Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Αν είναι να εμφανίσει το δέρμα ραγάδες αυτό θα γίνει ανεξάρτητα από τη χρήση ή μη οποιασδήποτε κρέμας, αυτό μου είπε η μαία μου!! Πάντως μου είπε να χρησιμοποιώ όποια μου ταιριάξει καλύτερα για την ενυδάτωση της περιοχής και την διατήρηση της ελαστικότητας του δέρματος! Παίρνω την Prevestria της Frezyderm. Πάντως αν έχετε φαγούρα ή άλλη αντίδραση στο δέρμα σταματήστε τη χρήση και συμβουλευτείτε δερματολόγο!! :lol: Η περιοχή είναι σίγουρα πιο ευαίσθητη στην εγκυμοσύνη! Εμένα πολλές φορές μου προκαλεί φαγούρα η μπλούζα που ακουμπάει στο ντεκολτέ χωρίς να βάζω τίποτα εκεί :shock::shock: !!

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά την άλλαξα την pregance και πήρα την propoline. Καλή είναι σε μυρωδιά και αποροφητικότητα. Βέβαια, ο λόγος που άλλαξα την πρώτη κρέμα είναι γιατί είχα διαβάσει στα συστατικά της ότι είχε 4 ειδών paraben, ενώ όπως είχα μπεί στο ίντερνετ και διάβασα τα συστατικά της propoline, φαινόταν να μην έχει.

Όπως όμως διαπίστωσα στη σελίδα του ίντερνετ, απλά ανέφεραν κάποια από τα ευεργετικά συστατικα της κρέμας(cocoa butter, aloe vera κλπ).

Τα υπόλοιπα δεν αναφερόταν.

Στο κουτί όπως διαβασα χθες 5 ειδών paraben!!!!!!!!!!!!Αλλά επειδή δεν μπορώ να την ξανααλλάξω και λόγω του ότι οι περισσότερες έχουν paraben, όπως διαπίστωσα και από έναν έλεγχο, άλλων καλυντικών στο σπίτι όπως κρέμα προδέρμ, και διάφορα άλλα, θα την κρατήσω.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

μονο η apivita δεν εχει καθολoυ paraben !!!βεβαια δεν εχει ειδικη κρεμα για ραγαδες , απλες ανυδατικες μονο :wink: επισης και το λαδακι της weleda δεν εχει καθολου paraben που χρησιμοποιω εγω :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μονο η apivita δεν εχει καθολoυ paraben !!!βεβαια δεν εχει ειδικη κρεμα για ραγαδες , απλες ανυδατικες μονο :wink: επισης και το λαδακι της weleda δεν εχει καθολου paraben που χρησιμοποιω εγω :wink:

 

Η apivita ειναι της propoline και έχει κρέμα για ραγάδες.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέσα σε όλες.

Εγω είμαι ακόμα αρκετα καινούργια αλλα η αδερφή μου που έχει δύο παιδάκια και ζει στην Ελβετία (χώρα καλλυντικών) η μάια και ο γιατρός της της είχαν πει τιποτα να μην χρησιμοποιεί παρα μόνο αμυγδαλέλαιο καθαρό (σκέτο).

Το σώμα της παρέμεινε σαν εφηβικό και το 2ο παιδάκι το έκανε στα 37 οποτε κατι θα εκανε το λαδακι!

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πήγα στο φαρμακείο να πάρω αμυγδαλέλαιο για τις ραγάδες και μου είπε η φαρμακοποιός ότι καλό είναι ν' αποφεύγουμε τα αιθέρια έλαια στην εγκυμοσύνη.. :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Τί λέτε.....????

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παίρνω την Prevestria της Frezyderm. quote]

 

Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη αυτη η κρεμα και ολα τα προιοντα της Frezyderm. Μια πολυ καλη λυση και οικονομικη με φανταστικα αποτελεσματα εκ πειρας ειναι η κρεμα Bepanthol.

 

Απο ραγαδες μεχρι καψιματα, σπιρακια κα.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω την Prevestria της Frezyderm. quote]

 

Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη αυτη η κρεμα και ολα τα προιοντα της Frezyderm. Μια πολυ καλη λυση και οικονομικη με φανταστικα αποτελεσματα εκ πειρας ειναι η κρεμα Bepanthol.

 

Απο ραγαδες μεχρι καψιματα, σπιρακια κα.

Εννοείς την απλή Bepanthol, το σωληνάριο....??

Για την περιοχή της κοιλιάς ή γενικότερα;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω 2 εγκυμοσυνες και ραγαδα καμια.

 

BAby oil και απο πανω βαζελινη.Καθε δευτερο βραδυ.

 

Η κοιλια εινα παντα υγρη,και δεν σκαει το δερμα.

 

Μονο που στο τελος πεταξα τις φανελες μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια αν κατάλαβα καλά όλες έχετε χρησιμοποιήσει πάνω κάτω τις ίδιες κρέμες/λαδάκια κτλ αλλά σε μερικές έπιασαν και σε μερικές όχι...

Πχ η simulcium(ή κάπως έτσι) είχε αποτέλεσμα για κάποιες κοπέλες αλλά για άλλες όχι.

Οπότε(ρωτάω επείδή είμαι στο στάδιο έρευνας για κρέμα ραγάδων), μήπως να βάζω απλά ελαιόλάδο που είναι φυτικό και να αφήσω τα χημικά στην άκρη μιας που δεν είναι σίγουρο αν θα κάνουν δουλειά με το δικό μου δέρμα??

 

ΥΓ: Είχε γίνει μια έρευνα και όλα τα προιόντα της Johnsson όπως baby oil, σαμπουάν όχι πια δακρυα κτλ είχαν βγει καρκινογόνα γι'αυτό κορίτσια να προσέχετε πάρα πολύ!!

 

Φιλιά σε όλες!

8b66868b08.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε τη simulcium. Πήγα στο φαρμακείο και η κοπέλα με πήγε στον τομέα που είχαν όλες τις κρέμες για πρόληψη ραγάδων. Κοίταξα τα συστατικά σε όλες όσες είχε συμπεριλαμβανομένης της simulcium. Και τελικά αγόρασα την κρέμα για τις ραγάδες του Κορρέ. Ήταν η μόνη που δεν είχε paraben. Και η simulcium και η fissan mama (που είχα ήδη αγοράσει πριν μάθω για τα paraben), όλες είχαν τουλάχιστον 2. Οπότε προτίμησα του Κορρέ. Η οποία δε σκίζει και απο άρωμα αλλά τουλάχιστον υποτίθεται οτι είναι paraben free.

Επόμενη αγορά θα είναι το λαδάκι της weleda αν το βρω...

Link to comment
Share on other sites

percutalfa emultion 200ml. Tιμή 16,00

Το καλύτερο όμως είναι να πίνουμε τουλάχιστον 8-10 ποτήρια νερο για να είναι το δέρμα μας ενυδατομένο και να έχει ελάστικότητα ασε που βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα...

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με τις ραγάδες!!!Αν και έχω ελαστικό δέρμα χωρίς κυτταρίτιδες κτλ. τώρα η κοιλιά μου από τον αφαλό και κάτω είναι κόκκινη από τις ραγάδες!!Δεν πρόσεχα καθόλου και τώρα ιδού τα αποτελέσματα!!!Φαγουρίζομαι πάρα πολύ και είναι χάλια!!!Η γιατρός λέει βαζελίνη...τί θα κάνω;;;;

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω το λαδακι της weleda ..επειδη ειναι φυτικο και χωρις προσθετα ..πηρα 1-2 μπουκαλια απο ελλαδα ..και μετα εκανα παραγγελια απο νετ , μιση τιμη σχεδον ....

μεχρι τωρα δεν εχω ραγαδα ( αν και δεν λεει κατι αυτο) ..γενικως , παντως εχω αρκετες στο σωμα μου απο παλια ...

ειναι αρκετα καλο και για λαδι απορροφατει ευκολα ...

το λαδακι θα το βρειτε σε λιγα φαρμακεια, και σε με μαγαζια με ειδη βιολογικα και στο νετ !

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...