεν έχω καθόλου καλό δέρμα.Το καλό είναι ότι ενώ το πρώτο μπουκαλάκι το αγόρασα στο φαρμακείο 27,70 ευρώ, τα υπόλοιπα μου τα έφερε η ξαδέρφη μου από την Γερμανία όπου κάνουν 13-14 ευρώ, μισή τιμή δηλαδή.;)

Link to comment
Share on other sites

βαζελινι? ρωτησες τον γιατρό σου EMMI? Οι γιατροι την εχουν απαγορευσει δια ροπάλου, ως παράγωγο του πετρελαιου. Παντως οσες ειμαστε σε προχωρημενη εγκυμοσύνη και το εχουμε συζητήσει καμια δεν την χρησιμοποιει. για ψαξτο λιγο

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ πάντως έβαζα κανονικά μια φαρμακευτική βαζελίνη και πρός το τέλος της εγκυμοσύνης τη παιδική... κανένας δε μου την απαγόρευσε και η μικρή μου είναι μια χαρά, υγιέστατη!

Εσύ ρώτα το γιατρό σου για μεγαλύτερη σιγουριά!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Weleda σταθερά, στα φαρμακεία έχει γύρω στα 25 ευρώ, αλλά την παραγγέλνω από οnline ελληνικό φαρμακείο και βγαίνει στα 18 ευρώ, μπορείτε να την βρείτε και φθηνότερα σε site του εξωτερικού αν θέλετε.

Βαζελίνη και baby oil, παρόλο που είναι πολύ ενυδατικά, δεν θα τα έβαζα ποτέ λόγω του ό,τι είναι παράγωγα του πετρελαίου, και είναι κάτι που το γνωρίζω χρόνια αυτό, πριν μείνω έγκυος. (Ωστόσο, πάρα πολλές μανούλες την χρησιμοποιούν, παρόλα αυτά δεν νομίζω πως έχει επηρεάσει τα βρεφάκια τους άμεσα αυτό).

Απο την άλλη εξαιρετική ενυδάτωση και θεραπευτική ιδιότητα προσφέρει η simulcium g3, αλλά έχει parabens και την χρησιμοποιώ πολύ συντηρητικά.

Προτείνω και προτιμώ όσο γίνεται πιο φυσικά προϊόντα ενυδάτωσης, το αμυγδαλέλαιο επίσης μου ακούγεται πολύ καλή λύση.

 

Πέρα απο την ποιότητα του δέρματος που έχει κάθε γυναίκα, σημαντικό ρόλο παίζει η συντηρητική λήψη κιλών, όπως και οι απότομες αυξομειώσεις βάρους δεν είναι ό,τι καλύτερο όσο καλή ποιότητα δέρματος και αν διαθέτεις.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαζα στην αρχη της Φισαν μαμα, αλλα με εκανε αλλεργια! Βαζω μετα την αλλη αυτη που διαφημιζεται, δεν θυμαμαι το ονομα, αλλα με επιασε τετοια φαγουρα!! Εβαλα κορτιζονουχα κρεμα για να περασει!

Και με λεει η γιατρος μου, βαλε βαζελινη για τα μωρα! αυτη εβαλα!!

Και δεν εβγαλα ραγαδες, και εβαλα και 25 κιλα και...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαζα κανονικά μια φαρμακευτική βαζελίνη και πρός το τέλος της εγκυμοσύνης τη παιδική... κανένας δε μου την απαγόρευσε και η μικρή μου είναι μια χαρά, υγιέστατη!

Εσύ ρώτα το γιατρό σου για μεγαλύτερη σιγουριά!!!

 

τι εννοεις φαρμακευτικη βαζελινη? πως την ζητας?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η μητέρα μου δουλεύει σε νοσοκομείο, μου έφερε απο εκεί... Είναι πιο συμπαγής, δεν λιγδιάζει σαν την παιδική... Αν τη ζητήσεις απο φαρμακείο, λογικά θα έχουνε!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πήρα την salba mama για τις ραγάδες, αλλά διάβασα ότι περιέχει paraben. Σε πολλά ποστ διάβασα ότι η ύπαρξή τους δεν είναι και ότι καλύτερο. Αν κάποια γνωρίζει περισσότερα ας γράψει γιατί τα paraben θεωρούνται επικίνδυνα και ας μου συστήσει μια κρέμα χωρίς paraben. Νομίζω οτι η prevenstria frezyderm δεν έχει paraben. Ας μου το επιβεβαιώσει κάποια που ξέρει. Επίσης αν χρησιμοποιούσα παιδική βαζελίνη θα ήμουν καλυμμένη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...