Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώιμη εφηβεία


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Τελικά τι έγινε με το κοριτσάκι σου? Κι εμένα στα 8,5 έχει εμφανίσει τριχούλες στο εφηβαίο και τις μασχάλες και ανησυχώ γιατί είναι πολύ κοντούλα.

 

Μου φαίνεται φυσιολογικό για την ηλικία της...

 

Η παιδίατρος θυμάμαι είχε πει ότι από τη στιγμή που θα δούμε τα πρώτα σημάδια (σαν και αυτά που περιγράφεις) έχουμε μπροστά μας τουλάχιστον 2-3 χρόνια μέχρι να έρθει η ήβη...

 

Ρώτησες τον παιδίατρό σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου φαίνεται φυσιολογικό για την ηλικία της...

 

Η παιδίατρος θυμάμαι είχε πει ότι από τη στιγμή που θα δούμε τα πρώτα σημάδια (σαν και αυτά που περιγράφεις) έχουμε μπροστά μας τουλάχιστον 2-3 χρόνια μέχρι να έρθει η ήβη...

 

Ρώτησες τον παιδίατρό σας;

 

Εϊναι καλοκαίρι και δεν τη ρώτησα. Έστειλα μήνυμα στην ενδοκρινολόγο και μου είπε να μην ανυσηχώ και θα κάνουμε τον έλεγχο από Σεπτέμβριο. Εγώ όμω ςδε μπορώ να μην ανησυχώ όταν η μικρή είναι 1,30!!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι καλοκαίρι και δεν τη ρώτησα. Έστειλα μήνυμα στην ενδοκρινολόγο και μου είπε να μην ανυσηχώ και θα κάνουμε τον έλεγχο από Σεπτέμβριο. Εγώ όμω ςδε μπορώ να μην ανησυχώ όταν η μικρή είναι 1,30!!!!!

 

Μα και εμένα τόσο είναι, έχει τριχούλες και άρχισε να σχηματίζεται το στήθος και η παιδίατρος (την οποία εμπιστεύομαι) μας είπε ότι έχουμε 2-3 χρόνια μπροστά μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα και εμένα τόσο είναι, έχει τριχούλες και άρχισε να σχηματίζεται το στήθος και η παιδίατρος (την οποία εμπιστεύομαι) μας είπε ότι έχουμε 2-3 χρόνια μπροστά μας.

 

Και δεν ανησυχείς μη σου μείνει πολύ κοντή? Εμένα παίρνει 5 πόντους το χρόνο. Άρα λογικά με την έκρηξη ανάπτυξης που μπορεί να πάρει λίγο extra αναμένεται 1,50???

 

Εγώ είμαι 1,63 και ο άντρας μου 1,85

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλημερα.

 

Πρόσφατα επισκεύτηκα παιδοενδοκρινολόγο- αναπτυξιολόγο για την κόρη μου στο ιπποκράτειο θεσ/νίκης οπότε μπορώ να δώσω νια γνώμη.

 

Η μικρή ειναι 6,5 με 7 και εμφάνισε δυο τρεις τριχουλες στην ηβική περιοχή οπότε εγώ τα χρειάστηκα!

 

Καναμε κατι εξετάσεις και όλα καλά.

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως οι ειδικοί μου τόνισαν οτι τα πρώτα σημάδια προεφηβείας θα εμφανιστουν γύρω στα εννια και είναι λίγες τριχούλες και σιγά- σιγά αυξηση στο στήθος. Οπότε για ένα κοριτσάκι γύρω στα 8,5 ειναι φυσιολογικό. Η περιοδος ερχεται δυο χρονια μετά συνήθως και η ανάπτυξη σταματά στα δύο χρόνια μετα την έναρξη της περιοδου.

 

Πολύ σημαντική ειναι μια εξέταση μέτρησης της οστικής ηλικίας που δείχνει σε ποια φάση ανάπτυξης είναι ο σκελετός του παιδιού.

 

 

Καλησπέρα!

 

Οι 2-3 τριχούλες που εμφάνισε ήταν σκούρες? Δεν ανησύχησε αυτό τους γιατρούς? δλδ ... τι εννοούν αυτοί λίγες τριχούλες δεν έχω καταλάβει ...

 

Εμένα έχει και στη μασχάλη χνούδι βγάλει και κάποιες σκούρυναν στο εφηβαίο. Εϊναι 8,5 μεν αλλά 1,30 μόνο! Οπότε και σε 2 χρόνια να αδιαθετήσει δε μου κάνει .... γιατί μετά δεν τη βλέπω να γίνεται πάνω από 1,50

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δεν ανησυχείς μη σου μείνει πολύ κοντή? Εμένα παίρνει 5 πόντους το χρόνο. Άρα λογικά με την έκρηξη ανάπτυξης που μπορεί να πάρει λίγο extra αναμένεται 1,50???

 

Εγώ είμαι 1,63 και ο άντρας μου 1,85

 

Όχι!

 

Αφού η παιδίατρος δεν ανησυχεί γιατί να ανησυχήσω εγώ; Μάλιστα χαμογέλαγε που τη ρώτησα. Εγώ πιο πολύ ανησύχησα που σχηματίζεται το στήθος και τότε μου είπε ότι έχουμε ακόμα 2-3 χρόνια. Άλλωστε δεν σταματούν να ψηλώνουν με το που αδιαθετούν... απλώς επιβραδύνεται ο ρυθμός...

 

Βλέπω ότι οι περισσότερες συμμαθήτριές της είναι περίπου στο ίδιος ύψος και άλλες φαίνονται και πιο ανεπτυγμένες...

 

Δεν σου λέω να μην κάνεις τον έλεγχο με τον ενδοκρινολόγο. Απλώς μην πανικοβάλλεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι!

 

Αφού η παιδίατρος δεν ανησυχεί γιατί να ανησυχήσω εγώ; Μάλιστα χαμογέλαγε που τη ρώτησα. Εγώ πιο πολύ ανησύχησα που σχηματίζεται το στήθος και τότε μου είπε ότι έχουμε ακόμα 2-3 χρόνια. Άλλωστε δεν σταματούν να ψηλώνουν με το που αδιαθετούν... απλώς επιβραδύνεται ο ρυθμός...

 

Βλέπω ότι οι περισσότερες συμμαθήτριές της είναι περίπου στο ίδιος ύψος και άλλες φαίνονται και πιο ανεπτυγμένες...

 

Δεν σου λέω να μην κάνεις τον έλεγχο με τον ενδοκρινολόγο. Απλώς μην πανικοβάλλεσαι.

 

εσένα δλδ είναι 1,30? Και πόσο χρονών είναι? Τι τάξη πάει? Εμένα που θα πάει πάντως 4η και εναι 8,5 είναι η πιο κοντή της τάξης μακράν.

 

Εμένα η ανάπτυξη σταμάτησε με το που αδιαθέτησα. Πήρα πολύ λίγους πόντους μετά. Αλλά τουλάχιστον ήμουν 1,60 όταν αδιαθέτησα

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εσένα δλδ είναι 1,30? Και πόσο χρονών είναι? Τι τάξη πάει? Εμένα που θα πάει πάντως 4η και εναι 8,5 είναι η πιο κοντή της τάξης μακράν

 

Είναι σχεδόν 9, 1.30 μετρημένη πρόσφατα και θα πάει Τετάρτη... Είναι στον μέσο όρο της τάξης. Λίγα είναι τα ψηλότερα και υπάρχουν και κοντύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για να είναι η κόρη σου 8,5 και θα πάει Τετάρτη είναι από τα μικρότερα της τάξης. Οπότε μπορεί να υπάρχουν παιδιά στην τάξη σας πολλούς μήνες μεγαλύτερα (αυτό όσον αφορά στη σύγκριση ύψους).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για να είναι η κόρη σου 8,5 και θα πάει Τετάρτη είναι από τα μικρότερα της τάξης. Οπότε μπορεί να υπάρχουν παιδιά στην τάξη σας πολλούς μήνες μεγαλύτερα (αυτό όσον αφορά στη σύγκριση ύψους).

 

είναι γεννημένη τέλος Δεκεμβριού οπότε ναι είναι από τα μικρότερα αλλά όντως είναι το πιο κοντό κατά πολύ. Μπορεί να είναι και 1,29 ... Τι να πω ... ίσως πέσαμε σε ψηλές. Στις καμπύλες είναι μεταξύ του 25-50% ... γύρω στο 35%

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα, αδιαθέτησα στα 7μου, φανταστείτε το σοκ και την αγωνία της μητέρας μου για εκείνες τις εποχές(σήμερα είναι 31).Με παρακολούθησε παιδοενδοκρινολόγος και πήγαν όλα καλά. Ήμουν γενικά ανεπτυγμένο παιδί για την ηλικία μου. Η μητέρα μου και η αδελφή μου αδιαθέτησαν στα 13, συνεπώς, δεν ξέρω εάν στην περίπτωσή μου έπαιξε ρόλο η κληρονομικότητα. Είμαι εκπαιδευτικός στο επάγγελμα και ακούω όλο και περισσότερα κοριτσάκια πλέον να αδιαθετούν αρκετά νωρίς..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λύσεις την σημερον ημέρα δεν αφήνουν τα παιδια να αδιεθετησουν σε τοςο μικρές ηλικίες

Βέρα όπως ειπαμε πριν πηγαινε για ενα έλεγχο, το ίδιο λεει και ο ειδικός πιο κατω- οπου θα στο επισημοποιησουνε αν συμβαινει κατι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν 9, 1.30 μετρημένη πρόσφατα και θα πάει Τετάρτη... Είναι στον μέσο όρο της τάξης. Λίγα είναι τα ψηλότερα και υπάρχουν και κοντύτερα...

 

είναι γεννημένη τέλος Δεκεμβριού οπότε ναι είναι από τα μικρότερα αλλά όντως είναι το πιο κοντό κατά πολύ. Μπορεί να είναι και 1,29 ... Τι να πω ... ίσως πέσαμε σε ψηλές. Στις καμπύλες είναι μεταξύ του 25-50% ... γύρω στο 35%

 

Η κόρη της φίλης μου που θα πάει και αυτή Τετάρτη φέτος, έκλεισε τα 9 τον Μάρτη, είναι 1,30 και είναι σίγουρα η πιο κοντούλα της τάξης. Σκέψου ότι με τη κόρη μου που δεν είναι 8 ακόμα(τέλος Νοέμβρη) έχουν πολύ μικρή διαφορά.

 

Άρα το καταλαβαίνω το άγχος σου Βέρα αλλά από ό,τι διάβασα στα θέματα εδώ τα περισσότερα κορίτσια συνέχισαν να ψηλώνουν και μετά την περίοδο.

 

Μου έκανε όμως εντύπωση αυτό με τον ιδρώτα...η κόρη μου ιδρωνει πάρα πολύ και μερικές φορές και εμένα μου μυρίζει. Είναι στοιχείο αυτό να το κοιτάξω; Να το αναφέρω στον παιδίατρο δηλ; Δε το είχα σκεφτεί ποτέ κι με βάλατε σε σκέψεις τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
εσένα δλδ είναι 1,30? Και πόσο χρονών είναι? Τι τάξη πάει? Εμένα που θα πάει πάντως 4η και εναι 8,5 είναι η πιο κοντή της τάξης μακράν.

 

Εμένα η ανάπτυξη σταμάτησε με το που αδιαθέτησα. Πήρα πολύ λίγους πόντους μετά. Αλλά τουλάχιστον ήμουν 1,60 όταν αδιαθέτησα

 

Πρέπει να τη δει γιατρός, που θα συζήτησει αιματολογικό έλεγχο, ακτινογραφία (συνήθως στο χέρι) για να δει αν ετοιμάζεται να σταματήσει η ανάπτυξη και υπέρηχο μήτρας ωοθηκών. Η παιδογυναικολόγο θες η ενδοκρινολόγο.

Δεν είναι επείγον, με την έννοια ότι κάτι θα πάθεις αν πας 2 ή 3 μήνες μετά, αλλά θέλει παρακολούθηση. Αν γίνει ορμονικλη θεραπεία για να ανασταλεί η περίοδος καλό είναι να γίνει πριν να αδιαθετήσει και όχι μετά, ειδικά αν σε απασχολεί και το ύψος. Επειδή είχε και η κόρη μου θέματα και το έχω ψάξει πολύ και έχω μιλήσει και με πολλές άλλες μανάδες "ασθενών" δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει π.χ. 30 πόντους αν της έρθει η περίοδος, οπότε πρέπει να το παρακολουθήσεις και να το προλάβεις. Επίσης αν ψηλώσει απότομα τον επόμενο καιρό, και αυτός είναι λόγος να ενημερώσεις το γιατρό, γιατί μπορεί να σημαίνει ότι μπαίνει στην εφηβεία.

Είναι δύσκολο να προβλέψεις πάντως χωρίς εξετάσεις. Η δικιά μου από την ώρα που άρχισε να έχει τριχοφυία, πέρασαν 3 χρόνια για να αδιαθετήσει, και προηγήθηκε η αύξση βάρους, αλλά όχι το στήθος, παρέμεινε πλάκα. Φιλενάδα της που αδιαθέτησε μικρούλα, έκανε πρώτα στήθος, δεν υπάρχει αυστηρός κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τη δει γιατρός, που θα συζήτησει αιματολογικό έλεγχο, ακτινογραφία (συνήθως στο χέρι) για να δει αν ετοιμάζεται να σταματήσει η ανάπτυξη και υπέρηχο μήτρας ωοθηκών. Η παιδογυναικολόγο θες η ενδοκρινολόγο.

Δεν είναι επείγον, με την έννοια ότι κάτι θα πάθεις αν πας 2 ή 3 μήνες μετά, αλλά θέλει παρακολούθηση. Αν γίνει ορμονικλη θεραπεία για να ανασταλεί η περίοδος καλό είναι να γίνει πριν να αδιαθετήσει και όχι μετά, ειδικά αν σε απασχολεί και το ύψος. Επειδή είχε και η κόρη μου θέματα και το έχω ψάξει πολύ και έχω μιλήσει και με πολλές άλλες μανάδες "ασθενών" δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει π.χ. 30 πόντους αν της έρθει η περίοδος, οπότε πρέπει να το παρακολουθήσεις και να το προλάβεις. Επίσης αν ψηλώσει απότομα τον επόμενο καιρό, και αυτός είναι λόγος να ενημερώσεις το γιατρό, γιατί μπορεί να σημαίνει ότι μπαίνει στην εφηβεία.

Είναι δύσκολο να προβλέψεις πάντως χωρίς εξετάσεις. Η δικιά μου από την ώρα που άρχισε να έχει τριχοφυία, πέρασαν 3 χρόνια για να αδιαθετήσει, και προηγήθηκε η αύξση βάρους, αλλά όχι το στήθος, παρέμεινε πλάκα. Φιλενάδα της που αδιαθέτησε μικρούλα, έκανε πρώτα στήθος, δεν υπάρχει αυστηρός κανόνας.

 

Αυτό που μου τη σπάει με τους γιατρούς είναι ότι άλλα σου λέει ο ένας και άλλα ο άλλος.

Σήμερα πήγαμε στο παίδον για καθιερωμένο ραντεβού στο ενδοκρινολογικό που μας παρακολουθούν και κάνουμε κάθε χρόνο εξετάσεις! Τώρα αν αυτές οι εξετάσεις είναι και ειδικές για να δει η γιατρός αν πλησιάζει η περίοδος ή όχι δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι είναι ένα πλήρες σετ εξετάσεων που κοστίζει γύρω στα 380ευρώ και έχει μέσα και κάποιες ορμονικές.

Εκεί μας ζυγίζουν, μας μετράνε, μας δίνουν συμβουλές διατροφής και βλέπουν γενικά την ανάπτυξή μας. Η γιατρός εκεί που κάνει τα ραντεβού είναι πιτσιρίκα (μάλλον σε ειδικότητα). Την καθηγήτρια που επιμελείται του προγράμματος πρέπει να τη δεις σε ειδικό ραντεβού και μας παρακολουθεί κι αυτή στο ιατρείο της αλλά ακόμα δεν έχουμε πάει. Η γιατρός αυτή λοιπόν που εξέτασε την κόρη μου μου είπε ότι οι τριχούλες που με προβληματίζουν είναι χνουδάκι και το ότι σκούρυναν να μη με απασχολεί. Μου είπε ότι οι τρίχες που σχετίζονται με την εφηβεία είναι μακριές κανονικές. Εγώ βέβαια και στα πόδια που βλέπω της κόρης μου έχει πιο μεγάλες από τις δικές μου και μου τις λένε χνούδι κι αυτές. Δλδ πόσο μεγάλες πια πρέπει να είναι οι τρίχες για να με προβληματίσουν. Πάντως αυτή ήταν κατηγορηματική κοιτώντας και το στήθος της ότι απέχουμε πολύ από την εφηβεία. Το στήθος μου είπε είναι το ισχυρότερο δείγμα στα κορίτσια. Τι να πω ... Και ακούω κι άλλες μαμάδες και σας το παραπάνω Post και βλέπω ότι ούτε οι γιατροί ξέρουν τι λένε τελικά.

Επίσης αύξηση του βάρους είχαμε φέτος (όχι όμως με ιδιαίτερη αύξηση του ύψους). Δλδ από τον Ιανουάριο έχει πάρει 5 πόντους και 4,5 κιλά κι αυτά έχουν φανεί στην κοιλίτσα της και τα μπουτάκια της. Εσύ τι εννοείς προηγήθηκε η αύξηση βάρους?? Παίρνουν πολλά κιλά στην εφηβεία?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που μου τη σπάει με τους γιατρούς είναι ότι άλλα σου λέει ο ένας και άλλα ο άλλος.

Σήμερα πήγαμε στο παίδον για καθιερωμένο ραντεβού στο ενδοκρινολογικό που μας παρακολουθούν και κάνουμε κάθε χρόνο εξετάσεις! Τώρα αν αυτές οι εξετάσεις είναι και ειδικές για να δει η γιατρός αν πλησιάζει η περίοδος ή όχι δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι είναι ένα πλήρες σετ εξετάσεων που κοστίζει γύρω στα 380ευρώ και έχει μέσα και κάποιες ορμονικές.

Εκεί μας ζυγίζουν, μας μετράνε, μας δίνουν συμβουλές διατροφής και βλέπουν γενικά την ανάπτυξή μας. Η γιατρός εκεί που κάνει τα ραντεβού είναι πιτσιρίκα (μάλλον σε ειδικότητα). Την καθηγήτρια που επιμελείται του προγράμματος πρέπει να τη δεις σε ειδικό ραντεβού και μας παρακολουθεί κι αυτή στο ιατρείο της αλλά ακόμα δεν έχουμε πάει. Η γιατρός αυτή λοιπόν που εξέτασε την κόρη μου μου είπε ότι οι τριχούλες που με προβληματίζουν είναι χνουδάκι και το ότι σκούρυναν να μη με απασχολεί. Μου είπε ότι οι τρίχες που σχετίζονται με την εφηβεία είναι μακριές κανονικές. Εγώ βέβαια και στα πόδια που βλέπω της κόρης μου έχει πιο μεγάλες από τις δικές μου και μου τις λένε χνούδι κι αυτές. Δλδ πόσο μεγάλες πια πρέπει να είναι οι τρίχες για να με προβληματίσουν. Πάντως αυτή ήταν κατηγορηματική κοιτώντας και το στήθος της ότι απέχουμε πολύ από την εφηβεία. Το στήθος μου είπε είναι το ισχυρότερο δείγμα στα κορίτσια. Τι να πω ... Και ακούω κι άλλες μαμάδες και σας το παραπάνω Post και βλέπω ότι ούτε οι γιατροί ξέρουν τι λένε τελικά.

Επίσης αύξηση του βάρους είχαμε φέτος (όχι όμως με ιδιαίτερη αύξηση του ύψους). Δλδ από τον Ιανουάριο έχει πάρει 5 πόντους και 4,5 κιλά κι αυτά έχουν φανεί στην κοιλίτσα της και τα μπουτάκια της. Εσύ τι εννοείς προηγήθηκε η αύξηση βάρους?? Παίρνουν πολλά κιλά στην εφηβεία?

 

To ενδοκρινολογικο στο παιδων που λες δεν το ξερω, αλλα αν το παιδι δεν παρακολουθειται για καποια κληρονομική περίεργη πάθηση τα ποσά που αναφέρεις και ο ετήσιος έλεγχος είναι όχι απλά υπερβολικά, αλλά εξωφρενικά.

Χρειάζεσαι συγκεκριμένες ορμονολογικές εξετάσεις, που αν έχεις οποιοδήποτε ταμείο, δε θα πάνε πάνω από κανένα 20αρι-40αρι. Ο υπέρηχος εξαρτάται πού θα τον κάνεις, αλλά σε καμια περίπτωση δε μιλάμε για τέτοια ποσά.

Από εκει και πέρα για το κόστος του γιατρού, εγώ πηγαίνω τα παιδιά μου ιδιωτικά στην κυρία Αναπλιώτου στο Ιατρικό Κέντρο που παρακολουθει και εμενα από την εφηβεία και θεωρείται κορυφή, και αν και η τιμη είναι πολύ υψηλή σε σχέση με άλλους γιατρούς, δε μιλάμε για τέτοια νούμερα που αναφέρεις! Σε ένα παιδοενδοκρινολόγο στο Παίδων Πεντέλης π.χ. αν πας πρωινά τα καλύπτει η οποιαδήποτε ασφάλιση έχεις, αν πας απόγευμα μιλάμε για κάτι σαν 40-60 ευρω. Η οποία είναι και η τάξη τιμής που περιμένεις στο μέσο παιδοενδοκρινολόγο ή παιδογυναικολόγο αν πας ιδιωτικά.

Αν θες γυναικολόγο για παιδιά, π.χ. ο Χριστόπουλος είναι καλός από προσωπική πείρα, λογικότατος στις τιμές του και κάνει και υπέρηχο ο ίδιος. Η στο Αλεξάνδρα ή στο Αρεταίειο έχει και δημόσια σχεικτή κλινική όπου μπορεία να προγραμματίσεις ραντεβού χωρίς να επιβαρυνθείς. Θα πάρει κάποιος χρόνο, αλλά δεν επίγεστε.

 

Από εκεί και πέρα, οι τρίχες σε πόδια κλπ είναι αδιάφορες. Και σα γορίλας να δείχνει το παιδί που λέει ο λόγος, δεν εχει καμία σχέση με την περίοδο, απλά με τα γονίδια σας :) Ψάχνετε τριχούλες μαύρες και καινούριες σε μασχάλες και γεννητικά όργανα. Η ιστορία με το στήθος, από προσωπική πείρα, είναι άσχετη. Η κόρη μου αδιαθέτησε πριν ένα χρόνο, στήθος άρχισε να αποκτά φέτος, όταν της ήρθε η περίοδος ήταν σαν αγόρι και δεν ψηλαφόταν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα, οι τρίχες σε πόδια κλπ είναι αδιάφορες. Και σα γορίλας να δείχνει το παιδί που λέει ο λόγος, δεν εχει καμία σχέση με την περίοδο, απλά με τα γονίδια σας :) Ψάχνετε τριχούλες μαύρες και καινούριες σε μασχάλες και γεννητικά όργανα. Η ιστορία με το στήθος, από προσωπική πείρα, είναι άσχετη. Η κόρη μου αδιαθέτησε πριν ένα χρόνο, στήθος άρχισε να αποκτά φέτος, όταν της ήρθε η περίοδος ήταν σαν αγόρι και δεν ψηλαφόταν τίποτα.

 

Αυτό είναι που με προβληματίζει .... ότι πολλές μαμάδες βλέπουν μόνο τριχοφυια και όχι στήθος πριν την περίοδο. Φαντάζομαι ότι μια ενδοκρινολόγος όμως μπορεί να καταλάβει αν πλησιάζει η περίοδος στο παιδί όταν την παρακολουθεί κάθε 6 μήνες! Αυτή η Αναπλιώτου που λες είναι και για θέματα περιόδου και ανάπτυξης κοριτσιών καλή?

 

Όσο για τα κόστη ... τόσο κάνουν οι εξετάσεις αυτές στο Παίδον και είναι πολλές. Εγώ τις πληρώνω και παίρνω τα χρήματα από το ταμείο μου. Δεν πληρώνω κάτι άλλο εκεί. Το πρόγραμμα είναι αυτό:

 

http://www.childhood-obesity.gr/contents_gr.asp?id=157

 

Η παιδίατρος που μου είπε για το στήθος είναι μεν νέα αλλά έχει δει πολλά παιδιά σε εφηβεία. Τι να πω ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που με προβληματίζει .... ότι πολλές μαμάδες βλέπουν μόνο τριχοφυια και όχι στήθος πριν την περίοδο. Φαντάζομαι ότι μια ενδοκρινολόγος όμως μπορεί να καταλάβει αν πλησιάζει η περίοδος στο παιδί όταν την παρακολουθεί κάθε 6 μήνες! Αυτή η Αναπλιώτου που λες είναι και για θέματα περιόδου και ανάπτυξης κοριτσιών καλή?

 

Όσο για τα κόστη ... τόσο κάνουν οι εξετάσεις αυτές στο Παίδον και είναι πολλές. Εγώ τις πληρώνω και παίρνω τα χρήματα από το ταμείο μου. Δεν πληρώνω κάτι άλλο εκεί. Το πρόγραμμα είναι αυτό:

 

http://www.childhood-obesity.gr/contents_gr.asp?id=157

 

Η παιδίατρος που μου είπε για το στήθος είναι μεν νέα αλλά έχει δει πολλά παιδιά σε εφηβεία. Τι να πω ...

 

Aν το παιδι είναι παχύσαρκο, η πρώιμη εφηβεία είναι πιο συνηθισμένη, αλλά φαντάζομαι θα ξέρει ο ειδικός που το παρακολουθεί περισσότερα. Αν το βλέπει ήδη ένας γιατρός για μία ορμονική πάθηση, και τον εμπιστεύεστε, γιατί να ανησυχείτε;

Link to comment
Share on other sites

Aν το παιδι είναι παχύσαρκο, η πρώιμη εφηβεία είναι πιο συνηθισμένη, αλλά φαντάζομαι θα ξέρει ο ειδικός που το παρακολουθεί περισσότερα. Αν το βλέπει ήδη ένας γιατρός για μία ορμονική πάθηση, και τον εμπιστεύεστε, γιατί να ανησυχείτε;

 

Το πρόγραμμα είναι ερευνητικό και μέσω αυτού κάνουμε τις εξετάσεις απλά γιατί το επιμελείται η ενδοκρινολόγός μας. Δεν είναι παχύσαρκο το παιδί αλλά φέτος απλά από αδύνατη έγινε κανονική προς τσουπωτή. Καμία σχέση με παχύσαρκη.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, στην κόρη μου διαγνώστηκε πιθανή θηλαρχή από το γιατρό που της έκανε υπέρηχο στήθους επειδή είχαμε ψηλαφίσει ένα γρομπαλάκι. σχεδόν εννιά χρόνων πια και θα το ψάξουμε να δούμε τί θα πουν οι γιατροί. επόμενο ραντεβού με Ενδοκρινολόγο. Δεν είναι ανεπτυγμένο παιδί μάλλον μικροκαμωμένη και αυτός είναι κι ο λόγος που ο γιατρός θέλει να τη βοηθήσει δηλ. να μην κοπεί η ανάπτυξη της. Αν έχετε παρόμοια εμπειρία παρακαλώ Μοιραστείτε τη! 

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 months later...

Είμαι μπερδεμένη και πολύ στεναχωρημένη! Το κορίτσι μου 8,5 ετών νομίζω έχει θεματάκι με τις ορμόνες του. Μου δίνει την εντύπωση πως πάει να ξεκινήσει η εφηβεία. Είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο? Μίλησα με τον παιδίατρο και την Δευτέρα θα πάμε να κάνουμε ένα κάρο εξετάσεις. Επικοινώνησα και με ψυχολόγο και θα μας κλείσει ραντεβού πάλι από Δευτέρα. Έως τότε θα βράζω στο ζουμί μου. 

Φοβάμαι για το παιδί, για την ψυχοσωματική του ανάπτυξη, φοβάμαι μην υπάρχει τίποτα παθολογικό ή μην παρουσιαστεί τίποτα, γενικώς είμαι πολύ πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη! Λυπάμαι που το παιδί μέσα του βιώνει μία σύγχυση γιατί είναι και μικρό. 

Τον τελευταίο μήνα παρουσιάζει επιθετική συμπεριφορά, έχει αυξηθεί το χνουδάκι στο σώμα της και κάποιες φορές ιδίως όταν στρεσαριστεί μυρίζουν οι μασχάλες της. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως όλη η αλλαγή οφείλεται σε δική μου συμπεριφορά. Μήπως στρεσάρεται πολύ γιατί κάποιες φορές είμαι αυστηρή μαζί της? Δεν θα έπρεπε όμως? Ξέρω πως όλα αυτά θα μου τα λύσει η ψυχολόγος δεν λέω, όμως εάν έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο ή έχετε κάποια γνώση επί του θέματος θα βοηθούσε. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , xrisaki είπε:

Είμαι μπερδεμένη και πολύ στεναχωρημένη! Το κορίτσι μου 8,5 ετών νομίζω έχει θεματάκι με τις ορμόνες του. Μου δίνει την εντύπωση πως πάει να ξεκινήσει η εφηβεία. Είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο? Μίλησα με τον παιδίατρο και την Δευτέρα θα πάμε να κάνουμε ένα κάρο εξετάσεις. Επικοινώνησα και με ψυχολόγο και θα μας κλείσει ραντεβού πάλι από Δευτέρα. Έως τότε θα βράζω στο ζουμί μου. 

Φοβάμαι για το παιδί, για την ψυχοσωματική του ανάπτυξη, φοβάμαι μην υπάρχει τίποτα παθολογικό ή μην παρουσιαστεί τίποτα, γενικώς είμαι πολύ πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη! Λυπάμαι που το παιδί μέσα του βιώνει μία σύγχυση γιατί είναι και μικρό. 

Τον τελευταίο μήνα παρουσιάζει επιθετική συμπεριφορά, έχει αυξηθεί το χνουδάκι στο σώμα της και κάποιες φορές ιδίως όταν στρεσαριστεί μυρίζουν οι μασχάλες της. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως όλη η αλλαγή οφείλεται σε δική μου συμπεριφορά. Μήπως στρεσάρεται πολύ γιατί κάποιες φορές είμαι αυστηρή μαζί της? Δεν θα έπρεπε όμως? Ξέρω πως όλα αυτά θα μου τα λύσει η ψυχολόγος δεν λέω, όμως εάν έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο ή έχετε κάποια γνώση επί του θέματος θα βοηθούσε. Ευχαριστώ!

Μην αγχώνεσαι και μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Το πέρασα με τον γιο μου. Τουλάχιστον εσύ έχεις χρόνο για αναστολή της εφηβείας. Γίνεται μία ένεση το μήνα από γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο. Η κ. Βλαχοπαπαδοπούλου στο Παίδων Αγλαϊα Κυριακού είναι εξαιρετική. Εμάς μπήκε στα 10,5-11 στην εφηβεία και η αναστολή της εφηβείας θα ήταν οριακή και με αμφίβολα αποτελέσματα. Έτσι τα ζυγίσαμε και δεν την επιχειρήσαμε. Τώρα είναι ήδη 12,5, με εικόνα εφήβου, αλλά όχι ιδιαίτερα ψηλός. Θα είναι τύχη εάν φτάσει το 1,70 με μαμά 1,72 και μπαμπά 1,83. Το πιο δύσκολο ήταν να το αποδεχθούμε, αλλά το δουλέψαμε μέσα μας και σήμερα πλέον δεν το σκεφτόμαστε. Και το παιδί έχει ενημερωθεί από τους γιατρούς προκειμένου να μην νιώθει άσχημα. Άλλωστε είναι ένα χαρισματικό πλάσμα (και όχι επειδή είμαι η μαμά του). Πάντως η καλύτερη ηλικία για αναστολή της εφηβείας 8-9 ετών, οπότε μην αγχώνεσαι, ξεκινήστε με τις εξετάσεις (είναι όντως αρκετές), βάλτε ένα πρόγραμμα και όλα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

10,5 με 11 δεν θεωρείται φυσιολογικό να μπει στη εφηβεία? Είχα αυτή την εντύπωση! Προφανώς εσύ που ήδη το έχεις ψάξει είσαι πιο ενημερωμένη. Ας είναι καλά τα παιδάκια και όσο για την εικόνα (λίγο πιο κοντό, με πιο πολύ τριχοφυΐα) δεν πειράζει. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Επεξεργάστηκαν by xrisaki
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.

Σκεφτόμουν να ανοίξω θέμα, αλλά να που μοιραζόμαστε τις ίδιες ανησυχίες.

Εμείς πάλι μπήκαμε από νωρίς στα δύσκολα.

 

Πέρσι, πριν γίνει 5 σε έναν υπέρηχο για άσχετο λόγο μας επεσήμαναν ότι τα έσω γεννητικά όργανα της μικρής είναι αυξημένα σε διάσταση για την ηλικία της. Ο παιδίατρος ήταν καθησυχαστικός, ωστόσο είδαμε ενδοκρινολόγο από δική μας επιμονή, μάλλον. Έκανε εξέταση οστικής ηλικίας η οποία βγήκε 7 ετών και κάτι, και πλήρη ορμονολογικό έλεγχο, ο οποίος ήταν φυσιολογικός. Την είδε ξανά στο 6μηνο και όλα καλά. Στο μεταξύ η μικρούλα έδειξε μόνο μια αύξηση στην τριχοφυία στα πόδια. Κανένα άλλο ορατό σημάδι (στηθάκι, τριχούλες στο εφηβαιο, οσμή. κλπ).

 

Πριν ένα μήνα, όμως, ο παιδίατρος τη ψηλάφισε και "είδε" μαζικό αδένα στη μια πλευρά. Με το μάτι δε φαίνεται τίποτα. Την είδε και η ενδοκρινολόγος, μας είπε ότι "κάτι αρχίζει" αριστερά, και ότι προς το παρόν κάνουμε αυστηρή δίαιτα για ένα μήνα, κάνουμε κι άλλη ακτινογραφία οστικής ηλικίας και υπέρηχο έσω γεννητικών και μας ξαναβλέπει για να κάνουμε αιματολογικές. Μας είπε επίσης ότι αν οι αιματολογικές δείξουν πραγματική πρώιμη ήβη, πρέπει να γίνει βάσει πρωτοκόλλου και μια μαγνητική στον εγκέφαλο και την υπόφυση. Καταλαβαίνετε τι έπαθα.

 

Οι εξετάσεις έγιναν σήμερα. Η οστική ηλικία 8 (η μικρή είναι 6 + 1 μήνα), στον υπέρηχο φυσιολογικά μεν τα πράγματα, αλλά το μέγεθος των ωοθηκών εφηβικό :(

Δεν ξέρω καν τι σημαίνει αυτό, τη γιατρό θα τη δούμε την Τετάρτη.

 

Πάντως, xrisaki, επειδή έχω διαβάσει αρκετά τώρα τελευταία για το θέμα, πρώιμη θεωρείται η ήβη στα κορίτσια πριν τα 8. Μάλιστα από τη στιγμή που θα εμφανιστεί στήθος, η περίοδος έρχεται μετά από 2+ χρόνια. Η κόρη σου έχει εμφανίσει τριχούλες ή στηθάκι?

 

Τους φόβους σου πάντως τους μοιράζομαι. Πρώτα για τη σωματική της υγεία και μετά για την ψυχολογία της. Και σκέψου η δικιά μου είναι 6... Μωρό ακόμα...

 

Επεξεργάστηκαν by nihai
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...