Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

MΟλις γυρισαμε απο τον παιδιατρο. Επειδη 30 του μηνα (την Δευτερα) πεταμε για Αθηνα τον ρωτησα αν μπορω να κοψω την αποστειρωση απο τοτε για να μην ταλαιπωρουμαστε. Επισης μου ειπε οτι ειναι οκ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο μπεμπης εκλεισε τον 5ο και θελω πολυ αλλα δισταζω κιολας να τον βαλω στην θαλασσα. Βεβαια οταν λεω να παμε για μπανιο εννοειται να τον παω απογευματινς ωρες που δεν εχει ηλιο κια σε καθαρη θαλασσα τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε, να πάτε!!! :D:D

Τα μωράκια σ'αυτήν την ηλικία χαίρονται πολύ το νερό :wink:

Είναι κάτι απολύτως φυσικό γι' αυτά να είναι μέσα στο νερό -έχουν ακόμα την ανάμνηση της μήτρας.

Η μόνη συμβουλή από εμένα είναι όπου και αν κολυμπήσετε την πρώτη φορά καλό είναι η θάλασσα να είναι πολύ ήρεμη γιατί ο ήχος από τα κύματα και το απότομο πιτσίλισμα μπορεί να τον τρομάζουν.

 

Καλές βουτιές! :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

...Η μόνη συμβουλή από εμένα είναι όπου και αν κολυμπήσετε την πρώτη φορά καλό είναι η θάλασσα να είναι πολύ ήρεμη γιατί ο ήχος από τα κύματα και το απότομο πιτσίλισμα μπορεί να τον τρομάζουν....

 

... ήρεμη θάλασσα και προπαντώς ΚΑΘΑΡΗ... στην ηλικία που είναι το μωράκι σου αν μπορείς να αποφύγεις και τις παραλίες εντός Αττικής (αν είσαι Αθήνα) ακόμα καλύτερα! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Γειά σου φρού φρού!!

Εμεις κάναμε πρωτη φορά οικογενειακές διακοπές πέρυσι όταν το αγγελάκι μας ήταν 4 μηνών.Ηταν πολύ ξεκούραστες διακοπές γιατί το μωρό μας καθόταν στο καροτσάκι του και είτε κοιμόταν είτε έπαιζε και χάζευε.Μπανάκι δεν την κάναμε απλά της βουτήξαμε τα ποδαράκια στο νερό για να δούμε αντιδράσεις...Τέλειες ημέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πήγαμε φέτος διακοπές με τον μικρό - 11 μηνών. Ήταν οι πιο ξεκούραστες διακοπές γιατί αναγκαστηκά ακολουθήσαμε το πρόγραμμα του και κοιμόμασταν όποτε κοιμόταν αυτός (μεσημέρι + βραδάκι)... Ήταν τέλεια

Link to comment
Share on other sites

τι να πω κοριτσια...σας ζηλευω αφανταστα...

Εμεις δεν μπορουμε να παμε πουθενα για παρα πολλους λογους και οχι τιποτα,μου την δινουν στα νευρα ολοι αυτοι που μου λενε"Καλά σιγα κι επειδη εχεις μωρο δεν μπορεις να πας διακοπες;;;" :twisted::twisted:

Τα θεματα ειναι πολλα:

1)Αντλω ολα τα γευματα με το θηλαστρο,κανω 4 αντλησεις το 24ωρο,καθε αντληση διαρκει 40 λεπτα περιπου.Ειναι επιλογη μου το ξερω,αλλά δεν θελω να σταματησω...

2)Το μωρο μου πινει γαλα μονο ξαπλωμενο στο κρεβατι με μαξιλαρι.Με τις στερεες ακομη ειμαστε σε πολυ αρχικα σταδια,τρωει λιγα φρουτα μονο,αλλοτε ολα αλλοτε τα μισα.Χορτοσουπα εχει 2 μερες που ξεκινησαμε αλλά φυσικα καμια τυχη.Και μαλιστα εδω και ενα μηνα δεν πινει ουτε γαλα ευκολα,κανει 1 ωρα και βαλε να φαει το καθε γευμα κι αυτο αφου μου εξαντλει ολη την υπομονη και αφου χρησιμοποιω απειρα παιχνιδια και τεχνασματα.Και μαλιστα δεν τρωει οσο ετρωγε με αποτελεσμα τον τελευταιο μηνα να μην παρει καθολου βαρος :(

3)Απο υπνο παμε καλα,κοιμαται 9 ωρες το βραδυ και το πρωι και το μεσημερι απο 1 μιση με 2 ωρες περιπου.Αλλα όταν ειναι ξυπνια δεν ειναι απο τα παιδια που θα κατσει καπου με τις ωρες.Δηλαδη αυτο που λεει η fysalida ουτε στα τρελα μου ονειρα...Θα κατσει στο καροτσι αν το καροτσι κουνιεται, αν ειναι ακινητο αντε να κατσει κανα 20 λεπτο,μετα θα βαρεθει θα θελει να παει καπου αλλου...

 

Τεσπα τα εμποδια ειναι αρκετα αλλά το βασικοτερο,που με κουραζει αφανταστα κιολας,ειναι οτι δεν τρωει γρηγορα και με ορεξη,κοινως μου βγαζει το λαδι σε καθε γευμα....

Αυτο που λεω καμια φορα ειναι οτι ευχομαι το επομενο παιδι που θα κανω να ειναι φαγανο!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις οταν ηταν 5 μηνων πηγαμε απο την κρητη ,με το αμαξι μας θεσσαλονικη και καθε μερα γυρνουσαμε και σε διαφορες πολεις τρυγυρω .το καλο ηταν οτι τον θηλαζα και δεν κρατουσα μαζι μου μπιμπερο κτ,λ.οταν πεινουσε καναμε στην ακρη και τον θηλαζα.Ηταν πολυ καλα και πολυ υσηχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Τον άλλο μήνα η κόρη μου γίνεται 5 μηνών, και από τη στιγμή που θα αρχίσουμε να πηγαίνουμε στη θάλασσα, ήθελα να ρωτήσω, που ακουμπάμε το παιδί για να είναι άνετα όσο είμαστε στη παραλία; Υπάρχει κάτι ανάλογο για τη παραλία, όπως είναι το ριλάξ για το σπίτι;Φαντάζομαι θα νιώθει άβολα πάνω στη πετσέτα, όταν από κάτω έχει βότσαλα. Πείτε μου έμπειρες μαμάδες τις ιδέες σας!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το σκεφτόμουν αυτό να σου πω την αλήθεια. Εμενα η μπεμπα μου εκλεισε τον 7ο και μπαινει στον 8ο σήμερα. Εννοείται οτι θα κουβαλάω μαζί μου το καρότσι, λίγο στην ξαπλώστρα μαζί μου, λιγο κατω στην πετσετα στην άμμο(οπου ειναι μαλακά δηλαδή) και ο θεος βοηθός!!

Link to comment
Share on other sites

εγω την κόρη μου την είχα σε πισινούλα μικρη που τη φουσκώναμε καθε φορα κ ειχε κ παιχνίδια. μια χαρα έπαιζε το παιδι .. βέβαια εμένα ήτανε κ 1 χρονών.... παντως εγω πέτσέτα πάνω στην άμμο δεν πολυεμπιστευομαι.... πολλα κυκλοφορούν. καλύτερα πάνω στην ξαπλώστρα

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις στο χρονο καναμε τα πρωτα μπανια και μετα καθοταν στο καροτσι του. Φοβομουν να τον αφησω κατω μηπως βαλει τιποτα στο στομα..

 

κι εγω προτεινω επειδη ειμαι απο νησι μακρια απο την αμμο,δικια της πετσετα εννοειται και η στη ξαπλωστρα η ριλαξ ,εγω καμμια φορα επαιρνα και το καλοκαιρινο καροτσι για τον μικρο και με ειχε βολεψει ,και αυτο θα κανω και με την μπουμπου μου φετος

 

αντε και καλες βουτες!!!!!!μακρυ γιαλε ερχομαστε!!!!!!!

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν την πρωτοέβγαλα μηνών στην θάλασσα, την είχα ή σε ξαπλώστρα ή σε ριλάξ με το σελτεδάκι & την πετσετούλα & καλοπερνούσε η κυρία, θυμάμαι...!!!

 

 

και εμεις ηταν 4-5 μηνων και της καλαρεσε ετσι της κοκονας!!!

 

τωρα αν ειναι μεγαλυτερο και δεν καθεται σε ρηλαξ, καμια κουνιτσα για μεγαλυτερα παιδακια, μια πισινουλα κατω απο την ομπραλα με τα παιχνιδια του παιδιου;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως με είχε βολέψει πολύ αυτό το relax - κούνια!!!!

Η μπέμπα μου κοιμόταν, καθόταν σε θέση τέτοια που να μπορεί να χαζεύει τον κόσμο και τη θάλασσα και επίσης μπορούσες να βάζεις το σύστημα που "κουνάει μόνο του", οπότε έκανε και κούνια όταν βαριόταν!!!!!!!

 

Τέλειο!!

Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!!

 

Δες εικόνα...

http://imajr.com/IMGP0179-1440001

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα το πρωτο καλοκαιρι ηταν 7-8 μηνων.αν ακι ειχε δικη της πετσετα και ψαθα δεν μπρω να πω οτι καθοταν.προτιμουσε να παιζει με τις πετρες και να βρεχει τα ποδια της.οποτε την αφηνα να σουλατσαρει απλα πριν φυγουμε απο την παραλια της αλλαζα ρουχα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...