Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

2 Νοεμβρίου έχει γενέθλια ο μικρούλης μου και έχω προβληματιστεί. Πέρσι που ξεκινήσαμε παιδικό και ήταν 3 , ονειρευόμουν το πρώτο μας πάρτυ με τους συμμαθητές του, αλλά όπως είχε η κατάσταση, δεν κάναμε τίποτα (μόνο τουρτίτσα στην τάξη του ) και γενικά δεν έγιναν παρτυ (τουλάχιστον δεν μας κάλεσαν σε κάποιο).

Φέτος θα ήθελα να κάνουμε κάτι, διότι τα χρόνια αυτά δεν γυρίζουν πίσω, για να το χαρεί και για να γνωριστούμε μεταξύ μας οι γονείς και να αρχίσουμε να κάνουμε παρέα με κάποιους.

Βέβαια δεν το συζητάω για κλειστό χώρο. Το θέμα όμως είναι, δεν θα έχει κρύο τότε για έξω? Η αδερφή μου έκανε πριν 2 βδομάδες τη γιορτή του ανιψιού μου σε ένα μεγάλο καταπράσινο πάρκο κοντά στη γειτονιά μας όπου γίνονται κάθεΣΚ 3-4 πάρτυ, έχει και τραπέζια ξύλινα, αλλά μόλις έπεσε ο ήλιος χρειαστήκαμε ζακέτα. Φανταστείτε αρχές Νοέμβρη..

Άλλη επιλογή είναι ο εξωτερικός χώρος ενός παιδότοπου στη γειτονιά μας. Δεν είναι ο κλασικός παιδότοπος με τα φουσκωτά παιχνίδια. Είναι πιο σαν family restaurant / χώρος εκδηλώσεων , αρκετά κομψός , με προσωπικό που απασχολεί τα παιδιά. Αλλά δεν θα κρυώνουμε? Επίσης είναι καλή ιδέα? Θα έρθουν ή θα φοβηθούν και φάμε άκυρο? Τι λέτε? Ιδεούλες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

2 Νοεμβρίου έχει γενέθλια ο μικρούλης μου και έχω προβληματιστεί. Πέρσι που ξεκινήσαμε παιδικό και ήταν 3 , ονειρευόμουν το πρώτο μας πάρτυ με τους συμμαθητές του, αλλά όπως είχε η κατάσταση, δεν κάναμε τίποτα (μόνο τουρτίτσα στην τάξη του ) και γενικά δεν έγιναν παρτυ (τουλάχιστον δεν μας κάλεσαν σε κάποιο).

Φέτος θα ήθελα να κάνουμε κάτι, διότι τα χρόνια αυτά δεν γυρίζουν πίσω, για να το χαρεί και για να γνωριστούμε μεταξύ μας οι γονείς και να αρχίσουμε να κάνουμε παρέα με κάποιους.

Βέβαια δεν το συζητάω για κλειστό χώρο. Το θέμα όμως είναι, δεν θα έχει κρύο τότε για έξω? Η αδερφή μου έκανε πριν 2 βδομάδες τη γιορτή του ανιψιού μου σε ένα μεγάλο καταπράσινο πάρκο κοντά στη γειτονιά μας όπου γίνονται κάθεΣΚ 3-4 πάρτυ, έχει και τραπέζια ξύλινα, αλλά μόλις έπεσε ο ήλιος χρειαστήκαμε ζακέτα. Φανταστείτε αρχές Νοέμβρη..

Άλλη επιλογή είναι ο εξωτερικός χώρος ενός παιδότοπου στη γειτονιά μας. Δεν είναι ο κλασικός παιδότοπος με τα φουσκωτά παιχνίδια. Είναι πιο σαν family restaurant / χώρος εκδηλώσεων , αρκετά κομψός , με προσωπικό που απασχολεί τα παιδιά. Αλλά δεν θα κρυώνουμε? Επίσης είναι καλή ιδέα? Θα έρθουν ή θα φοβηθούν και φάμε άκυρο? Τι λέτε? Ιδεούλες?

 

Νομίζω ότι η δεύτερη επιλογή που περιγράφεις είναι πιο ασφαλής, επειδή θα υπάρχει και εσωτερικός χώρος αν χαλάσει ο καιρός. Μπορείς και να τους ρωτήσεις τι ευελιξία υπάρχει σε αυτές τις περιπτώσεις. 

Για να φοβηθούν δεν ξέρω, εξαρτάται φαντάζομαι από την οικογένεια. Δεδομένου ότι εμείς είμαστε εμβολιασμένοι και τα παιδιά είναι έτσι κι αλλιώς μαζί όλη μέρα στον παιδικό, εγώ προσωπικά θα ερχόμουν. Αλλά να είσαι προετοιμασμένη για αρνήσεις χωρίς να στεναχωρηθείς, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι συνθήκες επικρατούν σε κάθε σπίτι. 

 

Του δικού μου είναι αρχές Οκτώβρη, έχω κλείσει σε καφέ με κήπο και όσον αφορά τον καιρό απλά ελπίζω για το καλύτερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Ilaeira said:

 

Νομίζω ότι η δεύτερη επιλογή που περιγράφεις είναι πιο ασφαλής, επειδή θα υπάρχει και εσωτερικός χώρος αν χαλάσει ο καιρός. Μπορείς και να τους ρωτήσεις τι ευελιξία υπάρχει σε αυτές τις περιπτώσεις. 

Για να φοβηθούν δεν ξέρω, εξαρτάται φαντάζομαι από την οικογένεια. Δεδομένου ότι εμείς είμαστε εμβολιασμένοι και τα παιδιά είναι έτσι κι αλλιώς μαζί όλη μέρα στον παιδικό, εγώ προσωπικά θα ερχόμουν. Αλλά να είσαι προετοιμασμένη για αρνήσεις χωρίς να στεναχωρηθείς, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι συνθήκες επικρατούν σε κάθε σπίτι. 

 

Του δικού μου είναι αρχές Οκτώβρη, έχω κλείσει σε καφέ με κήπο και όσον αφορά τον καιρό απλά ελπίζω για το καλύτερο.

 

 

Ναι, και εγώ στον παιδότοπο κλίνω περισσότερο. Δεν είναι ακριβώς παιδότοπος δηλαδή. Αρχές Οκτωβρίου μια χαρά θα ήταν. Θα πήγαινα και στο πάρκο. Και εμείς εμβολιασμένοι είμαστε. Θεωρώ δεδομένο ότι κάποιοι δεν θα έρθουν, είτε γιατί τα παιδιά θα είναι άρρωστα (αν είναι τα δικά μας τι κάνουμε??) , είτε γιατί φοβούνται, αλλά αν είμαστε εμείς και εμείς θα είναι χάλια και θα μου έχει στοιχίσει ένα σωρό λεφτά. Αλλά αν έχει κρύο? Για τον εσωτερικό χώρο, ρίσκο μου φαίνεται, γιατί πολύς κόσμος δεν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Yovanna είπε:

2 Νοεμβρίου έχει γενέθλια ο μικρούλης μου και έχω προβληματιστεί. Πέρσι που ξεκινήσαμε παιδικό και ήταν 3 , ονειρευόμουν το πρώτο μας πάρτυ με τους συμμαθητές του, αλλά όπως είχε η κατάσταση, δεν κάναμε τίποτα (μόνο τουρτίτσα στην τάξη του ) και γενικά δεν έγιναν παρτυ (τουλάχιστον δεν μας κάλεσαν σε κάποιο).

Φέτος θα ήθελα να κάνουμε κάτι, διότι τα χρόνια αυτά δεν γυρίζουν πίσω, για να το χαρεί και για να γνωριστούμε μεταξύ μας οι γονείς και να αρχίσουμε να κάνουμε παρέα με κάποιους.

Βέβαια δεν το συζητάω για κλειστό χώρο. Το θέμα όμως είναι, δεν θα έχει κρύο τότε για έξω? Η αδερφή μου έκανε πριν 2 βδομάδες τη γιορτή του ανιψιού μου σε ένα μεγάλο καταπράσινο πάρκο κοντά στη γειτονιά μας όπου γίνονται κάθεΣΚ 3-4 πάρτυ, έχει και τραπέζια ξύλινα, αλλά μόλις έπεσε ο ήλιος χρειαστήκαμε ζακέτα. Φανταστείτε αρχές Νοέμβρη..

Άλλη επιλογή είναι ο εξωτερικός χώρος ενός παιδότοπου στη γειτονιά μας. Δεν είναι ο κλασικός παιδότοπος με τα φουσκωτά παιχνίδια. Είναι πιο σαν family restaurant / χώρος εκδηλώσεων , αρκετά κομψός , με προσωπικό που απασχολεί τα παιδιά. Αλλά δεν θα κρυώνουμε? Επίσης είναι καλή ιδέα? Θα έρθουν ή θα φοβηθούν και φάμε άκυρο? Τι λέτε? Ιδεούλες?

 

Τι ωραία που μιλάμε πάλι για γενέθλια και πάρτυ ! 

 

Κυριακή μεσημέρι θα το έκανα. Και θα προσπαθούσα όχι σε χώρο με τόσο πολύ πράσινο, σίγουρα κατεβάζει την θερμοκρασία.

 

Πάντως πρόπερσι είχα πάει σε πάρτυ τέλος Νοεμβρίου σε γηπεδάκι ποδοσφαίρου, απόγευμα ήταν (είχε σκοτεινιάσει), τα παιδιά δεν κρύωναν καθόλου, εντάξει οι μεγάλοι χρειαζόμασταν μπουφανάκι. 

Κ εμένα που είναι ο μικρός μου αρχές Δεκέμβρη, σκέφτομαι κάτι σε ανοιχτό χώρο, κυριακή μεσημέρι. 

 

Για τέτοιες ηλικίες πάντως θα ήταν καλύτερα με άνθρωπο να τους απασχολεί, εφ' όσον δεν μιλάμε για τον κλασσικό παιδότοπο.

Όταν είχα κάνει του μεγάλου μου γιου τριών ετών σε πάρκο, ΧΩΡΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟ/ΑΝΙΜΑΤΕΡ (εμ δεν ήξερα, ήταν το πρώτο "πάρτυ"), όλες οι μητέρες ήταν στην γύρα και έτρεχαν πίσω από τα παιδιά τους. (κ εγώ που είχα κ τον μικρό 1,5 ετών στο καρότσι). 

 

Κ εγώ θα προτιμούσα τη δεύτερη επιλογή.

 

Δεν ξέρω εάν κάποιοι δεν θα έρθουν. Εγώ που ήμουν "σκληροπυρηνική"  με το θέμα κορονοιός, σε ανοιχτό χώρο θα πήγαινα,  σε κλειστό όχι. Πήγα ήδη σε ένα πάρτυ σε πλατεία κ θα πάω κ σε άλλο αυτήν την εβδομάδα, πάλι σε πλατεία. 

 

Με το καλό !  

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Yovanna είπε:

2 Νοεμβρίου έχει γενέθλια ο μικρούλης μου και έχω προβληματιστεί. Πέρσι που ξεκινήσαμε παιδικό και ήταν 3 , ονειρευόμουν το πρώτο μας πάρτυ με τους συμμαθητές του, αλλά όπως είχε η κατάσταση, δεν κάναμε τίποτα (μόνο τουρτίτσα στην τάξη του ) και γενικά δεν έγιναν παρτυ (τουλάχιστον δεν μας κάλεσαν σε κάποιο).

Φέτος θα ήθελα να κάνουμε κάτι, διότι τα χρόνια αυτά δεν γυρίζουν πίσω, για να το χαρεί και για να γνωριστούμε μεταξύ μας οι γονείς και να αρχίσουμε να κάνουμε παρέα με κάποιους.

Βέβαια δεν το συζητάω για κλειστό χώρο. Το θέμα όμως είναι, δεν θα έχει κρύο τότε για έξω? Η αδερφή μου έκανε πριν 2 βδομάδες τη γιορτή του ανιψιού μου σε ένα μεγάλο καταπράσινο πάρκο κοντά στη γειτονιά μας όπου γίνονται κάθεΣΚ 3-4 πάρτυ, έχει και τραπέζια ξύλινα, αλλά μόλις έπεσε ο ήλιος χρειαστήκαμε ζακέτα. Φανταστείτε αρχές Νοέμβρη..

Άλλη επιλογή είναι ο εξωτερικός χώρος ενός παιδότοπου στη γειτονιά μας. Δεν είναι ο κλασικός παιδότοπος με τα φουσκωτά παιχνίδια. Είναι πιο σαν family restaurant / χώρος εκδηλώσεων , αρκετά κομψός , με προσωπικό που απασχολεί τα παιδιά. Αλλά δεν θα κρυώνουμε? Επίσης είναι καλή ιδέα? Θα έρθουν ή θα φοβηθούν και φάμε άκυρο? Τι λέτε? Ιδεούλες?

κ εγω θα προτιμουσα την δευτερη επιλογη

ειστε κ αθηνα,καλυτερος ο καιρος

εδω ηδη δ ειναι για εξω

στον παιδικο δ ειχαμε δεθει τοσο για να καλεσουμε συμμαθητες,κ περυσι δ μπορεσαμε λογω συνθηκων.βασικα περυσι ειμασταν οι 4μας,κ στοιχισε πολυ στον μικρο

αλλα κ φετος δυσκολο για συμμαθητες το κοβω

προσωπικα κ εγω θα πηγαινα σε εξωτερικο χωρο

αλλα λογικα να περιμενεις κ αρνησεις

κ το γηπεδακι ειναι καλη επιλογη,εχουμε κ εμεις κτ παρομοιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 minutes ago, annoulen said:

 

Τι ωραία που μιλάμε πάλι για γενέθλια και πάρτυ ! 

 

Κυριακή μεσημέρι θα το έκανα. Και θα προσπαθούσα όχι σε χώρο με τόσο πολύ πράσινο, σίγουρα κατεβάζει την θερμοκρασία.

 

Πάντως πρόπερσι είχα πάει σε πάρτυ τέλος Νοεμβρίου σε γηπεδάκι ποδοσφαίρου, απόγευμα ήταν (είχε σκοτεινιάσει), τα παιδιά δεν κρύωναν καθόλου, εντάξει οι μεγάλοι χρειαζόμασταν μπουφανάκι. 

Κ εμένα που είναι ο μικρός μου αρχές Δεκέμβρη, σκέφτομαι κάτι σε ανοιχτό χώρο, κυριακή μεσημέρι. 

 

Για τέτοιες ηλικίες πάντως θα ήταν καλύτερα με άνθρωπο να τους απασχολεί, εφ' όσον δεν μιλάμε για τον κλασσικό παιδότοπο.

Όταν είχα κάνει του μεγάλου μου γιου τριών ετών σε πάρκο, ΧΩΡΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟ/ΑΝΙΜΑΤΕΡ (εμ δεν ήξερα, ήταν το πρώτο "πάρτυ"), όλες οι μητέρες ήταν στην γύρα και έτρεχαν πίσω από τα παιδιά τους. (κ εγώ που είχα κ τον μικρό 1,5 ετών στο καρότσι). 

 

Κ εγώ θα προτιμούσα τη δεύτερη επιλογή.

 

Δεν ξέρω εάν κάποιοι δεν θα έρθουν. Εγώ που ήμουν "σκληροπυρηνική"  με το θέμα κορονοιός, σε ανοιχτό χώρο θα πήγαινα,  σε κλειστό όχι. Πήγα ήδη σε ένα πάρτυ σε πλατεία κ θα πάω κ σε άλλο αυτήν την εβδομάδα, πάλι σε πλατεία. 

 

Με το καλό !  

 

 

Κυριακή μεσημέρι! Τέλεια ιδέα! Δεν το είχα σκεφτεί! Ουτωσ Η άλλως θα φάμε! Λογικά με ένα μπουφάν θα είναι μια χαρά τα παιδιά! Και οι μεγάλοι. Μόνο μη βρέχει.  Θα είναι μεγάλο πρόβλημα.. Και να μην είναι άρρωστος..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , vicky86 είπε:

κ εγω θα προτιμουσα την δευτερη επιλογη

ειστε κ αθηνα,καλυτερος ο καιρος

εδω ηδη δ ειναι για εξω

στον παιδικο δ ειχαμε δεθει τοσο για να καλεσουμε συμμαθητες,κ περυσι δ μπορεσαμε λογω συνθηκων.βασικα περυσι ειμασταν οι 4μας,κ στοιχισε πολυ στον μικρο

αλλα κ φετος δυσκολο για συμμαθητες το κοβω

προσωπικα κ εγω θα πηγαινα σε εξωτερικο χωρο

αλλα λογικα να περιμενεις κ αρνησεις

κ το γηπεδακι ειναι καλη επιλογη,εχουμε κ εμεις κτ παρομοιο

Κι εγω αναρωτιέμαι τι θα κάνω.ποσους θες να καλέσεις?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Κι εγω αναρωτιέμαι τι θα κάνω.ποσους θες να καλέσεις?

Την τάξη του, 12 παιδιά, τους γονείς, τον ανιψιό μου με την αδερφή μου, τις γιαγιάδες .. αυτούς. Εσυ τι σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

(αν είναι τα δικά μας τι κάνουμε?) αλλά αν είμαστε εμείς και εμείς θα είναι χάλια..... 

 Θα το ρισκάρεις αναγκαστικά, δεν έχεις άλλη επιλογή. Ήταν και ειναι κ αυτό ένα από τα άγχη μου στα δικά μας πάρτυ, να είναι καλά ο εορταζων δλδ. 

Δεν νομίζω ότι θα είστε εσείς κ εσείς, ο κόσμος έχει πιεστεί πολύ κ επιζητά την κοινωνικοποίηση. Θα έχεις συμμετοχή, είμαι σίγουρη! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω αναρωτιέμαι τι θα κάνω.ποσους θες να καλέσεις?

Να σου πω την αληθεια δ θελω ολη την ταξη, ειναι πολλα παιδια κ προτιμω αυτους που εχει δεθει απο περυσι. 4αγορια ας πουμε με τις μαμαδες τους

Απλα δ εχουμε καταφερει να κρατησουμε επαφη, κ δ ξερω καθολου πως σκεφτονται, αν φοβουνται κλπ

Επιφοβο το σπιτι, επιφοβο κ εξω. Μεσα νοεμβρη εδω θα ναι πολυ δυσκολο σε εξωτερικο χωρο

Ελπιζω τουλ να μπορεσουμε με τα ξαδερφια γτ ειναι σε αλλες πολεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Την τάξη του, 12 παιδιά, τους γονείς, τον ανιψιό μου με την αδερφή μου, τις γιαγιάδες .. αυτούς. Εσυ τι σκέφτεσαι;

Πολλά τα βρίσκω.ναιβμεν βρισκο ταο στο σχολείο αλλά είναι κ οι γονείς.σκεφτο.ουν δύο από την τάξη,δύο της νονας κ δυο φίλων.εξαρταται απο τις συνθήκες έως τότε.πυ νωρίς σπο τώρα.σκεφτο.ουν τη γαιδουροχωρα.

Κάνει κ με τα 12 παρέα από την τάξη?

Την ημέρα των γενεθλίων θα κάνει κάτι κ στην τάξη.δεν ξερω τι θα επιτρέπουν φέτος.γινεται ομως μια ωραία διαδικασία ατο σχολείο. Έχουν ένα εθιμοτυπική γι αυτο

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πολλά τα βρίσκω.ναιβμεν βρισκο ταο στο σχολείο αλλά είναι κ οι γονείς.σκεφτο.ουν δύο από την τάξη,δύο της νονας κ δυο φίλων.εξαρταται απο τις συνθήκες έως τότε.πυ νωρίς σπο τώρα.σκεφτο.ουν τη γαιδουροχωρα.

Κάνει κ με τα 12 παρέα από την τάξη?

Την ημέρα των γενεθλίων θα κάνει κάτι κ στην τάξη.δεν ξερω τι θα επιτρέπουν φέτος.γινεται ομως μια ωραία διαδικασία ατο σχολείο. Έχουν ένα εθιμοτυπική γι αυτο

 

Εγω παντως αν κανω σκεφτομαι αλλη μερα τους φιλους κ αλλη συγγενεις, εκεινους στο σπιτι. Ειναι αλλη η σχεση ξερεις κ για εμβολια κλπ

Απλα να αναφερω οτι εμας περυσι στο σχολειο δ αφηναν ουτε κερασμα.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πολλά τα βρίσκω.ναιβμεν βρισκο ταο στο σχολείο αλλά είναι κ οι γονείς.σκεφτο.ουν δύο από την τάξη,δύο της νονας κ δυο φίλων.εξαρταται απο τις συνθήκες έως τότε.πυ νωρίς σπο τώρα.σκεφτο.ουν τη γαιδουροχωρα.

Κάνει κ με τα 12 παρέα από την τάξη?

Την ημέρα των γενεθλίων θα κάνει κάτι κ στην τάξη.δεν ξερω τι θα επιτρέπουν φέτος.γινεται ομως μια ωραία διαδικασία ατο σχολείο. Έχουν ένα εθιμοτυπική γι αυτο

 

Κοιτά, δεν έχω σαφή εικόνα με ποιούς κάνει παρέα. Εκτός από ένα κοριτσάκι που από πέρσι αποκαλεί καλύτερη του φίλη, όλους τους αναφέρει. Είναι και μικρό τμήμα, οπότε κρίμα είναι αν μην τους καλέσω όλους. Άλλωστε το βλέπω και σαν ευκαιρία να γνωριστούμε οι γονείς. Πέρσι δεν δόθηκε η ευκαιρία. Φέτος στη συνάντηση, κάναμε ομάδα στο viber. 

Και σε μας στο σχολείο κάνουν κατάσταση. Πέρσι του είχε φτιάξει τούρτα η μαγείρισσα, Εγώ πήγα τυλιχτά γλυκάκια, δωράκια.. η δασκάλα τους έβαλε να του κάνουν από μια ζωγραφιά και μας τις έκαναν σαν βιβλίο με εξώφυλλο, έβγαλαν φωτό, ήταν καλά. Αλλά δεν είναι το ίδιο με ένα πάρτυ. 

36 minutes ago, vicky86 said:

Εγω παντως αν κανω σκεφτομαι αλλη μερα τους φιλους κ αλλη συγγενεις, εκεινους στο σπιτι. Ειναι αλλη η σχεση ξερεις κ για εμβολια κλπ

Απλα να αναφερω οτι εμας περυσι στο σχολειο δ αφηναν ουτε κερασμα.

Εμείς δεν έχουμε συγγενείς με μικρά παιδιά . Μόνο τον ανιψιό μου. Συγγενείς χωρίς παιδιά στα γενέθλια του μικρού, δεν καλώ. Ούτε φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ οινδυο καλύτερες της φίλες από το σχολείο,πο γονείς δηλ,είναι σχεδόν όλοι ανεμβολιαστοι κ δεν έχουν πάρει στα σοβαρά νομίζω τον ιό.επιπλεον οι γονείς της μιας φίλης έχουν ζαχαροπλαστειο κ μας έχουν φέρει κ γλυκά.αισθανομαι κάπως να μην παραγγείλω από κει αλλά δεν θέλω να μπλεχτω

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Κυριακή μεσημέρι! Τέλεια ιδέα! Δεν το είχα σκεφτεί! Ουτωσ Η άλλως θα φάμε! Λογικά με ένα μπουφάν θα είναι μια χαρά τα παιδιά! Και οι μεγάλοι. Μόνο μη βρέχει.  Θα είναι μεγάλο πρόβλημα.. Και να μην είναι άρρωστος..

Τέλη Οκτωβρίου ο δικός μου, μέσα Νοεμβρίου η βαφτιστήρα μου, πάντα σε εξωτερικό χώρο τα έχουμε κάνει (5Χ5, paradise park, adventure park, εξωτερικά φουσκωτά), δεν μας έτυχε ποτέ κακοκαιρία, είναι λαχείο βεβαια αλλά οι πιθανότητες είναι υπέρ σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Deena είπε:

Τέλη Οκτωβρίου ο δικός μου, μέσα Νοεμβρίου η βαφτιστήρα μου, πάντα σε εξωτερικό χώρο τα έχουμε κάνει (5Χ5, paradise park, adventure park, εξωτερικά φουσκωτά), δεν μας έτυχε ποτέ κακοκαιρία, είναι λαχείο βεβαια αλλά οι πιθανότητες είναι υπέρ σου.

Λίγες μέρες μετά τηνγιοβαννα κι εμείς.το έχω σκεφτεί το adventure.δεν είναι όμως μικρά γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

συγγενεις εννοω μονο παππουδες κ ξαδερφια

φιλους που να κανουν τοσο παρεα τα παιδια δ εχουμε,σε ανοιχτο παρτυ θα μπορουσαμε να καλεσουμε καποιους

δ καλω φιλους χωρις παιδια,μονο νονους

πρίν από 32 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εντωμεταξυ οινδυο καλύτερες της φίλες από το σχολείο,πο γονείς δηλ,είναι σχεδόν όλοι ανεμβολιαστοι κ δεν έχουν πάρει στα σοβαρά νομίζω τον ιό.επιπλεον οι γονείς της μιας φίλης έχουν ζαχαροπλαστειο κ μας έχουν φέρει κ γλυκά.αισθανομαι κάπως να μην παραγγείλω από κει αλλά δεν θέλω να μπλεχτω

για τα γλυκα δ θα ενιωθα κ υποχρεωμενη να σου πω.οκ,να πας μια αλλη φορα να παρεις.δ ειναι αναγκη να ειναι για τα γενεθλια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena said:

Τέλη Οκτωβρίου ο δικός μου, μέσα Νοεμβρίου η βαφτιστήρα μου, πάντα σε εξωτερικό χώρο τα έχουμε κάνει (5Χ5, paradise park, adventure park, εξωτερικά φουσκωτά), δεν μας έτυχε ποτέ κακοκαιρία, είναι λαχείο βεβαια αλλά οι πιθανότητες είναι υπέρ σου.

Μακάρι. Είμαστε και βόρεια και το έχει το κρυουλάκι του. Το στρες σκέφτομαι. Για το αν θα αρρωστήσει, αν θα βρέξει, αν θα φυσάει πολύ.. Συν το στρες που έχω ούτως ή άλλως όταν κάνω hosting.. Πριν το γάμο μου, κοιτούσα επι μήνες, κάθε μέρα το δελτίο καιρού. Απο διάφορα sites. Μετο, σκαι, freemeteo, accuweather, ..

Θα πάω το ΣΚ να συζητήσω στον παιδότοπο. Ελπίζω να έχουν διαθεσιμότητα για είναι περιζήτητοι δυστυχώς και μάλλον άργησα.

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

επιπλεον οι γονείς της μιας φίλης έχουν ζαχαροπλαστειο κ μας έχουν φέρει κ γλυκά.αισθανομαι κάπως να μην παραγγείλω από κει αλλά δεν θέλω να μπλεχτω

Ούτε καν. Μην το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ρίσκο ο ανοιχτός χώρος φθινοπωριάτικα δυστυχώς. Εγώ θα πήγαινα σίγουρα σε πάρτι σε ανοιχτό χώρο και θα πήγαινα και σε κλειστό χώρο αν ήταν λίγα τα άτομα, δηλαδή 3-5 παιδάκια με τους γονείς τους. Σκέψου το κι αυτό, και πάρτυ με παιδιά και safe με τον καιρό και όχι άγχος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, marakiz said:

Είναι ρίσκο ο ανοιχτός χώρος φθινοπωριάτικα δυστυχώς. Εγώ θα πήγαινα σίγουρα σε πάρτι σε ανοιχτό χώρο και θα πήγαινα και σε κλειστό χώρο αν ήταν λίγα τα άτομα, δηλαδή 3-5 παιδάκια με τους γονείς τους. Σκέψου το κι αυτό, και πάρτυ με παιδιά και safe με τον καιρό και όχι άγχος.

Δεν βλέπω πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό. Ο ένας θα είναι σίγουρα ο ξάδερφος του. Δεν έχει άλλους με τους οποίους να κάνει στάνταρ παρέα. Θα πρέπει να του ζητήσω να επιλέξει 2-3 παιδάκια από την τάξη του. Δεν θα μου άρεσε. Άσε που τα παιδάκια τα λένε όλα και θα το μάθαιναν και τα άλλα και είναι κρίμα. Πιο πολύ θα με άγχωνε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2021 at 3:09 PM, Yovanna said:

Ναι, και εγώ στον παιδότοπο κλίνω περισσότερο. Δεν είναι ακριβώς παιδότοπος δηλαδή. Αρχές Οκτωβρίου μια χαρά θα ήταν. Θα πήγαινα και στο πάρκο. Και εμείς εμβολιασμένοι είμαστε. Θεωρώ δεδομένο ότι κάποιοι δεν θα έρθουν, είτε γιατί τα παιδιά θα είναι άρρωστα (αν είναι τα δικά μας τι κάνουμε??) , είτε γιατί φοβούνται, αλλά αν είμαστε εμείς και εμείς θα είναι χάλια και θα μου έχει στοιχίσει ένα σωρό λεφτά. Αλλά αν έχει κρύο? Για τον εσωτερικό χώρο, ρίσκο μου φαίνεται, γιατί πολύς κόσμος δεν θέλει.

Εγώ θα διάλεγα έναν χώρο κλειστό στον οποίο όμως έχω επιβεβαιώσει ότι τηρούν τα μέτρα, φυσικά θα έχεις απώλειες,είτε από γονείς που φοβούνται είτε από γονείς που θα είναι ανεμβολίαστοι, αρχές Νοεμβρίου είναι σχεδόν βέβαιο πως θα έχει κρυο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ θα διάλεγα έναν χώρο κλειστό στον οποίο όμως έχω επιβεβαιώσει ότι τηρούν τα μέτρα, φυσικά θα έχεις απώλειες,είτε από γονείς που φοβούνται είτε από γονείς που θα είναι ανεμβολίαστοι, αρχές Νοεμβρίου είναι σχεδόν βέβαιο πως θα έχει κρυο.

Μην το λες.η γιοβανα θα θυμάται ότι έκανε τρομερή ζέστη τις μέρες που γεννησαμε.ειδικα τα 2 πρώτα χρόνια είχε τέλειο καιρο

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kotsifikos said:

Εγώ θα διάλεγα έναν χώρο κλειστό στον οποίο όμως έχω επιβεβαιώσει ότι τηρούν τα μέτρα, φυσικά θα έχεις απώλειες,είτε από γονείς που φοβούνται είτε από γονείς που θα είναι ανεμβολίαστοι, αρχές Νοεμβρίου είναι σχεδόν βέβαιο πως θα έχει κρυο.

Δύσκολα σε κλειστό χώρο γιατί 12 συμμαθητές + ο ανιψιός μου + κάποια αδερφάκια + οι γονείς +εμείς + οι γιαγιάδες, μαζευόμαστε πολλοί. ΚΑι εμείς να μην έχουμε πρόβλημα, που έχουμε, θα φάμε πολλά άκυρα + πρόβλημα με ανεμβολίαστους. Σκέφτομαι (αν υπάρχει διαθεσιμότητα:roll:)να τα κάνω 2 μέρες πριν τα γενέθλια του, δηλαδή Κυριακή 31 Οκτωβρίου το μεσημέρι. Πόσο κρύο να έχει πια φθινοπωριάτικα? Ας παίζουν με τα μπουφάν και οι μεγάλοι ας κάθονται με ζεστές ζακέτες. 

 

28 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Μην το λες.η γιοβανα θα θυμάται ότι έκανε τρομερή ζέστη τις μέρες που γεννησαμε.ειδικα τα 2 πρώτα χρόνια είχε τέλειο καιρο

Βγήκα 5 Νοεμβρίου από το μαιευτήριο με κολάν και πουκαμίσα (μόνο σε τέτοια χωρούσα :P). Ούτε ζακέτα δεν χρειάστηκα. Τα μερομήνια λένε ότι δεν προβλέπεται κρύο πριν τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ στον παιδότοπο και έχουν διαθεσιμότητα 31/10 . Το μεσημεριανό τους ωράριο για πάρτυ είναι 11-3. Καλά είναι? Αν φάμε κατά τη μία, πείτε διαρκεί καμιά ώρα αυτό, μετά σβήνουμε τα κεράκια, τρώμε τούρτα, δεν θα είναι μετά ώρα να φύγουμε? Είναι ωραίο αμέσως μετά την τούρτα? Μετά, 6-9 στα σκοτάδια, με ψύχρα, δεν μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...