Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

19 minutes ago, marakiz said:

Μια χαρά είναι η ώρα, εννοείται καλύτερη από την απογευματινή!

Άσε , γιατί μου έστειλαν τιμές και προσπαθώ να συνέλθω.. Έτσι μου έρχεται να να τα κάνω την άλλη βδομάδα στο παρκάκι με dominos και πορτοκαλάδες! 

Εδώ εμένα η μάνα μου μου έκανε τα γενέθλια τον Απρίλη μαζί με της αδερφής μου (τέλος Ιουλίου τα δικά μου !) για να μην κάνει 2 πάρτυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Yovanna είπε:

 Έτσι μου έρχεται να να τα κάνω την άλλη βδομάδα στο παρκάκι με dominos και πορτοκαλάδες! 

 

 

Έχω πάει σε τέτοιο πάρτι, τέλειο ήταν!

 

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

 

Εδώ εμένα η μάνα μου μου έκανε τα γενέθλια τον Απρίλη μαζί με της αδερφής μου (τέλος Ιουλίου τα δικά μου !) για να μην κάνει 2 πάρτυ!

 

Κι εμείς έχουμε Ιούνιο και Αύγουστο και μας έκανε ένα τον Σεπτέμβριο! :lol:

Παρτάρα όμως ε! ούτε και ξέρω πόσα άτομα καλούσε, τα παιδιά μόνο ήταν σίγουρα 30, μπορεί και παραπάνω!!! :shock:
Ακόμα της βγάζω το καπέλο πως το έκανε όλο αυτό στο σπίτι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Yovanna είπε:

Πήρα τηλ στον παιδότοπο και έχουν διαθεσιμότητα 31/10 . Το μεσημεριανό τους ωράριο για πάρτυ είναι 11-3. Καλά είναι? Αν φάμε κατά τη μία, πείτε διαρκεί καμιά ώρα αυτό, μετά σβήνουμε τα κεράκια, τρώμε τούρτα, δεν θα είναι μετά ώρα να φύγουμε? Είναι ωραίο αμέσως μετά την τούρτα? Μετά, 6-9 στα σκοτάδια, με ψύχρα, δεν μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα. 

Μία χαρά. Συνήθως στην αρχή παίζουν για καμμια ωρα, το κάνουν αυτό για να προλάβουν να ερθουν όλοι οι καλεσμένοι, μετά έχει σβήσιμο τούρτας, μετά φαΐ κ τούρτα κ μετά ξανά παίζουν όση ώρα μένει. Να γράψεις στην πρόσκληση τις ώρες. Μεσημέρι ναι, το 6 με 9 είναι αντε μέχρι Σεπτέμβρη.

Κ όσον αφορά το κόστος, welcome to the club! Εμένα ειναι κ 2, ο ένας Δεκέμβρη, ο άλλος Μάη, δεν συνδυάζονται.... 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, marakiz said:

Έχω πάει σε τέτοιο πάρτι, τέλειο ήταν!

Και μένα μου αρέσει! Έκανε η αδερφή μου τη γιορτή του ανιψιού μου αρχές του μήνα, τα παιδιά περάσανε τέλεια και της ήρθε πάμφθηνα :sad:

26 minutes ago, annoulen said:

Μία χαρά. Συνήθως στην αρχή παίζουν για καμμια ωρα, το κάνουν αυτό για να προλάβουν να ερθουν όλοι οι καλεσμένοι, μετά έχει σβήσιμο τούρτας, μετά φαΐ κ τούρτα κ μετά ξανά παίζουν όση ώρα μένει. Να γράψεις στην πρόσκληση τις ώρες. Μεσημέρι ναι, το 6 με 9 είναι αντε μέχρι Σεπτέμβρη.

Κ όσον αφορά το κόστος, welcome to the club! Εμένα ειναι κ 2, ο ένας Δεκέμβρη, ο άλλος Μάη, δεν συνδυάζονται....

Αχ πόσα ξέρεις, πολύ με βοηθάς! Ναι, σίγουρα θα γράψω τις ώρες. Θα περάσω μάλλον αύριο από κει ή την Τρίτη γιατί έχω πολλές απορίες. Βασικά δεν έχω ακούσει πιο ακριβό παιδότοπο.. Αλλά είναι ο μόνος κοντά μας με ωραίο εξωτερικό χώρο και έχει φοβερό φαγητό. Καμία σχέση με φαγητό παιδότοπου. Ο άντρας μου αν του πω τιμές πιστεύω θα κουνήσει το κεφάλι του , στυλ "δεν πας καλά" και θα απομακρυνθεί..

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου έχει γενέθλια 29/10 οπότε κοιτάζω τώρα κι εγώ τι να κάνουμε. Πέρυσι λόγω καραντίνας τα κάναμε μεταξύ μας και θέλω φέτος να τα κάνει με παιδάκια οπωσδήποτε. Κλίνω προς ένα χώρο που έχει δημιουργική απασχόληση από παιδαγωγούς κ υπάρχει και κλειστός χώρος για την περίπτωση βροχής. Θα είναι 6 παιδάκια με τους δικούς τους συν τους νονούς του. Θα κόψουμε και μια τούρτα με τους παππούδες του και τέλος. ΑΛΛΑ, έχει διαθεσιμότητα μόνο απόγευμα και ξενέρωσα τώρα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

37 minutes ago, marakiz said:

Ο μικρος μου έχει γενέθλια 29/10 οπότε κοιτάζω τώρα κι εγώ τι να κάνουμε. Πέρυσι λόγω καραντίνας τα κάναμε μεταξύ μας και θέλω φέτος να τα κάνει με παιδάκια οπωσδήποτε. Κλίνω προς ένα χώρο που έχει δημιουργική απασχόληση από παιδαγωγούς κ υπάρχει και κλειστός χώρος για την περίπτωση βροχής. Θα είναι 6 παιδάκια με τους δικούς τους συν τους νονούς του. Θα κόψουμε και μια τούρτα με τους παππούδες του και τέλος. ΑΛΛΑ, έχει διαθεσιμότητα μόνο απόγευμα και ξενέρωσα τώρα.

Ωραία το σκέφτηκες. Και εμείς μόνοι μας γιορτάσαμε πέρσι. Εντωμεταξύ είχε 40 πυρετό στα γενέθλια του και λέγαμε σκέψου να μην ήταν η καραντίνα και να είχαμε οργανώσει πάρτυ!  Εγώ σκέφτομαι, 2 γιαγιάδες έχουμε, να τις καλέσουμε στο πάρτυ. 

Αν το έκανες την επόμενη βδομάδα ο μεσημέρι? Η γενικά δεν διοργανώνουν πάρτυ το μεσημέρι?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Και μένα μου αρέσει! Έκανε η αδερφή μου τη γιορτή του ανιψιού μου αρχές του μήνα, τα παιδιά περάσανε τέλεια και της ήρθε πάμφθηνα :sad:

Αχ πόσα ξέρεις, πολύ με βοηθάς! Ναι, σίγουρα θα γράψω τις ώρες. Θα περάσω μάλλον αύριο από κει ή την Τρίτη γιατί έχω πολλές απορίες. Βασικά δεν έχω ακούσει πιο ακριβό παιδότοπο.. Αλλά είναι ο μόνος κοντά μας με ωραίο εξωτερικό χώρο και έχει φοβερό φαγητό. Καμία σχέση με φαγητό παιδότοπου. Ο άντρας μου αν του πω τιμές πιστεύω θα κουνήσει το κεφάλι του , στυλ "δεν πας καλά" και θα απομακρυνθεί..

Μου μου πεις ότι εινσι αυτό που το όνομά του έχει να κάνει με δε τρο:D

Link to comment
Share on other sites

Μερικά tips για @Yovanna και @marakiz:

- να έχετε κατά νου οτι ίσως κάποιο παιδάκι φέρει κ το αδελφάκι ή έρθουν κ οι 2 γονείς μαζί (ναι, ναι τετράδα).

- λογικά θα σας δώσουν προσκλήσεις από τον χώρο που θα γίνει το πάρτυ, πάντως να γράψετε το τηλ σας κ εγώ θα έγραφα και :"παρακαλώ για επιβεβαίωση μέχρι τις..... " ή κάτι τέτοιο ωστε να έχετε μια εικόνα για τα άτομα.

- αν σας αρέσουν οι τούρτες με ζαχαροπαστα, που είναι όντως πολύ εντυπωσιακες αλλά πανάκριβες στα  πολλά κιλά, μπορείτε να πείτε στο ζαχαροπλάστειο να κάνει τούρτα παρουσίασης με τα μισά κιλά ας πούμε κ τα υπόλοιπα σε μια απλή με ίδιο χρώμα σαντιγυ κ ίδια γεύση εννοείται. Δεν ξέρω αν ακούγεται τσίπικο, αλλά εγώ σε ένα πάρτυ που είχα 50 άτομα, το είχα κάνει έτσι. Κ κάνεις δεν κατάλαβε τίποτα. Επίσης στην τουρτα να τόνισετε να μη βάλει ξηρούς καρπούς, για τυχόν αλλεργίες. 

 -  ειθισται ο εορταζων (σχεδόν σε όλα τα πάρτυ που πηγαίναμε τότε) να δίνει αναμνηστικά δωράκια στα παιδάκια, μπουρμπουληθρες, γόμες, τετράδια, καπέλα, ό, τι τελως πάντων αρέσει στον καθένα, εγώ διαλεγα κατι με 1 - 1,5 ευρώ το τεμαχιο. Το πολύ. 

 

Αν θυμηθώ και τπτ άλλο, θα επανέλθω. 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πρόσφατα έκανα τα γενέθλια του γιου μου, πριν ανοίξουν τα σχολεία, δεν κάλεσα όλη την τάξη εφόσον δεν ήξερα με ποια παιδιά θα είναι κάλεσα όμως συμμαθητές του νηπιαγωγείου, πληρωσα ένα πολύ γεναίο ποσό...πολύ όμως (για τα δεδομένα μου τουλάχιστον) . Σε παιδότοπο που είχα κοιτάξει (ανοιχτό) οι τιμές ήταν λες και θα έκανα δεξίωση βάφτισης! Ευτυχώς αργεί η γιορτή του!

Επέλεξα λοιπόν μία  δραστηριότητα σε κλειστό χώρο και όμως δεν είχα καμία απώλεια, ήρθαν όλοι όσοι κάλεσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

εγώ πρόσφατα έκανα τα γενέθλια του γιου μου, πριν ανοίξουν τα σχολεία, δεν κάλεσα όλη την τάξη εφόσον δεν ήξερα με ποια παιδιά θα είναι κάλεσα όμως συμμαθητές του νηπιαγωγείου, πληρωσα ένα πολύ γεναίο ποσό...πολύ όμως (για τα δεδομένα μου τουλάχιστον) . Σε παιδότοπο που είχα κοιτάξει (ανοιχτό) οι τιμές ήταν λες και θα έκανα δεξίωση βάφτισης! Ευτυχώς αργεί η γιορτή του!

Επέλεξα λοιπόν μία  δραστηριότητα σε κλειστό χώρο και όμως δεν είχα καμία απώλεια, ήρθαν όλοι όσοι κάλεσα!

Που το έκανες?

Θα κάνατε το παρτυ σε χώρο μαγειρικής για παιδιά?εννοώ να μαγειρεύουν αυτά κ να περάσει ευχάριστα η ωρα

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, μαγιοπουλας said:

Μου μου πεις ότι εινσι αυτό που το όνομά του έχει να κάνει με δε τρο:D

Όχι!

4 hours ago, annoulen said:

Μερικά tips για @Yovanna και @marakiz:

- να έχετε κατά νου οτι ίσως κάποιο παιδάκι φέρει κ το αδελφάκι ή έρθουν κ οι 2 γονείς μαζί (ναι, ναι τετράδα).

- λογικά θα σας δώσουν προσκλήσεις από τον χώρο που θα γίνει το πάρτυ, πάντως να γράψετε το τηλ σας κ εγώ θα έγραφα και :"παρακαλώ για επιβεβαίωση μέχρι τις..... " ή κάτι τέτοιο ωστε να έχετε μια εικόνα για τα άτομα.

- αν σας αρέσουν οι τούρτες με ζαχαροπαστα, που είναι όντως πολύ εντυπωσιακες αλλά πανάκριβες στα  πολλά κιλά, μπορείτε να πείτε στο ζαχαροπλάστειο να κάνει τούρτα παρουσίασης με τα μισά κιλά ας πούμε κ τα υπόλοιπα σε μια απλή με ίδιο χρώμα σαντιγυ κ ίδια γεύση εννοείται. Δεν ξέρω αν ακούγεται τσίπικο, αλλά εγώ σε ένα πάρτυ που είχα 50 άτομα, το είχα κάνει έτσι. Κ κάνεις δεν κατάλαβε τίποτα. Επίσης στην τουρτα να τόνισετε να μη βάλει ξηρούς καρπούς, για τυχόν αλλεργίες. 

 -  ειθισται ο εορταζων (σχεδόν σε όλα τα πάρτυ που πηγαίναμε τότε) να δίνει αναμνηστικά δωράκια στα παιδάκια, μπουρμπουληθρες, γόμες, τετράδια, καπέλα, ό, τι τελως πάντων αρέσει στον καθένα, εγώ διαλεγα κατι με 1 - 1,5 ευρώ το τεμαχιο. Το πολύ. 

 

Αν θυμηθώ και τπτ άλλο, θα επανέλθω. 

 

Είσαι φοβερή!Ναι, σίγουρα θα έρθουν και αδερφάκια. Εγώ θα υπολογίσω και τους 2 γονείς και βλέπουμε. 

Για τούρτες προτιμώ την PASSARELA που έχει πολύ όμορφες τούρτες με ζαχαρόπαστα , πεντανόστιμες και οικονομικές συγκριτικά . 

Ναι, θα φροντίσω και για δωράκια! Μου αρέσει σαν κίνηση!

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Που το έκανες?

Θα κάνατε το παρτυ σε χώρο μαγειρικής για παιδιά?εννοώ να μαγειρεύουν αυτά κ να περάσει ευχάριστα η ωρα

Δεν είμαι σίγουρη. Για μια ωρίτσα ναι, αλλά μετά? Έχει χώρο για παιχνίδι? 

 

Παραδόξως ο άντρας μου το πήρε ψύχραιμα. Δεν του είχα πει τί σκεφτόμουν και όταν ξεκίνησα να του λέω, είχε χαρεί και του λέω αν σου πω πόσο θα στοιχίσει, θα σου κοπεί το γέλιο! Του κόπηκε κάπως , αλλά σκεφτόταν ποσο θα χαρεί ο μικρός!

Άσχετο, πήγαμε το απόγευμα στον παπούτσωμένο γάτο στο Γκάζι, ο μικρός ξετρελάθηκε. Όσοι είστε Αθήνα να πάτε!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μιας κ λέμε για προσκεκλημένους, γενικα όταν καλούν σε πάρτι θεωρείται ότι πηγαίνει μόνο η μαμα; δεν έχουμε γνωρίσει ακόμα γονείς κ δεν έχω καταλάβει πώς θα τους γνωρίσουμε, αλλά καλό είναι να ξέρω αν τύχει. κ μιας κ το είπα, τους άλλους γονείς πώς τους γνωρίζετε; το πρωί που τον αφήνω, όλοι είναι βιαστικοί μ το αυτοκίνητο. το μεσημέρι που τον παίρνει ο άντρας μου, μια από τα ίδια. κ είμαστε κ άτυχοι γιατί όσες μαμάδες ήξερα επειδή έχω τα παιδθα τους, είναι στο άλλο τμήμα. στο δικό μας δεν ξέρω καμία οικογένεια. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Έσπερος said:

Αλήθεια μιας κ λέμε για προσκεκλημένους, γενικα όταν καλούν σε πάρτι θεωρείται ότι πηγαίνει μόνο η μαμα; δεν έχουμε γνωρίσει ακόμα γονείς κ δεν έχω καταλάβει πώς θα τους γνωρίσουμε, αλλά καλό είναι να ξέρω αν τύχει. κ μιας κ το είπα, τους άλλους γονείς πώς τους γνωρίζετε; το πρωί που τον αφήνω, όλοι είναι βιαστικοί μ το αυτοκίνητο. το μεσημέρι που τον παίρνει ο άντρας μου, μια από τα ίδια. κ είμαστε κ άτυχοι γιατί όσες μαμάδες ήξερα επειδή έχω τα παιδθα τους, είναι στο άλλο τμήμα. στο δικό μας δεν ξέρω καμία οικογένεια. 

Όχι, δεν πηγαίνει απαραίτητα μόνο η μαμά. Μπορούν να πάνε και οι 2, ή και μόνο ο μπαμπάς. 

Έτσι όπως το λες είναι. Ούτε εμείς γνωρίσαμε  γονείς. Κάνα δυό ξώφαλτσα μόνο. Φέτος κάναμε ομάδα στο viber οι της τάξης του και ελπίζω να γνωριστούμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι!

Είσαι φοβερή!Ναι, σίγουρα θα έρθουν και αδερφάκια. Εγώ θα υπολογίσω και τους 2 γονείς και βλέπουμε. 

Για τούρτες προτιμώ την PASSARELA που έχει πολύ όμορφες τούρτες με ζαχαρόπαστα , πεντανόστιμες και οικονομικές συγκριτικά . 

Ναι, θα φροντίσω και για δωράκια! Μου αρέσει σαν κίνηση!

Δεν είμαι σίγουρη. Για μια ωρίτσα ναι, αλλά μετά? Έχει χώρο για παιχνίδι? 

 

Παραδόξως ο άντρας μου το πήρε ψύχραιμα. Δεν του είχα πει τί σκεφτόμουν και όταν ξεκίνησα να του λέω, είχε χαρεί και του λέω αν σου πω πόσο θα στοιχίσει, θα σου κοπεί το γέλιο! Του κόπηκε κάπως , αλλά σκεφτόταν ποσο θα χαρεί ο μικρός!

Άσχετο, πήγαμε το απόγευμα στον παπούτσωμένο γάτο στο Γκάζι, ο μικρός ξετρελάθηκε. Όσοι είστε Αθήνα να πάτε!

Αν επιτρέπεται τι τιμή σας είπαν? Συνήθως σε τι κυμαίνονται κ είναι ακριβό αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι!

Είσαι φοβερή!Ναι, σίγουρα θα έρθουν και αδερφάκια. Εγώ θα υπολογίσω και τους 2 γονείς και βλέπουμε. 

Για τούρτες προτιμώ την PASSARELA που έχει πολύ όμορφες τούρτες με ζαχαρόπαστα , πεντανόστιμες και οικονομικές συγκριτικά . 

Ναι, θα φροντίσω και για δωράκια! Μου αρέσει σαν κίνηση!

Δεν είμαι σίγουρη. Για μια ωρίτσα ναι, αλλά μετά? Έχει χώρο για παιχνίδι? 

 

Παραδόξως ο άντρας μου το πήρε ψύχραιμα. Δεν του είχα πει τί σκεφτόμουν και όταν ξεκίνησα να του λέω, είχε χαρεί και του λέω αν σου πω πόσο θα στοιχίσει, θα σου κοπεί το γέλιο! Του κόπηκε κάπως , αλλά σκεφτόταν ποσο θα χαρεί ο μικρός!

Άσχετο, πήγαμε το απόγευμα στον παπούτσωμένο γάτο στο Γκάζι, ο μικρός ξετρελάθηκε. Όσοι είστε Αθήνα να πάτε!

Εινσι τρίωρο πρόγραμμα με events.πχ ζυμαρια στον αέρα.φορανε σκούρος κ ποδιες

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Αλήθεια μιας κ λέμε για προσκεκλημένους, γενικα όταν καλούν σε πάρτι θεωρείται ότι πηγαίνει μόνο η μαμα; δεν έχουμε γνωρίσει ακόμα γονείς κ δεν έχω καταλάβει πώς θα τους γνωρίσουμε, αλλά καλό είναι να ξέρω αν τύχει. κ μιας κ το είπα, τους άλλους γονείς πώς τους γνωρίζετε; το πρωί που τον αφήνω, όλοι είναι βιαστικοί μ το αυτοκίνητο. το μεσημέρι που τον παίρνει ο άντρας μου, μια από τα ίδια. κ είμαστε κ άτυχοι γιατί όσες μαμάδες ήξερα επειδή έχω τα παιδθα τους, είναι στο άλλο τμήμα. στο δικό μας δεν ξέρω καμία οικογένεια. 

Κι εγώ έχω παρατηρήσει πως το πρωί στο σχολείο οι γονείς είναι πολύ βιαστικοι, μόνο αν κάποιο παιδάκι έχει δυσκολία στην προσαρμογή μπορεί να κάτσει ο γονιός παραπάνω. Το μεσημέρι είναι πιο χαλαρά τα πράγματα μέχρι να ανοίξει η πορτα. Πιάνεις ψιλή κουβέντα αν υπάρχει διάθεση. Είμαι κι εγώ δύσκολη σε αυτα, πέρυσι δεν άνοιγα συζητήσεις φέτος όμως με τις περισσότερες μαμάδες θα πω μια κουβεντα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κι εγώ έχω παρατηρήσει πως το πρωί στο σχολείο οι γονείς είναι πολύ βιαστικοι, μόνο αν κάποιο παιδάκι έχει δυσκολία στην προσαρμογή μπορεί να κάτσει ο γονιός παραπάνω. Το μεσημέρι είναι πιο χαλαρά τα πράγματα μέχρι να ανοίξει η πορτα. Πιάνεις ψιλή κουβέντα αν υπάρχει διάθεση. Είμαι κι εγώ δύσκολη σε αυτα, πέρυσι δεν άνοιγα συζητήσεις φέτος όμως με τις περισσότερες μαμάδες θα πω μια κουβεντα. 

Αναρωτιέμαι αν είναι σωστό να πηγαίνουν κ  δυο.νομιζω ότι θα έλεγα να πάει μόνο ο ένας από εμάς για να μην τους χρεώσω.

Τώρα σκέφτομαι ότι αν καλέσω παιδάκι που δεν ξέρω τους γονείς θα βρεθώ σε αμηχανία κ θα πρέπει να τους αφιερώσω κ χρονο

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αναρωτιέμαι αν είναι σωστό να πηγαίνουν κ  δυο.νομιζω ότι θα έλεγα να πάει μόνο ο ένας από εμάς για να μην τους χρεώσω.

Τώρα σκέφτομαι ότι αν καλέσω παιδάκι που δεν ξέρω τους γονείς θα βρεθώ σε αμηχανία κ θα πρέπει να τους αφιερώσω κ χρονο

Και θα βρεθώ κ σε αμηχανία να τους τηλεφωνήσω να τους καλεσω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Αλήθεια μιας κ λέμε για προσκεκλημένους, γενικα όταν καλούν σε πάρτι θεωρείται ότι πηγαίνει μόνο η μαμα; δεν έχουμε γνωρίσει ακόμα γονείς κ δεν έχω καταλάβει πώς θα τους γνωρίσουμε, αλλά καλό είναι να ξέρω αν τύχει. κ μιας κ το είπα, τους άλλους γονείς πώς τους γνωρίζετε; το πρωί που τον αφήνω, όλοι είναι βιαστικοί μ το αυτοκίνητο. το μεσημέρι που τον παίρνει ο άντρας μου, μια από τα ίδια. κ είμαστε κ άτυχοι γιατί όσες μαμάδες ήξερα επειδή έχω τα παιδθα τους, είναι στο άλλο τμήμα. στο δικό μας δεν ξέρω καμία οικογένεια. 

Εγώ οταν δεχόμουν πρόσκληση, πήγαινα μόνο εγώ ή ο σύζυγος (τις μισές φορές ήταν το άλλο παιδί άρρωστο, οπότε προτιμούσα να μένω εγώ πίσω).  Δεν μου πολυαρέσει να πηγαίνουν και οι δύο ως συνοδοί, καπως μου φαίνεται, στην τελική το παιδάκι καλείς. Άλλο εάν πρόκειται για φιλική σχέση, δλδ εάν έχετε βγει κάποιες φορές όλοι μαζί κ έχετε γνωριστεί κλπ. 

Στον παιδικό σταθμό που πήγαιναν, το πήγαινε έλα ήταν με το πούλμαν, οπότε δεν γνωρίζαμε τους γονείς. Έβαζα τις προσκλήσεις σε έναν φάκελο, το έδινα στη συνοδο, κ η δασκάλα τα έβαζε στις τσάντες των παιδιών. Έτσι παίρναμε κ τις προσκλήσεις ως καλεσμένοι. Αυτά μέχρι κ το νήπιο. 

Απλώς στην περίπτωση σου, θα ξέρει η δασκάλα ποιους έχεις καλέσει κ ποιους όχι, δεν ξερω κατά πόσο αυτό είναι οκ. Ας πούμε εμένα το οτι η νηπιαγωγούς ήξερε ποιους είχα καλέσει κ ποιους όχι, δεν με ένοιαζε, άλλωστε είχα συνεννοηθεί μαζί της.

Πάντως όταν ο μεγάλος μου πήγε δημοτικό, κ ήθελε να βγούμε με έναν  συμμαθητή του, του έδωσα ένα χαρτάκι με το τηλ μου για να το δώσει στη μητέρα του συμμαθητή του. Κ έτσι κ έγινε η γνωριμία. Ούτε εγώ είχα επαφή με τους γονεις στο πήγαινε ούτε κ στο σχόλασμα. 

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αναρωτιέμαι αν είναι σωστό να πηγαίνουν κ  δυο.νομιζω ότι θα έλεγα να πάει μόνο ο ένας από εμάς για να μην τους χρεώσω.

Τώρα σκέφτομαι ότι αν καλέσω παιδάκι που δεν ξέρω τους γονείς θα βρεθώ σε αμηχανία κ θα πρέπει να τους αφιερώσω κ χρονο 

Και θα βρεθώ κ σε αμηχανία να τους τηλεφωνήσω να τους καλεσω

Έτσι είναι. Όπως τα λες. 

Κ εγώ δεν θέλω να χρεωνω ούτε κ να με χρεώνουν. Επίσης οι πρώτες φορες είναι κάπως, μετά θα γνωριστείτε. Είναι γενικώς λίγο αμήχανο το όλο σκηνικό, εμένα κ με έπαιρναν άγνωστοι κ άγνωστους έπαιρνα, μετά πήρα το κολάι που λένε κ ήμουν άνετη.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα περίεργο μ φαίνεται να πάνε οι δυο γονείς από θέμα χρέωσης αν είναι έξω. αλλά γενικα σε ο,τι έχει σχέση με το παιδί πηγαινουμε μαζί. τέλος πάντων έχουμε καιρό. δεν νομίζω ότι θα μας καλέσει άμεσα κάποιος. 

 

το μεσημέρι πηγαίνει ο άντρας μου. αλλά κ πάλι φαίνεται ότι την πόρτα την ανοίγουν κ λίγο πριν γιατί όταν πάει ήδη έχει αρχίσει η αποχώρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν και την ομάδα των 5 εποχών.να τους πάω εκεί για ιδιωτική παράσταση η θεατρικό παιχνίδι.τηλεφωνησα κ μου ειπαν οτι ειναι όλοι εμβολιασμενοι κ οτι κάνουν κ τεστ.Τι να τους κεράσω ομως δεν ξέρω.

Αν είχα σπίτι με κήπο θα τους φώναζα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σκεφτόμουν και την ομάδα των 5 εποχών.να τους πάω εκεί για ιδιωτική παράσταση η θεατρικό παιχνίδι.τηλεφωνησα κ μου ειπαν οτι ειναι όλοι εμβολιασμενοι κ οτι κάνουν κ τεστ.Τι να τους κεράσω ομως δεν ξέρω.

Αν είχα σπίτι με κήπο θα τους φώναζα.

Ωραία ιδέα!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σκεφτόμουν και την ομάδα των 5 εποχών.να τους πάω εκεί για ιδιωτική παράσταση η θεατρικό παιχνίδι.τηλεφωνησα κ μου ειπαν οτι ειναι όλοι εμβολιασμενοι κ οτι κάνουν κ τεστ.Τι να τους κεράσω ομως δεν ξέρω.

Αν είχα σπίτι με κήπο θα τους φώναζα.

ωραια ιδεα

να τους μοιρασεις μετα σακουλιτσες που εκτος απο καποιο μικρο δωρακι θα εχεις κ καποια φαγωσιμα

πχ μπισκοτα,ακομη κ μικρο σαντουιτσακι,χυμο η οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...