Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια ο μπεμπης μου οσο θηλαζα εκανε κακα μετα απο καθε γευμα, μετα τον θηλασμο ζοριζοτανε και του εδωσα και εγω το novalac it με το οποιο εστρωσε και εκανε κακα 2 φορες την μερα τωρα που αρχισε τα φρουτα ζοριζεται πολυ και μερικες φορες τον βοηθαω (βουταω μια μπατονετα σε ελαιολαδο και τριβω λιγο τον ποπο του και μεσα σε 5 λεπτα κανει κακα.)

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mami,

 

είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ.

Όμως, παρατήρησα ότι όταν μου συνέβαινε εμένα μετά από μια μέρα συνέβαινε και στη μικρή.

Μήπως παίρνεις σίδηρο ακόμα? Μου είχε συστήσει η παιδίατρος να μιλήσω με το γυναικολόγο και καλύτερα να τον σταματήσω για να μη δυσκολεύεται το παιδί.

Όταν έβλεπα κάτι τέτοιο, προσπαθούσα να τρώω πράγματα που θα τη βοηθήσουν΄.

Μάλλον η Αγλαϊα κάτι θα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το οτι το παιδι ζοριζεται κ "βασανιζετε" να κανει κακα του δεν ειναι ανυσηχιτικο ε? το παθαινουμε πρωτη φορα ,εχει να ενεργηθει 2 ημερες αλλα δε κοιμομαστε τα βραδυα απο τους ηχουσ που βγαζει οταν ζοριζεται στον υπνο της ή απο τις τσιριδες που παταει ανα τακτα διαστηματα..τι να πω..ελπιζω να κανει αμεσα γιατι δε μπορω να βλεπω το παιδι μου να υποφερει κ να μη μπορω να το βοηθησω :cry::cry:

 

 

μπορείς να το βοηθήσεις

κάνεις τα ποδαράκια του σαν να κάνει ποδηλατάκι

κάνεις μασαζάκι στην κοιλίτσα με κυκλικές κινήσεις σαν τον δείκτη του ρολογιού απ τον αφαλό και προς τα έξω

το κρατας απ τα μπουτάκια του σε καθιστή θέση με την πλάτη του στο στήθος σου ώστε να ανεβαίνουν ψηλά τα ποδαράκια και να πιέζεται ελαφρώς η κοιλίτσα

του δίνεις να πιεί χαμομήλι πολύ αραιό

 

αυτά σας τα λέω δοκιμασμένα όλα

ο δικός μας αρχικά έκανε κακά του κάθε 2-3 μέρες...

τώρα έχει μπει σε σειρά και κάνει κάθε μέρα... κι αν κάνει δυο φορές τη μέρα κάνουμε και πάρτυ :lol:

το μόνο που θα προσέξετε είναι αν θηλάζετε για το χαμομήλι και το μπιμπερό, ρωτήστε την Αγλαΐα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αρχίσει και του δίνω μόνο πορτοκάλι για φρούτο με λίγο πατάτα και δεν έχω πλέον ιδιαιτερο πρόβλημα δυσκοιλιότητας.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εσεις φανταζομαι εχετε μεγαλυτερα παιδακια! εχω ταλαιπωρησει αρκετα το φορουμ με τα κακα του παιδιου μου! Μεχρι τωρα ειχαν σπορακια (ειχα ανοιξει θεμα) χθες ενω αλλες μερες μπορει να εκανε κακα μεχρι και 3 φορες, εκανε 2 φορες μπαλακια σαν της κατσικας και την τριτη την ωρα που την αλλαζα ζοριζοταν αφανταστα και την πιεσα για να τα βγαλει. εκλαιγε αλλα εκανε ποολλα κακα τα οποια ομως ηταν παρα παρα πολυ σκληρα.. ειπαμε να διακοψουμε λιγο το φαγητο (η παιδιατρος) αλλα αυτο δεν το θεωρω λυση. Τι μπορω να κανω να το βοηθησω?? :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωράκι μας κλαίει και δυσανασχετεί και σφίγγετε για να κάνει κακά ή αέρια αυτό είναι κωλικοί. Δυσκοιλιότητα θεωρούν οι γιατροί αν όταν τελικά κάνει κακάκια και είναι σκληρά και σκούρα. Και εμένα ο μικρός μου κάνει τα ίδια. Έχει πολλά αέρια και κάνει κλαματακια ακόμα και την ώρα που κοιματε αλλά μια φορά την ήμερα τα κάνουμε και είναι μαλακά.

Πήρα αιθέριο έλαιο της weleda (Βαbυ- Bauchleinol) το οποιο ειναι για τους κολικούς από κατάστημα βιολογικών προϊόντων και του κάνω μασαζάκι στην κοιλίτσα μετα το μπάνιο κυρίως. Νομίζω ότι βοηθάει λίγο την κατάσταση.

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

οχι εμας δεν ειναι κολικοι! ποτε δεν καναμε κολικους και δεν κλαιει απλα οταν ειναι να ενεργηθει σφιγγεται και ζοριζεται! και αν διαβασες τα κακακια ηταν παρα πολυ στεγνα και σκληρα.αυτο εγινε μονο μια φορα.μετα σταματησα το φαγητο της και τωρα το ξανααρχιζω σταδιακα..προς το παρον ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

sofia-nefeli

έχεις δίκιο ότι δεν είναι λύση το να σταματήσεις το φαγητό...

απλά πρέπει να αλλάξεις τις δοσολογίες στο φαγητό

παράδειγμα στη φρουτόκρεμα δε θα βάζεις μισή μπανάνα αλλά το 1/4 και θα βάζεις αντί για μισό αχλάδι, ένα ολόκληρο

(Εγώ σε περιόδους που έτσι ζορίζεται πολύ, όπως προχτες για παράδειγμα, του κόβω εντελώς την μπανάνα και του προσθέτω αχλάδι... στρώνει)

 

στη λαχανόκρεμα...

θα βάζεις ελάχιστη πατάτα και θα αυξάνεις το κολοκύθι και το καρότο

 

 

λαδάκι στα χορταρικά βάζεις?

νεράκι ενδιάμεσα πίνει το παιδί?

έχε υπόψη σου ότι η μη ικανοποιητική λήψη υγρών προκαλεί δυσκοιλιότητα...

αν το παιδάκι δεν πίνει νερό σκέτο, φτιάχνε πολύ αραιό χαμομήλι και δίνε του...

τα υγρά είναι πολύ απαραίτητα απ τη στιγμή που ξεκινάει το φαγητό

άκουσε με και δε θα χάσεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

αναστασια γιορταζες ε?? ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! μπαινω μονο απο την δουλεια και δεν σου τα ειπα!

ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ αυτα που λες!!το ξερω! τι να σου πω οτι μου ειπε να της βαλω υποθετο γλυκερινης?? :evil: και παλι καλα που ειχα διαβασει σχετικα εδω και δεν εβαλα!!

λαδακι της βαζω, και νερο πινει!!

ασε να δουμε πως θα παει!

επισκεψεις δεχεσαι?? που μενεις?? λεω να αλλαξω παιδιατρο! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναστασια γιορταζες ε?? ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! μπαινω μονο απο την δουλεια και δεν σου τα ειπα!

ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ αυτα που λες!!το ξερω! τι να σου πω οτι μου ειπε να της βαλω υποθετο γλυκερινης?? :evil: και παλι καλα που ειχα διαβασει σχετικα εδω και δεν εβαλα!!

λαδακι της βαζω, και νερο πινει!!

ασε να δουμε πως θα παει!

επισκεψεις δεχεσαι?? που μενεις?? λεω να αλλαξω παιδιατρο! :lol::lol:

 

σε ευχαριστώ για τις ευχές σου :D

όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, έχω κάνει διατριβή στο θέμα "κακάκια" :lol:

νομίζω ότι τα καταφέρνω καλά με απλά πραγματάκια κι όχι κάτι φοβερό...

ας το παλέψουμε λοιπόν γιατί καλοί οι γιατροί αλλά .... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν υπάρχει ήδη το συγκεκριμένο θέμα αλλά λόγω αρκετής δουλειάς δεν έχω χρόνο να ψάξω. Ίσα που μπορώ να παρακολουθήσω και το συγκεκριμένο που με απασχολεί αλλά είναι ανάγκη..... :(

 

Η μικρή μου έχει να κάνει κακά 3 μέρες και μόλις με πήρε η πεθερά μου τηλ. σε έξαλλη κατάτασταση ότι πονάει η κοιλιά του παιδιού και σφίγγεται και δεν μπορεί και γκρινιάζει.... Πήγε στο φαρμακείο και της είπαν να της κάνουν ένα μικρό κλυσματάκι. Εγώ για να πω την αλήθεια είμαι κατά του κλύσματος (ίσως κακώς βέβαια). Προτιμώ να προσπαθήσω με κανένα ακτινίδιο. Ο παιδίατρος μου είπε, μόλις πριν λίγο ότι αν περάσουν τέσσερις μέρες να χρησιμοποιήσω το κλυσματάκι; Καμμιά μαμά με αντίστοιχο πρόβλημα; Κάποια πιο ήπια αντιμετώπιση από το κλύσμα; :(:(

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι δεν θα της κανει κακο να της βαλεις ενα κλισματακι να ηρεμησει λιγο το παιδακι και εγω οταν η κορη μου ηταν μικρη της ειχα βαλει αρκετες φορες παρα να την βλεπω να υποφερει!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για το κλύσμα έχω ακούσει -ίσως είναι απλά φήμες βέβαια- ότι αν κάνεις κλύσμα ναι μεν θα σε βοηθήσει να "βγάλεις" από μέσα σου τις ακαθαρισίες αλλά μετά το έντερο θα πάρει πάλι χρόνο να λειτουργήσει φυσιολογικά. Ίσως βέβαια αυτό να ισχύει μόνο για το κλύσμα που κάνουμε οι μεγάλοι όταν είναι να κάνουμε κάποιο χειρουργείο..... Μπορεί το κλυσματάκι στα βρεφάκια να μην δημιουργεί πρόβλημα.....

 

Θα το προσπαθήσω όσο μπορώ για σήμερα με τροφές που βοηθούν το έντερο και αύριο αν συνεχίσει έτσι θα δω τι θα κάνω.

 

Να δω αν έχει ηρεμήσει και η πεθερά μου γιατί κι αυτή φέρνει την καταστροφή ώρες ώρες.... Με βρίσκει και σε κατάσταση που δεν μπορώ να αντιδράσω ( τι να κάνω από τη δουλειά η έρμη; ) ...... :roll:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ. ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΛΥΣΜΑ ΤΟΥΣ ΕΒΑΖΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΛΩΝΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΛΟΧΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΕΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ.

ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΛΩΣ…. ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Είχε τύχει 4-5 φορές να κάνω κλυσματάκι στη Μάγια την πρώτη περίοδο των στερεων τροφών...Για περιστασιακή χρήση σαν αυτή που περιγράφεις, δεν θα πάθει τίποτα το μωράκι σου και θα ξαλαφρώσει κιόλας!

 

Μην το φοβάσαι, μέσα σε 2 λεπτά θα έχει ξαλαφρώσει και (απο την προσωπική μας εμπειρία) θα ξεραθεί στον ύπνο μετά!!!! :lol:

 

Σε αυτές τις φορές που έτυχε να χρησιμοποιήσουμε, δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό στις επόμενες κενώσεις της...σαν να μην έτρεχε τίποτα!

 

Αυτά από την δική μας εμπειρία. Το κλυσματάκι δεν είναι κατι φοβερό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα βρεφικά υπόθετα γλυκερίνης. Ισως είναι καλύτερα από το κλυσματάκι!!!!

 

 

καλύτερα αυτά όντως

υπάρχει και η εκδοχή της μπατονέτας με λαδάκι αλλά πρέπει να το βάλεις λίγο μέσα το λαδάκι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες σας!!! :)

 

Ελπίζω να μη χρειαστεί πάντως τίποτε από αυτά γιατί -μη με κοροϊδέψετε :oops: - αλλά το σκέφτομαι το να χώσω οτιδήποτε στον πωπουδάκο της μικρούλας μου. Είτε αυτό μπορεί να είναι κλύσμα, ή μπατονέτα ή κλωναράκι ή και θερμόμετρο. Έχω πρόβλημα.... φοβάμαι, δεν ξέρω..... Νομίζω πως θα την πονέσω ή θα την τραυματίσω (μαμά να σου πετύχει, έ; ). Αφού και το θερμόμετρο ανέκαθεν της το έβαζα στη μασχάλη.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το γλιτώσαμε το κλυσματάκι παρόλο που η πεθερά μου επιμένει ότι έπρεπε να το κάνουμε.....

Λειτούργησε το ακτινίδιο στην κρεμούλα της και "μας τα φτιάχνει" κάθε μέρα από 2 - 3 φορές..... :lol::lol::lol:

 

Καλύτερα πάντως με φυσικό τρόπο. Και το ακτινίδιο είναι και πλούσιο σε βιταμίνη C οπότε είναι σαφώς προτιμότερο από οτιδήποτε άλλο.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες σας!!! :)

 

Ελπίζω να μη χρειαστεί πάντως τίποτε από αυτά γιατί -μη με κοροϊδέψετε :oops: - αλλά το σκέφτομαι το να χώσω οτιδήποτε στον πωπουδάκο της μικρούλας μου. Είτε αυτό μπορεί να είναι κλύσμα, ή μπατονέτα ή κλωναράκι ή και θερμόμετρο. Έχω πρόβλημα.... φοβάμαι, δεν ξέρω..... Νομίζω πως θα την πονέσω ή θα την τραυματίσω (μαμά να σου πετύχει, έ; ). Αφού και το θερμόμετρο ανέκαθεν της το έβαζα στη μασχάλη.

 

κάντης μια φρουτόκρεμα με 2 ακτινίδια και ενα αχλάδι. Εγω αυτό της κάνω και ο πωπώς γίνεται πύραυλος!!! Η αλήθεια είναι ότι το ακτινίδιο είναι σχεδόν κάθε μέρα μέσα στην φρουτόκρεμα μας.

.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς το ακτινίδιο το "τιμούμε" σε καθημερινή βάση και για τη βιταμίνη C που περιέχει αλλά και γιατί βοηθάει στις κενώσεις. Βέβαια, στην αρχή όπως η Έρικα (όταν πρωτοξεκίνησε τις στερεες τροφές) είχαμε κάνει 2 κλισματάκια. Η παιδίατρος είχε πει ότι η συχνή επανάληψή τους μπορεί να "αδρανοποιήσει" το έντερο, μια στο τόσο δεν πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

κουκλα και εμεις το ιδιο προβλημα ειχαμε και σαν νεογενητο μαλιστα!

υπαρχουν κατι βρεφικα υποθετακια γλυκερινης!τελειως ακακα δεν εχουν φαρμακο! Εγω αυτα της εβαζα τοτε και σωθικα! Δεν ηθελα και εγω το κλισμα και με αυτα βρηκα την υγεια μου!

Τελικα αλαξα το γαλα της τοτε και εστρωσε το εντερακι :)

Αν δεν θυλαζεις δοκιμασε το !!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς με τη δυσκοιλιότητα τη βρήκαμε την άκρη. Όπως έγραψα και πιο πάνω μας βοήθησε πολύ το ακτινίδιο.

Δεν μπορώ να της αλλάξω γάλα. Πίνουμε φρέσκο πλέον. Φαντάζομαι ό,τι μάρκα και να πάρω το φρέσκο είναι φρέσκο. Έτσι δεν είναι;

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση....

νερό πίνουν τα παιδάκια σας?

γιατί εγώ παρατήρησα ότι όταν ξεκίνησα και του ζεσταίνω το νερό λίγο, από εκεί που δεν έπινε καθόλου, πλέον πίνει αρκετά μεγάλη ποσότητα και το απολαμβάνει και έχουμε δει και βελτίωση στο θέμα της δυσκοιλιότητας!!!!

για δείτε το κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...