Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Επειδη νομιζω οτι κανουν ουτως η αλλως γιαυτο το ειπα !

 

Αλλα να μην αγχωνεσαι , για να το ειπε ετσι ειναι , και εμενα απο την αρχη αυτο ελεγε τυχαιο ! Ολα θα πανε καλα , ασε το σωμα να επανερθει , να ερθει περιοδος και θα δεις ολα θα πανε καλα !

 

Πόσο χρονών είσαι Σοφάκι; Εχεις άλλα παιδιά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσι μου! Εγω δυστυχως χθες προχωρησα σε αποξεση. Εκανα 2 χρονια να μεινω εγκυος και κρατησε 1μηνα.... Δεν ακουσαμε ποτε καρδουλα. Δεν εχω λογια....προσπαθω να συνελθω. Τη Δευτερα πηγαμε και δεν ακουστηκε, την Πεμπτη επιβεβαιωσαμε και το Σαββατο πηγα στην κλινικη.

 

ΜΑΡΑΚΙ1980 λυπαμαι πολυ για την παλινδρομη:( Εδω ειχα διαβασει για την εγκυμοσυνη σου και τωρα διαβασα για την ατυχια σου.Να ξερεις σιγουρα οτι δεν εισαι η μονη.Σε καταλαβαινω,δεν ξερεις ποσο!!

Εγω εμεινα εγκυος μετα απο εξι χρονια με σπερματεγχυση και παλινδρομησε στους δυομιση μηνες.Ακουσαμε και καρδια και στο καθορισμενο ραντεβου,λιγο πριν την αυχενικη και ενω ειχε σχηματιστει,διαπιστωσαμε οτι ειχε σταματησει η καρδουλα του.:cry:Δεν υπαρχουν λογια το πως νιωσαμε.Χασαμε τη γη κατω απο τα ποδια μας.Εγω εκλαιγα συνεχεια οταν ελειπε ο αντρας μου,γιατι δεν ηθελα να με βλεπει ετσι και δεν ηθελα να τον στεναχωρω περισσοτερο.Αυτος το περασε ισως πολυ χειροτερα γιατι δεν ξεσπασε:cry:

Αυτο που θα σου πω ειναι οτι ο χρονος,θα απαλυνει τον πονο σου.Δεν θα το ξεχασεις ποτε,αλλα αυτο το τριμηνο που χρειαζεται για να περασει,μεχρι να ξαναπροσπαθησεις θα σε βοηθησει αρκετα.

Αποξεση δεν εκανα,εκανα φυσικη αποβολη με χαπια γιατι ο γιατρος μου δεν ηθελε να "τραυματισουμε"τη μητρα.Το θετικο οπως ειπε ειναι οτι εμεινα εγκυος με φυσιολογικη συλληψη,ασχετα με τη σπερματεγχυση και οτι η μητρα ανοιξε.Βεβαια απο τοτε δεν προεκυψε ξανα και τωρα θα ξεκινησω εξωσωματικη.

Ο γιατρος μου ειπε αυτο που λενε ολοι.Τυχαιο γεγονος και συνηθως συμβαινει συχνα στην πρωτη εγκυμοσυνη.Οι παλινδρομες οφειλονται σε 90% σε χρωμοσωμικες ανωμαλιες.

Δεν εχω τι αλλο να σου γραψω,γιατι δεν υπαρχουν λογια και ολα αυτα ισως ειναι λογια παρηγοριας.

Παντα σκεφτομαι αν θα ειμαι ξανα τυχερη....και αν θα το ζησω μεχρι τελους.....

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου μαρακι1980,greentree κ οποια αλλη εγκυουλα ξεχναω τι κανετε??πως παει η εγκυμοσυνη σασ???εγω ειμαι στα ιδια μαλλον αυτο το μηνα συμφωνα με τα τεστ δεν εκσνα ωορρηξια,οποτε τζιφος παμε μαλλον για σπερματεγχυση τον ερχομενο.κυκλο...σας εχει τυχει να.μην κανετε ωορρηξια ποτε??μα τι ατυχια ειναι.αυτη ενα μηνα με εβαλε να.ακολουθω το κυκλο μου με τεστ κ αυτος ετυχε χωρις ωορρηξια...δεν με θελει μαλλον,τι να πω??ας παμε κατευθειαν στην υποβοηθουμενη αναπαραγωγη μπας κ δουμε ασπρη μερα...

 

Stelakion συμβαινει 1-2 φορες το χρονο να μην εχουμε ωορηξια.Το λενε οι γιατροι.Πας στον επομενο κυκλο.Βεβαια εσεις τις επαφες σας δεν θα τις χασετε....ποτε δεν ξερεις!

Καλο θα ηταν το τεστ να το κανεις μεσημερι για πετυχεις την ορμονη και αν θυμαμαι καλα δεν επεινα νερο ενα δυωρο-τριωρο πριν το τεστ.Φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για το clear blue.:wink:

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

cat cat μου εχουμε ξανα πει πως εχουμε πολλα κοινα,χρονιο νοσημα κ εγω...εσυ κανεις ακομα θεραπεια?εμενα η γιατρος μου,μου ειπε να σταματησω την ενεση με βιολογικο παραγοντα μολις παρω θετικο τεστ εγκυμοσυνης..εσενα σου εχουν πει τιποτα??καλα κανεις και πας στη γιατρο που νιωθεις πιο ανετα,απλα ο δικος μου δεν ηταν τοσο εξειδικευμενος κ ουτε σπερματεγχυση εκανε,οποτε ετσι κ αλλιως θα με εστελνε σε κλινικη οποτε προτιμησα να παω σ'αυτον που μου συστησαν..σου εχει πει ποσο κοστιζει?το σπερμα θα το παρει κ την ιδια μερα θα γινει η σπερματεγχυση??συγγνωμη για τις τοσες ερωτησεις μου...σου ευχομαι να πετυχεις με την πρωτη κοριτσι μου...!!!!να ερθει αυτο το μωρακι σε ολες μας!!!

 

δεν κανω θεραπεια πια γιατι μου συνεστησε ο γιατρος πως προληπτικα πρεπει να την σταματησω αφου θελω μωρακι. 1,5 χρονο ειμαι off. την σταματησα ομως ασυνείδητα γιατι ειχα ποσοστο βελτιωσης. εχω βεβαια τον τελευταιο καιρο, εξαρσεις, αλλα συμβιβάζομαι! ξερεις και συ φανταζομαι...ειναι θεμα συνηθειας ολα! η γιατρος μου αποτι καταλαβα και γω, κανει αρκετα χρονια σπερματεγχυση αλλα δεν το γνωριζα μεχρι που εφτασε η ωρα μου. η τιμη ειναι 150 στην γιατρο και 150 στη βιολογο...δεν ξερω πως ακουγετε η τιμη, αλλα θα ηθελα να ηξερα εσενα ποσο θα σου κοστηση. το σπερμα αποτι θυμαμαι το δινεις 1-2 ωρες πριν την σπερματεγχυση και αφου γινει επεξεργασια του ...μεταφερεται για την τοποθετηση του. δεν με κουραζεις με τις ερωτησεις. η μια εχουμε την αλλη εδω μεσα αλλωστε για να συζηταμε τετοια θεματα. ευχομαι το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσι μου! Εγω δυστυχως χθες προχωρησα σε αποξεση. Εκανα 2 χρονια να μεινω εγκυος και κρατησε 1μηνα.... Δεν ακουσαμε ποτε καρδουλα. Δεν εχω λογια....προσπαθω να συνελθω. Τη Δευτερα πηγαμε και δεν ακουστηκε, την Πεμπτη επιβεβαιωσαμε και το Σαββατο πηγα στην κλινικη.

 

ποσο λυπαμαι ΜΑΡΑΚΙ! πρεπει να σκεφτεσε την θετικη πλευρα του θεματος αλλιως θα σε παρει τελειως απο κατω. αφου ο οργανισμος σου δεν το κρατησε...καλυτερα που συνεβει νωριτερα παρα να ειχε προχωρηση κι αλλο η εγκυμοσυνη. βεβαια το καλυτερο θα ηταν ναμην ειχε συμβει. μπορω να σε καταλαβω εν μερη ...γιατι και γω ειχα μια παλινδρομη πριν 3 χρονια η οποια κατεληξε στην πεμπτη εβδομαδα μετα απο προσπαθεια 7 μηνων. δεν εκανα αποξεση αλλα επεσε μονο του!!η γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να αισθάνομαι τυχερη που δεν συνεβη πιο μετα αλλα νωριτερα. μου ειπε μερικα παραδειγματα απο τις εμπειριες της και καραφλιασα. αντι να φυγω με κλαματα , που λεει ο λογος, εφυγα με μια ανακουφηση οτι γλυτωσα τα χειροτερα. αν θυμαμαι καλα απο την κουμπαρα μου που επαθε το ιδιο στον τριτο μηνα βεβαια...μετα την αποξεση της ειπε οτι πρεπει να περασουν 3 μηνες για να ξαναπροσπαθηση και μετα απο αυτο σε συντομο χρ.διαστημα εκανε ενα κοριτσακι. καλη δυναμη σου ευχομαι και να προσευχεσαι για το καλυτερο συντομα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου!ελπιζω ολες να εισαστε μια χαρα...μαρακι1980 μου πως εισαι,συνηλθες καθολου??ευχομαι να εχεις ηρεμησει κ ολα θα ερθουν με το καιρο τους.cat cat να προσεχεις τον εαυτο σου κυριως με το αυτοανοσο γιατι η γιατρος μου μου ειπε προβλημα στη γονιμοτητα τα αυτοανοσα δημιουργουν οταν βρισκονται σε εξαρση,συζητησε το με ρευματολογο(αν σε παρακολουθει)μια μικρη συμβουλη.εμενα δεν μου εχει πει ακομα τιμη μολις αδιαθετησω θα κλεισω ραντεβου κ θα δουμε ποσο θα παει...αν κ το φοβαμαι πως θα μου παρει πολυ παραπανω απο 150 αφου η απλη επισκεψη ηταν τοσα(τρελαθηκα μεταξυ μας)!εσυ την εκανες τη σπερματεγχυση?εγω τελικα μεχρι 20 μερα εκανα τεστ ουτε ενα θετικο κ πηρα το γιατρο κ μου ειπε πως μπορει να μην εκανα καθολου ή να μην ηταν καλη...ανυπομονω για το επομενο βημα...σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας..:D

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα κορίτσια.Ελπίζω να είστε όλες καλά.Stelakion σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις από δω και πέρα και προπάντων υπομονή.Τα λέω για να τα ακούω και εγώ.Εγώ θα μπορούσα να πω ότι είμαι πολύ άτυχη.Μετά από 4 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις με ένα γιατρό άστα να πάνε,μία αποτυχημένη εξωσωματική με ένα ωάριο που δεν πήγε σε εμβρυομεταφορά,έμεινα μετά από 2 χρόνια προσπαθειών φυσιολογικά έγκυος και κατέληξε σε έκτοπη κύηση και έχασα και τη δεξιά σάλπιγγα.Νομίζω ότι ποτέ δε θα το ξεπεράσω.Το φετινό Σεπτέβριο άλλη μία αποτυχημένη εξωσωματική με τρία ωάρια και δε γονιμοποιήθηκε ούτε ένα.Έχω απογοητευτεί πολύ.Ο σύζυγος έχει ολιγοασθενοσπερμία.Σήμερα θα ξαναπάμε στον ουρολόγο.Τέλη Ιανουαρίου θα πάω για τρίτη εξωσωματική και ο Θεός βοηθός.Πάντως χρειάζεται ψυχραιμία και πολύ υπομονή.Προσπάθησε να βρεις ένα καλό γιατρό που να του έχεις εμπιστοσύνη.Εγώ μέσα σε 2.5 χρόνια άλλαξα 5 γυναικολόγους.Τα έχω δει όλα.Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου! ΜΑΡΑΚΙ 1980 λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου κοριτσι μου.. φανταζομαι ποσο υποφερεις τωρα αλλα σκεψου οτι αφου λειτουργησε ο οργανισμος σου κ εμεινες μια φορα εγκυος θα ξανα μεινεις συντομα..σκεψου αισιοδοξα... ! εγω εχω καθυστερηση αλλα αυτο δεν ειναι πρωτοτυπο για μενα λογω πολυκυστικων εχω αστατο κυκλο... :-( τον προηγουμενο μηνα αδιαθετησα στις 13 οκτωβριου στην 25 μερα του κυκλου κ ενω ειχε σταθεροποιηθει το τελευταιο τριμηνο αυτο το μηνα την ξανα εχασα την κυρια... εκανα χθες ενα τεστ αλλα ηταν αρνητικο.. οσο κ να ξερω οτι ειναι φυσιολογικο λογω πολυκυστικων να μην ερχεται στη ωρα της η περιοδος οταν εχω καθυστερηση γεννιεται η ελπιδα κ μετα οταν αποφαζιζει να ερθει πεφτω αποτομα... :-(

vqoap2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου!ελπιζω ολες να εισαστε μια χαρα...μαρακι1980 μου πως εισαι,συνηλθες καθολου??ευχομαι να εχεις ηρεμησει κ ολα θα ερθουν με το καιρο τους.cat cat να προσεχεις τον εαυτο σου κυριως με το αυτοανοσο γιατι η γιατρος μου μου ειπε προβλημα στη γονιμοτητα τα αυτοανοσα δημιουργουν οταν βρισκονται σε εξαρση,συζητησε το με ρευματολογο(αν σε παρακολουθει)μια μικρη συμβουλη.εμενα δεν μου εχει πει ακομα τιμη μολις αδιαθετησω θα κλεισω ραντεβου κ θα δουμε ποσο θα παει...αν κ το φοβαμαι πως θα μου παρει πολυ παραπανω απο 150 αφου η απλη επισκεψη ηταν τοσα(τρελαθηκα μεταξυ μας)!εσυ την εκανες τη σπερματεγχυση?εγω τελικα μεχρι 20 μερα εκανα τεστ ουτε ενα θετικο κ πηρα το γιατρο κ μου ειπε πως μπορει να μην εκανα καθολου ή να μην ηταν καλη...ανυπομονω για το επομενο βημα...σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας..:D

προσεχω οσο μπορω..σε ευχαριστω..εχω ομως αρκετο αγχος και αυτο δεν βοηθα την κατασταση δυστηχως. ειναι πολλα τα χρηματα 150 για μια απλη επισκεψη!ποιος ειναι?? ο θεος (που λεει ο λογος)? σημερα τα ξημερωματα θα κανω την ενεση πρεγκνυλ και την δευτερα πολυ νωρις το πρωι θα κανουμε την σπερματεγχυση. μακαρι να μας πανε ολα καλα. καλο θα ειναι βεβαια να ξερεις απο πριν τι σε περιμενει οσο αφορα τα εξοδα σου...καλη δυναμη να εχουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσεχω οσο μπορω..σε ευχαριστω..εχω ομως αρκετο αγχος και αυτο δεν βοηθα την κατασταση δυστηχως. ειναι πολλα τα χρηματα 150 για μια απλη επισκεψη!ποιος ειναι?? ο θεος (που λεει ο λογος)? σημερα τα ξημερωματα θα κανω την ενεση πρεγκνυλ και την δευτερα πολυ νωρις το πρωι θα κανουμε την σπερματεγχυση. μακαρι να μας πανε ολα καλα. καλο θα ειναι βεβαια να ξερεις απο πριν τι σε περιμενει οσο αφορα τα εξοδα σου...καλη δυναμη να εχουμε

 

Cat cat πως πηγε?Σημερα δεν ηταν η μεγαλη μερα?Καλη επιτυχια :D:D

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Cat cat πως πηγε?Σημερα δεν ηταν η μεγαλη μερα?Καλη επιτυχια :D:D

 

ναι κοριτσι μου...σημερα ηταν η μεγαλη μερα..σε ευχαριστω,,.ολα καλα πηγαν...αναμενω αυτες τις βασανιστηκες 15 ημερεσ για τα ευχαριστα ελπιζω....καλο κουραγιο να εχουμε και εσενα σου ευχομαι να πενε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

ναι κοριτσι μου...σημερα ηταν η μεγαλη μερα..σε ευχαριστω,,.ολα καλα πηγαν...αναμενω αυτες τις βασανιστηκες 15 ημερεσ για τα ευχαριστα ελπιζω....καλο κουραγιο να εχουμε και εσενα σου ευχομαι να πενε ολα καλα...

 

 

Αναμενουμε την θετικη χοριακη σου!!Ευχαριστω πολυ.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια,

εχω μια απορια και ειμαι σιγουρη οτι μπορειτε να την λυσετε καποιες απο εσας.

Θα ηθελα να μαθω σε ποιες περιπτωσεις υπογονιμοτητας προτεινεται η σπερματεγχυση. Στην δικια μας περιπτωση που υπαρχει σπερμα αλλα ειναι ακινητο, τι θεωρειται προτιμοτερο και αποδοτικοτερο η εξωσωματικη γονιμοποιηση η η σπερματεγχυση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια,

εχω μια απορια και ειμαι σιγουρη οτι μπορειτε να την λυσετε καποιες απο εσας.

Θα ηθελα να μαθω σε ποιες περιπτωσεις υπογονιμοτητας προτεινεται η σπερματεγχυση. Στην δικια μας περιπτωση που υπαρχει σπερμα αλλα ειναι ακινητο, τι θεωρειται προτιμοτερο και αποδοτικοτερο η εξωσωματικη γονιμοποιηση η η σπερματεγχυση;

 

Γεια σου περιχωρα .

Σπερματεγχυση γινεται οταν οι σαλπιγγες της γυναικας ειναι διαβατες και το σπερμα το πολυ μεχρι μετριο.Αν υπαρχει μεγαλυτερο θεμα με το σπερμα τοτε πας για εξωσωματικη.

Προσωπικη αποψη, ειναι καλυτερα να πατε για εξωσωματικη.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσακια,

εχω μια απορια και ειμαι σιγουρη οτι μπορειτε να την λυσετε καποιες απο εσας.

Θα ηθελα να μαθω σε ποιες περιπτωσεις υπογονιμοτητας προτεινεται η σπερματεγχυση. Στην δικια μας περιπτωση που υπαρχει σπερμα αλλα ειναι ακινητο, τι θεωρειται προτιμοτερο και αποδοτικοτερο η εξωσωματικη γονιμοποιηση η η σπερματεγχυση;

 

Καλησπέρα περιχωρα.Και εγώ είμαι της άποψης ότι είναι καλύτερη η λύση της εξωσωματικής ακόμα και αν κοστίζει.Ο σύζυγός μου έχει ολιγοασθενοσπερμία λόγω κιρσοκήλης,χειρουργήθηκε και αρχικά έκανα 4 σπερματεγχύσεις τζάμπα τα λεφτά.Όταν το σπέρμα δεν είναι καλό και στη δική σας περίπτωση που είναι ακίνητο δε νομίζω ότι ενδείκνυται η σπερματέγχυση.Μη δίνεις τζάμπα λεφτά.Σου το λέω γιατί το πέρασα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια,

εχω μια απορια και ειμαι σιγουρη οτι μπορειτε να την λυσετε καποιες απο εσας.

Θα ηθελα να μαθω σε ποιες περιπτωσεις υπογονιμοτητας προτεινεται η σπερματεγχυση. Στην δικια μας περιπτωση που υπαρχει σπερμα αλλα ειναι ακινητο, τι θεωρειται προτιμοτερο και αποδοτικοτερο η εξωσωματικη γονιμοποιηση η η σπερματεγχυση;

 

Στην σπερματέγχυση το σπερμα έχει να κάνει κάποιο ταξίδι, να περάσει απο τις σάλπιγγες κλπ, αν ειναι ακίνητο απλά δεν γίνεται.

Σε αντίθεση με την εξωσωματική και ειδικά την μικρογονομοποιηση που θα βάλουν το καλύτερο στο ωάριο και κατεύθυαν το τοποθετούν στην μήτρα.

Σου μίλησε ο γιατρός σου για σπερματέγχυση?

Link to comment
Share on other sites

Στην σπερματέγχυση το σπερμα έχει να κάνει κάποιο ταξίδι, να περάσει απο τις σάλπιγγες κλπ, αν ειναι ακίνητο απλά δεν γίνεται.

Σε αντίθεση με την εξωσωματική και ειδικά την μικρογονομοποιηση που θα βάλουν το καλύτερο στο ωάριο και κατεύθυαν το τοποθετούν στην μήτρα.

Σου μίλησε ο γιατρός σου για σπερματέγχυση?

 

Καλημερα και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Με τον γιατρο δεν εχουμε μιλησει ακομα για αυτο το θεμα, εχουμε πρωτα να εξετασουμε που οφειλεται η ακινησια (κιρσοκηλη και υψηλη προλακτινη), γιατι ισως υπαρχει λυση. Τωρα ειμαστε ακομα στο σταδιο των εξετασεων. Ελπιζω να μην χρειαστει να συζητησουμε κατι τετοιο και να δουμε βελτιωση, απλα θα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενη για το τι ενδεχεται να ακουσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα περιχωρα.Και εγώ είμαι της άποψης ότι είναι καλύτερη η λύση της εξωσωματικής ακόμα και αν κοστίζει.Ο σύζυγός μου έχει ολιγοασθενοσπερμία λόγω κιρσοκήλης,χειρουργήθηκε και αρχικά έκανα 4 σπερματεγχύσεις τζάμπα τα λεφτά.Όταν το σπέρμα δεν είναι καλό και στη δική σας περίπτωση που είναι ακίνητο δε νομίζω ότι ενδείκνυται η σπερματέγχυση.Μη δίνεις τζάμπα λεφτά.Σου το λέω γιατί το πέρασα.:)

 

Τις σπερματεγχυσεις τις εκανες πριν την επεμβαση κιρσοκηλης;

Μετα το χειρουργειο ειδατε βελτιωση,ρωταω διοτι και ο δικος μου συζυγος διεγνωσθει με 3ου βαθμου κιρσοκηλη.

Link to comment
Share on other sites

Τις σπερματεγχυσεις τις εκανες πριν την επεμβαση κιρσοκηλης;

Μετα το χειρουργειο ειδατε βελτιωση,ρωταω διοτι και ο δικος μου συζυγος διεγνωσθει με 3ου βαθμου κιρσοκηλη.

 

Καλημέρα κορίτσι.Τις σπερματεγχύσεις τις έκανα μετά την εγχείρηση μετά από 6 μήνες περίπου κάθε μήνα.Όταν υπάρχει χαμηλή κινητικότητα ή καθόλου από ότι μου έχουν πει δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γίνει γονιμοποίηση γιατί αυτά τα αφήνουν μόνα τους για να πάνε να γονιμοποιηθούν με το ωάριο.Δεν είναι όπως στην εξωσωματική που τα διαλέγουν.Την εγχείρηση την κάναμε γιατί είπε ο ουρολόγος ότι θα χειροτέρευε η κιρσοκήλη και φοβηθήκαμε.Αποτέλεσμα δε μπορώ να πω ότι είδα,πέρασαν δύο χρόνια,αλλά έχουμε πάρει nolvadex,profertil και βιταμίνες τώρα.Έχει ολιγοασθενοσπερμία και δε γίνεται τίποτα λόγω κιρσοκήλης.Την Παρασκευή θα πάμε και σε έναν άλλο ουρολόγο να δούμε τί θα μας πει.:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι.Τις σπερματεγχύσεις τις έκανα μετά την εγχείρηση μετά από 6 μήνες περίπου κάθε μήνα.Όταν υπάρχει χαμηλή κινητικότητα ή καθόλου από ότι μου έχουν πει δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γίνει γονιμοποίηση γιατί αυτά τα αφήνουν μόνα τους για να πάνε να γονιμοποιηθούν με το ωάριο.Δεν είναι όπως στην εξωσωματική που τα διαλέγουν.Την εγχείρηση την κάναμε γιατί είπε ο ουρολόγος ότι θα χειροτέρευε η κιρσοκήλη και φοβηθήκαμε.Αποτέλεσμα δε μπορώ να πω ότι είδα,πέρασαν δύο χρόνια,αλλά έχουμε πάρει nolvadex,profertil και βιταμίνες τώρα.Έχει ολιγοασθενοσπερμία και δε γίνεται τίποτα λόγω κιρσοκήλης.Την Παρασκευή θα πάμε και σε έναν άλλο ουρολόγο να δούμε τί θα μας πει.:-(

 

Στην ουσια απ οτι καταλαβα αδικως ο συζυγος προεβει στην εγχειρηση.

Μπορω να ρωτησω σε ποια ηλικια ηταν ο συζυγος σου οταν εγχειρηστηκε και τι βαθμου κιρσοκηλη ειχε;

Ανησυχω γιατι ο δικος μου εκτος κιρσοκηλης εχει και αλλα προβληματα που πρεπει να αντιμετωπιστουν πρωτα και ειναι ηδη 35 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια απ οτι καταλαβα αδικως ο συζυγος προεβει στην εγχειρηση.

Μπορω να ρωτησω σε ποια ηλικια ηταν ο συζυγος σου οταν εγχειρηστηκε και τι βαθμου κιρσοκηλη ειχε;

Ανησυχω γιατι ο δικος μου εκτος κιρσοκηλης εχει και αλλα προβληματα που πρεπει να αντιμετωπιστουν πρωτα και ειναι ηδη 35 ετων.

 

'Hταν 39 χρονών.Είχε άμφω.Να σου πω δε ξέρω αν την έκανε άδικα γιατί δεν είμαι και γιατρός,π.χ η μορφολογία από 2 πήγε στο 7.Ο ουρολόγος μας είπε ότι υπάρχουν πιθανότητες για βελτίωση αλλά όχι πολλές.Βέβαια δε ξέρω αν δεν τη κάνει κάποιος την εγχείρηση τί μπορεί να γίνει.Υπάρχουν πιθανότητες φυσιολογικής σύλληψης αλλά όχι πολλές.Εγώ έμεινα φυσιολογικά έγκυος 1.5 χρόνο μετά την εγχείρηση αλλά το έχασα.Τώρα στη δική σας περίπτωση τί να σου πω.Απλά μη πάρεις μόνο μία γνώμη από ουρολόγο αλλά τουλάχιστον κανά δυο.:P

Link to comment
Share on other sites

'Hταν 39 χρονών.Είχε άμφω.Να σου πω δε ξέρω αν την έκανε άδικα γιατί δεν είμαι και γιατρός,π.χ η μορφολογία από 2 πήγε στο 7.Ο ουρολόγος μας είπε ότι υπάρχουν πιθανότητες για βελτίωση αλλά όχι πολλές.Βέβαια δε ξέρω αν δεν τη κάνει κάποιος την εγχείρηση τί μπορεί να γίνει.Υπάρχουν πιθανότητες φυσιολογικής σύλληψης αλλά όχι πολλές.Εγώ έμεινα φυσιολογικά έγκυος 1.5 χρόνο μετά την εγχείρηση αλλά το έχασα.Τώρα στη δική σας περίπτωση τί να σου πω.Απλά μη πάρεις μόνο μία γνώμη από ουρολόγο αλλά τουλάχιστον κανά δυο.:P

 

39 ε και τον συμβουλεψαν ολοι οι ουρολογοι να κανει την εγχειρηση, διοτι εχω ακουσει οτι μετα τα 30 τα ποσοστα επιτυχιας λιγοστευουν.

Η μορφολογια τι ακριβως ειναι και τι επηρεαζει, δεν εχω καταλαβει να σου πω την αληθεια.

Λυπαμαι για τον χαμο σου, αλλα ειμαι σιγουρη οτι απο την στιγμη που εμεινες μια φορα εγκυος, θα ξανα επαναληφθει. Πιστη και αισιοδοξια!

Σου ευχομαι απο καρδιας ολα καλα να πανε!:-D

Link to comment
Share on other sites

39 ε και τον συμβουλεψαν ολοι οι ουρολογοι να κανει την εγχειρηση, διοτι εχω ακουσει οτι μετα τα 30 τα ποσοστα επιτυχιας λιγοστευουν.

Η μορφολογια τι ακριβως ειναι και τι επηρεαζει, δεν εχω καταλαβει να σου πω την αληθεια.

Λυπαμαι για τον χαμο σου, αλλα ειμαι σιγουρη οτι απο την στιγμη που εμεινες μια φορα εγκυος, θα ξανα επαναληφθει. Πιστη και αισιοδοξια!

Σου ευχομαι απο καρδιας ολα καλα να πανε!:-D

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Εύχομαι και για εσάς να πάνε καλά τα πράγματα.Τα σπερματοζωάρια από ότι ξέρω έχουν ανώμαλες ή φυσιολογικές μορφές.Αυχένα,ουράς κτλ.Θα γίνουμε γιατροί σε λίγο με τόσες εξετάσεις.Παίζει σημαντικό ρόλο και η μορφολογία απ' ότι ξέρω.Τώρα ο Θεός μαζί μας.:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου ,μελλοντικες μανουλες..χαθηκα λιγακι γιατι εχω τρεξιμο με τη δουλεια...εγω αδιαθετησα τελικα αφου συμφωνα με τα τεστακια ωορρηξιας δεν ειχα ωορρηξια,αυτο το μηνα..οποτε παμε στο επομενο σταδιο που ειναι η σπερματεγχυση..εχω ραντεβου την τεταρτη,11η μερα του κυκλου να μας πει τι θα κανουμε..ανυπομονω,πραγματικα...cat cat τι κανεις??πως ηταν??βαλε με στο πνευμα καταλαβες κατι?ποναει?ο γιατρος μου ειναι ο αναστασιος παντος οχι ο της τηλεορασεως..αν μ'αφησει εγκυο,μπορει και να ειναι ο θεος Μου!(αστειευομαι)!μακαρι να εχουμε αποτελεσματα,εχω ακουσει πολυ καλα γι αυτον,θα δειξει.εσυ cat cat που πας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...