Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

1 hour ago, little lamb είπε:

Εμεις καναμε χριστουγεννιατικη βαφτιση με τα κοκκινα-βυσσινι χρωματα που λετε! Δεν ειχαμε θεμα, αλλα ειχα κανει χριστουγεννιατικη προσκληση και μπομπονιερα και η εκκλησια επειδη γιορταζε εκεινες τις μερες ειχε στολισμενο ολο το τεμπλο με αλεξανδρινα!

.............

 

Τι όμορφο !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω δ ηθελα καθολου να παντρευτω.ειμασταν καιρο μαζι,μεναμε μαζι,ειχαμε κανει κ πολιτικο,μου ηταν τοσο περιττο...

τεθηκε σαν ιδεα απο τους γονεις κ απλα ηθελε κ ο συζηγος.ειναι πιο παραδοσιακος απο μενα

κ εμεις ετσι,πολυ λιγα ατομα,αλλα αρκετα χρηματα.γτ φιλοξενησαμε κοσμο κλπ

ο στολισνος δ μου φανηκε ακριβος γτ καναμε λιγα οπως η little lamb,λευκα τριανταφυλλα οποτε δ ηταν κτ ακριβο.ειχαμε ομως γενικα θεμα κ χρωμα,λαδι,κ ελια.ημουν πολυ κοντα στο να επιλεξω μαυρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ επειδή είμαι σχετικά παλιά στο φόρουμ είμαι ψυλλιασμενη! Μόλις δω πολλές αναρτήσεις ή πολλές σελίδες ξαφνικά μαζεμένες σε ένα θέμα λέω κάτι καλό θα λέγεται, ασχέτως τίτλου! Είμαι σίγουρη πια πως τα θέματα είναι καμουφλάζ για να μαζευόμαστε! :lol:

 

Κι εγω ετσι μπηκα σε αυτο! Για παρτυ αργουμε ακομα :-P

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

εγω δ ηθελα καθολου να παντρευτω.ειμασταν καιρο μαζι,μεναμε μαζι,ειχαμε κανει κ πολιτικο,μου ηταν τοσο περιττο...

τεθηκε σαν ιδεα απο τους γονεις κ απλα ηθελε κ ο συζηγος.ειναι πιο παραδοσιακος απο μενα

κ εμεις ετσι,πολυ λιγα ατομα,αλλα αρκετα χρηματα.γτ φιλοξενησαμε κοσμο κλπ

ο στολισνος δ μου φανηκε ακριβος γτ καναμε λιγα οπως η little lamb,λευκα τριανταφυλλα οποτε δ ηταν κτ ακριβο.ειχαμε ομως γενικα θεμα κ χρωμα,λαδι,κ ελια.ημουν πολυ κοντα στο να επιλεξω μαυρο

 

εγώ ήθελα πολιτικό, εμένα ο θρησκευτικός μου φαινόταν όχι περιττός αλλά κάπως βρε παιδί μου, υπερβολή να το πω, πασέ να το πω,  δεν είχαμε κ πολλά οικονομικά περιθώρια, ήμουν και 39 χρονών, είχα πάει σε 100δες κλασσικούς γάμους, από τους οποίους οι μισοί μου άρεσαν, οι μισοί όχι. 

 

Τελικά επέμενε ο "κλασσικός" σύζυγος για θρησκευτικό και ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ δεν το μετάνιωσα. Πέρασα και περάσαμε πολύ όμορφα.

Δεν ήταν όμως το κλασσικό τραπέζι γάμου με κοπή τούρτας κλπ, βασικά ήταν μία μάζωξη (200 ατομων !) σε κυριλέ μεζεδοπωλείο με DJ.

 

Ήταν λίγο μετά το Πάσχα κ η ανθοδέσμη κ στολισμός ήταν με λευκή κ λιλά πασχαλιά. πολύ απλό αλλά μου άρεσε πάρα πολύ. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , annoulen είπε:

 

εγώ ήθελα πολιτικό, εμένα ο θρησκευτικός μου φαινόταν όχι περιττός αλλά κάπως βρε παιδί μου, υπερβολή να το πω, πασέ να το πω,  δεν είχαμε κ πολλά οικονομικά περιθώρια, ήμουν και 39 χρονών, είχα πάει σε 100δες κλασσικούς γάμους, από τους οποίους οι μισοί μου άρεσαν, οι μισοί όχι. 

 

Τελικά επέμενε ο "κλασσικός" σύζυγος για θρησκευτικό και ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ δεν το μετάνιωσα. Πέρασα και περάσαμε πολύ όμορφα.

Δεν ήταν όμως το κλασσικό τραπέζι γάμου με κοπή τούρτας κλπ, βασικά ήταν μία μάζωξη (200 ατομων !) σε κυριλέ μεζεδοπωλείο με DJ.

 

Ήταν λίγο μετά το Πάσχα κ η ανθοδέσμη κ στολισμός ήταν με λευκή κ λιλά πασχαλιά. πολύ απλό αλλά μου άρεσε πάρα πολύ. 

ναι καπως ετσι.κ εγω ενιωθα ηδη παντρεμενη κ χωρις τον πολιτικο ειδικα αφου τον καναμε ηταν περιττος

ουτε βαφτισεις ηθελα,αλλα οκ

εννοειται δ μετανιωσα κ περασαμε καλα,γτ εγινε κ οπως θελαμε

σε ξενοδοχειο,με φαγητο εξω στον κηπο,μεσημερι,οχι γκουρμε αλλα σιγουρα πρωτοτυπο για γαμο

δ ειχαμε τουρτα.κ τα τραγουδια τα επιλεξαμε εμεις,δωσαμε απλα να τα βαλουν

τις πασχαλιες τις λατρευω!!!ειδικα τις μωβ

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yovanna said:

Φανταστικό. Κυρίως για Χειμώνα. Είχα πάει σε ένα γάμο στον Αγ. Διονύσιο Αεροπαγίτη , Χειμώνα , με τέτοιο στολισμό και ήταν παραμυθένια. Α, καλά, νομίζω όλοι όταν σκεφτόμαστε τα χρήματα που ξοδέψαμε, θέλουμε να κλάψουμε..

Πράγματι χειμώνα παντρευτήκαμε, μετά πήγαμε ταξίδι Χριστούγεννα...ωραίες εποχές.

 

16 hours ago, μαγιοπουλας said:

Πηγαμε νέα Υόρκη, λες Βέγκας κ Μαουι.

Μπροντγουει, οφ μπροντγουει,τσίρκο του ήλιου σε μια επική παράσταση κ Σελίν ντιον.ολα τα εισητηρια,κλεισμένα πέντε μήνες πριν.κ το λέω αυτό γιατί η Τσιμιτσιλη παντρεύτηκε μια μέρα μετά από μένα κ την συνάντησα στο λας Βέγκας.περιμενε να πάρει εισητηρια για την Σελίν ντιον κ δεν βρήκε φυσικά.περασα από δίπλα της κ άφησα σκόνη με τα εισητηρια στο χέρι.

Επίσης δεν με αναγνωρίζω είπα στον άντρα μου να δωσουμε 300 ευρώ παραπάνω για να προβάλλεται ο γάμος 24 ώρες κ να τον δουν οι φίλοι μας.φυσικα κ δεν μου κανε το χατήρι.για παπα ομως είχαμε τον Έλβις.ω ναι!είχα πάρει κ το πέπλο μου μαζί.ειχα αγοράσει κ σαγιονάρες just married   για να αφήνω πατημασιές στην παραλία στη Χαβάη.

Έσπερος νομίζω σε ξεπέρασα με τη σαγιοναρα

Εμείς πήγαμε Νέα Υόρκη Χριστούγεννα Πρωτοχρονία.. αχ ρε μαγιοπούλας τι μου έκανες τώρα...με έπιασε μελαγχολία! Σελίν Ντιόν δεν είδα , είδα όμως αλ πατσίνο στο Μπροντγουει και φυσικά την ημέρα των Χριστουγέννω πήγαμε ΝΒΑ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τα ταξίδια σας και αισθάνομαι για το ταξίδι μας στη Βενετία, σαν να πήγα στη Λούτσα. @kotsifikos και @μαγιοπουλας κάνατε 2 από τα ονειρεμένα μου ταξίδια. Και να ήσασταν μόνο εσείς.. Η κουμπάρα μου πήγε ένα μήνα Μεξικό.. Ο ένας μου ξάδερφος 15 μέρες Μαλδίβες-Σρι Λάνκα, ο άλλος νότια Γαλλία και Ιταλία, Γαλλική και Ιταλική Ριβιέρα, 20 μέρες. Ένας άλλος φίλος, γαλλική Πολυνησία. Όλα αυτά, είναι ταξίδια που ονειρεύομαι να κάνω και που δεν θα ησυχάσω αν δεν τα κάνω! Θα πρέπει βέβαια να παραιτηθεί ο άντρας μου από τη δουλειά, διότι δεν μπορεί ποτέ να πάρει τόση άδεια και στα περισσότερα από αυτά, δεν "λέει" να πας τον Αύγουστο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Yovanna είπε:

Διαβάζω για τα ταξίδια σας και αισθάνομαι για το ταξίδι μας στη Βενετία, σαν να πήγα στη Λούτσα. @kotsifikos και @μαγιοπουλας κάνατε 2 από τα ονειρεμένα μου ταξίδια. Και να ήσασταν μόνο εσείς.. Η κουμπάρα μου πήγε ένα μήνα Μεξικό.. Ο ένας μου ξάδερφος 15 μέρες Μαλδίβες-Σρι Λάνκα, ο άλλος νότια Γαλλία και Ιταλία, Γαλλική και Ιταλική Ριβιέρα, 20 μέρες. Ένας άλλος φίλος, γαλλική Πολυνησία. Όλα αυτά, είναι ταξίδια που ονειρεύομαι να κάνω και που δεν θα ησυχάσω αν δεν τα κάνω! Θα πρέπει βέβαια να παραιτηθεί ο άντρας μου από τη δουλειά, διότι δεν μπορεί ποτέ να πάρει τόση άδεια και στα περισσότερα από αυτά, δεν "λέει" να πας τον Αύγουστο..

Άντε καλε, εμείς πήγαμε απλώς σε ένα άλλο νησί. Και δεν ξέρω κανέναν που να έκανε ταξίδι στο εξωτερικο. Ή κάτι θεαματικό τέλος πάντων. Άλλοι που παντρεύτηκαν αφού έκαναν παιδί, δεν πηγαν καν κάπου μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Έσπερος said:

Άντε καλε, εμείς πήγαμε απλώς σε ένα άλλο νησί. Και δεν ξέρω κανέναν που να έκανε ταξίδι στο εξωτερικο. Ή κάτι θεαματικό τέλος πάντων. Άλλοι που παντρεύτηκαν αφού έκαναν παιδί, δεν πηγαν καν κάπου μαζί. 

Πρέπει να αλλάξω κύκλο! και συγγενείς επίσης! Πάντως ονειρεύομαι ταξίδια συνεχώς. Τώρα που μεγάλωσε και ο μικρός, θέλω να τον βάλω στη διαδικασία, αρχικά σε κοντινές αποστάσεις, πχ Ευρώπη και λίγο αργότερα, να κάνουμε μεγαλύτερα ταξίδια. Μας φαντάζομαι να κάνουμε όλοι μαζί snorkeling στις Μαλβίδες..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα ονειρο ζωης το ταξιδι στην αμερικη

αλλα εμεις πηγαμε αγγλια μετα τον γαμο,αν κ ειχα ξαναπαει.κ γενικα τρελαινομαι οποτε ανετα θα ξαναπηγαινα

μετα πηγαμε κ για καμπινγκ θασο κτ που επισης συνηθιζαμε

Link to comment
Share on other sites

 

Εμείς αμέσως μετά τον γάμο, πήγαμε για 2 μέρες σε έναν ορεινό προορισμό που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή το όνομά του :roll::) !! ωραία ήταν,  αλλά δεν μπορούσα να πάρω κ άλλη άδεια.

 

κ το καλοκαίρι, και καλά για γαμήλιο ταξίδι, πήγαμε Βαρκελώνη. Οκ αλλά όχι μαγικά. Αφήστε δε που νύχτωνε στις 10 το βράδυ και ξεποδαριάστηκα και τις 5 μέρες, καθ΄ ότι είμασταν στη γύρα από το πρωί. 

 

Μαγικά (και εκτός γάμου) ήταν στην Ελβετία. Ζυρίχη - Λουκέρνη - Γενεύη - Βασιλεία και κάποιες άλλες πόλεις και χωριά που πήγαμε με το τρένο (και που και αυτά δεν θυμάμαι). Μαγικά. Μαγικά. Μαγικά. Ειδικά οι πόλεις τους που είναι δίπλα στις λίμνες, πολύ όμορφες. Μακράν ο καλύτερος προορισμός, από τα λίγα ταξίδια εξωτερικού που έχω κάνει. 

 

Εντάξει τώρα πήγαμε και στο θέμα "Ταξίδια" :-D!

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Yovanna said:

Διαβάζω για τα ταξίδια σας και αισθάνομαι για το ταξίδι μας στη Βενετία, σαν να πήγα στη Λούτσα. @kotsifikos και @μαγιοπουλας κάνατε 2 από τα ονειρεμένα μου ταξίδια. Και να ήσασταν μόνο εσείς.. Η κουμπάρα μου πήγε ένα μήνα Μεξικό.. Ο ένας μου ξάδερφος 15 μέρες Μαλδίβες-Σρι Λάνκα, ο άλλος νότια Γαλλία και Ιταλία, Γαλλική και Ιταλική Ριβιέρα, 20 μέρες. Ένας άλλος φίλος, γαλλική Πολυνησία. Όλα αυτά, είναι ταξίδια που ονειρεύομαι να κάνω και που δεν θα ησυχάσω αν δεν τα κάνω! Θα πρέπει βέβαια να παραιτηθεί ο άντρας μου από τη δουλειά, διότι δεν μπορεί ποτέ να πάρει τόση άδεια και στα περισσότερα από αυτά, δεν "λέει" να πας τον Αύγουστο..

Δεν ονειρευόμουν ποτέ να κάνω ένα τέτοιο ταξίδι, και να σου πω κάτι ούτε το ήθελα τότε γιατί σκεφτόμουν τα χρήματα , γιατί μιλάμε για ένα υψηλό κόστος, τότε η πεθερά μου μου λέει ''πήγαινε, και μη σκέφτεσαι τα λεφτά, γιατί λεφτά για να φτιάξεις το σπίτι και να πάρεις έπιπλα θα βρεις και θα μαζέψεις για ένα τέτοιο ταξίδι όμως όχι'' . και εγώ έλεγα πως δεν θέλω, ο άντρας μου επέμενε  και έτσι πήγαμε, ευτυχώς δηλαδή γιατί έκτοτε η κατάσταση πήγαινε από το κακό στο χειρότερο με την κρίση, σκέψου ότι παντρεύτηκα το 2010 έχουμε 2021 και τα μόνα ταξίδια που έχουμε κάνει είναι Ρώμη και Μιλάνο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Yovanna είπε:

Διαβάζω για τα ταξίδια σας και αισθάνομαι για το ταξίδι μας στη Βενετία, σαν να πήγα στη Λούτσα. @kotsifikos και @μαγιοπουλας κάνατε 2 από τα ονειρεμένα μου ταξίδια. Και να ήσασταν μόνο εσείς.. Η κουμπάρα μου πήγε ένα μήνα Μεξικό.. Ο ένας μου ξάδερφος 15 μέρες Μαλδίβες-Σρι Λάνκα, ο άλλος νότια Γαλλία και Ιταλία, Γαλλική και Ιταλική Ριβιέρα, 20 μέρες. Ένας άλλος φίλος, γαλλική Πολυνησία. Όλα αυτά, είναι ταξίδια που ονειρεύομαι να κάνω και που δεν θα ησυχάσω αν δεν τα κάνω! Θα πρέπει βέβαια να παραιτηθεί ο άντρας μου από τη δουλειά, διότι δεν μπορεί ποτέ να πάρει τόση άδεια και στα περισσότερα από αυτά, δεν "λέει" να πας τον Αύγουστο..

Υπάρχουν κ χειρότερα... Ταξίδι στην Ελλάδα για 4 μέρες γιατί δεν μπορούσαμε να πάρουμε περισσότερη άδεια..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Yovanna είπε:

Διαβάζω για τα ταξίδια σας και αισθάνομαι για το ταξίδι μας στη Βενετία, σαν να πήγα στη Λούτσα. @kotsifikos και @μαγιοπουλας κάνατε 2 από τα ονειρεμένα μου ταξίδια. Και να ήσασταν μόνο εσείς.. Η κουμπάρα μου πήγε ένα μήνα Μεξικό.. Ο ένας μου ξάδερφος 15 μέρες Μαλδίβες-Σρι Λάνκα, ο άλλος νότια Γαλλία και Ιταλία, Γαλλική και Ιταλική Ριβιέρα, 20 μέρες. Ένας άλλος φίλος, γαλλική Πολυνησία. Όλα αυτά, είναι ταξίδια που ονειρεύομαι να κάνω και που δεν θα ησυχάσω αν δεν τα κάνω! Θα πρέπει βέβαια να παραιτηθεί ο άντρας μου από τη δουλειά, διότι δεν μπορεί ποτέ να πάρει τόση άδεια και στα περισσότερα από αυτά, δεν "λέει" να πας τον Αύγουστο..

 

Θα σε παρηγορησω, εμεις λογω διαφορων προβληματων που υπηρχαν τοτε, πηγαμε μονο στα χωρια μας! Στο δικο μου που παμε καθε καλοκαιρι και στου αντρα μου που δεν εχουμε σπιτι κι ετσι εγω πηγα πρωτη φορα. Και δεν ξαναπηγαμε εκτοτε λογω κορωνοιου, οποτε το δευτερο καπως αξιζε. Ειναι και σε πολυ εντυπωσιακο μερος.

Εξωτερικο δεν εχουμε παει ποτε μαζι, δεν βολεψε, τωρα περιμενουμε να περασει ο κοβιντ και να μεγαλωσει λιγο και η μικρη. Στην Ελλαδα εχουμε παει σε πολλα, και θελουμε αλλα τοσα. Μια φορα εγραψα ολα τα μερη που θελω να παω και βαζοντας 1 ταξιδι το χρονο συν μερικους πιο χειμερινους προορισμους σε καποιες χρονιες, εβγαινε καμια δεκαπενταετια για να γινουν!

 

Μια φιλη μου πηγε Ταιλανδη γαμηλιο. Και μια αλλη εχει παει Ταιλανδη 2 φορες!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν ονειρευόμουν ποτέ να κάνω ένα τέτοιο ταξίδι, και να σου πω κάτι ούτε το ήθελα τότε γιατί σκεφτόμουν τα χρήματα , γιατί μιλάμε για ένα υψηλό κόστος, τότε η πεθερά μου μου λέει ''πήγαινε, και μη σκέφτεσαι τα λεφτά, γιατί λεφτά για να φτιάξεις το σπίτι και να πάρεις έπιπλα θα βρεις και θα μαζέψεις για ένα τέτοιο ταξίδι όμως όχι'' . και εγώ έλεγα πως δεν θέλω, ο άντρας μου επέμενε  και έτσι πήγαμε, ευτυχώς δηλαδή γιατί έκτοτε η κατάσταση πήγαινε από το κακό στο χειρότερο με την κρίση, σκέψου ότι παντρεύτηκα το 2010 έχουμε 2021 και τα μόνα ταξίδια που έχουμε κάνει είναι Ρώμη και Μιλάνο!

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σε ελεύθερα ζευγάρια που δεν έχουν κάνει ταξίδια λέω: κάντε ταξίδια, μη σκέφτεστε να κρατήσετε χρήματα για το σπίτι κλπ γιατί αν έρθει ένα παιδί θα αργήσετε να μπορέσετε να πάτε. Και τότε θα υπάρχουν και διαφορετικές οικονομικές προτεραιότητες

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, irin said:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σε ελεύθερα ζευγάρια που δεν έχουν κάνει ταξίδια λέω: κάντε ταξίδια, μη σκέφτεστε να κρατήσετε χρήματα για το σπίτι κλπ γιατί αν έρθει ένα παιδί θα αργήσετε να μπορέσετε να πάτε. Και τότε θα υπάρχουν και διαφορετικές οικονομικές προτεραιότητες

Μα έτσι είναι, εγώ τώρα το λέω ευτυχώς που επέμενε ο άντρας μου, τη λάτρεψα αυτή την πόλη, και κυρίως τα χριστούγεννα είναι ένα όνειρο!! Σκεφτόμουν τα χρήματα όμως και πάλι σκέψου και Νέα Υόρκη πήγαμε και το σπίτι μας επιπλώσαμε, απλά λίγο πιεστήκαμε για να κάνουμε όσα θέλαμε, όμως άξιζε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μα έτσι είναι, εγώ τώρα το λέω ευτυχώς που επέμενε ο άντρας μου, τη λάτρεψα αυτή την πόλη, και κυρίως τα χριστούγεννα είναι ένα όνειρο!! Σκεφτόμουν τα χρήματα όμως και πάλι σκέψου και Νέα Υόρκη πήγαμε και το σπίτι μας επιπλώσαμε, απλά λίγο πιεστήκαμε για να κάνουμε όσα θέλαμε, όμως άξιζε!

Ε βέβαια. Το πολύ πολύ να ήσασταν λίγο περισσότερο καιρό χωρίς καναπέ πχ. 

Όταν είσαι χωρίς παιδιά μπορείς και λίγο να ρίξεις το μπατζετ του ταξιδιού. Ενώ με παιδιά θα θέλεις και μια δυο ανέσεις παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , irin είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σε ελεύθερα ζευγάρια που δεν έχουν κάνει ταξίδια λέω: κάντε ταξίδια, μη σκέφτεστε να κρατήσετε χρήματα για το σπίτι κλπ γιατί αν έρθει ένα παιδί θα αργήσετε να μπορέσετε να πάτε. Και τότε θα υπάρχουν και διαφορετικές οικονομικές προτεραιότητες

 

σωστότατο ! 

 

πρίν από 26 λεπτά , kotsifikos είπε:

..... σκέψου ότι παντρεύτηκα το 2010 έχουμε 2021 και τα μόνα ταξίδια που έχουμε κάνει είναι Ρώμη και Μιλάνο!

 

Και εγώ το 2010 παντρεύτηκα κ έκτοτε δεν ξαναπήγαμε έξω.... βέβαια το πρώτο μωράκι ήρθε το 2011, το επόμενο το 2012 οπότε.....

πάντως τώρα τους έχουμε υποσχεθεί (στα παιδιά μας) Ιταλία. 

(μετά την κρήτη βέβαια, που έχουν λυσσάξει να πάνε στην Κνωσσό !!) 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, annoulen said:

 

σωστότατο ! 

 

 

Και εγώ το 2010 παντρεύτηκα κ έκτοτε δεν ξαναπήγαμε έξω.... βέβαια το πρώτο μωράκι ήρθε το 2011, το επόμενο το 2012 οπότε.....

πάντως τώρα τους έχουμε υποσχεθεί (στα παιδιά μας) Ιταλία. 

(μετά την κρήτη βέβαια, που έχουν λυσσάξει να πάνε στην Κνωσσό !!) 

Ωραία Ιταλία, και εσάς τώρα είναι σε πολυ καλή ηλικία, γιατί το ταξίδι θέλει και πολύ περπάτημα.

Εγώ θέλω να μεγαλώσει και άλλο το παιδί και να πάμε ένα μεγάλο ταξίδι...στην άλλη άκρη , Νέα Ζηλανδία! Αυτό ονειρεύομαι τώρα, βέβαια πρέπει να το οργανώνω χρόνια για να το κάνουμε καθώς είναι αρκετά ακριβό ταξίδι (εισιτήρια δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ωραία Ιταλία, και εσάς τώρα είναι σε πολυ καλή ηλικία, γιατί το ταξίδι θέλει και πολύ περπάτημα.

.......

 

Χμμμμ το τώρα, σχετικό είναι. Δεν το βλέπω εντός του 2022.......

 

Βρε παιδιά, εμείς φέτος που, για διάφορους λόγους, γλιτώσαμε τα έξοδα για τα 2 πάρτυ ετησίως (για να γυρίσουμε και στο θέμα μας), καταφέραμε το καλοκαίρι να πάμε και κάπου αλλού εκτός του εξοχικού μας.......

Από κάπου πρέπει να κόψουμε πάλι.....

Αλλά έλα που τα πάρτυ είναι κομβικό χρονικό σημείο για τα παιδιά. Δλδ έχουμε το πάρτυ, τα χριστούγεννα, τα δώρα του και καλά "άγιου βασίλη", τις απόκριες, το Πάσχα, τις καλοκαιρινές διακοπές.  Αυτά περιμένουν κάθε χρόνο. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , annoulen είπε:

 

Χμμμμ το τώρα, σχετικό είναι. Δεν το βλέπω εντός του 2022.......

 

Βρε παιδιά, εμείς φέτος που, για διάφορους λόγους, γλιτώσαμε τα έξοδα για τα 2 πάρτυ ετησίως (για να γυρίσουμε και στο θέμα μας), καταφέραμε το καλοκαίρι να πάμε και κάπου αλλού εκτός του εξοχικού μας.......

Από κάπου πρέπει να κόψουμε πάλι.....

Αλλά έλα που τα πάρτυ είναι κομβικό χρονικό σημείο για τα παιδιά. Δλδ έχουμε το πάρτυ, τα χριστούγεννα, τα δώρα του και καλά "άγιου βασίλη", τις απόκριες, το Πάσχα, τις καλοκαιρινές διακοπές.  Αυτά περιμένουν κάθε χρόνο. 

 

Nαι ,αλλά εγώ έχω φρικάρει συνειδητοποιώντας πόσα χρήματα πρέπει να δώσεις για να κάνεις ένα παιδικό πάρτυ! μου φαίνεται υπερβολή! ακόμα κι αν υπάρχει η οικονομική άνεση, είναι σωστό να μαθαίνουμε στα παιδιά μας ότί δίνουμε τόοοσα χρήματα για ένα πάρτυ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , irin είπε:

Nαι ,αλλά εγώ έχω φρικάρει συνειδητοποιώντας πόσα χρήματα πρέπει να δώσεις για να κάνεις ένα παιδικό πάρτυ! μου φαίνεται υπερβολή! ακόμα κι αν υπάρχει η οικονομική άνεση, είναι σωστό να μαθαίνουμε στα παιδιά μας ότί δίνουμε τόοοσα χρήματα για ένα πάρτυ;

Αρχικά για ποια ηλικίας παιδιά αναφέρεσαι? Τα τετράχρονα πχ έχουν συναίσθηση πόσο κοστίζει κάτι και αν είναι ακριβό ή φτηνό?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, irin said:

Nαι ,αλλά εγώ έχω φρικάρει συνειδητοποιώντας πόσα χρήματα πρέπει να δώσεις για να κάνεις ένα παιδικό πάρτυ! μου φαίνεται υπερβολή! ακόμα κι αν υπάρχει η οικονομική άνεση, είναι σωστό να μαθαίνουμε στα παιδιά μας ότί δίνουμε τόοοσα χρήματα για ένα πάρτυ;

Το θέμα είναι πως εκείνα δεν συνειδητοποιούν πόσο κοστίζει το πάρτυ τους, κυρίως παιδιά που είναι στην ηλικία των δικών μας , θέλουν όμως το παρτυ τους, να καλέσουν τους φίλους τους...να είναι το πρόσωπο της βραδιάς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...