Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω με τη φθορά αντικειμένων είμαι πολύ άνετη. το θεωρώ φυσιολογικό να γίνεται κ δεν σκάω. ουυε για ζημιές, σπασίματα κλπ. άλλος ένας λόγος τσακωμού! το σπίτι θέλω να είναι άψογο σαν ακατοίκητο, να μην έχει πράγματα έξω κλπ. απλώς το κάνω κάπως

Esperos ton idio antra pantreytikame??  K Emena me prizei eidika tora me to paidi . Ego sto mono pragma poy kano paratirisi einai otan xrisimopoiei kapoio katharistiko na prosexei min pathoyme kamia dilitiriasi k otan katharizei psaria na min ta kanei mesa sto spiti..  

 

Kata ta Alla aytos prosexei ta panta giati epese mia stagona sto ntoylapi giati me bregmena xeria efyga apto neroxhri.  

Emena thelei na kanei doyleies alla panta tin lathos ora opote protimo na ta kano ego giati tora me to paidi ta pragmata den perimenoyn.  

To xeirotero moy einai ta royxa na siderothoyn k na mpoyn stin thesi toys...  Ola ta Alla ta kano eyxarista ligo to mageirema me zorizei giati den ksero kathe mera ti na kano pio poly.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν μας ήθελε στα πόδια της όταν έκανε δουλειές. υποθέτω θα της έκανε όταν πάιζαμε στα δωμάτιά μας, δεν ξέρω, πάντως δεν έχω εικόνα να βλέπω να γίνονται δουλειε΄ς στο σπίτι ούτε να ασχολούμαστε ποτέ ως μικρά. μετά εννοείται όταν άρχισε να μας κυνηγάει είχαμε γίνει γαϊδούρες και δεν κάναμε.

 

εννοείται μαζεύω για να έρθει η νταντά. το πρωί το σπίτι είναι άψογο. απλώς μπορεί από το μέσημέρι μέχρι το βράδυ να μην έχω μαζέψει τίποτα και μετά όταν κοιμηθεί ο μικρός να τακτοποιήσω τα παιχνίδια για να σκουπίσω γιατί αυτές οι δουλειές γίνονται ευκολότερα όταν δεν είναι εκεί, και τον νεροχύτη τον μαζεύω το πρωί πρωί. έτσι κι αλλιώς ξυπναω στις 6 για να διαβάσω. 

 

αν περίμενα να μαζέψουμε παιχνίδια για να κοιμηθεί, δεν θα κοιμόταν ποτέ. μαζεύει μόνο όσα είναι κινητά μέρη που μπαίνουν σε κουτιά και μια κασετίνα με ξύλινα τουβλάκια που δεν θέλω να χαθούν. τα lego ή άλλα τουβλάκια που έχει χτίσει, δεν τον βάζω να τα διαλυσει. ή να διαλύσει το χαλι δαπέδου.

Ε και ποιος έκανε τις δουλειές?Είχατε σε μόνιμη βάση γυναίκα η μηπως τις εκανε το τζίνι όταν κοιμοσασταν?Δεν είναι δυνατόν να μην έχεις μια εικόνα.

Εσύ δεν έχεις στο μυαλό σου κάποια γυναίκα για βοήθεια?

Κ λυσε μου την απορία.Γιατι σταζουν τα ντουλάπια?περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου από πολυ μικρή να κάνω δουλειές (δυστυχώς) δηλαδή σε ηλικία 10 ετών σιδέρωνα, σκούπιζα, σφουγγάριζα κτλ.

Ego tote ta ekana giati maresan thimamai na zitao na sideroso k na blepo tileorasi to agapimeno moy!!  Meta poy megalosa ponirepsa k den ta thelo :)

Just now, μαγιοπουλας είπε:

λυσε μου την απορία.Γιατι σταζουν τα ντουλάπια?περίεργο.

Profanos ennoei oti anogei kapoio bazo mesa sto ntoylapi k olo k kati tha xithei.  :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ε και ποιος έκανε τις δουλειές?Είχατε σε μόνιμη βάση γυναίκα η μηπως τις εκανε το τζίνι όταν κοιμοσασταν?Δεν είναι δυνατόν να μην έχεις μια εικόνα.

Εσύ δεν έχεις στο μυαλό σου κάποια γυναίκα για βοήθεια?

Κ λυσε μου την απορία.Γιατι σταζουν τα ντουλάπια?περίεργο.

Μας έδιωχνε για να μην την ενοχλούμε. σπίτι ήμασταν αλλά ποτέ δεν την βλέπαμε. 

 

Σταζουν αν πιτσιλιστεί νερό πχ όταν πλένω μια κατσαρόλα.κ μαζεύεται νερό στο πλάι του νεροχύτη που στάζει κάτω στο ντουλάπι κ το πατωμα εσείς δεν πιτσιλιέστε; εγω μπορεί κ να βραχω η ιδθα αν πλύνω καμία γάστρα ή μεγάλο πυρέξ! 

 

Just now, ninaki80 είπε:

Esperos ton idio antra pantreytikame??  K Emena me prizei eidika tora me to paidi . Ego sto mono pragma poy kano paratirisi einai otan xrisimopoiei kapoio katharistiko na prosexei min pathoyme kamia dilitiriasi k otan katharizei psaria na min ta kanei mesa sto spiti..  

 

Kata ta Alla aytos prosexei ta panta giati epese mia stagona sto ntoylapi giati me bregmena xeria efyga apto neroxhri.  

Emena thelei na kanei doyleies alla panta tin lathos ora opote protimo na ta kano ego giati tora me to paidi ta pragmata den perimenoyn.  

To xeirotero moy einai ta royxa na siderothoyn k na mpoyn stin thesi toys...  Ola ta Alla ta kano eyxarista ligo to mageirema me zorizei giati den ksero kathe mera ti na kano pio poly.  

αχ υπάρχουν κ άλλοι τέτοιο; νόμιζα ότι εγγ πέτυχα το κελεπούρι. γι αυτό λέω χίλιες φορές να μην είναι για πολλά πολλά, να τους λες εσυ τι να κάνουν κ να τελειώνεις. 

 

αυτό να φεύγω από νεροχύτη με χέρια που στάζουν, κλασικό. γι αυτό έχω στάμπες στο πάτωμα. έχω μια πετσέτα δίπλα στον νεροχύτη κ μια δίπλα στην κουζινα. αυτή του νεροχύτη όταν τη χρησιμοποιήσω αντί να την κρεμάσω την ακουμπάω όπου να ναι, μέχρι κ στον καναπέ πχ γιατί έχω ήδη στο μυαλό μ την επόμενη δουλειά. έτσι μετά αν ξανακάνω κάτι στον νεροχύτη, ψάχνω γθα πετσέτα κ φυσικά στάζουν τα χέρια μου!!!

 

μ αρέσει που τα ξέρω όμως! αλλά δεν διορθώνομαι. πιέζομαι που κ πού να κόψω την κακή συνήθεια κ μετά το ξεχνάω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μας έδιωχνε για να μην την ενοχλούμε. σπίτι ήμασταν αλλά ποτέ δεν την βλέπαμε. 

 

Σταζουν αν πιτσιλιστεί νερό πχ όταν πλένω μια κατσαρόλα. εσείς δεν πιτσιλιέστε; 

 

αχ υπάρχουν κ άλλοι τέτοιο; νόμιζα ότι εγγ πέτυχα το κελεπούρι. γι αυτό λέω χίλιες φορές να μην είναι για πολλά πολλά, να τους λες εσυ τι να κάνουν κ να τελειώνεις. 

 

αυτό να φεύγω από νεροχύτη με χέρια που στάζουν, κλασικό. γι αυτό έχω στάμπες στο πάτωμα. έχω μια πετσέτα δίπλα στον νεροχύτη κ μια δίπλα στην κουζινα. αυτή του νεροχύτη όταν τη χρησιμοποιήσω αντί να την κρεμάσω την ακουμπάω όπου να ναι, μέχρι κ στον καναπέ πχ γιατί έχω ήδη στο μυαλό μ την επόμενη δουλειά. έτσι μετά αν ξανακάνω κάτι στον νεροχύτη, ψάχνω γθα πετσέτα κ φυσικά στάζουν τα χέρια μου!!!

 

μ αρέσει που τα ξέρω όμως! αλλά δεν διορθώνομαι. πιέζομαι που κ πού να κόψω την κακή συνήθεια κ μετά το ξεχνάω!!!

Ela entaksei k ego ta kano ayta.  Eidika otan eimai moni moy me to mikro poy panta tha me diakopsei h petseta panta agnoeite. 

Ego ayto poy exo diorthosei einai me tis doyleies tis koyzinas na teleiono epitopoy.  Auto exei lysei polla themata diladi otan mageireyo pleno ta panta k molis teleiosoyme to fagito pleno epitopoy ta panta den ta afino pote. 

Ama h koyzina einai kathari to ypoloipo spiti einai pio eykolo 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ela entaksei k ego ta kano ayta.  Eidika otan eimai moni moy me to mikro poy panta tha me diakopsei h petseta panta agnoeite. 

Ego ayto poy exo diorthosei einai me tis doyleies tis koyzinas na teleiono epitopoy.  Auto exei lysei polla themata diladi otan mageireyo pleno ta panta k molis teleiosoyme to fagito pleno epitopoy ta panta den ta afino pote. 

Ama h koyzina einai kathari to ypoloipo spiti einai pio eykolo 

είμαστε αδερφές ψυχές. η αγνοούμενη πετσέτα!! έτσι ακριβώς. το υπόλοιπο σπίτι είναι γενικα πολύ καλό. η κουζινα μου είναι τραγική. ίσως γιατί με αυτό ειδικά ποτέ δεν είχα ασχοληθεί. όταν συγκατοικούσα τη μάζευα αμέσως για να μην ενοχλώ. επίσης όταν εμένα μόνη μου ποτέ δεν άφηνα νεροχύτη. μετά το παιδί δυσκολεύομαι. γιατί περιμενω αυτή την ήσυχη στιγμή που δεν έρχεται ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

είμαστε αδερφές ψυχές. η αγνοούμενη πετσέτα!! έτσι ακριβώς. το υπόλοιπο σπίτι είναι γενικα πολύ καλό. η κουζινα μου είναι τραγική. ίσως γιατί με αυτό ειδικά ποτέ δεν είχα ασχοληθεί. όταν συγκατοικούσα τη μάζευα αμέσως για να μην ενοχλώ. επίσης όταν εμένα μόνη μου ποτέ δεν άφηνα νεροχύτη. μετά το παιδί δυσκολεύομαι. γιατί περιμενω αυτή την ήσυχη στιγμή που δεν έρχεται ποτέ. 

Nai se katalabaino k ego genika an afino to mikro stin mama moy leitoyrgo kalitera me tis doyleies apo oti otan einai oloi sto spiti 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μας έδιωχνε για να μην την ενοχλούμε. σπίτι ήμασταν αλλά ποτέ δεν την βλέπαμε. 

 

Σταζουν αν πιτσιλιστεί νερό πχ όταν πλένω μια κατσαρόλα.κ μαζεύεται νερό στο πλάι του νεροχύτη που στάζει κάτω στο ντουλάπι κ το πατωμα εσείς δεν πιτσιλιέστε; εγω μπορεί κ να βραχω η ιδθα αν πλύνω καμία γάστρα ή μεγάλο πυρέξ! 

 

αχ υπάρχουν κ άλλοι τέτοιο; νόμιζα ότι εγγ πέτυχα το κελεπούρι. γι αυτό λέω χίλιες φορές να μην είναι για πολλά πολλά, να τους λες εσυ τι να κάνουν κ να τελειώνεις. 

 

αυτό να φεύγω από νεροχύτη με χέρια που στάζουν, κλασικό. γι αυτό έχω στάμπες στο πάτωμα. έχω μια πετσέτα δίπλα στον νεροχύτη κ μια δίπλα στην κουζινα. αυτή του νεροχύτη όταν τη χρησιμοποιήσω αντί να την κρεμάσω την ακουμπάω όπου να ναι, μέχρι κ στον καναπέ πχ γιατί έχω ήδη στο μυαλό μ την επόμενη δουλειά. έτσι μετά αν ξανακάνω κάτι στον νεροχύτη, ψάχνω γθα πετσέτα κ φυσικά στάζουν τα χέρια μου!!!

 

μ αρέσει που τα ξέρω όμως! αλλά δεν διορθώνομαι. πιέζομαι που κ πού να κόψω την κακή συνήθεια κ μετά το ξεχνάω!!!

Έχω επιλέξει μεγαλο μονοκόμματο νεροχύτη για διευκόλυνση αλλα αν σταλεί κατι το μαζεύω επι τόπου.

Αυτο ομως με τη μαμα σου με εκπλήσει. 

Τοσο το οτι δεν την βλεπατε ποτε(στο μπακιγχαμ μένετε?) Όσο και το οτι δεν εμφανιζοσασταν από μόνες σας.Τα παιδια ξεπεταγονται από μόνα τους.

Ο μπαμπας σου τι ρόλο ειχε στο σπιτι?

Η μαμα σου μαγειρευε?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

Δλδ όταν παίρνει λέμε πχ μια μπλούζα από την λεκάνη κ την απλώνει όπως την πήρε χωρίς να την ανοίξει τουλάχιστον (δεν λέμε καν να την τινάξει) έπρεπε να του λέω μπράβο αγάπη μου πόσο όμορφα απλώσες τα ρούχα.... :roll: 

κ μετα απο αυτο περιμενει να εχεις κ διαθεση για επαφες;;;;(να το ενωσουμε κ με το θεμα):P:D

  • Χαχαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έχω επιλέξει μεγαλο μονοκόμματο νεροχύτη για διευκόλυνση αλλα αν σταλεί κατι το μαζεύω επι τόπου.

Αυτο ομως με τη μαμα σου με εκπλήσει. 

Τοσο το οτι δεν την βλεπατε ποτε(στο μπακιγχαμ μένετε?) Όσο και το οτι δεν εμφανιζοσασταν από μόνες σας.Τα παιδια ξεπεταγονται από μόνα τους.

Ο μπαμπας σου τι ρόλο ειχε στο σπιτι?

Η μαμα σου μαγειρευε?

ο μπαμπάς μου έκανε πολλά αλλά συγκεκριμένα πχ σκούπα, ψώνια κ τακτοποίηση, εξωτερικές δουλειές, πλύσιμο πιάτων. η μαμα μου μαγείρευε αλλά όσο το δυνατόν λιγότερο κ όσο το δυνατόν πιο πρόχειρα. όσο ζούσε η γιαγιά μου έκανε εκείνη τα δύσκολα φαγητά. σιγιυρα ποτέ η μαμα δεν μας είχε φωνάξει στην κουζινα για να μαγειρέψει. ήμασταν στα δωμάτια κ παίζαμε ή στα ξαδέρφια μου. λογικά κ να πηγαίναμε θα μας έδιωχνε. ή τα έκανε μέχρι να σχολάσουμε ή όταν λείπαμε (καθηγήτρια κι αυτή, γυρνούσε νωρίς)

 

Η αίσθση που έχω από όταν έκανε δουλειές ήταν μια απίστευτη αναστάτωση στο σπίτι, γκρίνια αν τυχόν πλησιάζαμε (του στιλ γιατί θέλετε να κάνετε τώρα μπάνιο, αφου μόλις το καθάρισα), πολλά  νεύρα κλπ. Γενικά πάντα τρωγόταν με κάτι κ έκανε δουλειές, ήταν πολύ σχολαστική σε καθαριότητα, τακτοποίηση, σιδέρωμα. η κουζίνα όχι το φόρτε της. προφανως κάποια από αυτά τα αναπαράγω τελείως ασυναίσθητα. 

 

ήταν της νοοτροπίας ότι η δουλειά μας είναι τα μαθήματά μας. μετά την εφηβεία ζητούσε να τακτοποιουμε τα δωμάτιά μας και να ξεσκονίζουμε και κατά καιρούς έκανε προσπάθεια να μας βάλει να βοηθήσουμε σε γενική καθαριότητα πχ σαπούνισμα  ντουλάπας, αλλά αν λέγαμε ότι έχουμε διάβασμα το άφηνε. 

 

εγώ ήμουν το παιδί που ποτέδεν προκάλεσε θέμα, δεν ζητησε τίποτα, δεν έκανε επανάσταση, δεν ζήτησα κινητό μέχρι που μου πήραν, δεν ζητούσα λεφτά, δεν ζήτησα ξενύχτια και εξόδους. όμως στις δουλειές θυμάμαι πολύ να μου λένε να κάνω κάτι και να δυσανασχετώ. αλλά είχε περάσει ότι είναι αποδεκτό να μην κάνω κάτι. 

 

επίσης όσος χρόνος θυμάμαι να έχω περάσει με τη μαμά μου, δεν ηταν παιχνίδι. λογικά παίζαμε όταν ημασταν πολύ μικρές αλλά από σχολική ηλικία κ μετά η αλληλεπίδραση ήταν πάντα εκπαιδευτική. επίσης θυμάμαι πολύ ότι η καλύτερη μας ήταν να λείπει από το σπίτι γιατί ήμασταν ησυχοι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ερωτικό θέμα οι δουλειές του σπιτιού.. @Έσπερος θα σε είχα πνίξει να προκαλούσες τέτοια ακαταστασία. Θα προτιμούσα πραγματικά να μην κάνεις τίποτα. Εγώ δεν σιδερώνω ποτέ. Σιδερώνει η γυναίκα που έρχεται και καθαρίζει. Προτιμώ να κάνω όλο το σπίτι Φασίνα από το να σιδερώσω μισή ώρα. Αν σας πω ότι σας ζηλεύω εσάς που οι άντρες σας έχουν άποψη για τις δουλειές? Αυτό τουλάχιστον δείχνει ότι ασχολούνται και ενδιαφέρονται. Ο δικός μου και βομβαρδισμένο να είναι το σπίτι, δεν θα αναφέρει τίποτα και αν πω πώς είναι έτσι το σπίτι, θα πει αμάν πώς κάνεις έτσι. Όταν απλώνει εκείνος , όλα μας τα ρούχα έχουν σημάδια από μανταλάκια.. Χίλιες φορές έχω πει ότι δεν βάζουμε τα μανταλάκια σε εμφανές σημείο, τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πολύ ερωτικό θέμα οι δουλειές του σπιτιού.. @Έσπερος θα σε είχα πνίξει να προκαλούσες τέτοια ακαταστασία. Θα προτιμούσα πραγματικά να μην κάνεις τίποτα. Εγώ δεν σιδερώνω ποτέ. Σιδερώνει η γυναίκα που έρχεται και καθαρίζει. Προτιμώ να κάνω όλο το σπίτι Φασίνα από το να σιδερώσω μισή ώρα. Αν σας πω ότι σας ζηλεύω εσάς που οι άντρες σας έχουν άποψη για τις δουλειές? Αυτό τουλάχιστον δείχνει ότι ασχολούνται και ενδιαφέρονται. Ο δικός μου και βομβαρδισμένο να είναι το σπίτι, δεν θα αναφέρει τίποτα και αν πω πώς είναι έτσι το σπίτι, θα πει αμάν πώς κάνεις έτσι. Όταν απλώνει εκείνος , όλα μας τα ρούχα έχουν σημάδια από μανταλάκια.. Χίλιες φορές έχω πει ότι δεν βάζουμε τα μανταλάκια σε εμφανές σημείο, τίποτα. 

E asxoloyntai giati toys aresei to oraio alla den simainei oti endiaferontai gia ton xrono  k posi koyrasi exei na einai ola taktopoihmena... Sinithos ta theoroyn poly eykola giati kathimerina den ta kanoyn mono boithitika se ektakti anagh.  

Na soy po k ego to exo skeftei gia to sideroma na exo kapoia alla tora ME  koronoio to fobamai. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Yovanna said:

Πολύ ερωτικό θέμα οι δουλειές του σπιτιού.. @Έσπερος θα σε είχα πνίξει να προκαλούσες τέτοια ακαταστασία. Θα προτιμούσα πραγματικά να μην κάνεις τίποτα. Εγώ δεν σιδερώνω ποτέ. Σιδερώνει η γυναίκα που έρχεται και καθαρίζει. Προτιμώ να κάνω όλο το σπίτι Φασίνα από το να σιδερώσω μισή ώρα. Αν σας πω ότι σας ζηλεύω εσάς που οι άντρες σας έχουν άποψη για τις δουλειές? Αυτό τουλάχιστον δείχνει ότι ασχολούνται και ενδιαφέρονται. Ο δικός μου και βομβαρδισμένο να είναι το σπίτι, δεν θα αναφέρει τίποτα και αν πω πώς είναι έτσι το σπίτι, θα πει αμάν πώς κάνεις έτσι. Όταν απλώνει εκείνος , όλα μας τα ρούχα έχουν σημάδια από μανταλάκια.. Χίλιες φορές έχω πει ότι δεν βάζουμε τα μανταλάκια σε εμφανές σημείο, τίποτα. 

Εξαρτάται τον βαθμό που έχουν άποψη για τις δουλειές, εμένα ο δικός μου γίνεται υστερικος ώρες ώρες και δεν είναι καλό. Μπορεί βασικά να γίνει πολύ κουραστικό. Νομίζω βασικά ότι έχουμε έναν κανόνα για τα πάντα!! Τα κάνει εννοείται και μόνος του, αλλά περιμένει και από εμένα να τα κάνω όπως θέλει. Και μιλάμε για πολύ κανονα. Για παράδειγμα, την μια βδομαδα πλένουμε το μπάνιο με καθαριστικό με αλκαλικό pH, την άλλη με όξινο. Γενικά πολλά τέτοια. 

  • Χαχαχα 3
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , ninaki80 είπε:

E asxoloyntai giati toys aresei to oraio alla den simainei oti endiaferontai gia ton xrono  k posi koyrasi exei na einai ola taktopoihmena... Sinithos ta theoroyn poly eykola giati kathimerina den ta kanoyn mono boithitika se ektakti anagh.  

Na soy po k ego to exo skeftei gia to sideroma na exo kapoia alla tora ME  koronoio to fobamai. 

Ο δικός μου καταλαβαίνει τον χρόνο. Απλώς δεν τα θεωρεί όλα το ίδιο επείγοντα. πχ το σ/κ δεν θα σκεφτεί να κάνουμε τα τζάμια γιατί θα κάνει κάτι στον κήπο ή θα συντηρήσει κάτι κλπ. Οπότε οι επιλογές είναι ή να τα κάνω μόνη μου ή να τα αφήνω. Κ καταλήγω στο πρώτο. το κουραστικό είναι ότι αν δεν τα κάνω δεν θα πει τίποτα. αν τα κάνω πρόχειρα (σχεδον πάντα), θα πει γιατί τα έκανα πρόχειρα αφού έβαλα τον κόπο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου καταλαβαίνει τον χρόνο. Απλώς δεν τα θεωρεί όλα το ίδιο επείγοντα. πχ το σ/κ δεν θα σκεφτεί να κάνουμε τα τζάμια γιατί θα κάνει κάτι στον κήπο ή θα συντηρήσει κάτι κλπ. Οπότε οι επιλογές είναι ή να τα κάνω μόνη μου ή να τα αφήνω. Κ καταλήγω στο πρώτο. το κουραστικό είναι ότι αν δεν τα κάνω δεν θα πει τίποτα. αν τα κάνω πρόχειρα (σχεδον πάντα), θα πει γιατί τα έκανα πρόχειρα αφού έβαλα τον κόπο. 

Emena exei to eksis paralogo.  Otan me blepei na kano kati k aytos na kathete exei typseis k moy leei ela Edo na katsoyme asta.  Episis tha moy pei pame bolta olo to proi k an po oxi den prolabaino exo doyleies thymonei.  Ama bgoyme bolta k einai to spiti xalia pali kseneronei.  Toy treloy dhladi!!  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Εξαρτάται τον βαθμό που έχουν άποψη για τις δουλειές, εμένα ο δικός μου γίνεται υστερικος ώρες ώρες και δεν είναι καλό. Μπορεί βασικά να γίνει πολύ κουραστικό. Νομίζω βασικά ότι έχουμε έναν κανόνα για τα πάντα!! Τα κάνει εννοείται και μόνος του, αλλά περιμένει και από εμένα να τα κάνω όπως θέλει. Και μιλάμε για πολύ κανονα. Για παράδειγμα, την μια βδομαδα πλένουμε το μπάνιο με καθαριστικό με αλκαλικό pH, την άλλη με όξινο. Γενικά πολλά τέτοια. 

Σε εργαστήριο βιοχημείας δουλεύετε?ερευνα κανετε?

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σε εργαστήριο βιοχημείας δουλεύετε?ερευνα κανετε?

Του έχουν μείνει κουσούρια μάλλον από τα εργαστήρια. 

Το καλό είναι ότι οσα δεν τα κάνω οπως τα θέλει, τα κάνει σχεδόν πάντα μόνος του. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοσυγκατοίκησα με τον άντρα μου ήμουν πολύ ερωτευμένη. Έτσι εξηγείται που δεν τον πέταξα από το σπίτι με κλωτσιά. Η ακαταστασία του δεν παιζόταν. Μιλάμε για αδιανόητες καφρίλες! Προφανώς και ήξερα πάνω κάτω τι έπαιρνα, ήταν εντελώς ανεκπαίδευτος από τη μάνα του και είχε μια κυρία να του καθαρίζει το σπίτι όταν τον γνώρισα οπότε ζούσε τουλάχιστον σε ένα αξιοπρεπές περιβάλλον, δεν έκανε όμως και τίποτα. Μόνο πιάτα ήξερε να πλένει. Στις πρώτες μέρες που μείναμε μαζί και του δήλωσα ότι τα σ/κ θα κάνουμε όλο το σπίτι μαζί, μου είπε να βρούμε άμεσα γυναίκα για τις δουλειές. Να μη σας τα πολυλογώ από ημιάγρια κατάσταση με ρούχα πεταμένα από εδώ και από εκεί και εμένα τρελή γιατί έχω κόλλημα με την τάξη, σιγά σιγά βελτιώθηκε. Πλέον κάνει δουλειές (εγώ τον έμαθα) κάποιες στιγμές μάλιστα αναρωτιέμαι με την εργατικότητά του, αλλά το χούι παιδιά δεν κόβεται εύκολα. Εκεί πουμπορεί να έχει βάλει πλυντήριο, να έχει απλώσει και να έχει μαζέψει, ξαφνικά μπορείς να τον δεις να κυκλοφορεί στην σφουγγαρισμένη κουζίνα τρώγοντας ένα παξιμάδι χωρίς πιάτο. Αυτό πάντως που θα έλεγα σε όσες από εσάς θέλουν να κάνει ο άλλος δουλειές αλλά βλέπουν ότι δεν τις κάνει σωστά, είναι να μην τον αποθαρύνουν ούτε να τις κάνετε εσείς για να γίνουν σωστά. Αφήστε τους να πειραματιστούν. Όλα μαθαίνονται, σιγά την επιστήμη. Εδώ ο δικός μου έμαθε :)!

 

Εσείς πάλι που κάνετε δουλειές και έχετε τον άλλο να μουρμουρίζει πάνω από το κεφάλι σας ότι δεν τα κάνετε καλά ειλικρινά χαρά στην υπομονή σας! Σε παρόμοια κατάσταση φοβάμαι ότι θα γινόμασταν μπίλιες. Εμείς πάντως έχουμε βρει ένα κολπάκι που δουλεύει. Σε περίπτωση που κάποιος κάνει κάτι στραβά (όχι δουλειά σπιτιού απαραίτητα) αρχίζουμε το δούλεμα οπότε και γέλιο πέφτει και περνάμε και το μήνυμα στον άλλο χωρίς γκρίνιες.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

ξαφνικά μπορείς να τον δεις να κυκλοφορεί στην σφουγγαρισμένη κουζίνα τρώγοντας ένα παξιμάδι χωρίς πιάτο.

αχ αυτή είμαι εγω! κ μετά σκουπίζω για 3η φορά μέσα στη μέρα κ αρχίζω  τα «υπηρέτρια είμαι εδώ μέσα»!! 

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αχ αυτή είμαι εγω! κ μετά σκουπίζω για 3η φορά μέσα στη μέρα κ αρχίζω  τα «υπηρέτρια είμαι εδώ μέσα»!! 

Μα πως το κάνετε αυτό ρε παιδιά; Γιατί αψηφάτε με τέτοια άνεση το νόμο της βαρύτητας; Και καλά εσύ είσαι και των θεωρητικών επιστημών. Τον άντρα μου που είναι των θετικών πως να τον δικαιολογήσω;

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Μα πως το κάνετε αυτό ρε παιδιά; Γιατί αψηφάτε με τέτοια άνεση το νόμο της βαρύτητας; Και καλά εσύ είσαι και των θεωρητικών επιστημών. Τον άντρα μου που είναι των θετικών πως να τον δικαιολογήσω;

εγω σκέφτομαι ότι ούτως ή άλλως κάτι θα χρειαστεί να σκουπίσω ξανά, οπότε γιατί να καταπιέζομαι; 

οκ γελοια δικαιολογία εκλογίκευσης. δεν ξέρω τι σκέφτομαι. μάλλον είναι πράγματα που δεν μου εκτυπώθηκαν από μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εγώ τρώω χωρίς πιάτο. Εννοω τέτοια "στεγνά" σνακ. Εξάλλου τι να μαζέψεις τα ψίχουλα τι να πλύνεις ένα πιάτο παραπάνω, το ίδιο είναι. Εμείς έχουμε κάτι πλακάκια που δυστυχώς είτε σγουγγαρισμενα είτε ασφουγγαριστα δεν έχουν μεγάλη διαφορά... Ματ σαγρέ σαν εξωτερικού χώρου. Οπότε και να έχει κανένα ψιχουλο δεν σου κάνει αίσθηση, βρώμικο φαίνεται έτσι κι αλλιώς ακόμα κι αν έχεις σφουγγαρισει αμέσως πριν. Ή δεν φαίνονται καν κάποιες βρωμιτσες πχ τρίχες. Αυτό κάποιοι θα το θεωρούσαν καλό αλλά τώρα που το έχω μου τη δίνει, θα προτιμούσα να βλέπω τι έχει πέσει κ να το μαζεύω επί τόπου. Το χειρότερο πάντως ήταν το μωσαϊκό στο πατρικό μου. Να σου πέφτει κάτι και να το ψάχνεις πόση ώρα με τον φακό και να μην το βρίσκεις ποτέ. Και μετά να το πατάς... :-P

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

εγω σκέφτομαι ότι ούτως ή άλλως κάτι θα χρειαστεί να σκουπίσω ξανά, οπότε γιατί να καταπιέζομαι; 

οκ γελοια δικαιολογία εκλογίκευσης. δεν ξέρω τι σκέφτομαι. μάλλον είναι πράγματα που δεν μου εκτυπώθηκαν από μικρή.

Ο άντρας μου δε φτάνει στην επόμενη σκέψη ότι μετά θα πρέπει να σκουπίσει :). Το σπίτι μπορεί για τα δικά μου δεδομένα να είναι μέσα στη βρώμα και εκείνος να το θεωρεί μια χαρά.

 

Εσύ μάλλον θα έπρεπε να φροντίζεις να μαζεύεις τις τσαπατσουλίτσες σου αμέσως μόλις τις κάνεις. Και χρόνο κερδίζεις έτσι και δε θα είσαι και όλη μέρα στην τσίτα μέχρι να αποφασίσεις να μαζέψεις το βράδυ μια βομβαρδισμένη κουζίνα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες. Εμένα μου τη δίνουν τα πράγματα πάνω στην τραπεζαρία και τη νησιδα και τα ρούχα στην πολυθρόνα, αλλά κάτω μπορεί να έχει ψιχουλακια ή χαρτάκια ή καμία φλουδιτσα από κρεμμύδια (τα μαδάει η μικρή). Τον άντρα μου πιο πολύ τον πειράζει το πώς είναι το πάτωμα, που εγώ δεν το παρατηρώ τόσο, παρά αν η τραπεζαρία (που είναι περισσότερο στο οπτικό μας πεδίο) έχει ένα βουνό από πράγματα (τη χρησιμοποιούμε και σαν γραφείο) ή αν η νησίδα έχει αποδείξεις και λαστιχακια (δύο από τα πιο μισητά πράγματα που δημιουργούν ακαταστασία. Άλλα είναι οι σακούλες, τα κουπόνια του σουπερμάρκετ κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...